„Regering Albanië martelt gevangenen" Sovjetunie: Federatie van Soevereine Staten Joegoslavië heeft steeds een andere machthebber BINNENLAND Ccidóc SoutcMit WOENSDAG 13 MAART 1991 PA( [J1 Koningsh I maakt eini aan slepen familietwi PARIJS De Franse,bei pretendent, de graaf rijs, heeft zijn zoon, prii t n ri d'Orléans, alsnog ae zen als zijn opvolger. D r di ëntachtigjarige graaf, i nb terkleinzoon van konijaa dewijk Filips, gaf zijn z jn titel van graaf van Ci gea terug en de daarbij betjg Hij had Henri zijn titel ontnomen nadat zijn i onkoninklijke stap hai men te scheiden van ste vrouw en met de den Micaela Cousina huwelijk te treden. In zoenend gebaar kei graaf van Parijs zijn schoondochter de titel cesse de Joinville" toe recht zich Hare Konijn Hoogheid te laten noen In de meeste konings u kringen in Frankrijk opluchting gereageerd besluit van de graal mensen vonden de on k van prins Henri een t< lis maatregel, vooral om gp graaf van Parijs zelf lang gescheiden leefd zijn eigen vrouw, de van Parijs. De troonpre beschuldigde zijn vrouv dat hij zijn vijf kindeti zijn eerste vrouw, Mai rèse de Wurtemberg, a loosde. In 1987 wees de graaf rijs zijn kleinzoon, Jea léans, aan als opvolge d€ zenden aanhangers pro den toen bekend werd e( kleinzoon van de pre r bij de dood van zijn groi belast zou worden m(0Ll uitoefenen van de histen' rechten en plichten Capetijnse huis". Veel monarchisten von keuze van de graaf 01 kig. Kleinzoon Jean zi chocoladehandel en le ,'c van zijn stuk gebracht zo onverwacht zulke verantwoordelijkheden moest nemen. Prins Hei kunstenaar, kondigde de opening van een stelling van zijn schilde Parijs aan dat hij wee gratie was. Zijn vader gens een zware verk< niet in staat de opening zoeken, maar hij zor zoon een boodschap en de tentoonstelling „het succes dat zij verdient" „Vanaf vandaag ben i cieel weer graaf van mont", vertelde de prins zijn gasten. Zijn 1 se prinses: „Een misvei voorbij. Ik ben erg gi Want ik hecht erg veel aan de eenheid van h van Frankrijk". De en blijk gaf van teleur! over de verzoening was ventienjarige hertog va jou Louis-Alphonse. Ook Louis-Alphonse aanspraak op de Franse hij zou de „legitieme" dent zijn. Zijn troonai ken zouden terug te i zijn tot het koninkrijk \i dewijk XVI. De graaf rijs „kan zijn famil geen titels toekennen de toestemming a en het hoofd van ons ou ninklijk Huis", aldu woordvoerder van Lo phonse. De onwrikbare republi in Frankrijk hebbi belangstelling voor de r geïnteresseerd van andere landen, zo; ningin Beatrix die een onthaal kreeg bij haar staatsbezoek aan Parijs week. JOHN PHI (c) Th Romeins bordeel importeerde Belgische 'baby-prostitués' ROME Vijftien miljoen lire (45.000 gulden) hadden vermo gende zakenlieden, advocaten en politici in Rome over voor een intiem samenzijn met'een minderjarige buitenlandse. De gezondheid van de meisjes werd gegarandeerd door een medisch attest en hun minder jarigheid, zoals in het geval van de 15-jarige Frangaise Gi selle, door een schoolrapport. Voor een Belgisch meisje, dat nog maagd was, steeg de prijs zelfs tot vijftig miljoen lire, al schijnt de maagdelijkheid slechts het resultaat geweest te zijn van een „gynaecologische reconstructie". Deze en andere details kwa men maandag aan het licht bij een een politie-inval in een sjiek afsprakenhuis in het bui ten Rome gelegen Alicia. De uitbaters van de gelegenheid, de 39-jarige madame Maria Rosaria Verderosa, haar 33-ja- rige vriend en een bejaarde duvelstoejaagster, mikten op kwaliteit. De vijftig vrouwen en meisjes die voor hen werk ten, waren streng geselecteerd en moesten te allen tijde vol doen aan de meest bizarre wensen. Via draadloze