eidóeSouwnt Chaos financiën amper te overzien ewoners Noord Rijnevest zien niets in woontoren STAD OMGEVING/SPORT Een cadeau van formaat CeidócSouuwit Rijksmusea reageren positief op verzelfstandiging Duikers op zoek naar bewijs moord 1* Elckerlyc winnaar schaakkampioenschap DONDERDAG 21 MAART 1991 PAGINA 11 -afval wordt leiden van jr huisvuil N Nog voor het in dit jaar wordt in gestart met een ^waarbij het groen wit- en tuinafval eg GFT) geschei- n het andere afval ingezameld. De den schaarden zich |i tijdens de com- voor milieu una- [chter het voorstel en W. LEIDEN De Leiderdorpse Montessorischool Elckerlyc is gistermiddag winnaar gewor den van het regionaal kampi oenschap schaken voor het ba sisonderwijs. Evenals de andere finalisten De Overplaats (Sassenheim), Sweelinckschool (Alphen aan den Rijn) en Het Kompas (Voorschoten) respectieve lijk twee, drie en vier haal de Elckerlyc drie matchpun- ten. Het aantal bordpunten was daarom van doorslagge vende betekenis. Voor het eerst sinds tien jaar haalde geen Leidse school de finale tijdens het kampioen schap in de Rembrandtschool. „Het niveau was ook lager dan voorgaande jaren", zegt orga nisator D. de Heer. „Dat kon je zien aan de snelheid waarmee gespeeld werd. De prijsuitrei king kon een half uur eerder geschieden". Het beste individuele resultaat werd neergezet door Erik van den Doel. Hij bleef achter bord 1 in zijn tien partijen ongesla gen. Niet vreemd want hij ver tegenwoordigt de Leidse Schaak Bond tijdens het Ne derlands kampioenschap tot 12 jaar. De Elckerlyc-school mag op 25 mei in Meppel achter de bor den plaatsnemen op jacht naar de nationale titel. Vierde Leidse klaverjasnacht in buurthuis 't Spoortje LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag wordt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade voor de vierde maal de Leidse Klaverjasnacht gehouden. Het vijftien uur durende evenement start zaterdagavond om 19.00 uur. Tegen middernacht worden de griffies even stopgezet en is er tijd voor een koud buffet. Totaal worden vijftien ronden gespeeld. In de vroege zondagochtend is de prijsuitrei king. De hoofdprijs is 150 gulden en een tro fee. Dertig andere deelnemers krijgen ook nog een geldprijs. Vorig jaar waren er honderd deelnemers en de organisatie hoopt voor het komende weekeinde op hetzelfde aantal. Voor infor matie en aanmelding: 071-315973. Proef met zwembus VOORSCHOTEN Sportfondsenbad Het Wedde aan de Wagnerlaan 85 in Voorschoten houdt van woensdag 27 maart tot en met woensdag 10 april een proef met een zwem bus. De proef is speciaal bedoeld voor de wijken Bijdorp en Vlietwijk in Voorschoten en voor de Stevenshof. Het zwembad is per openbaar vervoer moeilijk bereikbaar en bo vendien is de Leidseweg voor de jeugd een gevaar lijke oversteekplaats. Leidenaar mishandeld LEIDEN Een 27-jarige Leide naar is gisteravond in zijn woning aan de Onafhankelijkheidsweg door een Haarlemmer en twee handlangers met knuppels be werkt. De man kwam verhaal halen, om dat hij geld had gestoken in een door de Leidenaar georganiseerd evenement dat in januari in Ahoy werd gehouden. Het twee ton kos tende feest liep op een fiasco uit. De Haarlemmer, een van de geld schieters, was daar niet over te spreken. De Leidenaar kon echter uit de greep van de drie mannen komen en ontvluchtte de woning. Over zijn verwondingen is niets bekend. Zestiende Rommelmarkt Sport-Inn in de Ijshal LEIDEN Voor de zestiende maal wordt door de werkgroep Sport-In in de tweede week van april de Rommelmarkt Sport-Inn gehouden. Dit jaar doen een kleine zestig verenigingen en instellingen mee aan het driedaagse evenement dat wordt ge houden op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 april in de Ijshal aan de Leidse Vondellaan. De verschillende deelnemende clubs komen uit Lei den en uit de omliggende gemeenten. In