-Onderhoud bruggen, tunnels, riolering en wegen moeizaam ^JeidóeSou/ta/nt Kritiek van raadsleden op bouwplan voor Zijloever ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Afbraak van serre Militair Invalidenhuis uit den boze Bezwaren nieuwbouw Haagwijk afgewezen Een cadeau van formaat CoicLcGouttmt VRIJDAG 15 MAART 1991 PAGINA 9 buschauffeuse ijgt klappen pstichti J i/Vanaw je docuJpEN Een 22-jarige buschauffeuse is gister- bij het Leidse station andeld. De vrouw stond haar NZH-bus bij de halte Stationweg te wachten serieoy een ongeveer 25-jarige zonder kaartje instapte en srongjX achteren doorliep. De ffeuse sprak hem hierop Hij gaf daarop de vrouw ansgroi le flinke klappen en ver vervolgens de bus via de ipfieruitgang. Een korte frk vanjirtocht van de politie le- e niets op. De vrouw hield ernstig letsel aan het val over. ontsi LEIDEN Leidse raadsleden hadden gisteren nogal wat kritiek op het bouwplan voor zestig seniorenwo ningen aan de Zijloever. Goedkeuring aan het bouw plan werd voorlopig onthouden. Zo bleek tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke orde ning. De Stichting Wijkcomité De Kooi en de familie Groeneweg lieten namens vele buurtbewoners weten grote moeite met het plan te hebben. De buurt voelde zich overvallen door net bouwplan. De gemeente had hen te laat geïnformeerd. Ook waren afspraken, ge maakt onder het regime van voormalig wethouder D. Tesselaar, volgens de buurt geschonden. Opeens wer den de bewoners geconfronteerd met een overschrij ding van het aantal te bouwen woningen in het bestem mingsplan. Dat bestrijdt de gemeente echter. De hoek- flat bleek hoger te worden dan afgesproken. En de wo ningen werden opeens voor ouderen bestemd. De be woners hadden geen goed woord over voor het bouw plan. De zestig woningen in de sociale huursector wor den in vier flatblokken gebouwd op de landtong. Over het algemeen vinden de bewoners de „klomp bejaar denwoningen" niet passen in het geheel Zijloever. Vol gens de omwonenden is het gebied slecht toegankelijk voor ouderen, minder-validen, brandweer, ziekenwa gens en taxi's. De bejaarden moeten een fors eind omlo pen voor zij hun berging bereiken. De havenkade is veel te hoog, levert gevaarlijke situaties op als mensen of dieren in het water vallen. De kades nodigen uit tot het aanleggen van ongewenst boten, aldus de buurt. De omwonenden willen dat de gemeente de havens dempt en een alternatief plan met laagbouw ontwikkelt. De raadsleden steunden de bewoners enigszins. Ze opper den allereerst om nu eens een regeling vast te stellen, waarin staat hoe de bewoners van informatie moeten worden voorzien. Erg enthousiast over het bouwplan waren ze ook niet. Al deed niemand een bindende uit spraak. Eerst moet worden overlegd met de fractie. Het bouwplan voor de gehele oever wordt door de raadsle den overigens „de snor van Tesselaar" genoemd. De plaats van de bergingen vond C. Kramp (CDA) niet erg gelukkig. D66 vond het evenmin een elegante oplos sing, zo verwoordde H. de Goede. J. Laurier (Groen Links) grapte over een „zekere mate van wildgroei in de snor'Hij vond sommige gedeelten van de flats een „massieve indruk" maken. PvdA'er L. Gerardts werd niet geïnspireerd door de invulling van de ruimte tus sen de flats met bergingen. Hij vroeg zich ook af wat nu de harmonie was met de rest van de bebouwing langs Zijloever. „Een markant gebeuren", noemde L. Dries- sen (VVD) daarentegen de acht verdiepingen tellende hoektoren. „Een punt als dit vraagt om zo n gebouw", motiveerde zij. Over de andere gebouwen, die vier of zes verdiepingen krijgen, wilde ze nog geen standpunt innemen. Alleen C. Vergeer (SP) vond ronduit dat er alternatieven moesten worden ontwikkeld. En hij wil dat de havens worden gedempt. Volgens wethouder T. van Rij waren allerlei alternatieven al onderzocht. Hij verklapte dat hij eerst dacht aan het aanleggen van een groot park. Maar „er zou een hoop geld zijn weggesme ten als er geen woningen waren gebouwd. De doorslag gaf dat anders woningen worden gemist op een plek die aangenaam is om te wonen. En er is behoefte aan be jaardenwoningen", beargumenteerde hij de uiteindelij ke keuze. Hij probeerde met weinig succes de bezwaren weg te nemen. Volgens de wethouder kon er best hoog worden gebouwd. „Het water en het park eromheen hebben een ruimtelijke werking. Bovendien heeft het hoge gebouw geen aangrenzende bebouwing". De toegang tot de haven wordt zo smal dat alleen kleine bootjes er door kunnen. „Het is niet de bedoeling dat er jachten aanmeren. De haven is bedoeld voor mensen uit de buurt". De kademuur moet hoog zijn, vanwege de golfslag bij doorvaart door De Zijl, aldus Van Rij. GEMEENTE KOMT 15 MILJOEN GULDEN PER JAAR TE KORT LEIDEN Bruggen, tunnels, riolering en we gen worden in Leiden mondjesmaat onderhou den en vervangen. Het budget hiervoor is op z'n zachtst gezegd aan de krappe kant. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor ruimte lijke ordening, waar de gemeentelijke directie civiele werken een pre sentatie hield. Raadsle den vroegen het college na deze noodkreet om eens na te denken over de toekomst. Wethouder T. van Rij zei dat toe. Voor het vervangen van bruggen, tunnels, riolering a wegen is per jaar 20 mil ten gulden nodig, rekende .mbtenaar J. Groot de aadsleden voor. Het geld per jaar echter beschik- Een bedrag dat per jaar al leen al voor het vervangen van de riolering nodig is. Tel daarbij subsidies van het Rijk op en de som komt op 5 miljoen. „In dit tempo duurt het 160 jaar voordat de hele infrastructuur vervangen is", wist Groot. De gemiddelde theoretische tijd voor het in stand blijven van de infrastructuur be draagt 40 jaar. Wegen moeten ongeveer om de 15 jaar worden vervangen, ter wijl een goed opgeknapte en onderhouden brug het 100 jaar kan uithouden. Het on derhoud van bruggen en tunnels wordt zo lang moge lijk uitgesteld. Een voorbeeld waartoe ver waarloosd onderhoud leidt, is het afsluiten van de War- monderbrug en de Vliet brug. Ph. Woltering noemde meer bruggen die in slechte staat verkeren. De Hoge- woerdsbrug kwalificeerde hij als „gevaarlijk slecht" maakt. „Inval is niet denk beeldig", waarschuwde hij. „De Utrechtse brug is lek, afsluiten is ons devies". Oproep Het aantal bruggen is Lei den is sinds 1982 gestegen met 120 stuks tot 235. Voor adequaat onderhoud van bruggen en viaducten is 3,4 miljoen gulden per jaar no dig. Zo'n 25 bruggen moeten worden gerenoveerd, dat kost 11 miljoen gulden. Voor het onderhoud van walmu- ren en oevers is 2,6 miljoen nodig. Geld dat er bij lange na niet is. Het onderhoud van straten en pleinen kost 7 miljoen gulden per jaar. Het hoofd van de directie ci viele werken, L. Barendregt, deed gisteravond een oproep aan de Leidse bevolking. Hij wil dat mensen melden wat er mis is aan straten en plei nen. De volgende dag pro beert de directie dat te ver helpen. Deze klantvriende lijkere opstelling is de bij drage van civiele werken aan sociale vernieuwing, vertelde Barendregt. Het langzame op gang komen van sociale vernieuwing noemde hij frustrerend. Riolering Civiele werken heeft ook de zorg voor de riolering. Lei den heeft 250 kilometer riool met daarin 31.000 kolken. De helft van die kolken kan worden gereinigd. Het riool behoort een keer per vijf jaar te worden gereinigd. Ook de riolering behoort te worden vervangen, schetste W. Ephraim. Veertig pro cent van de riolering is in het jaar 2020 meer dan vijf tig jaar oud. Dat is omgere kend zeventig kilometer ri ool. Vervanging in dertig jaar kost 80 miljoen gulden. Per jaar een bedrag van 2,7 miljoen gulden. Van 1992 tot 1995 is slechts de helft van dat geld beschikbaar. Lichtpuntje in deze duister nis is dat Leiden bij andere middelgrote steden toch gunstig afsteekt. J Beurs In buurthuis Cornells Jop- pensz aan de Leidse Oppen- heimstraat wordt zaterdag middag een beurs gehouden voor verzamelaars van mo deltreinen, postzegels, mun ten en asichtkaarten. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Voor in formatie: 071-132462. Show ?f kindercafé van De egter aan de Herenstraat houdt zondag een mini-play- backshow. Kinderen vanaf 4 jaar brengen hun versie van hun favoriete groep of ar tiest te berde. De toegang is gratis. Inlichtingen bij Ro bert Blom 01715-2932. Vogelbeurs Avibus Leiden houdt zondag een vogelbeurs in zaal De Blauwkras aan de Voorscho- terweg naast zwembad De Vliet. Aanbieders kunnen er vanaf 9.00 uur terecht, be zoekers van 10.00 tot en met 14.00 uur. Toegang een gul den, kinderen gratis. Rommelmarkt De Leidse Franciscusband houdt zondag een rommel markt in het clubhuis aan de Hazewindsteeg. De markt duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Van de opbrengst worden nieuwe instrumenten ge