•s oneeren balen an hun werk 6 •egoslavië stuurloos door machteloos presidium 2 3 5 7 12 13 14 Ja v Vermiste arts vermoord Referendum succes voor Gorbatsjov èn Jeltsin De Vries waarschuwt sociale partners 11 14 Dagen Gratis !eid6e Gomo/nt f Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Dinsdag 19 maart 1991 82ste jaargang no. 24984 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht vooral in het noor den enkele opklaringen en een minimumtemperatuur van on geveer 6 graden. Overdag half tot zwaar bewolkt en vooral in de middag en avond weer re gen. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Zuidwestelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. lPOi 'G r/M I baronnen dreigen >m van duizend kilo Colombiaanse drugsbaronnen steren gedreigd een duizend kilo- venhoe re bom te laten ontploffen in de Mulde en van Colombia voor elke grote ie!jUVn e'aar reSering volgens hen of gedood heeft. Verder zeiden de dat ze twee door hen gegijzelde •n zullen executeren als de Colom- ïtoriteiten de mensenrechten van ijgenzittende drugshandelaren niet CclQjn. Ze lijken hiermee het eenzijdig te zeggen dat ze in juli 1990 instel- 6 zijn de cocaïnebaronnen tegen uit- rdesDian "^r W0I"dt niet °P ons ge- p ons uit te leveren, maar om ons te in", stellen ze. „Wij geven de voor- 'een graf in Colombia boven gevan- stere in de Vs". Toast bij Barcelona Met een al weer bijna stralende Johan Cruijff in het midden en middelpunt heft een aantal voormalige coaches van Barcelona het glas. De heren Llaurado, voorzitter van een zich in Barcelona afspelend forum, Rife, Michels (v.l.n.r.) klinken op de club en Cruijffs gezondheid. foto: epa 'Skiet' Rudolph vrij JOHANNESBURG Zuid-Afrika zal binnen enkele dagen 40 gevan genen vrijlaten in het kader van de overeen komst die de Zuidafri- kaanse regering vorig jaar augustus heeft ge sloten met de anti apartheidsbeweging ANC. Onder de veertig bevindt zich ook de ex- treem-rechtse blanke Piet „Skiet" Rudolph, die nog moest terecht staan voor bomaansla gen en de diefstal van wapens. Man probeert echtgenote te wurgen LEIDEN De politie heeft gisteren een 43-jarige Lei- denaar aangehouden omdat hij zijn vrouw in zijn wo ning aan de Morssingel pro beerde te wurgen. De me dedeling dat de vrouw van hem wil scheiden, schoot de man in het verkeerde keel gat. Hij greep de vrouw daarop bij de keel. Zij ont kwam echter en rende de straat op, waarna de politie werd gebeld. De man zit nog steeds vast. Slecht humeur mag niet in Noors stadje OSLO Burgemeester Arne Nilsen van het Noorse eilandje Sund wil in zijn ge meente slecht humeur tot een illegaal vergrijp verklaren. Hij wil dat de ge meenteraad morgen een resolutie aan neemt waarin de bevolking wordt opge dragen opgewekt te zijn en positief te denken. Volgens Nilsen zijn de inwoners van Sund niet uitzonderlijk chagrijnig, maar hebben zij „de neiging zich in treu rige en droeve zaken te verliezen, in plaats van te letten op dingen waarmee je blij kunt zijn". Mopperaars worden niet vervolgd, maar Nilsen zei te hopen dat het welgeluimde voorstel hen opvro lijkt. Mensen met liefdesverdriet mogen zich bij wijzevan uitzondering aan de vrolijkheidsplicht onttrekken. zette v bepleit ombudsman op werk tegen stress p dit nnei gel adde erd de rden n vo Dat 1ZftECHT Veel jon- in balen van hun Soms wordt dat irg dat ze het niet t aankunnen. Ruim ,000 mensen tussen en 34 jaar zijn in- ran ddels ongeschikt om le<werken. Bij vier op nieuA ien is stress de oor- ze moesten te boven of juist on- r wei hun mogelijkheden ïtzettrken, onder slechte keeping in een krakke- e. Naj^jgg organisatie. De jongerenorganisatie van de christelijke vakcentrale CNV vreest dat de komen de jaren nog .veel meer jon geren zullen afhaken als er niets verandert. Ze conclu deert dat aan de hand van een zwartboek met erva ringen van jeugdige wao'ers, dat vanochtend in Utrecht werd gepresen teerd. „De werkgevers zouden wat minder naar hun winst moeten kijken en wat meer naar het welzijn van hun werknemers, en als iemand ziek wordt ook eens begrip en belangstelling tonen. Sinds mijn eerste ziektedag is er nooit iemand van deze supermarkt bij mij geweest, noch heeft iemand een bloemetje gestuurd of opge beld", zegt een