de door de verenigingen bezette stands worden (handge maakte) objecten voor verzamelaars en hobbyisten aangeboden en zullen de clubs aan promotie doen om zich te profileren. Verder houdt wielervereni ging Swift een prominenetenrace. De openingstij den zijn vrijdagavond van 19.00 tot 22.30 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor informatie: 071-765317. Afsluiting Kagertuinen Sassenheim SASSENHEIM In verband met herstratingswerkzaamheden worden de Kagertuinen in Sassenheim vanaf 2 april voor auto verkeer afgesloten. Het gaat om het gedeelte tussen Kagerdreef en Lindenlaan. De herstratingswerkzaamheden nemen ongeveer tien weken in beslag. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu- jgwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: I Postcode/plaats:l I Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J O maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: 1 Adres: l Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ IJ ■iiiiniiiauiHAUiiiin Ser H. de la Mar drong jeen snelle invoering. Ifst starten we in de tamdat dan sprake is jnin mogelijk overlast, jr we de containers nu j dan hebben we ze in 'ér in huis. Wachten jktober dan duurt het nd jaar mei". Twintig huishoudens die reeds jen over een mini- |rs krijgen er een jxemplaar bij. De aan- ervan en de aanpassin- [de vuilniswagens kos- niljoen gulden, week zal het GFT-af- jet overige afval wor- ehaald. De kritiek van [ois, die gebruik maak- net inspreekrecht, dat [wekelijkse systeem bij yeer een ondragelijke jroorzaakt en onhygië- wees de wethouder iiand. „Het is niet elke tht weken lang 35 gra- pr bij hele hete zomers re bedrijven inschake- ilke week het afval op ging hij tevens in op van raadsleden, is wees daarnaast op Bciteitprobleem. Wan- j& overige afval eens per eken wordt aangebo- kan de reiniging dat Ook vroeg hij zich af part ophalen van GFT- >1 economisch haalbaar nini-containers zijn nu tot de rand gevuld en ezinnen zijn grotere |ren aan te schaffen. |ens kunnen het wel n rijden ze een keer ,iaar de overslagbun- ng De la Mar in op de it. „Iedere week opha- i wel, maar dat bete- ïl een fikse verhoging iet verontreinigings- ■\ndere gemeenten wij- M;ens de wethouder ech- Blat het niet nodig is. Hlenaars worden nog bij ierwerp betrokken via Het geschei- is vanaf 1 janu- ft in heel Nederland It. De proef betreft dan bral het verwerkings- waarvan gebruikt ge baat worden. Duobak- 3Anen sowieso niet in -king, omdat daarvoor j auto's en containers haft dienen te worden ;terwijl de oude mini- Brs nog lang niet zijn ïffeven. „Dan zitten we financieel probleem, maast zijn er ook tech- problemen. De wagens —'namelijk ongelijk be- IVe willen kiezen voor teem dat het overslag- (overbodig maakt". De ar gaat daarbij uit naar itse MSTS-systeem. „Al rj^r ook nog technische Ben mee", aldus De la m[ER LAAGBOUW EN BUURTHUIS OP PLEK MEELFABRIEK VERNIETIGEND OORDEEL OVER WETHOUDER EN DIRECTIE LEIDEN In Leiden wordt positief gereageerd op het voornemen van de Tweede Kamer om de rijksmusea te verzelfstan digen. „Te veel mensen bemoeien zich nu met za ken die niet echt belang rijk zijn", zegt G. Veene- man directeur van het museum Boerhaave. Zijn collega E. Storm van Vol kenkunde merkt op dat het besturen van de mu sea vanuit Den Haag wei nig flexibel werkt. Tijdens een mondeling overleg over de verzelfstandiging plaatsten kamerleden nog wel veel vraagtekens bij de wijze van privatiseren. De minister komt daarom pas later dit jaar met definitieve plannen. Er loopt namelijk nog een onder zoek. „Dat moet duidelijk ma ken in welke vorm het gego ten wordt", zegt een voorlich ter van het ministerie van WVC. Als mogelijkheden noemt zij een stichting of een vennootschap. Het is niet zo dat de musea volledig onafhankelijk wor den. „De overheid blijft zorg dragen voor de collecties en is