Ik ben bereid mij dood te rechten voor dit radio-plan Amsterdam krijgt eigen stadstelevisie to .VERSUM Veronica omi dt dat zij, samen met itho TROS, op de radio een- [de uitzonderingspositie et krijgen als mogelijk 1 oktober op televisie de |eurt. Radio-directeur Harding pleit dan ook ier ir een eigen midden- 4 r( [zender waarop in ge- •jjj lenlijkheid informatie i worden uitgezonden een FM-zender die op zelfde wijze kan wor- ingericht voor mu- Carrousel pleegt plagiaa t bij zichzelf Kijkje in de scheepskeuken an het Maritiem Museum Joke Bruijs zo plat als een dubbeltje gdJNST/RTV £eid6c6outfMit DONDERDAG 21 MAART 1991 PAGINA 15 on Eric Clapton overleden val van wolkenkrabber sint y YORK Conor Clapton, de 5-jarige zoon r°e' de Britse gitarist Eric Clapton, is gistermorgen fkomen toen hij in New York uit het raam eid( een flatgebouw viel. Volgens de politie viel jongetje uit een openstaand raam op de 53ste ieping en kwam hij terecht op het dak van ac aanpalend flatgebouw. Op het moment van het >luk waren alleen de moeder van Conor, de inse televisiester Lory del Santo, en een be- in het appartement aanwezig. De bediende het onbeveiligde raam net schoongemaakt en Slfcpen laten staan om de kamer te laten luchten, don, in het verleden onder meer lid van Cre- tfde in Derek and the Dominos, en Del Santo kre- hun zoontje in 1986. Twee jaar later scheidde luesgitarist van Patti Boyd, die eerder met ex- n |4le George Harrison getrouwd was. Vorig jaar ;a*e men bij een helikopterongeluk de manager en van de band van Clapton om. Magische klanken van bamboefluitspeler DEN HAAG In India is de bam boefluit (bansuri) bekend uit eén van haar oudste legendes rond de herdersgod Krishna. Met de magi sche klanken van zijn fluit wist Krishna zijn geliefde Radha en de andere herderinnetjes te bekoren en in zijn goddelijke dans te be trekken. Krishna evenaren zal hij niet, maar meester bamboefluit- speler Hariparsad Chaurasia is in ons land om onder begeleiding van tabla en tanpura enkele voorstel lingen ten beste geven. Vrijdag 22 maart zal hij afsluiter en uitsmijter van de serie India Klassiek zijn in Vredenburg, Utrecht. In Den Haag is hij vrijdag 29 maart te beluiste ren in Dilligentia. AMSTERDAM De Amsterdamse oud-wethouder en huidig penningmeester van de PvdA W. Etty is door de gemeente en de lokale zendgemachtigde Salto ingescha keld om nog dit jaar in de hoofdstad professionele loka le radio en televisie van de grond te tillen. Er bestaan in Amsterdam al geruime tijd plannen voor een profes sionele omroep. De initiatieven kwamen echter niet van de grond door gebrek aan financieringsmogelijkhe den. Dit jaar wordt het mogelijk om lokale reclame boodschappen uit te zenden. De bedoeling is een dage- lijk actualiteitenprogramma uit te zenden op tv. Daar naast zijn er plannen voor een radiostation dat veel lichte muziek, lokaal nieuws en service-berichten uit zendt. Onder adverteerders bestaat veel belangstelling voor het nieuwe medium. Een onderzoek van de Pers combinatie, De Telegraaf en Salto heeft dat uitgewezen. Zes keer Aïda in Amsterdam AMSTERDAM De sporthallen-zuid in Amsterdam worden van 30 augustus tot en met 14 september omgeto verd in Egyptische stijl voor zes uitvoeringen van Verdi's opera Aïda. Vorig jaar werden er van dezelfde opera suc cesvolle uitvoeringen gegeven in Den Bosch. In Amster dam zullen gedurende de uitvoeringsdagen diverse inter nationaal bekende solisten en ongeveer 300 musici, zan gers en dansers optreden. De regie is in handen van Do- minik Neuner en Ed Spanjaard leidt het Residentie Or kest. Voor de uitvoering wordt een enorm decor gecon- trueerd met als grootste blikvanger een koningsmasker van meer dan zeven meter hoog, acht meter breed en zes meter diep, geïnspireerd