)uitse regering eist rugbrengen Honecker Kroatië: Servië wil noodtoestand afdwingen Waaghals Collor de Mello gaat op zijn gezicht Nieuwe deuk in vertrouwen juridisch systeem Engeland Beste president uni iiTENLAND £cidócSouocmt VRIJDAG 15 MAART 1991 PAGINA 5 [ajor heeft besloten -tax af te schaffen'' ipgpj Verscheidene Britse dagbla- ieiden vandaag dat premier John Ma- en J fft besloten de omstreden poll-tax af er ïaffen. Een speciale commissie, die kab net is belast met een herzie- 'er- van enkele elementen van de poll-tax, b°vf |e plannen al klaar hebben voor af- pn jng van deze impopulaire belasting. ,nde week zou het kabinet de knoop lakken. De woordvoerder van het ka- Wude de berichten niet bevestigen of n8v spreken. De poll-tax, een gemeentelij- ^°er |asting voor lokale overheidsdiensten, 1 veel verzet opgeroepen en tot massale Pe' ingen aanleiding gegeven, omdat hij 00r' de meerderheid van de Britten een ri'et ingverhoging inhield. BELGRADO De spoedbijeenkomst van het staatspresidium van Joegoslavië, dat gisteren opnieuw bijeenkwam om de onrust in het land te bespreken, is uitgesteld tot vandaag. Er is geen enkele informatie verstrekt over de inhoud van de debatten, waaraan de legertop deelneemt. Duidelijk is wel dat de onder handelingen tussen de deelnemers moeizaam verlopen. De crisis heeft de onderlinge betrekkingen tussen de Joegoslavische deel republieken verder verslechterd. De president van de op één na grootste republiek Kroatië, Franjo Tudjman, beschuldigde giste ren Servië ervan nog steeds de noodtoestand te willen uitroepen. „Elk ingrijpen van het leger betekent een militaire dictatuur", zei Tudjman. Volgens de Sloveense en Kroatische afgevaardig den kwam het tijdens het vijf uur durend overleg tot scherpe verklaringen. De Kroatische vertegenwoordiger Stjepan Mesic sprak van „zeer moeilijke" onderhandelingen met de generaal- staf van het leger in Belgrado. Albanezen uit Italië terug naar vaderland BRINDISI Ongeveer 850 Albanese bootvluchtelingen zijn gisteren met een Italiaanse veerboot naar hun land te ruggekeerd. Net als bij Albanezen die eerder terugkeerden, smoorde hun hoop op een betere toekomst gestrand in de Italiaanse havenstad Brindisi, waar zij verstoken bleven van de meest elemen taire vorm van opvang. Veel van de re patrianten hadden zondag al vergeefs geprobeerd de terugreis te aanvaarden aan boord van een Albanees vracht schip, dat bijna 2.000 van hun landgeno ten mee terug naar huis nam. De Itali aanse autoriteiten meldden de 20.000 bootvluchtelingen dat er geen banen voor hen waren en dat de meesten zou den worden teruggestuurd. Groningse Russen niet naar stembus (Vervolg van de voorpagina) GRONINGEN De twee in Gro ningen studerende Russen, Oleg Dobronravov (23) en Oleg Rou- bachko (24), gaan zondag niet naar de stembus om zich in het volksre ferendum uit te spreken over het voortbestaan van de Sovjet Repu bliek. Voor het eerst in de geschie denis, zo liet de Russische ambassa de met enige trots via een persbe richt weten, kunnen Russen, die in het buitenland verblijven hun stem uitbrengen. Daarvoor moeten ze naar de ambassade in Den Haag of naar de handelsvertegenwoordi ging in Amsterdam komen. De twee studenten waren gisteren ver rast toen ze via de pers van deze mogelijkheid hoorden. Zij hadden zelf geen oproep ontvangen. Maar erg leken ze niet te lijden onder het gebrek aan belangstelling van de Russische overheid voor hun stem. Oleg Dobronravov: „Als ik wel een oproep had gekregen, was ik ook niet gegaan. Een reis naar Den Haag-kan ik niet betalen". Dobron ravov, afkomstig uit Leningrad, wil wel een stemverklaring afleggen. „Ik denk dat de verschillende Sov jet-republieken meer autonomie moeten krijgen. Het verlangen van de Baltische staten naar zelfbe schikkingsrecht begrijp ik heel goed". Roubachko echter is voor stander van één grote staat. Van wege de economie hebben ze el kaar hard nodig, denkt hij. ris ding 3Vln' /-w lebb f.).