1 S 9 Volkstuindersvereniging Roomburg werkt een halve eeuw in polderland m LANGS! OMWEGEN IL Bijeenkomst provincie over Vijfgatenbrug LEIDEN OMGEVING £eidóe@ou*(Mit DINSDAG 19 MAART 1991 PAGI1 KIEZEN VOOR TUIN VOL NATUURLIJK PLEZIER In tijden van oorlog en schaarste en onder ande re omstandigheden van kommer en kwel, schij nen volkstuinen bijzon der te gedijen. Ook in Leiden is dat te merken geweest. De eerste we reldoorlog was nauwe lijks achter de rug, toen de eerste amateur-tuin ders in de vette grond gingen spitten teneinde er profijt van te kunnen trekken. Ze hoopten op wasdom en teelden hopen al dan niet zieke aardap pelen, worteltjes, andijvie, sla en andere groente om de monden thuis te kun nen vullen. De siertuin was nog niet uitgevon den, laat staan erg in trek. Dat zou pas later komen. In elk geval ontstond in 1918 Onderling Belang, de eerste Leidse volkstuindersvereni ging. Vandaag kent de ge meente Leiden zeven volk stuincomplexen, die onder de overkoepelende Leidse Bond voor Amateurtuinders vruchtbaar werk verrichten. Ruim 1300 volkstuinders pro fiteren ervan. Onderling Be lang is inmiddels opgedroogd, maar andere vestigingen hou den de tuindersglorie hoog: Ons Buiten in Leiden Noord, met 430 tuinen, is de grootste en daarna komen, langs de Vlietweg, Oostvliet, OTV (Onderlinge Tuin Vereni ging), en, in het geopenbaarde polderpark van die naam, Cronesteyn. De andere „colle ga's" zijn Veldheim (langs de Haagse Schouwweg) en 't Zonneveld aan de Nachte gaallaan, onder de zachte bries van Oegstgeest. Ik zou er bijna een vergeten, en daar gaat het vandaag nu juist om: Roomburg. De gou den jubilaris aan de Vlietweg. Langgerekt in „lintbebou wing" en 3.36 ha.groot; plaats- biedend aan 97 darrende le den. Er komt geen end aan, denk je, als je begint te lopen bij het clubgebouwtje aan het „Van der Zwartplein". Dan volg je maar de schier einde loze „Jan van Hoovenlaan" en je meent tenslotte ergens bij Stompwijk uit te komen. Nou, dat valt dan wel mee, maar Roomburg is als kleine re. ploeterende broeder in het koor van volkstuinliefhebbers trots op z'n status. Een lust voor het oog en een toe vluchtsoord voor bijna 100 ge lukkige bezitters van een heerlijk plekje grond van 300 vierkante meter per stuk. Roomburg begon op 20 maart 1941, omspoeld door de noden Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Terwijl de natuur op het Roomburg-complex, ontdaan van het winterse jasje, haar weldadige invloed doet gelden, hebben drie bestuurderen zich in eèn van de tuinen met voorpret opgesteld; in oplopende grootte van rechts naar links voorzitter Jaap v.d.Zwart, secretaris Jan van Hooven en penningmeester Piet Bakker. FOTO: WIM VAN NOORT en verlangens van een distri butiesysteem in oorlogstijd. Dat is nu vijftig jaar geleden. Het begon aan de Roombur- gerweg en duurde tot een jaar of dertig terug, toen in die contreien woningbouw moest worden gepleegd De „tuinde rij" week toen uit naar de Vlietweg, destijds nog ge meente Zoeterwoude (tot '66). Jaap van der Zwart kan er gezellig over vertellen. Hij is over een paar dagen 30 jaar voorzitter van de club en weet er dus bar veel van. Hij kreeg zelfs een „plein" (par keergelegenheid) naar hem vernoemd, evenals secretaris Jan van Hooven die ook al weer 27 jaar bestuurlijk mee draait en zijn naam verleende