ZeidózQowta/nt ►l?o< Israël wijst voorstel PLO de hand van ch isma P/^sbo&how 'T IS AL LENTE! 6 3 4 5 11 Grenzeloos 12 13 CDA wil nadrukkelijker christelijke partij zijn Cao-akkoord metaal ■17 maart >,i 2.98 VANDAAG 14 Dagen Gratis CcidseSowicwit Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Woensdag 13 maart 1991 82ste jaargang no. 24979 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND JtO] HET WEER In de nacht mistbanken en een minimumtemperatuur van ongeveer 4 graden. Overdag wolkenvelden, in het binnen land ook af en toe zon en vrij wel overal droog. Middagtem- peratuur van 10 graden op de Waddeneilanden tot 15 graden in het zuidoosten van het land. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind. T/M jomkwekers blij t oproep koningin HAAG Organisaties van boomkwe- I ijn ingenomen met de oproep van ko- Beatrix bomen te planten ter gelegen- ■Yan haar zilveren bruiloft. Eerder deze leidde het idee van Beatrix tot kritiek ïilieu-organisaties. Volgens een woord- er van de Nederlandse Bond van Boom- i4 ers zou het planten van de bomen onder i »iding kunnen plaatsvinden op de jaar- Nationale Boomfeestdag, die dit jaar op iart gehouden wordt. In de gemeente en Den Haag heeft de fractie van D66 [epleit voor een tijdelijk „centraal nt", waar mensen die een boom wil- iten informatie kunnen krijgen. De .intekwekerij zou zorg moeten dragen Ie collectieve inkoop van boompjes. DEN HAAG Het CDA gaat meer na druk leggen op de christelijke identiteit. De partij zal zich krachtiger profileren in zaken als abortus, euthanasie en gelijke behandeling. De CDA-top kwam maan dagavond tot deze beslissing nadat de par tij bij de recente statenverkiezingen veel stemmen had verloren aan de kleine christelijke partijen. Het CDA leed zware verliezen in wat wel de 'bijbelgordel' wordt genoemd. In deze protestantse ge bieden in Zeeland (Tholen) en de Veluwe (Staphorst) trok de partij bijna de helft minder kiezers dan bij de kamerverkie zingen van 1989. Het partijbestuur con cludeerde maandagavond dat deze Koers nog nadrukkelijker moet worden doorge zet. „We merken dat daar in eigen kring en in de samenleving behoefte aan is", al dus een woordvoerder van het CDA. Vol gens kamerlid Eversdijk zal dit in de praktijk betekenen dat er bij zaken als abortus en euthanasie niet aan verruiming van wetgeving moet worden gedacht, maar eerder aan het terugdringen van deze praktijken. In de fractie is ook al een werkgroep ethische vraagstukken be noemd. RIJSWIJK Werkgevers en bonden in de metaal nijverheid (275.000 werknemers; onder meer garages, metaalbewerkings-, installatie- en CV-bedrijven) hebben gisteravond na vijf ronden van moeizaam onderhandelen een principe-akkoord bereikt over een nieuwe eenjarige cao. De cao voorziet in een loonsverhoging van 3 procent in mei en 0,75 procent in januari. De metaalnijverheid is de grootste indus triële bedrijfstak van Nederland. Werknemers van 57,5 jaar krijgen zeven extra vrije dagen oplopend tot zestien extra dagen voor werknemers van 64 jaar. Om te voorkomen dat arbeidsongeschikte werkne mers van 57 jaar buiten de vut-regeling vallen (die geldt vanaf 59 jaar) is een aanvullingsregeling afge sproken. De vijfde mei wordt een vrije dag voor de bedrijfstak. De isolatiebedrijven hebben op dit punt bezwaar gemaakt. Pagina 6: Loonsverhoging in metaal verant woord Veronica maakt tv-reclame om radio te redden HILVERSUM Radio-directeur Lex Harding van Veronica heeft een plan ontwikkeld om de teruglopende luistercijfers een halt toe te roepen. Een van de belangrijkste onderdelen van dit plan is een nog nooit eerder gevoerde STER-reclame-campagne op televisie. Veronica wil op deze manier de televisie gebruiken om aandacht te vragen voor alle vijf ra dio-zenders. Een nieuw radio-jingle pakket moet daarbij een helpende hand bieden. De televisie-campagne die op 22 maart begint, zal in eerste instantie veertien weken duren. LONDEN/JERUZA- de Britse televisiemaat- LEM De Palestijnse schappij Sky News. Bevrijdingsorganisatie bereid met een nieuwe voorstel zou concessies aan Israel om- nieuw initiatief te ko- vatten die erop gericht zijn nen om het Israëlisch- onderhandelingen te begin- Palestijnse conflict op nen over een onafhankelij ke lossen, zo heeft de