kocht. -i on -l?r< i hoi Optreden De Leidse rockformatie Flintstone Limousine speelt zondagavond in The Jam. De toegang tot het café aan de 2e Binnenvestgracht 15 is gratis. Het optreden begint om 22.00 uur. Ruilen Verzamelaars van munten, stickers, prentbriefkaarten, lucifermerken, sigarenband jes, postegels en dergelijke kunnen, vrijdag weer terecht in Buurthuis 't Spoortje. Ruilvereniging Koningskerk houdt daar dan weer een ruilbeurs. Dat gebeurt van 19.00 tot 22.000 uur. Toegang Prestatieloop Buurthuis Matilo aan de Zaastraat 126 in Leiden houdt zaterdag een prestatie loop over de afstanden 2,5, 5, 10 en 15 kilometer. De start is om 11.00 uur en het in schrijfgeld is vier gulden voor volwassenen. Voor meer informatie: 071-412515. Pop Fer Abrahams legt in drieënhalf uur aan popgroe pen uit hoe ze publiciteit kunnen maken en krijgen. De workshop, die wordt ge houden in het Leids Vrijtijds Centrum, is bedoeld voor managers, muzikanten of boekers. Belangstellenden kunnen maandag om 19.30 uur terecht in het pand aan de Breestraat. De kosten voor de cursus bedragen 27,50. Opgeven: 071-146449 of 071-130984. Akkoord over speelterrein bij Agaatlaan LEIDEN Bewoners van de Agaatlaan en de gemeente heb ben overeenstemming bereikt over een speelterreintje. Het college van Ben W heeft hier voor 25.000 gulden toegezegd. De bewoners hebben inmiddels zelf een aantal bedrijven gevon den dat het terrein wil sponso ren. De bewoners dienden eerder een stapel bezwaarschriften in tegen de bouw van een leerling- werkplaats voor de Praktijkop leiding Bouw Rijnland-West en een kantoorgebouw voor het be drijf Elascon. De nieuwbouw komt op het crossterreintje op de hoek van de Agaatlaan met de Dr. Lelylaan. De bewoners waren fel tegen de plannen om dat er speelterrein en groen verloren zouden gaan. De ge meente probeerde een oplossing te zoeken door het bedrijf Elas con om geld voor een speelter rein te vragen. Dat is mislukt. De leerlingwerkplaats werkt gratis mee aan de inrichting van het terrein. De bewoners gingen ook zelf achter gelden aan. Zo'n vijftien bedrijven in de buurt werden benaderd voor een bijdrage. Tien daarvan hebben geld toe gezegd. Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) beloofde de buurtbewoners snel te gaan overleggen met de bewoners commissie over de inrichting van het speelterrein. Daarop werden de bezwaren ingetrok ken. Als de gemeente aan alle wensen van ae buurt tegemoet wil komen, kost dat 123.000 gul den. Van Rij voorspelde al dat zoveel geld echt niet beschik baar is. Een van de wensen die af valt, is het aanleggen van een omheining rond het speelterrein om honden te weren. Halve marathon Noordwij- kerhout De atletiekvereni ging NSL organiseert zondag voor de achttiende keer een halve marathon door de Noord- wijkerhoutse bossen en duinen. Naast de 21,1 kilometer zijn er ook wedstrijden over 2,5, 5 en Maandagse Wetering. De start van de halve marathon is om 11.00 en de start van de overige afstanden is vijf minuten later. Schaatsers huldigen Piet van der Meer Er zijn maar weinigen die de prestaties van Piet van der Meer kun nen evenaren. De man die onlangs zeventig jaar werd schaatst nog drie tot vier maal per week op de Leidse IJsbaan aan de Vondel laan en schroomde niet om de aan een tweehonderd kilometerrit op de Weissensee te beginnen. Door een val kwam die tocht overi gens niet tot een eind. De groep van dertig schaatsers waarmee Piet van der Meer doorgaans zijn baantjes trekt, wilde hem in ver band met zijn verjaardag en opmerkelijke sportieve prestatie gis teravond niet met lege handen naar huis laten gaan. De man die naast schaatsen ook nog fietst, zeilt en elke ochtend met zijn vrouw door de duinen rent, kreeg van zijn mede-rijders een fietsbroek, sporttas, sportjack en bloemen. foto: wim van noort Jonge vrouw mishandeld LEIDEN Een 21-jarige Leidse vrouw is gister avond op de Maresingel mishandeld en heeft daar vermoedelijk een lichte hersenschuding aan over gehouden. De liep om 22.50 uur van het station naar de Mare singel. Ze merkte dat ze door een donkere man werd ge volgd. Toen deze man zijn pas ver snelde, dacht de vrouw dat hij haar wilde passeren. De man gaf haar echter met een hard voorwerp een klap op het ach terhoofd en pakte haar vervol gens stevig beet. Door hard te schreeuwen wist zij de man tot vluchten te dwingen. De 21 -ja