Woningbouw op terrein van Wamero in Warmond 3S P H ïïil JOUR NAAL Zeven ton voor Leidsevaart is te veel Onderzoek nodig naar vervuiling Kleipetten Dorpsbehoud pleit voor handhaven arbeidershuis LEIDEN OMGEVING CcÜlócSotUXMlt VRIJDAG 15 MAART 1991 PAG Brandstichter zou ook peuter hebben ontvoerd HILLEGOM De politie van Hillegom heeft een 18- jarige inwoner van die plaats in de nacht van woens dag op donderdag aangehouden op verdenking van brandstichting en ontvoering. De jongen zou eind vo rige week de brand hebben aangestoken die in de sa cristie van de St. Jozefkerk grote schade aanrichtte. Ook zou hij de dader zijn van de inbraak later die nacht in een woning in de wijk Elsbroek. Naar gister middag pas bekend is geworden nam de dief behalve spullen ook een kind mee van tweeëneenhalf jaar oud. Het kind werd midden in de nacht door toevallig passerende jeugdige Hillegommers aangetroffen op een parkeerterrein vlakbij de ouderlijke woning. De politie zette daarop direct vijf rechercheurs in om de dader te achterhalen. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte tijdens het plegen van zijn daden onder invloed verkeerde van alcohol en drugs. De politie zegt te verwachten dat met de arrestatie de rust in de wijk Elsbroek zal terugkeren. Sleutel brug gestolen LEIDERDORP Vandalen hebben in de vorige nacht de sleutel van de brug in rijksweg A4 over de Oude Rijn in Leiderdorp gestolen. Die werd gehaald uit het on bemande brugwachtershuis- ie. Dat huisje werd zwaar beschadigd; ruiten werden ingegooid en de inventaris overhoop gehaald. Ook werd een monitor weggenomen. Rijkswaterstaat heeft maat regelen genomen om te voorkomen dat de brug door onbevoegden met de sleutel wordt geopend. Alphen draagt bij aan kunstwerk Hooge Burch ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense college van B en W stellen een bedrag van 13.465 gulden beschikbaar voor een kunstproject in De Hooge Burch in Zwammerdam. Op het terrein van de instelling voor lichamelijk en verstan delijk gehandicapten wordt een zogenaamd landschapspro ject uitgevoerd. Drie kunstenaars, de Alphense Margreet Holtkamp en de uit Gouda afkomstige Johan Sietzema en Henk Dronkers, voeren tussen eind maart en september het proiect in de openlucht uit. Omstanders, bezoekers, belang stellenden en de bewoners van de Hooge Burch kunnen zien wat er gebeurt en kunnen daarop reageren. Op de locatie worden onder meer keramiekovens gebouwd. Het project leidt uiteindelijk tot een kunstwerk van ruimtelijk beelden de vormen. Het kunstwerk kost in totaal 65.645 gulden. Be halve Alphen neemt de provincie Zuid Holland en mogelijk ook Gouda een deel voor haar rekening. De resterende kos ten betaalt De Hooge Burch. Dieven gepakt KOUDEKERK De rijkspolitie van Hazerswoude heeft vanmorgen twee mannen aangehouden die een diefstal hadden gepleegd bij een bedrijf aan de Hogewaard in Koudekerk. Zij hadden een hoeveelheid steigerklemmen gesto len. Na een melding van een getuige kon het busje waarin de mannen reden in Zoeterwoude worden aangehouden. Vrouw rijdt West^inder in LEIMUIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leimuiden is gisteravond met haar motor in de Westeinderplassen beland. De vrouw reed in een bocht van de Herenweg rechtdoor nadat zij een auto had ingehaald. Ze is met onbekend let sel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Oud-Oranje tegen Bayern-München LEIDSCHENDAM Oud Bayern-Mtlnchen wordt de tegenstai Oud-Oranje bij de officiële opening van het nieuwe sportpark Kastelenring in Leidschendam op zaterdag 7 september. In he 0\1 team spelen in ieder geval de internationals Gerd Müller, Sep; en Paul Breitner mee. De