aan de hoofdlaan van het do mein. Piet Bakker houdt in middels een jaar of 12 de pen ningen in de gaten. Lol Als je maar lol hebt. En dat heeft het zevenkoppig bestuur van Roomburg. Ik heb bij de „grote drie" van het park een wijle vertoefd (sloten koffie, geserveerd door een kantine dame) en er was louter aan stekelijke humor. De ene grap na de andere. Daar drijft Roomburg op. Het is een ple zierige gemeenschap waarin iedereen elkaar kent en el kaar ook stimuleert om er iets fijns van te maken. Dat merk je nu alweer, terwijl de be trokken leden wachten op het verloop van het voorjaar en de gewassen de grond uit zou den willen kijken. Men heeft de kolder in het hoofd, het wordt beter weer en men wil weg van de flat. De geschiedenis van Room burg volgen, is ook het zien te plaatsen van het bestuur. Een volkstuindersvereniging hangt van lusten en lasten aan elkaar. De toezichthou dende bestuurders hebben ook hun stukje grond, maar ze hebben tevens zoveel andere dingen te doen dat ze nauwe lijks de gelegenheid hebben om „er iets moois of nuttigs" van te maken. De reglemen ten mogen niet in de verdruk king komen. Daar zijn bij voorbeeld de verplichtingen van de deelnemende tuinder: goed onderhoud van de tuin. Gebeurt dat niet dan komt er een briefje met de aanmaning om er verandering in de brengen. Jan van Hooven: „Men kan wegens wanbeleid verwijderd worden, maar dat zoiets gebeurde is lang gele den. De meeste van onze le den kennen moeiteloos hun verantwoordelijkheid". Zoals elke volkstuindersvere niging is ook Roomburg een republiek met een grondwet: je mag op het complex alleen maar van april tot oktober slapen. Daar hoeft nauwelijks op worden toegezien, want buiten die periode zijn het water en andere voorzienin gen afgesloten en zonder wa ter doe je niet veel in je tuin- Schuldeloos Voorzitter Jaap van der Zwart over „zijn" Roomburg: „Ons complex ligt een stuk uit de route, maar geweldig mooi; weg uit de stenen wereld. Landelijk gezien zitten we hier fantastisch en zijn num mer één wat de ligging van de drie complexen in deze buurt betreft. We hebben veel me dewerking van de gemeente Leiden, want ons beleid is goed. We hebben hier alles helemaal zelf uit niets opge bouwd. Het was alleen maar grasland. Wat er nu op staat is door eigen mensen schulde loos opgezet. De keet van roeivereniging Asopos hebben we destijds overgenomen en omgebouwd". De hele club van Roomburg wordt geschraagd door talrij ke commissies en ad hoe vrij willigers, als bloemschiksters, onder wier zorgen elk jaar weer een tentoonstelling Bloemschikken gehouden kan worden. Er zijn contactavon den met Kerst en Pasen, er is een jaarlijks tuinfeest. Ik noem ook even de reguleren de kascontrolecommissie: één van de mooiste en noodzake lijkste commissies, die als een soort Opperste Sovjet de knoet eronder houdt. Verder heb je de inkoop en de ver koop, waarbij de meest voor komende zaken over de toon bank gaan. Als de „winkel" open is, kan het storm lopen van „Roomburgers" die op een voordeeltje uit zijn. Alles valt te leveren. Activiteiten buiten „de tuin bouw" te over. Er worden bloemstukjes voor bejaarden gemaakt, eind september. In het clubgebouw staan kasten vol verzilverde bekers van wege tuin- en complexenkeu ringen. Op basis van beoorde lingen door neutrale keur ders. Van der