Achterhoedegevecht over voortbestaan presidium )perbevelhebber Israël land ruilen voor vrede tsvaste Jeltsin dreiging voor ïzekere Gorbatsjov .EAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Winnie Mandela beschuldigd van nog meer ontvoeringen PA( TENLAND SteidöcQowiaAit DINSDAG 19 MAART 1991 PAGINA 5 t ZALEM Dan Shomron, de )evelhebber van het Israëli- >ger, heeft zich gisteren in het h over de door Israël bezette ge- goi i gemengd met de onverwach- voor gestie dat de joodse staat met ind ei [bische landen land voor vrede met ciinnen ruilen. Premier Yitzhak r verzekerde eerder op de dag t Stat at Israël de Golanhoogte, die 1967 op Syrië veroverde, niet neur zou geven in ruil voor vrede. Tromjjn opmerkingen wilde Shamir die A [atingen van minister Ehud 01- van volksgezondheid ontkrach- jaar e afgelopen weekeinde zei dat i bereid was met Syrië over de te onderhandelen. Shomron verklaarde tegen Israëlische verslag gevers dat de waarde van grondge bied verandert als landen van een si tuatie van oorlog naar vrede over gaan. „Een politieke overeenkomst is veel meer waard dan grondgebied. Deze is verbonden met wapenbe heersing, de controle van een land over een ander land. Een overeen komst omvat vele zaken". De opmer kingen van Shomron, die deze maand na een ambtstermijn van vier jaar aftreedt als opperbevelhebber, zullen vrijwel zeker tot woedende reacties van extreemrechtse politici leiden, die er absoluut tegen zijn dat Israël bezette gebieden afstaat. Proces tegen nazi na tien jaar opgeschort HANNOVER Het langste proces uit de Duitse geschiede nis tegen een ex-nazi is afge broken zonder uitspraak. Vol gens een woordvoerster van de rechtbank voldoen de juryleden niet aan de wettige formalitei ten. Heinrich Niemeyer (nu 70 jaar) werd in 1979 reeds veroor deeld tot zes jaar voor de moord op 10 Polen in Auschwitz. Hij won het hoger beroep omdat er fouten in de procedure waren gemaakt. In 1981 werd hij op nieuw aangeklaagd; nu op ver denking van het doodschieten van joden in het concentratie kamp Gleiwitz. Sinds 1981 zijn er 330 zittingen geweest. Met het schoonmaken van met olie besmeurde dieren is men in het Golfgebied voorlopig nog niet klaar. Hier proberen twee Amerikaanse militairen een aalscholver te redden van een voortijdige dood. foto: epa Lagerhuis stemt vóór vervolging van oorlogsmisdadigers LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteren voor een wetsvoorstel gestemd waarmee het mogelijk wordt vermeende oorlogsmisdadigers te vervolgen. Vorig jaar werd een wetsontwerp met dezelfde inhoud verworpen door het Hogerhuis. Het is de tweede keer dat het wetsont werp goedgekeurd wordt door het La gerhuis. Gisteren stemden 254 parlemen tariërs voor het opnieuw ingediende voorstel en 88 tegen. Als het Hogerhuis het wetsvoorstel opnieuw afwijst zal de regering met een beroep op haar speciale bevoegdheden zorgen dat het ontwerp wet wordt, zo heeft het Britse kabinet la ten weten. 'Havik' Komplektov ambassadeur in VS WASHINGTON Viktor Komplek- tov, een carrière-diplomaat met de re putatie een havik te zijn, wordt de nieuwe ambassadeur van de Sovjetu nie in Washington. De benoeming van de nieuwe ambassadeur werd gisteren goedgekeurd door de Verenigde Sta ten. Komplektov volgt Aleksandr Bessmertnych op, die minister van buitenlandse zaken werd na het aftre den van Edoeard Sjevardnadze. Kom plektov (58) is een specialist op het ge bied van de VS en Latijns-Amerika. In de Sovjetunie was hij van 1978 tot 1982 hoofd van het departement Ameri kaanse zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, voor hij de functie van onderminister kreeg. n al 1{>KOU De voorlopi- isultaten van het refe- lum in de Sovjetunie uitermate teleurstel voor president Gor- jov. Het