AUTOSTAD EISENACH BLOEDT DOOD LADA, LEASE-AUTO VOOR PARTICULIEREN De oude Wartburg- fabriek in het midden van de stad. □lis Dmi Sluiting Wartburgfabrlek kost 35.000 banen opv ïeens wordt het haar teveel. Haar ond begint te trillen en je ziet de anen in haar ogen wellen. Voordat et tot een echte huilbui komt draait zich abrupt om. mompelt iets dat n verontschuldiging moet lijken verdwijnt zo waardig mogelijk de ;uken in. geknakt door emoties. opkomende tranen leveren de iddelbare vrouw 'nee, geen aam' het letterlijke beeld op haar je n ekomst: wazig en ondoorzichtig. ïforie heeft plaats gemaakt voor gepijepe teleurstelling. Want óók zij ;eft gedacht dat na het slechten van Muur het in haar land, dat zich nu >k Duitsland mag noemen, allemaal iter zou worden. Voor haar heeft de 'ende' (ommekeer) in de voormali- DDR nog niet gebracht wat en vele anderen met haar ervan jdden verwacht, ipscle periode van grote vreugde is ?orbij en nu begint volgens haar de lende: „De veranderingen gaan el te snel. Bedrijven worden ver een cht en gesloten en daardoor raken el mensen hun baan kwijt. Ik weet \CCO dat jullie het in het Westen beter dden dan wij, maar toch hadden het hier op het platteland zeker w et slecht. We hadden te eten en we dden werk". :t emotionele gesprek had plaats in n 'hotel' in een omgeving even dassen de autostad Eisenach waar n Hollander niet vrolijker van Drdt. Bij het betreden van het ge- uw krijgen de bezoekers uit Hol- eppt id zonder enige terughoudendheid horen dat hun bedden staan in het 'OtO ormalige buitenverblijf van oud ibons en ex-vriend van Hitier, Iring. Vervolgens dat het immens ote landhuis later heeft toebehoord n de communistische partij en dat Pjgg ze verblijfplaats nu onder andere enst doet als vakantieverblijf voor nderen met kanker. Vandaar dat bedden in de éénpersoonskamers de krappe kant waren en ze slaap gelijk was aan de bedden, aan irt en dat terwijl we toch om elf uur ze kamer met bad hadden opge- cht. Hoewel het fraai gelegen op n conferentieoord lijkende ge- -n uw was berekend op honderden sten, waren wij, drie Holanders, de igen. dui ere ard ras. int ekt thcÖ i ja IV», De casco's van de Vectra's worden in kratten per spoor aangevoerd. Directeur Jürgen Gebhardt: „Wij werken volgens het Japanse systeem". Eisenach verworden tot wat het nu is: een verlopen, vuile en armoedige stad. De bewoners passen goed in het beeld dat de stad biedt. Zij zien er in het algemeen slecht of ouderwets ge kleed uit en hun huidskleur is veelal vaal bleek. Bovendien stinkt het er naar uitlaatgassen en brandende (bruin)kool. De fabrieken en bedrij ven draaien in de meeste gevallen nog op kolen. Vandaar dat naast bij na ieder bedrijf de kolen hoog liggen Voor ons bezoek aan Opel-Automo- bilwerk Eisenach-PKW GmbH en aan de uit 1896 stammende fabriek waar nog tot eind deze maand de Wartburg van de lopende band zou komen rollen, zouden we logeren in het hoog boven de stad gelegen slot Wartburg, waar dus de pruttelende Wartburg naar is vernoemd. Het 'bordje vol' deed ons uiteindelijk be landen in het voormalige enorme landhuis van Göring, een half uurtje rijden van Eisenach. Opel Opel heeft, als dochter van de Ame rikaanse autofabrikant General Mo tors, een nieuwe hal van Automobil- werk Eisenach (AWE) overgenomen op het AWE-complex aan de rand van Eisenach. Opel gaat op dat com plex nieuwbouw plegen voor de fa bricage van de nieuwe Astra (de op volger van de Kadett) en de Corsa. Vanaf eind volgend jaar moeten daar in totaal 150.000 Opeis worden gepro duceerd. De stokoude en vuil spuitende AWE- fabriek waar nu nog negentig Wart- burgs per dag van de band komen rollen ligt midden in het centrum. Deze oer-ouderwetse autofabriek, waar Renault nog de lopende banden heeft aangelegd een soort spoor wegnet waarop lorries rijden met daarop de casco's van de Wart burgmoet dus eind deze maand, tot groot verdriet van 7000 werkne mers, zijn deuren sluiten. Ook onze rondleider, dipl. ing. Hans- jörg