tele foons en piepers konden ze worden opgeroepen. Ook de cliénten een uitvoerige ballo tage. In het jaar dat de zaak liep, had zij gebrek aan klan ten noch aan verleidsters. De onderneming van me vrouw Verderosa onderscheid de zich van van een normale call-girlservice door de betrok kenheid van verscheidene in België en Frankrijk geronsel de mindeijarige meisjes. De organisatie had een „bijkan toor" in België, van waaruit jonge meisjes naar Italië wer den gestuurd. Die werkten in enkele dagen een aantal al dan niet van tevoren besproken ontmoetingen af, om vervol gens weer op het vliegtuig te rug naar huis te worden gezet. Veel meer is er op dit moment nog niet bekend over de „Bel gische connectie". Interpol on derzoekt de zaak. Leger doodt elf rebellen in Aceh JAKARTA In de provincie Aceh in het ui terste noorden van Sumatra hebben militai ren van het Indonesische leger de afgelopen drie dagen elf leden van een schimmige ver zetsgroep gedood. Volgens bronnen in de pro vinciehoofdstad Banda Aceh kwamen gister ochtend vier rebellen om in Langsa, de hoofdplaats van het district Oost-Aceh. Twee dagen eerder kostte het optreden van militai ren in het district Peureulak aan zeven ver meende rebellen het leven. De afgelopen twee weken zijn in Aceh nu al circa 70 leden van de verzetsgroep door militairen om het leven gebracht. De verzetsgroep zou banden onderhouden met de afscheidir Aceh Merdeka (Vrij Aceh). LANDHERVORMINGSWETTEN ZUID-AFRIKA VERWORPEN JOHANNESBURG Anti-apartheidsorganisaties en zwarte be langengroepen hebben gisteren unaniem de voorstellen van de blanke Zuidafrikaanse regering verworpen om de discriminatie op het gebied van het grondbezit op te heffen. De belangrijkste kritiek is dat er niets gebeurt voor de mensen die de afgelopen tientallen jaren gedwongen werden hun land op te geven. Het ANC vindt dat „alleen de teruggave van land aan de slachtof fers van de deportatiepolitiek de kern van een geloofwaardige frondpolitiek moet zijn". Het ANC is boos omdat landeigenaren ij grondverkoop het recht hebben te discrimineren op grond van ras. De Zuidafrikaanse regering heeft voorgesteld om de twee miljoen akkertjes die zwarte boeren nu voor 25 of 99 jaar pachten, automatisch hun eigendom te laten worden. Miljoenen hectaren landbouwgrond zullen tegen gesubsidieerde prijzen aan zwarten worden verkocht. Zwarte boeren moeten voortaan de zelfde mogelijkheden krijgen om leningen af te sluiten als blan ke. Verder zullen 200 wetten en 15.000 verordeningen die nu de apartheid in het grondbezit regelen, worden afgeschaft. Biograaf kan Reagan niet volden WASHINGTON Het is onmogelijk om Ronalc Reagan te be grijpen. Deze ontboezeming is afkomstig van Elmund Morris, de schrijver van de officiële biografie van de Anerikaanse ex- president. Hij noemde Reagan „de meest raadelachtige man die ik ooit heb gezien". Morris maakte zijn opmekingen in ok tober bekend tijdens een besloten bijeenkomst vin de universi teit van Virginia, waarvan verslag wordt gedain in een deze week uitgekomen nieuwsbrief. Volgens de biognaf, die in 1980 de Pulitzerprijs won voor zijn biografie over eet andere voor malige president, Theodore Roosevelt, begrijp' ook Reagans vrouw niets van haar man. „Ik heb het ongeveff een jaar lang niet meer zien zitten, omdat ik het gevoel had cat hoeveel on derzoek ik ook zou doen, ik nog altijd niet hetkleinste beetje van hem zou begrijpen", aldus Morris volgens ce nieuwsbrief. „Hoe beter ik hem probeerde te bestuderen, hes meer het me ging duizelen. Mijn wanhoop verdween pas toei ik doorkreeg dat iedereen die hem ooit had gekend, zelfs zijn 'rouw, in even grote mate door hem in verwarring