vrouw van 22 jaar die cassière is ge weest, maar inmiddels al twee jaar volledig arbeids ongeschikt is. Ze is één van de tientallen 'jongeren' die in het zwart boek hun nood klagen. Een andere vrouw 23 jaar en administratief medewerk ster staat, zoals veel 'ge stresste' jongeren, op het punt zelf ontslag te nemen. Zij zegt: „Dit bedrijf is wer kelijk verschrikkelijk en ik raad dan ook iedereen ten zeerste af daar ooit te wer ken als je gevoelig of niet standvastig bent". Pagina 3: Jongeren gaan geestelijk aan hun werk kapot Dagdienst De brandende olieputten in vooral Kuwayt blijken het mi lieu ook al te vervuilen in verre landen als Bulgarije en Pakistan. Gas en roet veroorzaken daar zure regen. De smerigste lucht hangt echter boven Kuwayt, Irak en Iran. De Amerikaanse militair die hier wacht loopt bij de laatste VS-post in Irak, ziet geen hand voor ogen. Toch heeft hij gewoon dagdienst. foto: epa SIDENTSCHAP KAN GEEN BESLUITEN MEER NEMEN ADO Joegosla- Jdoor het uittreden pen van het collec- ïsidentschap in een gen tijd in een si- I gekomen waarin L ïsidentschap geen meer kan ne- nog gevaarlijker, niet meer wordt erkend door het leger. De laatste klap voor het func tioneren van het president schap werd gisteren toege diend door het communisti sche bewind van de deelrepu bliek Servië onder leiding van Slobodan Milosevic. In het weekeinde trad de Servische vertegenwoordiger in het pre sidentschap Borisav Josic af. Hij werd gevolgd door die van Montenegro en Vojvodina. Gisteren riep Servië de verte genwoordiger van de door Servië bestuurde provincie Kosovo, Riza Sapundschija, te rug uit het presidentschap. Daardoor waren er nog maar vier van de acht leden van het presidentschap over, Kroatië, Slovenië, Bosnië en Macedo nië, en mist het presidentschap het quorum dat is vereist om besluiten te kunnen nemen. Intussen is er sinds vrijdaga vond geen contact meer ge weest tussen het president schap en de legertop, terwijl de presidentiële raad volgens de grondwet opperbevelheb ber van de strijdkrachten is. Volgens Vasil Tupurkovski, vertegenwoordiger van Mace donië in de raad, komt dit erop neer dat het leger het gezag van de raad niet meer erkent, maar hij zei ook de situatie niet te willen dramatiseren. De breuk tussen het president schap en het leger ontstond vrijdag, doordat de raad wei gerde de uitzonderingstoestand in te stellen zoals werd ge vraagd door het leger, met steun van Servië. De autoriteiten in Belgrado ga ven gisteren geen verklaring voor de opvallende aanwezig heid van militaire voertuigen in de stad. Pagina 5: Juridisch achter hoedegevecht over voortbe staan presidium J kampt met wateroverlast als gevolg van zware regenbuien. Veel volwassenen proberen hun voertuig naar de plaats van hming te krijgen, maar kinderen gebruiken de overstroomde wijken van de Indonesische hoofdstad om lekker in te spelen. foto: epa jisch bij diner met president Havel AAG Onder de gasten die koningin Beatrix en prins 'ly Njhebben uitgenodigd voor het galadiner met de Tsjechische Jent Véclav Havel, is ook de schrijver Harry Mulisch. Mu- 2j pie zich indertijd fel keerde tegen het huwelijk van Bea- Claus, is uitgenodigd omdat hij als auteur collega is van d A1 echische president brengt van donderdag tot zaterdag een ;cot t aan ons land. Hij zal onder meer besprekingen voeren im (lfemier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse 2. Ook brengt hij een bezoek aan het monument van de 5"ö~3iische pedagoog Comenius in Naarden. Comenius leefde in ?3'j. 'entiende eeuw als balling in Nederland. NIJMEGEN - De 41-jarige kinderarts J.C. Labruyère uit Hummelo (Gld.), die sinds 22 februari vermist werd, is vermoord. Wandelaars heb ben haar lichaam zondag in de Maas bij Appeltern gevon den. Uit sectie is gebleken dat de vrouw om het leven is ge bracht. Een recherche bij stands team (RBT) van de rijkspolitie district Nijmegen werkt momenteel met 25 man aan de zaak. Labruyère vertrok donderdagavond 22 februari naar familie in Hoofddorp. Daar kwam zij echter nooit aan. Op zater dagavond 24 februari werd haar auto brandend aange troffen in Ubbergen bij Nij megen. MOSKOU Zowel Sov jet-president Michaïl Gor batsjov als zijn politieke rivaal Boris Jeltsin, de president