Mahr, moet tijdens de korte rondleiding in de bijna uitgestorven fabriek vanwege een protestactie voor werk meerdere malen vech ten tegen de tranen. De vraag of hij van Wartburg houdt is dan ook vol slagen overbodig „Het zijn goede, goedkope en probleemloze auto's. Auto's die je nooit in de steek laten", zo zegt hij wervend. Na een korte proefrit in zijn Wart burg moeten we hem deels gelijk ge ven. De Wartburg is voor zijn geld (ruim 10.000 gulden) een aardige maar ook ruime gezinswagen. Zeker nu hij ook schoon is omdat de prutte lende driecilinder tweetaktmotor heeft plaats gemaakt voor de vierci- linder viertaktmotor met katalysator van Volkswagen. Mahr en zijn collega's begrijpen dan ook niet, dat de fabriek nu al dicht moet, want er zijn nog orders tot eind van dit jaar. Het sluiten van Wart burg betekent dat bij de toeleveran ciers ook nog eens bijna dertigdui zend werknemers hun baan verlie zen. Eén van de belangrijkste rede nen om tot sluiting over te gaan is dat er op iedere Wartburg 300 DM moet worden toegelegd. Voortzetting zou onverantwoord zijn. De sluiting van de fabriek is ook een klap in het gezicht van de potentiële Wartburg-kopers, die veelal langer dan tien jaar op een wachtlijst staan en die nu gezien de politieke situatie hun droom eindelijk werkelijkheid zagen worden. Door sluiting moeten zij het alsnog doen met een tweede handsje. Uitstroom Alle goede bedoelingen en een totale investering van ruim 1 miljard gul den ten spijt, zal de Opelfabriek de uitstroom niet kunnen opvangen. Directeur Jürgen Gebhardt vertelt dat wanneer de fabriek op volle toe ren draait er 2500 personen werk zaam zullen zijn. Inclusief toeleve ranciers zal de fabriek dan werk bie den aan zo'n vijfduizend personen. In de nieuwe hal, die voor de pro- duktie van de Wartburg overbodig is geWorden en waarin Opel ruim 27 miljoen gulden heeft gestoken, wor den nu dagelijks vijftig Vectra's geas sembleerd. Het is wrang te ontdek ken dat onder dezelfde kap de plaat astvrouw ize gastvrouw was van een zorg- am type en dus vormde een warme inaaltijd geen enkel probleem. Tij- ns het 'diner' wilde zij, tot aan de komende huilbui, best praten over .i en over vroeger. Zij liet er geen Werstand over bestaan dat in de ormalige DDR het gezegde dat 'ie- re verandering beslist geen verbe- ing is', volop in de praktijk wordt Dracht. in verbeteringen hadden we zelf dan toe ook nog maar weinig ge- i/iel( irkt. Toen wij met de auto de voor- alige Oostduitse grens waren ge- PG sseerd op weg naar de autostad Ei- ïach kwamen we van het ene op t andere moment in een totaal an- re wereld. Een vieze en grauwe OI treld waar het stonk naar kolen- 'ok en pruttelende Trabi's (Tra- ntjes) en Wartburgs. De enige op- irkelijke verandering was dat de kijkposten niet meer waren be- ind en dat er zich tussen de ver- ermiddelen opvallend veel Wes- ma se auto's bevonden. Ier zichzelf respecterend auto- ïrk is nu daar vertegenwoordigd probeert een graantje mee te pik- n. Naast merken als Opel, BMW, idi, Renault en Volkswagen rijden nu ook Japanse merken zij het meer bescheiden schaal rond. tweedehandsmarkt maakt gou- n tijden door. Even buiten Eise- '■*'h heeft Rotterdammer Snelders een filiaal geopend waar hij met ;s gebruikte Opeis, Volkswa- Fords, Mazda's enzovoorts voor vrij stevige prijzen aan de man igt. enach in Thüringen moet ooit een 1 in goeden doen zijn geweest, ge- de kapitale woningen die er i en waarin partijbonzen hebben voond. Helaas zien zij er haveloos t en zijn zonder uitzondering over at met een grauwsluier, veroor- tt door roet. In de loop der tijd is De meeste mensen die in een leasewagen rijden, doen dat op (hoge) kosten van hun werkgever of hun eigen be drijf. Het bedrijfsleven is gebaat bij kosten zekerheid en gelijkmatige spreiding van de kosten over de ge hele gebruiksduur. Bij normale lea se-contracten is er voor de particulier geen inruil met btw-verrekening mogelijk, terwijl ook betaalde rente niet fiscaal aftrekbaar