'TOLPLEINEN ZIJN PURE DISCRIMINATIE' ER IS IETS MERKWAARDIGS MET DE TROPHY' Nieuwe autolamp verdubbelt zicht ITaDVANHOLSTEIN Duisternis, mist en slagregens vormen nog steeds grote bedreigingen voor de automobilist en andere weggebruikers. Ondanks de toepassing van talrijke moderne technieken om het autoverkeer zo veilig mogelijk te maken, staat vast dat wegverlichting, wegmarkering of wegbebakening in ieder geval bij slechte weersomstandigheden niet aan de eisen voldoen. Samen met de Zweedse firma Ultralux werkt Philips Lighting momenteel aan een autokoplamp die, voor het oog niet zichtbaar, ultraviolet (U V) licht uitstraalt. Met een dergelijke lamp kan de zichtafstand naar verwachting worden verdubbeld, zonder dat tegenliggers worden verblind. Als uitgangspunt is de nieuwe zogeheten Dl gasontladingslamp voor auto's gekozen. Deze lamp wordt ontwikkeld in het kader van het Eureka-project Vedilis, waarin Philips een leidende rol speelt. Ultralux is een dochtermaatschappij van een aantal toonaangevende Zweedse autofabrikanten zoals Saab en Volvo, alsook van Labino, een bedrijf gespecialiseerd in toepassingen van UV- stralingsbronnen. Beide autofabrikanten genieten een wereldfaam op het gebied van de verkeersveiligheid. Halogeenlamp De lichtbron in een autokoplamp is tegenwoordig een halogeen(gloei)lamp, die overigens nooit met de vingers mag worden aangeraakt, dit om voortijdig doorbranden te voorkomen. De halogeenlamp straalt helder wit licht uit waardoor de automobilist een aanzienlijk beter zich op de weg heeft dan bij een 'normale' gloeilamp het geval is. Bij een goede kwaliteit wegverlichting heeft de automobilist met gedimd licht voldoende zicht om veilig te kunnen rijden. Zonder wegverlichting en onder barre weersomstandigheden wordt al snel de hulp ingeroepen van het 'groot licht', dat echter moet worden gedimd zodra er een tegenligger opdoemt. Om over mist en sneeuw maar te zwijgen omdat groot licht dan niet bruikbaar is vanwege het terugkaatseffect, het lijkt alsof je tegen een witte muur aanrijdt. Problemen, die bij de nieuwe lamp nauwelijks spelen. De UV-lamp zendt voornamelijk voor het menselijk oog niet waarneembare straling uit die objecten, onder voorwaarde dat ze zijn behandeld met een UV- gevoelige stof, ook op grote afstand duidelijk zichtbaar en herkenbaar maakt en tegenliggers niet verblindt. De langgolvige, ongevaarlijke UV- straling uit de nieuwe lamp, waarvan inmiddels een aantal prototypes gereed is, wordt door deze stoffen omgezet in licht. Van dit verschijnsel wordt al veelvuldig gebruik gemaakt, zoals in de industrie, in de filatelie en de mineralogie en bij de controle op de echtheid van bankbiljetten. Maar ook in disco's (het zogeheten blacklight) en, in mindere mate, in de theater- en showwereld wordt er gebruik van gemaakt. Patent Het is uiteindelijk de bedoeling de U V autokoplamp te combineren met of te integreren in normale koplampen. Zodra de zichtcondities dit eisen, kan dan mede de UV-lamp dus in combinatie met het dimlicht worden ingeschakeld, zonder dat de tegenliggers worden verblind. Om het zicht en de herkenning nog verder te vergroten zouden wegmarkeringen zoals paaltjes en strepen op het wegdek, maar ook (brom)fietsen of kleding met een UV-gevoelige stof kunnen worden behandeld. Ultralux heeft voor de U V- autokoplamp patent aangevraagd en Philips heeft hetzelfde gedaan voor de UV- lamp. Deze winter worden er in Zweden proeven genomen, die moeten uitwijzen of de nieuwe techniek in de praktijk bruikbaar is. Nog dit voorjaar worden de eerste resultaten van dit onderzoek verwacht. Wanneer het onderzoek positief uitvalt zal het echter toch wel enige tijd duren voordat nieuwe auto's standaard met de nieuwe UV-koplamp worden uitgerust. Achteraf monteren in bestaande auto's zou volgens de woordvoerder van Philips te duur worden. Bijkomend voordeel van de U V-lamp is, dat wanneer zijn behuizing heel blijft, hij nooit vervangen behoeft te worden. Bom zest Ruim zevenhonderd leden telt het