traathandel heeft drugsverslaafden vermoord' Weduwen verliezen uitkering na drie maanden samenwonen OTERDAMSE DRUGSDODEN MAKEN DE TONGEN LOS vdntig jaar ëist tegen A-verdachten PvdA'ers willen onderzoek naar vrouwenbesnijdenis Groningen wil krakers bij overlast aanpakken GD - ENLAND CcidócSoivumt WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 3 45el: samenvoeging zeven provincies 6(tR \RDEN Samenvoeging van de vier provincies Groningen, Friesland, :n Noord-Holland zou een te klein lands- 'oor?veren om in Europees verband indruk te a De Friese commissaris der koningin Hans vindt dat daar dan zeker ook Flevoland, ind en Overijssel bij zouden moeten wor- en okken. De commissaris zei dat gisteren bij mg van de Bed rij vencontactdagen in Leeu- Wiegel noemde het wegvallen van de pro- B en zen overigens vooralsnog toekomstmu- r moet nu vooral naar worden gestreefd el- V t voor de voeten te lopen maar elkaar za- a versterken", aldus de commissaris. Hij ienle voo genomen samenwerking tussen de irdelijke provincies en de Duitse deelstaten schsen en Bremen. Binnenkort sluiten deze en samenwerkingsovereenkomst. epa el PvdA: supporters moeten politie-eseorte betalen Voor aanvang van de commissievergadering ïver het voet balvandalisme luistert minister Hirsch Ballin (jistitie) naar de kennelijk opgewekte conversatie tussen zijn collega's D'An- cona (WVC) en Dales (binnelandse zaken). foto: anp DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken staat welwillend tegenover het PvdA-plan om voetbalsuppor ters te laten betalen voor het inzetten van extra politie, die het vandalisme in treinen en bij stadions moet beteugelen. In een debat gisteren over het voetbalvandalisme, pleitte PvdA-woordvoerder Lilypaly voor een veiligheidstoeslag op combikaarten, het gecombi neerde toegangsbewijs voor trein en stadion. Uit die toe slag zouden de extra kosten van het politie-optreden moeten worden gefinancierd. Ook wil hij het racisme op het veld aanpakken door spelers die zich racistisch uitlaten te genover een tegenstander een rode kaart te geven. Daarnaast zou er een slogan ingevoerd moeten worden, als „Racisme pakt de man en niet de bal". Minister Hirsch Ballin van jus titie onderschrijft dit pleidooi. Ook de KNVB staat niet nega tief tegenover de suggestie, maar zou een blauwe in plaats van een rode kaart willen in voeren. Minister Dales maakte de Ka mer duidelijk dat bestrijding van voetbalvandalisme een zaak is voor gemeentebesturen en hun politiekorpsen en van de KNVB met haar clubs. Zij wees een oproep van de VVD om meer politie-inzet van de hand omdat de politie nog wel wat anders te doen heeft. „Maar we kunnen wel peinzen over een harder optreden in de treinen", aldus de bewinds vrouw. Het CDA is tegen het PvdA- idee. Deze grootste regerings partij voelt er meer voor om voetbalvandalen de toegang tot de trein te ontzeggen. Vol gens minister Dales is dat theoretisch wel mogelijk, maar dan moet eerst de wet worden gewijzigd. D66 vindt het 't bes te om voetbalvandalen de toegang tot alle wedstrijden te verbieden, gekoppeld aan een meldplicht bij de politie. „Sportblessures moeten in ziektewet blijven" HENGELO De Nederlandse Sportfedera tie (NSF) is het niet eens met het voorstel van J. ten Hoopen, voorzitter van het ondernemersorganisatie (NCOV), om sport blessures uit de ziektewet te halen. Ten Hoopen suggereerde dit gisteren tijdens een congres. Volgens directeur-secretaris Bert Bode van de NSF zijn er twee kanttekenin gen te plaatsen bij het voorstel. De eerste is dat de ziektewet een voorziening is, die een werknemer 24 uur per dag verzekert. Dus ook als hij thuis van de trap afvalt. Hetzelf de zou volgens hem ook voor een sportbles sure moeten gelden. „Onze tweede kantte kening is dat Ten Hoopen gemakshalve ver geet dat sport een goede invloed heeft op de gezondheid. Ook zijn eigen werknemers profiteren van sportieve inspanning". lkaa" gen ibbi ÏRDAM De vier loden in Rotterdam i de tongen losge- e in het drugscircuit. Dp eschuldigende viri le® ijzen hulpverleners [eiruikers naar de on- e wbare drugshandel lat, waar ronselaars kwaliteit heroïne en aan met name je buitenlanders die ïuis zijn in het cir- oek van het gerechter- iratorium moet nog uit- of de vier mensen die terdamse politie dood bJ ingetroffen daadwerke- overleden aan een in- kwaliteit heroïne, _pr oor het drugscircuit is twijfel mogelijk. „Vier n 24 uur, waarvan drie i. Dat kan bijna geen t lijn", zegt maatschappe- erker P. Mainasse van ieel tide |tir,g Odyssee in Rotter- En 'anuit de methadonbus ij naar de ingang van itraal station. „Hier is idel het meest onbe- hee aar. Er is geen controle, in is dealer". Een jon- een glanzend trainings pak knikt instemmend. „Ik koop nooit aan het station. Ik ga altijd naar dezelfde huis dealer. Aan het station kun je voor tien piek al een balletje kopen, maar da's niks. Je hebt wel zeven balletjes nodig voor een kwart gram heroïne. Voor dezelfde prijs heb ik bij mijn huisdealer een hele gram". Maar drugsgebruikers die niet in Rotterdam bekend zijn, we ten de huisadressen niet met een te vinden. Krijgen daar ook nauwelijks de kans voor. Mainasse: „Wie hier met de trein aankomt, wordt meteen aangesproken. Sommige dea lers wachten gewoon op het perron waar de treinen uit Pa rijs aankomen". Volgens Mai nasse komen veel Belgen en Fransen naar Nederland om dat de heroïne er goedkoper is en beter van kwaliteit. Stoppen Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs had zich gis teren voorbereid op een toe loop van methadonafnemers, maar de drukte bleef uit. Van de naar schatting 2500 tot 3000 drugsverslaafden in Rotter dam bezoeken er ongeveer 1000 de methadonplaatsen. Gisteren was het aanbod niet groter dan normaal, maar werd er wel volop gesproken over de drugsdoden. „Mooie aanleiding om te stoppen, zou m'n moeder zeggen. Ze heeft natuurlijk gelijk, maar als je een échte gebruiker bent.... Ik ben best wel een beetje bang, want je weet nooit. Vorig jaar zijn er ook een paar doodge gaan aan cocaïne waar iets mee was. Daar waren vrien den van mij bij. Toen heb ik er ook even aan gedacht om te stoppen. Maar ik gebruik nog steeds". Op de ruit van het consultatie bureau hangt een affiche die verslaafden waarschuwt voor de slechte kwaliteit heroïne die in omloop zou zijn. „Wij adviseren alleen op een ver trouwd adres te kopen en niet in te gaan op goedkope aanbie dingen. Voel je je na gebruik niet goed, raadpleeg dan gelijk een arts", luidt de waarschu wing. Vertrouwde huisadressen zijn volgens August de Loor de enige remedie tegen de onbe trouwbare straathandel. De Loor is eigenaar van het Ad viesbureau Drugs in Amster dam en analyseert al meer dan twintig jaar verdovende mid delen. „Op straat koop je over ket algemeen slechtere kwali teit drugs dan bij huisadressen. Ook op huisadressen zijn drugs versneden, maar tot een ac ceptabel niveau. Anders zijn In de bussen is de vergiftigde heroïne in Rotterdam het gesprek van de dag. de klanten ontevreden en ko- delaars hebben meestal geen men ze eenvoudigweg niet duurzame relatie en nemen de meer terug. Het is het zelfre- straatjunk eerder in de ma- gulerende mechanisme van de ling", aldus De Loor. Al twin- illegale markt. De straathan- tig jaar pleit hij voor een drug- sanalyseprojekt waarbij regel matig drugs worden gekocht en onder de loep genomen. „Als voorlichting aan de ge bruiker en om een actueel beeld te houden van de ver schuivingen in de markt". Omdat er alleen drugs van huisadressen zouden worden getest, zou de straathandel en de daarmee gepaard gaande overlast voor burgers, vanzelf verdwijnen, meent De Loor. „Maar zo lang de politie huis adressen blijft oprollen, wordt het straatcircuit in stand ge houden". In opdracht van het ministerie van WVC heeft De Loor on derzoek verricht naar het drugsbeleid in zeven steden. Vooruitlopend op de open baarmaking van het rapport zegt hij dat het opsporingsbe leid van de politie het straat- circuit in stand houdt. „Het is hetzelfde verhaal als dat van de hasj in de jaren '60. Je werd op straat bedonderd waar je bij stond. Hennep, paardestront, je