Somout angcnberg weerspreekt ongezouten kritiek op onderzoekscommissie Ceidóc SouACHtt mr.iii»ii,m »n:n.ina ïlennie Koek nieuwe wethouder onderwijs ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV Convenant biedt Leiden geen enkele zekerheid Persoonlijk cadeau ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 13 fervaller I. «jt op klucht EN Een klier die gis- ttend de Nuts- lank aan de Itterlaan pro- b te beroven is [ichter zake j vlucht gesla- e man toonde .uurwapen en leen wachten- W vast. Vol- entfe politie gaat ersh een verward verzorgd per- Inzamelactie voor Roemenië LEIDEN De Leidse hervormde en gerefor meerde diaconieën voeren tijdens de kerkdiensten van zondag een actie voor een ziekenhuis in het plaatsje Tirgu Mures in Roemenië. Beide diaco nieën onderhouden sinds drie jaar banden met deze plaats. In het ziekenhuis van dit stadje is een ge brek aan apparatuur en medicijnen. De organisato ren van de actie hopen op een flink bedrag zodat half april een transport naar Roemenië kan wor den gestuurd. Amateurkunstenaars in de Pieterskerk LEIDEN „Artistieke Handen" is de titel van een manifestatie van amateurkunst die ook dit jaar op Tweede Paasdag (1 april) wordt gehouden in de Leidse Pieterskerk. Tientallen vrijetijdskunstenaars exposeren hun werken, ambachten en nijver heid. Zo zijn er onder meer schilderijen, handgemaakte poppen, keramiek en houtsnij werk te zien. Enkele kunstwerken zijn te koop. De manifestatie duurt van 11.00 tot 17.30 uur. LEIDEN Een overeen komst in de vorm van een convenant tussen het rijk en een gemeente, zoals Leiden dat heeft gesloten over de sociale vernieu wing, is juridisch een sprong in het duister. Het gemeentebestuur loopt daarbij het grootste risico. Als een minister, door bij voorbeeld de Tussenba lans in het nauw geraakt of om andere redenen een onderdeel van het conve nant niet wil nakomen, heeft het gemeentebe stuur meestal het nakij ken. Dat betoogde prof.mr. W. Ko nijnenbelt bij zijn aanvaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de leer van de gemeente als bestuurlijk, poli tiek en juridisch systeem, de zogeheten Thorbeckeleerstoel, aan de Rijksuniversiteit Lei den. De bestuursconvenanten leve ren volgens Konijnenbelt bij lange na geen geldige overeen komst op, terwijl het conve nant wel als bindend is be doeld. Er moet dus een nieuw soort overeenkomst tot stand worden gebracht, die wel de gewenste zekerheid geeft. Het afgelopen jaar werd een reeks convenanten afgesloten tussen het rijk en gemeenten, waaronder Leiden, over de so ciale vernieuwing. Wanneer het rijk het convenant niet wil nakomen, zal volgens de hoog leraar in veel gevallen blijken dat het rijk niet tot nakoming kan worden gedwongen. Konijnenbelt acht het afslui ten van bindende overeen komsten tussen overheden heel goed mogelijk. De Wet Gemeenschappelijke Regelin gen biedt die mogelijkheid. Er is niets op tegen dat de rijks overheid deel uitmaakt van een gemeenschappelijke rege ling met één of meer gemeen ten en er is ook geen beletsel om deze regeling een conve nant te noemen. Handtekening De huidige convenanten, dus ook die met Leiden, voldoen echter volstrekt niet aan de ju ridische eisen die aan een ge meenschappelijke regeling worden gesteld. Niet de minis ter van binnenlandse zaken, maar alle betrokken ministers zouden hun handtekening on der het convenant moeten zet ten. De handtekening van een wethouder, zoals H. Van Don gen dat heeft gedaan onder het convenant, slaat volgens de professor nergens op. Alle drie de gemeentelijke organen de gemeenteraad, het colle ge van B en W en de burge meester moeten partij zijn. Siberië- expres ,,Per trein naar China", dat is de titel van