mmm A •liege Oegstgeest verwerpt an voor behoud openluchtbad Lastenverzwaring voor Lisse onvermijdelijk Kinderen vieren Boomplantdag I0UR JflflL PA( EN OMGEVING CfiicWSowont DONDERDAG 21 MAART 1991 PAGINA 13 I nschudding na aanrijding i AAN DEN RIJN Een 26-jarige Al- is gisteravond met vermoedelijk een her- Iding overgebracht naar het Rijnoordzie- Hij raakte gewond bij een aanrijding, ip de C. Huygenstraat verleende de auto- fgeen voorrang aan een uit de A. Ein- komende vrachtwagen, bestuurd door irige Alphenaar. De bestuurder van de Jmet oplegger bleef ongedeerd. De perso- 21."(raakte total loss. [jitainbikes gestolen J AAN DEN RIJN Vanuit een garage- Ier een flat aan de Marnixstraat zijn tus- Jlopen dinsdag en gistermiddag drie rose (mountainbikes gestolen. De deur van de [ermoedelijk opengemaakt met een valse De waarde van de fietsen, die eigendom 'van een fietsenhandelaar, bedraagt 2500 Recreatie-vliegers genegeerd bij keus Ypenburg te sluiten LEIDSCHENDAM De luchtrecre- atieverenigingen die van het vlieg veld Ypenburg gebruik maken, wil len dat hun belangen worden meege wogen bij de keuze om het vliegveld al of niet te sluiten. Zij vinden dat ze worden genegeerd. De verenigingen, vertegenwoordigd door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL), zegt zich op alle ma nieren langs de kant gezet te voelen. In rapporten en plannen van de overheid wordt Ypenburg uitsluitend een functie van militaire vliegbasis toegeschreven, een functie die kan en zeer waarschijnlijk ook wordt ingeruild voor een woonbestemming. De verenigingen zeggen met hun 1.200 le den uit de Leidse en Haagse regio meer dan een „incidenteel civiel medegebruik" te re aliseren, zoals in de rapporten van de over heid wordt vermeld. De activiteiten zouden behalve recreatief ook maatschappelijk nuttig zijn door het geven van cursussen voor rijksbrevetten, het verbreiden van kennis en vaardigheden op het gebied van de luchtvaart en het enthousiasmeren van potentiële carrièremakers in de luchtvaart branche. In een protestbrief dringen zij er daarom nogmaals op aan bij de uiteindelij ke beleidskeuze de belangen van hun leden zwaar te laten meewegen en nochtans niet volledig te negeren. Zij zeggen met een grasveld van 500 bij 500 meter uit de voe ten te kunnen, mits gelegen op een afstand van anderhalve kilometer van de bebou wing. Die afstand is nodig om radiostorin gen te voorkomen evenals mogelijke over last voor de omwonenden. Hardrijders geverbaliseerd HAZERSWOUDE De rijkspolitie van Hazers- woude heeft gisteren bij een snelheidscontrole 56 processen-verbaal uitge deeld. De controle werd gehouden op de Hoge- waard in Koudekerk, de Rijndijk in Hazerswoude en de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. In totaal werden 1160 voertuigen gecontroleerd. De hardrij ders reden gemiddeld tus sen de 70 en 80 kilometer per uur, terwijl 50 kilome ter per uur het maximum Geen geld voor onderzoek herinrichting Kanaalstraat LISSE Het is nog lang niet zeker of de Grontmij een studie gaat ma ken van de herinrichting van de Ka naalstraat in Lisse. Voor het onder zoek is 55.000 gulden nodig. De poli tieke partijen vinden dat vooralsnog niet nodig. Burgemeester en wethouders stelden de raadscommissie voor financiën gisteravond voor het bedrag wel beschikbaar te stellen. De herinrichting is volgens het Lissese col lege nodig omdat de situatie in dit deel van het winkelcentrum sterk verouderd is en daardoor minder aantrekkelijk in vergelij king met het onlangs gerenoveerde winkel gedeelte van de Heereweg. Sinds 1976 zijn er al zoveel panden gesloopt of verbouwd dat het straatpatroon een verouderde aan blik biedt die niet langer past in het beeld van Lisse. Ook het gebruik van de laad- en losplaatsen moet opnieuw worden bekeken, evenais de gewijzigde toegangspaden naar de parkeerterreinen in het centrum. Deze moeten duidelijker worden aangegeven, net als de oversteekplaatsen. De bewoners en winkeliers van