wedstrijd is tot stand gekomen door b ling van het Europees Octrooi Bureau (EOB) dat samen met dei te de kosten ervan betaalt. De komst van het EOB aan de Heuv de reden dat RKAVV en SEV, de gebruikers van het sportj meflt plaatse, moesten verhuizen. Het hoofdkantoor van het EOB is je k' chen gevestigd. Wie er verder meespelen wordt later bekend g m Te verwachten is dat Charles Corver, oud-internationaal scheidjf^ en fractievoorzitter van de VVD in de Leidschendamse j de wedstrijd zal leiden. net gemee: at 4 ap agisch 305 bekeuringen Bij een snelheidscontrole op de Parklaan V senheim zijn gistermiddag 60 bekeuringen uitgedeeld aan auto §t ten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 kilometer per uur. 1 vy°Lp later deelde de politie op de Hoofdstraat 123 processen verbaal gens te hard rijden. Hier bedroeg de hoogste snelheid 80 kilomi inSt- uur. Op de Oranje Nassaulaan in Warmond werden 122 automo op de bon geslingerd. Hier reed de snelste auto 79 kilometer pe Nieuw sportcomplex kan Sassenheim 10 miljoen gulden kosten SASSENHEIM Het oplossen van het sportveldenprobleem kost de gemeente Sassenheim in het duurste geval tien mil joen gulden. In dat geval gaan zowel de voetbalverenigingen Teijlingen en Ter Leede als de korfbalvereniging TOP en rug byclub The Bassets naar een volledig nieuw sportcomplex in de Rodemolenpolder. Op het oude complex aan de Menne- weg komen dan woningen. De goedkoopste oplossing is het verhuizen van alleen de voet balverenigingen naar de Rode- molenpolder. TOP verhuist dan naar de velden aan de Vijf meilaan en The Bassets blij ven op hun huidige veld. In dat geval is Sassenheim nog altijd 5,7 miljoen gulden kwijt. Met die berekeningen komt het bu reau Oranjewoud dat de sport- veldenproblematiek op finan ciële gevolgen heeft onder- Het is nog niet duidelijk welk standpunt de gemeente in neemt. Wel duidelijk is dat de sportverenigingen, die nu alle maal op het al jaren te kleine en overbespeelde sportvelden complex aan de Menneweg zit ten, zelf verschillend over de mogelijkheden denken. Teijlin gen wil graag aan de Menne weg blijven als Ter Leede weg gaat. Dat zou de club voldoende lucht bieden om vooral de jeugd op zaterdag haar wed strijden te kunnen laten spelen. De korfballers willen wel naar een nieuw complex in de buurt van Postwijk. TOP heeft erg veel jeugdleden en wil om die reden een nieuwe accommoda tie dicht in de buurt van de nieuwbouwwijk waar veel jon ge gezinnen wonen. Rugbclub The Bassets lijkt voorlopig de enige club die met een gerust hart naar de toekomst kan kij ken: de club wil niet van het huidige gemeentelijke sport veld aan de Parklaan weg en de kans daarop lijkt gering om dat dan de duurste variant zou worden gekozen. Burgemeester en wethouders bepalen volgen de week hun standpunt over de al jaren voortslepende proble matiek. EERSTE GROTE PROJECT IN TIEN JAAR WARMOND De ge meente Warmond heeft een voorlopig koopcon tract afgesloten met de firma Wamero. Als de aankoop een feit wordt zal het terrein aan de Heren weg bij de nieuwe straat De Weide gebruikt wor den door woningbouw. Op de plaats waar nu nog de kassen van het bedrijf staan moeten 38 huizen komen. Dat aantal wordt evenredig verdeeld over vrije sector, premie- en woningwetwoningen. Het gemeentebestuur streeft ernaar om in de eerste helft van 1992 met de bouw te beginnen. „Groot nieuws" noemde bur gemeester G. W. van der Wel de mededeling die zij daarover gisteravond in de raadsverga dering deed. In mei doet het college van B en W een voor stel aan de raad over de aan koop. Dan zal ook bepaald worden of de gemeente de ex ploitatie zelf ter hand neemt. Voor het het eind van