positieve re- ia&at, de meerderheid de Sovjet-burgers wil unie behouden, wordt edaan gemaakt door veel grotere meerder- die ja heeft gezegd op evoegde vragen in de ,|rse -republieken die gezag van het Krem- zowondermijnen. -yJUi ét selei Jj van :t be equenties gaat verbinden de uitslag, als meer dan ig procent van de kiezers gt tegen directe presidents ;iezingen. Dit betekent dat batsjovs aartsrivaal Jeltsin Sea'rschijnlijk Ruslands eerste ^Plozen leider wordt. De Sov- :ommunisten zien het rij- 'van Jeltsins ster met lede -1 aan. „We hebben geen 57 n iidenfen nodig", verklaar de Russische partijleider d'en jzkov onlangs, verwijzend zoek r het aantal zogenaamde onome gebieden in de Sov- nj6( gjjg onder het contro- siële nieuwe unieverdrag licht de status van Sovjet- ubliek krijgen. ramp speelt zich voor •batsjov ook af in de twee- republiek van de Sovjetu- de Oekraïne. Deze repu- a*e 1 (k is qua oppervlakte in fei- 1S "I iet tweede land van Europa er wonen zo'n 52 miljoen nsen. Het valt nog zeer te /ijfelen of hier zelfs'maar meerderheid voor het be de unie te vinden is, ar wel duidelijk is dat een r grote meerderheid ja ift gezegd tegen de door iv toegevoegde vraag over lidmaatschap van de ver nieuwde unie op Oekraïense voorwaarden. De Oekraïense voorwaarden houden in dat de republiek een eigen leger, een eigen munt en een eigen eco nomisch systeem krijgt. Dit gaat veel verder dan het door Gorbatsjov voorgestelde Unie verdrag en in feite zijn die voorwaarden voor het Krem lin, de Communistische Partij en de legertop van de Sovjet- Unie totaal onverteerbaar. Leunen Voeg daarbij het feit dat zes republieken aan de rand van de Sovjetunie het referendum hebben geboycot en er blijft een bijzonder mager resultaat over voor Gorbatsjov, die het referendum was begonnen om nu eindelijk eens van die na tionalistische ruzies af te zijn, zodat iedereen nu eindelijk eens de handen uit de mou wen kan gaan steken. De voorlopige uitslag van het referendum wijst erop dat de democratische sympathieën bij de bevolking de overhand hebben, terwijl Gorbatsjov het laatste half jaar juist zeer zwaar op het andere kamp, dat van de conservatieven, is gaan leunen. Sommige Sovjet-commentato ren denken dat Gorbatsjov nu mogelijk weer naar links zal gaan knipogen. Of hij daarmee veel kan redden, is zeer de vraag. Immers, de zeer popu laire linkse politicus Jeltsin dreigt binnen de kortst moge lijke tijd de grote man van Rusland te worden. Hoe je ook over Jeltsin denkt, hij heeft het grote voordeel boven Gor batsjov dat hij de afgelopen ja ren niet van het ene naar het andere kamp is gezwalkt. De Rus is moe van het systeem dat in lege winkels heeft gere sulteerd en wil ten eerste iets anders en ten tweede zeker heid. Met de huidige uitslag gaat de wankelmoedige Gor batsjov het moeilijk krijgen te gen de rotsvaste reus Jeltsin. AVO-depots blijven !R APEL/COEVORDEN De toekomst van de NAVO-de- is in Ter Apel en Coevorden is gewaarborgd. Een woordvoer- r van het ministerie van defensie zei gisteren voor honderd icent te kunnen garanderen dat geen van de Nederlandse op- f^gplaatsen wordt gesloten. Van sluiting van de depots was lan- tijd sprake omdat vanuit de Nederlandse depots rollend mate- el naar de Golf was verscheept en er sindsdien nauwelijks 1 :er werk was voor het personeel. Het ministerie heeft van de legerleiding het bericht gekregen dat vrijwel al rollend materieel vanuit de Golf weer teruggezonden wordt ar de Nederlandse depots. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO „Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag". Hoewel veel mis bruikt lijkt dit citaat van Shakespeare zeker van toepassing op de situatie waarin het hoogste staat sorgaan van Joegoslavië zich momenteel bevindt. Door het gebrek aan pro cedures rond de opvolging van president Jovic plus twee andere eveneens af getreden leden, en door de schemertoestand waar in het Albanese lid Sa- pundzija verkeert weet geen enkele Joegoslaaf meer of het presidium nu wel of niet functioneert. De leden van het presidium zelf gaan er van uit dat het nog steeds bestaat. De Serven daarentegen menen dat het presidium zijn bestaansrecht heeft verloren, omdat het door hen met onmiddellijke ingang geëiste vertrek van Sapund- zjija betekent dat er niet ge noeg stemgerechtigde leden zijn om beslissingen te kunnen nemen. Gisteren besloot het Servische parlement de Albanees terug te roepen uit het presidium. Hij zou tegen de Servische be langen hebben gehandeld en het separatisme in Kosovo hebben aangewakkerd, door vorige week tegen het instel len van de noodtoestand in Joegoslavië te stemmen. Het leger had daarom gevraagd om de rust in het land te kunnen herstellen. Toen het verzoek tot drie maal toe met meerderheid van Massaal gaan de handen van de Servische parlementariërs in de lucht waarmee de afgevaardigde van Kosovo uit het presidentschap werd verwijderd. stemmen door het presidium werd afgewezen trad de uit Servië afkomstige president Borisav Jovic af. De vertegen woordigers van Montenegro en Vojvodina, die met Jovic voor het inzetten van het leger hadden gestemd, volgden loyaal. De tot voorheen vierde stroman van Servië, Sapund- zija, weigerde ditmaal met de grootste republiek mee te stemmen, een actie die hem onmiddellijk op een strafexpe ditie van Servië, kwam te staan. Democratisch als immer kon digde de Servische president Milosevic zaterdag aan dat het parlement de vertegenwoordi ger van Kosovo twee dagen la ter zou terugtrekken. Volgens de Serven hebben zij daar het recht toe, omdat het Servische foto: ap parlement de taken van de volksvertegenwoordiging van Kosovo begin vorig jaar heeft overgenomen. Het parlement in de tot dan toe autonome provincie werd toen door Mi losevic ontbonden wegens het steunen van de Albanese be volking die protesteerde tegen de steeds groter wordende in vloed van Servië in de provin- Dat de meeste republieken in Joegoslavië zich in de praktijk weinig meer aantrekken van het presidium, daar waren de leden al wel aan gewend, maar dat ze nu juridisch ook lijken te worden uitgeschakeld, dat gaat ze te ver. De Macedoonse vertegenwoordiger Tupur- kovski deelde gisteren nog voor de zitting van het Servi sche parlement mee het ont slag van Sapundzjija te zullen aanvechten tot voor het con stitutionele gerechtshof van Joegoslavië. Volgens Tupurkovski kan de Albanees alleen worden terug getrokken door het parlement dat hem ooit benoemd heeft, te weten het parlement van Ko sovo. Deze volksvertegen woordiging bestaat echter sinds midden vorig jaar niet meer en de Serven kijken wel uit haar weer bijeen te roepen. De procedure bij het Hof duurt zeker een aantal maanden. „Het presidium komt woens dag opnieuw bijeen", deelde Turpukovski mee alsof er niets aan de hand was. Gegeven het feit dat veel re publieken hun eigen wetten allang boven die van de fede ratie hebben gesteld en gege ven de verklaring van Milose vic dat Servië alle beslissingen van het presidium naast zich neer zal leggen, lijkt de vraag over het al of niet bestaan van het presidium een juridisch achterhoedegevecht. Toch is de uitkomst wel degelijk van belang. Met het officieel ver dwijnen van het presidium valt ook het opperbevel van het leger weg. Dit zou wel eens door de militairen kun nen worden opgevat als een vrijbrief om buiten alle instan ties om zelf het heft in handen te nemen. Geen vrolijk Pasen Ongeveer 100.000 mensen hebben gisteren in de voormalig Oostdultse steden Leipzig en Chemnitz (voorheen