\ j n hf an onze correspondent oordj Wolfgang Wagner) .|N Met veront- GaiJ rdiging is in Duitsland ageerd op het .bericht de voormalige DDR- en partijchef Erich ecker zich in Moskou idt. isdag werd de 78-jarige :ker. die verpleegd werd Sovjet militair zieken- labij Potsdam, wegens sterk verslechterde leidstoest^nd naar. overgebracht, waar hij erd zal worden. De re in Bonn reageerde met itiek, zij eist dat Honec- middellijk naar Duits- fordt teruggebracht, lemers zien in de over- ing van Erich Honecker vrouw Margot naar een vlucht, waardoor voorgoed uit de van de Duitse justitie en dus ook geen bijko- onthullingen over de Erich Honecker FOTO: ANP relaties DDR-Sovjetunie kan doen, onthullingen die mis schien pijnlijk voor Moskou zouden kunnen zijn. Volgens regeringswoordvoer der Dieter Vogel is de Sovje tambassadeur bij de bondskan selier ontboden. Hem werd meegedeeld dat de Bondsrege ring de beslissing van Moskou als een schending van het vol kenrecht en van bilaterale verdragen beschouwt. Sinds november van vorig jaar ligt er een arrestatiebevel tegen Erich Honecker voor. De voormalige DDR-leider wordt vervolgd wegens doodslag en aanstichting tot doodslag op de vele Oostduisters die naar het Westen wilden vluchten. De Sovjetregering was volgens Bonn op de hoogte van dit ar restatiebevel. Hoe het nu verder gaat is nog onduidelijk, er bestaat geen uitleveringsverdrag tussen Duitsland en de Sovjetunie. Honecker, die bijna twintig jaar aan het hoofd van de Oostduitse communisten heeft gestaan, moest op 18 oktober 1989 aftreden. Kort daarop leidde de DDR-justitie een on derzoek in naar mogelijk hoogverraad en ambtsmis bruik. Honecker bevond zich toen echter in een ziekenhuis en onderging een zware niero peratie. Enkele weken later werd hij bij het verlaten van het ziekenhuis voor verhoor meegenomen, maar de dag daarop kwam Honecker weer vrij. De voormalige DDR-lei der nam vervolgens alle poli tieke verantwoordelijkheid voor de crisis in de DDR voor zijn rekening, maar stelde ter- zelfdertijd dat hij zich niet schuldig voelde in strafrechte lijke zin. Kort daarop vroeg hij om opgenomen te worden in het militair ziekenhuis van de Sovjetstrijdkrachten Beelitz nabij Potsdam. Na de Duitse eenwording wil de de Berlijnse justitie Honec ker vervolgen wegens de mis daden van het DDR-regime aan de Duits-Duitse grens, maar omdat Honecker zich in een Sovjet-instelling bevond, kon het arrestatiebevel niet uitgevoerd worden. De Ber lijnse justitie heeft er bij de Sovjets herhaaldelijk op aan gedrongen om Honecker uit te leveren maar daar hadden zij geen oren naar. Telkens berie pen zij zich op de slechte gezondheidstoestand van de voormalige DDR-leider alhoe wel Honecker even goed in een Duits ziekenhuis behan deld kan worden. lister Ter Beek van defensie, hier staand tussen zijn Israëlische collega Arens (links) en chef-staf omron, heeft bij de verslaggevers in Israël verbazing gewekt door een voorziene persconferentie tegelasten. De bewindsman wilde eerst de Nederlandse Patriot-eenheid ter plaatse op de hoog- allen