Onderzoek scholen naar nauwere samenwerking ALLER LEI(DS) Topkwaliteit op 41-ste Yebo Stripdag in buurthuis 't Spoortje roept jeugdherinneringen op Twintig werkloze academici worden milieukundigen Gearresteerde man uit Alphen verbouwt serveillance-auto LEIDEN OMGEVING SaidóaQowiant MAANDAG 11 MAART 1991 PAGINA 7 ^Motorrijder overlijdt «j ia aanrijding in Aplhen iLPHEN AAN DEN RIJN Een 48-jarige motorrij- n a |er uit Rockanje is zaterdag om het leven gekomen ïit" ia een aanrijding in Alphen aan den Rijn. Zijn duo- ?n i lassagier, een 20-jarige Naaldwijker werd licht ge- e V ond. Het ongeluk gebeurde kort na de Twintig van uit ilphen op de Oranje Nassausingel. Een auto van de 1 zi lienst gemeentewerken, bestuurd door een 55-jarige ep ilphenaar, reed daar rond half zes om afzettingen op :der halen tussen de Van Boetzelaerstraat en de Rijn- id irug Juist toen de motorrijder de auto passeerde be te, ion deze te keren. De motor botste tegen de linker- je\ Joorkant van de auto en kwam ten val. De bestuur- hu Ier schoof veertig meter over het wegdek en kwam egen een lichtmast. Zijn passagier schoof vervolgens A iog eens tegen hem. De bestuurder is nog naar het 1ZL vervoerd, maar overleed een uur later. De duo- lassagier is opgenomen in het Rijnoordziekenhuis. Autodieven richten spoor van ravage aan VOORHOUT Een 24-jarige Hillegom- mer heeft in de nacht van zaterdag op zondag heel wat capriolen uitgehaald om thuis te komen, wat uiteindelijk ook nog mislukte. De man stal vrijdagavond in Katwijk een auto, die niet wilde starten. Koud geworden van het buitenwerk stal hij met een vriend twee nieuwe jacks van een waslijn en brak een tweede auto open. Daarmee gingen ze er vandoor. Na een avondje stappen namen zij twee lifters mee die in Voorhout vanaf de achterbank machteloos toekeken hoe de auto op de Jacoba van Beieren weg eerst in de berm raakte, daarna een lantaarnpaal ramde, een verkeersbord en een paal omver reed en uiteindelijk in een mooi aangelegde tuin tot stilstand kwam. Drie inzittenden vervolgden daarop lopend hun weg, maar de Hillegommer bedacht zich, stal op nieuw een auto en verdween richting 't Soldaatje. Daar kreeg de auto een lekke band die hij eigenhandig bij een garage aan de Loosterweg probeerde te verwisse len. Omdat hij geen krik had, sloeg hij bij een daar geparkeerde auto twee ruiten in om toch de band te kunnen verwisselen. Daarop bedacht hij dat hij zijn lopende vrienden eigenlijk wel kon ophalen en reed terug naar de Jacoba van Beieren- laan, waar de politie net de diefstal van de auto noteerde bij de eigenaar. Die eige naar zag op datzelfde moment de Hille gommer in zijn eigen auto langsrijden, waarna de agenten in de auto sprongen en de Hillegommer klemreden. De man bleek behoorlijk te hebben gedronken, evenals zijn vriend die later ook kon wor den aangehouden. De twee lifters bleken onschuldig. Motel De Gouden Leeuw verliest geding VOORSCHOTEN Mo tel De Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten zal op zeer korte termijn de stank overlast voor de omge ving moeten beperken. De Raad van State verwierp vandaag de schorsing en ge lijk het beroep dat eigenaar A. van der Valk had aange spannen tegen de gemeente Voorschoten. Voorschoten had geëist dat De Gouden Leeuw onmiddel lijk iets aan de overlast voor de omgeving doet, op straffe van een dwangsom van maximaal een half miljoen gulden per dag. De gemeente heeft Van der Valk al geruime tijd gewaar schuwd. Het motel moet een moderne afzuiginstallatie bouwen. Die had per 