Jo van Marle wil EK als afscheidscadeau „De overheid hebben we in Nederland zwaar tegen" voetballerlei foidóeSowiMit ZATERDAG 23 MAART 1991 PAGINA 11 ea< iding moet boeten voor wangedrag jNDEN Voor de eerste in de geschiedenis van Engelse voetbal moet een schadevergoeding betalen het wangedrag van de schouwers. De rechter ver- l.2Weelde het tegenwoordig in derde divisie uitkomende id ing F.C. tot betaling van 000 gulden als schade- en te vergoeding voor de ge welddadigheden van april 1984 bij de wedstrijd Reading - Bristol City, die beslissend was voor promotie naar de tweede divisie. Bij die gelegenheid werden stukken beton door toeschouwers van de tribunes naar beneden gegooid. Vijf po- litie-agenten raakten daarbij ernstig gewond. Bobby Robson en Peter Shilton kregen eerder deze week de hoge Engelse onderscheiding CBE en waren daar zoals het echte Engelsen betaamt zeer trots op. FOTO: AP AS Roma moet spelers verkopen ROME AS Roma moet waarschijnlijk enke le van zijn beste spelers verkopen. De club uit de hoofdstad, sinds januari niet meer verslagen en doorgedorngen tot de laatste vier van het Europa Cuptoernooi, heeft een te grote schul denlast. De Italiaanse bond wil paal en perk stellen aan het financiële beleid van de clubs in de Serie A. Naar het zich laat aanzien heeft AS Roma de grens overschreden. Sinds het overlijden van de draagkrachtige president Dino Viola, in januari, verkeert de club in een crisis. Roma zal op zijn minst een verbod krij gen nieuwe voetballers te kopen. De schuld van AS Roma, dat ook de Duitse internationals Voller en Berthold onder contract heeft, be draagt 45 miljoen gulden. Zwitserland wil eindronde WK BERN De Zwitserse voetbalbond heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de eindronde van het wereldkampioenschap in 1998. De inschrijving moet voor 5 april van dit jaar bij de FIFA in Ziirich binnen zijn. De we reldfederatie heeft reeds zeven aanmeldingen. Brazilië, Engeland, Frankrijk, Chili, India, Ma rokko en Portugal doen eveneens een gooi naar het mammoet-toernooi. Gascoigne bijna rond met Lazio LONDEN Paul Gascoigne speelt het volgen de seizoen vrijwel zeker voor Lazio Roma. Zijn zaakwaarnemer, Mel Stein, verklaarde gisteren overeenstemming te hebben bereikt over een contract voor drie jaar. Er moeten nog slechts enkele details worden ingevuld. De speler van Tottenham Hotspur moet ongeveer 27 miljoen gulden opbrengen hetgeen een recordbedrag is. intieif 25,- t- ioo: VOLLE Nog ruim ijaar heeft Jo van Mar- te gaan bij de KNVB. in komt er een einde zijn bondsvoorzitter- iap en aan 35 jaar be- 3i lurservaring in de Ne- ;landse voetbalbond. >or iedereen binnen de NVB is 70 jaar de dea- Of je consul dan el bondsvoorzitter bent. Marle is nu 67 jaar en als volgend jaar zijn rmijn afloopt, dus nog fee jaar door kunnen an. Maar hij wil niet eer. Als penningmeester in de UEFA, de Europe- voetbalbond, gaat hij enwel onverdroten lort. Daar gelden geen [tijdsgrenzen. Voordat bij de KNVB opstapt Ik weet genoeg goede indidaat-opvolgers") wil nog een kunststukje thalen. In 1996 moet het iropees kampioenschap etbal door Nederland België gezamenlijk irden georganiseerd. plan van de Zwollenaar ct te slagen. Op 18 april irdt een beslissing genomen er daartoe een reglements- jziging kan worden doorge- erd. Want nooit eerder werd titelstrijd door twee lan- n georganiseerd. Van Marle: organisatie door twee lan- heeft altijd volgens de re- nenten gemogen. Het enige ibleem was dat slechts één id zich als gastheer automa- ch kwalificeerde voor het r idtoernooi". Tot nu toe werd t EK met acht landen afge- :rkt. Als het aan België en ederland ligt, worden dat in 96 twaalf landen. „Europa