is. Sinds februari bieden de Lada-dea- lers hun klanten onder de naam Sa mara Zekerheids Plan een nieuwe leasevorm die volgens Gremi Auto Import in Groningen 'uitstekend ge schikt is voor particuliere automobi listen'. Een telefoontje naar een plaatselijke dealer levert het volgende voorbeeld op: we vragen naar een Lada Samara 1300,3-deurs (rijklaar 18.500,-), zeg gen dat we 30.000 km per jaar rijden en een contract willen voor 24 maan den. Het inruilen van onze (te?) oude wagen lijkt de man geen goed idee. „Laten we eerst maar uitgaan van niets inruilen", begint hij zijn reken sommetje. „Een Samara kost u dan maandelijks 731,25; dat is inclusief afschrijving en onderhoud, maar ex clusief wegenbelasting en verzeke ring. Na twee jaar kunt u de wagen overnemen voor het restbedrag of inruilen voor een nieuwe". Daarna gewoon stoppen en Lada de rug toekeren lijkt niet in het wensen pakket van de dealer te zitten. „Daar moeten we dan een aparte modus voor vinden", haast hij zich te zeg gen. Hij geeft toe dat de nieuwe lease- vorm een soort huurkoop is, maar dan gekoppeld aan een onderhouds contract. Een zakelijk leasecontract zou zo 900 gulden kosten per maand, meent hij, inclusief btw zelfs 1100. Maar nu blijft het toch maar zo'n 731 gulden. Het Samara Zekerheidsplan is geba seerd op financiële leasing en daarbij kan een bestaande auto wèl gewoon worden ingeruild, is de in rekening gebrachte rente aftrekbaar voor de inkomstenbelasting en omdat de be werkerij van AWE is gelegen, waar nog enige tientallen arbeiders wer ken van wie de werkdagen zijn ge teld. Zij worden van werken en niet- werken slechts gescheiden door een wand en een deur. „Ja, het heeft weieens tot fricties on der de werknemers van beide hallen geleid, maar tot vechtpartijen is het nog niet gekomen", zo bekent Geb hardt, die zelf nog in het westelijk deel van Duitsland woont. Over de opbouw van de Vectra's ver telt hij dat twee keer per week twin tig wagons duizend Vectra-onderde- len aanvoeren, waaronder de gespo ten casco's, die goed verpakt in hou ten kisten zitten. In de moderne en goed verlichte hal worden daar dan complete sedans van gemaakt, die weer teruggaan naar de Opelfabriek in Rüsselsheim, waar ook de onder delen vandaan zijn gekomen. De eer ste 'oostelijke' Opel Vectra liep op 5 oktober vorig jaar in het bijzijn van bondskanselier Helmut Kohl van de band. Voor de Vectra werd gekozen omdat Opel met leveringsproblemen kampte en omdat dit model zich makkelijker liet inpassen. In de loop van 1992 zal de Vectra plaats maken voor de Astra en de Corsa. Opel-AWE Bij Opel-AWE werken op dit mo ment 196 personen. Wie nu denkt dat de werknemers van Wartburg ston den te dringen om bij Opel in dienst te treden heeft het mis. „Toen we be gonnen hadden we nog keuze uit 8000 Wartburgmedewerkers, maar slechts zeshonderd hebben gesollici teerd. Wantrouwen heeft daarbij ze ker een rol gespeeld. Vooral in het begin waren de werknemers nogal achterdochtig. Zo vonden ze het vreemd dat zij hun loon niet meer di rect in het handje kregen, maar via de bank. Van enig wantrouwen is nu geen sprake meer", aldus Gebhardt. Hij vertelt dat de nieuwe assembla gefabriek voor Opel tevens dienst doet als proeftuin. Er wordt volgens de Japanse methode in nauw team verband gewerkt, waarin iedere werknemer, onder leiding van een teamleider, een grote verantwoorde lijkheid heeft. Elk van de vijftien werkstations heeft zijn eigen team. In het systeem past dat de directeur zijn deur de gehele dag heeft 'open staan' voor overleg en dat er geza menlijk wordt gegeten. Dit alles moet leiden tot kwaliteitsverbete ring, tot een betere motivatie van de medewerkers en het belangrijkste: tot tevreden klanten. Het assemble ren wordt nu nog gedaan door twee shifts (ploegen) waarvan de eerste om 05.45 begint en om 14.10 eindigt, de tweede shift begint om 14.15 en eindigt om 22.45 uur. „Als wij succes vol zijn dan bestaat de kans dat ons systeem ook bij andere Opelfabrie- ken wordt