Bovag-rayon num mer 100, Randstad West. Stuk voor stuk autobedrij ven, gevestigd in het westelijk ge deelte van Zuid-Holland. Op de aart ruwweg aan te geven met een aar krassen die lopen van Hoek van Jolland over Den Haag tot Lisse, via Leiden en Alphen aan den Rijn, on der Gouda door, zo weer terug naar het Westland. Aart S. Romijn weet er I alles van, want deze Voorburger is er al weer geruime tijd voorzitter van. a Hij behartigt als zodanig de belangen van deze 'autoleden' en beperkt zich daar ook toe, want de Bovag omvat heel wat meer. Al stonden die letters voorheen voor ind voor Auto en Garagebedrijven, staan nu ook voor verhuurbedrij ven, vulstations, autorevisiebedrij- ven, motoren- en caravanzaken, jenzinestations en autorijscholen en ïoem ze verder maar op. Romijn be- jerkt zich echter tot de automobie- Daar heeft hij zijn handen eigen- j lijk al vol aan, niet in de laatste plaats zijn eigen bedrijven in Den Haag Voorburg. Hij ziet echter ook heel 1 duidelijk in dat je als autobranche in een dergelijke bond 'samen sterk' staat. leze bedrijfstak heeft het nu een- ial niet meer zo gemakkelijk als orheen. Er moet als het ware tegen jen stroom opgeroeid worden, nadat jhet deze branche jarenlang voor de ivind ging. Internationale ontwikke- ngen (niet in de laatste plaats Golf- risis en -oorlog) maar ook maatrege- jen in eigen land, zoals die van de enbalans en de beperking van iet autogebruik, zitten de bedrijfstak Siiet zo lekker, itimist imijn kan nu wel gekscherend zeg- i, dat 'we dan maar overgaan op fietsenhandel, want dat valt ook ider de Bovag', bepaald plezierig jn alle plannen voor het weren van auto voor deze bedrijfstak natuur- niet. indanks toont Romijn zich de optimist. „Je moet altijd knok- ;n in een kansrijke markt. Ik geloof larom, dat het met de verkoop van itomobielen allemaal wel zal mee- len. De laatste jaren schommelt ;t aantal verkochte nieuwe auto's rond de vijfhonderdduizend. Naar lijn stellige verwachting komen we lar dit jaar ook weer ongeveer op it. Veel groei verwacht ik niet, want 'e hebben nu eenmaal te maken met in vervangingsmarkt", constateert nuchter. [atuurlijk voorspelt de Tussenba- ïs weinig goeds. Samen met het ilfeffect is dat denk ik de reden 'aarom de mensen in de wachtka- zijn gaan zitten als het gaat om iet kopen van een nieuwe auto. "aar het is altijd al zo geweest, dat als Ie overheid de prijzen verhoogt, de 'erkoop een tijdje stagneert. Dat zag ook bij de sigaretten. Als er weer in kwartje bovenop kwam, werden t eerst minder verkocht want het Werd allemaal toch wel wat te duur maar na een tijdje werd toch weer dezelfde omzet gehaald als foorheen. Met auto's is het niet an- irs. De automobilist moet alleen ize keer heel wat meer gaan beste- ;n. Men heeft al berekend zo'n ze shonderd gulden méér. Als hij dat ook kan, zal hij dat zeker doen, al ge loof ik wel dat het voor Jan Modaal lager gesalarieerden een hele dob ber wordt". Romijn gelooft dat het als gevolg van en ander ook voor de autobedrij ven niet zo gemakkelijk zal zijn eco nomisch te blijven functioneren. „Autorijden wordt zo langzamer hand beschouwd als een onvriende lijke daad", verzucht hij, waarbij hij in vooral doelt op de milieu-organi- De garagebedrijven hebben het nu eenmaal niet meer zo gemakkelijk als voorheen, meent men bij de Bovag. Foto Sijthoff Pers Aart Romijn, Bovag-voorzitter Randstad West saties die volgens hem het autorijden veel te negatief benaderen. Zij ver liezen uit het oog, dat het juist de auto-industrie is die in een relatief korte tijd enorme investeringen heeft gedaan teneinde het milieu te verbeteren. „En dan te weten, dat het percentage dat de auto aan de vervuiling bij draagt betrekkelijk gering is verge leken met veel andere vervuilings bronnen. Als je dan de berichten daarover leest, lijkt het wel alsof de auto de enige vervuiler is die we heb ben". Volgens hem lopen de Bovag en haar leden juist voorop in het vol doen aan de wettelijk gestelde mi lieu-eisen, waarbij hij nadrukkelijk wijst