as enthousiast over dit plan", ^rded igt Van Marle zijn opze- „Nu mogen tien in plaats zeven landen buiten de ganisatoren meedoen. Dat 1 kent extra inkomsten. En is ieder land gevoelig Eigenlijk lijkt niets een orga nisatie meer in de weg te staan. Uiteraard zal er met burgemeesters en politie on derhandeld moeten worden. Want het supportersgedrag en de inzet van politie blijft een voorname zorg. Maar heeft Amsterdam zich niet ooit kan didaat gesteld voor de Olympi sche Zomerspelen en organi seert Rotterdam niet de Euro pa Cup 1 finale in de Kuip? „We hebben de meest perfecte infra-structuur", meent de Zwollenaar. „In 1996 is het nieuwe Amsterdam-stadion gereed, de Kuip is beschikbaar en voor de overige stadions in ons land valt te denken aan een gerenoveerd Goffert-sta- dion, misschien het Akzodro- me in Arnhem of een nieuw te bouwen FC Twente-stadion. In België heb je grote stadions in Antwerpen en Brussel en nog enkele in Luik en Brugge. Persfaciliteiten zijn aanwezig. In principe kunnen we voor een relatief gering bedrag het EK in huis halen". Testcase „Veel landen zien ons ook als testcase. Slagen België en Ne derland erin het EK succesvol te laten zijn, dan kunnen an dere kleine landen als Oosten rijk en Zwitserland, of Honga rije en Tsjechoslowakije in de toekomst ook samen iets pro beren. Anders blijft de organi satie voortdurend in handen van de grote landen, zoals Duitsland, Italië, Spanje en Frankrijk". Slechts één donkere wolk hangt er boven de beide lage landen: de Belgische rechter. De justitie van onze zuiderbu ren heeft de UEFA verant woordelijk gesteld voor het Heizeldrama in 1985. Bij de Europa Cupfinale tussen Ju- ventus en Liverpool vielen 39 doden te betreuren. België geeft de schuld voor dat drama aan de UEFA. De Europese voetbalbond zegt dat de schuld bij de organisatoren i.e. de stad Brussel ligt. Van Marle: „Mocht de rechter bij zijn standpunt blijven, ben ik ge neigd de gehele organisatie van het EK af te blazen". Beide landen rekenen daar trouwens niet op en voeren zelfs al de eerste besprekingen over hun EK nieuwe stijl. Dat zal anders worden dan in het verleden gebruikelijk was en volgend jaar in Zweden nog gehanteerd zal worden, van wege de twaalf deelnemende landen. Er wordt bijvoorbeeld gespeeld in drie in plaats van twee poules". Van Marle zou die poule-inde ling ook graag ingevoerd wil len zien bij het Europa Cup voetbal. Met ingang van het seizoen 1992-1993 wordt een voorzichtig begin gemaakt met een nieuwe opzet. In het EC 1- toernooi worden naar ver wachting zestien gerenom meerde clubs geplaatst en de overige zestien deelnemende ploegen niet. Als er nog acht landskampioenen over zijn, worden twee poules van vier gemaakt. Schadeloos Als het aan Van Marle ligt, is binnenkort ook het plan van de topclubs als PSV en Ajax bespreekbaar, dat er in de Eu ropese toernooien van het be gin af aan in poules wordt ge werkt. „Consequentie is dat we de kleine clubs financieel schadeloos stellen. In zo'n con stellatie komen die landen handenvol geld te kort. Differ- dange uit Luxemburg in één poule met Real Madrid, Napoli en PSV, dat is financieel voor zo'n club niet op „te hoesten. Dan moeten de ploegen die doorgaan en dus wel flink ver dienen de afvallers schadeloos stellen". „Dat gebeurt nu ook bij de kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioenschap. Elk land dat de eindronde niet haalt krijgt van de UEFA een financiële genoegdoening. Dat is 10 procent van de baten van het voorgaande Europees kampioenschap voor landen- Bovenstaand concept is slechts een plan, zoals een Europese competitie er ook één is. Vele topclubs uit Europa hebben in teresse getoond. Van