Karl-Marxstad) gedemonstreerd voor werk. De betoging was georganiseerd ter herden king van de eerste vrije verkiezingen die vorig jaar op 18 maart werden gehouden. De betogers eisten dat de regering in Bonn snel maatregelen neemt om de stijgende werkloosheid in de voor malige DDR te bestrijden. foto: epa HET MEXICAANSE AFGODSBEELD iot e N851 Rob begrijpt best, dat de Amnerikanen hem en Diaz eer een zo ter wille zijn, omdat ze van zijn diensten ook gebruik r vaunnen maken. Want hij heeft indertijd de tocht aan boord van „Salvator Mundi", het luchtschip van Lupardi, meegemaakt, aar waar ergens in de uitgestrekte ijswoestenij van de Zuidpool het onbemande luchtschip terechtgekomen? Zullen ze het wel oit vinden? Doch de Amerikanen zijn optimistisch. De kaarten komen op tafel en na enkele dagen vertrekt de „Metropolis", die door een kruiser wordt begeleid, naar het Zuidpoolgebied. Wan neer ze in de buurt van de pool komen, worden geregeld verken ningstochten gemaakt met straalvliegtuigen. Rob gaat steeds mee de lucht in. Maar telkens komen de verkenners onverrich- terzake terug. Het zicht is uitstekend, want het is nu zomer aan de Zuidpool en het weer blijft goed. Miljarden marken voor opvang joden JERUZALEM Duitsland heeft Israel beloofd de komen de vijf jaar voor 9,2 miljard gulden steun te geven voor de opvang van joodse immigran ten, zo heeft de Israëlische krant Yedioth Ahronoth giste ren bericht. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken David Levy zou afgelopen weekeinde een overeenkomst over de hulp hebben afgeslo ten met de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher en bondskan selier Helmut Köhl. e lening is niet door het ministerie beves tigd. Onduidelijk is of de Duit se hulp bestaat uit leningen, giften, of beide. Meer dan 200.000 Sovjet-joden hebben zich sinds juli 1989 in Israël gevestigd. Dit 400.000 verwach „Saddams dagen zijn geteld" BAGHDAD In de Zuidiraakse steden Karbala en An-Najaf werd gisteren nog steeds gevochten, bericht Radio Teheran na dat de Iraakse president Saddam Husayn twee dagen eerder had verklaard de zaak er onder controle te hebben. De Iraanse rege ring heeft de Iraakse zaakgelastige in Teheran ter verantwoor ding geroepen voor de „ontheiliging" van de heilige shi'itische steden. De leider van de Iraakse Onafhankelijke Nationale Groep zei dat „tienduizenden" Iraakse militairen naar het ver zet zijn overgelopen. „Saddams dagen zijn geteld", zo voegde hij eraan toe. Een Kurdische verzetsman zei eerder al dat alleen al in het noorden 100.000 militairen zich bij het verzet hebben aan gesloten. Minstens een kwart van de gasmaskers die tijdens de Golfcrisis onder de Israëliërs werden verspreid, voldeed niet aan de nor men en vertoonde mankementen. Dit wordt gemeld door kran ten die hun informatie baseren op een brief van het hoofd van de Israëlische Algemene Rekenkamer aan minister van defensie Moshe Arens. De krant Yedioth Ahronoth citeerde een hoge le gerofficier die zei dat de tekortkomingen niet aan de openbaar heid waren prijsgegeven om geen paniek te veroorzaken. Slowaakse premier weigert af te treden PRAAG Premier Vladimir Meciar van Slowakije heeft ge zegd niet te zullen aftreden on danks het feit dat de grootste Slowaakse regeringspartij, Pu bliek Tegen Geweld, een motie van wantrouwen tegen hem heeft aangenomen. De motie van wantrouwen was zaterdag aangenomen en behalve tegen Meciar ook gericht tegen de Slowaakse minister van bui tenlandse zaken Milan Knaz- ko. Zowel Meciar als Knazko was afgelopen juni namens Pu bliek Tegen Geweld, de zuster partij van het Tjechische Bur gerforum, in de regering be noemd. Meciars weigering om op te stappen kan leiden tot een regeringscrisis in Slowa kije, waar de laatste weken steeds meer