Verenigde Staten zetten hulp aan Jordanië stop famibische president Nujoma wil luid-Afrika goede voorbeeld geven r si# -s1 President Milosevic raakt steeds verder geïsoleerd Vrouwelijke premier van Bangladesh wil corruptie aanpakken te yèïïmei|er PvfENLAND £cidóc6owtcvnt DONDERDAG 21 MAART 1991 PAGINA 5 Hi scheldt Polen I schuld kwijt NGTON De Amerikaanse it George Bush heeft zijn r» ambtgenoot Lech Walesa op Jte dag van diens staatsbezoek Verenigde Staten verwei net een kwijtschelding van 70 de van de Poolse schuld aan de desh zei een groot deel van de deichuld te willen kwijtschelden est iconomische hervormingen in en de nieuwe democratie daar ans van slagen te geven. Afge- lieten westerse landen en de Poolse buitenlandse de westerse landen in i d!3,5 miljard dollar (ongeveer jpeljard gulden) met ten min- )ndirocent kwijt te schelden. Zo Sovjetunie vreest acties tegen prijsverhogingen MOSKOU Terwijl werkonderbrekingen in de Sovjetunie het werk in de kolenmijnen hebben stil gelegd dreigt een nieuwe reeks stakingen uit protest tegen de voorgenomen prijsverhogingen op 2 april. Die zijn echter noodzakelijk om de Sovjeteconomie te redden, aldus vice-premier Vladimir Sjtsjerbakov. „Eerlijk gezegd komt deze prijshervorming erg laat, we hadden hier jaren geleden aan moeten begin nen". Zonder prijsverhogingen zouden de voedsel subsidies de staat dit jaar 240 miljard roebel (720 miljard gulden) hebben gekost. Dit betekent wel dat vlees en brood in prijs verdriedubbelen, eieren en thee tweemaal zo duur worden en de prijs van siga retten met 50 procent omhoog gaat. Een troost is dat vodka, koffie en brandstof niet duurder worden. Om de klap te verzachten is de Sovjetregering giste ren begonnen compensaties uit te keren van onge veer 85 procent van de prijsverhogingen. Bus Litouwse grenswachten onder vuur VILNIUS In de Li- touwse hoofdstad Vilnius hebben zwarte baretten van de Sovjetgetrouwe OMON-politie gisteren het vuur geopend op een bus met zes Litouwse grenswachten aan boord. Zeker twee van de Litou wers raakten daarbij ge wond. De zes militieleden kwamen terug van een patrouille toen zij op de jeeps van de OMON's stuitten. Belgische postbode wint drie miljoen BRUSSEL Een 48-jarige Belgische postbode heeft deze week bijna drie miljoen gul den gewonnen in de Belgische lotto. De man, die in het Waal se landsgedeelte woont, heeft zes kinderen tussen de 11 en 24 jaar. Wie de man is wil de Belgische Nationale Loterij ge woontegetrouw niet zeggen- Een aantal van de kinderen is werkloos. Maar de postbode dus niet en hij is ook niet van plan zijn baan op te geven. De man won de hoofdprijs met een lottoformulier waaraan hij 280 franken (iets meer dan vijftien gulden) had uitgege- Onderscheiding voor 'Tarzan' NAIROBI De Britse zoöloog Chris topher Thouless heeft gisteren een Brit se koninklijke onderscheiding wegens dapperheid gekregen, omdat hij in okto ber in Kenya met blote handen een oli fant bedwong. Thouless en zijn collega Alexandra Dixon waren bezig met het aanbrengen van radiokragen in verband met een onderzoek naar de verplaatsingen van olifanten. Een grote wijfjesolifant beviel dit echter niet zo en viel plotseling Dixon aan, sloeg haar bewusteloos en probeerde haar dood te drukken door op haar te knielen. Thouless ramde de olifant met zijn vuisten op haar kop en toen een derde persoon een kogel langs de olifant schoot, kon Thouless de be wusteloze Alexandra in veiligheid bren gen. Saint Laurent is weer terug zietj1 model uit de modeshow van Yves Saint Laurent laat zien era|nfectiekleding zeer bijzonder kan zijn. Tout Paris stond e jjn op zijn kop en gaf de beroemde topontwerper een Je ovatie na het zien van diens wintercollectie. Saint Lau- ^raaide na deze triomf, die volgde op een aantal mindere waarin de couturier kwakkelde met zijn