Vaticaan wil uitwisseling priesters £eidóe(2oiwa/n" kerk wereld Gorbatsjov smeekt de kerken om hulp 'Gesprek' met joden in plaats van 'getuigenis' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE faidócOowiant VRIJDAG 15 MAART 1991 PAGIN IN' Duitse vredesbeweging wil verbod wapenexport BONN De kerkelijke vredesbeweging in Duitsland wil een exportverbod voor alle goederen die niet aantoonbaar voor burgerlijke doeleinden zijn bestemd. Bovendien moet het ver bod op wapenexport worden vastgelegd in de grondwet. Dit hebben de vredesorganisaties gisteren in Bonn voorgesteld. Zij uitten scherpe kritiek op het wetsontwerp, waarin volgens hen de eigenlijke problemen worden „versluierd". De Bondsrege ring wil met het wetsontwerp de illegale export van wapens aan banden leggen. Het probleem is volgens de vredesbewe ging echter dat 95 procent van de wapenexport met toestem ming van de regering geschiedt en derhalve legaal is. Vorig jaar bedroeg de legale wapenexport van de Bondsrepubliek 13 miljard mark (bijna 15 miljard gulden), in 1989 zeven miljard mark en in 1988 5,3 miljard mark. Fusieproces RK theologie-opleidingen in eindfase NIJMEGEN De theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen gaat naar alle waarschijnlijkheid fuse ren met de Universiteit voor Theologie en pastoraat in Heer len. In deze stad zou een zogeheten instroomlokatie voor studenten theolgie blijven bestaan. Minister J Ritzen die zijn fiat aan het plan nog moet geven, zou volgens bronnen aan de Nijmeegse universiteit genegen zijn met deze oplossing akkoord te gaan. In Heerlen zal dan gekozen kunnen worden uit theologie en religiestudies. Door de fusie zullen overigens de nodige klap pen vallen in het nu bestaande personeelsbestand. Dat zal wor den gehalveerd, aldus prof. dr. B. van Iersel. Inmiddels wordt ook verder gewerkt aan de fusieplannen tussen de katholieke theologie-opleidingen van Utrecht en Amsterdam. Door zich onmogelijke dingen ten doel te stellen, bereikt men op den duur mogelijke, waartoe men het anders nooit zou Hervormde synode aanvaardt uniforme beheers regeling DOORN De hervorm de synode heeft gisteren in tweede lezing inge stemd met een beheersre geling die de drie huidige vormen van beheer van de kerkelijke goederen moet vervangen. Slechts zeven van de ongeveer 110 synodeleden stemden tegen. Het aantal tegenstemmers was zo gering omdat de manier waarop de regeling wordt in gevuld nog niet aan de orde was. De besluiten in de ordi nanties (uitvoeringsbepalin gen) die de afgelopen maan den de gemoederen binnen de Nederlandse Hervormde Kerk hebben verhit, zijn nog niet besproken. Daarbij gaat het onder meer om de vraag, welk orgaan de begroting vaststelt. De financiële des kundigen (kerkvoogdij), zoals nu het geval is, of de kerke- raad, zoals de synode in eerste lezing heeft uitgesproken. Ook is nog niet bepaald bin nen welke termijn alle ge meenten zich aan de nieuwe regel moeten hebben aange- ging van drie zogenaamde meinse artikelen, die het be lijden van de kerk weerge ven, was de synode in dubbe le samenstelling bijeen. De discussie over die artikelen nam zoveel tijd in beslag, dat de synode vandaag pas aan een bespreking van de twist punten zou toekomen. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot pastor van het her vormd centrum voor ouderen Nijen- stede te Amersfoort (part-time) dr.J.J. Rebel. a.s. emeritus predikant te Amersfoort (hoofd pastorale dienst ziekenhuis de Lichtenberg al daar), die deze benoeming heeft aangenomen. Dr. Rebel neemt a.s. zondag (17/3) afscheid; Beroepen te Capelle aan den IJssel A F. Troost te Ermelo; te Asperen (toez.) C.J. Mantel te Lo- pikerkapel; te Berkel en Rodenrijs (toez.) C. Clui- stra te Ternaard; te Hengelo (Gld.) (toez.) A.B. Elbert te Hijkersmilde-Kloosterveen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Apeldoorn (buitengew. wijkgem.) G.D. Kamphuis te Hoeve laken; te Langezwaag mevr. A.H.C. Brugman-Kuipers, kand. te Spaarn- dam die dit beroep heeft aangeno- door de generale synode tot predi kant voor buitengewone werkzaam heden (coördinator van het missio nair diakonaal centrum van de I.Z.B.) G. de Fijter te Siddeburen en Wa genborgen die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Almere (Buiten) drs.A.A. Fidder te-Beilen; te Dokkum J. de Gier te Wijhe; te 's-Gravenhage-Es- camp drs. C.M. Verspui) te Gronin- gen-Zuid; te Grijpskerke drs. B. Rid der, kand. te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. B. Ridder, kand. te Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ommen M.J.C. Blok te Apeldoorn. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Leerdam A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. Evangelisch Lutherse Kerk Benoemd tot predikant bij de Lu therse tehuizen te 's-Gravenhage (full-time) A.J. Maasdorp, die reeds part-time als zodanig werkzaam is ivens predikant te 's-Gravenha- ge (part-time) is en deze benoeming heeft aangenomen. Directeur Woord en Daad 1. van Heteren te Baren- drecht is benoemd tot nieuwe directeur van de Stichting Re formatorische Hulpactie Woord en Daad te Gorin- chem. Hij volgt per 1 januari 1992 de huidige directeur G. Putten- stein op die aftreedt wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Van He- teren (44), werkzaam bij Rijkswaterstaat, is voorzitter van de SGP-GPV-RPF-frac- tie in de gemeenteraad van Barendrecht. Hij is lid van de Gereformeerde Gemeente in Rotterdam-Zuidwijk. Puttenstein werd in 1980 de eerste directeur van de stich ting die in 1973 werd opge richt. In de eerste jaren werd het werk door vrijwilligers verricht. Het budget varieer! de laatste jaren tussen de 10 13 miljoen gulden per jaar. OM TEKORTEN OP TE VULLEN ROME Het Vaticaan wil het priestertekort in het ene land of wereld deel aanvullen door priesters uit andere lan den of wereldddelen over te plaatsen. Dit deelde aartsbisschop Pio Laghi, hoofd van de congregatie voor de katholieke op voeding, gisteren mee bij de presentatie van de pauselijke brief over het priestertekort ter gele genheid van Witte Don derdag. Een commissie die vorig jaar herfst na de bisschoppensyno de over de priestervorming werd opgericht, heeft inmid dels twee programma's ont worpen: een om de onmiddel lijke nood te lenigen en een voor een oplossing op lange termijn. In het eerste geval stelt de commissie voor pries ters naar de behoeftige gebie den te zenden of terug te grij pen op diakens, catecheten of eucharistie-assistenten. Doch het probleem moet aan de wortel worden aangepakt, na melijk door meer werk te ma ken van de priesterroepingen en door een betere priestero pleiding. Het tekort aan priesters in Latijns-Amerika noemde mgr. Laghi „meer dan dramatisch". Voor de 378 miljoen rooms- katholieken in dat continent zijn er maar 52.452 priesters, ongeveer één priester per 7.200 gelovigen (driemaal zo hoog als in Nederland). Voor 42,5 procent van alle rooms- katholieken staan maar 13 procent van alle priesters ter beschikking. In Europa en Noord-Amerika, waar 38.8 f>rocent van alle rooms-katho- ieken wonen, werken daar entegen 73.1 procent van alle priesters. De paus zelf zegt in zijn brief dat het „beangstigende" te kort aan priesters voorlopig het beste worden opgelost doordat er priesters worden uitgewisseld. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, doelde de paus onder meer op initiatie ven zoals van het aartsbisdom Utrecht, dat Poolse priesters naar Nederland heeft ge haald. „De opbloei van het aantal priesterroepingen kan het te kort aan geestelijken slechts ten dele compenseren," zo schrijft de paus. De paus wijst in zijn brief verder op de weerstand waar mee priesters in de zijns in ziens verwereldlijkte maat schappij worden begroet. „Hoe meer wij het gevoel hebben dat onze opdracht te veel van ons vraagt, des te meer moeten wij ons voor het werk van de Heilige Geest openstellen," aldus de paus. Voor de bijna 900 miljoe rooms-katholieken in de ge hele wereld staan er 401.479 priesters ter beschikking, van wie 255.240 priesters van een bisdom en 146.239 priesters van een orde of congregatie; femiddeld één priester per .250 gelovigen. Dit is iets gunstiger dan het Nederland se gemiddelde: één per 2.450. Paus Johannes Paulus II had gisteren voor het eerst in de geschiedenis van het Vaticaan een ontmoeting met een delegatie van christelijke en moslim-vertegenwoordigers uit het Midden-Oos- OPROEP CLASSIS DEN HAAG „Kerken moeten alert zijn op vreemdelingenhaat" DEN HAAG De ker- ken moeten alert zijn op signalen van vreemdelin genhaat, vooral nu het er op lijkt dat in de samen leving de tegenstellingen tussen groepen mensen toenemen. Die oproep deed gisteravond drs. J.C. Eikelboom op een vergadering van de classis Den Haag van de Gerefor meerde Kerken. Onder scho lieren worden spelletjes ge speeld met symbolen als jo denster en hakenkruis en op straat heten plotseling veel kinderen 'Saddam', aldus ds. Eikelboom, voorzitter van de classicale vergadering. Het probleem van de vreemdeling is natuurlijk al langer in de Nederlandse samenleving aanwezig, maar door zaken als de Golfoorlog worden mensen in de straat aanhan gers van 'de tegenstander' en is er alle kans op verscher ping van verhoudingen. De Haagse predikant riep de afgevaardigden van de wijken en van de plaatselijke kerken in de classis Den Haag op om Vergrijzing Een soortgelijke oproep werd gedaan met betrekking tot de vergrijzing van de kerkelijke gemeenschappen. Het Pasto raal Missionair Centrum (PMC) in Den Haag schreef de classis een brief waarin wordt opgemerkt dat in veel gemeenten de vergrijzing als louter negatief wordt ervaren. Ds. J. Eikelboom FOTO: CEES VERKERK Volgens het PMC biedt het proces van veroudering ech ter ook eigen kansen om als kerk te functioneren. Het PMC wil graag van kerkera den horen hoe in de plaatselij ke situatie wordt gedacht over de vergrijzing. Tijdens de bespreking bleek dat het gemakkelijker is om negatieve aspecten van de vergrijzing op te sommen dan positieve. Een kerk zonder jongeren roept specifieke pro blemen op: het pastoraat is bijvoorbeeld bewerkelijker en er zijn in verhouding minder mensen beschikbaar voor ker kelijke activiteiten. Ds. Eikelboom meende dat ouderen onmisbaar zijn in de gemeente; vaak geldt dat bij hen meer idealisme is te vin den dan bij jongere gemeente leden. Een kerk moet 'ge bruik maken' van zulke oude ren, omdat ze anders brood nodig élan ongebruikt laat. Op de classis werd de indruk gegeven dat er eigenlijk nau welijks systematisch wordt nagedacht over de vergrijzing, ondanks het feit dat het over al speelt en dat het verstandig is daar beleidsmatig ook aan dacht aan te schenken. De classis besloot voorts de kerkeraden te vragen naar hun beleid omtrent homofie len nadat in 1979 de generale synode daarover uitspraken heeft gedaan (onder meer dat homoseksuelen niet uit de ambten kunnen worden ge weerd). Aan de orde zou