een dia lezing die Karin Schaedtler geeft over de reis per trans-Si berië-ex- pres die zij maak te. De lezing wordt maandaga vond gehouden in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 in Leiden. Voor in formatie: 071- 141141. LEIDEN „Wat had Van Rij dan gedacht. Dat we het onderzoeksrap port bekijken en dan zeggen: ,,De capaciteit moet niet tien zijn, nee het is negen". We heb ben het rapport van VB accountants en Jamieson op zijn achtergronden onderzocht". De kritiek die wethouder T. van Rij gisteren op het controle verslag van de commissie van de rekeningen uitte Langenberg: „Onmoge- wordt door voorzitter P. TO: tejo ringers Langenberg volledig ter zijde geschoven. De wethouder nam openlijk stelling voor zijn partijgenoot in het college, P. Bordewijk. De positie van Bordewijk is ter discussie komen te staan nadat het rapport van VB en Jamieson aantoonde dat de fi nanciële huishouding bij de gemeente van geen kant klopt. Van Rij vindt dat de commis sie van de rekeningen zich niet aan de doelstellingen heeft gehouden. In zijn ogen velt het rapport een oordeel over het beleid dat P. Borde wijk in de afgelopen elf jaar voerde, terwijl de maatregelen die sinds maart vorig jaar naar aanleiding van de schouwburgaffaire zijn ge nomen, onderbelicht blijven. Langenberg spreekt tegen dat het onderzoek zich zou beper ken tot de vraag of het college voldoende alert reageerde op het rapport van Jamieson én inhoudelijke reacties. „We zouden het rapport op achter gronden onderzoeken. Hoe het zo gekomen is? Of de directie zelf signalen heeft gegeven?", geeft Langenberg enkele voorbeelden. „Daarbij komt dan ook de rol van de wethou der ter sprake. Van Rij geeft een onjuiste interpretatie aan het rapport". Hij vat de uitlatingen van de wethouder samen als een „af leidingsmanoeuvre". Langen berg: „De essentie is dat de fi nanciële administratie niet goed is". Een manco dat tij dens de schouwburgaffaire bo ven water kwam. „Destijds is een gele kaart uitgedeeld. Het college heeft toen een aantal maatregelen getroffen, waar onder het inschakelen van een verificatiebureau. Vervol gens is niets met de rapporten gedaan. Ze zijn niet structu reel besproken met andere di recties en andere wethou ders", spreekt de voorzitter van de commissie van de re keningen over de periode na maart. „Het bleek zelfs dat Bordewijk de kwartaalrappor tages niet kende", waarbij het woord „onmogelijk" in de mond neemt. De kritiek van Van Rij dat het onderzoek in twee dagen is gehouden weerspreekt Lan genberg ook. „De gesprekken vonden inderdaad in één dag plaats, maar het gehele onder zoek nam wel degelijk meer dere dagen in beslag. Maar het is niet relevant". Van Rij heeft met zijn kritiek in de ogen van de voorzitter een rookgordijn gelegd. „Hij gaat niet op de kern van de zaak in. Er is adequaat gereageerd. Het is een rapport van bevin dingen en geen oordelen". inq, v EN Hennie Koek, 34 ging vorige week van Henriët- in gemeenteraadslid van te Van Dongen dat zij het wet- 'dA wordt per 1 juni de houderschap inruilt voor een Q^e wethouder voor on- hoge baan bij het ministerie Ijs, cultuur en sociale ver- van onderwijs, wilde de Leidse ring. PvdA-fractie snel een opvol- je plotselinge aankondi- ger benoemen. Gezien het voorkeursbeleid bij de sociaal democraten dacht de fractie aan een vrouw. Anneke Boot werd vorige week als eerste benaderd, maar zij bedankte voor de eer. Daarna viel het oog op Hennie Koek. Zij werd afgelopen dinsdag verzocht de komende maanden door raad. Haar huidige baan bij het zich kandidaat te willen stel len. Koek vroeg enkele dagen bedenktijd en reageerde gis termorgen positief op het ver zoek. De aanstaande wethouder zal Van Dongen worden inge- CIVOB, een opleidingsinsituut werkt. „Ik zal heel veel met voor de overheid in Den Haag haar praten", aldus Koek. De zal zij bij het aanvaarden van PvdA-vrouwe is afkomstig uit haar nieuwe betrekking op- Roelofarendsveen en zit sinds zeggen. 