door het dodenmasker van Toe- tanchamon. Aïda werd in 1870 door Guiseppe Verdi ge schreven op verzoek van de toenmalige onderkoning van Egypte, Ismail Pasja. Het vertelt het verhaal van de on mogelijke liefde tussen de Egyptische veldheer Ramades en de Ethiopische slavin Aïda. Het verhaal speelt zich af ten tijde van de farao's in de Nijl-steden Memphis en Thebe. De organisatie maakt op donderdag 28 maart de namen van de solisten bekend. Jonge Rus speelt op een geleende cello SCHEVENINGEN Tijdens de tweede finale-avond van het Scheveningen Internationaal Muziekconcours speelt de Rus Dmitri Tsirin (22) in het Circustheater vanavond de Rococo-Variaties van Tsjaikowski op een geleende cello. Evenals meerdere Russische deelne mers speelde hij tijdens het concours op een erbarme lijk instrument, niettemin behaalde hij als één van de vijf deelnemers een finaleplaats. Hoewel hij als Rus de voorkeur gaf aan Tsjaikowski, werd de keuze bepaald op een werk dat op zijn instrument wellicht nog enigs zins zou klinken, namelijk het celloconcert opus 101 van Haydn. Maar sinds dinsdagavond is Tsirin de ge lukkigste mens van de wereld, want een in de zaal aanwezige celloliefhebber was zo met zijn lot begaan, dat hij de jonge Rus zijn cello heeft uitgeleend. Om aan het instrument te wennen is Tsirin dinsdagnacht gelijk aan de studie geslagen in de hoop, dat hij met dit in strument in staat is één van de prijzen te winnen. ADRIAAN HAGER dlX HARDING WIL TWEE RADIOZENDERS VOOR VERONICA EN TROS rid 5f Harding: „Beide zenders en volwaardige radiosta- worden dus vierentwin- Iuur in de lucht zijn en hori- taal geprogrammeerd. Bo- dien willen wij, net als op isie, het kostwinnerschap r ons rekening nemen, wat ■kent dat het om twee com- rciële stations zal gaan". ding lanceerde het plan 'ige week tijdens een bij komst in Hollandsche Ra- waar de radio-directeu- van de publieke omroepen toekomst bespraken. Lex: is natuurlijk veel argwaan M en het plan, maar het werd t direct van tafel geveegd, algemene conclusie was dat ereen er eerst even over O.ejfle nadenken. En dat is toch tief". 1 ding is tot zijn plan geko- bé i om de radio te redden, i ik aan iemand die al ja- bij Veronica werkt, moet ïggen dat hij op de mid- va; golf moet zijn als hij naar "ndio 1 wil luisteren, zoals i de week gebeurde, dan ke g je er vanuit gaan dat er 1 igoed mis is met het publie- radiobestel. Dan kun je rus stellen dat de boodschap I is overgekomen. Als ik zo- iel i hoor denk ik: je kunt wel 10 trlei leuke programma's ken, maar als de mensen aija t we en dat ze er zijn of ze 21 t kunnen vinden, heeft dat inig zin". ek t publieke radiobestel in ^erland is ziek. De gisteren :nd geworden cijfers be- ;n het. Zo liep het luister eik van Radio 3 en Radio 2 vergelijking met 1989 met ,j'(3 tr procent terug. Een stij- irti ig in het bereik kon worden Di tonstateerd bij Sky Radio (procent), de regionale om roepen (+3 procent) en Radio 10 2 procent). Volgens Lex Harding moet er dus wat ge beuren, wil de omroep temin- ste niet in de radiogolven ten onder gaan. Hij heeft een tweeledig plan uitgewerkt. Het eerste is een uitgebreide pro- motie-campagne voor zijn ra diozender, de tweede een her structurering van de radio, binnen de burelen van Vero nica beter bekend als het '5 2-plan'. Lex Harding: „Ik kan niet in detail treden over wat er vori ge week allemaal is besproken tussen de radio-directeuren. Dat hebben we nu eenmaal af gesproken. Waar ik wel over kan uitwijden, is ons nadruk kelijk streven samen met de TROS een uitzonderingspositie te creëren. We willen voor de radio namelijk dezelfde positie als voor de televisie, namelijk het kostwinnersschap. Dat be tekent dat wij de beschikking zouden moeten krijgen over twee zenders, een