kon het zo gek niet maken of het werd verkocht als hasj. Door het systeem van de kof fieshops is de straathandel verdwenen". MONIQUE VAN DE VEN :h2 MOND Officier stitie mr. J. Laumen "r gisteren twintig jaar tegen elk van de IRA-verdachten. Hij bewezen dat Paul es (27), Gerard Harte Sean Hick (30) en a McGuire (24) sa- verantwoordelijk zijn de moord op twee alische toeristen. bepalen van de straf- ïs Laumen ervan uitge lat terreurdaad van jmvang „schreeuwt om ding". Het requisitoir officier nam ruim zes beslag. Een deel van !0 pagina's tellende stuk samengevat, omdat het nog langer zou duren, iristen Nick Spanopoulos phen Melrose werden op ei 1990 in Roermond eschoten. De IRA heeft anslag opgeëist, maar e dat de Australiërs per uk waren vermoord. Zij in een auto met een centeken en het moord- ando zou hen voor En- militairen hebben gehou- ns de officier staat het stotelijk vast dat Gerard een van de IRA-schut- geweest. Twee getuigen hem herkend als inzit- van de vluchtauto. Lau- iet de rol van de andere chten wat in het midden, concentreerde zich op de ïenlijke verantwoorde voor de moord, hij erop dat in de door gehuurde auto vingeraf ten zijn gevonden van 'ier de verdachten. „Die en daar alleen maar te- zijn gekomen tijdens de leriode. Hick heeft de opgehaald op 21 mei en teruggebracht op 28 mei, na de aanslag". Ook de auto sporen aange- van de springstof Sem- een restje lood dat mo- afkomstig is uit een van de wapens waarmee in Roer mond is geschoten. Laumen gaat ervan uit dat de verdach ten met de huurauto naar Den Haag zijn gereden nadat ze hun vluchtauto in België in brand hadden gestoken. Twijfels Hughes is in Venlo gezien op de plaats waar de vluchtauto is gestolen. Bij twee wapendepots in het Belgische Meerle zijn Harte, Hick en Maguire gezien en kort nadien gearresteerd. In die depots zijn de wapens teruggevonden, waarmee niet alleen de moorden in Roer mond zijn gepleegd, maar ook andere aanslagen in Duitsland, aldus Laumen. Laumen zei de twijfel van prof. Wagenaar, die eerder tij dens het proces is gehoord als deskundige, over de getuigen verklaringen niet te delen. De getuigen hebben onder ede verklaard wat zij hebben ge zien, aldus de officier. Dat de verklaringen onderling ver schillen acht hij „logisch". „De getuigen stonden op verschil lende plaatsen op en rondom de markt. Het blikveld van sommige getuigen was boven dien beperkt tengevolge van geparkeerde auto's". De officier betoogde verder dat de vier verdachten deel uitmaakten van een groep van zeven terroristen, die in Ne derland en Duitsland heeft ge opereerd. De verdediging heeft gisteren nog twee getuigenverklarin gen aan het dossier toege voegd. Twee Ierse bekenden van verdachte Hughes zeggen zich te herinneren dat hij daags voor de aanslag bij een van hen reparaties heeft ver richt in de keuken. Eerder al hebben drie anderen ver klaard dat ze Hughes in Ier land hebben gezien op de dag van de aanslag. Morgen komt de verdediging aan het woord en de verwachting is dat de pleidooien ook vrijdag nog doorgaan. De planning is dat de rechtbank op 2 april uit spraak doet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn sterke aanwijzingen dat ook in Nederland Afri kaanse meisjes een besnij denis ondergaan. De ka merleden Tineke Netelen bos en Ineke Haas (beiden PvdA) zijn woedend over deze berichten en willen dat de Inspectie Volksge- :ondheid en de justitie een onderzoek instellen. Zij hebben daartoe schriftelij- te vragen gesteld aan staatsse- tretaris Simons van volksge zondheid en minister Hirsch Ballin van justitie. Besnijdenis bij meisjes (clitoridectomie) koudt in dat de clitoris en de- fen van de schaamlippen wor den weggehaald. In grote de- fen van de Afrikaanse en Ara bische wereld is dit een veel voorkomende initiatie-rite. Het blad 'Onze Wereld' meldt deze week dat verscheidene gynaecologen in Nederland verzoeken hebben gehad van Somalische vrouwen om deze ingreep (bij hun dochters?) te verrichten. De afgelopen week werd er in Frankrijk een gevangenisstraf van vijf jaar