dus financieel verantwoorde lijk. Het voordeel voor de mu sea is dat zij een meer eigen fi nancieel beleid kunnen voeren op het gebied van bedrijfsvoe ring en marketing", aldus de voorlichter. Waarschijnlijk zullen daar gedragscodes voor worden opgesteld. Volgens Veeneman wordt het hoog tijd dat de rijksmusea voor hun eigen bedrijfsvoering verantwoordelijk worden. Met een voorbeeld toont hij aan waar de schoen wringt. „Voor een verbouwing van de tech nische installatie heb je zo'n twintig handtekeningen nodig. En dan moet je bij zowel de Rijksgebouwendienst als het ministerie van WVC zijn, waarbij dan wordt gezegd dat de ander het maar moet beta len", spreekt hij over bureau cratie in zijn uiterste vorm. En dat komt volgens hem de boekhouding niet ten goede. „Omdat alles centraal geregeld wordt kun je niet plannen". Zo is bijvoorbeeld onduidelijk wat een individueel personeelslid verdient. Ook Storm van het Rijksmu seum van Volkenkunde juicht de loskoppeling van Den Haag toe. „Wanneer de musea zelfs tandiger zijn kan beter op spe cifieke problemen worden ge reageerd". Te veel worden in zijn ogen gewone routinezaken vanuit Den Haag geregeld. De nauwkeurige controle vanuit het ministerie noemt hij „te gedetailleerd om verstandig te zijn". In zoverre opvallend omdat de bemoeienis bij grote projecten veel minder is. Dat merkte Veeneman bij de bouw van het Boerhaavemuseum, dat maandag de deuren weer her opent. „Als het zo'n groot pro ject is bemoeien ze zich er niet mee", aldus Veeneman. Hij denkt dan ook dat de alle di recteuren van de zeventien rijksmusea Leiden telt naast Boerhaave en Volkenkunde ook nog het Rijksmuseum van Oudheden en de binnenkort als Nationaal Natuurhistorisch Museum door het leven gaan de musea voor Natuurlijke Historie én Geologie en Mine ralogie het besluit tot priva tisering zullen toejuichen. „Al zullen de personeelsleden er wel anders over denken. Zij raken immers hun ambtelijke status kwijt. Maar je ziet bij de loodsen en de PTT toch dat de mensen er niet slechter op zijn geworden", aldus Veeneman. latfN „Een woonto- r de plek waar nu de Ibriek staat, zien we tten. In de buurt is ihoefte aan groen, iwwoningen voor en een buurthuis, de vele problemen wijk nu en in het in mag de gemeen- wel eens aan onze tegemoed ko- ialdus K. Van Kam- bestuurslid van jmite Noord Rijne- 'Vanmiddag wordt ^iternatief plan van let J. Barendse aan urtbewoners gepre- etd. iclhite werd vorig jaar op- kt door enkele voorlo- knzetten die Woning- #^reniging Leiden liet maken voor de ran de huidige Meelfa- an de Zijlsingel. Beide pes van de. WVL gin- van sloop van de meel- en voornamelijk hoog- n de plaats. Projectont- lar KPD uit Oegstgeest, ïiens eigenaar Meneba twerp maakt, heeft nog ïefinitieve tekeningen ien maar directeur Vis- t wel uit van gestapelde p wil dus ook „de lucht fffc Van Kampen zit de laiaar niet op te wachten, bjpeelfabriek past niet j het beeld van de wijk ^een woontoren zal mis- j aldus het bestuurslid "bil wijk die wordt be- 1 ,)}door Oude en Nieuwe (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De commis sie van de rekeningen heeft een vernietigend oordeel uitgesproken over het beleid en het beheer van de gemeente lijke afdeling financiën. Een gisteravond gepre senteerd rapport laat weinig heel van de werkwijze, interne struc tuur en leiding bij deze directie. Hoeveel geld deze puinhoop de Leidse bevolking en de belas tingbetaler in het alge meen heeft gekost, daar van valt voorlopig nog geen benadering van te geven. Wie verantwoor delijk wordt gesteld voor de wanorde is ook nog niet bekend maar er wij zen al vingers in de rich ting van wethouder Bor- dewijk. Naar aanleiding van rappor ten van financieel interim manager B. Jamieson en VB accountants onderzocht de commissie van de rekeningen de geschetste chaos. Eerder was al naar