EEN 'BOLLETJE' VOOR WIE DURFT NISSAN SUNNY: KLEINE PRIMERA GIRO 800800 DEN HAAG NIEUWE TRENDS HOUDENAUTO BEDRIJF LEVENDIG HENKLAMBREGTSE (ADVERTENTIE) HET NEDERLANDSE RODE KRUIS. UNICEF NEDERLAND. STICHTING VLUCHTELING, ARTSEN ZONDER GRENZEN Deze aktle wordt gevoerd in samenwerking met: Memisa. Monsen in Nood. Novib/Gast aanTalel, Autovak '91beurs voor accessoires onderdelemen ooit ook banden, waarvoor de garage dan opslagkasten of zo moet kopen. Tevens wijst De Rijk erop dat kwaliteit en efficiënt werken in de garage steeds meer aandacht krijgen. Op die manier kan de werkplaats klanten blijven trekken, die meer bijdragen aan de bedrijfswinst dan kopers van nieuwe auto's. Garage automatisering (computerprogramma's) ontbreken niet op de Autovak- noviteitenlijst. Gouden handel Op het gebied van accessoires hoeft men vooreen inzakkende Veel zakenmensen willen nu een autotelefoon. Door de fel le concurrentie zijn de prijzen enorm gedaald. Foto Sijthoff Pers markt al helemaal niet te vrezen. Dat lijkt in tegenspraak met het feit dat auto's steeds completer worden uitgerust, terwijl men gemiddeld ook steeds duurdere modellen koopt. Het aardige is dat een geheel nieuw slag klanten zich aandient. Juist zakenauto's, meestal uit een hoge prijsklasse, worden in toenemende mate achteraf opgesierd. De fiscus wil zakenauto's zwaarder belasten, hetgeen de autohandel compenseert door uitgeklede grote auto's te bieden voor een beperkte prijs (waarbij een bedrag van vijftig mille zich als magische grens aftekent). Zo wordt de inkomens-bijtelling voor een auto van de zaak in de hand gehouden; tegen de verdrukking in blijft de markt voor zakenauto's groeien. Maar daar de fiscus slechts naar de catalogusprijs kijkt, weerhoudt niemand de berijder van zo'n auto ervan om achteraf alle weggelaten accessoires alsnog bij te kopen. De verzekering ziet graag een alarmsysteem op auto's van meer dan vijftig mille, dus ook daarin zit goede handel. De particuliere autokoper krijgt meestal reeds een complete auto, maar komt wel een steeds duurdere autoradio kopen. Modellen die voorzien zijn van een CD-speler of Radio Data System RDS ondervinden een warme belangstelling. De zakenauto-eigenaar komt massaal een autotelefoon aanschaffen, nu de PTT geen monopolie meer heeft op de verkoop daarvan. Dat de prijzen door felle concurrentie enorm daalden mag niet deren, het wordt goedgemaakt door de gigantische vraag. In 1990 werd het aantal autotelefoon abonnees meer dan verdubbeld, het zijn er nu 90.000. Toch verwacht men dat daar dit jaar nog 40.000 bijkomen, om door te groeien naar een miljoen abonnees over tien jaar. Daarin zitten dan ook de eigenaren van een draagbare telefoon (zakmodel), nu al de nieuwste mode. Vanaf 1992 gaat de autotelefoon, op alweer een nieuw netwerk ATF4, nog uitgebreidere mogelijkheden bieden, tot in 1995 bellen door heel Europa mogelijk moet zijn. De Autovak '91 is open van maandag 18 tot en met zaterdag 23 maart, dagelijks van 10 tot 22 uur. Behalve op zaterdag, want dan zijn de deuren van 10 tot 17 uur open. De toegangsprijs is15 per persoon. geregelde driewegkatalysator. De 1.6 liter motor levert goede prestaties, maar niet om van achterover te slaan. Na eerder met een Sunny ge reden te hebben met de 1.4 liter mo tor, is de conclusie zelfs dat deze krachtbron nauwelijks voor de 1.6 li ter motor onderdoet. Wie 1400 gul den wil besparen, het verschil tussen 1.4 SLX en 1.6 SLX, kan dit met een gerust geweten doen. Eerstgenoem de staat in de prijslijst voor 29.195 gulden en voor laatstgenoemde moet 30.595 gulden op tafel worden gelegd. De 1.6 liter motor met twee bovenlig gende nokkenassen heeft een inhoud van 1597 cm3. Zijn maximale vermo gen van 66 kW/90 pk bereikt hij wanneer de krukas 6000 omwente lingen per minuut maakt. Zijn maxi male trekkracht van 134 Nm wordt gerealiseerd bij 4000 toeren per mi nuut. Met ditbechikbare potentieel is de krachtbron in staat de Sunny in 10,7 seconden naar de 100 km/u te doen snellen. Zijn topsnelheid is 180 km/u. Dorstig De Sunny ontpopte zich als een auto die wat dorstig