gezondheid et i depressies leed. De aanwezige modepers was verdeeld an Isiast over het gebodene. foto: ap ;oaIr" sb3estiin steekt Israëli's neer J Een Palestijn heeft vandaag in een voorstad van kJe viv twee Israëlische soldaten neergestoken. Volgens de Is- X ,he radio is het ene slachtoffer lichtgewond en het andere de jgewond. De steekpartijen komen een dag nadat een Pale- );e%n Israëlische zakenman in Hadèra, 60 kilometer ten noor- Tel Aviv, met een mes vermoordde. De radio meldde dader van de jongste aanvallen, een inwoner van de Ga- Jl)k, is gearresteerd. Veiligheidsbronnen zeiden te vermoe- beide daders werden gedreven door politieke motieven. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een voorstel aan genomen om de economi sche en militaire hulp aan Jordanië, dat Irak steunde in de Golfoorlog, stop te zetten. De senatoren ge ven daarmee geen gehoor aan een oproep van presi dent George Bush, die om enige vrijheid van hande len in het Midden-Oosten had gevraagd. Het gaat daarbij om 20 miljoen dollar (rond 36 miljoen gulden) aan militaire hulp en 35 mil joen dollar (63 miljoen gulden) aan economische hulp. De Amerikaanse nood- en voed selhulp aan Jordanië gaan wel gewoon door. Israël en Turkije kunnen in het lopende belas tingjaar daarentegen op extra hulp rekenen, zo staat in het wetsvoorstel. President Bush heeft Irak gis teren na het neerhalen van een eerste Iraaks vliegtuig door de VS gewaarschuwd dat alle Iraakse vliegtuigen die het voorlopig staakt-het-vuren schenden zullen worden neer geschoten. De SU-22 van Sov jetmakelij werd neergehaald vlak bij Tikrit, de geboorte plaats van Saddam Husayn. Kurdische rebellen zeggen de stad Kirkuk in het noorden van Irak volledig in handen te hebben. De verovering leek te worden bevestigd door beel den van rebellen die de val van de stad vieren, die werden uitgezonden door de Japanse televisie. Een Iraakse mensen rechtenorganisatie heeft ko- De Amerikaanse luitenant Pedro Jiminez heeft het ontstekingsmechanisme in handen, waardoor deze in kuwaytse wateren opgeviste Iraakse mijn onschadelijk is geworden. foto: epa ning Fahd van Saudi-Arabië om hulp gevraagd bij de op stand tegen president Saddam Husayn. Het Iraakse parlement, de na tionale assemblee, heeft giste ren unaniem ingestemd met de opheffing van de annexatie van Kuwayt en de afschaffing van alle wetten die Irak het emiraat na de invasie van 2 augustus heeft opgelegd. Daar mee is voldaan aan een van de voorwaarden die de geallieer den hebben gesteld aan het beëindigen van de oorlog te gen Irak. De Verenigde Staten hebben Saddam Husayn vóór de inva sie in Kuwayt in augustus vo rig jaar meermalen „duidelijk" gewaarschuwd dat zij elke staat zouden verdedigen die door Irak bedreigd werd. Dat heeft de vroegere ambassadri ce van de VS in Baghdad, April Glaspie, woensdag ver klaard voor het Comité bui tenlandse zaken van de Ame rikaanse Senaat. Sovjetminister van defensie Dimitri Jazov heeft woensdag gezegd dat hij de aanpak van Norman Schwarzkopf, de be velhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Golf, be wondert. Jazov bagatelliseerde tegelijkertijd de slechte presta ties van de Sovjet-wapens in Iraakse handen. De Kuwaytse oppositie zei gis teren na de aankondiging van het aftreden van het kabinet te vrezen dat het doel daarvan alleen maar is om een militair kabinet te vormen. Deze vrees gevoed door het feit dat het nieuwe kabinet zal worden ge vormd door premier en kroon prins sjeik al-Sabah en dat de staat van beleg, die bij de be vrijding van Kuwayt werd af gekondigd voor de duur van drie maanden, van kracht zal blijven. Iran en Saudi-Arabie hebben aangekondigd dat zij hun di plomatieke banden, die drie jaar geleden werden verbro ken, zullen herstellen. Libië bouwt een nieuwe fa briek voor chemische wapens