op de mid dengolf en een op de FM, die wij gezamelijk exploiteren. Technisch is dat geen enkel probleem, want we hebben nu zes, maar straks zeven zenders in Nederland. Voor de mid dengolf denken we aan de Ra dio 3-zender, terwijl we op FM een plaatsje zouden moeten krijgen op het nieuwe net dat momenteel wordt gebouwd". Bespreekbaar „Tijdens het overleg, toen ie dereen met ideeeën kwam, bleek het plan bespreekbaar. Ik loop er al heel lang mee in mijn achterhoofd. In eerste in stantie was het een plan voor de ATV-omroepen; AVRO, TROS en Veronica. Maar ja, wanneer lanceer je zoiets. Zo'n plan ligt natuurlijk heel ge voelig. Kom je er te vroeg mee, dan zou het een vroege dood kunnen sterven. Ik heb het toen maar tijdens de be sprekingen op tafel gegooid. Ik dacht: nu is het juiste tijdstip. Eerst werd het erg stil, daarna kwam er de nodige argwaan om de hoek kijken. Toch kan ik niet zeggen dat er veel mensen echte bezwaren had den. Ik heb het idee dat ieder een er eerst eens goed over wil nadenken. En dat is begrijpe lijk". „Ook voor de TROS was het een nieuw plan. Ik had ze er niets over verteld. We hebben er de afgelopen dagen grondig over gediscussieerd en dat zal de komende periode weer ge beuren. De wens is om de ba sis-functies van radio over die twee zenders te verspreiden. De FM gezamenlijk te gebrui ken voor muziek en de mid dengolfzender voor informa tie. Het is echt een heel goed plan, ook defensief. Het kan nooit kwaad om twee informa tieve zenders te hebben, dat bestaat overal, en kijk eens waar de luisteraars naar toe gaan. Uit de cijfers blijkt dat ze kiezen voor de kabel-radio stations en er komen dit jaar misschien wel zes van die zen ders bij. Als je nu niet ingrijpt, gaan de tientallen miljoenen, die nog aan reclame-geld be schikbaar zijn naar die sta tions. Door met twee sterke zenders te komen, die binnen het bestel commercieel wor den geëxploiteerd trek jij dat geld naar je toe. En voor mij maakt het niks uit of ik nu geld verdien voor aandeelhou ders of voor de rest van het bestel. Dan doe ik het liever voor de rest van het bestel, want daar zitten we nu een maal in. Ik heb ook nooit iets tegen dat bestel gehad, wel te gen de manier waarop het ra dio en televisie maken in Ne derland is gestructureerd. Die onderlinge concurrentie-ver- houding belet dat er leuke sta tions ontstaan". Horizontaal „De beide zenders zouden ho rizontaal moeten worden ge programmeerd. Dat is een ba sisvoorwaarde voor een her kenbaar imago. Hoewel de zenders door twee omroepen worden bemand, zou er een centrale programmaleiding moet zijn. Het mooist is na tuurlijk als de radio-afdelin gen van beide omroepen zou den samenvloeien tot één ge heel. En dan hoeven er vol gens mij niet direct ontslagen te vallen. Wij werken met een klein team van tweeëndertig man in vaste dienst en een zelfde aantal op contract-basis. Samen met het personeelsbe stand van de TROS denk ik dat we precies genoeg mensen hebben. Je moet niet vergeten dat de informatie-zender heel wat mankracht opslokt". „Ik zie echt een lichtpuntje aan de horizon en ben bereid mij dood te vechten voor dit radioplan. Natuurlijk zou ik het liefst morgen beginnen. Wij kunnen die switch zo ma ken en ik weet zeker dat het zelfde voor de TROS geldt. Maar er moeten op 11 april eerst wat knopen worden doorgehaakt over de televisie indeling per 1 oktober. Maar binnen een half jaar moet dui delijk zijn of het haalbaar is. Tot die tijd steek ik mijn ener gie in het promoten van Radio Veronica, met een nieuw jin gle-pakket, dat zowel op de ra dio behalve Radio 4 als de televisie wordt gebruikt. En we hebben een tv-commercial, die in STER-zendtijd wordt uitgezonden. Dat is geen ge kochte STER-tijd, maar de mi nuten die worden gebruikt