ALLEEN EEN STICKER VERSTOORDE DE DROOM I én van de auto's die tot ieders ver beelding spreekt is toch wel de po- litie-Porsche. Menig kind heeft er- I van gedroomd om ooit eens een ri- je in de witte open Porsche (Targa-uitvoe- g) te mogen meemaken, n eenmaal groot, heeft hij in het bezit van ït roze papiertje met jaloerse blikken be- liuikt opzij gekeken, wanneer er een Por tie op één van de rijkswegen langs kwam liiven, op weg naar een verkeersovertre- een file of een verkeersongeval. laloersheid, bewondering of wat daar ook voor door noge gaan, maakten af en toe plaats voor haatgevoelens anneer je zelf was gesnapt en de overtreding door de 'orsehe-jongens werd 'gehonoreerd' met een forse boete, edere automobilist herkent het beeld van de witte Por- the met fel oranje vlakken, die achter je komt rijden om rdan plotseling als een schicht vandoor te gaan; op jacht iaar een (betere?) prooi. De acceleratie is zo fel dat de utornobilist die wordt ingehaald op dat moment denkt ilte staan. iri ook eens hetzelfde gevoel te krijgen dat voor de man- in van de Porsche-groep te Driebergen reeds lang ge- eengoed is, mochten we van Pon's Automobielhandel 'Amersfoort voor een korte periode een geesteskind n Ferdinand Porsche lenen. De herinnering aan deze iche zal ons nog lang blijven heugen. De spoiler, die bij een snelheid van 80 km/u automatisch omhoog komt, kan ook bij stilstand worden uitgezet voor een schoon maakbeurt. Foto Henk Lambregtse Porsche 911 Carrera 4, afgeleid van de Volkswagen Kever it hebben we de loftrompet gesto en over de Porsche 944 S2, de eerste brsche van dit type waarvan de iterwielen werden aangedreven oor een motor uit eigen stal, in pin] aats van, zoals voorheen het geval Aas, door een Audi-motor. Dat laat- is niet zo vreemd want Audi, Por- he, Volkswagen en het Spaanse at behoren tot het VAG-concern, aarvan de afkorting eenvoudig aat voor Volkswagen AG. Dat er lisbestuivingen plaatsvinden bin- de drie genoemde merken zal lelijk zijn. Zo is bijvoorbeeld de he afgeleid van de Volkswagen ider daar moeilijk over te doen, iden we een Porsche 911 Carrera ïen ophalen. In eerste instantie het verlangen uit naar de Por- 911 Carrera 2 Coupé, voorzien het allerlaatste snufje, de Tiptro- Bij dit model gaat het om de neest geavanceerde automatische ersnellingsbak, waarbij het scha- elprogramma zich automatisch anpast aan de rijstijl van de bestuur- ler. Deze versnellingsbak combi- leert de voordelen van een automa- tsche met die van een handgescha- [elde bak. Wanneer echter de be- luurder wil schakelen tegen de zin 'an de 'automaat' in, dan grijpt die elfde automaat in en doet zijn eigen in. Fout schakelen is bij de 'Tiptro- iie' niet mogelijk. litrusting lelaas was deze Porsche, waarvan Ie basisprijs 203.200 gulden is, net fan eigenaar gewisseld. Of wij zo eed wilden zijn met een zwarte Por- che 911 Carrera 4 Coupé met vier- nelaandrijving genoegen te nemen, fou ja, als het niet anders kon... En ^èouwens, wat gaf het. We hadden zelfs een rode geaccepteerd. overstap maakte 'onze' Porsche elijk wel ruim dertienduizend gul- en duurder dan de Carrera 2 met Iptronic. Niet niks, maar in die mjsklasse kijkt men niet op een paar enten, echter daarover straks meer, 216.400 gulden koopt men éeslh" Carrera 4. die dit bedrag op het ian iebied van uitrusting nauwelijks kan waarmaken, onderweg naar Amersfoort vroegen e ons af, meer dan bij het ophalen ,,id °°r een rij-indruk van andere au- J's, hoe hij eruit zou zien. Er was elfs sprake van een zekere span ing, tenslotte haal je niet iedere dag en wagen van ruim een paar ton op. lang. Maar uiteindelijk kregen we dan toch de fel begeerde sleutels van de 'zwartepanter' overhandigd. Het instappen zorgde toch wel voor een anti-climax. Zo mooi als de auto van buiten was, zo sober was hij van binnen. Daar kon de lederen bekle ding weinig aan af doen. Het is voor al het dashboard en het daarop aan wezige 'knoppenstelsel' die, laten we het maar ronduit zeggen, ouderwets aandoen. Knoppen, die je moet uittrekken om het licht aan te doen en de achter ruitverwarming in te schakelen kom je in (bijna) geen enkele andere auto, en