ke Palestijnse staat. In Is- jpolitiek adviseur van raël is afwijzend op de yer- PTiO-lpirlpr Vawpc klaring gereageerd. Voor t-L,u leider Yaf-r de joodse staat is de PLO Arafat, Bassam Abu een terroristische organisa- (Sharif, vandaag gezegd tie. an een interview met Volgens Sharif zou de PLO De Ameri- Jkaanse minis- iter van bui- Jtenlandse za- Iken, James I Baker, legt bloemen bij I het graf van i Levit- |sky, de pas aangekomen I Russische immigrant die afgelopen ■zondag met drie anderen I in Jeruzalem Iwerd dood- I gestoken. FOTO: AP in het plan bereid zijn niet- leden van de PLO als on derhandelaars te aanvaar den. Ook zou de PLO met minder dan de gehele Wes telijke Jordaanoever en de Strook van Gaza genoegen nemen. Beide gebieden worden door Israël bezet. De op te richten Palestijnse staat zou tijdens een over gangsperiode worden gede militariseerd en worden bewaakt door de Verenigde Naties. De nieuwe staat zou niet automatisch een PLO- staat worden. De Palestij- nen kiezen zelf hun leiders, aldus Abu Sharif. Volgens de woordvoerder van de Israëlische premier hebben Shamir en VS-mi- nister Baker gisteren tot „in details" overeenstem ming bereikt over het vre desproces in het Midden- Oosten. Waarnemers wij zen er echter op dat er tus sen Jeruzalem en Washing ton vooralsnog fundamen tele verschillen bestaan over de invulling van hun twee-sporenbeleid. Saudi- Arabië heeft Nederland ge vraagd zijn goede betrek kingen met Israël te ge bruiken om dat land ertoe te bewegen naar een vre- desoplossing toe te werken. Pagina 5: Doorbraak in vredesdroom blijft nog ITIONALE HENGELSPORTBEURS en TOERISME jm h THEMA: ONTSPANNEND AKTIEF li Ahoy' Rotterdam puw middel akt lepprik erbodig pERDAM Aan de plusuniversiteit in Rotter- nieuw geneesmid- 'bntwikkeld dat de griep- [overbodig maakt. Drs. G. Daal promoveerde van- 1 op een onderzoek naar Jniddel. Met 'Paspat Oral', |t mogelijk een verschei- ïeid van luchtweginfecties porkomen. Het is dan niet nodig voor nieuwe (varianten steeds weer indere prik te halen. De toediening van het medi- int heeft tegenover inen- met een anti-griepvloeis- jok als voordeel dat de be- leling voor de patiënt per belastend is. De duur [de beschermende werking ïliswaar korter dan bij in- js, maar daar staat tegen- f dat het nieuwe middel [r gebruikt kan worden [dat het minder bijwerkin- [heeft. Hoog en droog De chauffeur waande zich al bijna in Lille, toen zijn vrachtwagen plotseling in een uiterst vreemde positie tot stilstand kwam. De opstaande bak was in een viaduct bij de Noordfranse plaats blijven steken en de cabine met chauffeur was daarna de lucht inge- qaan. De man liep slechts lichte verwondingen op. a FOTO: AP Verdachte Leidse moord meldt zich LEIDEN De Leidse politie heeft gisterochtend een 23-jarige Zwitser aangehouden op verdenking van de moord op de 38-ja- rige Filippijnse student Thomas Mendoza Moore. De 22-jarige Leidenaar die eerder werd verdacht van de moord op de bewo ner van de Langegracht 163d is gistermiddag op vrije voeten ge steld. De politie in Rotterdam heeft gisteravond laat een 25-jari- ge Nijmegenaar aangehouden die wordt verdacht van de moord op een 66-jarige tuinder uit Rijswijk op 19 januari. De aangehou den man ontsnapte op 4 januari samen met drie anderen uit de gevangenis van Haarlem. Een gewapende man hield daarbij vanaf de muur van de luchtplaats de bewakers onder schot. De Rijswijkse politie verwacht nog meer aanhoudingen te doen. Pagina 9: Verdachte van moord uit wroeging naar politie President Joegoslavië wil noodtoestand uitlokken BELGRADO President Mi lan Kucan van Slovenië heeft het optreden van president Jo- vic veroordeeld als een poging van Servië om de noodtoe stand uit te kunnen roepen in het hele land. Hij riep gisteren, als opperbevelhebber van het leger het presidium van Joego slavië, het hoogste staatsor gaan van Joegoslavië bijeen. Eerder hadden vijf van de acht republieken plus twee provincies geweigerd de voor gisteren geplande zitting van het presidium bij te wonen. Wegens de nog voortdurende demonstraties en onrust in Belgrado vonden zij de hoofd stad van Joegoslavië niet de meest geschikte plek om te vergaderen. Aangesproken door Jovic in de hoedanigheid van opperbevelhebber durfden zeven van