stemmen opgaan om de deelstaat los te maken van de Tsjechoslowaakse fede rale staat. De partijraad van Publiek Tegen Geweld liet we ten dat Meciar en Knazko de partij niet langer vertegen woordigen, omdat zij zich heb ben vervreemd van haar standpunten. Meciar en Knaz ko richtten op 5 maart een aparte, nationalistisch getinte fractie op binnen Publiek Te gen Geweld. Zij wilden met deze factie meer aandacht gaan besteden aan de Slowaakse na tionale belangen binnen het proces van economische her vormingen dat in Tsjechoslo- wakije gaande is. Publiek Te gen Geweld wil dat Slowakije opgenomen blijft in de Tsjechoslowaakse federale staat en beschuldigt Meciar en Knazko er van een nationalis tische en separatistische koers te kiezen. Volgens de bestaan de reglementen kan een pre mier pas door het Slowaakse parlement naar huis worden gestuurd als eerst nieuwe coali tiebesprekingen hebben plaats gevonden. Suriname sluit akkoorden met OAS PARAMARIBO De Organi- satie van Amerikaanse Staten (OAS) en Suriname willen morgen twee overeenkomsten sluiten. De ene betreft privile ges en immuniteiten aan OAS- waarnemers bij de verkiezin gen van 25 mei. De andere handelt over de relaties tussen de waarnemers en het onaf hankelijk kiesbureau. Het Su rinaamse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dit be kend gemaakt naar aanleiding van het bezoek van OAS-se- cretaris-generaal Joao Baena Soares aan Paramaribo. In Su riname is het proces tot ver zoening tussen het nationale leger en het Junglecommando hervat met een gesprek tussen Bouterse en Brunswijk. Ze ontmoetten elkaar in het bauxietstadje Moengo in Oost- Suriname. Om de „goede wil" tot verzoening en vrede te be krachtigen hebben Bouterse en Brunswijk een „gemeen schapswinkel" geopend. JOHANNESBURG Mandela zou betrokken zijn geweest bij nog twee ontvoeringszaken, heeft officier van justitie Jan Swanepoel gisteren ge zegd tijdens de rechtszaak in Johannesburg tegen de vrouw van de Zuidafri- kaanse anti-apartheidslei- der Nelson Mandela. Een van deze twee ontvoerde mannen is nooit meer terugge zien. Swanepoel zei dat hij nieuw bewijsmateriaal heeft waaruit blijkt dat de twee in september 1988 uit hun huizen zijn gehaald door een groep mensen in een passagiersbusie, onder wie Winnie Mandela. De twee zouden ziin mishan deld en plastic zakken over hun hoofden hebben gekre gen. De officier zei de namen van de slachtoffers bekend te zullen maken als de rechtbank zijn nieuwe bewijsmateriaal accepteert. Rechter Michael Stegmann zou hierover van daag uitsluitsel geven. De advocaat van Winnie Man dela heeft gezegd dat de nieu we beschuldigingen niet kun nen worden gevoegd aan dat gene wat al ten laste wordt ge legd. Winnie Mandela wordt samen met vier anderen ver dacht van de ontvoering en mishandeling van vier jongens in Soweto. Ongeveer tachtig in kaki uni formen gestoken leden van de extreem-rechtse Afrikaner Weerstandbeweging, van wie sommigen gewapend waren, zouden vrijdagnacht door een ziekenhuis in Welkom zijn ge trokken en daarbij zwarte pa tiënten hebben getreiterd, on der andere door te zeggen dat ze niet op blanke afdelingen hoorden. Over het incident werd bericht door het persbu reau South African Press As sociation (SAPA). SAPA haalde medewerkers van het provinciale ziekenhuis aan die zeiden dat vele zwarte patiënten hadden gevraagd om overplaatsing naar een geheel zwarte afdeling na het bezoek van de neo-nazistische Afrika ners. De leider van de bewe ging, Blikkies Blignaut, zei te gen SAPA dat de Afrikaners naar het ziekenhuis waren ge gaan om de blanke patiënten te bezoeken en om de veilig heid van hen te verzekeren. Blignaut ontkende dat er zwarte patiënten werden ge pest.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5