opgelegd aan een Somalische vrouw, omdat zij zes jonge landgenotes had be sneden. Ook de ouders van de meisjes werden veroordeeld. Het is nog onzeker of vrou wenbesnijdenis ook in ons land strafbaar is. Volgens PvdA-kamerlid Ineke Haas is dat ook één van de dingen die minister Hirsch Ballin moet uitzoeken. Mocht clitoridectomie geen ge weldsdelict blijken te zijn, dan moet de bewindsman maar een wetje maken waarin de ingreep toch verboden en strafbaar wordt gesteld, vindt mevrouw Haas. „Het feit dat besnijdenis in andere landen gewoon is, betekent niet dat het in ons land moet worden toegestaan. Het is een godsgru- welijke verminking, die niet te vergelijken is met de besnijde nis van joodse jongetjes. Bij hen wordt een stukje van de opperhuid weggehaald; dat is alleen maar goed voor de hy giëne. Besnijdenis bij meisjes betekent het bruut verwijde ren van het belangrijkste sen sitieve orgaan". Uitkammen Gestoken in op ruimtekleding gekkende pakken kammen soldaten het gebied uit rondom de on langs door een enorme explosie verwoeste fabriek MS Vuurwerk in Culemburg. Het gaat om een schoonmaakactie waarmee gisteren is begonnen en waaraan 140 dienstplichtige militairen deelne men. De brokstukken verzamelen zij in grote plastic zakken. De beschermende kleding wordt ge dragen vanwege het asbest dat bij de explosie vrijkwam. foto: anp Oud-minister De Koning hoogleraar in Groningen GRONINGEN Oud-minis ter Jan de Koning (CDA) is voorgedragen als bijzonder hoogleraar sociologie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Het College van Bestuur van de RUG benoemt De Koning naar verwachting volgende week. Hij krijgt een aanstel ling voor één dagdeel in de week. Zijn leeropdracht luidt: „Sociologie, de praktijk van het beleid". De gewezen bewindsman is in de periode 1977-1989 vier maal minister geweest en gold als de rechterhand van premier Lubbers. Naast het minister schap vervulde De Koning tal rijke bestuurlijke functies. In december 1989 werd hij be noemd tot staatsraad in bui tengewone dienst bij de Raad van State. Hij is werkzaam bij de afdeling geschillen van be stuur. SPER EN HOBBES door bill waterson WAT HEEFT HETEPATEETFW- KfN DAT JIJ EEN TIJSETS EE1JT OVEUSAMGSPERCEVITAE-S L^ETEl/tELO'VllMS J-, Minder doden in verkeer VOORBURG Het aantal verkeersdoden is vorig jaar in vergelijking met 1989 gedaald. Het aantal personen dat ten gevolge van een verkeerson geval in een ziekenhuis moest worden opgenomen, bleef vrij wel constant. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. Het aantal verkeersdoden in 1990 bedroeg 1376. In 1989 waren dat er 1456. Het aantal personen dat als gevolg van een verkeersongeval in 1990 in een ziekenhuis moest worden opgenomen, bedroeg 13.652. In 1989Ï waren dat er 13.660. GRONINGEN De gemeente Groningen wil in de Algemene Politie Verordening (APV) een bepaling opnemen die het moge lijk maakt krakers aan te pakken op grond van de overlast die ze veroorzaken. Zodra de openbare orde of het leefklimaat wor den verstoord, kunnen B en W of de burgemeester de opdracht geven een gekraakt pand te ontruimen. Dat heeft burgemeester Staatsen gisteren bekend gemaakt. Deze extra-bepaling in de APV komt in Nederland nog niet voor en heeft zich in de prak tijk nog niet kunnen bewijzen. Volgens Staatsen komt de bepa ling wel overeen met andere overlastbepalingen die juridisch houdbaar bleken. In de voorgestelde procedure bepalen B en W wanneer er sprake is van overlast. Groningen wil geen algeme ne anti-kraakbepaling zoals bij voorbeeld Arnhem en Nijmegen hebben, omdat dat eigenaren onvoldoende stimuleert een De- stemming te zoeken voor hun leegstaande panden. CDA verontrust door houding PvdA-bestuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA is verontrust over de hou ding van het PvdA-be- stuur na de nederlaag van deze partij bij de staten verkiezingen. PvdA-voorzitter Marjanne Sint concludeerde maandag avond, in aanwezigheid van partijleider Kok en fractielei der Wöltgens, dat de eigen be windslieden zich meer moeten gaan profileren in