op de gratis milieukeuringen, die door de Bovag-bedrijven worden uitgevoerd Begrijpelijk Uiteraard vindt de rayonvoorzitter van de Bovag een aantal van de te nemen overheidsmaatregelen wel begrijpelijk. Natuurlijk kan niet ein deloos worden doorgegaan met het verstikken van de binnensteden. „Maar als we dan zien hoe dat in Den Haag op lokaal niveau wordt aange pakt, dan is dat een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. In tegenstel ling tot Amsterdam en Rotterdam heeft Den Haag geen ringwegen en kent de stad geen goede doorstro ming. Het zijn allemaal éénbaanswe- gen waarover je je met grote moeite de stad kunt binnenwurmen. Dat is voor automobilisten al een probleem, maar op den duur is dat vooral ook funest voor de vijftig tot zeventig au tobedrijven die in de stad zijn geves tigd. Ik ken een bedrijfje in de bin nenstad dat in een straatje zit waar eenrichtingsverkeer is ingevoerd en waar eigenlijk alle maatregelen ge nomen zijn om het voortbestaan er van onmogelijk te maken. Het zit er desondanks nog, maar hoe lang nog Voor de eigenaar van dat bedrijf is een dergelijk beleid niet goed te be grijpen maar in het groot geldt dat ook voor de Haagse burger. Neem nu de bouw van dat nieuwe stadhuis. Het komt in het hartje van de stad, maar met de auto kun je er straks niet meer komen". Discriminerend Zelf heeft Romijn een bedrijf in de Haagse Torenstraat, tegenover de Torengarage. Hij vertegenwoordigt twee verschillende merken. In Den Haag een Brits merk, in Voorburg een Japans. In totaal heeft het bedrijf zeven vestigingen. In het Haagse staat Romijn bekend als de 'tweede Britse ambassadeur', sinds hij zich voor advertenties als zodanig heeft laten fotograferen, compleet met bol hoed. Zodra de auto geheel uit de bin nenstad wordt gebannen, krijgen be drijven als het zijne het er niet ge makkelijker op. „Nog erger wordt het als de tolplei- nen er werkelijk zouden komen", meent Romijn. „Dat is een puur dis criminerende maatregel. ('Overigens moet ik nog zien dat dat doorgaat, want van alle plannen van minister Maij-Weggen zijn er 99,9 tot nu toe van tafel geveegd, maar dit terzijde'). In de eerste plaats wordt het westen er veel meer door getroffen dan de rest van het land, terwijl het belang rijkste deel van onze economie uit datzelfde westen komt. Verder is het discriminerend ten opzichte van de mensen die hier naartoe moeten ko men. Ze worden immers verplicht daarvoor te betalen". Romijn vraagt zich in zijn somberste momenten wel eens af 'hoe je als au todealer nog kunt blijven bestaan als het autoverkeer op die manier moet worden tegengegaan'. Een heel groot probleem bij het invoeren van de tol- pleinen ziet hij overigens in het voor komen van het sluipverkeer dat on getwijfeld ontstaat als men deze plei nen wil mijden. Zoiets acht hij com pleet onmogelijk. In elk land waar tolwegen zijn, is het gebruikelijk datje langs alternatieve wegen hetzelfde doel kunt bereiken. Hier schijnt dat niet alleen moeilijk te verwezenlijken te zijn, maar de minister wil dat zelfs verhinderen. Romijn begrijpt wel dat het erom gaat de automobilist die liever geen tol betaalt „en welke Nederlander wil graag tol betalen toch in de fuik te laten lopen, maar hij zou niet weten hoe dat dan zou moeten. Be kend is, dat het ministerie nu een on derzoek naar de mogelijkheden voor zulke tolpleinen en de verkeersaf wikkeling daaromheen laat verrich ten. Romijn had het beter gevonden als de minister eerst dat onderzoek had laten verrichten en niet was be gonnen met iedereen de stuipen op het lijf te jagen met allerlei ondoor dachte plannen die later zelfs mis schien weer onuitvoerbaar blijken te zijn. „En wat dacht je van de kosten, waarmee dat allemaal gepaard gaat? Dat brengt nooit een dubbeltje op". Romijn hoeft het niet eens uit te re kenen. Vertrouwen Wat de autobranche verder nog bo ven het hoofd mag hangen, de Bovag blijft de toekomst vol vertrouwen te gemoet zien. Met frisse moed is men dit jaar begonnen met een nieuw the ma: 'n