moeten komen wat de plaat selijke kerk met die besluiten heeft gedaan en waarom dat zo is gebeurd. Op deze wijze hoopt de classis de discussie te verbreden dié in haar midden is ontstaan na de trouwvie- ring van homoseksuelen in de Petrakerk in Den Haag. De classis vroeg de generale synode om een uitspraak over de vraag of zo'n viering wel of niet kan. De synode ant woordde dat het 'in de vrij heid van de plaatselijke kerk ligt' wel of niet zo'n viering te houden. Als de plaatselijke kerken hun beleid ten aan zien van homoseksuelen heb ben geëvalueerd en hebben kenbaar gemaakt, wil de clas sis bekijken of en hoe er eventueel richtlijnen gemaakt kunnen worden voor kerke lijke vieringen voor homosek suelen. Ierse regering trekt vrijere condoomverkoop onder druk RK kerk in DUBLIN De Ierse re gering heeft onder zware druk van de Rooms-Ka- tholieke Kerk het plan ingetrokken de verkoop van voorbehoedmiddelen aan jongeren vanaf 16 jaar fe legaliseren. De re gering was met deze plannen gekomen om het risico van aids tegen te gaan. Na het Paasreces van het par lement is premier Haughey voornemens een nieuw wets ontwerp in te dienen dat de verkoop van condooms ook toestaat in discotheken en an dere uitgaansgelegenheden. Tot dusver konden mensen ouder dan 18 jaar alleen in apotheken en sommige gere gistreerde winkels voorbe hoedmiddelen kopen. De rooms-katholieke primaat van Ierland, aartsbisschop Ca- hal Daly van Armagh, had scherpe kritiek op de rege ringsplannen geuit. „Het gaat niet om een zaak van de staat tegenover de kerk, maar om het respect van de wetgevers voor de ethische opvattingen van de bevolking, die groten deels lid van de RK Kerk is. De vrije verkoop van con dooms moedigt vrije sex aan en verbreekt de samenhang tussen geslachtsverkeer en oprechte trouw en liefde". Haughey had daarop gezegd dat hij niet van plan was de bisschoppen te raadplegen maar dat hij zou handelen in het belang van het volk en de staat. MOSKOU President Gorbatsjov heeft een beroep op de kerken en andere religieuze ge meenschappen in de Sov jetunie gedaan om mee te helpen bij het oplossen van het nationaliteiten- vraagstuk en bij de in standhouding van de Sov jetunie. De veelgeplaagde Sovjetpresi dent deed deze oproep woens dag bij een ontvangst van pa triarch Aleksej, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, en van andere religieuze leiders. Het is volgens Gorbatsjov no dig dat er „een verbond van gelovigen en niet-gelovigen komt in het belang van de binnenlandse vrede, de een heid onder de bevolking en de nationale consensus". De religies kunnen naar het oordeel van Gorbatsjov „i aanzienlijke mate" bijdragen aan de ontspanning in de na tionaliteitenkwestie en aan het kweken van wederzijds begrip tussen de volkeren en naties in de Sovjetunie. WIJZIGING HERVORMDE KERKORDE DOORN Het was in ze kere zin een historische dag, gisteren op de synode van de Hervormde Kerk. Ter tafel lag een voorstel om de kerkorde zodanig te wijzigen dat iedere sug gestie van 'jodenzending' er uit zou verdwijnen. Dat is gebeurd, zij het niet met algemene stemmen; zo'n twintig procent van de sy nodeleden stemde tegen. Aan de voorbereidingen van de wijziging is sinds 1976 ge werkt. Een deel van de tegen stemmers meende dat de nieu we tekst van het betreffende zogeheten Romeinse artikel te veel ruimte laat voor onduide lijkheid omtrent de christelijke overtuiging dat Jezus de Christus is; anderen vonden dat de nieuwe tekst nog te vaag is. Het artikel luidt in de oude versie (1951): „De kerk richt zich in het gesprek met Israël tot de synagoge en allen die bij het uitverkoren volk behoren, om