;)oorbraak in vredesdroom blijft nog uit Grootste mijnenveegoperatie sinds de Tweede Wereldoorlog Iraanse troepen in Irak' Nederlandse schepen niet later terug uit Golf pacjitENLAND CeidócSouTont WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 5 h' i-soldaat vermoord (ENE Een Amerikaanse sol- is gisteravond gedood bij een explosie voor zijn huis in Athene. 011 aanslag lijkt het werk van de se guerrillabeweging '17 Novem- aldus de politie. Door de kracht de autobom, die op afstand tot doffing werd gebracht, werden cheidene auto's vernield. „17 No- ber" heeft de aanslag op de 35-ja- Amerikaanse soldaat Ronald Ste- prii t niet officieel opgeëist. Wel zei as «weging verantwoordelijk te zijn r de vernieling van vijf lege toe- (jnbussen, eerder op de dag. Hier- koni raakte niemand gewond. Na het a in van Operation Desert Storm, Cl geallieerde actie voor de bevrij- g van Kuwayt, werden Ameri- nse, Britse en Franse doelen in iene meermalen bestookt. ■aal k on k om g] de gro hist;, Gezondheidszorg Baghdad verlamd BAGHDAD Ziekenhuizen in Baghdad functioneren nau welijks. Datzelfde geldt voor het ziekenhuis in de gebom bardeerde stad Fallujah. Er zijn vrijwel geen medicijnen en chirurgisch materiaal, alleen spoedgevallen kunnen worden behandeld. Ook is er een enorm tekort aan brandstof en transportmiddelen. Er zijn nog geen gevallen van cholera waargenomen, zo meldt het team van Artsen zonder Gren zen dat een verkennend onderzoek doet naar de medische situatie in de Iraakse hoofdstad. Duitsers aangeklaagd in gifgasaffaire BERLIJN Twaalf Duitsers zijn aangeklaagd omdat ze hebben meegeholpen aan de Iraakse gifgasproduktie. De openbare aanklager Georg Nauth zei gisteren dat de enor me belangstelling voor de zaak hem ertoe heeft gebracht de aanklachten bekend te maken nog voordat de beklaagden op de hoogte waren gesteld, hetgeen een bijna ongehoorde stap is. „De mensen schreeuwden om het te kunnen we ten", aldus Nauth. „De nieuwsmedia zetten ons onder zo'n grote druk". Een van de verdachten zit in de gevangenis en de elf anderen zijn op borgtocht vrij. Sjevardnadze: Irak was uit op wereldwijde crisis MOSKOU Eduard Sjevardnadze, de voormalige Sovjetminister van buitenlandse zaken, heeft zich tij dens de Golfoorlog zo hard tegen Irak opgesteld, omdat hij geloofde dat Saddam Husayn aanstuurde op een Arabisch-Israëlisch conflict, „en zo mogelijk tot een wereldwijde crisis". Sjevardnadze geeft deze uitleg in een interview in het blad Moscos News. Hij stelt dat de Golfoorlog de Sovjetunie van na de Koude Oorlog zwaar op de proef heeft gesteld. „Wij en met wij be doel ik de hele wereldgemeenschap hebben bewe zen dat we kunnen samenwerken. Deze samenwerking heeft een ramp voorkomen. We kunnen inderdaad spreken over een nieuwe politieke orde in de wereld. Er is groeiend vertrouwen dat agressie niet onbestraft zal blijven. Dat beschouw ik als het belangrijkste resul taat". Een voorwaarde voor oplossing van de proble men in het Midden-Oosten is volgens Sjevardnadze dat de Sovjetunie Israël officieel erkent. Irak vraagt goud terug aan Sudan BAGHDAD Irak heeft Sudan ge vraagd het uit Kuwayt geroofde goud terug te geven dat Khartoum van Baghdad heeft gekregen in ruil voor zijn steun aan de Iraakse leider Sad dam Husayn in het Golfconflict. Het gaat om maar liefst 850 kilo goud, al dus een bericht in de Egyptische krant Al-Ahram. Volgens de krant kan de bankroete Sudanese regering niet voldoen aan het Iraakse verzoek omdat het goud al lang van de hand is gedaan. Al- Ahram berichtte ook dat Saddam Ye men een bedrag van 100 miljoen dol lar heeft gegeven voor de steun in het Golfconflict. Jordanië zou zelfs 200 miljoen