was gebacht". Morris werkt sinds 1985 aan de biografie, die naar ve-wachting vol gend jaar zal uitkomen. Premier van Benin wint verkiezingen COTONOU Premier Nicephore Soglo heeft de presidentsverkiezingen in de Westafrikaanse staat Benin gewonnen van president Mathieu Kerekou. De zittende president Kerekou heeft echter ge noeg stemmen gehaald om een tweede, beslissende verkiezingsronde noodzakelijk te maken. Soglo kreeg dit weekeinde 36,87 procent van de stem men, Kerekou 26,04 procent. Maandagochtend leek Kerekou nog op een overwinning af te steve nen, maar de voorlopige uitslag was op dat mo ment gebaseerd op de tellingen uit het noorden, waar hij vandaan komt. Toen de uitslagen uit Co- tonou, in het zuiden, binnendruppelden zag de president zijn gunstige positie snel achteruitgaan. Op 24 maart gaan de kiezers opnieuw naar de stembus om uit te maken wie de nieuwe president wordt van hun land. SUSKEENWISKE DE MYSTERIEUZE MIJN Contrast De bloemen kransen die Winnie Mandela (rechts) en ANC'er Chris Hani van aanhangers staan in schril contrast met hun strakke gezichten. Beiden moesten gisteren andermaal ver bij de rechtbank van Johannesburg. Mandela wordt beschuldigd van mishandeling en kidn HERSTEL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET VS WENEN De in Wenen gevestigde mensenrech tenorganisatie Internatio nal Helsinki Federation for Human Rights (IHF) heeft de communistische regering van Albanië gis teren beschuldigd van marteling en mishande ling van gevangenen om bekentenissen voor het gerechtshof los te krijgen. De beschuldiging is er slechts een van een lange lijst van mensenrechtenschendingen die het IHF de eerste wes terse organisatie die in Alba nië een inventarisatie mocht maken van de mensenrechten situatie aldaar heeft gesig naleerd. De delegatieleden waren ont zet over de onmenselijke om standigheden in de gevange nissen. De delegatie sprak haar grote bezorgdheid uit over de omstandigheden waar in zo'n 200 mensen, onder wie enkelen die alleen maar naar het buitenland wilden reizen, worden vastgehouden. Over incidenten waarbij veiligheids troepen demonstranten had den doodgeschoten zei het IHF dat er aanwijzingen waren dat daarbij opzettelijke executies hadden plaatsgevonden. De Albanese leider Ramiz Alia heeft gisteren moeder Teresa ontvangen. De winnares van de Nobelprijs voor de vrede, die haar beste krachten heeft gegeven aan de opvang van armen in de Indiase stad Cal cutta, was jarenlang een onge wenste gast in haar geboorte land. Albanië en de Verenigde Sta ten zullen vrijdag hun diplo matieke betrekkingen (in 1939 verbroken) herstellen. De mi nister van buitenlandse zaken van Albanië, Muhamet Kapla- ni, zal naar Washington gaan om een document over het herstel van de onderlinge be trekkingen te ondertekenen. Washington en Tirana bereik ten in augustus van het vorig jaar een principe-akkoord over het herstel van hun di plomatieke relatie. De Italiaanse regering heeft toegegeven, dat zij ernstig te kort is geschoten bij de opvang van de Albanese bootvluchte lingen in Apulië. Vice-premier Claudio Martelli zei dat de Ita liaanse overheid zich „oud, sloom en kortademig" heeft getoond. Gisteren zijn de laat ste 202 politieke gevangenen in Albanië vrijgelaten en van daag wordt een Italiaans-Alba- nese commissie ingesteld, waaraan ook de Albanese op positie deelneemt. Die zal de verdeling regelen van een eer ste stroom financiële, sanitaire en voedingshulp. Daarmee hebben beide partijen in het over de hoofden van de vluch telingen heen gevoerde con flict hun zin gekregen. Alba nië krijgt geld en Italië is het spookbeeld van een onafge broken stroom van vluchtelin gen