zeker niet in die prijsklasse, meer tegen. Toegegeven het dashboard is welis waar anders, maar het roept toch herinneringen op aan dat wat in de Volkswagen Kever zit. Soberheid is troef aan boord van de Carrera en daar verandert ook zo'n slordige twintig mille aan accessoires niet veel aan. Want ook al staat 'onze' Carrera 4 dus in de prijslijst voor een bedrag van zegge en schrijve 237.153 gulden, hij is en blijft sober. Want on danks al de accessoires is centrale portiervergrendeling uit den boze. Om nog maar te zwijgen van een alarminstallatie. Wat krijg je dan wel voor die twintig mille? Antwoord: le deren bekleding 5950), metallic- kleur 3371,32), wis/wasinstallatie op de achterruit (J 1154,19), air-con- ditioning (J 7382,55), boordcomputer (f 1162,48), radio/cassettedeck J 1500) en tot slot een donkere baan op de voorruit 232,26). De lichtme talen wielen en het fantastisch in de handen liggende lederen sportstuur zijn standaard. Verkeerde kant Tijd om de sleutel in het contact te steken. Net als bij de Alfa 33 blijkt dit aan de verkeerde kant te zitten, links in plaats van rechts van het stuur. Bij de Porsche zit het dan weliswaar op het dashboard, maar direct erg heb je daar niet in omdat het slot verscho len ligt achter de hendel voor de richtingaanwijzer. Het is even wen nen, maar voor rechtshandigen blijft het een tegen-natuurlijke handeling. Alles is echter vergeten en vergeven als eenmaal de sleutel is omgedraaid en de zes cilinders in de boxermotor tot bewegen worden gemaand. Het geluid dat uit de dubbele uitlaat komt is zo mooi, datje er lyrisch van dreigt te worden. Om het niet te overdre ven over te laten komen, zullen we volstaan met de mededeling dat wij de radio het zwijgen hebben opge legd om van het verrukkelijke geluid van de direct achter ons liggende zes- cilinder te kunnen genieten. Zo zou den alle motoren moeten klinken. Tot de grote klasse van deze motor moet worden gerekend dat hij zijn berijder niet opzweept tot een ner veus rijgedrag; te vergelijken met hollen of stilstaan. In tegendeel, deze 911 Carrera 4 is bij wijze van spreken te berijden door iemand, die zojuist zijn rijbewijs heeft gehaald. De kop peling mag dan wat meer pedaal kracht eisen, echt een probleem is dat niet. Het is en blijft natuurlijk wel een eer ste klas sportwagen en dat betekent dat het rijden erin tot in alle botten van het lijf doordringt. Van iedere oneffenheid en ribbels in het wegdek (en dat zijn er in ons land heel wat) waarmee hij wordt geconfronteerd maakt hij je volledig deelgenoot. Zo hard is hij afgeveerd. Maar het maakt wèl het rijden tot een zeer pure aangelegenheid die is te verge lijken met het 'hoenderen' in een skelter. In combinatie met de als handschoenen passende kuipstoelen voel je je volstrekt één met de auto. Dit gevoel hebben wij bij nog geen enkele auto eerder zo intens ervaren. Meesterlijk Doordat de krachten worden ver deeld over alle vier de wielen is zijn weggedrag meesterlijk. Hij is niet van de weg te branden en wie van snelle bochten houdt, vindt in de Carrera 4 een geweldige medestan der. Het moet wel erg hard gaan, wil hij in bochten voor verrassingen gaan zorgen. Het is een auto, zoals een passagier het uitdrukte: 'om een warme kop van te krijgen', zo was hij onder de indruk van de prestaties. Terecht, want wanneer je de motor op toeren jaagt, sta je versteld hoe snel deze auto kan zijn. Vergelijkin gen met de ruimtevaart zijn ook niet vreemd. Want eenmaal boven de 3000 toeren per minuut krijgt de mo tor het pas goed naar zijn zin en schiet hij er als een straaljager van door. Zwakke momenten kent hij eigenlijk niet. In iedere versnelling heeft de machine genoeg kracht in huis om berijder en passagier dieper in hun kuipstoelen te drukken. Mede doordat alle vier de wielen worden aangedreven is het niet mo gelijk met spinnende wielen weg te rijden, maar wel om in 5,7 seconden naar de 100 km/u te snellen. Alles uit de Porsche halen is helaas niet moge lijk geweest, maar gezien zijn presta ties mag zonder meer worden aange nomen, dat hij in staat is de in de boeken staande topsnelheid van 260 kilometer per uur ook