Zwart: „We zijn vele malen eerste geweest. En dan moeten we nog besturen ook, waardoor er voor ons maar weinig tijd voor tuinie ren overblijft. Maar we heb ben een geweldige club. van mensen die voor elkaar en voor het bestuur klaar staan. Zo kent secretaris Jan van Hooven binnen die saamho righeid de „vrouw achter de man"; en Jaap van der Zwart getuigt, dat „een bestuurder nooit een schone tuin kan hebben". Zoveel slokt het „re geren" allemaal op. Niettemin is Roomburg-50- jaar een uitgelezen volkstuin- dersbedrijf, waar ook hazen en konijnen alle ruimte heb ben. Van der Zwart: „Het barst ervan. Ze zitten onder de huisjes, als ze even de kans krijgen. Daarom moeten de percelen ook met gaas worden afgezet, anders hou je niks over". De voorzitter is overi gens voor „veel groen": „hoe meer bomen des te beter. Er wordt te weinig aangeplant. Wij zouden graag hier een „laan-idee" hebben, met bo men langszij, en ook meer bo men in de tuinen. Het com plex raakt dan wat voller, maar velen zien dit als „grondverlies"; dan liever geen boom dus. De oudere tuinders zien alleen maar het nut van het verbouwen van groente en aardappelen; 65 procent schat ik. De rest wil ook wat combinatie van „grond en bloemen". Wat kost een tuin (bij Room burg) onderhouden? Van Hooven: „250 gulden voor een kale tuin van 300 m2; huisje en water erbij, toilet en dou che verplicht. Per jaar 37 gul den aan water, moet je reke nen. De huisjes variëren van bouwpakketten van 12.000 tot 22.000 gulden. Je moet kiezen i .-i tussen een auto zoni tuur, of een volkstuj een jaar natuurlijk pli Roomburg is nu alw< genot voor het oog en nen. Men is allerwege zoen aan het voorbi Direct aan het begin Van Hoovenlaan ligt die tot mijn verb spreekt: een eenvoud landerig „landhuisje" milieu dat afwijkt gangbare: een aanj van louter altijd naaldbomen, met di ongecultiveerd gras taan oprispend tot Men waant er zich zandgronden van de Hoogstwaarschijnlijk daar zich ook de voo van de bedoelde hazei nijnen afspelen. Zoiets nan nou een knots van e< Maar smaken verschil het bestuur geeft daa >teie\ alle ruimte aan. Op Ro laga' kan een dilettant-tuii lukkig zijn. En daar maar om. Geen huisje meer dan een maand men staat er te drinj een ideaal te te kunn vullen. jVï T;v' Wensen Maar goed: zaterdag 2 is er een receptie van 1 16.00 uur in het club{^u Misschien ook tijd v< naar voren brengen vj sen. Voorzitter Va Zwart: „Een groot prol de parkeermogelijkhe irc* is 's zomers een rany.v01 was 30 jaar geleden no doen met 5 auto's, ma^J v nu wel even anders: cent van de leden hefése automobiel. We ver\i dan ook een bestent plan, goedgekeurd, wfk01 in passen met wat meePel te. Dat wil de gemeen vh wel. Het is een reële) r0 wens. Verder in de tiPre( ken we aan een overPra' bij het clubgebouw «jéer toonstellingsruimte". pe" Op 18 mei is de feejvar voor de leden. De voPrei „Met muziek en pPnn door ons park. En dinpvc ik nu niet zal verradelT familiefeest. We houd plezier in ons verenij ven. In een goede v{ r"; houding met de anderj stuindersverenigingen. met de boeren hè, aL buren aan de Vlietwn<* willen we zo houden. te^ tevreden, echt waar, a clubje dat Roomburg h aa Mozaïek De Stichting Activiteiten Noord wijkerhout houdt morgenavond een informa tiebijeenkomst over de jaar lijkse bloemmozaïekwed- strijd bij het Bloemencorso. De