brengen van de met Arens afgesproken duur van hun verblijf in Israël. uitse affaire over gebruik dienstwagens I to- Van onze correspondent Wolfgang Wagner) NN Achter gesloten deu- komt vandaag de begro- scommissie van het bonds-- bestuur in Bonn bijeen om te informeren over 'Het 'ruik van persoonsgebonden nstwagens'. Zo reageert de idsdag op de dienstwage- faire, waarin bondsdag- irzitster Rita Stlssmuth en gjj ir man professor Hans Stlss- 'L de hoofdrol spelen. Om- e agenda van mevrouw smuth uitpuilt van de vele iraken, staan haar twee dienstlimousines inclusief chauffeur ter beschikking. Een derde dienstwagen, een Mercedes 420 SEL, waarvoor de bondsdag anno 1986 100.000 Mark neertelde, rijdt al twee jaar rond met echtgenoot Hans achter het stuur. Vaak bracht hij zijn vrouw naar allerlei of ficiële gelegenheden, maar toch was hij, aldus het week blad 'Stern', ook niet vies van privé-ritjes. Maandelijks dien de hij bij de bondsdag een ben zinerekening van 2 300 mark in. De chauffeur zou ook re gelmatig Claudia Süssmuth, die in het Zwitserse Lausanne studeert, moeten afhalen. In middels is ook de officier van justitie met een onderzoek be gonnen, nadat verontwaardig de burgers een klacht hadden ingediend tegen de voorzitster van het Duitse parlement. Welke conclusies Rita Süss muth die zegt zelfs geen tijd te hebben om de auto's privé te kunnen 'gebruiken, zo druk heeft zij het uit de hele dienstwagenaffaire ook trekt, één zaak staat nu reeds vast: haar imago en dat van de poli tici in het algemeen wordt er zeker niet beter van. Geplet De zestig ton wegende balk van een monorail die gisteren in het Japanse Hiroshima naar beneden stortte, liet gisteren niets over van getroffen auto's. Elf voertuigen werden geplet, waarbij dertien doden vielen. FOTO: EPA PRESIDENT BRAZILIË EEN JAAR AAN BEWIND (Van onze correspondent Frans Lindenkamp) SAO PAULO De Brazi liaanse president Fernan do Collor de Mello zwaait vandaag precies een jaar de scepter over het Zuida- merikaanse land. Voor veel staatshoofden een memorabele gebeurtenis, maar niet voor Collor. Er bestaat in elk geval bitter weinig reden om stil te staan bij de resultaten. Zelden in de moderne geschie denis betrad een president met zoveel bravour zijn post. Col lor beloofde een nieuw Brazi lië met meer welvaart voor ie dereen. Een Brazilië waarin de rol van de staat tot een mini mum zou worden terugge bracht. Een economisch ge zond Brazilië, zonder hyperin flatie en overheidstekort. Het nationaal inkomen zou in vijf jaar met de helft groeien. Kerngedachte van zijn liberale politiek was dat competitie een weldaad zou betekenen voor de achterlijke Braziliaanse in dustrie. Door de deuren naar het buitenland wijd open te zetten en af te rekenen met het protectionistische beleid van zijn voorgangers, wilde Collor het Braziliaanse bedrijfsleven tot renovatie prikkelen. De tussenstand na de eerste verjaardag van Collor en zijn équipe is echter weinig hoop gevend. De strijd tegen het in- flatiespook eist nog steeds alle aandacht op. Het aantal ontsla gen ligt op recordniveau. Dwars tegen haar eigen libera le filosofie van een vrije loon- en prijspolitiek in, voerde de regering begin februari een nieuwe bevriezing in. Collor voorspelde een staatsbe drijf per maand te zullen pri vatiseren. Het gemiddelde ligt nu op een per jaar, omdat de beleidmakers niet weten hoe ze het proces precies willen la ten verlopen. De president verzekerde het minimumsala ris van 170 gulden per maand tijdens zijn mandaat