Marle ziet het absoluut niet zitten. „Laat ik vooropstellen dat de UEFA oog moet hebben voor de veranderingen binnen de Jo van Marle: Andere landen zien Nederland en België als een testcase". voetbalgemeenschap. Maar een Europese competitie bete kent de doodsteek voor alle nationale competities. De meeste clubs kunnen de in komsten van de thuisduels te gen PSV en Ajax, oip maar een voorbeeld te noemen, niet missen". „Verder is het fysiek onmoge lijk. Er zijn gewoonweg onvol doende speeldata over. En hoe moeten promotie en tie geregeld worden? Heeft de kampioen van Cyprus of Malta evenveel recht van spreken als die van Nederland, Duits land, Italië of Spanje? En wel ke ploegen moeten dan af vloeien? Natuurlijk is het zuur als Napoli-Real Madrid voor de eerste of tweede ronde op het programma staat. En de fi nanciële gevolgen van een vroegtijdige uitschakeling zijn FOTO: SP mij als penningmeester van de UEFA ook wel bekend. Maar voor de rest kan ik er niets mee. En met de plaatsing zijn we de topclubs al een eind te gemoet gekomen". Kalender Om wat ruimte op de kalender te scheppen zou Van Marle een inkrimping van de eredi visie van achttien naar zestien clubs niet afwijzen. „De top clubs hebben een overladen programma met de eigen com petitie, internationaal voetbal en met de grote toernooien die de financiële huishouding op peil moeten houden. Dat is één van de redenen, waarom er een winterstop met de kerst dagen is". In elk geval is de bondsvoor zitter van mening dat er in het Nederlandse betaalde voetbal iets moet gebeuren. „Ik ben al tijd van mening geweest dat een competitie zonder degra datie onzin is, zoals nu in de eerste divisie het geval is. Na een paar weken weet je al wie er kampioen gaat worden en dan is de spanning er voor de rest van het seizoen af. Dat is een verzwakking van de com petitie. Nu TOP naar het be taalde voetbal wil, voelen som mige clubs toch weer de span ning van een eventuele degra datie naar de amateurs". Hoe die afvloeiing uit het be taalde voetbal geregeld moet worden, is ook Van Marle nog niet geheel duidelijk. „Een klasse van onafhankelijken, waar veel over gesproken wordt en die tussen amateurs en profs inzit, klinkt wel aar dig Maar wat versta je onder onafhankelijken? Wij zijn het enige land ter wereld dat een scheiding in profs en amateurs kent. Andere landen hebben het over profs en geen-profs". Of moeten de amateurbepalin gen worden verruimd? Beter gezegd: de huidige situatie ge legaliseerd worden. „Dat zijn jouw woorden, niet de mijne', lacht Van Marle fijntjes. „Maar je zou kunnen overwe gen de amateurbepalingen te verruimen". Toch waarschuwt ook hij voor een te groot opti misme bij amateurclubs, die naar het betaalde voetbal wil len overstappen. Vlissingen heeft dit jaar laten zien hoe het niet moest. Van Marle: „De nieuwe clubs moeten bin nen drie jaar aan alle normen voor het betaalde voetbal vol doen. Als ik alleen aan de vei ligheidsvoorzieningen denk, vergt dat enorme investerin gen. Maar dat er iets gebeuren moet, staat wel vast". HENK WAGEMAN zijn er weer. Nee, niet die rode zomervruchten, aar de jagers. Ze mikken op de olympische tickets ^r Barcelona'92. Het jachtseizoen, dat in het verle- i vaak heerlijke confrontaties tussen gefrustreerde psporters en het duffe, hooghartige bobo-wezen ople- rde, lijkt tegenwoordig aan alle fatsoensnormen te an voldoen. Het almachtige NOC zal zich 'verlagen' I aandacht voor de dagelijkse beslommeringen van n topsporter, terwijl de ambitieuze atleten zich heb- gebuldeld om aan één overlegtafel te kruipen. De Latletencommissie kwam begin dit jaar tevoor- hijn uit de topsportjungle. Hoog tijd dus om dit mon- [e puikje