an buffer tot schakel issen vorst en regering A ziet geen dl in wisseling inistersploeg Jongeren gaan geestelijk aan hun werk kapot enland Derhalve eeuw kabinet der koningin „Omkoping ambtenaren steeds interessanter" Regering wil sancties Zuid-Afrika schrappen £eidóe@ou/UMit DINSDAG 19 MAART 1991 PAGINA 3 ^Aibbers wil _aar Brussel ;UM Ria Lubbers ziet niet graag voorzitter van ese commissie worden, lgenf geruchten daarover blij- jouden. In de tweehon- ite aflevering van het gramma 'Service Salon' e Sc^e gisteren er alles aan te t eli en om haar echtgenoot iespost af te houden. Me- ,prot ubbers: „Hij heeft zich [i het einde van de rege- e, lang genoeg inge- 'oor het land. Ik vind dat d wordt, dat wij eens sa- dingen gaan doen. Heb ns gezien hoe hij eruit als het aan mij ligt, geen voorzitter". delij >g b Oud-minister Van Roijen overleden WASSENAAR Oud-minister van bui tenlandse zaken dr. J.H. van Roijen is za terdag op 85-jarige leeftijd overleden. Van Roijen was een rasdiplomaat, die tussen 1930 en 1973 vele posten in binnen- en bui tenland bekleedde. In 1945 werd hij minister zonder porte feuille in het kabinet Schermerhorn- Drees. In 1946 vervulde hij in dat kabinet de post buitenlandse zaken. Van 1947 tot 1950 was Van Roijen ambassadeur in Otta wa. Aansluitend was hij 14 jaar ambassa deur in Washington. Van 1964 tot 1970 vervulde hij eenzelfde post in Londen. Van Roijen werd vooral bekend door zijn rol in de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië in 1949. In dat jaar be reidde hij in overleg met zijn Indonesische collega Roem de ronde-tafelconferentie voor die zou leiden tot de onafhankelijk heid van Indonesië. In 1962 leidde hij de Nederlandse dele gatie die met Indo nesië onderhandel de over Nieuw Gui nea. Onder Ameri kaanse druk besloot Nederland toen het gebied aan Indone sië af te staan. Oud-minister dr. J.H. van Roijen. FOTO: ANP Na zijn pensione ring was Van Roij en nog ambassadeur met 'bijzondere zending' in Saudi-Arabië (1973). Hij was verder onder andere voor zitter van de Academie voor Internatio naal Recht en voorzitter van het Neder lands Genootschap voor Internationale Za- Directeur breekt stoel op hoofd van collega WINSCHOTEN Omdat hij het niet eens was met de manier waar op zijn mededirecteur de rogge- broodfabriek van Bellingwolde leidde, sloeg zijn 46-jarige collega hem op 14 september bij een ruzie een stoel op zijn hoofd in stukken. Hij deed dat bovendien nog ten overstaan van drie werknemers. Voor het mishandelen van zijn mededirecteur werd hij gisteren veroordeeld tot een geldboete van 750 gulden, hetgeen ook de de eis was van de officier van justitie. De directeur verscheen overigens niet ter zitting. Computers politie vertonen lek DEN HAAG Uit onderzoek van de rijksrecher che is gebleken dat uit computersystemen van de politie de afgelopen jaren enkele malen vertrouwe lijke informatie is verdwenen. Dat zegt de Haagse advocaat-generaal mr. A Couzijn in Korpsnieuws, het interne blad van de Rijkspolitie. Een van de oorzaken van het verdwijnen van in formatie is volgens Couzijn de grote toegankelijk heid van de gegevens. Daarin zal de komende ja ren verandering komen, verwacht Couzijn, „omdat er de laatste jaren zoveel ervaring is opgedaan met beveiliging van politie-software". Er moet volgens Couzijn echter nog veel gebeuren voor het bedrijfsleven vertrouwen heeft gekregen in de verwerking van informatie door de politie. „De politie kan momenteel nog niet de indruk wekken dat ze een aangifte van een gedupeerd be drijf altijd echt aan kan. En dat is niet bevorderlijk voor de aangiftebereidheid". Onderzoek naar fraude OV-jaarkaart studenten DEN HAAG De Spoorwegrecherche stelt een onderzoek in