joMócQowtmd Verdachte moord uit wroeging naar Leidse politie eids laken voor Duitse bezetters Leidse „Bavelaars" onder de hamer bij veiling Sotheby's CcldóeSou/umt STAD OMGEVING/ KUNST/RTV BOUWPLANNEN? m ae/*_ Wethouder uit kritiek op Socialistiese Partij Goed op tijd WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 9 fait« slissing er Leidse ;ale radio gesteld )EN/HILVERSUM snelle afwikkeling Je al lang slepende tie over een lokale ep in Leiden zit er n. Het Commissariaat de Media (CvdM) zal automatisch het ad- van de Leidse ge- ïteraad overnemen, G. Heyne den Bak iet CvdM. „Zo ver als nu kan overzien, zit en aantal tegenstrij den in de besluitvor- van de gemeente >n. Daarom zullen we dviesaanvraag nauw- ig bestuderen", zegt )at vergt naar ver- ïting enige maanden. besloot onlangs de ,m6 Overkoepelende ep Leiden (SOOL) repre- ief te verklaren en daar voor te dragen voor de nning. iden streden de afgelo- vee jaar de streekomroep nd en de ex-piraat Free- onder de nieuwe naam om door de Leidse ge- eraad te worden erkent. kan maar één repre- iviteitsverklaring afge- Onderling werden de het aanvankelijk maar is. patstelling te doorbre- tvierp zich een nieuwe, organisatie zich op, de i). Zij zou de Leidse ra- idtijd verdelen onder nd, Free wave en even anderen die in Leiden ether hun „zegje" wil- en. Intussen overschreed imeente de door het gestelde datum voor dvies met enkele maan- voordat de gemeenteraad kiezen werden Rijnland -eewave het plotseling iens. Sinds 1 januari van n<4r delen zij nu een kabel- >nSf etherfrequentie. Daar- iek het probleem te zijn j2 st. De SOOL werd over- ^was het idee. En er bleef een gegadigde over. dacht de raad anders besliste uiteindelijk lositief over de aanvraag e SOOL. baili verbazing en onbegrip Rijnland en Freewave. ind heeft na het besluit gemeenteraadsleden 'St€ Ie koffie" gekregen om en en ander uit te leggen. m Leiden krijgt geld van Gevulei LEIDEN De directie Reiniging Havens en Waren heeft een bij drage van 104.667 gulden van de Gemeenschappelijke Vuilverwer- kingsbedrijven Leiden (Gevulei) gekregen. Het geld is een vergoe ding voor de extra werkzaamhe den die de directie voor de Gevu lei uitvoerde in verband met het sluiten van de vuilverbranding. Het bedrag wordt gebruikt om be leidszaken die het vorig jaar noodgedwongen zijn blijven lig gen weer op te pakken. Zo zal de directie een integrale beleidsnota opstellen om het afvalprobleem in Leiden ter hand te nemen. Ook zal de verwerking van chemisch afval meer aandacht krijgen. Rechtstreeks contact tussen burgers en gemeente bevorderen LEIDEN Het rechtstreekse contact tussen de politiek en de burgers van Leiden moet worden bevorderd. Dat was een van de conclusies die Ma- redijk-bewoner Mark Markus- se gisteravond trok na een goed jaar sociale vernieuwing. De wijkgroep waarvan hij deel uitmaakt kon tijdens de com missievergadering nog niet met concrete voorstellen ko men. Daarvoor was het nog te vroeg. Wel duidelijk was in zijn ogen dat de bewoners maar moeilijk te interesseren zijn voor het onderwerp sociale vernieu wing. De oplossing voor dat probleem droeg hij echter zelf aan. „De wijkgroep moet met initiatieven komen die dicht bij de mensen liggen". Als voorbeelden noemde hij de be trokkenheid bij het inrichten van de straten en het overleg dat vandaag plaatsvindt met de buurtvereniging Maredijk over de speeltuinvereniging. „Kleine dingen die dicht bij de voordeur gebeuren". Markusse is zich er van be wust dat overleg met alle be woners daarbij onmogelijk is. Hij wilde van de commissiele den dan ook met name weten hoe zij tegen de sociale ver nieuwing aankijken en hoe zij denken over de communicatie met de bewoners. In het dagelijks contact met de ambtenaren ziet wethouder H. van Dongen niet direct de op lossing. „Het instellen van een wijkgroep is belangrijk ge weest. Hier moeten we met el kaar daarover in gesprek ko men", aldus Van Dongen die de sociale vernieuwing als een „behoorlijk experiment" om schreef. „Dit is een stap in de goede richting, omdat er nu dingen boven tafel komen", vervolgde de wethouder. „We moeten echter niet de verwachting hebben dat de communicatie opeens goed zal verlopen. Maar dat we kunnen vaststel len, al gaat het niet fantas tisch, dat er in ieder geval ver andering inzit". Wijkbewoners bepleiten raad- en daadwinkels LEIDEN De