dollar hebben ontvangen, aldus de krant. Bush naar Midden-Oosten WASHINGTON De Ame- rikaanse president George Bush verwacht spoedig een bezoek te zullen brengen aan het Midden-Oosten en daar bij is Kuwayt „een voor de hand liggende bestemming", zo zei zijn woordvoerder Marlin Fitzwater gisteren. Fitzwater zei dat de data voor de rondreis van de pre sident door de Golfregio nog moeten worden uitgekozen, maar dat het Witte Huis al is begonnen met de voorberei ding ervan. Bush heeft dui delijk gemaakt dat hij „liever vroeger dan later" gaat, zo zei de woordvoerder. 'an onze correspondent Willy Werkman) AVIV Het zal niet ir niets zijn geweest dat Israëli's voor het be- van de Amerikaanse tjiister van buitenlandse ;n, James Baker, aan uzalem de codenaam ed batouah een vei- toekomst hebben i^ozen. Want op die vei- toekomst, dat wil zeg de erkenning van het 'fyaansrecht van de jood- staat in het Midden- sten, is de Israëlische [eideswil gebaseerd. sd Batouah is inmiddels ij, James Baker heeft in afscheid „Shalom, shalom" sepen en Jeruzalem heeft en tot tevredenheid. Niet lat die veilige toekomst Israël nu gegarandeerd zijn zover zijn we nog niet maar omdat Ame- i, de 'big boss' van het Mid- -Oosten, het nu met Israël is dat de oplossing van conflict in het Midden ten niet alleen draait om 'Palestijnse probleem', maar ook om de noodzaak de Arabische landen te brengen tot erkenning van de joodse En nog meer dan dat: zonder concrete garanties op tafel te kunnen leggen heeft James Baker zijn Israëlische gesprekspartners toch wel kunnen vertellen, dat er ten minste onder de acht Arabi sche coalitielanden, die het of fensief tegen Irak hebben ge steund, toch 'wat nieuwe ge dachten' in die richting zijn gerezen. Een doorbraak dus op weg naar het door allen zo vurig gewenste vredesproces in het Midden-Oosten? Nou nee, want de parallelbenadering, waarvan nu plotseling weer sprake is Israëlisch-Pale- stijnse besprekingen naast Is- raëlisch-Arabische onderhan delingen zit verweven in het al bijna twee jaar oude po litieke initatief van de rege- ring-Shamir. Een initatief, dat ook indertijd in mei 1989 door Washington met enthousiasme werd ontvangen, maar dat toch een vroege dood gestorven is, omdat de Israëli's en de Palestijnen het niet eens konden worden over zelfs maar de samenstelling van de Palestijnse onderhandelingsde legatie. Van praten over de beëindi ging van de oorlogstoestand tussen Israël en de Arabische landen volgens het Israëli sche initatief gelijktijdig met de Israëlisch-Palestijnse on derhandelingen kon toen al helemaal niets meer terecht komen. Hoe redelijk de parallelbena dering van het in feite al meer dan honderd haar durende joods-Arabische conflict ook is, de kern van de zaak is toch het feit, dat de terugkeer van het joodse volk naar het histo rische Beloofde Land en de daaruit voortvloeiende stich ting van de staat Israël ten koste is gegaan van de oor spronkelijke bewoners van het toenmalige Palestina, de Pales tijnen. De Israëlisch-Arabische oorlogen, de terreur en het schreeuwende vluchtelingen probleem in het Midden-Oos ten zijn daar allemaal het ge volg van. Voor de vervulling van de vredesdroom, waarover giste ren in Israël niet alleen James Baker, maar ook zijn Israëli sche gastheer David Levy zo pathetisch sprak, zal dus de angel uit het wespennest moeten worden weggehaald. En die angel heet recht op zelfbeschikking voor de Pales tijnen, En om een begin te ma ken met het vredesproces is in feite niets meer en niets min der nodig dan een Israëlische versie van wat indertijd de Franse president De Gaulle heeft gezegd tegen de Algerij nen: „Je vous comprend", ik begrijp u. Dat