dit jaar moeten de procedures afge rond zijn om in aanmerking te komen voor een woningbouw contingent. „Dat vraagt een grote inzet van ons allen en het kan betekenen dat bepaal de zaken naar achter gescho ven worden", aldus de burge meester. Het is voor het eerst sinds de realisering van het plan Lom- merlust, tien jaar geleden, dat de gemeente een dergelijk ta melijk omvangrijk project kan opzetten. Al die tijd had de ge meente haar contingenten overgedragen aan Voorhout, met de bedoeling dat War- mondse woningzoekenden daar terecht konden. Daar is echter nauwelijks gebruik van gemaakt en de lijst van wo ningzoekenden werd alsmaar langer. Structuurschets Behalve de woningbouw zorgt ook de ontwikkeling van een structuurschets ervoor dat het werkschema van de gemeente danig overhoop wordt gehaald. B en W zullen dan ook bin nenkort een aangepast schema aan de raad voorleggen. Deze mededeling kwam juist op het moment dat de fractie van Progressief Warmond een lijst overhandigde met onderwer pen waarover door het College toezeggingen zijn gedaan. „Een aantal van deze toezeggingen kunnen wij niet vinden op het werkschema 1991, maar vele toezeggingen staan daar niet op vermeld", aldus de brief van PW. Ondanks zijn begrip voor de werkdruk op het ge meentehuis, sprak de Th. Duynhoven de hoop uit dat bepaalde onderwerpen niet onder tafel zullen verdwijnen. Wat niet onder tafel verdwijnt is de Kinderdagopvang. Om gelden van het rijk daarvoor binnen te halen werd gister avond een modelverordening en een tarievenlijst vastge steld. De definitieve verorde ning wordt afgestemd op de uiteindelijke situatie. Burge meester van der Wel maakt bekend dat er binnenkort weer overleg is met de Werk groep Kinderopvang. Boven dien zullen voor deze werk groep nieuwe leden geworven worden. Afgelopen maandag werd in een extra commissievergade ring over dit onderwerp dui delijk dat de financiering nog niet helemaal rond is. Duide lijkheid kreeg het college hier pas over nadat de CAO voor het personeel bekend was ge worden. Op dat moment kon worden vastgesteld hoeveel geld overblijft voor de bouw en de inrichting van het dag verblijf. Boom Van een heel anderë orde was het voorstel van mevrouw C. M. van Egmond om de vorig jaar verwijderde boom op De Baan te vervangen. Dat zou moeten gebeuren in het kader van het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar en hun verzoek om als kado bo men te planten. Van der Wel vond de suggestie het overwe gen waard. „Dan stuur ik een briefje of ze komt", riep een enthousiaste Duynhoven. RIJNSBURGS RAADSLID: RIJNSBURG Het Rijnsburg- se RPF/SGP-lid J. van der Graaf heeft bedenkingen over het bouwrijp maken van de grond in de deelgebieden 1 en 2 in De Kleipetten. „In verband met de voormalige standplaats van kwekerijen daar, vraag ik me af of de grond wel gifvrij is en of daar onderzoek naar is gedaan". Dat zei Van der Graaf gister avond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, economische zaken en volkshuisvesting gister avond. Van der Graaf vroeg ook wie de sanering moet beta len als er gif wordt gevonden. Hij wees de commissie erop dat dergelijke zaken in het verle den nogal eens zijn voortgeko men en zei zeer bezorgd te zijn. Chef afdeling dorpsontwikke ling A. Mastenbroek kon Van der Graaf maar ten dele ge ruststellen. „Aan de hand van richtlijnen vastgesteld door het Ministerie zijn er steekproefs gewijs bodem- en watermon sters genomen. In het eerste deelgebied, links van de Klei- pettenlaan een gebied van circa tien hectaren is een aantal ver ontreinigingen gevonden", al dus Mastenbroek. Ook is er een grote hoeveelheid verontrei nigd slib in de sloot