1 maart al in werking moeten zijn. Overigens gaat het bij die af zuiginstallatie om een dwangsom van slechts 500 gulden per dag. Het totaal aan dwangsommen van een half miljoen gulden was van toepassing op een aantal voorschriften, maar aan de meeste heeft Van der Valk inmiddels voldaan. „Het gaat ons niet om het innen van geld, maar om de overlast voor de omgeving te beper ken", aldus een woordvoer ster van de gemeente Voor schoten. „We gaan nu streng controleren en als hij nu echt bezig is met de installatie hoeft er niet betaald te wor den. Een ander voorschrift van de hinderwetvergunning waaraan niet was voldaan was het controleren van on dergrondse opslagtanks voor afgewerkte olie. Daaraan schijnt nu te worden voldaan. Er is dus goede wil getoond", aldus Voorschoten. Vrouwen grijpen insluiper (28) LEIDEN Kamerbe woonsters van een pand aan de Hooi gracht overmeester den vannacht een 28- jarige insluiper uit Zaandam. Rond half vier werd een 19-jari- ge bewoonster plotse ling wakker en vond de Zaandammer in haar kamer. De vrouw glipte uit haar kamer en riep haar huisgeno ten bij elkaar. De vrouwen grepen de insluiper vervolgens en belden de Leidse politie. jl aJMDEN De Leidse 0 logeschool voor Beroeps- irsi inderwijs en de Centrale de chool Nieuweroord on- v lerzoeken de mogelijkhe- enJ |en tot een nauwe samen- U J irerking. De stichting ^Centrale school, die het nitiatief tot de besprekin- onjgen heeft genomen, wil er liet alleen voor zorgen iat de kwaliteit en de :ontinuïteit van het ver ben ileegkundig onderwijs op leil blijft, maar ook wordt [ersterkt. ils gevolg van de samenwer- ing moeten er nieuwe ver- leegkundige opleidingen ko men. Welke dat zijn, daar wil de J.C. Collet, bestuurslid van de stichting Centrale School, niet op vooruit lopen. „We denken niet aan iets speci fieks. Binnen het onderwijs gaan de ontwikkelingen zo snel dat daar snel en flexibel op gereageerd moet worden". Als voorbeeld van die flexibe le aanpak noemt Collet het tweede kansonderwijs, waarin met name ingespeeld wordt op mensen die van baan willen veranderen of na een lange periode weer willen terugke ren in de gezondheidszorg. „Om de ontwikkelingen van de arbeidsmarkt bij te houden zijn bij- en nascholingsoplei dingen nodig", aldus Collet. Door meerdere onderwijsvor men aan te bieden, hopen de beide scholen bij te dragen aan de aantrekkelijkheid van het beroep van A-verpleegkundi ge. Zo is de interesse voor dit vak tanende vanwege het zware werk en de slechte beta ling. Niet alleen de verslechte rende arbeidsmarkt, maar ook „demografische gegevens" vormen een reden voor nau were samenwerking tussen de beide scholen. „Er zijn minder kinderen", licht Collet toe. „Wil het onderwijs inspelen op die ontwikkelingen dan vraagt dat tijd en deskundigheid. Het is makkelijker om het dan sa men te doen". De Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs dat geves tigd is aan de Endegeesterwa- tering 2 verzorgt dagopleidin gen. De Centrale School Nie- weroord is middels het zoge naamde inservice onderwijs meer op de praktijk gericht. Nieuweroord werkt met vele ziekenhuizen in de regio sa men. Als voordeel van een nauwere samenwerking noemt Collet dat het in de toekomst wellicht mogelijk wordt om van dagonderwijs over te stap pen op het inservice onder wijs. Over de wijze van samenwer king kon Collet nog weinig zeggen. „Dat kan variëren van een losse vorm tot bestuurlijke integratie". De resultaten zul len voor 1 juli van dit jaar be kend moeten zijn, waarna met ingang van 1 januari 1992 de eventuele samenwerking een feit kan zijn. FOTO: WIM VAN NOORT rfet name voor de jeugd was de Vebo een leuke trekpleister. 