is. Hij liet een gemid deld verbruik van 1 op 11 noteren. Als verzachtende omstandigeheid kan worden aangevoerd dat het koud was, waardoor het gebruik on- gustig wordt beïnvloed, maar een zuinige auto zal het ook bij mooi weer niet worden. Wanneer rustig met het gaspedaal wordt omgesprongen doet de motor vrij stil zijn werk. Worden er prestaties verlangd dan wil de mo tor daaraan wel voldoen, maar niet zonder daarbij een rauw geluid voort te brengen. Op de wegligging valt weinig aan te merken. Het is als gevolg van de stuurbekrachtiging een handzame auto die zich probleemloos door het drukke stadsverkeer laat loodsen. Op de grote weg bewees hij over een stabiel weggedrag te beschikken. In bochten verloochent hij zijn karakter niet en is dus onderstuurd. Hij wil lie ver rechtuit, maar zwaar protest daartegen aantekenen doet hij even wel niet. De Japanners hebben een naam hoog te houden op het gebied van versnel lingsbakken. De vijfversnellingsbak die in de Sunny is gemonteerd vormt daarop geen uitzondering.. Samenvattend kan worden gesteld dat de Sunny een gezinsauto is, die het grote publiek zeker zal aanspre ken, veel rijplezier biedt, maar he laas achterin te krap bemeten is. Mazda 121, Lelijke Eend van de jaren negentig Voor wie eens wat anders wil dan anders en zich niet stoort aan minder compli menteuze opmerkingen komt in aanmerking voor de Mazda 121. Want één ding is duidelijk deze zeer eigenzinnige Mazda is een au tootje voor wie durft. Deze kleinste Mazda heeft al vele tongen losgemaakt zowel in positieve als in negatieve zin. Positieve in de trant van: leuk, aardig, weer eens iets anders en in negatieve zin: eigenaar dig, hoe kunnen ze zo iets maken, le lijk, het lijkt wel of hij al tussen, twee auto's heeft gezeten. Of gewoon een dom wagentje. In vakkringen staat hij inmiddels be kend onder de namen 'bolhoedje' of 'bolletje'. In zijn korte bestaan op de afgelopen personenauto RAI maakte hij zijn Europese debuut heeft hij bereikt wat de ontwerpers van Mazda wilden bereiken, name lijk een auto op de markt brengen die de emoties zou losmaken. Daarin zijn zij volledig geslaagd. Sterker nog, de Mazda 121 heeft alles in zich om een soort Lelijke Eènd van de jaren ne gentig te worden. IJe kunt natuurlijk een spraakma kende auto op de markt brengen, tnaar hij zal hoe dan ook verkocht moeten worden. Angst heeft bij im porteur inmiddels plaats gemaakt voor optimisme, want de 121 schijnt alle stoutste verwachtingen te gaan overtreffen. Volgens Mazda-impor- teur Auto Palace in de Binckhorst in Den Haag kunnen de dealers de l naar de 121 nauwelijks aan. 'Kontje' Wie het autootje voor het eerst ziet kan zich niet voorstellen dat hij vier volwassenen met een flink postuur op verantwoorde wijze kan vervoe ren. Bovendien is het bijzonder dat zij kunnen in- en uitstappen via hun eigen portier. Hij /zij zal daarnaast versteld staan over de bagageruimte die dit autootje te bieden heeft. De 121 heeft, dat zal niemand kunnen ontkennen een raar kort 'kontje' en daarvan mogen normaal gesproken geen wonderen ten opzichte van de bagageruimte worden verwacht. Schijn bedriegt, ook in dit geval, want de 121 beschikt over een rela tief grote bagageruimte, binnen ziet de 121 er zonder meer tuk en verrassend compleet uit. In de GLX waarmee op uitgebreide schaal kennis mocht worden ge maakt, waren de zetels voorzien van een leuk dessin, dat voor een vrolijke Het 'bolhoedje' is verrrasend ruim. Foto Mazda noot in het interieur zorgde. Kortom, het ziet er binnenin allemaal zeer verzorgd uit en alles wat het rijden kan veraangenamen behoort tot de standaarduitrusting. Uiteraard is hetgeen standaard is afhankelijk van het type. De GLX en het topmodel, de GLX Cabrio Top, bieden meer luxe dan de LX, waarin echter ar moe allerminst troef is. Eenmaal achter het stuur gezeten kwam de vraag naar voren van: waar herinnert deze 'zit' aan? Ant woord: aan de Fiat Uno/Tipo. Daarin staan de stoelen, om ruimte te kun nen winnen, tamelijk rechtop en zijn de zittingen aan de korte kant. Dit zelfde heeft Mazda in de 121 gedaan. Met als gevolg