kwijt. Ondertussen komt er lang zaam verbetering in de situa tie. Circa 800 vluchtelingen zijn inmiddels overgebracht naar een militair kamp bij (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO De machts verhoudingen in het huidige staatsverband dat Joegoslavië nog pretendeert te zijn, wisse len de laatste dagen constant. Wie gisteren nog vitale beslis singen over het voortbestaan van de federatie leek te ne men, wordt vandaag volstrekt naar het tweede plan verwe zen. Aan zet is nu de Joegosla vische president Borisav Jovic die inmiddels voor morgen een nieuwe spoedzitting van het collectief presidentsschap heeft belegd. Na langdurig overleg woensdagnacht ging het hoogste staatsorgaan, waarin de zes republieken en twee provincies vertegenwoor digd zijn, niet in op een voor stel van het leger dat naar verluidt om de instelling van de noodtoestand had verzocht. De nog steeds op straat de monstrerende studenten in Belgrado lieten zich gisteren door de dreigende noodtoe stand niet van de wijs bren gen. In afwachting van de uit komst van het beraad (wel of geen tanks in de diverse hoofdsteden van het land) be zetten zij voor de vierde opeenvolgende dag een van de centrale pleinen in Belgrado. Opgetogen alsof hen geen zwaard van Damocles boven het hoofd hing vierden zij on dertussen een aantal succes sen. Twee van hun belangrijk ste eisen werden ingewilligd: de directie van de door de re gering beheerste tv werd ont slagen en oppositieleider Vuk Draskovic door de demon stranten als politieke gevange ne betiteld werd vrijgela ten. Hij werd zaterdag na de eerste ongeregeldheden gear resteerd wegens opruiing, maar de Servische autoriteiten durfden het blijkbaar niet aan hem voor de rechter te bren gen. Ineenstorten Gisteravond hadden zij daar om geen andere keus dan de wettelijke termijn van 72 uur waarin een verdachte zonder beschuldiging mag worden vastgehouden te respecteren en Vuk vrij te laten. In een toespraak riep hij de demon stranten ertoe op net zolang door te gaan met protesteren tot de communistische rege ring van Servië ineenstort en totdat minister van binnen landse zaken Radmilo Bogda- novic en premier Dragutin Ze- lenovic ontslagen zijn. De twee worden verantwoordelijk ge steld voor het geweld van za terdag. Om de feestvreugde nog te verhogen breidden de demon straties die inmiddels door ar tiesten, scholieren en intellec tuelen zijn overgenomen, zich van Belgrado uit naar het hele land. Studenten uit Montene gro, Novi Sad en Bosnië be tuigden hun steun aan de stu diegenoten in de hoofdstad. Het Servische gezag putte zich gisteravond uit in beleefdhe den tegenover de studenten. Daar waar een dag eerder nog werd opgeroepen tot desnoods gewelddadig beëindigen van de protesten, werden de stu denten nu als vreedzame de monstranten afgeschilderd. De socialistische regering van Servië (die bestaat uit vroege re communisten) heeft samen Brindisi en in het Siciliaanse stadje Campofelice hebben le ger, Rode Kruis en vrijwilli gers in een nacht tijd een ten tenkamp voor 1400 mensen in gericht. Andere duizenden zijn op weg naar verschillende Ita liaanse regio's, waar het me rendeel van de 14.000 vluchte lingen in de komende dager, over verdeeld moet worden De noodtoestand in Brindisi ii zodoende nog lang niet voor bij. De secretaris van de Italiaanse Republikeinse Partij, Giorgio La Malfa, heeft voorgesteld de stad Brindisi de gouden bur gerschapsmedaille toe te ken nen. Hij vindt dat „de bevol king en het stadsbestuur van De vrijgelaten oppositieleider Draskovic spreekt de 40.000 beto gers in Belgrado toe. met de oppositie een parle- het harde optreden van de po- mentscommissie ingesteld