aangestrof- fen. Volgens Mastenbroek zijn de aangetroffen verontreinigin gen, echter niet ernstig. „Maar volgens de regels mag je ze toch niet laten zitten", aldus Mastenbroek. Eén en ander zal op kosten van de gemeente op geruimd moeten worden. Van der Graaf was echter niet geheel tevreden met Masten- broeks uitleg. Hij werd echter teruggefloten door GPV-lid I. Mostert, die hem verzekerde (,dat alles al besproken en gere geld is". Het bewuste huisje aan de Schoolstraat. De eigenaar wil het slopen. Dorpsbehoud wil dat h Staan. FOTO: HENK VAN DElheesl jerdi NOORDWIJKERHOUT Het lage arbeidswo- nmkje in de Schoolstraat in Noordwijkerhout gaat waarschijnlijk tegen de grond. De huidige eige naar E. Zegers wil er een nieuw pand laten zetten. De vereniging Dorpsbe houd maakt daar bezwaar tegen. H. Doornebal van de stichting lichtte dat gisteren toe in de commissie ruimtelijke orde ning toe. „Tien jaar geleden werd Dorpsbehoud opgericht omdat de huisjes bij de Witte Kerk werden gesloopt om plaats te maken voor de nieu we panden waarin nu de Di- gros zit," betoogde hij. „We hebben die zaak toen verloren omdat er destijds geen midde len waren om sloop tegen te houden." Omdat ook raadsleden toen vonden dat het jammer was dat dergelijke karakteristieke panden niet behouden konden blijven, had de vereniging voorgesteld een gemeentelijke monumentenlijst in te stellen en om een gedetailleerd be stemmingsplan voor het cen trum te maken. Van geen van beide is het ooit gekomen. „Nu, tien jaar verder, bevin den we ons in precies dezelfde situatie," aldus Doornebal. „Het pand in de Schoolstraat nummer 6 is uit 1940 en ka rakteristiek voor Noord wijker hout waar veel arbeiders woonden. Maar nog steeds kunnen we de sloop niet tegen houden." Bij de provincie is inmiddels wel iets veranderd. Er komt een lijst met panden die even tueel bescherming verdienen. Dorpsbehoud heeft de provin cie benaderd met een dringen de brief om het pand op de lijst te krijgen. „Tot de ti we daarvan de uitslag 1 zou de gemeente lieven" sloopvergunning moetet geven," aldus Doornebalf Maar eigenaar Zegers bei dat hij het pand drie jaa£_ den pas had gekocht nat had gecontroleerd of heL^ op een monumentenlijst Vil Naar zijn zeggen had n gekocht om nieuw tek/^i bouwen. Hij noemde het' inderdaad leuk om te maar er mankeert wel h en ander aan het woo fort. Het is vochtig, h^bl ongedierte aantrekt. He u in een onbewoonbare verkeren. Het bezwaarschrift nieuwbouw is inmiddels grond verklaard. Dat betl I dat de sloopvergunning n geven kan worden. Maar Ic voor moet nog het uiteii e ke advies van de comijhtso worden afgewacht. Tip Perestrojka De tentoonstelling „Perestroj ka Cartoons" is tot en met 1 april te zien in 't Huys De ver in Lisse. Een groot aantal cartoons en spotprenten van Russische tekenaars is te zien. Het thema van de werken is in alle gevallen de perestroj ka- en glasnostpolitiek van Michail Gorbatsjov. Van de tentoonstelling is ook een boek verschenen. De op brengst van de verkoop van dit boek, dat dezelfde naam als de tentoonstelling draagt, gaat naar de stichting Kinde ren van Tsjernobyl. Film De speelfilm „Als een dief in de nacht" wordt zaterdag ver toond in het evangelisch ont moetingscentrum De Ark, Picképlein 1 in Noordwijk. In de film wordt een meisje opgejaagd in een wereld van nummers waarin geen ruimte is voor andersdenkenden. De aanvang is om acht uur. Country De uit Ermelo afkomstige country music formatie Alamo speelt zaterdag in sociaal cul tureel centrum De Schel ft aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout. De aanvang is om negen uur en de toegang bedraagt een tien tje. Voor inlichtingen: telefoon 