SouAont ►100^ krijgt weer voedsel Q 13 2 3 4 15 17 Piano aan vindt opschudding fiemarkt onterecht Alphen gaf toestemming slibstort Coupépolder ontrolediensten ijk mogelijk plat Afrika wacht forse stijging kindersterfte Oorlogs veteranen krijgen 7500 gulden VANDAAG 14 Dagen Gratis CeidócSouTimvt Vrijdag 22 maart 1991 82ste jaargang no. 24987 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westeipers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie.1 Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vannacht opklaringen en kans op een enkele mistbank. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 graden, plaatselijk vorst aan de grond. Overdag nu en dan zon en nog een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zwakke tot matige wind uit noord tot west. s^CULf V De wereldwijde opschudding op de koffiemarkt E vermeende opschorten van de export door Brazilië is Jimporteur Douwe Egberts/Van Nelle onterecht. „De jvan koffie vanuit Brazilië gaat nog gewoon door, en de Hting is dat dat nog lang zo zal blijven", aldus woord- Tunteler. Dë opschudding ontstond nadat de Braziliaan- ng gisteravond bekend maakte alle nieuwe exporten fie op te schorten en te overwegen zich in te spannen i internationale overeenkomst waarin de koffieverkoop wordt. Zowel koffieproducenten als -exporteurs rea- verbaasd op het nieuws, omdat Brazilië algemeen wordt n dat het het vorige exportquota-systeem voor koffie in heeft getorpedeerd. Experts verwachten dat de wereld ijs voor koffie, als gevolg van het besluit van Brasilia, sch zal stijgen. ALPHEN AAN DEN RJJN De gemeente Alphen aan den Rijn heeft eind jaren zeventig éénmaal toestemming gegeven aan de pro vincie om slibafval te storten in de Coupépolder. Het betrof daar bij zuiveringsslib van het bedrijf Hei- neken. Deze stort was in strijd met de door de provincie afgegeven hin derwetvergunning. De medewerking van Alphen aan de afvalstort bleek uit de gisteren open baar gemaakte antwoorden van B en W op de op 25 februari gestelde vragen van raadslid J. Bosman (Groen Links). Hoewel Alphen de provincie op de hin derwetvergunning wees, verzocht de provincie toch om de stort in de Coupé polder plaats te laten vinden. Dit omdat er, volgens een woordvoerder van de gemeente Alphen, geen andere plaats zou zijn voor de dumping van het slib. „De betreffende afvalstoffen werden (op dat moment) niet van dien aard ge acht dat in het betreffende (incidentele) geval het verzoek om te mogen storten, zou moeten worden afgewezen", aldus het college in haar brief. Mellery De bewoners van de Belgische plaats Mellery hebben de provincie Zuid-Hol land en de Nederlandse Staat op 16 april gedagvaard voor de rechtbank in Nijvel. Provincie en Staat worden mede-verantwoordelijk gesteld voor het illegaal storten van bedrijfs- en che misch afval in de zandgroeve van Mel lery nabij Brussel. Zij eisen dat de ge daagden worden veroordeeld tot het weghalen van het afval op straffe van een dwangsom van 1 miljoen (B) francs per dag. Pagina 13: Gemeente Alphen ontkent zwijgplicht medewerkers Haagse wethouder genoemd voor hoge functie Suriname DEN HAAG De Haagse CDA-wethouder drs. D. Ram- lal heeft gisteren tegengespro ken dat hij tijdens zijn bezoek aan Paramaribo vorige week gepolst is voor het premier schap of zelfs het president schap, na de verkiezingen voor een nieuw parlement en kabinet op 25 mei. „Ik ben niet officieel gevraagd", ver klaarde hij, „maar er is wel een balletje opgeworpen". Vol gens een bron op het Haagse stadhuis is Ramlal benaderd voor de post van