en heeft al flink wat gifgas ge produceerd in een fabriek waarvan lange tijd is aangeno men dat hij door brand was verwoest, heeft een Ameri kaanse functionaris gezegd. DHAKA In Bangladesh staat Khaleda Zia perma nent in de schijnwerpers nu ze gisteren is beëdigd tot de eerste vrouwelijke premier van het overwe gend islamitische land. En dat terwijl ze tien jaar ge leden nog als een ietwat verlegen huisvrouw ge heel in de schaduw leefde van haar man, wijlen pre sident generaal Ziaur Rahman. Nadat haar man in 1981 in de havenstad Chittagong bij een staatsgreep door legerofficie ren werd doodgeschoten, trad Khadela toe tot de Bengalese Nationale Partij (BNP). Haar man had in 1971 naam ge maakt door voor de radio de bevrijdingsoorlog aan te kon digen tegen het (West-) Paki staanse leger. Terwijl Zia de grens overglipte naar India om vandaar te vechten voor de onafhankelijkheid van Ban gladesh (toen nog Oost-Pakis- tan), bleef Khadela achter. Met haar twee kinderen werd ze door het Pakistaanse leger geïnterneerd. Na de onafhankelijkheid van Bangladesh steeg Zia's ster snel. Maar Khaleda verscheen zelden in het openbaar en be moeide zich niet met politiek. Maar nadat vorig jaar decem ber president generaal Mo hammed Ershad door een volksopstand werd verdreven en er vorige maand vervroeg de verkiezingen werden ge houden, won Khaleda (46) de stembusslag. Bij de sobere beëdigingsplech tigheid in het presidentiële pa- Premier Khaleda Zia. foto: ap leis Banga Bhavan in de hoofdstad Dhaka herhaalde de vroegere huisvrouw gisteren haar verkiezingsbelofte de corruptie grondig aan te pak ken en de bezem door de rege ring te halen. „Ik ga bewijzen dat een schone regering in dit land mogelijk is", zei ze. „Alles wat je moet doen is de rege ring verantwoording laten af leggen tegenover het volk". Evenals in Pakistan blijft het leger een geduchte macht bin nen de samenleving en blijven de belangen van de generaals nauw verstrengeld met het bedrijfsleven. Daarnaast kent 's werelds armste land (110 miljoen inwoners) grote econo mische problemen als het al niet te kampen heeft met de jaarlijkse overstromingen. Het recept van Khaleda om 's lands huishouden gezond te maken is een vrije-markteco- nomie. Maar van liberale markttheorieën lijkt ze met slechts haar middelbare schoolopleiding weinig kaas te hebben gegeten. Bangladesh is nu het vierde land op het Indiase subconti nent dat geregeerd wordt door een vrouw die in het voet spoor is getreden van haar va der of echtgenoot. Met uitzon dering van Indira Gandhi in India die haar vader premier Jawaharlal Nehru opvolgde, hebben deze 'Aziatische kó ninginnen' met elkaar gemeen dat hun vader of echtgenoot werd gedood. Zo volgde in Sri Lanka eind jaren vijftig Siri- mavo Bandaranaike haar ver moorde echtgenoot op en nam in Pakistan eind jaren tachtig Benazir Bhutto de fakkel over van haar in 1979 vermoorde vader. irdq, lof1 letje; PHOEK Namibia, jaar vandaag, heeft ■goede start gemaakt e door de Verenigde s goedgekeurde on- ^ikelijkheid. In een sief interview in de bische hoofdstad hoek blijkt de tot lent gekozen guerril- er Sam Nujoma erop nd Zuid-Afrika het voorbeeld te geven, 'ontroversiële Zuida- bnse bestuur van het Duitse Zuid-West- :a eindigde een jaar en. Na 23 jaar oorlog -streept Nujoma het belang van nationa- rzoening. ijn, wanneer u naar het pen jaar kijkt, de winst- iiespunten geweest? ia: „De Namibiërs en ind hebben er honderd it aan gewonnen. We onze vrijheid en onaf- lijkheid gekregen waar oorvaderen voor hebben ïten sinds de dag dat de kolonisten dit land bin- !jelen". r teleurstellingen? „Je kunt in twaalf maanden niet alles doen. Dit dier, de economie, of het nu horens heeft of niet, het is een vijand die bevochten moet worden. Maar als vastberaden mensen, als vechters, hebben mijn col