daadwerkelijk te realiseren. De krachtbron die daar verantwoor delijk voor is heeft luchtkoeling en tegenover elkaar liggende cilinders (3 3), het kenmerk van een boxer- motor. De achterin liggende zescilin- dermotor heeft een inhoud van 3600 cm3 en levert een vermogen van 184 kW/250 pk bij 6100 toeren per mi nuut. Zijn maximale koppel van 310 Nm bereikt hij bii 4800 toeren per mi nuut. Als gemiddeld verbruik liet hij 1 op 8 noteren en dat is gezien zijn hoge prestaties alleszins aanvaard baar. Om een goede bestuurbaarheid te krijgen heeft Porsche voor een vier- wielaandrijvingssysteem gekozen waarbij 31 procent van de krachten naar de vooras gaat en de resterende procenten naar de achteras worden gestuurd. Dit betekent dat zijn weg gedrag grote overeenkomsten ver toont met die van een op de achter wielen aangedreven auto. Een ander fenomeen waarmee deze Porsche is uitgerust en dat het rijge drag ten goede komt is de beschei den spoiler, die in de motorkap is weggewerkt en die bij 80 km/u auto matisch omhoog komt. Technologie De technologie stamt van de beroem de Porsche 959, waarvan er maar een beperkt aantal zijn gebouwd en waarvoor al snel meer dan één mil joen gulden werd gevraagd (prijs in het begin: 750.000 gulden). Dat de 911 Carrera 4 direct daarvan is afgeleid, zegt in wezen al genoeg over de kwa liteit van de 911 Carrera 4. Hij mag dan sober zijn uitgevoerd en heel veel geld kosten, het is een geweldige auto om in te rijden. Zeker voor deze Porsche geldt dat goede wijn geen krans behoeft. Het is een klassieker die zijn tijd ver vooruit is. Huurauto met de waarde van een herenhuis Vooral die Kadett-bestel van zo 'n koeriers dienst ergert een beetje. Te dicht achter ie mand rijden is toch al irritant, maar deze weggebruiker lijkt het er om te doen. Even gas geven en de Opel verkleint in de achteruitkijkspiegel. Jammer, dat je dan het gezicht van zo 'n koerier even moet mis sen. liet te koop, wel te huur' staat op de brochure die Budget Rent a Car sinds kort verspreidt. „Uit marktpeilingen was ons gebleken dat er vraag Iwas naar het huren van dure, exclusieve, sport auto's", legt marketing manager Maureen Yntema uit. „En dat is ook gebleken. Vooral een dagje met een Ferra ri rondrijden slaat aan". ^fnti-climax u kennen we de Porsche 911 Carre- i al langer dan vandaag. Tenslotte is letoer-model al 27 jaar oud. Maar Jals de gitzwarte Carrera 4 voor de 'eur bij Pon stond, deed ons het toch l'el iets. Dat zwart in combinatie met hel k ^raa'e lichtmetalen velgen en bre- e banden sloffen in vaktaal frgden zonder pardon voor liefde P het eerste gezicht. We zouden er elijk wel in willen kruipen en zo elif *1 mogelijk willen wegrijden. Ge- cos- bid is echter een schone zaak, maar mstn dit geval duurde de uitleg veel te T, iet oei ,ch.' oals d leur b (ADVERTENTIE) fUAF im staat in de Budget-garage in Apeldoorn sinds enkele maanden een vermogen aan kleurig exclusief 'blik'. Wat heet, naast de Lotus Elan SE staat een Donkervoort 58AT en verderop een Chevrolet Corvette. In de hoek nog de Ferrari Mondial en daarnaast twee Harleys Davidsons. Daarachter een witte Rolls Royce. De Mercedes-Benz 300SL is inmid dels weer verkocht. Daar bleek het minste vraag naar. Die was te 'ge- Een dagje dromen en rondzoeven in een auto die je nooit van je leven kunt betalen. Die je misschien niet eens wilt hebben, maar die je toch wel eens wilt proberen. Dat is onge veer de filosofie. Zo'n dagje is leuk, maar duur. Het goedkoopst is nog een Donkervoort, die 225 gulden per dag kost. Het duurst zijn de Ferrari en de Rolls, die voor 525 en voor 595 gulden voor een etmaal kunnen worden gehuurd. Maar daar blijft het niet bij, want al leen de eerste honderd kilometer zijn, behalve de benzine, zonder kos ten. Daarnaast wordt er per duizend meter nog eens 5,25 gulden bij geteld. Bovendien moetje wel zorgen dat er die dag niets gebeurt, want schade aan de 'droom' heeft een eigen risico van vijfduizend gulden. In de praktijk blijkt dat de exclusieve huurders ook uiterst voorzichtig met hun speeltje omgaan. Schadegeval len en ongelukken zijn nog niet ge noteerd, maar dat komt ook, zo meent