naar mogelijke fraude met de OV-jaarkaart voor studenten. Dat gebeurt naar aanleiding van het feit, dat het aantal stu derenden dat 'wegens verlies of diefstal' een duplicaat van de kaart aanvraagt vier maal zo hoog is als bij de gebruikers van de gewone openbaar vervoerkaart. Bij de OV-Studenten- kaart BV vindt men dat erg vreemd. In totaal zijn er al 5000 duplicaten aangevraagd, vier procent van het totaal aantal studerenden dat in aanmerking komt voor de kaart. In sommi ge grote steden, zoals in Amsterdam, Gronin gen. Haarlem en Maastricht, ligt dit percentage nog hoger. De controleurs bij de openbaar vervoerbedrij ven hebben de opdracht de controle op de nummers van de kaarten te verscherpen. Dnfi st e derlfAAG - Na 150 ekt(het nog steeds een zinnig instituut, jinet der Koningin, ept fantasieën op uistere raadgevers vorstin adviezen en daardoor een _tis^jroleerbare invloed ïen op het bestuur koninkrijk. !]co elijkheid valt dat alle- mee. Zeker heden i het Kabinet vooral il vel tun srrespondentie tussen en staatshoofd. Maar i°v ferleden is dat wel eens geweest. De eerste di- hadden bijvoorbeeld hge vinger in de pap letsformaties. Ook la- enifcn zich nog wel eens 1 zikardige zaken voor. Zo ger: rnej. mr. F.M. de sa voorgangster van de t J directeur, er in om *1. jaar lang de archiefwet "|eluiken, door de over- atisijvan de oudere delen ;'t archief van het Kabi- f het Algemeen Rijksar- egen te houden, e zaken komen aan de i het boek 'Het Kabinet mingin' dat vanmorgen boden aan koningin trei Beatrix, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van dit instituut. In het meer dan tweehonderd pagina's tellende, rijk geïllustreerde werk wordt zowel het Kabinet zelf als het gebouw waarin het is geves tigd het monumentale pand Korte Vijverberg 3 behan deld. Geschreeuw De Leidse parlementair-histo ricus prof.dr. N. Cramer on derwierp het Kabinet als insti tuut aan een onderzoek. Hij stelde zich de vraag welke in vloed de achtereenvolgende directeuren hebben kunnen uitoefenen op de constitutione le ontwikkeling van Neder land. Cramer concludeert dat, voor zover er invloed is uitge oefend, deze van positieve strekking is geweest. Met name de eerste drie direc teuren waren meer medebe stuurder dan ambtenaar. Dat is niet erg verwonderlijk want zij dienden onder de koningen Willem II en Willem III, die beiden grote moeite hadden met de beperkingen die hun door de grondwet werden op gelegd. Een buffer tussen vorst en regering was hard nodig. Zo bemiddelde mr. A.G.A. rid der van Rappard, directeur van 1841 tot 1854, talloze ma len tussen de impulsieve en lichtgeraakte vorsten en ge frustreerde ministers. Zeker aan de in 1849 gekroonde Wil lem III had Van Rappard de handen vol. De vorst lag voortdurend overhoop met de ministers en het kwam niet zelden voor dat hij bewindslie den die het waagden hem te gen te spreken vloekend en tierend de deur wees, de libe rale staatsman Thorbecke niet uitgezonderd. Van Rappards verzoeningspogingen hadden meestal succes. De directeur kende de vorst dan ook goed en wist dat deze, „niettegen staande zijn geschreeuw in den aanvang, altijd de eerste is om terug te deinzen wanneer het op stuk van zaken aan- Jhr.mr. F.L.W. de Koek, di recteur van het Kabinet van 1854 tot 1868, heeft van alle di recteuren de minst gunstige indruk achtergelaten. Hij be moeide zich dan ook meer dan de anderen met het vormen van kabinetten; hij formeerde ze bijna zelf. De Koek viel uit eindelijk „ten slachtoffer aan zijn neiging om te intrigeren en om ministers te weerstre ven", toen de ministers bij de koning aandrongen op zijn vertrek. Onstuimig De Kocks opvolger, mr. W. ba ron van Heeckeren van Kei, heeft zich tot het uiterste