1987 in de Leidse gemeente- Weinig respect Leidse marktkooplui tonen doorgaans weinig respect voor de beeldjes die te hunner eer en glorie zijn neergezet. Want hoe an ders kan de beeltenis van deze bloemenverkoper in een sokken- stand worden uitgelegd? Wellicht dat vandaag beter rekening met de beeltenis wordt gehouden. Of is nu de visverkoper aan de beurt. Aan de andere kant is daar een geurige ruiker nooit weg. foto: tejo ringers bijdragen van Frank rman, Peter van der en Loman Leefmans. meur vertrek van Henriëtte Dongen kwam vorige k als een donderslag bij lere hemel. Van de ene op de andere deelde zij dat zij haar wethouder- ip in Leiden opgaf voor baan als directeur-gene- bij het minsterie van on- yijs. A-fractievoorziter Steven Vreeze haastte zich die ld naar zalencentrum 't ement aan de Nieuw- at om tijdens de ledenver- //eflering van de Leidse soci- gmdemocraten het nieuws We te delen. Want hij zou onbehoorlijk vinden als Pq\ Leidse PvdA achterban 340\ nieuws, dat allen nog voor „insiders" bekend uit de krant zou moeten /Z"jiemen. De leden begroet- bo\i(het de stap van Van Don- met een welgemeend ap- h was de Vreeze niet de ^te die het vertrek van ji Dongen voor het voet- it bracht. Aan de andere jt van de stad namelijk, om pies te zijn in de Leidse jouwburg, werd het nog eerder dan hij het deed eldkundig gemaakt. i meur door wie? Door Jules ilder. De poëet, performer J nachtburgemeester van jterdam blijkt ook in het |dse over de nodige bron- I te beschikken. Van hem iekend dat hij niet alleen terdam in het donker op jduimpje kent, maar sinds een manager heeft die uit (Jen komt, wordt Deelder i nog wel eens in de Sleu- tad uitgelaten. En zo af toe tdt hij ook in de Leidse ouwburg op. deed hij dus ook vorige ik vrijdag. Hij voerde zijn rmale" programma op irmee hij avond aan avond r het land trekt maar liet n toe ook een Leids grapje het publiek los. Maar wie etst de verbazing van het liek toen Deelder de me eling deed dat er in Lei- weer een wethouder op punt stond op te stappen. voor dat, een kilometer pplezier verderop, De !eze hetzelfde deed. Waar lt Deelder die voorkennis daan? In ieder geval is 1 april Het is weer bijna 1 april en dan breekt er voor krantenredacties altijd een enigszins riskante periode aan. Welke activiteiten op die dag moeten namelijk serieus worden genomen en welke niet? Er zitten altijd wel enkele 1 april-grappen tussen de post, die er zeer overtuigend uit kunnen zien. Daarnaast zijn er ook echte, toevallig op „narrendag" geplande gebeurtenissen, maar die worden dan onterecht met argusogen bekeken. Toen on langs het bericht in de bus viel dat de grootste surfplank ter wereld het recreatiegebied De Vlietlanden in Voorschoten zou aandoen op 1 april was de eerste gedachte dan ook: „Daar trappen wij niet in mijnheer". Het ding mag dan de Coca-Cola negenmaster heten en het persbericht mag dan zijn gemaakt op officieel Coca-Cola-papier, maar Amerikanen zijn mans ge noeg om de betekenis te kennen van de dag waarop „Alva Den Briel verloor" en ze zullen ook wel eens een grap willen uitha len. Maar 'toegegeven, de plank van 16 meter, die zou zijn ge maakt door surfpionier Joop Nederpelt ziet er erg overtuigend uit. Het Guinness Book of Records zou er een recordvermelding aan hebben gewijd. Zou het dan toch misschien waar zijn? Wie het risico wil nemen kan op Tweede Paasdag tussen één en vier uur bij de slalom-surfwedstrijden in Vlietland