om televisie-programma's van om roepen onder de aandacht te brengen. We gaan Veronica echt zo breed mogelijk promo ten. Zo bestaat er bijvoorbeeld een plan om striptekenaars te benaderen en ze te vragen Ra dio Veronica op eigen wijze in hun strips te verwerken. Het is echt een half jaar durende campagne om onszelf te tonen. Dat we daarmee de radio in zijn geheel onder de aandacht brengen, is meegenomen, maar ik ben de Barmhartige Samaritaan niet. Het is bij de omroepen voorlopig nog steeds, ieder voor zich en God voor ons allen". HANS PIËT Onderscheiding voor Schmitz Mr. B.A. Schmitz (58) is gisteren bij zijn afscheid als voorzitter van de KRO benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Schmitz wordt, na een voorzitterschap van tien jaar, opgevolgd door oud-minister ir. G. Braks. De nieuwe KRO-voorzitter prees bij de overdracht Schmitz vanwege diens vasthoudendheid, waardoor die omroep als een van de weinige katholieke organisaties zijn identiteit heeft bewaard. foto: anp De toneelvloer ziet eruit als een skateboardbaan, links en rechts opbollend in een flauwe curve; het achterdoek is een smal gordijn, op de vloer slor dig uitgewaaierd; links langs de achtergrond een curieuze tentoonstelling van lege schil derijlijsten en andere raritei ten. Een decor, kortom, dat in veel opzichten past in de tradi tie die toneelgroep Carrousel en decorbouwer Floor Oskam inmiddels hebben opgebouwd. Alleen: die rommel irriteert. Er wordt niets zinnigs mee ge daan en ook niets waardevols in uitgedrukt. Nu en dan lopen de spelers de onderdelen van die lelijke uitstalling op pijnlij ke wijze omver, meer niet. Eigenlijk is het toneelbeeld illustratief voor de voorstel ling: ook die past geheel in wat zo langzamerhand de huisstijl van Carrousel mag heten, maar er is voortdurend iets dat je irriteert. Wat het is, valt moeilijk te omschrijven, maar vooral in de regie lijkt sprake van zoiets als gebrek aan oor spronkelijkheid. In alles lijkt de jonge regisseur Jos van Kan een ijverige leerling van Lidwien Roothaan, die jaren achtereen schitterende regies voor Carrousel maakte. Spe lers die volstrekt niet de in druk wekken dat ze 'zich inle ven'; een mise-en-scène die zich buitengewoon sterk con centreert op het publiek; pure acteertechniek die de magie van het theater tot stand moet brengen: dat ongeveer is (was) Carrousel. Tennessee Williams' 'Opeens verleden zomer' zou op zich zelf uitstekend in Carrousels traditie kunnen passen; het ge zelschap heeft in het verleden dikwijls klassieke krakers van dat type onder handen geno men. 'Suddenly last summer' is een stuk uit de bekende en de laatste tijd op toneelgebied nogal populaire atmosfeer van de Zuidelijke staten van Ame rika. Net als in andere stuk ken van Williams speelt ook in 'Opeens verleden zomer' een schimmig verleden - hier de raadselachtige dood van een jongeman uit een welge stelde familie - een belangrijke rol. Dat verleden wordt door de hoofdpersonen op verschil lende manieren geïnterpre teerd, en je weet niet wat je geloven moet tot er uiteinde lijk toch iets - hoewel niet al les - van de (verschrikkelijke) waarheid doorbreekt. Voorstelling: Opeens verleden zo mer. Auteur Tennessee Williams. Gespeeld door: Toneeelgroep Car rousel. Regie: Jos van Kan. Verta ling: Rob Klinkenberg en Jos van Kan. Decor: Floor Oskam. Gezien: 20 maart in het LAK-theater. Herhaling: vanavond; tournee. Wat gaat er nou mis, waardoor Jos van Kan er niet in slaagt zijn regie aan te wenden voor een stuk dat zich juist zo uit stekend schijnt te lenen voor Carrousels theatrale benade ring? Waarom zit je je het eer ste halfuur van de voorstelling alleen maar kapot te ergeren? Ongetwijfeld heeft het veel te maken met dat onopgehelder de toneelbeeld, met