van de nationale topsport uit de schulp te HANS KOELEMAN WIL MET ATLETENCOMMISSIE DAADWERKELIJK SCOREN: lans Koeleman: „Met het NOC hebben we een verbeterd con- ict". FOTO: SP AMSTERDAM Verbe tering van het topsportkli maat in Nederland is door de atletencommissie ver heven boven alle prakti sche problemen. In een tijd van een toenemend broeikaseffect wil het uit twaalf topsporters be staande collectief de top sport een stuk dieper la ten wortelen in onze brakke grond. In de Am sterdamse volksbuurt De Pijp bréekt spreekbuis Hans Koeleman, beter be kend als Nederlands beste steeple chase-loper, een lans voor zijn clubje. „Want we zitten er echt niet voor de sier. We wil len daadwerkelijk iets krachtigs neerzetten en niet alleen maar een kletsgroepje vormen"./'" Eigenlijk was er al jarenlang een nadrukkelijke behoefte aan een stevige link tussen de hoge keuze- en financiële heren van het NOC en de ba sis, de spartelende, nooddrufti ge en soms wanhopige toppers. Een viertal jaren geleden werd het groepje TIG (Topsport In het Geding) met kopstukken als Hans Böhn, Hein Vergeer en Marcella Mesker uit de grond gestampt. Ook zij wer den gedegradeerd tot roepen den in de woestijn. Er moesten dan ook een topsportzwaarge wicht als Anton Geesink en een vers meegaand NOC-be- stuur aan te pas komen om de atletencommissie echt vorm te teven. Vooral de ommekeer innen het NOC-bestuur zorg de voor de doorbraak. Hans Koeleman uit ervaring: „In '84 was die club nog een heel star zooitje. In '88 konden we al een heel klein beetje met ze praten, maar bleef het nog erg afstandelijk. En nu zitten er ineens mensen, die de dialoog willen aangaan. Ze willen echt luisteren. Ze laten blijken echt alles voor de topsport te willen doen. Minder afstandelijk, hooghartig en vooral veel cou- lanter". Poen Maar het is duidelijk dat er nog een wereld van verschil zit tussen luisteren en hande len. Ook dat erkent Koeleman direct. „Het is maar afwachten wat ze met onze adviezen kun nen doen. Knelpunten vinden is gemakkelijk. Om er daad werkelijk wat mee te doen hangt voor een groot af van de beschikbare poen. Daar staat of valt alles mee. Daar betaal je je topsporters, trainers, dok toren, stages, toernooien en dergelijke van. En het NOC is via marketingbureau Trefpunt ook wel heel rigoureus bezig met fondsenwerving, maar dat loopt voorlopig nog erg stroef. Is in Nederland ook geen sim pele opgave. Kijk, een bedrijf als Philips steunde het NOC altijd ruimschoots, maar zit nu zelf in grote problemen. Dan kun je moeilijk wat van ze ei sen". „Van WVC hoeven we ook weinig te verwachten. De overheid hebben we eigenlijk zwaar tegen. Die minister d'Ancona zegt dat ze sport hartstikke mooi vindt, maar dan wel de breedtesport. Daar schiet je natuurlijk geen ene lor mee op. Eigenlijk zit het NOC ook met de handen op de rug gebonden. Maar mocht er geld vrijkomen, dan weet ik ook zeker dat het ten goede zal komen aan de faciliteiten en voorbereiding van de topspor ters". Voorlopig ziet het er echter nog donker uit voor de top sporters. Zij kregen deze week zelfs het bericht dat ze het met mogelijk tien procent minder loonderving zullen moeten stellen. Dit omdat het NOC niet in liquiditeitsproblemen wenst te komen. Op 15 april zal echter een nieuwe geld- Doping De noodzaak van het goed en daadkrachtig functioneren van de atletencommissie staat bij Koeleman voorop. Ook al krij gen de twaalf topsporters er een flinke portie extra werk die helemaal niets van doping afweten. Komen ze een keer in aanraking met een controle op een buitenlands toernooi of zo, dan schrikken ze zich ka pot. Je moet natuurlijk wel weten wat je wel en niet mag innemen. En er mogen