hun uit de Heilige Schrift te betuigen dat Jezus de Chris tus is". Volgens de nieuwe tekst zoekt de Hervormde Kerk „het ge sprek met Israël inzake het verstaan van de Heilige Schrift, in het bijzonder be treffende het Koninkrijk Gods en het getuigenis dat Jezus de Christus is'. Het verschil zit dus vooral in het wegvallen van het woord 'getuigenis'; dat is vervangen door 'gesprek'. Een wijziging van de Romein se artikelen in de kerkorde (die vormen de ruggegraat van de kerkorde) kan slechts na een tweede stemming. Eerst neemt de synode een besluit dat om commentaar naar de classes wordt gestuurd. Ver volgens komt de synode met een dubbele afvaardiging bij een om te stemmen en dat ge beurde gisteren: de synodezaal zat barstens vol en de publieke tribune was verplaatst naar de gangen. De wijziging was niet hele maal naar de zin van de her vormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël. Se cretaris dr. H. Vreekamp her innerde eraan hoe de Raad lie ver had gezien dat de passage 'dat Jezus de Christus is' zou vervallen. Niet omdat de kerk dat niet gelooft, maar omdat die term zo zwaar beladen is bij de joden en al min of meer de agenda bepaalt van het ge sprek dat de kerk met de jo den zegt te zoeken. Een voor stel om het standpunt van de Raad over te nemen, haalde het niet. De bezwaren die op de synode werden verwoord, kwamen min of meer overeen met de geluiden die door de classes werden verwoord. Van de 54 classes waren er 15 tegen. Zij vonden dat het getuigende ka rakter van de dialoog met de joden moest worden gehand haafd. Andere classes, zoals Amsterdam, vonden het voor stel te vaag. Bedevaart naar Banneux Het Banneux-comité van het bisdom Rotterdam organiseert in het weekeinde van 4 en 5 mei 1991 een tweedaagse be devaart van gezonden naar Banneux in België. De bussen vertrekken onder meer uit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Overnachting in Rolduc. Geestelijke begelei ding wordt gegeven door pas toor Reder uit Den Haag. Kosten f 145,-. Inlichtingen en aanmeldingen bij Zr. Désirée Hoogeveen, Vlierboomstraat 198, 2564 HP Den Haag. Tel. 070 - 368 43 36 of bij het Banneux-secretari- aat 363 60 06. Dekolonisatie Russische rijl pu PRESIDENT Gorbatsjov heeft deze week zelfs de hulp geroepen om een bijdrage te leveren aan oplossing bbel de nationaliteitenkwestie in de Sovjetunie. Een teken dat nood voor de Sovjetleider zeer hoog is gestegen. De k\ve< van de nationaliteiten is het grootste vraagstuk waar de trale leiding in Moskou op het ogenblik mee worstelt, voortbestaan van de huidige Sovjetunie hangt er immers Aect af. Komende zondag wordt het lang verwachte referend; :g gehouden dat de voorstellen van Gorbatsjov over een nit opbouw van de Sovjetunie moet bekrachtigen. Het recept dat Gorbatsjov de volkeren van de SovjetuiTï' biedt is een soort losse federatie met een flinke mate vJ zelfbestuur voor de deelrepublieken. Maar getuige de mas le protesten hebben die volkeren daar weinig fiducie in. N li zonder reden, want Lenin bood na de Russische revolrf ook al eens zo'n uitweg uit de „gevangenis der volkeren"] als het tsaristische rijk is genoemd. Al die nationaliteit zouden toen mogen delen in de verworvenheden van Russische revolutie nadat ze zo lang waren onderdrukt du de tsaren. Toen kwam Stalin en werd de repressie haro dan ze ooit was geweest. Russen kregen de leiding in de de republieken en een grootscheepse russificatie werd ingei Het heeft allemaal niet geholpen want het streven naar on hankelijkheid in de deelrepublieken is er niet minder om| worden. De problemen zijn nog verergerd doordat de heersers OL Moskou