dat ook in deze auto de juiste zit achter het stuur wat moei lijk is te vinden. Uit deze constate ring mag niet worden afgeleid dat het zitcomfort te wensen overlaat. Het 'bankstel' als geheel zit dermate comfortabel dat lange ritten zonder al te moe te worden kunnen worden afgelegd. Dievengilde Voor wie wil kan de bagageruimte nog eens flink vergroten door de rug van de achterbank in zijn geheel of gedeeltelijk (1/3-2/3) weg te klap pen. Om de kofferruimte te beveili gen tegen het dievengilde kan de achterbankleuning op slot worden gedaan. Hierdoor wordt voorkomen dat van binnenuit de kofferruimte kan worden bereikt. De voorwielen van de 121 GLX wor den aangedreven door een moderne viercilinder 1.3 liter injectiemotor met vier kleppen per cilinder. De uit laatgassen verlaten niet eerder de uitlaat voordat ze zijn 'gewassen' door de geregelde driewegkatalysa tor. De motor levert een vermogen van 54 kW/73 pk bij 6000 toeren per minuut. Zijn maximale trekkracht van 106 Nm wordt bereikt wanneer de krukas 3700 omwentelingen per minuut maakt. De topsnelheid ligt rond de 155 km/ u, maar om deze snelheid te bereiken moet wel enig geduld worden opge bracht. Tot 120 km/u trekt de motor vlotjes door, daarna wordt het duide lijk minder. Waar het niet minder mee wordt is het geluid en het ver bruik. De zestienklepper laat zich wanneer hij moet presteren duidelijk horen en dat onder deze omstandig heden tevens het verbruik toeneemt laat zich raden. Maar een gemiddeld verbruik van 1 .op 11,5 is niet écht zuinig. Een minpuntje krijgt ook de versnellingsbak. De vijfbak schakelt Als eerste in Europa had Nederland een beurs voor garage-uitrusting, onderdelen en accessoires (te weten in 1964), vertelt P. C. H de Rijk, vice- voorzitter van het organiserend comité van de Autovak 1991. Deze tentoonstelling, die van 18 tot en met 23 maart wordt gehouden, neemt in belang alleen maar toe, zo meent hij. Een aantal duidelijke trends leidt ertoe dat vooral de markt voor garage-uitrusting en accessoires zeer interessant blijft, ook al hebben de steeds knappere auto's nog altijd een geleidelijk afnemende behoefte aan onderhoud. Terwijl bovendien de groei van het autopark in weerwil van ongeruste geluiden terugloopt, dus op een gestage stroom nieuwe klanten hoeft ook niet gerekend te worden. Men gaat er echter vanuit dat deze negatieve effecten meer dan goedgemaakt zullen worden door andere ontwikkelingen. Er zit een enorme handel in milieutechniek voor de autobranche. Niet alleen de auto's zelf worden schoon, ook het garagebedrijf moet dat worden. Dat blijkt wel op de Autovak, waar veel van de lange noviteitenlijst iets uitstaande heeft met het milieu. Direkt en indirekt: het eerste doordat garagebedrijven en reparatie-inrichtingen wettelijk genoodzaakt zijn hun afval, zij het vast, vloeibaar of gasvormig, te reinigen of anders te verzamelen. Oliefilterpersen, verfblikpersen, reinigingsapparaten die hun reinigingsmiddel hergebruiken of vuil opvangen, het is er in steeds uiteenlopender vormen. Daarnaast rukt de elektronica in schone auto's sterk op, waardoor gespecialiseerde en dure testapparaten nodig zijn om onderhoud en reparatie te plegeh. Dat betekent indirekt door de milieuzorg handel in geavanceerde werkplaatsuitrusting. Ook zullen de mogelijkheden voor hergebruik van materialen toenemen. Dat is de volgende stap van de auto-industrie, na de invoering van uitlaatgasreiniging. Dit betekent: gescheiden inzameling van zaken als accu's, kunststof De vierdeurs Nissan Sunny. Foto's Henk Lambregtse MS 1 maar nauwelijks was de Bluebird opgevolgd door de Primera, of Nissan blies op nieuw in de bus. De oude Sunny moest plaats maken voor een geheel nieuwe serie. Twee compleet nieuwe auto's zo kort achter elkaar uitbrengen, mag een huzarenstukje worden genoemd. Zelfs als de ene uit Engeland (Nissan UK) komt Pri mera en de ander uit Japan (Sun- ny)- - net behoeft geen betoog dat uitein- H 1 delijk toch alles vanuit Japan wordt bestierd. In dat licht bezien is het dan ook niet vreemd dat de Sunny veel weg heeft van de Primera, die