<eefbaar Zuid West n geweer tegen erke ersproblemen Souxcmt ALLER LENDS) >ciale vernieuwing is net het monster van Loch Ness Persoonlijk cadeau CeldócSomcuit STAD OMGEVING/KUNST/RTV racisme - Ter gelegenheid van de In- tegen racisme wordt een fakkeltocht door binnenstad gehouden. De wordt georganiseerd door de Actie start om 20.00 uur Kerk. Daarna gaat een omweg lang Hooigracht, Prinsessekade en Bree- de Burcht. Daar wordt om 121.00 uur een korte manifesta- Sprekers zijn Zuid-Afri- Karel Roskam en de Palestijn Alblaz. Zij worden aangevuld koor Jan en Alleman. Aan de t om 19.00 uur een dienst in de |J Ise Kerk vooraf. Finale kampioenschap schaken voor scholen LEIDEN De finale van het regionaal schaakkam pioenschap voor basisscholen wordt morgen gespeeld in de Rembrandt scholengemeenschap aan de Noach- straat. Na de halve finale op 27 februari plaatsten zicj acht teams voor de finale. Die teams zijn afkomstig van de scholen Het Kompas, De Zonnewijzer, De Zonnewijzer en Lucas van Leyden uit Leiden, Elc- kerlyc uit Leiderdorp, Sweelinck en de Montessori school uit Alphen, Het Kompas uit Voorschoten en De Overplaats uit Sassenheim. De winnaar van vorig jaar, de Leidse Zijlwijkschool werd in de halve finale uitgeschakeld. Mede daardoor is er geen uitgesproken favoriet voor het kampioenschap. Alle negen voor gaande keren eindigde de Zijlwijkschool bij de eerste drie. De winnaar van het toernooi mag meedoen aan het Nederlands kampioenschap voor basisscholen waarvan de eerste ronde op 25 mei in Meppel wordt gespeeld. Leidse D. Verburg 101 jaar oud LEIDEN De Leidse D. Verburg- Kik vierde gisteren haar 101ste ver jaardag. Loco-burgemeester H. van Dongen bracht haar om die reden een bezoek. Zij bracht de gelukwen sen van het college van B en W over. Mevrouw Verburg woont sinds okto ber 1990 bij haar dochter en schoon zoon aan de Nachtegaallaan in Lei den Haar honderdste verjaardag vierde ze nog in haar toenmalige woonplaats Bruinisse. Ze heeft eerder in haar leven in Leiden gewoond, in de periode 1924-1934. De 101-jarige verkeert in redelijke gezondheid, al leen ziet en hoort ze niet meer zo Sterrekijkdagen bij Leidse Sterrewaeht LEIDEN „Sterren kunde: daar kijk je van op". Onder dat thema doet de Leidse Sterre waeht aan de Kaiser- straat mee aan de Lande lijke Sterrekijkdagen, vrijdag, zaterdag en zon dag. Vertegenwoordigers van de vakgroep Sterre- kunde van de Leidse universiteit en van de Leidse amateur astrono men geven dan tekst en uitleg. Tijdens de Sterrekijkdagen worden de grote kijkers van de Sterrewaeht gede monstreerd aan bezoekers. Ook wordt instructie gege ven over vragen als: hoe vind je het noorden, waar komen de hemellichamen op, sterrenbeelden en de namen van sterren en hoe stel je een verrekijker scherp. Ook wordt ingegaan op wat er te zien is aan de hemel en wat er iedere nacht verandert. Verschijn selen als schijngestalten en verduisteringen komen daarbij aan de orde. Het is tijdens de Sterrekijk dagen ook mogelijk zelf in strumenten te maken zoals een Jacobsstaf en een zon newijzer. Verder zijn er computerdemonstraties en worden videobanden ver toond. De Sterrekijkdagen zijn voor iedereen gratis toegan kelijk. Op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Meer inlichtingen bij Vincent Icke (071- 275844) of Peter Jenniskens (071-275850). IS EEN DRAMA, DIE 5 MEILAAN" •EN De verkeers- ie bij de kruising >n de 5 Meilaan en Ihurchilllaan vormde »jaar de directe aan- ng voor de oprich- van de Werkgroep baar Zuid West Z). „Het is een dra die 5 Meilaan", legt ïtaris H. Kwik uit. woormalige PvdA-raads- legenwoordig organisator Ijazz-evenementen strijdt ■namelijk schriftelijk sa- met