het kabinet. Volgens CDA-voorzitter Wim Van Velzen zal dit leiden tot problemen in de coalitie. „Ik vrees dat ze weg zullen gaan lopen voor moeilijke beslissin gen zoals bezuinigingen". Ook de opvatting van het PvdA- bestuur dat de belastingen en premies wel omhoog mogen, vooral voor de mensen met hogere inkomens, stemt Van Velzen allesbehalve vrolijk. „Wij houden vast aan het re geerakkoord, waarin staat dat de collectieve lasten niet mo gen toenemen. Het CDA kiest voor de groei van de werkge legenheid. Als je de lasten ver zwaart, is dat slecht voor de werkgelegenheid. Daarom zijn wij tegen lastenverhogingen; we willen de lastendruk zelfs liever doen dalen". Ook CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft al herhaalde malen gewaarschuwd tegen een belastingverhoging. Bij het Kamerdebat over de Tussen balans wekte hij de indruk dat een dergelijke maatregel voor zijn fractie onaanvaardbaar zou zijn en dus, als ze toch werd ingediend, zou kunnen leiden tot een kabinetscrisis. (ADVERTENTIE) VENESTRAAT 29 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van State heeft de nodige kritiek op de algemene nabestaanden wet (anw), die vanaf 1 januari 1992 de uitkeringen voor we duwen en weduwnaars moet gaan regelen. De Raad vindt dat enkele regelingen in hoge mate gevoelig zijn voor fraude. In de nieuwe wet wordt een deel van de uitkering van na bestaanden afhankelijk van het inkomen. Iedereen krijgt ten minste vijftig procent van het minimumloon, maar het bedrag dat daar bovenop komt wordt bepaald door wat ie mand verdient. Wie weinig verdient krijgt meer, tot maxi maal 90 procent van het mini mumloon, wie veel verdient krijgt minder, maar in elk ge val totaal 55 procent van het minimumloon. Daarnaast krij gen samenwonenden dezelfde rechten als gehuwden. Nabe staanden die hertrouwen of langer dan drie maanden sa menwonen, verliezen het recht op uitkering. Tenzij de nieuwe partner ook nabe staande is, want in dat geval krijgen ze samen één uitke ring. De Raad van State vindt de termijn van drie maanden erg kort. Bovendien wijst ze er op dat inkomsten en relaties van tijdelijke aard kunnen zijn en dat alle wiizigingen niet altijd direct worden meegedeeld. De Raad is bang dat nabestaanden niet snel zullen zeggen dat ze samenwonen, omdat ze dan hun uitkering kwijtraken. „Bij kwade trouw moet alle infor matie door anderen worden verzameld", aldus het advies aan staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, die de nabe staandenwet gisteren officieel presenteerde. Ter Veld zei dat de Sociale Verzekeringsbank, die belast is met dergelijke controle, jaarlijks tien miljoen gulden krijgt voor het extra werk. Ze zei er echter bij dat nabestaanden in elk geval het eerste jaar na het overlijden van de partner niet streng zul len worden gecontroleerd. Ter Veld vindt, met het kabi net, dat de samenleving ingrij pend veranderd is sinds ruim dertig jaar geleden de algeme ne weduwen- en wezenwet (aww) werd ingevoerd. Die was bedoeld voor weduwen, omdat die in die tijd altijd on verzorgd achterbleven als hun man, de kostwinner, overleed. Inmiddels gaan vrouwen steeds vaker buitenshuis wer ken en kunnen daardoor ge heel of gedeeltelijk in hun ei- fen onderhoud voorzien. Ter reld vindt het onzin dat de overheid in dergelijke geval len de volledige zorg voor die op zich neemt. Volgens de nieuwe wet krijgt iedere nabestaande, man of vrouw, het eerste jaar na het overlijden van de partner een uitkering. Nabestaanden zon der kinderen krijgen zeventig procent van het minimum loon, nabestaanden met één of meer kinderen krijgen negen tig procent. Na dat eerste jaar hangt het van diverse omstan digheden af of men een uitke ring behoudt en hoe hoog die is. Voorwaarde is dat men één of meerdere kinderen onder de achttien jaar moet hebben, arbeidsongeschikt is, of ouder is dan vijftig jaar (nu is dat nog veertig jaar). Ook mensen die ouder zijn dan 45 jaar op het moment dat hun kinderen achttien worden, krijgen de uitkering.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3