01719-17801. Hardrock De Amerikaanse popgroep Dark Angel speelt zaterdag in jongerencentrum Scum in Katwijk. Dark Angel speelt hardrock. De deuren van Scum gaan om acht uur open en de entree bedraagt 15 gul den. Bakken Kinderen kunnen zaterdag zelf paasbroodjes leren bak ken in Jaap Kooy's Tuincen trum aan de Heereweg 350 in Lisse. Vanaf tien uur wordt er gebakken. Er is ook een de monstratie paaseieren versie ren. Rommelmarkt In de RK basisschool Beek brug aan de Heereweg in De Engel worden zaterdag de jaarlijkse fancy fair en de rommelmarkt gehouden. Dat gebeurt tussen half elf en vier uur. Er zijn onder meer een rad van avontuur en een schiettent. Jocelyn De zangeres Jocelyn Brown, bekend van „somebody else's guy", treedt zaterdagavond op in Club '71 aan de Oude Zee weg in Noordwijk. De zaal gaat om negen uur open, toegang kost tien gulden. Stille Omgang De Stille Omgang Amsterdam afdeling Bollenstreek komt zaterdagavond in de H. Hart kerk in De Zilk bijeen voor een kort lof. Aanvang kwart over tien. Om kwart voor elf vertrekken de bussen naar Amsterdam waar om midder nacht in de Thomas van Aqui- nokerk de eucharistieviering met als voorganger Pater van Zeelst begint. Wie wil mee doen aan de Stille Omgang kan per bus naar De Zilk rei zen. Om half tien vertrekt de bus uit de Quarles van Uf- fordstraat in Noordwijk. An dere halteplaatsen zijn: Pan- cratiuskerk Sassenheim (vijf voor tien), Engelen kerk (tien uur), Mariakerk Lisse tien voor tien), St. Joseph kerk Hillegom (tien uuren St. Martinuskerk Hillegorïi (vijf over tien). Deelname kost vijf tien gulden. Aanmelden kan onder meer bij: E. Verdegaal (02520-15581), J. Beelen (02520-11385 of -11333). J. Meskers (02523-72797) en C. Beijk (02522-15258). Concert In de Witte Kerk in Noord wijkerhout wordt zaterdag een concert gegeven door het barokensemble Bagatelle uit Nieuwegein. Het ensemble speelt werken van Vivaldi, Quantz, Pezellius en M. Prae- torius. De aanvang is om kwart over acht. Toegang kost vijf gulden. Rommelmarkt In verpleeghuis Den Weeli- genberg aan de Nieuwe Weg 1 in Hillegom wordt zaterdag een rommelmarkt gehouden. De openingstijden zijn tussen tien en vier uur. Het even tueel afhalen van aangeboden spullen kan worden geregeld door een telefoontje naar 02502-47742. Toneel Toneelvereniging ONI speelt zaterdag de klucht „Maak dat je tante wijs". Dat gebeurt in 't Poelhuys aan de Vivaldistraat 4 in Lisse. De zaal is om half acht open en de entree be draagt vijf gulden. De Alamo Country Band komt naar De Schelft. FOTO: PR BURGEMEESTER LIJNRECHT TEGENOVER WETHOUDERS: De Leidsevaart verkeert in een uiterst slechte staat. FOTO: HENK VAN DEN Commissie verdeeld over Leidse Vaart NOORDWIJKERHOUT De commissie ruimtelijke ordening heeft gisteren geen duidelijk heid gegeven over de opknap beurt van de weg langs ae Leidse Vaart. De meningen bleven verdeeld. Centraal in de discussie stond de functie van de weg. W. Hof (PvdA) was eens met Winkel dat er eerst maar eens over de functie van de weg meot worden nagedacht. De Leidse Vaart zou een sluiproute zijn. Ze wilde door middel van palen de weg afsluiten voor het doorgaande verkeerde zodat de weg er alleen nog maar zou zijn voor bestemmingsverkeer en Ook H. Boll (CDA) wilde voor zichtig zijn en vond een uitgaaf van vier ton voorlopig genoeg. Als de weg verbeterd wordt hoeft dat naar zijn mening nog niet te betekenen dat de Leidse Vaart ook geschikt gemaakt moet worden voor zware vrachtwagens. Zijn fractiege noot Th. Nulkes vroeg zich wel af of een opknapbeurt van vier ton er niet toe leidt dat er over twee jaar weer onderhoud is. E. Hulppass (D66) geloofde niet dat het veel goedkoper kon dan