lega's in het kabinet en ik de afgelopen maanden plannen en programma's opgesteld en strategieën uitgezet voor de economische ontwikkeling". „We beginnen die nu in prak tijk te brengen. Eerst de land bouw. We moeten voldoende voedsel voor onze bevolking produceren omdat het voor geen enkel land gezond is af hankelijk te zijn van voedsel uit het buitenland. De Zuida- frikaanse kolonistén bestuur den dit land als een district van Zuid-Afrika. Namibia werd er door de Zuidafrikaan- se regering welbewust toe ge dwongen op een kunstmatige manier afhankelijk te zijn van Zuid-Afrika". „Onze tweede prioriteit wat betreft onze economische ont wikkeling is het onderwijs. We gaan meer scholen bouwen, vooral technische scholen, om dat dit een land van mijnbouw is. Natuurlijk zal de bouw tijd kosten, net als het bouwen van de avondscholen waar oudere mensen zullen studeren en een beroepsopleiding kunnen krij gen". „De derde prioriteit is de ge zondheidszorg, die onder het Zuidafrikaanse bestuur geba seerd was op het apartheid-sy steem. Mijn regering is van plan betere huizen voor onze bevolking te bouwen. Veel mensen hier in Windhoek hebben tuberculose als gevolg van de overbevolkte huizen". U lijkt te zeggen dat de Zuida frikaanse betrokkenheid in Namibia economisch gezien per saldo een verlies was. De - Zuidafrikanen zouden zeggen dat zij het land gesubsidieerd hebben. „Dat is niet waar. Ze hebben dit land niet gesubsidieerd. Namibia is geen bananenrepu bliek. We hebben diamanten, goud, uranium, koper, man gaan en andere strategische metalen, al zijn sommige niet in grote hoeveelheden aanwe zig. We hebben een overvloed aan vis en visprodukten. Dit land houdt koeien en kleinvee als geiten en schapen. Dit alles brengt inkomsten binnen". Dus Namibia had selfsuppor ting moeten zijn? „Natuurlijk. En ik ben er vast van overtuigd dat dit land bin nen vijf jaar in een positie zal zijn om voldoende voedsel te tiscte1 daar3 Direct geeft Rob het bericht radiotelefonisch door en "Tenlaren het vliegkampschip en de kruiser op, om zo dicht mo- de buurt te komen. Rob meldt, dat het wrak op een ijs- ivabed ligt. Jachtvliegtuigen zullen er niet kunnen landen, ode „Metropolis" heeft een Piasecki-helicopter aan boord, Hcht voor lange-afstandsvluchten. Omdat het gebied rondom ilkaan zeer radio-actief is, wordt de helicopter uitgerust met produceren om in de eigen be hoefte te voorzien. Degenen van ons die grijs zijn als ik zouden bereid moeten zijn één keer per dag te eten opdat de kinderen drie volledige maal tijden per dag kunnen eten, zodat ze wanneer ze wakker worden en naar school gaan gezond zijn en kunnen begrij pen wat de leraren hun vertel len... Het is voor de Sam Nujo- ma's niet weggelegd van het leven in dit land te genieten". Is het een beetje koorddansen om te proberen de verschillen de krachten binnen uw ge meenschap te verzoenen? „De Swapo heeft altijd gehan deld naar de bestaande om standigheden. Toen we begon nen was ons verlangen onze vrijheid met vreedzame mid delen te bewerkstelligen. Daarom hebben we ons aange sloten bij petities aan de Vere nigde Naties om Namibia on der het VN-mandaatsysteem te plaatsen. Maar de machten waarmee we in die tijd te ma ken hadden, zoals de Ameri kanen en de Britten, steunden onze eisen niet dat het land zich onder VN-mandaat zou moeten ontwikkelen in de richting van zelfbeschikking en onafhankelijkheid". „Dus waren we gedwongen in mui1- w i i een zgn. bionengenerator, die, aan een lange voedingskabel op gehangen, de radioactiviteit over een beperkt gebied neutrali seert. Toch zal het nog een riskante onderneming zijn om het wrak te onderzoeken. Rob, die met de inrichting van de luchtreus enigszins bekend is, zal naar beneden gaan om een onderzoek in te stellen. ballingschap te gaan; en be gonnen we de