dertien betrokken Itbewoners tegen de ver- kproblemen en de ver- ■onveiligheid in het Avestelijk deel van Lei- gemeente stelde een jaar ier geleden de project- Fortuinwijk in. Samen Pjewoners werd gekeken het buurtbeheer in de gestalte kon krijgen. van de agendapunten I telkens weer het voor [stekende voetgangers le- Igevaarlijke kruispunt In Churchill-en 5 Mei laan. „Van dat buurtbeheer is nooit veel terecht gekomen en voor de herstructurering van dat kruispunt zijn wel plannen gemaakt maar er bleek geen geld voor te zijn", stelt Kwik. Toen dit laatste een jaar geleden bekend werd, vond Kwik. het tijd om de actieve bewoners die vroeger in de projectgroep hadden gezeten weer eens bijeen te roepen. Kwik wilde zien of er onder het aloude motto: samen staan we sterk, niet een buurtclubje opge richt kon worden. Daar bleek voldoende animo voor te zijn en in april 1990 werd de WLZ opgericht. Omdat het omstreden kruis punt het eerste actiepunt van de WLZ was, heeft de buurt- club zich ook daarna voorna melijk met verkeerstech nische zaken in de wijk bezig gehouden. „Het blijft een probleem, de situatie op de 5 Meilaan want ook het kruispunt met de Roosevelt- straat klopt niet. Dat kruis punt is niet zozeer gevaarlijk maar de invoegstroken zijn verkeerd aangelegd". De werkwijze van de WLZ is nog voorzichtig. Geen de monstraties of handtekenin genacties. Er worden brieven opgesteld waarin de verschil lende grote en kleinere ver keersproblemen (zoals de busbanen bij winkelcentrum Bevrijdingsplein, de insteek- haventjes bij Albert Heijn en de parkeeroverlast bij de 5 Meihal) worden aangemeld en naar de directie verkeer vervoer van de gemeente verstuurd. „We moeten de werkgroep rustig opbouwen en niet te snel van stapel lo pen. Het zou nog best kun nen zijn dat mensen uit Zuid- West nog niet eens van ons gehoord hebben maar daar gaat langzaam verandering in komen" Kwik is tevreden over brief wisseling en resultaat: „De brieven worden keurig en snel beantwoord. Of we krij gen gelijk of er wordt netjes uitgelegd dat iets niet anders kan", aldus Kwik die veel minder te spreken is over de slechte beantwoording van brieven die aan de reiniging of de directie groen zijn ge stuurd. Lanzamerhand komen er bij de WLZ ook andere activitei ten dan het aankaarten van verkeersproblemen naar bo ven. Zo wordt deze zomer een tuin- en balkonkeuring gehouden en worden er buurtfoldertjes met wijkin- formatie verspreid. Verder krijgt de WLZ steeds meer leden uit de verschillende de len van het toch grote Zuid- West. Kwik streeft naar der tig actievelingen. Die leden vormen op hun beurt een steunpunt voor hun kleinere, directe woonomgeving, bu ren en omwonenden. Op de vraag of „slechts" een paar verkeersproblemen wel een goede basis vormen voor actieve buurtvereniging ant woordt Kwik bevestigend: „In de nieuwe wijk de Coebel hebben de bewoners nog voor ze in hun nieuwe hui zen gingen wonen al een be langenvereniging in het le ven geroepen. Waarom? Om dat ze aan zagen komen dat hun wijkje maar één dun gleufje van een weg heeft, waar alle verkeer van en doorheen moet en dat is te weinig". ssenaarder verzet zich bij aanhouding I De controle van «eren van een 19-jarige aarder leverde gister- op de Herenstraat nogal oblemen op. De man de medewerking aan de verlenen, waarop hij een bekeuring kreeg. Toen hij er vervolgens te voet vandoor wilde gaan werd hij aangehou den en overgebracht naar het bureau. Daar bleek dat de man zich in het AZL onder dok tersbehandeling moest laten stellen omdat de boeien te strak om zijn polsen hadden gezeten. In de loop van de nacht is hij door zijn moeder weer op het bureau afgehaald. Hoog en droog