3 !0'N 4000 BEZOEKERS SLAAN KEURMEESTERS GADE LEIDEN De keurmees- ^'e ters waren het er afgelo- JJJ pen zaterdag over eens n dat de 41-ste Vebo een on- in gekende kwaliteit aan vee 'heeft opgeleverd. Om- jet treeks 4000 bezoekers," Dngeveer net zoveel als vorig jaar sloegen de acti viteiten van. de keurmees- elgijters met veel belangstel ling gade in de Leidse Groenoordhallen. ,Het gebruik van één centrale ie ceuringsring met tribunes er im heen is ons erg goed beval en", aldus Groenoordhallen- ''recleur A- de Jong. „Dat de kwaliteit dit jaar in de breedte rrg goed is blijkt ook wel uit het feit dat de keurmeesters het moeilijk hadden om win naars aan te wijzen". De consumentenpresentatie van ambachtelijke slagers bleek een groot succes. Deze „superslagers", zoals G. Koe kenbier uit Leiden en C. van der Meer uit Roelofarendsveen trokken veel bekijks met hun topprodukten in koelvitrines. De vleesherkenningswedstrijd bleek ook een trekker van al lure. Diverse bezoekers wisten een fraaie biefstuk in de wacht te slepen, onder meer door het gewicht ervan te raden. De speciale slagersgerechten in grote koekep'annen vonden gretig aftrek. De runderen werden in 72 klassen gekeurd. Verder wa ren er klassen voor ooilamme ren, ramlammeren, zuiglam- meren en slachtvarkens. Algemeen kampioen manne lijk vee werd slagerij Arie Klaver uit Schagen. Eerste re serve-kampioen werden de ge broeders De Lint uit Zeven bergen. Algemeen kampioen vrouwelijk vee werd P. Broos uit Breda. Eerste reserve-kam pioen vrouwelijk vee de ge broeders De Lint uit Zeven bergen. De wisselbeker van veevoederbureau Bonda uit Leiden ging naar N. Houter uit Spanbroek. Uitslagen Kampioen rammen en ooien werd mevrouw C. van der Voort-Saase uit Hillegom. Kampioen zuiglammen en kampioen schaap met één lam werd P. de Jong 'en zoon uit Hazerswoude. Kampioen schaap met twee lammeren mevrouw A. Fokker-Boot uit Kockengen. Kampioen slacht varkens tot 110 kilogram werd S. Boheemen uit Gelderswou- de. Kampioen slachtvarkens tot 125 kilogram W. van Veen uit Zoeterwoude. Kampioen Piëtrain-varkens (met zwarte vlekken) werd keurslagerij Reas uit Boskoop. Kampioen eerste kwaliteit vrouwelijk slachtvee werd S. van de Werff uit Hazerswoude. Jeugdkampioen mannelijk vee werd A. Westerkamp uit Zwolle. Jeugdkampioen vrou welijk vee A. Hermus uit Lage Zwaluwe. Kampioen mesterij vrouwelijk werd slagerij H. van Vliet uit Alphen aan den Rijn. Kampioen mesterij man nelijk werd H. van Zuylen uit Haastrecht. Kampioen fokkerij vrouwelijk werd N. Houter uit Spanboek. Kampioen fokkerij mannelijk werd A. Wester kamp uit Zwolle. Eric Schreurs, geestelijk vader van Joop Klepzeiker, was een van de striptekenaars die naar Buurthuis 't Spoortje waren gekomen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Vele honder den bezoekers wisten af gelopen zondag de weg te vinden naar buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade in Leiden waar de zesde regionale stripdag werd gehouden. De strip handelaren deden goede zaken. Er was gezorgd voor een enorm aanbod aan strips en aanverwante zaken. Contact met de striptekenaars zelf was ook mogelijk, want diver se tekenaars waren aan wezig om hun albums te signeren. De stripdag bood verder veel jeugdsentiment voor bezoekers die in de zestiger jaren hun strips stuklazen. De eerste Bat manrage bijvoorbeeld, veel heviger dan de