zou de intentie verklaring kunnen zijn, waar op de parallel-benadering van het nu weer door de Amerika nen toegejuichte Israëlische initiatief van 1989 kan worden gebaseerd. Pas als Jeruzalem daartoe bereid zou zijn ook dat lijkt voorlopig nog een droom dan kan Israël vruchten plukken van de 'nieuwe gedachten' in de Ara bische wereld, waarover Ja mes Baker deze week sprak. Blijven Israëli's en Arabieren elkaar ook na de trauma's van de Golfoorlog op de kop slaan met de eigen gelijkhebberig heid, dan zal de genoemde an gel zorgen voor meer radicalis me, meer terreur, meer reli gieus fundamentalisme en meer bewapening. Op weg naar de volgende, de zoveelste, oorlog. Verkleed als Indianen demonstreren jongeren van de anti-Arabische Kach-groep in Jeruzalem te- qen het bezoek van VS-minister Baker. 3 cr\Tn- a cd Spanje verleent ambassadeur van Irak politiek asiel (Van onze correspondent Edwin Winkels) MADRID De Spaanse rege ring zal politiek asiel verlenen aan de Iraakse ambassadeur in Madrid, Arshad Tawfiq Ismail. De diplomaat is de eerste offi ciële vertegenwoordiger van Saddam Husayn in het buiten land die formeel afstand heeft genomen van het bewind van de Iraakse leider. Arshad Tawfiq verblijft al sinds enke le dagen op een onbekende plaats buiten Madrid en heeft politie-bescherming gekregen. In Spaanse regeringskringen is met grote verbazing gerea geerd op het verzoek van de ambassadeur. Arshad Tawfiq is getrouwd met een vrouw wier familie „een grote in vloed en presentie" heeft in het regime van Saddam Hu sayn. De stap van de ambassa deur zou een nieuw teken zijn van de interne verdeeldheid in de Ba-athpartij, die al jaren de macht in Irak in handen heeft. Slechts enkele ministers en andere hoge functionaris sen waren tot gisteren op de hoogte van de 'vlucht' van de Iraakse vertegenwoordiger in Madrid. Toevallig verscheen vrijdag een foto in de krant El Mundo waarop een vertegen woordiger van de Iraakse am bassade te zien is op het mo ment dat hij in de tuin van het gebouw dozen vol papieren verbrandt. Toen was al be kend dat Arshad Tawfiq spoe dig naar Irak teruggeroepen zou worden, omdat hij openlijk had gesteld dat de uren van het bewind van Saddam geteld waren. De ambassadeur zelf bleek toen al uit de diploma tieke vertegenwoordiging ver trokken. Hij verblijft ergens in Spanje in een zwaar bewaakt hotel. De Spaanse regering vreest voor wraakacties van Iraakse terroristen die in Spanje actief zijn. Volgens het dagblad ABC staan er bij de Spaanse inlichtingendienst acht Iraakse 'cellen' van terro ristische groeperingen geregi streerd. WL iJine|ilte na de storm Amerikaanse generaal Schwarzkopf en prins Khalid Bin Sultan van Saudi-Arabië hebben in de trekkelijke stilte na de operatie Desert Storm meer tijd voor ontspanning. Op het strand van wayt-Stad poseren ze vrolijk met een fles zand en de Kuwaytse vlag. (Door A.H. Lind) Met het vertrek van de mijnenjagers Hr. Ms. Haarlem en Hr. Ms. Har- lingen naar het gebied van de Arabische Golf le vert Nederland, en met name de koninklijke ma rine, wederom een be langrijke bijdrage aan het herstellen van het vreed zame gebruik van dit ge bied voor de scheepvaart. Als Hr. Ms. Zierikzee zich bij de twee eerstgenoemde sche pen voegt vormen de drie schepen een volwaardig smal deel mijnenbestrijdingsvaar- tuigen die in de Golf een soort continudienst kunnen draaien door telkens ten minste twee schepen te laten mijnenjagen terwijl de derde' op verhaal kan komen in een plaatselijke haven. Hiermee zullen de schepen onafhankelijker kun nen opereren, hoewel samen werking met de overige mij nenvegers en -jagers natuur lijk een eerste vereiste zal zijn. Men