bijeenkomst wordt ge houden in sociaal cultureel centrum De Schel ft aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout en begint om acht uur. Er worden ook dia-opnamen vertoond van mozaïeken van vorig jaar. Aanmeldingsformulieren kunnen ook worden afge haald bij de VVV, Herenweg 14. Daar moeten ze ook weer worden ingeleverd en wel voor 15 april. Taxatiedag van oud speel- Speelgoed De Vereniging tot Expositie van Oud Speelgoed" taxeert morgen in de bibliotheek aan de Schenkelweg 4 te Zoeterwoude oud speelgoed. Van twee tot half vijf kun nen gegadigden er terecht van: H. Ligtvoet, R. J. Schouten; Jan- Jurry Peter Johannes zn. van: R. T. Genders, W. H. van Leeuwen; Michael Wesley zn. van: E. T. de Ruijter, A. A. A. Teeling; Fleury Anne dr. van: M. B. P. Jansen,J. van der Veen; Anne Da- niëlle dr. van: P. Duindam, Y. A. Bal- jeu; Ramona Maria Anne Helena dr. van: W. H. Langeveld, M. J. J. van Roode; Rosanne Jeanine dr. van: D. R. Jonker, A. R. J. Mulders; Paul zn. van: T. van der Plas M. J. Landman; Rosanne dr. van: R. van den Oever, M. C. Paauw; Thomas zn. van: R. de Laat, H. M. van der Wardt; Pieter Bart zn. van: C. F. van Klaveren, A. D. de Jonge; Weley zn. van: S. M. Smits, M. L. Brussee; Lisenka Jeannette Geerdina dr. van: F. J. B. Broeders. L. E. C. Borgman. Overleden: L. Kooien geb. 1 feb. 1925, man; L. van der Zweg, geb. 15 juni 1911, man; A. A. van Dijk, geb. 27 maart 1917, echtgenote van: H. P. van der Vos. V. C. E. Nellen, geb. 45 jan. 12990, dochter; L. van Helden, geb. 8 juli 1903, gehuwd geweest met: A. P. van der Hoed; F. Suitela, om speelgoed gratis te laten taxeren. Te denken valt daarbij aan onder andere blikken treinen, auto's, sche pen, stoommachines, Dinky Toys en Ankersteenbouwdo- zen. Ook wordt geadviseerd over restauratie. De taxatie middag wordt gehouden in het kader van de expositie „Oud Speelgoed" die tot en met 6 april duurt. Gezondheidszorg De Stichting Actieve Ge zondheidszorg Rijnstreek (ST.A.G) houdt woensdag de thema-avond Houdt het hart gezond" in de Ridder- hof in Koudekerk. De ST.A.G. wil hiermee aan sluiten bij het initiatief van de landelijke stuurgroep Goede Voeding. Deze stuur groep heeft de maand maart uitgeroepen tot de maand van de Let-op-vet-campag- ne. Woensdag wordt voorna melijk aandacht geschonken aan Leefwijze, voeding en het gebruik van medicijnen. Het programma wordt ver zorgd door E. Oosterhof, huisarts in Hazerswoude- Rijndijk, J. Meerburg, apo theker in Hazerswoude- Rijndijk en J. Meiman, dië tist bij de kruisvereniging. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. Informatiè: 01714-13948. Vesperdienst Een vesperdienst wordt morgenavond gehouden in 31 de hervormde kerk in senheim. Medewerking leent het Pancratius-' koor, Marlies Fioole, en Lonneke van Teylii fluit. Aanvang kwart zeven, toegang vrij. Vrou wenbond De Nederlandse Christt Vrouwenbond houdt genavond een bijeem in de tussenzaal van de formeerde kerk in Sa. heim. Door Joke Veris uit Woubrugge wordt speciaal Paasprogn verzorgd. Aanvang acht ROAC'79 Voor de laatste keer in^ei aflopende wintersei r wordt donderdag een verjas- en sjoelavond ge den voor de ROAC-lt donateurs en medewei met hun partners. Aan half negen in de kantinlct het Hertogspark in Rij\ tering. Er zijn diverse prijzen. nd Crucifixion Het christelijk