Yntema, omdat de meesten zulke liefhebbers zijn dat ze het niet in hun hoofd halen 'echt woest' te rij den. „Gemiddeld rijdt men zo'n tweehon derd kilometer, zodat een dagje Fer rari toch nog gauw op duizend gul den komt", legt algemeen directeur G. Th. Luif uit. „Maar dat blijkt voor veel mensen geen probleem. We hebben nu al reserveringen voor Va derdag". Sparen Er blijken genoeg redenen te zijn om zo'n Droom weg te geven. Een ver jaardag, een jubileum of een promo tie. Maar soms is er geen enkele aan leiding. „Er zijn mensen die er voor sparen en dan reserveren". Anderen huren zo'n sportwagen of Harley om er een soort tweede hu welijksreis mee te maken en sinds kort zijn er ook bedrijven, die hun beste-verkoper-van-de-maand zo'n droom-dagje aanbieden. Want die hebben al een video of een cd-speler. „Bewust hebben we de auto's in Apeldoorn geplaatst, want dan kan men in deze rustige omgeving even wennen aan de bijzondere auto", al dus Luif. „Je moet natuurlijk iemand niet na een uitgebreide uitleg ineens in het stadsverkeer van Amsterdam of Den Haag duwen. Maar als ie mand dat wil, dan brengen we hem voor de deur". Een probleem is wel dat de huurder van een Ferrari of Lotus moet zorgen voor onderdak. „Dat stellen we als eis, want zo'n auto kun je niet zomaar 's nachts in de straat laten staan. Mis schien wordt 'ie niet gestolen, maar dan zeker wel gestript. Ook het risico van krassen uit jaloezie moet je niet uitsluiten". De meeste 'exclusievelingen' lossen het probleem op door de auto vroeg te halen en 's avonds voor zessen weer af te leveren. Zelf vonden we een oplossing door de eigen Renault- dealer in 's Gravenzande te hulp te roepen. „Zet 'em vannacht maar bij ons. Zoiets willen we ook wel eens zien", aldus Emil Droog van het ge lijknamige bedrijf. Die nacht zijn we twee keer wakker geworden: Zou 'ie er nog wel staan Rijden in een Ferrari met een aan- koopwaarde van 260.000 gulden is griezelig. Voor zo'n bedrag kun je zelfs in de Randstad een aardig he renhuisje kopen. Dat besef maakt je een beetje nerveus, maar toegege ven, het went ook snel. Wat opvalt is, ondanks de chique lucht van lederen bekleding, de so berheid van het interieur. Slechts de meest hoognodige knoppen zijn te vinden. Je tas op de achterbank zet ten heeft het 'probleem' dat de rug leuning van de voorstoel weer met de hand in de goede stand moet wor den gezet. Schakelen herinnert aan vroeger, stug, stroef en met veel spierkracht Wennen Rijden in zo'n Italiaanse supersport- auto is ook wennen. Wennen aan het lage zwaartepunt, dat mede wordt veroorzaakt doordat de motor bijna in het midden van de bolide is ge plaatst. Wennen verder aan het lage zitten, maar vooral wennen aan de geweldige wegligging en de schrik barende aecelleratie. En niet te ver geten, wennen aan het bekijks. Als Ferrari-rijder heb je ineens en kele soorten storende mede-wegge bruikers. Daar zijn zo de burgerlijke inhalers, die met hun Escort of BX, thuis willen vertellen dat ze zo'n pat ser hebben ingehaald. En wat te den ken van de typen die zelf langzamer gaan rijden, om ingehaald te willen worden. Maar die wel vanaf het mo ment dat ze je in de spiegel hebben 'ontdekt' naar achteren, naar opzij en naar voren kijken. Om de Ferrari geen seconde te missen. Daarbij vol komen vergetend dat ze zelf achter het stuur zitten. Er waren er ook bij die gewoon links gingen rijden, om de kijk-kick nog langer te laten duren. Je ziet ze trou wens denken. Dat varieert van 'blit- zer' tot 'Die is nog te jong om hem zelf te kunnen betalen'. Andere gedach ten waren niet te vertalen. Ook nog even over de grens geweest. Maximumsnelheden moesten niet 'mogen bij een dagje Ferrari. De snel heidsmeter boven de 200 zien gaan hoort erbij. Ook het gelukzalige ge voel dat dat zonder dansen, trillen en ander ongerief gaat. „Leuk, hè", vraagt de Budget-baas de volgende morgen als we de Rode te rugbrengen. „Het enige wat echt stoort is jullie sticker op de achter ruit. Zelfs een achtjarig buurjongetje zag dat 'ie gehuurd was reageer je. Luif belooft het ter plekke: „Die ha len we er af". y -

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19