inge spannen om Willem III voor misstappen in zijn persoonlijke leven te behoeden. Zo wist hij in 1877, kort na de dood van koningin Sophie, Willem van zijn voornemen af te brengen in het huwelijk te treden met de Franse operazangeres Eleo- nore d'Ambre. Ook probeerde hij tevergeefs de slechte relatie tussen de koning en kroonprins Willem te verbete ren. Van Heeckeren was de laatste directeur die in de praktijk meer was dan een ambtenaar. Na hem hebben zich dan ook nooit meer grote conflicten voorgedaan tussen het Kabinet en de ministers. Het positieve aan die roerige beginperiode zit hem volgens Cramer hierin dat met name Van Rappard en Van Heeckeren er in zijn ge slaagd „de onstuimige Willem III tegen zichzelf te bescher- Over de periode na 1939 zijn overigens lang niet alle bron nen beschikbaar. De betref fende archiefstukken zijn nog niet openbaar. Wat dus precies de rol van het Kabinet is ge weest in bijvoorbeeld de Greet Hofmans- en de Lockheedaf- faire, kon niet worden onder zocht. Wel is duidelijk dat de toenmalige directeuren konin gin Juliana tijdens deze crises hebben proberen te bescher- Het statige zeventiende-eeuwse pand aan de Hofvijver waar het Kabinet der Koningin zetelt. Cramer besluit zijn bijdrage met een pleidooi voor een nieuwe instructie voor het Ka binet der Koningin. Het be staansrecht van het instituut is tot nu toe alleen vastgelegd in het vage Koninklijk Besluit van 1840. Juist omdat het ka binet een schakel is tussen de koningin en ministers, „dienst baar aan de eenheid van be leid" zou een adequate taak omschrijving moeten worden opgesteld. Mussert Het Kabinet der Koningin ze telt sinds 1914 aan de Korte Vijverberg. Voordien was het gevestigd op het Binnenhof. In het boek wordt in bijdragen van verschillende auteurs uit gebreid ingegaan op het histo rische pand aan de Hofvijver. Het huis verrees in 1635 en kreeg zijn huidige gedaante bij een verbouwing in 1724. In op dracht van de gefortuneerde regent Johan van Schuylen- burch werd er toen een ver dieping opgezet. Van binnen kregen het pand een rijke aan kleding schouwen, stucpla- fonds, betimmeringen, wand schilderingen in Lodewijk XIV stijl. De volgende bewo ner, de Haagse burgemeester Hendrik van Slingelandt, ver fraaide het huis nog verder. Later woonde de staatsman Groen van Prinsterer er nog. Sinds het midden van de acht tiende eeuw is het pand vrij wel onveranderd gebleven. Dat het er nu nog zo goed bij staat is vooral te danken aan NSB-leider Anton Mussert, die het in de jaren 1943-1944 liet restaureren. In het laatste oor logsjaar was Korte Vijverberg 3 het hoofdkwartier van de NSB. Mussert liet bij de firma Pander voor zichzelf een pas send bureau maken. De NSB- leider werd op 7 mei 1945 in zijn fraaie kantoor gearres teerd. Met koningin Wilhelmi- FOTO: MILAN KONVALINKA na keerde na de oorlog ook het Kabinet in Den Haag terug. Het nam opnieuw zijn intrek in het huis aan de Hofvijver. Het bureau van Mussert wordt sindsdien gebruikt door de vice-directeur van het Kabi- HERMAN ROSENBERG Prof. N. Cramer e.a.: 'Het Kabinet der Koningin', is verschenen in de gemeente lijke VOM-reeks, verkrijg baar bij het Gemeentelijk Informatiecentrum (Groen markt) en Het Haags Histo risch Museum (Korte Vij verberg), prijs: ƒ29,50. 