inderen Rietveld getekend oor relatie met Schroder Conventionele produkties willen we vermijden' Annenberg schenkt collectie aan Newyorks Metropolitan JNST/RTV £eicUe<3ou/ui/nt WOENSDAG 13 MAART 1991 PAGINA 13 t Jackson (midden) tijdens een van haar optredens. Recordcontract zusje Jaekson NEW YORK De Amerikaanse zangeres Janet Jaekson heeft een platencontract getekend dat haar tot de best betaalde popartiest uit de geschie denis van de platenindustrie maakt. Zij kan die po sitie wel elk moment kwijtraken aan haar broer Michael, die op het punt staat een nieuw contract te tekenen. Volgens de Amerikaanse krant tekende Janet Jaekson een contract met de platenmaatschappij Virgin Records, dat haar een salaris van 50 miljoen dollar (ongeveer 88 miljoen gulden) in het vooruit zicht stelt voor het maken van drie albums. De 24- jarige zangeres, songwriter en actrice maakte tot nu toe twee albums, „Control" in 1986 en „Janet Jackson's Rhythm Nation" in 1989. Van beide al bums werden wereldwijd meer dan acht miljoen exemplaren verkocht. Michael Jaekson is in on derhandeling over een recordcontract met Sony Records, het voormalige CBS-label, dat naar ver wachting spoedig zal worden ondertekend. Nieuwe leiding theatergroep Carrousel AMSTERDAM Ma- tin van Veldhuizen en Marlies Heuer vormen per 1 augustus 1992 de artistieke leiding van theatergezelschap Car rousel. Ze volgen Lid- wien Roothaan op die vanaf die datum deel uit gaat maken van de artistieke raad van To neelgroep Amsterdam. Dit heeft Carrousel gis teren bekendgemaakt. WASHINGTON De Amerikaanse za kenman en maecenas Walter Annen berg heeft aangekondigd zijn collectie schilderijen, met een geschatte waarde van een miljard dollar, na te zullen la ten aan het Metropolitan Museum in New York. De schilderijenverzameling van in totaal vijftig werken omvat zes doeken van Monet, acht van Cézanne, vijf Van Goghs, vier Gauguins, en ver der werken van Manet, Degas, Renoir, Toulouse-Lautrec, Seurat, Bonnard, Vuillard, Matisse, Picasso en Braque. De collectie gaat naar de 'Met' bij de dood van Annenberg. De verzamelaar wordt vandaag 83 jaar. De gift vormt voor de Met de belangrijkste verwerving van Franse impressionistische en post-im- pressionistische kunst in vijftig jaar. „Mijn bedoeling is dat al mijn schilderij en naar het Metropolitan gaan", ver klaarde Annenberg tegenover de New York Times. „Ik wil dat ze na mijn dood bij elkaar blijven en ik denk dat de Met er goed voor zal zorgen". Van de An- nenberg-collectie maken onder andere 'La Berceuse' van Van Gogh, 'De meis jes van Catulle Mendes' van Renoir, 'De siësta' van Gauguin en een werk uit de waterlelie-serie van Monet deel uit. Aan de collectie wordt van 4 juni tot 13 okto ber in de Met een tentoonstelling ge wijd. iZONNEHOF AMERSFOORT EXPOSEERT WERK BEP ESKES-RIETVELD STERDAM Elisa- Eskes-Rietveld (Bep) de eerstgeborene van ónderen van ontwer- Gerrit Rietveld en zijn tgenote Vrouwgien. selijkerwijs gesproken laat je het aardse leven ook het eerst, maar er iets niet volgens ïselijke planning ver- >t, dan is het het leven Eskes-Rietveld, nu 77 jaar kan daar over meepraten, leven heeft haar talloze, altijd prettige, verrassin- bereid. Ze is de enige •levende van de vier kin wie tot 7 april werk xposeerd in De Zon- if in Amersfoort, een van laatste creaties van de ont- De tentoonstelling u.lülvat schilderijen van Bep, *istriële produkten van Rietveld, architectuur Jan Rietveld en meubels Gerrit Rietveld jr. was vijftien toen ze het lerlijk huis verliet en koos een zwervend bestaan, -.eden voor deze vroegtijdi- llsprong in het onbekende, Luimde de echtelijke proble- tussen haar ouders, van- je de liefdesrelatie die pa Truus Schröder had. Het mde Rietveld-Schröder- in Utrecht, is niet alleen kunstzinnig monument, ir symboliseert ook een ilematische relatie tussen gelijkgestemde zielen. e ffooties Eskes-Rietveld heeft voor lerugblik op haar enerver- e bestaan korte tijd inge ruimd in haar Amsterdamse woning. Eigenlijk