Hoog en droog boven de Vismarkt, achter het stadhuis heeft een duivenechtpaar een woonplaats gevonden in een lantaarnpaal. Terwijl de ene helft van het koppel de woning bewaakt, vliegt de ander af en aan met takjes en andere huisraad. Totdat gemeentewerken het jonge geluk komt verstoren door de lantaarn te repareren. foto: tejo ringers SCHAEFFER OP LEIDSE INFORMATIEDAG: EN „Sociale ver ing is net als het er van Loch Ness. ien heeft het erover niemand heeft 't nog Met dit citaat om- if Jan Schaefer, tter van de landelij- rkgroep sociale ver ing gisteravond de 1 die er over het al- 'n nog heerst ten op- van de sociale ver ding. Hij deed deze aak tijdens een in- itiedag die gisteren et Leidse stadhuis gehouden. ncrete voorbeelden over et wel moet kwam de ethouder van Amster- Jchter niet. Hij bleef in etoog steken in een reeks vage en al maanden gedane algemene uit- ;n: „De overheid moet en en ruimte bieden aan eën van de mensen in de ïn", „er is nieuw beleid voor de oude problemen verpaupering, werkloos- vreemdelingenhaat en lisme, sociale vernieu- zou zo'n nieuw beleid tn zijn" en „sociale ver ing gaat iedereen aan. ïnsen staan centraal en e gemeente of de maat- >elijke instanties. Zij n juist de bevolking uit- om met oplossingen te aldus de goeroe van :iale vernieuwing, formatiedag trok wel de aandacht van de Leidse naren, 's Middags waren er de honderd belangstel- gekomen om naar een ing van de scheidende 'uder Henriëtte van Don komen luisteren. Zij gaf at er tot nu toe veel ge- is zonder duidelijk resul- <>We moeten dus snel de wijk in en open gaan staan voor nieuwe ideeën", was haar remedie voor het welslagen van de sociale vernieuwing. Gerichte samenwerking van de Leidse gemeentelijke direc ties zou daarbij helpen. „De di recties zouden een paar pro centen van hun budget moeten afstaan aan de sociale vernieu wing", was haar opvallende advies aan de verzamelde Leidse ambtenaren. Verdrietig Zelfs de meestal toch heldere Groen Links-wethouder Hans De La Mar kon de woorden van Schaefer maar moeizaam vertalen naar de Leidse situa tie. Hij sprak van de noodzaak voor een experimentele en on orthodoxe werkwijze die nood zakelijk was om van de „crea tieve chaos die de sociale ver nieuwing is", wat te maken. Aangemoedigd door enkele in sprekers tijdens de forumdis cussie liet hij weten verdrietig te zijn over de Tussenbalans van de regering waardoor aan de ene kant gekort wordt op de stadsvernieuwing terwijl het kabinet aan de andere kan de mond vol heeft van sociale vernieuwing. Maar, zo betoog de Schaeffer daarop: „Sociale vernieuwing is niet alleen vra gen om meer geld. Het is meer een mentaliteitsverandering en het opheffen van bestaande regels". De woorden van zowel Van Dongen, Schaefer als De La Mar klonken qua intentie hoopgevend voor de groepen die via de sociale vernieuwing bereikt moeten worden. Maar de concrete ideeën die van de groepen zelf worden verwacht moeten kennelijk niet alleen hun positie in de maatschappij verbeteren maar daarnaast ook het nog steeds vage imago van de sociale vernieuwing redden. LOMAN LEEFMANS Jan Schaefer, voorman van de sociale vernieuwing, spreekt de Leidse ambtenaren toe. foto: wim van noort Leefbaar Leiden: Sociale vernieuwing weggegooid geld LEIDEN Leefbaar Leiden overweegt een verzoek aan de regering om Leiden van de lijst van sociale vernieuwings gemeenten af te voeren. Want het extra geld is hier wegge gooid, stelt voorzitter Y. de Jong -van de partij die het bij de raadsverkiezingen vorig jaar niet redde. Aanleiding vormen de klach ten vanuit De Kooi, alsmede de vele andere ontevreden ge luiden van hardwerkende vrij willigers. Tijdens een bijeen komst op 