van de Russi sche Federatie, bleek gis teren als overwinnaar uit het referendum te voor schijn te zijn gekomen. Een overweldigende meer derheid van de bevolking sprak zich uit voor het bij eenhouden van de unie. Na het tellen van de stemmen in Oekraïne, Wit-Rusland, Ka- zachstan, Oezbekistan, Tadz jikistan, Toerkmenië en Kir gizië bleek 70 tot 95 procent van de Sovjetburgers 'ja' te zeggen tegen het behoud van de Sovjetunie. In de Russische Federatie en Azerbajdzjan waren nog geen definitieve uitslagen bekend. Plaatselijke tellingen geven echter aan dat de meerder heid voor de unie heeft ge stemd. Duidelijk is wel dat de bevolking van Rusland in meerderheid voorstander is van een direct gekozen presi dent. In de Oekraïne bleek 78 procent van de kiezers voor omvorming van de Oe kraïne tot een soevereine staat. In tal van kiesdistricten zijn frauduleuze en andere onge oorloofde praktijken gemeld. Op plaatsen in de Russische Federatie en de Oekraïne werden kiezers met gratis bier naar het stemlokaal ge lokt. Een correspondent van het Baltische persbureau Baltfax zei dat hij in de Letse hoofdstad Riga in vijf ver schillende stembureaus een stem had kunnen uitbren- bedreiging voor onzekere Gorbatsjov (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Vries van sociale za ken zal ingrijpen met wet telijke maatregelen als werkgevers en werkne mers er niet in slagen af spraken te maken over het terugdringen van het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid. De minister zegt dat in een in terview met 'De Werkgever', het orgaan van de christelijke werkgeversorganisatie NCW. In reactie op het opschorten van het voorjaarsoverleg (waar het ziekteverzuim en de ar beidsongeschiktheid aan de orde zou moeten komen) door de werkgevers, zegt De Vries: „Dilemma's als deze vragen uit het oogpunt van het algemeen belang om een oplossing. Dus hebben wij in dat geval geen andere keus dan maatregelen via wetgeving te nemen". De minister geeft overigens niet aan aan welke maatregelen hij denkt. Gevangenen in Albanië dreigen met zelfverbranding TIRANA Zes en twintig politieke gevangenen in de beruchte Albanese Burrel-ge- vangenis hebben gedreigd zichzelf en hun gevangenis in brand te steken, als zij van daag niet zouden worden vrij gelaten. De Internationale Helsinki-Federatie, die zich inzet voor de mensenrechten, zei gisteren bij de terugkeer van een een week durende reis door Albanië bij de autori teiten in Tirana te hebben aangedrongen op een algeme ne amnestie, omdat het bij de tot nog toe gevoerde recht spraak onmogelijk is onder scheid te maken tussen poli tieke en andere gevangenen. Actie kerkvoogden tegen beleid synode CDA ziet geen heil inwisseling ministersploeg Slowaakse premier weigert af te treden Personeel V D bereid tot inleveren Boksgevecht Mike Tyson ontaardt Leefbaar Zuidwest in geweer tegen verkeers problemen Eerste kievitsei symbolisch voor burgemeester Alkemade Volkstuin vereniging Roomburg halve eeuw in polderland Politiebureau Voorschoten alleen nog tijdens kantooruren open GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 11/1 DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTV-PROGRAMMA S WEER/PUZZEL/MENU (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Doorhalen wat niet wordt gewenst. Daar ging het gisteren om in de Sovjetunie. En er is massaal ge kruist. Het woordje 'nee' moest worden doorge haald om 'ja' te stemmen. Toch wel verwarrend voor veel mensen, die gewend zijn juist aan te krui sen wat ze wél wensen. Op die manier komen we er eigenlijk nooit achter of Gorbatsjov nu toch steun heeft gekregen van wie 'nee' had willen stem men of gewoon van de ja-knikkers. Onderstaand 'stembiljet' laat er geen twijfel over bestaan. U stemt altijd 'ja' voor de Leidse Courant. Daarenbo ven kunt u zelfs uit zes hokjes kiezen om aan te kruisen wat u verder nog aan wensen hebt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken kdjg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 jam: Voorl.: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naai de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i of bel: 071-122 244 £eidóc(3outmit IIIMI'MIIBI.IIIIBUTTT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1