,^>L! Grote druk op leider Servië om af te treden 6 1.99 Armoede beheerst leven 1,5 miljoen Nederlanders 2 3 4 5 7 7 8 10 CcidaeSou/ta/nt )ngeregeldheden n Moldavië ij referendum PREI EN GEHAKT Keuze 14 Dagen Gratis Maandag 18 maart 1991 82ste jaargang no. 24983 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Morgen veel bewolking en pe rioden met regen. Minimum temperatuur omstreeks 7 gra den, middagtemperatuur onge veer 14 graden. Zuidwestelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, van nacht mogelijk hard. Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. *C 1M l* necker wilde Sovjetunie proces betrekken 4 Het Kremlin heeft Erich Honecker naar de tunie gehaald nadat de vroegere DDR-leider loskou te verstaan had gegeven dat hij zich bij iroces zou beroepen op opdrachten vanuit Mos- iVelt am Sonntag meldde dat gisteren en baseer- :h op verklaringen van de Duitse inlichtingen- l Honecker zou in Duitsland terecht hebben ■n staan voor het in de jaren zestig uitgevaardig- vel te schieten op naar het westen vluchtende Duitsers. „Honecker heeft Moskou gedreigd do- nten te tonen waaruit Sovjet betrokkenheid bij jpdrachten blijkt", aldus de krant. De 78-jarige üR-leider werd woensdag door de Sovjetautori- naar Moskou overgebracht, zeggende dat in het t-ziekenhuis in Duitsland de juiste medische ap- uur ontbrak. na 4: Honecker eist geld van privé-rekening Zij aan zij Nederland is eerste fietsland DEN HAAG Nederland is het eerste fietsland ter wereld, gevolgd door Chi na. Drie Nederlanders hebben samen 2,4 fietsen, terwijl drie Chinezen samen nog niet een fiets hebben. Bovendien wordt de fiets in Nederland het veelzijdigst ge bruikt. In China is het alleen een han dig vervoermiddel, maar Nederlanders gebruiken de fiets ook veel voor recrea tieve doeleinden, zo blijkt uit een onder zoek van het Amerikaanse Worldwatch Institute naar het fietsgebruik en het fietsbezit in de wereld. Uit het onder zoek blijkt verder dat Groningen de eer ste fietsstad van Nederland is en de der de van de wereld. Een en twee op de ranglijst zijn de Chinese steden Tianjin en Shenyang. Op de vierde plaats komt Peking en Delft is nummer vijf. Subtropisch zwembad Borger afgebrand BORGER In de Drentse ge meente Borger is in de afgelopen nacht het subtropisch zwembad ,,'t Hunzedal" volledig afgebrand. De brandweerkorpsen van Bor ger, Emmen en Odoorn zijn twee uur aan het blussen geweest voor het sein brand meester kon wor den gegeven. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het splinternieuwe zwembad 't Hun zedal is een miljoenenproject en werd op 1 juni vorig jaar in ge bruik genomen. Het bad is totaal verwoest. Daarmee is ook het restaurant en de administratie voor het aangrenzende bunga lowpark verloren gegaan. De to tale schade is nog niet becijferd. Motorrijders met 200 km over provinciale weg VRIEZENVEEN De politie heeft za- terdagavond de motoren van een 34-ja- rige Almeloër en een 27-jarige man uit Denekamp in beslag genomen en hun rijbewijs ingenomen. Het tweetal had op een weg waarvoor een maximum snel heid van 80 kilometer per uur geldt meer dan 200 kilometer gereden. De twee motorijders waren op de terugweg van een training op het circuit in Assen voor het behalen de wegrace-licentie, toen ze door de politie werden opge merkt. Na een achtervolging over een afstand van 30 kilometer kon een van de snelheidsduivels staande worden houden. De ander kon later worden op gespoord. Beide mannen zullen voor de politierechter moeten verschijnen. ddam Husayn ooft vrijheid democratie HDAD De Iraakse lei- iaddam Husayn heeft zijn een nieuwe regering, een •partijen-democratie en eid in het vooruitzicht ge- Radio Baghdad meldde ren dat het parlement isdag voor een spoedzit- bijeenkomt. Washington n reacties weten weinig de te hechten aan de toe- ngen van Husayn. Amerikaanse president ge Bush verklaarde giste- niet geïnteresseerd te zijn uitlatingen van Saddam yn. De geloofwaardigheid de Iraakse leider is vol- Bush „nul komma nul". :ijn eerste televisierede het einde van de oorlog Golf, op 28 februari, gaf lyn toe dat de onrust in noorden van het land, het leger strijdt tegen dische opstandelingen, tduurt. Maar de shi'itische md in het zuiden van het was volgens de Iraakse beëindigd, cse oppositieleiders legden verklaring van Saddam iyn als zou het zuiden van weer geheel in handen van loyalistische troepen te_ 5t zich neer. Jalal Talabani, 'en- fd van de Patriottistiche e van Kurdistan (PUK), 