koor E: si or brengt vrijdagavon de St. Agathakerk aai ;v Heereweg in Lisse Crucifixion" van J. Sta Medewerking verlenen Sturkenboom, tenor, ic Vreeswijk, bas, Riet de J sopraan en Dirk Out, op Toegang10, jeugd tot 4e: en 65+ f7,50. Aan\ kwart over acht. geb. 4 sept. 1912, man; J. B. Zand vliet, geb. 11 dec. 1903, man; E. Ver haar, geb. 28 sept. 1897, vrouw; W. F. Tendeloo, geb. 17 okt. 1893, ge huwd geweest met: L. D. de Wekker; R. A. Cornets de Groot, geb. 3 feb. 1929, man; W. C. Kwestro, geb. 22 maart 1906, gehuwd geweest met: J. Bekooij; A. Zwaan, geb. 1 sept. 1904, vrouw; A. M. Kisoensingh, geb. 10 nov. 1990, zoon; A. Cornet, geb. 14 sept. 1916, gehuwd geweest met: J. W. Jong; A. T. van Leeuwen, geb. 11 jan. 1910, man; H. J. A. Etienne, geb. 29 april 1914, echtgenote van: J. A. van der Hulst; D. Nieuwenburg, geb. 21 dec 1915, man; G. A. Mollers, geb. 6 feb. 1923, man; A. Ouwerkerk, geb. 7 mei 1914, man; C. L. de Meza, geb. 17 aug. 1900, gehuwd geweest met: H. M. de Vries; A. Schaap, geb. 10 dec. 1916, man; M. W. van der Slot. geb. 10 jan. 1921, echtgenote van: T. J. van Bon; H. M. de Winter, geb 15 feb. 1910, vrouw; M. Delfos, geb. 12 sept. 1911, gehuwd geweest met: J. M. H. Ottenhof; J. D. Reijne- veld, geb. 13 juli 1960, man; M. B. man; K. Haak, geb. 11 ol C man; P. C. Steer, geb. 12 r man; H. van Oeveren, geb 1942, man; C. H. L. Tuinhof geb. 14 sept. 1971, man. Gehuwd: A. van Ark en M M. P. van der Geest en A. H. van Houten en S. C. Amankwah en: A. Koster; en: J. L. Ponsen; M. J. F. A L D. van der Hoeven; P. Llgr A L. van der Tuijn. Ondertrouwd: J. C. ve E. Kastelein; J. A. Brouwer, kus; W. E. Beek, A. R. Klon Been, R. Hoek; P. K. van def van Weerlee; E. J. Oudsh Kerkhoven; J. A. D. L. Blom M. A. Sassenb; M. de Keis( van Es; W. C. Nieuwenhuys M. Eijgenraam; J. H. Klijmij, van Honk; J. G. Sevenster, verkate; C. van der Walle, J. man; J. C. J. van der Pe Bouwhuizen. Cursus auto te water in Leidschendam LEIDSCHENDAM De Red dingsbrigade Leidschendam organiseert in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland zaterdagavond 30 maart een cursus 'auto te water'. Jaarlijks raken circa vijftienhonderd voertuigen te water. Volgens cijfers van VVN vinden daar bij tussen de tweehonderd en driehonderd mensen de dood. Doel van de opleiding is de deelnemers te informeren over het gebruik van veilig heidsgordels en ontsnappings mogelijkheden als de auto in het water terecht komt. De cursus, die om zeven uur be gint en omstreeks elf uur is af gelopen, wordt gegeven in zwembad De Hoge Bomen in sportcomplex Hoogwerf aan de Verburchlaan in Naaldwijk. Deelname kost 35 gulden. Be langstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij mevrouw E.A. Noorlander, te lefoon: (070) 3175896 of 3279794. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Geboren: Fieke Levonne dr. van: R. P. C. W. M. Brandsma, H. J. M. Eijkemans; Kelly dr. van: J. M. W. Kuljvenhoven, D. C. Schmaltz; Emmely Désirée Andrea dr. van: H. W. Wutzke, W. P. M. T. Peters; Tho mas Christiaan zn. van: R. E. Zaaijer, N. L. Stoop, Derk Martijn zn. van: M. L. J. van Vilsteren, P. C. van der Zeeuw; Daphne dr. van: H. J. M. van der Geest, H. M. L. Loos; Alexandra Annabel dr. van: A. A. Jaarsma, A. Rezee; Gülden dr. van: G. Aydin, M. Aydln; Wiéme dr. van: A. Ben Cheikh, W. Haijji; Silvia