minister-pre sident. >rg ZWAVELZUUR OP KURDISCHE BURGERS' EW YORK/BAGH- AD De sanctie- immissie van de Vei- gheidsraad heft het oedselembargo tegen :ak op nu Baghdad er heeft toegestemd, at de Verenigde Na- es het voedsel in het ind zullen verdelen, heeft een hoge wes- >rse diplomaat gezegd. inds de Veiligheidsraad augustus vorig jaar n internationaal handels- ibargo tegen Irak afkon- moesten alle voorra- n die naar Irak werden gestuurd, op medicijnen na, goedkeuring hebben van de sanctiecommissie. Giste ren hoorde de Veiligheids raad achter gesloten deu ren verslagen van VN- waarnemers aan, waaruit zou blijken dat Irak door de „bijna apocalyptische" geallieerde aanval terug naar het „pre-industriële tijdperk" is gebombar deerd. Vice-secretaris-ge- neraal van de VN, Martti Ahtisaari, drong in zijn rapport aan op de onmid dellijke opheffing van de sancties op voedsel en landbouwmaterialen. Het Iraakse leger heeft gis teren vanuit helikopters zwavelzuur afgeworpen op Kurdische burgers. Het verzet meldde tevens de aanval te hebben ingezet op Mosul, de laatste Kurdi sche (miljoenen)stad die nog in handen is van de Iraakse regeringstroepen. Volgens een woordvoerder van de shi'itische verzets- coalitie SAIRI zijn de laat ste vier dagen 15.000 men sen gedood in de heilige stad An-Najaf bij bombar dementen door het Iraakse leger met witte fosforbom- men en napalm. Pagina 5: VN verontrust over grote aantal Iraakse vluchtelingen in Iran In Den Haag wonende Kurden dansen rond een vuur in de Van der Vennestraat. De viering van het Kurdische Nieuwjaar stond gisteren in het teken van het verzet tegen Irak. foto: anp HAAG Verschil- le rijkscontroledien- komen per 1 april elijk stil te liggen. De okken ambtenaren (eren hun eigen auto gebruiken, omdat ze rvoor een te geringe (oeding krijgen. gaat om de Rijksinspectie Voer, de Economische Con- Dienst, bouwkundige tenaren bij Verkeer en erstaat en de Algemene ectie Dienst. De secretaris- traal van Economische Za- L. Geelhoed, heeft over een brandbrief ge- even aan het ministerie financiën. rechercheurs en con- eurs van de Economische troledienst hebben een lelijk ultimatum gesteld tot 1. Als hun dienstreizen met igen auto dan nog niet vol- ide worden vergoed, laten Ie auto thuis en komen met het openbaar vervoer naar hun werk. Daarop heeft Geel hoed gedreigd de medewer kers te verplichten hun eigen auto te gebruiken voor dienst reizen. Secretaris C. Feringa van de dienstcommissie van de Economische Controle Dienst zegt: „Als de secretaris-gene raal de gore moed heeft om mijn auto te vorderen voor het werk, dan waarschuw ik hem. De oorlog is al lang achter de rug". Feringa heeft zijn colle ga's geadviseerd om het kente ken van de auto over te laten schrijven op naam van hun partner. De ambtenaren dreigden in fe bruari al de auto te laten staan, maar Geelhoed bood toen aan onmiddellijk overleg te plegen met de belasting dienst. De ambtenaren stelden een ultimatum dat 1 april af loopt. De belastingdienst heeft echter nog niet geantwoord. Volgens een woordvoerder van de belastingdienst zal het antwoord op zich laten wach ten, omdat het besluit grote fi nanciële consequenties heeft. Het gaat om duizenden ambte naren. itaarbouwer Fender overleden LLERTON De Amerikaanse gitaarbouwer Clarence Leo ider is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. Fenders be- idste gitaar was de in 1954 geintroduceerde Stratocaster. Het de eerste elektrische gitaar die geschikt was voor massapro- tie, en dus betaalbaar was, en ook nog goed klonk. Het was de eerste gitaar