wijk- informatiepunten moeten plaats maken voor „raad- en daad winkels". Met dit voor stel kwam T. van Ga meren namens de drie initiatiefnemers (Mi grantenproject, Traject en Vrouwen Meiden) gisteravond tijdens de commissievergadering voor sociale vernie- wing. Het initiatief van de ge meente om de mensen in de wijken te informeren over waar men met vragen terecht kan gaat de instel lingen niet ver genoeg. „Wij willen meer dan het geven van informatie". Als voorbeelden noemde Van Gameren het helpen invul len bij formuleren en het geven van adviezen. „Het belangrijkste verschil met het gemeentelijk initiatief is dat de mensen het buurt huis binnen lopen om te worden geholpen bij een probleem en niet dat men bij een loket komt om te horen dat men bij een an der loket moet zijn voor de beantwoording van een vraag", aldus Van Game ren. Het plan is ontstaan naar aanleiding van ervaringen in de wijken Leiden Noord, Slaaghwijk en de binnen stad. Daar zijn in het verle den veel vragen gesteld over belastingen, subsidies, woonomgeving, onderwijs en andere zaken. Ook kon men bogen op de ervarin gen van soortgelijke projec ten in andere steden, zoals Rotterdam. Wethouder H. van Dongen reageerde en thousiast op het idee. VERRASSENDE WENDING IN LANGEGRACHT-ZAAK (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De nu van de moord aan de Lan- gegracht verdachte Zwitser wandelde giste ren in de loop van de ochtend het politiebu reau aan de Lange- gracht binnen. Bij de receptioniste meldde hij zich met de vraag waar hij moest zijn om een moord aan te geven. Rechercheurs namen de man daarna apart. „Hij ver klaarde dat hij niet langer kon leven met het feit ie mand van het leven te heb ben beroofd. Daarbij doelde hij op de vermoorde man die we hebben gevonden in het appartement aan de Langegracht", vertelt poli tiewoordvoerder D. Grave- land. Hij werd daarop on- middelijk aangehouden. De Zwitser, die in Noordwijk verbleef en in de bloemen handel werkte, heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Over het motief van de moord is nog geen duide lijkheid. De man heeft geen strafblad. Dinsdag 26 februari werd het in verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van de Filippijn aange troffen. De man was eind december 1990 met messte ken om het leven gebracht. Het regionaal recherche bij standsteam Zuid-Holland Midden stelde onmiddellijk een grondig technisch on derzoek in. Ook over de persoon Moore en zijn ken- nissennetwerk werden ge gevens verzameld. Drie da gen later waren zo'n zeven tig personen gehoord. Daar bij werd de naam van de 22-jarige Leidenaar ge noemd. Zondag 3 maart werd de Leidenaar aange houden, omdat hij informa tie verstrekte die alleen de dader kon weten. De man werd in hechtenis genomen. De moord op Moore ont kende hij echter. Puzzel „De Zwitser kwam in het onderzoek maar heel sum mier voor. Zijn identiteit was nog volkomen duister", aldus Graveland. De woord voerder spreekt van een „verrassende wending". Het café-onderzoek, waarbij de Leidse politie bewijsmateri aal tegen de aanvankelijk 22-jarige verdachte wilde verzamelen, is gisteravond wel gewoon doorgegaan. „Het gaat niet om de ene of andere verdachte. We heb ben een heleboel contacten kunnen traceren, maar in de cafés zijn vast nog men sen die de puzzel kunnen verduidelijken", motiveert Graveland. Tien rechercheurs zijn een aantal kroegen in de Leidse binnenstad afgegaan. Op vier vragen hoopten ze ant woord te krijgen. Het gaat om de herkenning van het slachtoffer, de vraag of hij in december of januari nog is gezien, of er mensen zijn met wie hij regelmatig is gezien en eventuele aanvul lende inlichtingen. Het on derzoek heeft volgens Gra veland geen nieuwe bijzon derheden opgeleverd. Wel heeft de politie een beter beeld gekregen van de per soonlijkheid van het slacht offer. Richt het onderzoek zich nu in hoofdzaak op de Zwitser, de Leidenaar zal in een la ter stadium verder worden gehoord. Omtrent zijn ver klaring heeft de politie nog steeds grote vraagtekens. „Tijdens de verhoren moet duidelijk worden of deze man bij de moord betrok ken. En zo niet, hoe hij aan de informatie komt", aldus Graveland. Het miniatuur dat De Lakenhal verbeeldt, van de hand van J. Coster. FOTO: PR LEIDEN Een minia tuurbeeld op De Lakenhal uit de negentiende eeuw en een gezicht op de stad Leiden in de vorm