5ENBURG De aak van het PvdA- anfrlid Melkert om mdjke ministers te ver ben als over een half e presentatie van het etsbeleid nog onvol- Dejje uit de verf komt, i niet in goede aarde heijt CDA. gen :voorzitter Brinkman e Melkert gisteren tij en spreekbeurt in Gies- tot:g een soort „technische die weliswaar „een sterspelers in het veld ninaar nog wel „een paar exemplaren op de reser- k ziet zitten", die sterspelers worden lis Brinkman eerder ze- £ai ihtig van Melkerts ee en. Als Melkert als een hulptrainer gaat roepen en dat nummer ver moet worden", geloof lat voor extra onrust Ik vind het eerlijk (or^kt de meest verstandige om een probleem op te aldus Brinkman. Deze V0loet volgens hem niet uit slag van de provinciale izingen worden getrok- :man wees er daarbij op het kabinet zou beslui- een andere samenstel- n „doelpunten te ma- die mensen zeker voor problemen zouden gaat natuurlijk niet om de poppetjes in de maar in de eerste om de vraag voor welk moet worden gekozen, Brinkman. Minister Dales ziet geen enke le reden waarom zij en enkele andere PvdA-ministers in aan merking zouden komen om over een half jaar vervangen te worden. „Ik vind dat ieder een in dit kabinet naar beho ren functioneert", aldus de be windsvrouw van binnenlandse zaken gisteravond in het tv- programma NOS-Laat. Ook zij reageerde op de uitspraken van Melkert, die zondag her innerde aan de 'afspraak' bij de start van het kabinet dat niet geaarzeld zou worden om tegen bewindslieden die niet voldoende zijn toegerust voor hun taak, te zeggen: „Even goede vrienden maar we kun nen beter iemand anders daar neerzetten". Volgens Melkert hebben de betrokken PydA- bewindslieden nog zo'n half jaar om zich te bewijzen op sleutelterreinen als het milieu, de werkgelegenheid en de so ciale vernieuwing. PvdA-minister D'Ancona van WVC, die overigens door Mel kert niet genoemd was, trok zich de kritiek onmiddellijk aan. „Ik ben nooit ongevoelig voor signalen en zal mijn ui terste beste doen mijn beleid te verbeteren", zei ze. Maar Dales, die door Melkert als voorbeeld van zijn stelling was opgevoerd, heeft absoluut geen zin het boetekleed aan te trekken. „Het fenomeen dat mensen het gevoel hebben dat zij iets moeten, is niets nieuws. Ik heb geen enkele behoefte om mij te verdedigen en ik zie ook geen enkele noodzaak daartoe. Kijkt u maar naar mijn wetgeving, de voorberei ding daarvan, de nota's en dergelijke". Kruiend ijs Ondanks de zonnige dagen van de laatste tijd, zijn de laatste sporen van de winter nog niet uitgewist. Op de dijk bij Hindelopen is nog een laatste restant van het kruiend ijs te bezichtigen. Lang zal dit echter niet meer duren. Na nog enkele dagen met bewolking wordt in het weekend meer zon verwacht. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Er staat veel narigheid in het van daag gepresenteerde zwartboek over jeugduge wao'ers. De jongeren zijn afgehaakt, niet omdat hun lichaam het niet meer aankon, maar omdat ze geestelijk kapot gingen aan het werk. In geen en kele andere leeftijdsgroep speelt dit probleem een zo grote rol. Uit het onderzoek van het CNV valt ook op dat erg veel jongeren al vrij snel, binnen enkele jaren, met werkstrees in aanraking komen. Dat wordt in veruit de meeste ge vallen veroorzaakt door de werkdruk; met te weinig men sen moet er te veel worden ge daan. Daarbij is het werk meestal slecht georganiseerd vooral in de gezondheids zorg speelt dat een doorslagge vende rol en worden er aan de nieuwe werknemers te hoge eisen gesteld. In de admi nistratieve sector zijn de een zaamheid van de werkplek en het opknappen van de rotklus sen belangrijke oorzaken. In de helft van de gevallen is nooit geprobeerd een oplossing voor de problemen te zoeken. Gebeurde dat wel, dan vonden de werkgevers doorgaans dat de problemen niet te wijten waren aan het bedrijf, maar aan de werknemer zelf. „Werkgevers moeten eens écht naar hun werknemers luisteren en bij veel ziektever zuim binnen het bedrijf de schuld eens bij zichzelf zoe ken", zegt een vrouw van 25. De jongerenorganisatie van het CNV concludeert uit het onderzoek dat arbeidsonge schiktheid een sociaal pro bleem is en