14 maart zijn de ver tegenwoordigers van De Kooi, volgens Leefbaar Leiden, ge frustreerd „Wederom blijkt dat gewettigde en reële ver langens van enthousiaste en zeer gemotiveerde wijkbewo ners zonder enige vorm van gesprek (of zelfs respect) van tafel worden geveegd en dat er alleen naar gemeenteambtena ren serieus wordt geluisterd". Leiden heeft het extra geld volgens De Jong al te graag binnengehaald, maar lapt aan de andere kant het stimuleren van de betrokkenheid van de burgers aan haar laars. „De Leidse politici belijden de soci ale vernieuwing slechts met de mond, maar in hun handelen is er niets veranderd", aldus De Jong. Man gewond bij vechtpartij LEIDEN Een 39-jarige Lei- denaar is gistermiddag aan de Haven gewond geraakt bij een vechtpartij met een plaatsge noot. Ze kregen ruzie met el kaar in een koffieshop en be sloten dat buiten uit te vech ten. De 39-jarige man liep daarbij hoofdletsel op en is overgebracht naar het AZL. De reden van de ruzie is onbe kend. Spoorwegen De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwezen houdt morgen een dia-avond over de Britse Spoorwegen. Er wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling van British Rail gedurende de laatste tien jaar. De bijeen-, komst begint om 20.00 uur in de NZH-zaal aan de Rijnsburgerweg 1. Bezoe kers wordt een bijdrage van 2,50 gevraagd. hema-avond „Geweld in lesbische rela ties". Dat is het onderwerp van een thema-avond die de Lesbische Vrouwen Lei den morgen houden aan de Langegracht 65. Spreekster is Anna van den Heuvel die een scriptie schreef over het onderwerp. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. Starters De Stichting Werkgelegen heid Leiden houdt morgen een startersavond. De bij eenkomst is bedoeld voor mensen die overwegen een bedrijf te starten. Geïnte resseerden kunnen van 20.00 tot 22.00 uur terecht in het pand aan de Evertsen- straat 99. Gespreksgroep Het Fiom buro Leiden heeft het initiatief genomen tot een gesprekgroep voor moe ders van seksueel misbruik te kinderen. Herkenning en uitwisseling van problemen staan daarbij centraal. Be langstellenden kunnen voor informatie contact opnemen met Fiom aan de Lange gracht 65a, tel: 226199/226098. Cursus De Stichting Werkgelegen heid Leiden begint donder dag met een beginnerscur sus marktoriëntatie. De les sen zijn bedoeld voor men sen die planmatig de markt vóór hun prod uk ten of diensten willen onderzoe ken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In totaal wor den vier lessen gegeven. De kosten bedragen 85 gulden inclusief materiaal. Mensen die een uitkering op bij standsniveau hebben krij gen 15 gulden korting. Sessie Saxofonist Boris van der Lek. die samen met Hans Dulfer de Tough Tenors vormt, is donderdag te gast in café De Beest aan de Pie- terskerkchoorsteeg 12. Van af 22.00 uur speelt hij mee in een mede door bassis Aad van Pijlen georganiseerde sessie op het kleinste mu- ziekpodium van Leiden. Groene cursus Het Instituut voor Natuur beschermingseducatie (IVN), afdeling Leiden be gint op 15 april weer een groene cursus. De cursus omvat zes avonden en er zijn zes excursies op zater dagochtenden. Aan de orde komen de ontstaansgeschie denis van planten, wilde planten, bomen en dieren in de natuur, insecten en vo gels. Deelname kost 55 gul den inclusief cursusmateri aal. Aanmelden en inlich tingen bij 071-215123. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: Voorl: I Adres: 4 Postcode/plaats: Telefoon: l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: I Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag inz DINSDAG 19 MAART 1991 PAGINA 11

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11