Bovag-bedrijf heeft hart voor zijn klanten'. De auto is immers voor de klant een stuk onmisbaar gereed schap geworden, een vervoermiddel dat hij zal blijven koesteren. Het zal wat anders moeten worden gebruikt, maar dat is een zaak van de consu ment zelf. Daar hoeft de Bovag niet over wakker te liggen. Daar hebben we de ANWB en de KNAC voor. De Bovag is er voor de belangen van de autobedrijven. De bond die zich uiteraard blijft inzetten voor het vrije gebruik van de auto, is volgens Romijn absoluut bereid medewer king te verlenen als het gaat om ver betering van de infrastructuur. Maatregelen die met het oog op 1992 noodzakelijk zijn. Niet het opwerpen van belemmeringen, maar juist het heel riant toegankelijk maken van de Randstad is volgens hem de bood schap. Het gebied waar de 740 bedrij ven (tien procent van het landelijk totaal van Bovag-autoleden) zich be vinden en die daardat wil Romijn niet verhelen ook alle belang bij hebben. Via dealersocieteiten en der gelijke, waarvan de twaalf leden van zijn bestuur lid zijn, legt de voorzitter overal zijn oor te luisteren. Als er dan iets in Boskoop, Delft of het West- land aan de knikker is, verneemt hij dat uit de eerste hand. Soms gaat dat over milieuproblemen, een andere keer over ontwikkelingen op de markt of over shows en acties die daar dan worden gehouden. „Zo le ren we van elkaar". In het oog Opmerkelijk vindt Romijn overigens wel een recente ontwikkeling op de Haagse markt. Wellicht ook met het oog op 'het magische jaar 1992' vesti gen zich in de Binckhorst en elders de laatste tijd steeds meer importeur- dealercombinaties, in totaal nu al een achttal. Een gang van zaken die de particuliere dealer volgens hem nauwlettend in het oog moet houden. Het lijkt er weliswaar op, dat het kleinere particuliere dealerbedrijf daar wel eens door zou kunnen wor den verdrongen, toch ziet Romijn die ontwikkeling in de toekomst ook weer niet als een regelrechte bedrei ging. „De toekomst ziet er altijd goed uit", zegt hij opgewekt, „al maken we ons natuurlijk toch wel eens zorgen. Ik zeg altijd en dat lijkt natuurlijk een dooddoener'ik heb de hon gerwinter overleefd, ik ben de eerste en de tweede oliecrisis doorgekomen en nu is zelfs de Golfoorlog al weer goeddeels achter de rug'. De toe komst kan niet meer stuk". Ex-Camel Trophyrljder start rijschool In Ardennen cht goed omschrijven kan hij het niet. Maar toen de Hage- naar Raoul Jacobs eind april l'89 terugkeerde van de Ca mel Trophy, gehouden onder erbar melijke omstandigheden in het hart van de Amazone, wist hij zeker dat hij zijn oude beroep, barkeeper in een ongerencafe, vaarwel zou zeggen, let drieweekse verblijf in de jungle, het slapen in de hangmat in de van wonderlijke geluiden zwangere nachten, de kameraadschap bij het overwinnen van de problemen on derweg (er waren dagen dat de deel nemers 140 meter aflegden in 14 uur) droegen er toe bij dat hij na zijn te rugkeer niet meer kon wennen tus sen vier muren. „Er is iets merkwaardigs met die Trophy. Welke oud-deelnemer je ook spreekt, de Trophy heeft zijn le ven veranderd. Niet altijd in positie ve zin, er zijn er geweest die zelfs niet meer konden wennen in het keurslijf van hun huwelijk, maar in het alge neen zijn de Trophyrijders er maat schappelijk beter van geworden. Je vindt ze terug in zeer avontuurlijke i" «roepen als straaljagerpiloot of oofd van bewakingsdiensten van multinationals". Jacobs, al jaren lang een verwoed be oefenaar van de spleleologie, het af dalen in grotten, stapte uit zijn oude vak, werd eerst reisleider van de Ca mel Adventure Tours en besloot re cent op eigen benen te gaan staan. Hij :urd richtte, met steun van Camel in de Belgische Ardennen een Off-Road Driving School op, een cursus die ei genaren van terreinauto's in staat stelt in Landrovers te leren hoe ze in het terrein hun wagens onder con- trole kunnen houden. Hij ging daartoe een overeenkomst aan met de eigenaar van de camping Grand Bru, een uit Den Haag afkom- j-jy 'tige tandarts, Robert Brouwer