voren gekomen dat er een chronisch tekort aan personeel is, (control,e)ta- ken niet worden uitgevoerd, en de informatievoorziening gebrekkig is. De commissie met daarin vertegenwoordi gers van alle partijen, onder voorzitterschap van P. Lan- genberg (D66) hoorde betrok kenen en bestudeerde de rap porten. Gistermiddag werd het unaniem vastgestelde verslag van deze commisie gepresenteerd. Dat „rapport van bevindin gen", zoals Langenberg het noemde bevestigt het uiterst negatieve beeld van de direc tie financiën. Zowel ambte lijk als bestuurlijk ging er van alles mis zonder dat ver beteringen werden aangedra gen. Vorderingen door de ge meente aan derden werden niet gecontroleerd. De inter ne communicatie werkte mi nimaal, bij werkoverleg werd zelden aan de lange termijn gedacht en er heerste een passieve houding onder het personeel vanwege al de schijnbaar onoplosbare pro blemen. „Aan een structurele oplossing werd door directie en wethouder onvoldoende aandacht besteed", is de con clusie op deze punten. Pionieren Als een van de 28 andere af delingen van de gemeente een beroep deed op de afde ling financiën voor advies of bijstand werd daar in veel gevallen niet op ingespeeld. Zo kon het voorkomen dat afdelingen zelf financieel gingen „pionieren". Een uitvloeisel hiervan is dat de directie onderwijs bijvoor beeld een eigen budgetbewa king en heeft de afdeling ste- debouw jarenlang plannen maakte in het kader van de stadsvernieuwing zonder fi nanciële onderbouwing: „Dat laatste kon toen misschien maar in deze tijd van bezui nigingen is er een andere manier van met geld omgaan nodig", aldus Langenberg. Het oordeel van de commis sie is dan ook dat: „de direc tie financiën zowel ambtelijk als politiek in Leiden weinig aanzien geniet". Over deze reeks problemen zijn wel sig nalen van ambtenaren, ex perts en de gemeenteraad naar Bordewijk gezonden: „maar hij heeft daar in veel gevallen te laat en niet daadkrachtig op gereageerd", aldus de rapportage. Tenslotte blijkt ook het colle ge van B en W niet altijd op de hoogte te zijn geweest van de financiële gevolgen van haar beslissingen. De com missie noemt de stationsplan nen en de cultuurnota als voorbeelden. Verzachtend Het rapport geeft toch ook enkele verzachtende omstan digheden aan voor de afde ling en haar wethouder. Zo is er een chronisch gebrek aan personeel, ook kwalitatief. Verder getuigd het aanstellen van een interim-manager van goede wil. Daarbij ont breekt het bij de hele ge meente aan wat genoemd wordt een „financieel besef". Als voorlopige oplossingen voor de financiële chaos bij de gemeente draagt de com missie nog een aantal verbe teringsvoorstellen aan die vrijwel allemaal neerkomen op een verregaande reorgani satie. Bordewijk kon door familie omstandigheden niet om en reactie worden gevragd. Of hij, nu elf jaar wethouder fi nanciën in Leiden, direct door de raad verantwoorde lijk wordt gehouden voor de vele „onvolkomenheden", wordt dinsdagavond tijdens de raadsvergadering duide lijk. De verschillende raads fracties wilden vanmorgen nog geen reactie geven op het rapport. Een commentaar op de pro blemen bij financiën staat op pagina 2. LEIDEN Vier duikers van de genie hebben gis teren ter hoogte van de Hooigracht de waterbo dem van de Oude Rijn af gezocht op zoek naar be wijsmateriaal in verband met de Langegracht- moord. De zoektocht leverde echter, behalve een groot aantal fiet sen en winkelwagentjes, niets op. Op 29 december werd de Fi lippijn Mark Moore in ziin wo ning om het leven gebracht door een 22-jarige Zwitser. De verdachte was niet gediend van seksuele voorstellen. Twee maanden later, 26 febru ari, werd het stoffelijk over schot pas gevonden. In de hals van het slachtoffer werd een mes aangetroffen, maar dat was niet de doodsoorzaak. La ter werd echter duideliik dat nij aoor Klappen op