de Kanaal straat kampen ook met een gebrekkige af watering als gevolg van verzakkingen en graafwerkzaamheden in verband met het leggen van leidingen. Dat kan niet worden verholpen door een gedeeltelijke herbestra ting. Volgens Ben W kan niet langer met een grondige aanpak worden gewacht. Een voorstel van CDA-commissielid D. Stapel om de winkeliers een bijdrage in de kosten van het onderzoek te vragen omdat het om hun eigen belangen gaat, werd door burge- mester Van der Kroft afgewimpeld. igiesTGEEST Het fe van burgemeester i (sdhouders van Oegst- ^gj/erwerpt de ideeën 14Ê Actiegroep Open- h?ijjpd om het open- cenM van zwembad (Jeer aan de War- open te hou- 3V olgens de actie- het behoud van te m openluchtbad de ,18 '»opste oplossing en (;n beperkte verho (van de onroerend ,giei lasting mogelijk, (a)llege heeft echter )rou 14.0 enheim in et HALT ws. NHEIM De ge- me Sassenheim gaat ojmen aan het HALT, een van Het ALTer- Seeft jongeren die g m;f kleine vergrijpen ar "n gepleegd de kans "entuele gevangenis- in een alternatieve GTj}m te zetten. e kl MEisluiting bij het project vooral op aandrang Sassenheimse politie. fff meest gebruikte vor- ^ln alternatieve straf be- het zelf verwijderen md-iffiti of dienstverlening, ikenjenheim komen volgens walgen van de politie zo'n ookken in aanmerking om Z|b HALT-project te wor- gevagehandeld. Chef alge- 'ieketaken J. Aardoom van u- 'ieente sluit niet uit dat l?ng jtal 'n de praktijk hoger I3.jcen te liggen, aberie eerste keer dat Sas- p aan HALT deel- Er is al eerder gepolst dorp interesse had, it werd toen afgewim- RMÏardoom: „Het was toen luw fenomeen in Ne- de resultaten waren id en het kostte geld. reiktfen is het nut van toen niet echt diep- Nu is het materie en zien we t"'jc{ resultaten zijn in om- plaatsen". Sassen- ia.r?|vil in eerste instantie en voor de resterende Jn van 1991 r»st de gemeente bij el- uim 11.000 gulden, worden de resultaten lèerd. 1.15) gekozen voor de bouw van een recreatiebad en het verkopen van de grond van het openlucht bad om dat recreatiebad te bekostigen. Dat is vol gens B&W de enige ma nier om het exploitatiete kort terug te dringen. De actiegroep stelt in een open brief aan de gemeenteraad dat niemand gevraagd heeft om een duur recreatiebad met be perkte gebruiksmogelijkheden, dat alleen voor jongeren inter essant is. De actiegroep heeft 5000 handtekeningen verza meld voor handhaving van het openluchtbad. Volgens de ac tiegroep is het voorstel van het college duurder dan het lijkt. Het eigen voorstel is feitelijk veel goedkoper: renovatie van het openluchtbad kost slechts 800.000 gulden. Volgens de ac tiegroep zal de behoefte aan openluchtvoorzieningen in Oegstgeest alleen maar toene men. Middels een geringe ver hoging van de onroerend goedbelasting, van een gulden per maand voor de huurder en ruim twee gulden per maand voor de eigenaar zou het open luchtbad behouden kunnen blijven. In een begroting geeft de actiegroep aan hoe voorde lig Oegstgeest uit zou kunnen zijn met behoud van het open luchtbad. Het college stelt in een snelle reactie op de brief van de ac tiegroep dat het openluchtbad niet meer rendabel is. Het aan tal bezoekers daalde vanaf de oprichting van 350.000 naar 40.000 per jaar. Het college wijst er ook op dat overal in Nederland geldverslindende buitenbaden worden gesloten en dat daarvoor in de plaats aantrekkelijke recreatiebaden worden gebouwd. Burgemeester en wethouders wijzen de berekeningen van de actiegroep van de hand. Er zou gebruik worden gemaakt van onjuiste vergelijkingen, waarbij de actiegroep feitelijk naar zichzelf toerekent. Het verbeteren van de exploitatie is bij het relatief geringe aan tal bezoekers aan het buiten bad feitelijk onmogelijk. Het binnenbad zal door de concur rentie in de regio steeds min der aantrekkelijk worden en het aantal bezoekers zal naar verwachting dalen als er niets gebeurt. Verhoging van de onroerend goedbelasting is voor het colle ge niet