waarvan de stand van de snaren kon wor- veranderd met de hals. Tot de artiesten die op een Fender atocaster speelden behoren Buddy Holly, Jimi Hendrix en lie van Halen. Zij aan zij President Havel (links) zij aan zij met premier Lubbers, een positie die ook de bedrijven van beide landen zouden moeten innemen, zo wenste de president van Tsjechoslowakije gisteren tijdens een ontmoeting met de werkgeversorganisaties VNO en NCW. Vandaag bracht Havel onder meer een bezoek aan het parlement. foto: milan konvalinka Pagina 5: Havel rekent op Nederlands bedrijfsleven WASHINGTON De toe komst van Afrikaanse kinde ren ziet er slecht uit. De snelle bevolkingsgroei maakt dat de kindersterfte in sommige lan den met 50 procent zal toene men en door de razendsnelle verspreiding van aids zullen zeker tien miljoen kinderen de komende jaren een of beide ouders aan deze ziekte verlie zen. Deze pessimistische voor spelling is afkomstig van twee Amerikaanse functionarissen die op verzoek van de Ameri kaanse president, George Bush, begin dit jaar Ivoorkust, Malawi, Nigeria, Senegal, Zuid-Afrika, Uganda en Zim babwe hebben bezocht. In hun verslag benadrukken Louis Sullivan, minister van gezond heid en sociale diensten, en Ronald Roskens, directeur van de Dienst voor Internationale Ontwikkeling, dat brede hulp ter bevordering van de econo mische ontwikkeling van de Afrikaanse landen nodig is om te zorgen dat de diverse ge zondheidsprojecten een per manente basis krijgen. Van de 30 landen waar meer dan 100 van elke 1000 kinderen over lijden liggen er 23 in het ge bied beneden de Sahara. BA laat klanten a gratis over de x wereld vliegen V Renze de Vries A voelt zich kop van Jut 9 Wethouder Van Rij door fractie teruggefloten Autogigant Chrysler wil generaal Schwarzkopf NEW YORK De topman van het Ameri kaanse autobedrijf Chrysler, Lee Iacocca, zou het liefst zien dat generaal Norman Schwarz kopf zijn opvolger wordt. Over de spraakma kende geallieerde opperbevelhebber tijdens de Golfoorlog zei de al evenzeer spraakmakende bedrijfsmanager: „Hij is een briljante strateeg en een harde werker...en hij verlaat het leger". In een interview met het zakenblad Fortune noemde Iacocca Schwarzkopf iemand die een doel kan stellen, mensen kent en absoluut weet wat dicipline is. ..Wat heeft een manager nog meer nodig?", aldus Iacocca, de man die voor de tweede keer in zijn loopbaan door Chrysler is ingehuurd om het bedrijf van de ondergang te redden. Natte lente Wat was bedoeld als een gezellige demonstratie om het begin van de lente te vieren, ontaardde gisteren in het Poolse Warschau in een „natte lente". Oproerkraaiers zorgden voor rellen, waarop de politie waterkanonnen inzette om de demonstranten te verspreiden. foto: epa Gedeputeerde Brouwer moet het veld ruimen DEN HAAG Twee zittende gedeputeerden worden met in gang van 16 april werkloos. Een van de twee is zoals be kend Huub van der Meer (CDA) uit Numansdorp, wiens partij tijdens de onderhande lingen buiten spel is gezet. Van der Meer hield zich met sociaal-economische zaken be zig. Maar ook bij de Partij van de Arbeid moet een kop rol len. Naar alle verwachting wordt dat George Brouwer uit Rotterdam, die de afgelopen periode onder meer financiën, ouderenbeleid en culturele za ken beheerde. D66 schuift H.L. (Lynde) Blok (40) uit Den Haag en J. (Jan) Pool (59) uit Leiderdorp als kandidaat-gedeputeerden naar voren. Blok is nu nog manage- ment-adviseur bij Verkeer en Waterstaat. Een functie waar in ze nauw samenwerkte met oud-minister Smit-Kroes. Blok was tot 1987 bovendien staten