Catharina Maria dr. van: S. P. C. M. Pennings, H. A. M. van Haaster; Maria Krijne dr. van: A. van der Plas, J. Meijvogel; Sven Fran- ciscus Maria zn. van: M. J. M. de Rid der, N. C Braam; Maria Johanna dr. van: H. C. W. M. Voorham, J. M. van Schie; Debbie dr. van: J. Meijer, C. H. Eikelenboom; Rowenda dr. van: G. A. Hazenoot, A. M. E. Boezaard; Rens zn. van: N. P. van Bohemen, J. G. M. Koelewijn; Erik Johannes zn. van: P. A. Lieth, A. W. J. van Duin; Jony dr. van: W. Langeveld, M. P. van der Horst; Josephus Pierre zn. van: T. J. M. van der Klein, H. M. M. Geerinckx; Hilda Martha dr. van: D. Noort, H. M. de Vrles; Oscar zn. van: B. A. W. Son- demeijer, A. C. M. C. Steenkamer; Sven zn. van: L. P. Vroonhof, M. W. M. Went;Nina dr. van: R. Hofman, W. H. A. Weigl; Sümeyye dr. van: M. Sa- zak, L. Sazak; Aaldrik Piet zn. van: A. G. Dijk, T. A. Kuperus; Axel Lucas Jo hannes zn. van: L. B. J. Vertegaal, M. H. J. Stroot; Samantha dr. van: E. van den Berg, K. A. Meelhuijsen; Okke Hendrik Wijnan zn. van: A. J. Smons. H. G. M. de Kler; Kimberly dr. van: V. van Hal, A. Bleeker; Stef zn. van: P. A. M. Roelandse, J. M. C. van Steenbergen; Rik zn. van: G. J. M. J. Knullig Handenwrijvend moet offi cier van justitie R. Ge- rardts achter zijn bureau hebben gezeten. „Iemand die dertien parkeerbonnen krijgt, die trekt zich ner gens iets van aan", liet hij gisterochtend tijdens de zit ting van de Leidse kanton rechtbank weten. Een nobele taak om deze op het verkeerde spoor ge raakte medeburger van zijn ongelijk te overtuigen. De passende straf had Ge- rardts al bedacht. „Voor elke bon één dag zitten, maar de rechter wees mij er op dat dit juridisch on mogelijk is". De lol werd de officier nog verder ontnomen toen bleek dat de verdachte een zeer aannemelijk verhaal afstak. De man die net in de binnenstad van Leiden was komen wonen, had het namelijk op een dealtje ge gooid met een van de vrou welijke parkeerwachters. Hij was nog in afwachting was van een gemeentelijke ontheffing. „Wat moet je in die tussentijd doen?", vroeg hij aan de verbalisante die hij op straat tegen kwam. „Meneer, bewaart u die bonnen maar. Als u uw ontheffing heeft dan komt u naar het bureau en dan vernietigen wij ze", kreeg de man de verzekering. Toen het moment eenmaal daar was, werd het verzoek echter niet gehonoreerd. En daar zat de man dus, met de voorraad prenten die hij in de voorgaande zes maanden had „ge scoord". Want zo lang duurde het alvorens zijn ontheffing afkwam. „Het duurt niet zo lang, werd er gezegd. Door omstandighe den duurde het bij mij dus wel lang", beklaagde de man zich bij kantonrechter Kamp. Hij omschreef het knullige handelen van de gemeente en parkeerpolitie zelfs als a-sociaal. Tot twee maal toe raakte zijn aanvraag zoek in de ambtelijke molen. Moedeloos werd hij ervan. Maar, uiteindelijk in okto ber kreeg hij de gewilde kaart, waarna hij zijn zo veelste teleurstelling moest verwerken. Seponering van de bekeuringen kon hij op zijn buik schrijven. En dus probeerde hij maar bij Kamp zijn gelijk te ha len. „Het is absoluut geen on wil", verzekerde de man de heren achter de gerechtelij ke tafel. Zo had hij al eerder tien bonnen betaald. „En ik had mijn auto best ergens anders willen par keren, maar er was nu een maal een toezegging. Ik vind het namelijk ook niet leuk elke dag