te ver driedubbelen. Vandaag rolde er uit het loonzakje van de ar beiders nog slechts 122 gulden. Het overheidstekort van ruim 7 procent is wel omgebogen in een overschot van 0,5 procent. Een indrukwekkend resultaat, ware het niet dat de regering haar rekeningen niet betaalt. Het enige resultaat dat de pre sident op zijn naam kan schrij ven is het opengooien van de markt. Het lijkt erop dat Collors no bele plannen verzanden in zijn misplaatste vertrouwen, dat de totale Braziliaanse samenle ving de schouders kan zetten onder een loodzwaar karwei. Honderden Ecuadoranen besmet met cholera QUITO In Ecuador zijn ze ker driehonderd mensen be smet met cholera en vijf men sen aan de ziekte overleden, sinds de cholera-epidemie be gin deze maand uit het buur land Peru is overgewaaid, zo wordt in kranten gemeld. De Ecuadoraanse regering houdt het dodental op twee en het aantal zieken op 44. In Peru, waartoe de ziekte zich tot februari beperkte, zijn bij na vierhonderd mensen over leden en meer dan 70.000 ge vallen van besmetting geteld. In Ecuador concentreert de cholera zich volgens de kran tenberichten in de steden Ma- chala en Guabo in de zuidelij ke provincie El Oro, 380 km ten zuidoosten van de hoofd stad Quito. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD 1848 En zo eindigt kapitein Rob zijn verhaal. „Toen ik aan tafel. Aan de hand van zijn eigen journaal kan hij nog wel zo on- DenC°rd klom vond ik in de hutten en ruimen alles nog vrij goed geveer nagaan, waar hij de „Fortuna" heeft aangetroffen. De "au 'act- lk ben er niet lan9 gebleven. Wat kon ik doen? Doch ik Mexicaanse geleerde raakt hoe langer hoe meer opgewonden. ,f. b het journaal meegenomen." Ademloos heeft Diaz hem aan gord. „En het beeld?" vraagt hij. „Ja, déór weet ik niets Zou het oude, kostbare afgodsbeeld er dan toch nog altijd zijn? nl" zegt Rob lachend; „maar het zal ongetwijfeld nog aan Het is bijna niet te geloven!! Dan stopt Rob een verse pijp en hij k>rd zijn." Dan komen de kaarten met het Zuidpoolgebied op 'egt Diaz uit, wat hij nu van plan is. Veel franje Een wijd veelkleurig jack met overal waar je kijkt franjes op een flessegroen en koraalrode trui, gedragen op een gele mini-rok. Dat is een van de creaties van de Franse mode-ontwerper Jean- Charles de Castelbajac die in Parijs zijn nieuwe najaars- en win- terconfectie toont. De groene handschoenen completeren het geheel. FOTO: AP I (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het vertrouwen van de publieke opinie in het juridische systeem van Enge land is na de vrijlating van de Zes van Birmingham weer diep geschokt. In oktober 1989 werden immers ook de zoge heten Vier van Guildford vrij gelaten nadat ze ten onrechte vijftien jaar in de gevangenis hadden gezeten voor bomaan slagen op cafe's. Bijna zestien jaar hielden de Zes van Birmingham hun on schuld staande. Ze gingen drie keer in beroep; het werd twee maal afgewezen. Hun laatste proces dat op voorhand een formaliteit was, nam deson danks negen dagen in beslag. De openbare aanklager pro beerde tot het laatste moment de zes in beroep verdacht te maken. Maar hij moest toege ven dat hun veroordeling in 1975 steunde op valse gronden: de politie had hen afgerost en hun zogenaamde bekentenis sen vervalst. Ook bepaalde la boratoriumproeven, die met 'zekerheid' hadden uitgemaakt dat bij hun arrestatie nog spo ren van explosieven aanwezig waren in de opperhuid van hun handen, zijn totaal onbe trouwbaar gebleken, de familieleden en vrienden van de