geen financieel .probleem. Een hoger salaris lost niets op. Bedrijven moeten eens goed gaan nadenken over opvang en aandacht voor werknemers en leidinggeven den moeten niet alleen wor den aangesteld op basis van technische capaciteiten, maar ook op basis van sociale vaar digheden. Wellicht zou het ook een oplossing zijn een ombuds man of ombudsvrouw aan te stellen, waar werknemers met werkstress terecht kunnen. Onverklaarbare paddensterfte LELYSTAD Honderden padden zijn in de omgeving van Lelystad op mysterieuze wijze om het leven gekomen. Een voetganger vond de dode padden toen hij met zijn hond aan het wandelen was. G. Vink van de Algemene In spectie Dienst (AID) zei giste ren nog nooit iets dergelijks te hebben meegemaakt. Volgens Vink is het nog onduidelijk of het hier een vergiftiging be treft of een onbekende bacte- riële ziekte. „We hebben wa termonsters genomen en enke le padden voor onderzoek naar het laboratorium ge bracht". Als het om een ver giftiging gaat dan bestaat de kans dat er nog meer dieren zullen omkomen, aldus Vink. HILVERSUM Bij de illegale handel in chemisch afval wordt het steeds interessanter overheidsbestuurders en ambtenaren om te kopen. „En dan gaat het om grote bedragen waarbij je moet denken aan een behoorlijk jaarinkomen". Dat zei D. van Dop, oud-hoofd van het Milieubijstandsteam (MBT) van het ministerie van Vrom, gisteravond in een uitzen ding van NCRV's Hier en Nu. Deze omkooppraktijken ziin recentelijk aan het licht gekomen bij onderzoeken naar de illegale handel en wandel van afval- transporteurs in Nederland. Van Dop, nu korpschef in Roosen daal, nam een paar weken geleden uit ontevredenheid ontslag als hoofd van het Milieubijstandsteam. Volgens hem krijgt het opsporen van zware milieucriminelen binnen het ministerie van Vrom te weinig aandacht. Vooral de laatste anderhalf jaar is de capaciteit van het MBT alleen maar minder geworden, terwijl de enorme groei van de milieuproble matiek juist versterking van het opsporingsapparaat vereist. In de uitzending van Hier en Nu spaarde Van Dop ook de politie niet. „Als het om milieu gaat vind ik dat de politie het laat afwe ten", zo zei hij. SPERENHOBBES DOOR BILL WATERSON NA INTREKKEN LAATSTE APARTHEIDSWETTEN DEN HAAG De rege ring vindt dat de resteren de economische sancties tegen Zuid-Afrika in Eu ropees verband onder be paalde voorwaarden kun nen worden geschrapt. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken zei giste ren in de Tweede Kamer dat dat kan gebeuren zodra duide lijk is dat de wetsvoorstellen van de regering-De Klerk echt het intrekken van de laatste apartheidswetten beogen. De wetsvoorstellen zijn bij het Zuidafrikaanse parlement in gediend. Volgens Van den Broek spoort dit standpunt ge heel met 'de letter en de geest' van de afspraken die de twaalf EG-landen tijdens de vorig jaar in Rome gehouden top hebben gemaakt over het sanctiebeleid tegen Zuid-Afri- Een ambtelijke EG-werkgroep houdt de Zuidafrikaanse wets voorstellen binnenkort tegen het licht. Een ruime kamermeerderheid is het eens met het regerings standpunt. Ook het kamerlid Verspaget (PvdA) nadat zij in eerste termijn had gezegd de tijd nog niet rijp te achten voor verdere versoepeling. Al leen D66 en Groen Links ver zetten zich tegen het stand punt van de regering. Eisma (D66) vindt dat verdergaande versoepeling van het sanctie beleid pas aan de orde kan zijn, als de onderhandeling over een nieuwe Grondwet in Zuid-Afrika daadwerkelijk van de grond komen. Sipkes (Groen Links) twijfelt aan de „onomkeerbaarheid" van het door de Zuidafrikaanse rege ring ingezette proces naar vol ledige afschaffing van de apartheid.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3