in een aantal republieken verschillende volkei ieuv hebben samengebracht om de nationale aspiraties van i otte volkeren te ontwrichten. Dat wordt het best geïllustree in door de voortdurende botsingen tussen de christelijke Am jt i) niërs en de islamitische Azerbeidzjanen die eikaars gebi [Het betwisten. De erfenis van het communistische verleden is dus ronds l^ve desastreus. Gorbatsjov probeert met alle macht de rust in deelrepublieken te herstellen. Een onmisbare voorwaar111 voor hem om zelf staande te kunnen blijven. Maar het zonneklaar dat zijn aanpak van het nationaliteitenvraagst niet realistisch is. Ook het Russsische rijk zal niet aan del lonisatie kunnen ontkomen. Omdat de wil daartoe bij hoogste leiding ontbreekt, staat ons nog veel te wachten, gewelddadigheid zou zij wel eens niet onder hoeven te di voor die waarmee de westerse landen destijds van hun ko! )en nies afstand namen. Onbegaanbare weg :er left hnl HET CDA-kamerlid Eversdijk heeft een nieuwe knuppel het hoenderhok van autorijdend Nederland geworpen. Ef|n A jaarlijkse wat hij noemt 'apk-keuring' voor automol di listen zou net zo gewoon moeten worden als de apk-keuriiet voor het voertuig zelf: Hij pleitte daarvoor op de Verkeeiik medische Dag die vandaag in Utrecht is gehouden. Ten noemt hij het zelf een nogal 'provocerende stelling', maar redeneert dat als de apk-keuring van het voertuig dan zo b langrijk is voor de veiligheid op de weg, waarom dat dan a ,\n> niet het geval zou moeten zijn met de bestuurder. Die voi in zijn visie „het belangrijkste onderdeel van de auto". •ec p. Tl£ ïtF EVERSDIJK komt met zijn idee als onderdeel van een Del- fan taplan voor de verkeersveiligheid, waarmee hij het aanbrei van vijftienhonderd doden en vijftigduizend gewonden i!^- het verkeer terug wil brengen. Daarvoor moeten volgen ajr, hem automobilisten tot 35 jaar een voorlopig rijbewijs kri) gen, snelheidsbegrenzers bespreekbaar worden en de 80-kilo wn meter-wegen veiliger worden gemaakt. Het is hem echte ook een doorn in het oog dat automobilisten nu niets mee hoeven te doen dan bij het aanvragen van een rijbewijs ee eigen verklaring' af te leggen over medische mankemente Jss die hun rijvaardigheid zouden kunnen verminderen. De 'provocerende stelling' van het CDA-kamerlid Even an dijk is in kringen van deskundigen ook meteen als zodani lilja opgevat. Ze vinden, dat de automobilisten die wegens hu ec' lichamelijke toestand eigenlijk niet achter het stuur zoudei"161 moeten zitten met een uiterst duur lantaarntje te zoe[erje ken zijn. Er zou immers veel te veel rompslomp voor nodige] zijn, die ook nog eens miljoenen guldens zou kosten. En he en effect wordt marginaal geacht. Beter zou volgens hen zijn al ingi de automobilist zo verstandig was zichzelf vrijwillig regelma win tig medisch te laten testen. OVERIGENS moet bij dit alles wel worden bedacht, dat al tooii het mogelijk zou zijn alle automobilisten jaarlijks te keurei met de kans dat ze worden afgekeurd, de tijd niet ver mee lijkt voor een maatregel waarbij ook andere weggebruikei aan zo'n verplicht medisch onderzoek worden onderworj Dat kan ertoe leiden dat ook fietsers en zelfs voetgangei] niet meer zonder medische goedkeuring aan het verked zouden kunnen deelnemen. Een hoogst ongewenste situatil waaruit blijkt dat Eversdijk met zijn 'provocerende stellini misschien wel op een ogenschijnlijk veilige, maar beslist niejl op een begaanbare weg is. Hij verliest bovendien de 'vrijheif van het verkeer' al te zeer uit het oog. Eeidóe (Sowumt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor. Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2