zoveel dingen niet. Een paar slokjes Nattermann, en hopplaké, dan Zweten hang je al". moet je ook naar betaald wor den. Als je het zo bekijkt, dan neemt op dit moment het gros van de sporters een aanvaard baar risico, wat maatschapelijk gezien echter niet erg gezond is. Op dat gebied kan nog veel verbeteren". mee op hun bordje. Vooral op ebied -rij- ke taak voor Koeleman en de het gebied van informeren en adviseren ligt er een belangrii- ls ze in hun bond de beste zijn. Maar in veel gevallen hebben ze geen enkele weet van topsport op hoog olym pisch niveau. Bij voorbeeld van medische begeleiding we ten ze vaak van toeten noch blazen. Doping is ook zo'n voorbeeld. Dat kwam ter spra ke tijdens onze eerste vergade ring met het NOC. De hele problematiek en de kennis er over. Eigenlijk waren we er niet zo blij mee, maar het NOC hamerde erop. Je kunt over doping discussiëren, maar meer ook niet. Een standpunt zullen we nooit innemen". „Maar je werkt intussen wel dat het barst van de sporters. Limieten Ondanks de verbeterde ver houdingen met het Olympisch Comité heeft Koeleman toch nog vaak het idee dat ze nog niet echt weten wat er alle maal komt kijken bij het werk van een topsporter, ,die zich wil meten met de wereldtop. „Het NOC verwacht nogal wat van ons atleten. Ze stellen vaak heel zware limieten. Maar willen we ons ook echt gaan meten met de wereldtop, dan zal er ook eerst een beter topsportklimaat in Nederland moeten heersen". „Limieten zullen ook redelij kerwijs haalbaar moeten zijn. En niet alleen maar weggelegd zijn voor mensen met enorm veel talent of sporters die maatschappelijk onverant woorde risico's nemen. Een topsporter, die vier jaar lang alles heeft geïnvesteerd, mag toch niet met lege handen ko men te staan of met een zware schuld door het leven gaan. Als topsporter zou je er toch in ieder geval niet op achteruit mogen gaan, geen verlies mo gen draaien. Normaal gespro ken moet je er iets aan over houden. Je moet toch ergens van leven..." „Topsport mag je gewoon als een beroep zien. Twee keer per dag trainen, dus zo'n twin tig uur per week; is toch mini maal een halve baan. En daar Hans Koeleman weet als geen ander hoe het is om te zweten voor een olympische kwalifi catie. Of de 33-jarige Amster dammer in Barcelona nog aan een derde olympische inzet komt is nog onduidelijk, maar wel weet hij dat scherpe limie ten zeker niet zaligmakend zijn. „Ze zijn echter nog altijd cruciaal en ook een heel teer punt. De limieten hoeven voor mij ook niet per sé omlaag. De keuzeheren zullen zich alleen maar wat flexibeler moeten opstellen. Dat Maijan Olijsla- ger Los Angeles miste op tweehonderdste van een se conde en nog te horen kreeg 'we hopen dat je in Seoul goud zult halen' is natuurlijk bela chelijk". „Ik weet ook wel dat je niet Jan en Alleman naar de Olympische Spelen kunt af vaardigen. Meedraaien in de wereldtop en kansen op een fi naleplaats zijn een goede handleiding. Maar laat ze ook naar de sporter zelf kijken. Ook zonder zich uit de naad te lopen voor een limiet zou het bekend moeten zijn wat hij aankan. Het mag toch niet meer afketsen op een halve se conde! In feite zou de voor dracht voor olympische deel name niet puur van de bond moeten komen, maar van de desbetreffende trainer. Zo ie mand weet meestal precies hoe z'n pupil in elkaar steekt". ALD WOUDENBERG door Frank Werkman Trainers Eerder deze week kreeg Bobby Robson (zie foto hiernaasteen hoge Engelse onderscheiding. Commander of the British Empire. De trainer van PSV toonde zich verguld met die uitverkiezing, die hij verdiende door als speler, trainer, coach en bondsmanager gedurende veertig jaar zijn beste beentje voor te zetten. Bobby