rige moest naar het Acade misch Ziekenhuis voor onder zoek. foto: wim van noort Het voormalige Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. ADVIES VAN MONUMENTENBEHEERCOMMISSIE: LEIDEN De serre en het achtergebouw van het voormalige Militair Inva lidenhuis aan de Hoge Rijndijk mogen niet wor den gesloopt. Dat is het voorlopig oordeel van de monumentenbeheercom missie over het monumen tale pand. Aanleiding tot het innemen van dit standpunt zijn de plan nen van de Katwijkse project ontwikkelaar De Lange Van de Plas. Die houden in de af braak van de serre en het ach tergebouw en de bouw van twee flatgebouwen met 29 ap partementen. Eén vijfhoog achter het hoofdgebouw een één vierhoog in de tuin langs de Cobetstraat en de Kern straat. Verder behelzen de plannen de aanleg van een on dergrondse parkeergarage en de inwendige verbouwing van het hoofdgebouw tot 21 woon eenheden. De bewoners van de Rijndijk- buurt maakten echter onmid dellijk bezwaar. Afbraak van de serre en het achtergebouw, het slopen van waardevolle beeldbepalende bomen stuitte hen tegen de borst. Steun kre gen de buurtbewoners van de werkgroep Hoge Rijndijk en de Vereniging Oud-Leiden. De boomchirurgenfirma Copiin werd met succes ingeschakeld om het bomenbestand te bekij ken. Voorlopig En nu is er ook ondersteuning ook van de monumentenbe heercommissie. Slopen van het achtergebouw en de serre zien de leden als een aanzienlijke waardevermindering van het monument. Juist dat gedeelte heeft de meeste monumentale waarde, aldus secretaris E. Veldhuyzen. De te bouwen flats omschrijft hij als tamelijk fors. Enige bebouwing in de tuin kan wel, maar die moet dan wel ondergeschikt zijn aan het hoofdgebouw. Veldhuyzen wijst er echter op dat dit oor deel een voorlopig oordeel is. Er is nog steeds geen echt bouwplan ingediend door de projectontwikkelaar. De com missie zal indien de plannen worden ingediend echter advi seren het bouwplan aan te pas- Volgens Lange Van de Plas kan er weinig worden gewij zigd aan het bouwplan. Anders is het project niet rendabel. De buurtbewoners hebben om het tegendeel te bewijzen een Delftse planoloog ingescha keld. Die maakt een contra- begroting op. LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond de bezwaren te gen de nieuwbouw bij het bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan afgewezen. Het plan behelst nieuwbouw van 28 zogeheten aanleunwoningen en een praktijkruimte. De bestaan de verouderde aanleunwoningen worden vergroot en aangepast aan de moderne wooneisen. Ook wordt voorzien in een lift en een overdekte verbinding met het hoofdgebouw en de recreatie zaal. Leidenaar F. Okker is tegen het voornemen om drie nieu we gebouwen op te trekken. Hij vindt dat dit ten koste gaat van te veel groen en diende een bezwaarschrift in. De gemeente vindt echter dat het verlies van het groen niet opweegt tegen de aanwas van nieuwe woningen in de sociale huursector. De familie Spadon had eveneens een bezwaarschrift ingediend. De ligging van een van de gebouwen tastte de privacy en het woongenot aan. Onbelemmerd in de achtertuin zitten is niet meer mogelijk en ook kan in de achterkamer worden gekeken, aldus de familie. Vermindering van zonlicht en toetreding van het daglicht wordt gevreesd. De gemeente merkt op dat de woonkamers zijn geprojecteerd op het binnenterrein van het be jaardencomplex. Bomen zouden het zicht op de tuin ontnemen. De woningen worden gebouwd in de sociale huursector. De hu ren zijn echter fors, zo'n 650 gulden exclusief. Bouwen op „in- vulplekjes" is duur, aldus een woordvoerder. Hartklachten na inbraak LEIDEN Een 66-jarige Leidenaar is gisteravond na het ont dekken van een inbraak met hardklachten naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De man kwam om 23.15 uur thuis in zijn flatwoning aan de Topaaslaan. In zijn woning bleek te zijn ingebroken en het huisraad overhoop gehaald. Het zien van de puinhoop werd de man te machtig en met hartklachten moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Over de schade en de buit is nog niets belkend. AC**** J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk 1 verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J G maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: J Naam: J Adres: l Postcode/plaats: HI'HIINI.ÜI.UI mm

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9