'oordde het ongeloof van erzamelde oppositie. „De Ving van Saddam dat de ind in het zuiden is neer gen heeft een net zo hoog heidsgehalte als zijn be ing dat hij de geallieerden t verslagen in de „Moeder alle veldslagen", aldus Ta- ni. r ina 5: VS stellen Irak de voorwaarden voor de- tief bestand LEGERTOP DIEP VERDEELD OVER AANPAK CRISIS BELGRADO De communistische leider Slobodan Milosevic van Servië wordt zowel bin nen als buiten zijn repu bliek onder steeds gro tere druk gezet om af te treden en Joegoslavië zo een burgeroorlog te besparen. „Niemand in Joegoslavië wil strijd en Milosevic zal moeten toegeven aan de druk van de democrati sche burgerij in Servië," betoogt vice-president Me- sic in een vandaag ver schenen vraaggesrpek met de krant Borba. Mesic is de Kroatische afgevaar digde in het collectieve fe derale presidentscollege en hij werd waarnemend voorzitter van dat college na het aftreden van de Serviër Borisav Jovic. Milosevic kondigde zater dag aan dat hij de autori teit van het federale presi dium niet langer erkent. Hij meent dat het presidi um Joegoslavië in „het laatste stadium van zijn doodsstrijd" had gebracht door te weigeren de nood toestand uit te roepen. Hij zei de veiligheidstroepen van zijn republiek te zul len mobiliseren om de on rust neer te slaan en het federale gezag te herstel len. Ook in Servië zelf neemt de oppositie tegen Milose vic en diens communisti sche partij toe. De Servi sche Vernieuwingspartij, de belangrijkste oppposi- tiepartij, heeft de socialis tische (ex-communisti- sche) regering-Milosevic opgeroepen onmiddellijk af te treden. De legertop is inmiddels diep verdeeld over de wij ze waarop de crisis moet worden opgelost. Minister van defensie Veljko Kadij- evic en zijn plaatsvervan ger, admiraal Stane Bro- vet, keerden zich tegen het voorstel om de nood toestand in te stellen, al dus het blad Borba. Staf chef Blagoje Adzic zou zich als een van de weini gen achter de wens van Milosevic hebben ge schaard om de federatie onder militair bestuur te stellen. In Belgrado, de federale en Servische hoofdstad, en in Zagreb, de hoofdstad van Kroatië, was zaterdag sprake van verhoogde mi litaire activiteit. Maar tot botsingen kwam het ner gens en ook zondag heer ste in het hele land een fespannen rust. 'agina 4: Weinig opti misme over vreedzame oplossing Pro-communistische demonstranten droegen gisteren in Belgrado portretten van de vroe gere leider Tito mee. foto: ap 'r 1SKOU In Moldavië is het gisteren tot ongeregeldheden tomen tussen Moldavische nationalisten en aan de andere nt Russen en Oekraïners. De laatsten wilden op militaire ba- in de naar onafhankelijkheid strevende Sovjet-republiek i stem uitbrengen in het nationale referendum, orlopige resultaten wijzen er op dat 70 procent de Sovjetunie voortzetten met de door Sovjet-leider Michail Gorbatsjov srgestelde veranderingen. De definitieve uitslag komt pas er enkele dagen.- Miljoenen burgers van de Bering-straat tot it-Rusland kwamen gisteren naar de stembus. Ze konden zich or het eerst in de geschiedenis uitspreken over behoud van de vjetunie. ïldavië boycotte de volksraadpleging net als de drie Baltische lublieken en Georgië en Armenië. De nationalisten blokkeer- n de toegangswegen naar zeven legerbases en werden ge- und door de plaatselijke politie. Zo konden Russen en Oekraï- s hun stem niet uitbrengen. De 4,3 miljoen Moldaviërs stre- i naar autonomie. In de Oekraïne hebben zaterdag enkele a izenden mensen gedemonstreerd voor onafhankelijkheid en jen de pogingen van Sovjet-president Michail Gorbatsjov om unie van vijftien Sovjet-republieken bijeen te houden. Het af- 'den van Gorbastsjov werd geëist. igina 4: Gevolg resultaat referendum nog onduidelijk Sovjetpresident Michail Gorbatsjov brengt zijn stem uit in Moskou. ADVERTENTIE dinsdag en woensdag ibben we groente en vlees de aanbieding ehakt half-om-half, llo1&496.99 0QQ Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim an derhalf miljoen Nederlan ders (volwassenen en kin deren) leven voortdurend in armoede. Dit heeft een onderzoek uitgewezen dat de Raad van Kerken en het industriële pastoraat van de kerken hebben la ten uitvoeren. De resulta ten ervan zijn vandaag, vergezeld van een aantal adviezen, aangeboden aan minister D'Ancona van WVC. Het armoederapport bevestigt de bevindingen van eerdere onderzoeken die in de jaren tachtig zijn gehouden. In circa 800.000 huishoudens moet da gelijks strijd worden gevoerd om