lid. Jan Pool is hoogleraar cadiolo- gie aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. Uit dien hoofde krijgt hij gezondheids zorg in zijn portefeuille. Dat werd tot nu toe gedaan door Wil Aalbers (CDA), maar die heeft al voor de verkiezingen te kennen gegeven ermee op te houden. Zittenblijvers zijn Hans van der Vlist uit Schiedam, Loudi Stolker-Nanninga uit Delft en Peter van Heemst uit Rotter dam. Van der Vlist en Stolker behouden min of meer dezelf de portefeuilles: respectievelijk milieu, en ruimtelijke orde ning. Van Heemst raakt groen en recreatie kwijt aan VVD'er Ted Jansen (55) uit Noordwijk en Irma Gtlnther uit Den Haag. In plaats daarvan mag hij zich waarschijnlijk ontfer men over financiën en de per soneelszaken. Jansen blijft verkeer en vervoer beheren, Günther bestuurlijke en juridi sche zaken, waterschappen en agrarische zaken. DEN HAAG Minister Ter Beek (defensie) is bereid om de duizend nog in leven zijnde veteranen die in het voormali ge Nederlands-Indië minstens vijf jaar als dienstplichtige hebben gediend, een eenmali ge uitkering te geven van 7.500 gulden belastingvrij. Dienstplichtige soldaten die van 1943 tot het einde van de Tweede Wereldoorlog in Duit se krijgsgevangenschap heb ben doorgebracht, ontvangen ook een financiële tegemoet koming als pleister op die oude wond. Zij krijgen 750 gulden netto, wat overeenkomt met de soldij waarop zij in die ja ren recht hadden. Verder is de minister bereid om een „veteranenpas" in te voeren. Hij wil eerst met de organisaties van oud-strijders praten over welke faciliteiten zo een pasje moet bieden. Zelf denkt hij aan goedkope reis mogelijkheden, gratis bezoek aan defensiemusea en kostelo ze abonnementen op defensie bladen. Ter Beek deed de toezeggin gen gisteren nadat CDA en PvdA een aantal moties had den ingediend dat op de steun van de gehele Tweede Kamer kon rekenen. De minister is hiermee teruggekomen op eerder ingenomen standpun ten. In oktober vorig jaar wei gerde hij nog hardnekkig om de veteranen en de ex-krijgs gevangenen financieel tege moet te komen. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busies vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 18.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nabe- 20 PAGINA'S Kerkmuziek vooral zaak voor amateurs „Verplichte taalles voor bijstand goed voorbeeld" PvdA wijst Ad Melkert zijn plaats Tulp symbolisch voor Roelof- arendsveen 70 jaar St. Jeanne d'Arc in Noordwijkerhout Gemoedelijkheid werd Amro Rijnsburg fataal GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5/7 ECONOMIE 8 SPORT 9/10 FILM«t KUNST/RTV LEIOEN/REGIO KERKDIENSTEN LAND EN TUINBOUW BOEKEN 11 13/14/15/17 Een piano vervoeren is altijd een lastig karwei. Stan Laurel en Oliver Hardy wisten daar indertijd ook al alles van. Tegenwoordig gaat dat veel een voudiger. Al maakt men het zich wel weer moeilijk door nu piano's helemaal uit Wit-Rusland vandaan te halen. Onderweg naar ons land heersen er soms temperaturen van veertig graden onder nul waar piano's niet zo goed tegen kunnen. Het hoogglans hout vereist bijvoorbeeld vorstvry vervoer om be schadiging te voorkomen. Hoe VSW Expeditie uit Enschede dat allemaal oplost, leest u vandaag in de Leidse Courant. De krant die vandaag wel iets aan piano's maar beslist niet 'piano aan' doet. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voorl.: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (LO) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd iI iiniinii»innmttnwn

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1