zal zonder twijfel de coör dinatie en het samenwerkings- patroon vervolgen zoals lang zamerhand gebruikelijk is tus sen de marines van de West- europese Unielanden. Er be vinden zich in de Golf al vijf Hunt-klasse mijnenjagers van de Britse marine die over de zelfde capaciteit beschikken als de Nederlandse mijnenja gers; verder zijn er nog twee Belgische mijnenjagers van hetzelfde type als de Neder landse eenheden en nog vier Amerikaanse mijnenvegers. Voorts beschikken de Ameri kanen over helikopters die mijnen kunnen vegen door middel van het slepen van een platform over de zeeopper vlakte. Ook de Saudische ma rine beschikt over mijnenve gers, maar zal deze wellicht liever bij de hand willen hou den voor het beschermen van de eigen havens. Al met al zul len er dus ten minste veertien mijnenbestrijdingseenheden in het gebied aanwezig zijn als onze drie schepen aankomen. Als daar noh bijkomt het Westduitse eskader van vijf mijnenvegers en -jagers plus de twee begeleidende voor- raadschepen die momenteel in de Middellandse Zee opereren, kunnen we zonder overdrij ving stellen dat de grootste mijnenveegoperatie van na de Tweede Oorlog zijn beslag krijgt. De ervaring die de koninklijke marine opdoet met deze opera tie zal zeer waardevol zijn, vooropgesteld dat de krenten al niet door de thans in de Golf opererende mijnenjagers uit de pap zijn gevist. In dat opzicht is het besluit de sche pen te zenden wel laat geval len. Hoe dan ook, de mijnen die in het gebied gelegd zijn, zijn van verschillende aard. Naast de drijvende en veran kerde mijnen zal men te ma ken krijgen met grondmijnen die veel zwaarder en gevaarlij ker zijn dan de verankerde mijnen. Juist voor het opspo ren van die mijnen zijn de mij nenjagers uitgerust met een zeer hoog frequente onderwa- tergeluidzender (sonar) die on effenheden op de zeebodem zichtbaar maakt. Daarna kan met een onbemand duikvaar- tuigje, voorzien van een televi siecamera, nader onderzoek verricht worden en zonodig een explosieve lading naast de mijn worden gebracht waarna de mijn kan worden opgebla zen. Het schip zelf wordt daar bij uiterst nauwkeurig gema noeuvreerd met extra voorstu wers die het schip op zijn plaats kunnen houden, daarbij geassisteerd door computers. Het is derhalve uiterst nauw keurig en nauwgezet werk dat slechts met geringe vaart kan worden uitgevoerd. Onder oorlogsomstandigheden is de aanwezigheid van luchtdek- king dan ook geboden. Nu er een wapenstilstand is, is deze dreiging nauwelijks of niet aanwezig, maar men zal erop beducht moeten zijn dat hierin onder de huidige onrustige omstandigheden verandering kan komen. Hoewel deze kans momenteel uiterst gering is, zal het voor de koninklijke marine raadzaam zijn ten min ste een van de grotere sche pen, de fregatten met name, in de Golf te houden zolang de mijnenjagers daar ook zijn. Aangezien we nog niet weten om hoeveel mijnen het gaat en hoe groot het gevaarlijke ge bied is, is het moeilijk te voor spellen hoe lang de gehele operatie gaat duren. De mij- nendienst krijgt overigens zo langzamerhand veel ervaring in het opereren in extreeih weer, want de Kuwaytse zo mer is uiterst warm en kent een zeer hoge vochtigheids graad. Hopelijk zijn de opera ties voor het invallen van het hoogtepunt van die zomer, juli en augustus, afgelopen. Het is immers niet uitgesloten dat de luchtvervuiling van na delige invloed kan zijn op de airconditioning van de sche pen. Dat onze marinemensen een bijzondere tijd tegemoet gaan staat echter buiten kijf. Onze beste wensen vergezellen hea (De auteur is kapitein ter zee b.d.) .YRUT Leden van Iraanse oppositie, de sple's Mujahedeen, gisteren gezegd [raanse