terecht. duidelijk dat niet alleen Bram Peper maar nu ook Cees Goe- koop een collega voor de nachtelijke uurtjes naast zich heeft gekregen. Kopje onder (1) Het openluchtbad van zwem bad Poelmeer in Oegstgeest houdt de gemoederen al ge ruime tijd bezig. Het college van burgemeester en wethou ders wil er van af, omdat het steeds grotere verliezen ople vert, hetgeen eigenlijk opgaat voor alle openluchtbaden. De reden is simpel: tientallen ja ren geleden, toen de grote openluchtbaden net waren ge bouwd kwamen er honderd duizenden bezoekers per jaar. De tijden zijn echter veran derd. Het moderne publiek wil comfortabele zwembaden met veel speelgoed en laat de Spartaanse buitenbaden, ze ker bij slecht weer, links lig gen. Vandaar dat de buitenba den verdwijnen en dat de grond wordt verkocht om de bouw van moderne recreatie- baden mogelijk te maken. Economisch gezien is dat een logische aanpassing aan de nieuwe markt. Het kleine groepje verknochte buiten zwemmers in Oegstgeest neemt daar echter geen ge noegen mee. Op alle mogelij ke manieren wordt gepro beerd om het buitenbad, de molensteen om de nek van de gemeentelijke begroting, te behouden. Toegegeven, als het warm is, is zwemmen in een buitenbad verre te prefe reren boven zwemmen in een binnenbad. Maar warm is het niet zo vaak in Nederland en het gaat wat ver om voor een paar warme dagen per jaar een peperdure voorziening in stand te houden. Kopje onder (2) De Actiegroep Openluchtbad Oegstgeest denkt daar dus duidelijk anders over. Deze harde kern van fanatieke bui tenzwemmers doet voortdu rend progingen om de publie ke opinie in het voordeel van het buitenbad om te buigen. Zo werden er 5000 handteke ningen verzameld onder het motto: „het buitenbad moet blijven". Zelfs de Oegstgeester huisartsen werden als macht sinstrument ingezet. Je kunt je natuurlijk afvragen wat de waarde is van dit soort stappen. Een arts zal altijd wel volmondig beamen dat zwemmen in de open lucht gezond is. Als je van deur tot deur of in de supermarkt gaat vragen aan mensen of het buitenbad moet blijven zullen de meesten hun handtekening wel willen zetten, terwijl ze er waarschijnlijk nooit een voet zullen zetten. Het was eerlij ker geweest om daarbij te zeg gen dat dat ze dan twaalf gul den per jaar gaat kosten, in de vorm van de verhoging van de onroerend goedbelasting die de actiegroep voor ogen staat. Waarschijnlijk waren de ondervraagden door deze aan slag op hun portemonnee dan wel wat minder solidair ge weest. De actiegroep gaat bovendien wel erg ver door de gemeen teraad ronduit misleidende plannen en begrotingen voor te spiegelen waarin het bui tenbad behouden kan blijven. Indianenverhalen over een zogenaamde goedkope reno vatie van het buitenbad waar in geen rekening wordt ge houden met toekomstige be zoekersaantallen voor buiten en binnenbad raken kant nog wal en helpen de gemeente zelfs van de wal in de sloot. Straks moet de onroerend goedbelasting nog worden verdubbeld om een klein groepje brallende buiten- zwemmers te gerieven. Het Oegstgeester college valt te prijzen voor zijn beheerste, snelle reactie op dit soort waanideeën, die maar beter zo snel mogelijk doorgespoeld moeten worden. Meeuwen (1) Alle mogelijke oplossingen om de meeuwenplaag in Lei den Zuid-West het hoofd te bieden zijn de revue al gepas seerd. Afschieten, voer strooi en met daarin een anti-con ceptiemiddel, schudden van de nesten, de eieren wegha len, luidsprekers met oorver dovend lawaai, de jacht door valken. Je kon het zo gek niet bedenken of het werd gesug gereerd of zelfs uitgepro beerd. Maar de meeuwen ble- De inventiviteit bereikte af gelopen woensdag tijdens de commissievergadering voor milieu echter