vrijgelaten zes juichten en klapten uitgelaten toen de voorzitter van het hof van beroep meedeelde dat de zes Ieren in vrijheid mochten worden gesteld. Hun gevan genschap van ruim zestien jaar gaat de ex-veroordeelden een forse compensatie opbrengen, gemiddeld 11.500 pond per jaar hechtenis. door Bob van Huët PARIJS De postbode met de brievenbus van het Elysée-paleis in zijn wijk had het beter kunnen treffen. Niemand in Frankrijk ontvangt zoveel post als president Mitterrand. Honderdduizenden officiële stukken, maar vooral sinds zijn verkiezing in 1981 2.350.018 brieven van particulieren. Elke dag ontvangt de socialistische monarch gemiddeld duizend brieven van zijn onderdanen. De stapel bestaat voor een deel uit fanmail, dan wel boze post. Heel wat linkse kiezers hebben de president bijvoorbeeld onder een postzegel uitgekafferd vanwege zijn Golf politiek. Het gros van de brieven is a- politiek en betreft veelal gunstverzoeken aan 'Monsieur le President'. Iedereen in dit land weet immers dat gratieverlening tot de rechten van het staatshoofd behoort en aangezien Fransen hun politici er graag aan herinneren dat ze zonder hun kiezers vast niet zouden zijn gekozen gaan sommigen zo ver hun parkeerbonnen naar het Elysée te sturen. Tevergeefs, want op staatsniveau kunnen dergelijke vriendendiensten niet meer worden verleend. Algemene en eenmalige bonnenamnestieën worden overigens wel door presidentskandidaten beloofd en daadwerkelijk verleend wanneer ze in het Elysée belanden. Serieuzer zijn de tienduizenden verzoeken om strafverkorting of nietig verklaring van een rechterlijke uitspraak. Wanneer alle beroepsmogelijkheden zijn uitgeput, kun je het tenslotte altijd nog proberen bij de oppermachtige president of 'Dieu' zoals Mitterrands bijnaam niet voor niets luidt. Bij hoge uitzondering levert zo'n verzoek iets op. Een tiental keren per jaar wil Mitterrand genade verlenen en dan alleen in heel speciale gevallen. Een notoire, 17- jarige, autodief ontkwam zo even aan de tuchtschool, want drie weken na zijn gratiëring werd hij tot grote spijt van de president alweer op heterdaad betrapt. Brieven waarin „U die de macht heeft veroordeelden te gratiëren gevraagd wordt een baan te vinden voor een langdurig werkloze, landen dagelijks op de presidentiële deurmat. Dat al deze geschriften heel serieus worden genomen mag blijken uit de ooit door Valery Giscard d'Estaing opgerichte postdienst van de president". Ook brieven die wat slordig zijn geadresseerd aan „De President van de Republiek, het Witte Huis, Parijs" worden keurig beantwoord. Een dertigtal redakteuren opent tegenwoordig de post in naam van Francois Mitterrand. Voor standaardproblemen zijn verpersoonlijkte standaardan twoorden ontworpen. Meestal verwijst een topambtenaar, altijd in naam van de president, door naar de competente instantie. Dat wil zeggen naar de prefect, de lokale sociale dienst of het arbeidsbureau, die allemaal een afschrift ontvangen. Bij die instanties kan het presidentiële brievenhoofd soms voor een wonder zorgen. In dramatische gevallen moeten de hofschrijvers een originele troostbrief bedenken, die soms door Dieu persoonlijk wordt ondertekend. Uiteraard heeft de president niet alle 2.350.018 aan hem gerichte brieven gelezen. Maar de grote lijnen zijn hem wel degelijk bekend. Om te weten wat zijn landgenoten zoal op het hart hebben verlangt hij eens per maand een vier pagina's tellend postuittreksel op zijn bureau.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5