in- middels zeer goed is ontvangen. Aan dit succes heeft zijn tweede plaats in de verkiezing Auto van het jaar 1991 flink bijgedragen en nog steeds zijn daarvan de positieve effecten merk- De Primera zal ongetwijfeld de Sun ny in zijn succes laten delen, want vooral de sedan is in feite een kleine Primera. Voor een nadere kennis making kregen wij de Nissan Sunny 1.6 SLX mee. Geen hartelijke be groeting, want het instappen leverde al gelijk een pijnlijke knie op, die nogal hard in aanraking kwam met het dashboard. Het zou later nog Voorin comfortabel, achterin aan de krappe kant twee keer gebeuren. Pas daarna wa ren we gewend aan het vooruitste kende dashboard. Wat binnen direct opvalt is dat Nis san verder een goede 'binnenhuisar chitect' aan het werk heeft gezet. Het interieur ziet er zeer verzorgd uit en het bankstel zit goed. Bovendien is de bestuurdersstoel met een draaiknop in hoogte verstelbaar. Ruimte De ruimte voorin is voldoende, het geen helaas niet opgaat voor achter in. De wagen toont van buiten groter dan hij in feite is, want wanneer twee volwassenen achterin voor een lange rit moeten plaats nemen, krijgen zij het zonder meer moeilijk. Dat maakt de Sunny meer geschikt voor een ge zin met kleine(re) kinderen. Vooral omdat hij over een flinke koffer ruimte beschikt kunnen een wandel wagentje of andere volumineuze za ken zonder problemen worden mee genomen. Een complete kampeeruit rusting zal echter toch wel wat moei lijkheden opleveren, tenzij de ach terbank in zijn geheel of gedeeltelijk (1/3 of 2/3) kan worden weggeklapt. Het rijden in de Sunny is zonder meer een aangename bezigheid. Het is gewoon een probleemloze auto. Twee zaken die het rijden nog extra veraangenamen zijn het bijzonder fijn in de hand liggende stuur en de stuurbekrachtiging, die bij de GLX tot de standaarduitrusting behoort. Het heeft bij Nissan, in vergelijking met de andere Japanse merken, vrij lang geduurd voordat werd overge stapt op meerkleppentechniek. Af gezien van de meer sportieve model len was de Primera de eerste mid denklasser waarbij Nissan de 'adem haling' liet geschieden door vier in plaats van twee kleppen per cilinder. Ook de viercilinders in.de Sunny tel len nu in totaal zestien kleppen. Carburateur Vreemd is wel dat zowel de 1.4 als de 1.6 liter motor hun brandstof nog via een carburateur toegediend krijgen. Zij het dan dat de brandstoftoedie ning langs elektronische weg wordt geregeld. Toch bestaat de indruk dat vanwege het feit dat de voorwielen van 'onze' Sunny niet door een injec tiemotor werden aangedreven hier door bij even gas loslaten en weer iets gas bijgeven een schokje optrad. Niet écht hinderlijk, maar het hoort na tuurlijk niet. De motor is overigens zo schoon als hij maar kan zijn en dit betekent dat hij is uitgerust met een soepel daar niet van, maar de wegen die met de versnellingspook moeten worden afgelegd om van de ene naar de andere versnelling te komen zijn tamelijk lang. Dames Opvallend was dat veel vrouwen en thousiaster reageerden op het ge durfde ontwerp dan mannen. Zij vonden het over het algemeen een leuk autootje. Hieruit mag, zij het voorzichtig, de conclusie worden ge trokken dat zij eerder tot aanschaf van een 121 zullen besluiten. Als deze stelling juist is dan doet Mazda er verstandig aan de 121 ook met stuur bekrachtiging te gaan aanbieden. Bij lage snelheden stuurt hij nogal zwaar. Over de wegligging echter niets dan lof. Zijn rijgedrag ook in bochten en zijn enorme ruimte zijn zonder meer zijn sterkste pun ten. Om het 'blote billen gezicht' van ons 'bolhoedje' te camoufleren was op het korte kontje een spoiler aange bracht. Grappig, maar voor dit attri buut moet wel extra in de buidel (550 gulden, incl. btw, monteren en spui ten), worden getast. Voor de GLX moet 21.795 gulden worden neerge teld en voor die prijs koopt men een zeer opvallend wagentje, dat ruimer in zijn jas zit en veel beter rijdt dan zo op het eerste gezicht lijkt. De 121 heeft alles in zich om uit te groeien tot een trend. Foto's Henk Lambregtse

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23