was het haar liever geweest als er he lemaal niet gepraat hoefde te worden en zeker niet over het ouderlijke verleden. „Praten over emoties, ja dan worden het platitudes, vindt u niet", vraagt ze gedistingeerd. De sfeer in haar huis ademt bo vendien droefheid, want on langs is haar man Derk Eskes overleden. „Het is heel erg, ik hield heel veel van mijn man", verklaart ze. Het leven van de familie Riet veld is nu niet bepaald dat van een doorsnee gezin geweest. Vader Gerrit was een begena digd vormgever, wiens artis tieke gaven echter tot volledi ge bloei kwamen toen hij al getrouwd was en kinderen had. Wat alle Rietvelds heeft getekend was zijn verhouding met Truus Schröder. Die liai son was in veel kringen be kender dan de formele, name lijk die met Vrouwgien, zijn wettelijke echtgenote. Bep: „Veel mensen zeiden ver baasd: Wót? Is hij getrouwd en heeft hij zes kinderen?". Truus Schröder, getrouwd en later weduwe, was een ont wikkelde vrouw, die net als Rietveld een stormachtige in tellectuele ontwikkeling door maakte. Daardoor verslechter de ook in huize Schröder de echtelijke band. Toen Rietveld als architect opdracht kreeg om een werkkamer voor me vrouw Schröder in te richten, was daarmee de basis voor. de latere verhouding gelegd. Scheiding „Ze had iets wat moeder niet had hè", zegt Bep met een lachje. Tegenwoordig zou er aan scheiding gedacht zijn. „Maar dat kon in die tijd niet, je liet een vrouw niet alleen met zes kinderen", zegt ze re=- soluut. Haar vader kwam re gelmatig een nachtje niet thuis, hij was dan bij Truus. Zijn gezinsleden vonden zijn buitenechtelijke relatie vrese lijk. En Rietveld die kennelijk niet kon of wilde kiezen, heeft het ook bij Truus Schröder zwaar te verduren gehad. Bep: „Er zijn daar heus harde woorden over gevallen. Maar mijn vader heeft zijn gezin toch niet laten vallen Ze heeft van mevrouw Schrö der een portret geschilderd, waarop een koele schoonheid valt waar te nemen. Bij Truus thuis moest haar vader altijd op zijn tenen lopen, vertelt ze, moeiteloos diepend uit een vat herinneringen. „Met mijn moeder was hij nog met een draad verbonden, hi] voelde zich bij haar op zijn gemak, 'senang' zal ik maar zeggen". Dochter Bep was Rietvelds oogappel, zo staat in de ver strekte informatie bij de expo sitie. Maar als kind kreeg ze niet de aandacht die bij een hechte vader-kind-relatie hoort. „Je kunt kinderen wel voeden, maar niet opvoeden", meende Rietveld. Bep: „Je kon niet met moeilijkheden bij hem aankomen, daar had hij geen tijd voor. Je kon ook geen gesprek waar emoties aan te pas kwamen voeren, dat kon hij gewoon niet". Ze maakt een afschermende be weging met haar handen. „Dan was het gesprek afgelo pen". Ze kan niet verhelen dat ze grote bewondering voelde en nog voelt voor haar vader. Pa's invloed is ook overduide lijk aanwezig, in het typisch Rietveld-interieur van haar huis, waar de meubels streng- strak gelijnd zijn, waar sober heid troef is. Toorop Bep kwam na wat gezwerf op jeugdige leeftijd bij de schilde res Charley Toorop terecht, die haar les gaf. Het milieu rond Toorop kenmerkte zich door losbandigheid, vooral waar het de seksuele moraal betreft. Een musicus die met Toorop een verhouding had interesseerde zich sterk voor de knappe Bep en ging er met haar vandoor. Charley nam het haar niet zo kwalijk. „Ze had zoveel mannen," zegt Bep schouderophalend. Ze is met de musicus getrouwd. Uit dat huwelijk, dat al gauw spaak liep heeft ze een zoon. Bep over die eerste relatie: „Hij was een stuk ouder dan ik en hij maakte werk van me en omdat ik een hartstochtelijk type was lukte dat wel". Ze is, om definitief afstand te kunnen nemen van haar ou derlijke milieu, vervolgens naar het voormalige Neder- lands-Indië gegaan, met haar zoontje Fons. Daar is ze op nieuw getrouwd, weer met een musicus. Die doet ze nu af als: „Een flierefluiter, we hadden kinderen, maar hij trok zich niets van ons aanOok dat huwelijk liep op de klippen. Zij en haar drie kinderen heb ben de oorlog