Robson is een aimabele man. Ik herinner me een visite, die een groepje Nederlandse verslaggevers vorige zomer afstak op Sardinië. De Engelse voetbalploeg had een kilometer of zestig ten zuiden van Cagliari domicilie gekozen en in een plaatselijk stadionnetje werkte men vlak voor het WK-duel met Nederland een trainingssessie af. Het was, zoals vaak in die dagen, heet op het door verslaggevers met een voorliefde voor de encyclopedie als door struikrovers en bloedwraak geteisterde, mooie eiland. Vooraf bestond de nodige onduidelijkheid over de vraag of de Engelsen überhaupt wel gelegenheid en zin zouden hebben in een babbeltje met de Nederlandse media - vertegen woordigers. Officieel was er immers geen persconferentie, doorgaans het doorgeefluik tussen toernooi en publiek, aangekondigd. En het gebeurde wel vaker dat de met een voorbereiding op een wedstrijd bezig zijnde trainers en spelers, murw gebeukt door de soms noodgedwongen repeterende breuk van het persleger, liever het hazepad kozen. Die dag troffen de verslaggevers echter een zeer ontspannen groep Engelsen, die stuk voor stuk alleszins bereid waren om hun licht op het naderende treffen met Nederland te laten schijnen. Waarbij Bobby Robson zelf de innemendheid in persoon was. Het was in de dagen dat de Engelse keuzeheer in 's mans eigen media nogal stevig werd aangepakt vanwege z'n beleid en aanpak. Sensatie-verhalen over een drietal Engelse voetballers, dat zich had vergrepen aan een Sardijnse maagd hadden het humeur van Robson nog verder verslechterd, \yaardoor verslaggevers uit het Albion bijna met een boog om de coach heen liepen. Het was tevens de tijd dat al bekend was dat Robson een paar maanden later in dienst zou treden van PSV. Een beetje entree naar de Nederlandse reporters kon dus nooit kwaad moet hij toen ook hebben gedacht. Het gevolg was een uiterst plezierige gedachtenwisseling. daar aan de rand van dat geblakerde voetbalveldje in Pula, een dag voor de bloedeloze 0-0 van Engeland-Nederland. Over Bobby Robson bestond in ons land de nodige twijfel of hij als exponent van het Engelse Sturm und Drangvoetbal ook bij PSV zou aarden. Er waren in het begin van het seizoen inderdaad enige aanvarinkjes, maar inmiddels heeft de Brit Hans Dorjee er in Eindhoven uit gewerkt en stevent zijn ploeg op de landstitel af. Welk laatste zonder twijfel ook een verdienste is van de mijnwerkerszoon, die zich via voetbal maatschappelijk naar de hoogste regionen opwerkte. Net als die andere kompels nazaat Georg Kessler. Nu de historische parallel tussen een Engelse en een Duitse voetbaltrainer is getrokken is de stap naar een andere Germaan, Fritz Korbach, snel gelegd. Maar met hem is tevens het andere uiterste aangeduid. Ooit werd Korbach door persvriendjes aangeduid als één van de kroonprinsen van het Nederlandse voetbal. Dank zij of misschien wel ondanks zijn grote waffel boekte hij zo links en rechts nog wel eens een resultaatje. maar de weerstand tegen de schreeuwlelijk nam gaandeweg toe. Een paar maanden geleden liet Korbach zich in de kinderlijke veronderstelling met een schoolkrantje te maken te hebben een paar dubieuze opmerkingen ontvallen. Even dacht ik nog aan de grote smoel en het voetbaljargon. Maar vorige week viel Korbach 'en plein public' definitief door de mand. Een kwalijke grap over zijn grootvader, die dronken van de wachttoren zou zijn doodgevallen, deed de deur dicht. Niks geen voetbalhumor. Gewoon een domme blaaskaak, een ex-kroonprins die het verdient om zo snel mogelijk van zijn toch al afgebrokkelde troon te worden verwijderd. En vanaf nu door iedereen dient te worden geboycot.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11