die vorig jaar, moe van het gaten vullen, Raoul Jacobs. zijn praktijk in Nieuwegein verliet, om te proberen van de failliete cam ping Grand Bru (letterlijk vertaald grote rotzooi) weer een rendabel be drijf te maken. Wat lukt, vooral om dat op Grand Bru veel mag wat el ders niet mag, en de vrijheid te doen en te laten wat men wil hoog in het vaandel staat. Gebitten „Kijk", zegt de tandarts die het regu leren van gebitten van de omwonen den van Grand Bru ook niet uit de weg gaat, als hij maar niet langer dan een paar uur per dag de boormachine hoeft te bedienen, „Ik wil hier de sfeer van de jaren zestig oproepen. Mensen die de bungalowparken van Center Pares, en tropische zwempa leizen het einde vinden hebben hier niets te zoeken. Mensen die er van houden hier door de natuur te zwer ven en op mijn speciale terrein in de buurt van de camping zich uit te le ven met hun crossmotoren en vier- wielaangedreven wagens zijn van harte welkom. Ik ben er ook tegen dat er maar links en rechts in de na tuur met mechanische voertuigen wordt gereden, en hier blijft het be perkt tot een speciaal daartoe ge schikt gemaakt stuk grond". „Toen Jacobs bij mij kwam met het idee hier een Off Road Driving School op te richten ben ik dan ook meteen akkoord gegaan. Hij is een serieuze jongen, hij leert zijn cursis ten dat het volstrekt not done is om zomaar in het wilde weg de natuur te gaan vernielen, bij hem kunnen de cursisten zich uitleven en ervaren dat terreinrijden geen kwestie is van zoveel mogelijk gas geven en overal Les in terreinrijden in de Belgische Ardennen. dwars door heen te rammen. In te gendeel, terrein rijden is een uiterst behoedzame aangelegenheid waarbij de snelheid volstrekt ondergeschikt is aan de behendigheid om door die pe met water gevulde gaten te sturen en over uiterst glibberige paden en karresporen. Voor mij is het ook een aardig initiatief. De cursisten slapen bij mij, eten bij mij, drinken bij mij, dus het mes snijdt aan twee kanten". Een tandarts dus als campinghouder, een gewezen leraar maatschappijleer als barkeeper en een ex-Camel Trop- hydeelnemer als instructeur, een wonderlijke drietal daar in de recent zo rijkelijk besneeuwd geraakte Ar dennen. Vanuit de boomtoppen weerklinkt het droeve gekras van de kraaien, roodborstjes wippen nieuwsgierig van tak naar tak als Ja cobs demonstreert hoe je een in een snel stromende beek geraakte Land rover met behulp van de voor op de wagen gemonteerde lier omhoog kan takelen. Het lukt verbluffend gemakkelijk, hij laat vervolgens zien hoe je een zo op het oog onmogelijke bocht kan ne men zonder de bomen en struiken langs het pad te raken, hij laat de neus van de Landrover behoedzaam in een meters diepe met water gevul de kuil zakken en even behoedzaam weer uit de put rijden. Zegt dat de cursus zich niet beperkt tot terrein- rijden. „We geven ook onderricht in orientatierijden, kompas en kaartle zen en autotechniek". De Hagenaar had verwacht dat zijn initiatief een succes zou worden, maar dat de aan meldingen zo binnen zouden stro men, zo snel na de oprichting van de school, verbaasde ook hem. Jacobs: „Het blijkt dat ook grote bedrijven geïntereseerd zijn om hun werkne mers zo'n cursus te laten volgen. En het aardige is dat de andere mensen op de camping zich volstrekt niet sto ren aan onze activiteiten. Vanmor gen kwamen er twee naar me toe. Die zeiden meneer Jacobs we waren hier door de bossen aan het zwerven en waren al op uw terrein gekomen voordat we het geronk van de diesel motoren überhaupt hoorden. Dat be tekent toch dat we niemand overlast aan doen. En de boswachters hier zijn blij. Die hoeven niet meer dag en nacht bezig te zijn om bestuurders van dwars door de natuur hossende wierwielauto's te bekeuren". Wie meer wil weten: Informatie Ca mel Off Road Driving School, Post bus 341, 4560 AH Hulst. tel. (01140) 12370. Voorzitter Aart S. Romijn van het Bovag-rayon nummer 100, Rand stad West. Foto Stephen Évenhuis

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25