die htie tegen betogers afgelopen moet onderzoeken of Bogdano- weekeinde, waarbij twee men- vic verantwoordelijk is voor sen om het leven kwamen. Albanese vluchtelingen zoeken schoenen uit in de Italiaan se havenstad Brindisi FOTO: EPA Brindisi evenals de kerkelijke en niet-kerkelijke hulporgani saties een voorbeeldige zelf verloochening en edelmoedig heid aan de dag gelegd heb ben". Zijn initiatief is met sympathie ontvangen. MOSKOU De Sovjet republieken die zich ir het zondag te houden re ferendum zullen uitspre ken voor eenheid in he'. kader van een nieuw unieverdrag, zullen zich naaf het laat aanzien ver enigen in de zogenoemde Federatie van Soevereine Staten, zo heeft een naaste medewerker van presi dent Michaïl Gorbatsjov gisteren voorspeld. Grigori Revenko, presidentieel medewerker belast met de on derhandelingen voor het nieu we unieverdrag, meent dat de Unie van Sovjet Socialistische Republieken (USSR) hair naam niet zal kunnen behou den, omdat veel van de 15 r«- publieken de termen 'sovjet' en 'socialistisch' officieel heb ben geschrapt. Hij verklaarce op een persconferentie dat re publieken die tegen de unie zullen stemmen, formeel toe stemming krijgen tot afsche- ding, maar uitsluitend ingevo.- ge de nationale regelgeving die daarvoor in het leven wordt geroepen. Voorstandeis van volledige afscheiding heb ben er op gewezen dat wettig is vastgelegd dat het federale nationale parlement het ver zoek tot afscheiding moét goedkeuren, hetgeen vermoe delijk zal inhouden dat af scheiding in de praktijk onmo gelijk wordt. Revenko zei dat de betrekkin gen met de republieken die te gen het verdrag stemmen, „voor een bepaalde periode worden gebaseerd op de huidi ge grondwet en wetten". Chaotisch De volksraadpleging van zon dag aanstaande zal vermoede lijk een chaotisch karakter krijgen. De republieken Est land, Litouwen, Letland, Ge orgië, Armenië en Moldavië hebben geweigerd het referen dum te houden. Het parlement van Estland heeft formeel be sloten dat de Baltische repu bliek niet mee zal doen aan het referendum. Het nationale parlement verordende deze week dat „steden, raden, werkcollectieven en associaties het referendum op eigen hout je mogen organiseren, onver schillig het besluit van de par lementen van de republieken. Zo kan de communistische partij stemlokalen openen in de weigerachtige republieken. Gorbatsjov zal zaterdagavond in een toespraak die door de televisie wordt uitgezonden, de bevolking oproepen 'ja' te zeg gen tegen het unieverdrag. De volksraadpleging kost de schatkist de lieve som van 100 tot 110 miljoen roebel (311 tot 343 miljoen gulden). Volgens Revenko hebben acht republieken en 18 autonome gebieden het jongste ontwerp voor het unieverdrag gete kend. Zij vormen 97 procent van het Sovjet-grondgebied, 91 procent van de bevolking en 92 procent van de economie. Er wordt druk gespeculeerd over het effect van mijnsta kingen in de Oekraïne en Si berië op de uitslag van het re ferendum. Het stelt kiezers in de gelegenheid om hun onte vredenheid over de centrale regering in Moskou tot uiting te brengen. Volgens stakings leiders breiden de mijnstakin gen in het Donbass- en Koez- bassbekken zich langzaam uit. Gisteren was in 67 van de 254 Oekraïense mijnen het werk voor onbepaalde tijd neerge legd. Slachtoffers mijnramp JOHANNESBURG Een on geluk in een Zuidafrikaanss goudmijn heeft aan drie kom pels het leven gekost, veertien mijnwerkers raakten gewone. Het ongeluk deed zich voor in de Daggafontein-mijn bij Springs, zo'n 40 kilometer tén oosten van Johannesburg Waarschijnlijk was een gaslek de oorzaak van het ongeluk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4