aanvaardbaar. Een ver hoging met zes procent is al nodig om de tegenvallers uit de tussenbalans op te vangen. Visserskapel verlicht De Visserskapel in de Hoofd straat van Noordwijk aan Zee is voortaan niet alleen overdag maar ook 's avonds een blik vanger. In samenspraak met het kerkbestuur besloot de winkeliersvereniging Hoofd straat Koopcentrum onlangs de kapel in de schijnwerpers te zetten. Volgens woordvoerder R. Caspers van de vereniging bestond het idee al jaren maar ontbrak het aan technisch in zicht om ook uit te voeren. Toen bekend werd dat de Gro te Kerk in Noordwijk Binnen in het kader van de viering van 125 jaar Badplaats Noordwijk het komend seizoen wordt ver licht, wilden de Hoofdstraat winkeliers niet achter blijven. Er werd de hulp ingeroepen van specialisten op verlich- tingsgebied, hetgeen resulteer de in het aanbrengen van schijnwerpers op de twee bui tenste kolommen van de kapel. Een tijdklok zorgt ervoor dat de toren tussen 19.00 uur 's avonds en 02.00 uur 's nachts feeëriek wordt verlicht. foto: henk van den ende Ifördwijkse jjipelvlag °jkt in trek .oct iDWIJK De Stichting ijk 125 jaar Badplaats veel aanvragen binnen 'e bijzondere stempel- en poststempel met het •45-mlogo 125 jaar bad- nn waarvan de looptijd op art is beëindigd. De ig heeft om die reden all ntal eigen enveloppen jn ckeerd met de jubileum- ,^ran het zilveren huwe- 00 n koningin Beatrix en !laus en deze laten voor- fen het poststempel met eli%pelvlag. De stempelda- daarbij ook nog de eer van uitgifte van de ju- lostzegel van het ko- huwelijk, 11 maart )eze 125-jaar badplaats IfspPpen, gefrankeerd met d. ffgel en voorzien van de 'vlag, zijn voor vier per stuk verkrijgbaar jer{ Noordwijk Promo de Grent in Noordwijk e e voor H.J. Heijdt (^SCHOTEN De heer alle eijdt uit Voorschoten is liddag benoemd tot offi- de orde van Oranje- t n De heer Heijdt is Zr 'i ïmend directeur finan- en deelnemingen bij inisterie van economi cs ken. De onderscheiding efoi 'isteren uitgereikt door .00 or mr. L.A. Geelhoed, 13. ris-generaal van het foto: wim van noort RIJNEVELD Wethou der P. van der Werf van Rijneveld plantte gisteren de eerste boom langs de Gemeneweg in Hazers- woude-Rijndijk. Daarbij werd hij geassisteerd door leerlingen van groep 7 en 8 van alle basisscholen in Rijneveld. De boomfeest dag in deze gemeente is georganiseerd in nauwe samenwerking met Staats bosbeheer die in het ka der van de afronding van het Ruilverkavelingsplan Rijnstreek-Zuid ter plaat se enkele bospercelen aanlegt. In totaal gaat het om een gebied van vijf hectare populieren. De jeugd van Rijneveld nam hiervan gisteren één hec tare voor haar rekening. In Alkemade is gisteren op grote schaal aandacht besteed aan de nationale boomplant dag. In Nieuwe Wetering gaf wethouder W. Nugteren het startsein. De grootste activiteit vond plaats nabij de Meerbrug in Nieuwe Wetering. Daar plantten leerlingen van de Re- genboogschool honderd hees ters op het terrein rond het net nieuw gebouwde brug wachtershuisje. Maar ook el ders in Alkemade trokken groepen scholieren erop uit. In Rijpwetering gingen de Ripse en Oud Adese leerlingen van de in aanbouw zijnde school de Kinderbrug aan het werk in de Pastoor Kwakmanlaan. In Roelofarendsveen pleegden leerlingen van de Mariaschool onderhoud aan het eigen schoolplantsoen en plantte de St. Jozefschool bomen aan de Voorstraat. In Oude Wetering trokken groepen leerlingen van de Gerardusschool en de Veenkragge naar het uitbrei dingsgebied Gogh Noord II, gingen leerlingen van De Wegwijzer en De Schakel naar uitbreidingsgebied Gogh Noord III en togen kinderen van de Elckerlyc-school naar de Piet Mondriaanlaan waar ook onderhoud aan het school plein werd gepleegd. In Katwijk plantten de leer lingen van de Prins Maurits- school zo'n honderd bomen aan de dr. W. Dreesstraat in de wijk Rijnsoever. Ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van ko ningin Beatrix en prins Claus plantte de jeugd van Rijnsa- terwoude gisteren 100 essen, eisen en wilgen in het Rijn landse bos bij jachthaven 't Venegat. Iedere boom werd voorzien van een rode, witte of blauwe strik. Vervolgens werden de kinderen getrak teerd op koek en limonade. De aanvankelijk geplande lam- pionnenoptocht ging vanwege het weer niet door. Deze heeft nu volgende week woensdag plaats. In Rijnsburg was gedeputeer de Ted Jansen aanwezig bij het planten van bomen aan de Sandtlaan. Rijnsburg was een van de gemeenten die voor het planten van de bomen een cheque kreeg van de provincie Zuid-Holland ter waarde van 1.500 gulden. In Oegstgeest was burgemees ter mr. Sj. H. Scheenstra met leerlingen van Joris de Witte- school actief. Hij plaatste de eerste boom in de nabijheid van de Haaswijkse basischool. Berkebomen zullen als achter grond dienen voor een nog te plaatsen kunstwerk in de vij ver voor de school. In Leider dorp werden bomen geplant door wethouder mevrouw C. Huigen en leerlingen van de basisscholen Samen Onderweg en De Hobbit bij de Buitenhof vijver. In Voorschoten wer den bomen geplant door wet houder J. van de Poel en leer lingen van de Laurentius- school aan de Valkeweg. BURGEMEESTER VAN DER KROFT: LISSE De afvalstoffen heffing en reinigingsrech ten in Lisse gaan waar schijnlijk toch omhoog. De politieke partijen kregen gisteren van burgemeester G. van der Kroft te horen dat de verhoging onver mijdelijk is als Lisse niet in de problemen wil ko men. De noodzaak tot verhoging van de reinigingsrechten is volgens Van der Kroft het ge volg van tegenvallers bij de tussenbalans. De subsidie op oud papier is met 117.000 gul den uit de hand gelopen, de kosten van de reiniging zijn overwacht extra gestegen en de kosten van het verwerken van klein chemisch afval lie pen hoger op dan verwacht Kroft de leden van de com missie financiën gisteravond voor de subsidie op oud papier met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar te verla gen van zeven naar zes cent per kilo. De verenigingen wor den daarmee het slachtoffer van hun eigen succes. De op gehaalde hoeveelheden oud papier groeiden de gemeente kas boven het hoofd. De afvalstoffenheffing annex reinigingsrechten moeten vol gens Van der Kroft structureel omhoog. Dit jaar zou een stij ging van 35 gulden per huis houden voldoen, volgend jaar moeten de lasten met 50 gul den omhoog en in 1993 en 1994 moet de stijging 40 gulden per jaar bedragen. Ook de onroe rend goedbelasting moet om hoog: vanaf 1992 drie jaar lang met vier procent. Zonder die structurele aanpak komt Lisse in de problemen, waarschuw- De commissieleden reageerden gisteravond terughoudend op het betoog van de burgemees ter. CDA-er H. Bosman drong erop aan de verhoging niet reeds dit jasar door te voeren. Volgens haar kan de gemeente in 1991 in redelijkheid interen op de reserves. De verhogin gen zouden op z'n vroegst vol gend jaar mogen ingaan. PvdA/D66-woordvoerder G. Oskam plaatste eveneens vraagtekens bij de verhoging, maar droeg geen alternatief aan. Alleen VVD-er W. Loos toonde zich een voorstander van het voorstel van het colle ge. Volgens hem staat de nood zaak van lastenverzwaring vast. De gemeenteraad beslist vol gende week woensdag. Herman Brood Herman Brood brengt zater dag een bezoek aan jongeren centrum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. Het Kasteel is open vanaf negen uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij Disque of in Het Kas teel voor 12,50. Politiek café De politieke partij Noordwijks Belang houdt vanavond haar jaarlijks politiek café. Dat ge beurt in „De Ossewa", Duin weg 7 in Noordwijk, vanaf 21.00 uur. Onderwerpen die door fractieleden van Noord wijks Belang zullen worden ingeleid zijn: de invloed van projectontwikkelaars op het gezicht van het dorp, de reali sering van een centrale ac commodatie voor sociaal-cul tureel werk en de gemeen te fi nanciën. Roemenië De stichting Valkenburg helpt Roemenie gaat volgende week langs de deuren om geld in te zamelen voor het in ern stige moeilijkheden verkeren de voormalige Oostblokland. Van de opbrengst zal een nieuw hulptransport naar Roemenië worden betaald. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) or ganiseert aanstaande zondag 24 maart een natuurwande ling langs de oeverlanden van het Braassemermeer. Enkele natuurgidsen voeren de deel nemers langs polders, rietlan den en vaarten. Naast de his torie van dit gebied komen ook flora en vooral fauna aan bod. De tocht voert onder meer langs de Reigerkolonie. De wandeling begint om 14.00 uur bij het voetveer Wou- brugge-Roelofaren ds veen aan het einde van de Boddens Ho- sangweg in Woubrugge. Deel name is gratis. Geadviseerd wordt een verrekijker te ne men en stevig schoeisel aan te trekken. Nadere informatie: 01714-12595. Toneel De Ripse Toneelvereniging Maskerade brengt zaterdag in Herman Brood and his Wild Romance, zaterdag in Het Kasteel. FOTO: PR het dorpshuis aan de Pastoor van der Plaatstraat in Rijp wetering de klucht Een schat van een buste" op de planken. Na afloop is er live muziek. De aanvang is om acht uur. Cabaret Cabaretier Bart Stultiens speelt zaterdagavond zijn pro gramma Hotel Spoorzicht in Muzenhof Leiderdorp. Hij wordt bijgestaan door Ton Hendriks. Uiteenlopende ty pes bevolken het sfeervolle Hotel Spoorzicht in niemands land. Bart Stultiens geeft er een kolderiek beeld van en zingt eerlijke, doorleefde lied jes onder begeleiding van de vleugel. Entree15, CJP/65+ 12,50. Paasbingo Carnavalsvereniging De Sak sen houdt zaterdag een paas bingo in residentie Kasanova aan de Hoofdstraat in Sassen heim. Tweeduizend eieren en andere zaken worden verloot voor een gulden per lot. Toegang gratis, aanvang om half negen. Aanrijding LISSE Twee automobi listen zijn gistermiddag in botsing geraakt op de kruising Heereweg/2e Poellaan in Lisse. Een 19-jarige inwoner van Lisse stond met zijn auto op de 2e Poellaan en wilde de Heereweg oprijden. Daarbij zag hij een 27-jarige inwoner van Lisse, die met zijn auto over de Heereweg reed, over het hoofd. De jongste Lisse- naar werd afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar hij na behande ling van een hoofdwond weer naar huis mocht. De materiële schade is aanzien lijk. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG G«boren: Jasper, zn. van J. van der Meij en C. P. Fran ke. Emma. dr. van R. van de Weerd en J. P. M. Gillissen. Ondertrouw: S. de Moolj en M. Bo- termans. Getrouwd: E. P. Meijer en A. A. van de Noort. W. A. van den Bogaard en N. C. Brouwer. Sassenheim wil 13 cent subsidie op oud papier SASSENHEIM Vereni- gingen die oud papier op halen om hun kas te spek ken mogen van de ge meente Sassenheim reke nen op een maximale sub sidie van 13 cent. Burge meester en wethouders willen de subsidie geven om te voorkomen dat het oud papier tussen het ge wone huisvuil verdwijnt. Dat is niet alleen om milieure denen voor de gemeente on verteerbaar, maar het afvoe ren en verwerken van meer huisvuil kost Sassenheim ook meer geld. De 13 cent subsidie komt er in de huidige marktsituatie op neer dat de verenigingen per kilo oud papier acht cent ver dienen. De clubs moeten de handelaren vijf cent per kilo betalen om de opbrengst te la ten afhalen. Die kosten moeten de handelaren nodge- dwongen in rekening brengen omdat de markt wordt over spoeld door oud papier uit Duitsland waar dit jaar en vo rig jaar de gescheiden inzame ling van oud papier groot scheeps en met veel succes is ingevoerd. Dat papier wordt aan Nederlandse recycling- en kartonfabrieken aangeboden, wat de prijs voor de handela ren drukt. De Sassenheimse maatregel vloeit ook voort uit de proble meenschappelijke Vuilverwer king Leiden en omstreken), waarbij ook Sassenheim is aangesloten, kampen met de zelfde problemen. Alle in de Gevulei vertegenwoordigde gemeenten hebben daarom be sloten een vergelijkbare subsi die te gaan geven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13