het hoofd De zoektocht van de duikers in de Oude Rijn trok gisteren veel publieke belangstelling. FOTO: WIM VAN NOORT en wurging om het leven was gebracht. Het onderzoek in de Oude Rijn richtte zich met name op spullen uit de woning. „De verdachte heeft verklaard iets in het water te hebben ge gooid". Wat dat is wil officier van justitie H. Vos niet zeggen. „Het gaat om spullen uit de woning van het slachtoffer". Elk vermoeden dat de duikers specifiek op zoek zijn naar het wapen of voorwerp waarmee Moore om het leven is ge bracht, wijst hij resoluut van de hand. „Zelfs niet in de ruimste zin van het woord zijn wii op zoek naar een wapen", aldus Vos, die er verder het zwijgen toe doet. tende opknapbeurt van de huizen begonnen. „Juist omdat er zoveel problemen zijn en veel bewoners met veel onbe antwoorde vragen zitten zou zo'n buurthuis een verbetering zijn. Nu krijg je in feite weinig leefplezier van je huurprijs' weet Van Kampen die herin nert aan de tijd dat de bewo ners nog wat voor elkaar over hadden. Ook de buitenlanders vormen een probleem: „Die willen zich best aanpassen en meedoen aan het wijkleven. Het zijn er echter nu zoveel geworden dat het voor het wijkcomite niet mee bij te be nen is. Wij zijn maar vrijwilli gers", aldus een laatste reden waarom er een buurthuis moet komen. Kostenplaatje Projectontwikkelaar Visser dicht in een eerste reactie de plannen van Barendse en Van Kampen weinig realiteitsge halte toe. „Het mooiste is in derdaad als er alleen maar groen zou komen. Danm neem je een tuinarchitect en klaar ben je. Maar het gaat ook om het kostenplaatje en daarom is zelfs laagbouw niet rendabel", aldus Visser. Van Kampen vindt het argument van Visser niet kloppen: „Ook laagbouw kan rendabel zijn. Misschien niet zo rendabel als wanneer je mensen in een woontoren perst. Maar wij hoeven niet met miljoenen te goochelen. Dat is de taak van de ontwik kelaar en de gemeente die de eisen stelt. Waar het om gaat is dat aan de wensen van de be woners, zeker in onze wijk, te- gemoed wordt gekomen en dan zijn we best tot een com promis bereid". Rijn, de Zijlsingel en Heren gracht. Van Kampen ging de wijk in en peilde de wensen van de bewoners over wat zij graag op de plek van de meel fabriek zagen. Vooral aan wo ningen voor ouderen, groen en een buurthuis bleek grote be hoefte. Vervolgens ging Van Kampen met deze gegevens naar Barendse. De „architect in ruste" die wel vaker alter natieve plannen voor buurt verenigingen maakt, ging aan de slag en presenteert vanmid dag zijn plan. Van Kampen deelde op zijn beurt meer dan vierhonderd folders in de buurt uit om de bewoners op te roepen naar de presentatie te komen. Buurthuis Op de gekleurde tekeningen van Barendse (zie foto) staan ongeveer tachtig woningen ge tekend met parkeerruimte, groen en een nieuw buurthuis. „Ook dit is maar een aanzet. Ik laat zien hoe het zou kun nen met laagbouw", houdt Ba rendse een slag om de arm. „Aan een buurthuis is ook gro te behoefte. Nu zitten we met nog samen met vijf sportvere nigingen in een schoollokaal. Geen plaats dus voor bijvoor beeld een wijkagent of iemand die helpt bij het invullen van belastingformaulieren voor de vele ouderen in de wijk. Zo'n buurthuis kan de long van de wijk zijn en past keurig bin- Van Kampen en Barendse laten de alter natieve plannen voor de meel fabriek zien. FOTO: WIM VAN NOORT nen de plannen van de sociale vernieuwing dacht ik zo", al dus Van Kampen. Hij komt met een reeks van redenen op de proppen waar om een buurthuis onontbeer lijk is. Zo heeft Noord Rijne vest in de dertien jaar dat de „nieuwe huizen" van het grote stadsvernieuwingsproject uit het einde van de jaren zeven tig werden opgeleverd, niets dan problemen gehad. Binnen kort wordt voor de tweede maal aan een miljoenen kos

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11