van een soort kijkdozen ko men op 19 maart onder de hamer bij het veilinghuis Sotheby's in Amsterdam. Het gaat daarbij om diora ma's die ook wel bekend zijn als „Bavelaars". Die naam dankt dit soort kijk dozen aan de familie van beeldhouwer Cornelus Bave- laar (1747-1831) en zijn zoon' Cornelus (1777-1830). Het gaat om diorama's van hout, been of papier opgesteld in een hou ten kistje. Meestal stellen ze landschappen, stadsgezichten of scènes uit het dagelijks le ven voor. De achtergrond is meestal blauw. Vooral dankzij het werk van Cornelus Bave- laar senior is zijn familienaam het synoniem geworden voor deze kijkdozen en wordt ze ook gebruikt voor diorama's van anderen. De Bavelaars werden in 1830 voor het eerst in Leiden ge veild. In 1854 werd voor het eerst de naam Bavelaars ge bruikt. Het zicht op Leiden dat bij Sotheby's onder de hamer komt is vervaardigd door Ba- velaar senior. Het zou gaan om het enige door hem ook gesig neerde exemplaar. Naar ver wachting brengt de kijkdoos vijf- tot achtduizend gulden op. De afbeelding van De La kenhal is vervaardigd door J. Coster en dateert uit 1803. De waarde wordt geschat op vier tot zesduizend gulden. Sothe by's doet geen mededelingen over de huidige eigenaars van de miniaturen. „Dat doen we alleen als zij daar toestemming voor hebben gegeven. Ik zou ook niet weten wie het zijn, waarschijnlijk gaat het om particulieren", aldus een woordvoerster. !ING OVER COLLABORATIE FIRMA KRANTZ )EN De Leidse ge- ders Krantz hebben ns de Tweede We- Dorlog hun wollen- ei^enfabriek zo goed elijk benut. Ze accep- :n grote orders van T huitse weermacht. De voor de werkgele- ïeid van hun perso en de continuïteit iet bedrijf stond hier- centraal. Het beleid de firma week echter van dat van andere irnemingen die met bezetter collaboreer- sla fc'h. oncludeerde professor H. lories gisteravond tijdens lezing voor de Vrienden het Leidse gemeente-ar- De Vries is verbonden de vakgroep geschiedenis de Leidse universiteit. Hij onderzoek gedaan naar 'irma, Krantz en de colla- ie (lees: economische sa- werking) tijdens de Twee- Wereldoorlog. Hij heeft het archief van de wollenstoffenfabriek, het Leidse gemeente-ar- berust, geraadpleegd, aken- en wollenstoffenfa- J.J. Krantz en Zoon was él oud familiebedrijf dat se- 1826 in Leiden was geves- De fabriek was onder gespecialiseerd in het in van laken voor unifor- De firma stond tijdens de ide Wereldoorlog onder ng van twee broers, L. en irantz. Beiden waren lid de Nationaal Socialistische eging (NSB). zet verdubbelde ins de vijandelijke bezet gingen de bedrijfsactivi- i gewoon door. Delen van lfde partijen werden afge- 'd bij het Nederlandse en iet Duitse leger. Het Cen- "agazijn van militaire en uitrusting te Am- lam en het Rijksinkoopbu- te Den Haag komen in Het fabrieksgebouw van de firma Krantz zoals het er in de jaren zeventig nog bijstond aan de Langegracht. foto: bart spijker het orderboek van de firma dikwijls voor. Na mei 1940 op gevolgd door de afdeling Weermachtsorders van de Rtlstungsinspektion der Nie- derlande. De omzet verdubbelde ruim schoots in de oorlogsjaren. De produktie van uniformstoffen bestemd voor de Duitse Wehr- macht en de Nederlandse W.A.-afdelingen liep in 1944 op tot 96 procent van de totale produktie. In de praktijk bete kende dit dat bijna alle 82 weefgetouwen voor de militai re produktie liepen. Militaire orders kregen altijd voorrang, maar voortdurend spande het erom of Krantz wel op tijd kon afleveren. De firma be schikte namelijk niet over een geweldig moderne weverij, al dus De Vries. Daarom werden onder meer een dag- en nachtploeg inge voerd, premies uitgedeeld voor harde werkers en een extra vakantietoelage uitgekeerd. Ook kon warm gegeten wor den op het werk, kreeg het personeel zo nodig klompen en werden uitjes georganiseerd. De Vries geeft het voorbeeld van een personeelsfeestje in de Leidse Schouwburg. Hij wijst er op dat de fabrieksleiding „ingenomen" was met de Duit se orders. De inspanningen van de firmanten om op tijd te kunnen leveren voert hij aan als bewijs. En ook de verbete ring van het arbeidsklimaat. Fouilleren De gebroeders Krantz wilden door het aanvaarden van Duit se orders de werkgelegenheid zo goed mogelijk op peil hou den. Ze hebben zo met succes weten te verhinderen dat het gehuwd personeel werd opge roepen voor tewerkstelling in