een bonnetje op mijn ruit te vinden". De lust tot straffen werd de officier van justitie steeds meer ontnomen. „Ik hik toch tegen die toezegging aan waar meneer op had mogen rekenen". Tijdens het uitspreken van zijn eis was Gerardts dan ook hon derdtachtig graden ge draaid: schuldig zonder op legging van straf. Als een roofdier dat zijn prooi rook, was de ver dachte vervolgens niet meer te stoppen. Wat ge beurt er met die bonnen die al betaald waren, wilde hij weten. Kantonrechter Kamp stak daar echter een stokje voor. „Dat verhaal geldt maar éénmaal", riep hij lachend. Desondanks was het uitein delijk toch de verdachte die handenwrijvend de rechtzaal verliet. Dolletje „Ik voelde me opgejaagd", gaf de 31-jarige vrouw als verklaring waarom zij 33 kilometer te hard had gere den op de Van der Mortel straat in Noord wijk. De vrouw die altijd alleen gaat stappen en best zegt in te zijn voor een dolletje was er echter niet van gediend dat de politie haar achter volgde. Zij dacht dat een aantal ongure types haar achterna zaten. „Drie we ken later werd ik werke lijk door vier jongens ge volgd. En ik kon die avond ook nergens aan zien dat het een politieauto was", voerde de vrouw ter verde diging aan. De officier toonde clemen tie. „Ik heb geen gegevens om het verhaal te verifië ren, dus moet ik mevrouw maar op haar woord gelo ven". Van 240 gulden boete werd uiteindelijk 120 om gezet in een voorwaardelij ke boete. PETER VAN DER HULST TER AAR De provincie Zuid-Holland houdt dins dag 26 maart in het Dorpshuis van Ter Aar een bijeenkomst over de vervanging van de Vijfga tenbrug in Ter Aar. Ambtenaren van de dienst verkeer en vervoer zijn aan wezig voor het beantwoorden van vragen. Dit najaar wordt met de werkzaamheden be gonnen. Tegelijkertijd worden de toevoerwegen (de Westka- naalweg in beide richtingen) verbreed. Het fietspad wordt doorgetrokken naar de Hertog van Beierenstraat en er komen twee fietsoversteekplaatsen. De nieuwe brug wordt bijna drie keer zo breed. De vervan ging van de Vijfgatenbrug over de Leidse Vaart gaat de provincie 4,8 miljoen gulden kosten. De werkzaamheden nemen naar verwachting een jaar in beslag. Gemotoriseerd verkeer moet gebruik gaan maken van een omleidingsroute. Voor het (brom)fietsverkeer en voet gangers komt een noodbrug. De huidige brug werd in 1915 als handbewogen ophaalbrug gebouwd. In 1980 werd de brug voorzien van een provi sorische electrische aandrij ving en werden er afsluit- boomkasten geplaatst. Het be- Met de vervanging van de Vijfgatenbrug in Ter Aar wordt dit najaar begonnen. weegbare deel van de brug kwam in de loop van de jaren echter regelmatig vast te zitten en het zware verkeer in de di- - recte omgeving veroorzaakte overbelasting. In de afgelopen 15 jaar zijn er regelmatig on- derhouds- en reparatiewerk zaamheden uitgevoerd. On danks dat verkeert de brug in zo'n slechte staat dat er een onveilige situatie dreigt. Bo vendien is de huidige brug te smal. Doordat bij beide fietspa den duidelijke voorzieningen voor overstekende fietsers ont- FOTO: WIM VAN NOORT breken, is er sprake van een onoverzichtelijke situatie. De bijeenkomst wordt 's mid dags gehouden van twee tot vijf uur en 's avonds van ze ven tot negen uur in het dorpshuis van Ter Aar, Kerk- weg 18.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14