de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Het gaat daarbij om mensen die al jaren achtereen aangewezen zijn op een minimum-inkomen en die zich alleen het hoogst noodza kelijke kunnen permitteren om in hun levensonderhoud te voorzien. Ze hebben doorgaans geen te lefoon en geen abonnementen op kranten of tijdschriften, ze reizen niet of nauwelijks, ze eten slecht, moeten het vaak doen met tweedehands kle ding en oude huisraad en gaan vaak gebukt onder schulden. Door dit alles zijn ze in een so ciaal isolement terechtgeko men waaruit ontsnappen niet meer mogelijk lijkt. De werkgroep die het onder zoek heeft uitgevoerd advi seert het kabinet onder meer de minimum-inkomens op te trekken, meer werkgelegen heid te creëren voor laagge schoold en ongeschoold perso neel, de opleidingsmogelijkhe den voor deze groep te verbe teren en de uitkeringsregels te vereenvoudigen. Milieudelict bij het AZL LEIDEN De Raad van bestuur van het Academisch Ziekenhuis (AZL) wordt vandaag door de politie gehoord. De raad werd afge lopen vrijdag in staat van beschuldiging gesteld omdat op het ter rein van het AZL de hinderwet en de wet verontreiniging, opper vlaktewater worden overtreden. Aanleiding vormen twee contai ners die voor afvalglas worden gebruikt. Milieu-agenten consta teerden vorige week dat de bakken scheef staan en daardoor di verse vloeistofresten op de grond belandden. In samenspraak met de gemeentelijke directie milieu en het Hoogheemraadschap van Rijnland werd besloten de Raad van bestuur hiervoor verant woordelijk te stellen. Van de vloeistofresten werden afgelopen dinsdag monsters genomen. Een onderzoek naar de samenstelling van de resten moet aantonen of er ook sprake is van een overtre ding van de wet afvalstoffen en de wet bodembescherming. Kostbare paarden uit stal gestolen TUBBERGEN Uit de han delsstal Maathuis in Geesteren (gemeente Tubbergen) zijn het afgelopen weekeinde twee paarden gestolen die elk meer dan 100.000 gulden waard zijn. De diefstal is volgens eigenaar Jan Maathuis gedegen voorbe reid en uitgevoerd door ken ners. Zij hebben in zeer korte tijd uit de ruim honderd paar den op het bedrijf twee zes jaar oude dieren weggehaald die zeer goede kansen in de sport hebben. Vanwege die ta lenten genieten beide beesten al bekendheid in de paarden- wereld en zal het voor de die ven uiterst moeilijk zijn ze te slijten. Bezorgd vraagt Maat huis zich daarom af wat de da ders met de paarden van plan Getuigen hebben gemeld dat de twee paarden naar een auto met trailer zijn gebracht. De politie heeft het vermoeden dat de paarden naar Duitsland zijn gebracht omdat de bewus te auto was voorzien van een Duits kenteken. Later is ge zien dat de viervoeters vlakbij de grens in een andere auto zijn overgeladen. De gestolen paarden zijn niet tegen diefstal verzekerd. „Ver zekeren is een probleem; het aantal paarden is doorvoor te groot. Bovendien zijn ze over het algemeen niet langer dan een week tot een maand hier", zo licht de staleigenaar toe. 18 PAGINA'S Leken gaan voor bij eucharistie viering Mariënburg- vereniging Melkert waarschuwt bewindslieden Joegoslavië strompelt voort Dramatisch voedseltekort in ziekenhuizen van Baghdad Nederlands Hollywood ligt in Almere Leidse universiteit wil sponsoring leerstoelen imponerende uitvoering Jesus Christ Superstar in Oegstgeest streekroman blijkt succes De worgende greep van stress geestelijk leven/opinie 2 binnenland 3/4 buitenland 5 kunst/rtv 6 leiden/regio 7/8 dienstverlening 8 rtv-programma's weer/puzzel/menu 9 gezond en wel 10 sport 11 t/m 18 Bijna vijfendertigduizend hengelaars hebben de laatste vijf dagen van de vorige week een bezoek gebracht aan Visma *91, de hengelsporttentoonstel ling in de hallen van Ahoy in Rotterdam. Dat aan tal is tien procent meer dan vorig jaar, zo juichen de organisatoren, die een tijdlang in het onzekere hebben verkeerd over de vraa^ of de beurs nog wel kon blijven voortbestaan of niet. Zij hebben geko zen voor de sportvisser en de beurs werd een suc ces. De Leidse Courant maakt ook een duidelijke keuze en nodigt u uit door middel van de bon het zelfde te doen. Dat juichen komt dan vanzelf wej. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Straat: Postcode/Plaats: Voor!.: (voor controle op bezorging) Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL 071-122 244 Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonne worden geweigerd. ii imiimiBiiiHnnnni

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1