Duitsland. Tegelijkertijd werd voorkomen dat net machine park werd afgevoerd. Daar door konden zij ook voor de Nederlandse markt blijven produceren. Soms lukte het om grondstoffen bestemd voor „officiële produktie" daarvoor te gebruiken. Het bedrijf kreeg, ondanks het verbeteren van het arbeidskli maat, rond 1943 problemen met de arbeidsdiscipline. Ge dwongen tewerkgestelde ar beidsters werden lezend, brei end of zelfs slapend in de fa briek aangetroffen. Er werd geklaagd over laatkomers en arbeiders die eikaars gereed schap stalen. Steeds meer schaarse grondstoffen werden mee naar huis genomen. In april 1944 begon de firma met het fouilleren van personeels leden. De arbeiders werkten minder hard, omdat ze vonden dat hun lonen te laag waren. De Weermacht betaalde veel beter, was het argument, ver telt De Vries. Na afloop van de oorlog zijn in het kader van de Bijzondere Rechtspleging de de ondernemers vervolgd. De arbeiders van de Leidse firma werden niet vervolgd. Wan neer zij zich aan dit werk had den onttrokken, zouden ze na melijk zeker zijn gedwongen om in Duitsland voor dezelfde vijand te werken. De vervol ging van de ondernemers kwam in de praktijk neer op de vraag of meer was meege werkt met de bezetter dan strikt noodzakelijk. Voor be drijven als Philips en Hoogo vens is deze vraag met nee be antwoord en in het geval van de firma Krantz met ja. Geen uitzondering Zo overwoog de rechter in het proces tegen A. Krantz dat deze niet alles had gedaan om aan de orders van de Duitse weermacht te ontkomen. Dat gold ook voor L. Krantz, maar deze oudste firmant werd meer aangerekend. Namelijk het verlenen van voorrang aan weermachtsorders boven opdrachten voor de Neder landse burgerbevolking. Het aandringen op spoed bij de uit voering, het majoreren met de produktiecapaciteit zodat de kans op orders werd vergroot, het aanvragen van overwerk- vergunningen en het gebruik maken van onvrijwillige ar beidskrachten. De collaborerende Firma Krantz was overigens geen uitzondering. Economische sa menwerking met de vijand kwam op grote schaal voor in Nederland. Het was van be lang het bedrijfsleven in eigen beheer op gang te houden. En dus was het noodzakelijk om Duitse orders te accepteren. Die samenwerking ging ook heel snel van start. In de eer ste vier maanden van de be zetting werd voor een half miljard gulden aan Duitse or ders geplaatst. Een bedrag dat in december 1940 was opgelo pen tot twee miljard. Het tota le bedrag aan Duitse orders dat tussen juni 1940 en juni 1944 bij de Nederlandse indus trie werd geplaatst wordt ge schat op vijf miljard Reichs- marken. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar Kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. LEIDEN De twijfels die Tim van Houten uitte over het geld dat de gemeente uitgeeft aan sociale vernieuwing schoten wet houder H. van Dongen gisteravond tijdens een commissievergade ring over dit onderwerp in het verkeerde keelgat. Zij wilde van het SP-raadslid, die het idee heeft dat het „vrij aardig gaat met de sociale vernieuwing", weten wat hij met die opmerking bedoelde. „Welke twijfels heeft u over het geld?", beet zij hem toe. „We hebben de SP niet gezien toen de vier miljoen in de gemeenteraad werd verdeeld". Een geschrokken Van Houten probeerde het daarna nog met de opmerking dat er niet veel extra geld beschik baar is, maar ook dat verwees de wethouder naar net land der fabelen. Volgens haar was er van het totale bedrag twee miljoen beschikbaar gesteld voor nieuw beleid. Van Dongen noemde de opmerkingen dan ook „insinuerend ge-bla-bla". ADVISEUR RAAD VAN STATE: Betoncentrale niet naar einde Morsweg DEN HAAG/LEIDEN Om dat er een geluidzonering ont breekt, mag de Leidse Beton- mortelcentrale (LBC) niet naar het industrieterrein aan het einde van de Morsweg verhuizen. Dat schrijft een ad viseur van de Raad van State naar aanleiding van een beroep van bewoners van de Haagweg en aë Klikspaanweg aanspanden tegen bestem mingsplan „Tussen Rijn en Rail Dat werd gisterochtend behandeld door de Raad van State. De bewoners vrezen ex tra overlast. De provincie be strijdt het advies. Bovendien zou het gebied al een indus trieel karakter hebben. De geschillenafdeling doet over enige tijd uitspraak. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de 1 Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9