weten te overle ven, met de Japanse concen tratiekampen. Toen zij en haar kinderen uitgemergeld en be rooid in Nederland terugkwa men heeft ze nog even bij pa en moe in Utrecht gelogeerd, wat geen succes bleek. „Mijn moeder werd gek van mijn kinderen, het waren voor haar Bep Eskes- Rietveld in haar Rietveld achtige woning in Amsterdam: „Truus Schröder had iets wat moeder niet had hè?". FOTO: BRAND OVEREEM net kleine drukke magere aap jes". Ze trouwde, voor de der de keer, met Derk Eskes, een man die de ontberingen in een Duits kamp had overleefd. In de woning in de Gerrit van de Veenstraat in Amsterdam, ligt nog die gematteerde vloer. „We hadden geen cent en toen hebben we die vloer met am monia bewerkt en zwart ge verfd." Pa Rietveld zou er ver rukt van zijn geweest, ook van de rest van de inrichting wel licht, de stoelen die hij heeft ontworpen, dragen zijn visie op gebruiksvoorwerpen uit. Rietveld-stoel Bep bezit geen stoel meer die door haar vader zelf is ge maakt. Ze had er wel een, maar die is verkocht en be vindt zich nu in een museum in Australië. De stoel nam al maar in waarde toe, wat een stijgende verzekeringspremie met zich meebracht. „En we konden het geld goed gebrui ken", zegt ze eenvoudig. Haar man Derk heeft de beroemde stoelen van pa exact nage maakt. Comfortabel zitten de Riet veld-stoelen niet. Ze is de eer ste om dat hartelijk te beamen. „Ze zitten vreselijk. Maar mijn vader gaf ook niets om com fort. Hij zei eens dat voor hem een stoel niet meer dan een plankje hoefde te zijn dat je uit de muur trekt. Na gebruik zou je het terug moeten schuiven, zodat er niets meer te zien zou zijn. Zo dacht vader over stoe- CHRIS SPÖNHOFF EGISSEUR-OPERA'S BIJ NEDERLANDSE OPERA 0I 1STERD AM Over me! John Barbirolli is een /au dige anekdote in om- ter. ip. In de late dertiger 11 en beklaagde een ope- anger zich bij hem over me' geringe aandacht, die kritiek aan de zangers lonk. Alleen de presta- s van de dirigent wer- ag ti breed uitgemeten. birolli troostte hem: „Be- jj| ik, dat de critici zich twin- J jaar geleden vooral voor aan werk interesseerden. No arna kwamen de zangers i de beurt. Nu staan wij di- E mten in het zonnetje. Na ind i komen de regisseurs en ian corbouwers en aansluitend 1 eft u ook weer kansen". ze profetie is vervuld. We '°01 'en al meer dan vijftien jaar de tijd van de regisseurs. G li het even waar een nieuwe ïmière wordt uitgebracht: in schrijft kolommen lang u''er de enscenering, analy- ,er' irt deze, looft of veroordeelt, -rê ikt naar achtergronden en bbele bodems - liefst met v? latschappijkritische beteke- 'UI i of nieuwe historische ver- "Ps irvenheden - en geeft de di- 1111 ent, als hij prominent ge- ec eg is, een alinea en telt tot W de zangers op met hier en §'n ar in een bijzin wat waarde- se ig of afkeuring. Zo mogelijk ;eneert men ook uit de pers- ml iferentie vooraf, waar de eru wuste regisseur zijn 'filoso- ,eslen 'gedachtenlijnen' uitte. në de programmatoelichting vf 'ken de opera-gangers vaak rgeefs nog naar een ge- uiksaanwijzing. ik in en rond het Amster- mse Muziektheater kan men er die regie-dominantie eepraten wanneer we terug- nken aan bijvoorbeeld 'Tris- n', 'Ballo' en 'Cellini'. De af- pe lopen seizoenen waren kwa- ïtief sterk wisselend. Tegen- er een paar spraakmakende vai sitieve uitschieters als 'Par ietal' stonden teveel ergernis- gjg fkkende teleurstellingen, die k, oral op rekening van de re- en de aankleding kwamen, j r 'ruchtmakend theatereffect /0l lijnt hoofdzaak, ongeacht de us van het werk, de muzi- ile kwaliteit is min of meer Artistiek-directeur Pierre Audi: „Er is geen sprake van een voorkeur voor de regie en een verwaarlozing van de muzikale aspecten". tot bijzaak gedegradeerd. Ar tistiek-directeur Pierre Audi bestreed dit gisteren tijdens de persconferentie, waarop de plannen voor het volgende sei zoen werden onthuld. „Er is geen sprake van een voorkeur voor de regie en een verwaar lozing van de muzikale aspec ten. Het streven is steeds ge