legereenheden waren binnengeval- in een poging het ind van Saddam Hu- te ondermijnen of te werpen. De Ira- zouden daarnaast de es van de Mujahedeen AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB in Irak willen ontmante len. Volgens de Mujahedeen had den guerrillastrijders van hun Nationale Bevrijdingsleger een grote troepenconcentratie van de Iraniërs in de Iraakse pro vincie Dyallah, ten noorden van Baghdad, aangevallen en gedwongen tot de terugtocht. Iran zou volgens de berichten tactische bases op Iraaks grondgebied hebben gevestigd. Volgens radio Teheran waren maandag en gisteren slachtof fers van aanvallen met na palm Iran binnengekomen. De slachtoffers zouden hebben ge zegd dat de Iraakse regerings troepen hun toevlucht hadden genomen tot grootschalig ge bruik van napalm. De 23 Iraakse oppositiepartijen die in Bayrut vergaderen, zou den met name van mening verschillen over de verhou dingen waarin ze vertegen woordigd' zullen zijn in een eventuele regering- of parle- ment-in-ballingschap. ABU DHABI De Nederlandse marineschepen die momenteel in de Perzische Golf varen, komen in elk geval niet later dan de voorgenomen datum van 15 mei terug in Den Helder. Dat was de enige zekerheid die vice-admiraal jhr. H. van Foreest, bevel hebber van de Nederlandse zeestriidkrachten, gisteren kon ge ven tijdens zijn werkbezoek aan de drie schepen. Het bericht over een voortijdige terugreis waarop menig bemanningslid had gehoopt, bleef dus uit. Van Foreest, die werd vergezeld door kroonprins Willem-Alexander, zei: „Ik zeg u toe dat als u niet langer nodig bent in de Golf, u zo snel mogelijk terugkeert", al dus de vice-admiraal tot de bemanningen van de Jacob van Heemskerck, de Zuiderkruis en de Philips van Almonde. Kroonprins Willem-Alexander begroette aan boord van de sche pen wat oude bekenden. In 1986 voer hij als jongste officier op het marinefregat Abraham Crijnssen, dat toen onder commando stond van de huidige eskadercommandant in de Golf, P.C. Kok. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD 5 Op de 22ste mei 1861 strompelt de stuurman wanho- g de hut van kapitein Wolter binnen. „Het Is met ons afgelopen pitein", zegt hij, „de laatste zonswaarnemlng geeft aan dat we s op 63 graden, 22 minuten Z.B. en 81 graden, 3 minuten W.L. ivinden". Hij heeft zojuist de temperatuur van het water opge iomen: om het nulpunt. „En...", vervolgt hij, „die twee Mexica nen, onze passagiers... die zijn spoorloos verdwenen". „Verdwe nen?" vraagt Wolter verwonderd. Maar dan tuimelt hij achter over, want de „Fortuna" Is met een schok op een ijsberg gelo pen. Wild van angst wijzen de matrozen elkaar op het gevaar: ze zullen nooit meer los komen en moeten in deze barre wereld een langzame maar zekere hongerdood sterven... Unicef geeft slachtoffers Irak zes ton DEN HAAG Unicef-Neder- land geeft 600.000 gulden voor de slachtoffers van de Golf oorlog in Irak. Het bedrag is bedoeld om de noodhulp op gang te houden. Veel meer geld is dringend nodig, zo heeft Unicef gisteren bekend gemaakt. Unicef heeft tijdens de oorlog al hulpgoeaeren naar Irak gestuurd. Afgelopen zondag is begonnen met het transport van medicijnen, vac cins, koelkasten, watertanks en waterzuiveringschemica- liën. Unicef heeft vijf miljoen gulden gevraagd aan de Ne derlandse regering en hoopt dat de gezamenlijke hulpor ganisaties veel geld bijeen brengen op hun speciale giro nummer. Basra „Weg met Saddam, Saddam is een verrader", luidt de tekst op dit bord in de Zuldiraakse haven stad Basra. Saddam Husayns boze landgenoten werden bij het bord gefotografeerd door een Iraakse vluchteling. r FCrO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5