ingevoerd", aldus Geb hardt. Wanneer het gehele fabrieks complex klaar is zal een drieploegen- stelsel worden ingevoerd. Automuseum Wat er met de oude Wartburgfabriek in het centrum van Eisenach gaat ge beuren is nog niet helemaal zeker, maar dat er gebouwen gesloopt gaan worden staat vast. Zoals ook vaststaat dat Eisenach haar 'titel' van autostad verliest. Alleen het piepkleine automuseum dat de stad rijk is zal de herinnering daaraan levend houden. Dit 'geschie denisboek' van de oudste autostad van Duitsland leert dat het oudste ge bouw uit 1896 stamt en dat in 1898 werd begonnen met de fabricage van de Wartburg motorwagen, een rij tuig met motoraandrijving, waarvan er tot 1903 ongeveer 250 zijn ge maakt. In 1907 volgde de Dixi R8, een auto die veel weghad van de be roemde Rolls Royce Silver Ghost. In 1927 volgde de Dixi DA 1, een kleine tweepersoons auto met' linnen kap. Het jaar 1929 wordt als belangrijk jaar omschreven omdat in dat jaar de fabriek werd overgenomen door BMW. Vanaf dat moment werd de Dixi voorzien van het bekende blauwwitte BM W-embleem. Tot juni 1952 bleef BMW in Eisenach auto's produceren. Daarna werd het blauwwitte embleem vervangen door het roodwitte embleem van EMW. Het verschil tussen de BMW's en EMW's uit die periode zit alleen in de kleuren en de letters B en E. Kort daarna, we schrijven 1953, werd de IFAF9, een op een DKW gelijkende auto met voorwielaandrijving geïn troduceerd. Daarvan zijn er tot 1956 38.783 gebouwd. In 1955 liep in Eise nach de eerste auto onder de merk naam Wartburg van de band, een fraaie vierpersoons en vierdeurs se dan, die op zijn beurt weer leek op de Borgward Isabella. De IFA F9 werd opgevolgd door de Wartburg zoals wij hem ook kennen, een pruttelaar met een driecilinder tweetaktmotor, waarvan het lot nu is bezegeld. In economisch opzicht geldt dit ook voor Eisenach, want na het sluiten van Wartburg bloedt deze eens zo trotse autostad langzaam maar zeker dood. rijder zelf het contract sluit is er geen sprake van de beruchte 20 (of 24 bijtelling. „Je betaalt geen manage ment-fee voor de bijdrage van het fiscale gedeelte", legt de dealer uit. Zodra je je salaris opgeeft bij je Lada- dealer, word je als klant aangemeld bij de financier (Alcredis Bank). En als die je niet te licht bevindt, rijd je in no time Lada. In ons geval twee jaar lang, net zolang als de garantie. Alle onderhoud, de reparaties maar ook de periodieke vervanging van banden bijvoorbeeld, zijn tegen een vast bedrag in het contract opgeno men. Schade door botsingen of een band die je zelf tegen de stoep kapot hebt gereden, zijn wel voor eigen kosten of voor de eigen verzekering. Verzekering en wegenbelasting ko men voor rekening van de leaser zelf, omdat dat administratief goed koper is voor het leasecontract en omdat je daar toch meestal al voor betaald hebt voor je inruilauto. Als je niks inruilt hoefje ook geen aanbeta ling te betalen. Maar inruilen levert natuurlijk wel een lager leasetarief op. Ook BMW en Lancia bieden aange paste mogelijkheden voor particulie re leasing, maar gelet op de vele va rianten van merken, types, privé- omstandigheden (alleen al het aantal autokilometers per jaar!) is het moei lijk in te schatten of iets echt gunstig qua prijs is. Een telefoontje naar een willekeurig leasebedrijf levert het volgende op: „Nee, Lada hebben we niet in ons bestand zitten. Maar lager dan de tarieven van de Lada-dealers kunnen we toch nooit zitten". Dus 731 gulden per maand is goed koop? Een nuchtere leek rekent uit: 24 keer f 731,25 levert 17.550 op, wat betekent dat je in die twee jaar van het lease-contract bijna de nieuwprijs van de Lada Samara hebt betaald. Als leaser moet je dan nog het restbedrag X betalen om je eige naar te noemen. Maar daarvoor heb je dan wel twee jaar lang geld mogen lenen (en de rente fiscaal afgetrokken), de relatief hoge afschrijving van Lada onder vangen en gratis onderhoud genoten.-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21