vrijheidsstrijd die van 1966 tot één april 1989 voortduurde, toen resolutie 435 van de Veligheidsraad van de Verenigde Naties van kracht werd". „Aangezien we nu de onaf hankelijkheid bereikt hebben, zijn we in een nieuwe fase van de strijd gekomen; dat wil zeg gen, het handhaven van de vrede en stabiliteit omdat dat de sleutel is voor economische ontwikkeling". „Dertig procent van het ar beidspotentieel in dit land is werkloos. We hadden (voor de onafhankelijkheid) 40.000 Na- mibische ballingen, waardoor het aantal werklozen nog toe nam. Onze natie rijst op uit verschillende etnische groepe ringen. Alle Namibische bur gers zijn gelijk voor de wet". Kan uw land Zuid-Afrika de weg wijzen wat betreft vrije verkiezingen en niet-racisme? „Dat geloof ik. We hebben hier net vrije verkiezingen ge had en we blijven de grondwet naleven. Elke vijf jaar zullen we algemene verkiezingen houden zodat de mensen hun leiders kunnen kiezen en her- verkiezen of nieuwe kunnen kiezen". ANTHONY HEARD In de Namibische hoofdstad Windhoek praat de tot president ge kozen guerrillaleider Sam Nujoma over zijn land, dat precies van daag één jaar onafhankelijk is. foto: aff BELGRADO De erosie van de heersende macht hebbers in Joegoslavië's grootste deelrepubliek Servië lijkt een onom keerbaar proces te zijn ge worden. Nadat president Milosevic, ooit de sterke man die Servië zijn provincie Kosovo en daarmee Servië zijn trots teruggaf, ver leden week al diep moest bui gen voor demonstrerende stu denten, moest hij gisteren op nieuw in het stof: alle krijgs haftige taal als zou hij het ge zag van het hoogste staatsor gaan van Joegoslavië niet lan ger accepteren ten spijt, kon hij gisteren niet anders doen dan terugkeren op zijn schre den en het aangekondigde ont slag van president Borisav Jo- vic als president van Joegosla vië ongedaan maken. Dat Jo- vic zich ook inderdaad als een klein jongetje door zijn Servi sche heer en meester naar het presidium liet terugsturen, deed niets af aan het gezichts verlies dat beiden leden. „De drie klassiek-communisti- sche pijlers waarop Milosevic zijn macht heeft gebouwd isolatie van de republiek, provocatie naar anderen, uit mondend in conflict blijken te zijn verzakt", aldus een Joe goslavische waarnemer in Bel grado. „Hij is in paniek ge raakt, heeft de politieke situa tie verkeerd ingeschat, heeft gegokt en verloren". Toch blijft een van de ge noemde pijlers ferm overeind. Niet alleen binnen Joegosla vië, maar ook binnen Servië zelf, raakt president Milosevic steeds verder geïsoleerd. Nog steeds kon hij het parlement gisteren opdragen het ontslag van Jovic niet te aanvaarden en hem terug te sturen naar het presidium. Maar met de snel verslechterende economie raakt zijn krediet op. Vijf Newyorkse agenten vervolgd wegens moord NEW YORK Vijf politiea- genten uit New York zullen door het Amerikaanse open baar ministerie worden ver volgd wegens moord. De agen ten worden ervan beschuldigd een vermeende autodief te hebben gewurgd en doodgesla gen terwijl zij hem arresteer den. De zaak tegen de politie mannen valt in een periode dat er in de VS grote beroè- ring is ontstaan over een vi deo-opname waarop te zien is hoe de politie van Los Angeles een verdachte mishandelt. De politiemannen houden vol dat de man (21) zich verzette toen hij gearresteerd werd en dat hij herhaaldelijk met zijn hoofd op het wegdek sloeg ter wijl zij probeerden hem te kal- MuzieklieJheb- bers opgelet! a Nu het voor- j jaar is begonnen gaat een groot gedeelte van ons ruime assortiment CD's. MC s. video 's en accessoires voor stuntprijzen over de toonbank. I 'an Pop tot Jazzvan Klassiek tol Heavy Metal: alles is nu superlaag geprijsd. Met kortingen tot maarliefst 50% 'n Unieke kans. maar kom snel want op op t—Z

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5