de acht afgevaar digden niet weg te blijven. In Belgrado betoogden van daag nog steeds duizenden stu denten tegen de communisti sche Servische regering. De demonstranten eisen het aftre den van de Servische minister van binnenlandse zaken Rad- milo Bogdanovich en de vrijla ting van alle leden van de op positie die het afgelopen week einde na de onlusten in Bel grado gearresteerd werden. De studenten krijgen steeds meer steun van de bevolking. Zo sloten gisteravond honderden arbeiders uit de voorsteden van de hoofdstad zich bij de betogingen aan en brachten taxichauffeurs de studenten woensdagochtend hun ontbijt. Pagina 4: Joegoslavië heeft steeds een andere machtheb ber Studenten in Belgrado reageerden gisteravond blij toen hun ei sen door het Servische parlement waren ingewilligd. FOTO: EPA VAKANTIE V Rijtijd zie pagina 14 Kernreactor Kalkar nooit in gebruik DEN HAAG De Stichting Natuur en Milieu is „heel erg blij" met het bericht dat de snelle kweekreactor in Kal kar, vlak over de grens bij Arnhem gelegen, nooit opera tioneel wordt. Natuur en Mi lieu heeft vanaf het begin ge waarschuwd dat Nederland niet moest meedoen aan het project omdat een dergelijke reactor onveilig zou zijn. Men vindt het daar onvoor stelbaar dat ook Nederland er zoveel geld 1.2 miljard in heeft gestopt. In politieke kringen wordt overigens ver schillend op het nieuws gerea geerd. Het CDA spreekt over kapitaalsvernietiging, de VVD vreest dat Nederland de reke ning voor de afbraak krijgt ge presenteerd en Groen Links zowel als D66 hebben Kalkar 'altijd al gevaarlijk' gevonden. Duitsland neemt binnenkort het besluit omdat de deelstaat Noordrijn-Westfalen, waarin Kalkar ligt, blijft weigeren de benodigde vergunningen aan de exploitant, Schnell-Brüter- Kernkraftgesellschaft te ver schaffen. Het zou nog jaren en vele miljarden marken kosten om de kerncentrale alsnog in bedrijf te stellen. Bovendien is de centrale, waarvan de bouw in 1986 gereed kwam, al weer verouderd. Juristen van Economische Za ken zijn al enige tijd bezig te bezien of Duitsland de Neder landse staat financieel kan aanspreken op de kosten van sluiting, geschat op enkele honderden miljoenen marken. ADVERTENTIE In onze bloemenshop is het al lente.Kijk maar naar de weelde aan vrolijke voor- jaars-narcissen. Speciaal voor u gehaald uit Zuid Engeland waar het klimaat milder is dan hier. Doe als wij. Neem een bosje mee en haal de lente in huis. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 16 maart a.s In de filialen met een bloemenafdellng (Zolang de voorraad strekt.) Hoogbejaarde mishandelt vrouw LEIDEN Een 82-jarige man heeft gistermiddag een 30-jari- ge Leidse vrouw in de Caecili- astraat mishandeld. De man was kwaad omdat de Leidse tegen zijn raam zou hebben geslagen. De vrouw daarente gen zei dat zij haar fiets slechts tegen een brievenbus had ge- plaats. Gewapend met een wandelstok ging de man naar buiten, waar hij de vrouw in het gelaat sloeg. De vrouw hield daaraan een gekneusde neus over. Bij de politie heeft de Leidse aangifte van mis handeling gedaan. Tegen de man is proces verbaal opge maakt. 16 PAGINA'S 'Straathandel heeft drugsverslaafden vermoord' „Albanië martelt gevangenen" Grootste mijnveegoperatie sinds WO II Pierson stort zich In kunstwereld Marciano Vink geniet van elk moment Oranje Leids laken voor Duitse bezetters Rijkswaterstaat overweegt nieuw tracé A4 bij Alkemade Uitgaanspubliek moet gaan parkeren bij Bollenbad Noordwijk Kinderen Rietveld getekend door relatie met Schöder VOETBAL OP TV We zijn nu toch bezig op Europees niveau grenzen te laten vervagen, laten we dat dan meteen ook maar bij onze provincies doen. Die gedachte leeft in sommige kringen. De Friese commissaris van de koningin Hans Wiegel haakt daarop in met de op merking dat - als je dat al zou doen - de vier noordelijke provincies samen toch nog 'een te klein landsdeel' vormen om in Europa wat te betekenen. Het zouden dan op zijn minst zeven provincies moeten zijn, vindt hij. De Zeven Provinciën dus. Waarom eigenlijk geen twaalf? Beter wellicht is te blijven wat je bent. Net als de Leidse Courant: toch grenzeloos vertrouwd. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Straat: J Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1