de voorgestelde 7 ton. Wel dacht ze een ton te kunnen be zuinigen door afsluitpalen neer te zetten, waardoor drempels en dergelijke niet nodig zijn. L. Hogervorst (VVD) was het eens met de meerderheid van het college dat de weg in een keer goed moet worden aangepakt. Volgens chef openbare werken De Boer zou het voor de kosten weinig uitmaken als rekening wordt gehouden met het sluip- verkeer. Met name het bestem mingsverkeer bestaat veelal uit zware vrachtwagens en daar moest de weg dud geschikt voor blijven. Palen ter afslui ting hadden als nadeel dat veel verkeer halverwege de vaart weer moet omkeren. Het extra bedrag van drie ton bovenop de reeds beschikbare vier ton voor de vaart hoopte hij in de komende jaren terug te verdienen met besparingen op onderhoud dat enige tijd achterwege zou kunnen blijven als het wegdek helemaal ver nieuwd wordt. Hij vond dat de bewoners van de Leidse Vaart nu niet lang meer aan het lijn tje gehouden mogen worden. NOORDWIJKERHOUT Burgemeester F. Winkel is de enige binnen het college van B en W van Noordwij kerhout die tegen het op knappen van de Leidsevaart is voor een bedrag van zeven ton. „Veel te veel geld voor een project waarvoor geen totaalvisie op tafel ligt", meent Winkel. De burgemeester zet zich met die uitspraak af tegen zijn wet houders, die zeggen wel bereid te zijn om voor het gedeelte tussen de Schippersvaartweg en Lisse zo veel geld uit te trekken. „Wat willen we nou eigenlijk met die weg? De wet houders zijn daar kennelijk over uit, die willen de Leidse vaart geschikt maken voor zwaar vrachtverkeer. Maar ik niet. De Leidsevaart moet ver keersluw worden gemaakt en niet als doorgaande route wor den ingericht die alleen maar meer zwaar verkeer aantrekt dan nu al het geval is". „Daarmee wil ik niet zeggen dat de bedrijven die aan dat gedeelte van de Leidsevaart zijn gevestigd niet meer be diend moeten kunnen worden. Er moeten natuurlijk tankau to's en mestwagens over die weg. Maar het moet wel tot dat noodzakelijke verkeer be perkt blijven". Winkel is het niet eens met het plan van aanpak dat door de Heidemij is opgesteld. Daarin wordt het bedrag van zeven ton minimaal geacht voor een grondige verbetering van het in slechte staat verke rende wegdek en voor het aanbrengen van snelheidsrem mers. „Daar gaat het juist om. Niet overeten De Leidsevaart moet niet met gewapend asfalt worden uitge rust zoals de Heidemij voor stelt. Op die manier maak je de weg geschikt voor èlle zwa re vrachtverkeer en dat moet je niet doen. Maar het hoge prijskaartje van de Heidemij is daar juist op Burgemeester Winkel. FOTO: HENK VAN DEN r 1 Winkel wil dat er een vol plan van aanpak voor de sevaart komt. „Maatre zijn nodig, dat is onr baar. De omwonenden dat hun kinderen door 1< scheurende automobiliste de berm worden gedrukt-^ voor fietsers is er geen fietspad. En in het asfalt z11 scheurtjes tot op de rand de weg". Maar het geli Noordwijkerhout raakt o pp daar moet de gemeente heel goed van bewust meent de burgemeester. overschotten op de gemefkk rekening vallen dit jaar enlbu tegen. We moeten ons overeten aan grote proje als deze. Er moet dras worden bezuinigd. Ik hel gen de wethouders ook scherend gezegd dat de meente de begroting dit voor het eerst goed heeft ofcn( steld. Vroeger hadden a vaak enorme overschotten i een half miljoen. Die gebi ten we voor nuttige din dat wel. Maar met zulke f l overschotten hapert er nat lijk iets aan het systeem, overschotten is nu geen s ke. We moeten oppassen. de Leidsevaart niet gescins wordt gemaakt voor dj gaand zwaar vrachtverkeer er een eenvoudiger en lijk". 'be etl

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12