een hoogtepunt toen Rianne van Schreven (Groen Links) al filosoferend op de proppen kwam met het idee een psycholoog in te schakelen. Niet voor de meeuwen, maar voor de omwonenden. De wij ze waarop zij het het lawaai van de vogels beleven vormt volgens Van Schreven voer voor deskundologen. „We hebben in Leiden immers al Diekstra en andere psycholo gen". Met een ongeloofwaardige grijns op het gelaat vervolgde zij haar steeds idioter maar gelijkertijd grappiger worden de betoog. Hypnose of mu ziek, ze zag het beide wel zit ten. „Er zijn prachtige mu ziekstukken waar ook meeu wen op te beluisteren zijn". Kennelijk was Rianne vroe ger een fan van Neil Diamond die een paar plaatkanten en een film volzwijmelde met de titel „Jonathan Livingstone Seagull". Meeuwen (2) „Ja, dan zijn ze eindelijk weg en dan gaan we ze nog missen ook", zette wethouder Hans de ia Mar het voorzetje van zijn partijgenoot in een doel punt om. Ware het niet dat VVD'er Alexander Geertsema echter buitenspel had gecon stateerd. Hij vond het geen pas hebben om over ander mans sores grappen te maken. Met als enig resultaat dat hij de stier een rode lap voor hield. De la Mar voelde zich immers in zijn element. Eerst zei hij welgemeend dat de directie milieu zich zeer serieus met het probleem bezig houdt. „Een ambtenaar is er halve dagen mee bezig". Leiderdorp had zelfs bij Leiden aange klopt in de hoop een oplossing voor een duivenprobleem te vinden. Op luchtige toon ging de wethouder verder: „Mis schien kunnen we de meeu wen ruilen voor die duiven?" Het schaamrood verscheen op de kaken van Geertsema. En dat verdween niet toen De la Mar nog eventjes verder ging. „De meeuwen zijn van uit de duinen hier naartoe ge komen, omdat daar vossen liepen. Onlangs is er zelfs eentje in de Leidse Hout ge signaleerd. Wellicht dat ie doorgaat naar Zuid-West". In dit geval mag De la Mar zelfs enige laksheid worden verweten. Want waarom staat die vos nog niet op het dak, waar de vogels doorgaans ple gen te broeden. En aan Rian ne van Schreven: want waar om heeft ze niet gedacht aan een psychiater voor de vo- Rondleiding Het Rijksmuseum voor Volkenkunde geeft mor gen een rondleiding over de expositie „Van zilver, goud en kornalijn", over Turkmeense sieraden. Aanvang 14.00 uur. Deel name kost J2,50 boven de normale toegangsprijs. Festival Café The Duke biedt mor gen onderdak aan het Chanson Noire Festival. Amateurtalenten op het gebied van lichte muziek, cabaret en poëzie krijgen dan volop de gelegenheid om hun kunsten te verto nen. De optredens begin nen om 15.00 uur in het café aan de Oude Singel 2. Aanmelden kan bij Paola Tuin, telefoonnummer 071- 310865 of Rik van Boeckel, telefoonnummer 071- 133911. Cultuur Werkgemeenschap De Ra tel houdt morgen haar jaarlijkse culturele middag. Er worden dan vijf films vertoond, vanaf drie uur in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Op het pro gramma staan films over gesteenten, migratie, de sluiting van de Grevelin- gen, Nederlandse architec tuur en de afsluiting van de Lauwerszee. De zaal is vanaf half drie open. Muziek Schotanus is van 10.00 tot present op de in loopochtend voor moeders en kinderen in buurthuis Vogelvlucht aan de Bos- huizerkade. Ze geeft aan de hand van videobeelden een indruk van de muziek lessen die zij geeft voor ba by's en peuters. Belangstel lenden kunnen zich in schrijven voor een cursus Muziek op schoot. Lieneke maand 11.00 i Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: 11111111 ITT II I I I N 8 Indien doortoe oonMng beuooL kon een itr/oek om een obonnement •mnfn gentrgerd Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. !N?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13