richt op hecht teamwork. Dat daarbij soms de accenten wat richting regie verschuiven, hoeft helemaal geen ramp te zijn. Van boze opzet is echter niet de minste sprake. De rea liteit in Europa is helaas zo, dat het erg moeilijk is om mensen met de kwaliteiten van een Kupfer, een Fo en een Schaaf te vinden en te en gageren. En conventionele produkties willen we vermij den". Schnittke Bij eén werk, dat in april 1992 acht voorstellingen beleeft, vallen produktie en reproduk- tie mooi samen: Alfred Schnittkes 'Leven met een idi oot', een drie-acter en na de nodige kamermuziek, orkest werken, een oratorium en veel filmmuziek zijn eerste opera. Het werk is omschreven als een in essentie door drie zan gers, een koor(lje) en 24-30 zeer gespreid opgestelde in strumentalisten gedragen 'co- médie noire la Gogol, kame ropera voor een groot theater'. Op basis van een libretto van Victor Jerofsejef mogen we vooral veel verwachten van de inbreng van het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder Rostropovitch en de sinds de Perestrojka weer in genade aangenomen dwarse Russische regisseur Boris Pokrovski. Het werk is te danke'n aan een op dracht van de Eduard van Bei- num Stichting. Geheel conform de twee jaar geleden gedane beloftes reali seerde Pierre Audi verder een zeer gevarieerde reeks opvoe ringen met duidelijke onder linge thema's. Dat begint in september meteen met Tsjai- kovsky's epische 'Mazeppa' in een coproduktie met de Bre- genzer Festspiele, waar het werk deze zomer op het reper toire staat. Hartmut Haenchen dirigeert, de regie is in handen van de Engelsman Richard Jo nes. De titelrol wordt door de Rus Sergei Leiferkus gezon gen. Een aangename verrassing zou Verdi's 'Luisa Miller' in de cember kunnen worden, een werk, dat hoge vokale eisen stelt en waarvoor een interna tionale bezetting aantreedt. De Italiaanse dirigent Carlo Rizzi is belcanto specialist. Tenor Neil Shicoff, inmiddel? we reldberoemd, keert ervoor naar Amsterdam terug. Als een soort P.S. bij het Mo- zartjaar '91 wordt in maart volgend jaar Mozarts le opera (seria) 'Mitridate' tot nieuw le ven gewekt. Deze zeldzame psycho-thriller op een gegeven van Racine heeft een opmer kelijke bezetting met onder meer twee countertenors: de Mitridate van Bruce Ford en de Farnace van Jochen Ko- walski. Het Duitse operarepertoire is vertegenwoordigd met een standaardwerk, Beethovens 'Fidelio' in november (dirigent merkwaardigerwijs nog onbe kend, regie Johannes Schaaf en Josephine Barstow in de ti telrol). Een coproductie met de opera in Genéve, waar het werk in deze vorm twee jaar geleden slechts een paar op voeringen beleefde. Verder met 'Frau ohne Schatten' van Strauss (in ianuari met het team Haenchen/Kupfer) als voortzetting van de tien jaar met 'Elektra' begonnen Ri chard Strauss-reeks. Voor de luchtiger toets wordt vanuit Frankrijk gezorgd met Offenbachs komedie 'Les bri gands'. Ook hier mogen dank zij de inbreng van het in Tati- Beckett slapstick geest wer kende regie-team Deschamps- /Makaieff, de zo'n 25 leden tellende goeddeels Franse so listenbezetting met namen als Michel Sénéchal, Brigitte Bai leys, Jules Bastin, Claro Mc Fadden en Ryland Davies hoog gespannen zijn. Louis Langré, assistent van Gardiner in Lyon, dirigeert. Als extra voorstelling verzorgt de Nederlandse Opera op 19 en 20 december in de Amster damse Stadsschouwburg twee voorstellingen van Maderna's 'Hyperion' naar Hölderlin. Een kleinschalig werk met de sopraan Penelope Walmsley- Clark en fluitist Jacques Zoon in solorollen bij het door Peter Eötvös geleide ASKO ensem ble. Grtlber regisseert. Afgezien van wat ons tijdens het komende Holland Festival als staartje van het lopende seizoen te wachten staat - Mo zarts 'Idomeneo' met Frans Brüggen als dirigent en de double-bill Monteverdi's 'II combat timento di Tancredi e Clorinda' en Loevendie's 'Gas- sir, the hero' vijf voorstellin gen in de ex- Cinetone studio's in Duivendrecht) wachten ons het komend operaseizoen slechts