het matige talent van enkele acteurs, en vooral ook met de krankzinni ge muziek die nu en dan door de luidsprekers bromt, sist en piept. Maar de voornaamste reden zou weieens kunnen zijn, dat Van Kans regie alleen maar een kopie is van een be proefd concept, zo ongeveer alsof iemand plagiaat pleegt bij zichzelf. Het is veelzeggend, dat ten slotte alleen het over tuigende spel van Luutgaard Willems, die met haar inge leefde wijze van acteren juist het minst in Carrousels huis stijl lijkt te passen, de toe schouwers op het puntje van de stoelen weet te krijgen. Volgende keer moet Lidwien Roothaan het zelf maar weer doen. les a 3TTERDAM De ierri reede etage van het Ma- iem Museum in Rotter- no 2 am is in rep en roer. Het khb luid van boormachines rboyi i kloppende hamers 2^ verheerst. Driftig werkt ien aan de drie tentoon- ha ellingen die vanaf 23 v aart in het museum te ezichtigen zijn. ene i tentoonstelling 'Goud van wt' is, in tegenstelling tot de ree andere exposities, het rst gevorderd. 'Goud van cut' presenteert een collectie schaal nagebouwde olit heepsmodellen. Opgesteld in \shc ote verlichte vitrines, wach- L n dertig houten scheepjes J n hoge leeftijd op de eerste a. t zoekers, kfe twee modelrestauratoren het museum hebben deze usöfcrtig exemplaren geselec- )0 e erd uit de huiscollectie van K iOO scheepsmodellen. De mo- 'gen sllen moeten voldoen aan de ijn logste normen van vakman- ?77fl hap en bij de selectie is gelet P detaillering en afwerking, ren haalgetrouwheid, bouwmate- Inc laai en moeilijke constructies. nn Perkend materiaal 'et bouwen van een scheeps model is een moeilijke zaak die gepaard gaat met veel pro blemen. Eén van de grootste obstakels is het materiaal zelf. Hout is een levend materiaal dat reageert op wisselingen in temperatuur en luchtvochtig heid. Het krimpt en zet uit. Het gevolg daarvan is dat het model kan scheuren, kromt rekken of zelfs breken. Deze problemen doen zich het meeste voor bij eikehout, de houtsoort uit de 'echte' scheepsbouw. Veelal kiest de modelbouwer als alternatief voor palmhout en het hout van fruitbomen. Deze hout soort is fijn van structuur, splintert bijna niet en kan ge makkelijk gebogen worden zonder te breken. Een nadeel is echter dat het het model minder 'echt' maakt. Ondanks de problemen die ei kehout met zich meebrengt, bezit de tentoonstelling een aantal schitterende scheepjes van dit houtsoort. Een prach texemplaar is bijvoorbeeld een oorlogsschip uit 1665. Het mo del is gebouwd op een schaal van 1:35 en heeft een veelheid aan tuigage en kleine kanon netjes. De meeste tentoonstel lingsmodellen zijn echter van palmhout gemaakt en echte vochtigheidsproblemen zullen zich niet voordoen. De expositie is indrukwek kend en toont scheepjes in al lerlei 'soorten en maten. Een bomschuit uit 1870 met een schaal van 1:8 is te zien naast een op een schaal van 1:200 gemaakte brik uit 1952. De de tails worden in de meeste ge vallen heel ver doorgevoerd. Decoraties in de romp, een 'mooi versierd voor- of achter schip en verkleinde mosselton netjes op het dek zijn hier een aantal voorbeelden van. Zelfs de tuigage van de meeste sche pen is door de modelbouwer zelf gefabriceerd uit linnen vezels. De modellen, die vroe ger dienst deden als hulpmid del bij de bouw van echte schepen, dienen nu meer als siervoorwerpen en zijn zeker het bekijken waard. Dobberende schatkist De tentoonstellingen 'Schatka mer' en 'Open Depot' doen ze ker niet voor 'Goud van Hout' onder. Deze twee vaste exposi ties zijn ontstaan uit vragen van bezoekers en bieden een kijkje in het magazijn van het museum. Bij beiden ontbreekt ieder thema. „Ons streven is om het depot van het museum zo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen in de vorm van een expositie", aldus samensteller Leo Akveld. „We tonen een groot aantal opmerkelijke voorwerpen uit ons depot en we stellen ze op dezelfde ma nier op als in het depot. Het leukste zou zijn om de bezoe kers zelf mee te nemen naar ons depot, maar dat is door de vele financiële en beveili gingsaspecten niet mogelijk" 'Schatkamer' toont het publiek 'de schatten van het museum'. Kenmerk is dat ze allen op merkelijk zijn. Zo maken een negentiende eeuws gegraveerd struisvogelei uit Amerika, een zwart gelakt, met parelmoer ingelegd Japans secretaire uit de achttiende eeuw en een handschriftkaact uit 1590 deel uit van de collectie. 'Schatka mer' is een geheimzinnige ten toonstelling en de presentatie laat dit duidelijk merken. De schatten worden getoond in een grote blauwe doos. Door dat de onderkant schuin is af gesneden en belicht wordt door blauw TL-licht, lijkt het of de doos los staat van de vloer. De gedachte achter deze vormgeving is dat de tentoon stelling als een grote schatkist dobbert op zee. Binnenin de doos blijft het donker. De voorwerpen worden tentoon gesteld achter glazen platen en afzonderlijk belicht. Bij 'Open Depot' is geen spoor Maritiem Museum Prins Hendrik, Leuvehaven 1, Rot terdam: 'Goud van Hout' vanaf 23 maart tot en met 22 september. 'Schatkamer' en 'Open Depot'. Vaste presen taties. van geheimzinnigheid. Deze vaste expositie gaat niet uit van zeldzaamheid maar van representativiteit. Zo zal men op deze tentoonstelling voor namelijk scheepstekeningen, uniformen, navigatie-instru- menten, foto's en atlassen aan treffen. MIRIAM HEIJENGA Joke Bruije speelt 'Gepeperd'. Tek sten: Jaap Bakker, Gerard Cox, Fred Florusse, Rients Gratama en andere. Regie: Fred Florusse. Gezien in Dili- gentia op 20 maart. Vanavond her- Op het affiche staat ze ten voeten uit, met al haar maten in centimeters. 'Ge peperd' heet de nieuwe show van Joke Bruijs, en ze presenteert zich daarin als een vrouw die er 'goed', rond en stevig uit ziet, en best van dattum houdt. Een rol als pin up, dat lijkt haar wel wat, bij elke soldaat aan de bin nenkant van de kastdeur. Sex speelt een prominente rol in 'Gepeperd'. Ik vind het pri ma als daar ronduit over wordt gepraat. Tegen goeie schuine bakken heb ik ook niks. Van dames die met hu mor en stijl 'grof in de mond' zijn, zoals Adèle Bloemendaal, smul ik. Om Jules Deelder kan ik soms schateren. Maar waarom vind ik Joke Bruijs zo smakeloos en banaal? Dat heeft met die glibberige begrippen smaak en humor te maken. Een voorbeeld: Bruijs vertelt over haar vriendin Pa- tries, die net bevallen is. Dat ging niet goed, er waren vijf tien hechtingen nodig. Eigen lijk maar tien, maar haar vriend stond op die extra vijf. Ook als er geen aanleiding toe is, grijpt Joke elke kans op scabreuze opmerkingen. In een tekst van Gerard Cox over een passie voor snuiven, snuift ze niet alleen coke, omo en wc-eend, maar ook aan een pruim. Vrouwen in topbanen verdienen niet beter dan door hun man verlaten te worden. Islamitische hoofddoekjes in de klas zijn een vorm van ter reur; als 'wij' met schoenen aan een moskee in Bagdad zouden binnengaan, zouden onze voetjes worden afgehakt. Ironie natuurlijk, maar wel buitengewoon smakeloos. Als een man haar programma had gespeeld, zou hij waarschijnlijk alle feministische golven over zich heen krijgen. Binnen die context van flau- wigheden en sexisme viel het me niet mee objectief de ster ke kanten van de show te zien. Bruijs heeft een redelijke stem (zij het wat hees), twee goeie muzikanten, weet een goeie tekstschrijver als Jaap Bakker voor haar karretje te spannen (de anti-versie van 'De glim lach van een kind' is bepaald leuk), maar 'Gepeperd' roept vooral irritatie op. DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15