reprises: een laatste keer Rossini's 'Barbier' in de overrompelende regie van Da- rio Fo, Berlioz' 'Damnation de Faust' en Mozarts 'Don Gio vanni', een herhaling uit 1988 met alleen een goeddeels nieu we bezetting. Overigens wordt de 'Barbier' in Den Haag met een gewijzigde bezetting voor de TV opgenomen. Hopelijk het begin van meer Neder landse TV operaproducties...! Toekomst Pierre Audi kondigde voor de behoudende operaliefhebbers voor het speelplan 1992/93 een reeks conventionele werken aan; het ijzeren repertoire krijgt dan vooral aandacht. Daaronder een reprise van Mozarts 'Cosi fan tutte'. Voor 1993 staat diens 'Figaro' op- niéuw op de rit. JAN DE KRUYFF 'De schilders van Tachtig' in Amsterdams Van Goghmuseum AMSTERDAM „Kunst is de allerindividueelste expressie van de allerindi vidueelste emotie", meen de de schrijver Willem Kloos, vertegenwoordiger van de Tachtigers. Verwij zend naar deze literaire beweging presenteert het Van Goghmuseum in Am sterdam een tentoonstel ling onder de titel „De schilders van Tachtig, Ne derlandse schilderkunst 1880-1895". De expositie toont een over zicht van het werk van de ge neratie schilders na de Haagse School. Schilders en schrijvers die tot de Tachtigers worden gerekend zetten zich af tegen hun voorgangers en streefden vernieuwingen na. Volgens de organisatoren moet de exposi tie worden opgevat als een doorlopend verhaal in drie de len. In het eerste deel zijn on der meer meesters van de Haagse School als Jozef Is- raëls, Jacob en Matthijs Maris en Anton Mauve te bezichti gen. In het tweede deel, dat ruim de helft van de tentoonstelling beslaat, komen schilders als Breitner, Isaac Israëls, Jan Toorop en Floris Verster, van de generatie van Vincent van Gogh aan bod. Zij verwerkten de verworvenheden van de Haagse School, maar kozen een meer cosmopolitische, mo derne onderwerpkeuze. In het derde deel van de ten toonstelling wordt de over gang van sommigen van deze kunstenaars naar het symbo lisme getoond, waarbij zich ook nieuwe kunstenaars als Johan Thorn Prikker aanslo ten. De tentoonstelling is tot en met 26 mei te bezichtigen. Omroep kan meer gebruik maken van sponsors DEN HAAG Minister D'Ancona (wvc) is bereid de mogelijkheden voor sponsoring van radio- en tv-programma's te verrui men. Omroepen en bedrijfsleven moeten dan wel samen een ge dragscode opstellen om sluik reclame uit te bannen, zo schrijft de minister de Tweede Kamer. Volgens D'Ancona is thans vaak sprake van een on duidelijke situatie. In de prak tijk is het volgens haar 'vaak ondoenlijk een scherpe schei ding aan te leggen tussen toe gestane sponsoring en verbo den sluikreclame. Een effec tieve controle op sluikreclame door het Commissriaat van de Media is een probleem. D'An cona zoekt de oplossing in een praktisch uitvoerbaar systeem van zelfregulering. Omroepen, adverterend bedrijfsleven, consumenten en wellicht onaf hankelijke producenten stellen samen regels op. Het toezicht op naleving van de regels koirtt in handen van een code commissie. De code zal moeten aansluiten bij het geldende regime van de EG-richtlijn. Zo mogen pro gramma's die in hoofdzaak nieuws, commentaar op nieuws, politieke informatie en commentaar bevatten niet worden gesponsord. Verder moet de code bepalingen be vatten over wat wel en niet in progamma-onderdelen mag voorkemen. Misleidende recla me-uitingen zijn verboden. Ook zal de code zich moeten richten op een verbod van sponsoring door producenten van tabaksprodukten. Omroepen die gebruik willen maken van de verruimde mo gelijkheden moeten zich indi vidueel aansluiten bij de Stich ting Reclame Code. Omroepen die daar niet aan meedoen worden onderworpen aan een strenger regime. De keus is volgens D'Ancona aan de be trokkenen. Of zij nemen de re gulering serieus en op verant woorde wijze ter hand en pro fiteren van de mogelijkheden extra inkomsten te genereren, of men onderwerpt zich aan overheidstoezicht en controle.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13