recente Bat manherleving die aan Ne derland eigenlijk voorbij is ge gaan,was in al zijn glorie terug te vinden. Batmanstrips te kust en te keur, nu antiek en daardoor aanzienlijk in prijs gestegen, ondanks het vaak nogal beduimelde uiterlijk. Maar ook diverse exemplaren van de batmobiel, een vleer muisauto met mortier en cir kelzaag, indertijd door de jon gens zeer begeerd en nu een echt verzamelaarsobject, voor een prijs die niet meer kinder achtig te noemen is. En verder waren ze er natuur lijk allemaal, de striphelden, beschaafd in originele teke ningen en reprodukties voor aan de muur, en in al hun commerciële uitwassen. De te kenaar van Suske en Wiske bijvoorbeeld, de Vlaming Wil ly Vandersteen is onlangs overleden maar zijn studio zal de strips nog tot in lengte van dagen produceren, evenals alle speciale produkten die de beel tenis van Suske, Wiske, Lam biek, Sidonia, Jerom en al die anderen dragen. Leidse met mes bedreigd LEIDEN Een 22-jarige Leidse vrouw is gister avond bedreigd met een mes. De vrouw reed omstreeks elf uur met de fiets over de Kraaierstraat. Een ongeveer 35-jarige man met zwart haar dwong haar met een mes in zijn hand van de fiets af te stappen. De Leidse stapte af en smeet de fiets tegen haar bela ger. Ook maakte ze een hoop herrie, waarmee ze de buurt bewoners alarmeerde. Toen een omwonende aan kwam lo pen, ging de man er als een haas vandoor. Jeugd Lisse voert snelheidsborden op LISSE Baldadige jongeren hebben de boodschap op een groot aantal borden in Lisse, waarmee aandacht wordt ge vraagd voor de maximumsnel heid van 50 kilometer per uur, door kopieën op A-4 formaat veranderd in 80 kilometer per uur. De borden staan langs de wegen in Lisse in het kader van een regionale verkeersac- tie. De borden werden dit weekeinde overgeplakt. Het is nog niet bekend wie erachter zitten. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige Al- phenaar die het afgelopen weekeinde betrokken was bij twee zware mishande lingen heeft zaterdag nacht rond kwart voor een een ware verwoesting aangericht in een politie auto. De jongeman was in de auto gezet in afwachting van de ar restatie van zijn 21-jarige met gezel bij café Quattro aan de Hooftstraat. Hij schopte de rui ten van de auto kapot, verniel de de bekleding en trapte de deuren uit hun verband. Ook de arrestatie ging niet van een leien dakje. Er moest èen poli tiehond aan te pas komen om hem te overmeesteren. In alle tumult kwam een agent ten val met als gevolg dat zijn arm uit de kom schoot. De politie was te hulp geroepen nadat het tweetal slaags was geraakt met een 28-jarige cafébezoek- ster. Zij kreeg een bierglas in het gezicht geduwd. Omstan ders zagen daarna kans het tweetal „naar buiten te pra ten", waar de politie vervol gens hen in wilde rekenen. De 20-jarige Alphenaar werd op dat moment al gezocht om dat hij samen met een 23-jari- ge plaatsgenoot op vrijdag nacht rond twee uur al betrok ken zou zijn geweest bij een andere zware mishandeling. Op een grasveld aan de Prelu- deweg zouden ze zonder direc te aanleiding een 21-jarige jon gen hebben afgetuigd. Ze schopten hem en gingen daar mee door toen hij op de grond lag. Het slachtoffer is met on bekend letsel naar het Rij noordziekenhuis vervoerd. De twee vermoedelijke daders werden aan de hand van foto's aangewezen. Het ging om be kenden van de'politie. De 23- jarige werd zondagmiddag aan de Sportlaan door agenten ge zien en aangehouden. De be trokkenen zitten nog vast. "7 WEL EEN TITEL, GEEN BAAN 11 J LEIDEN ,,Ik heb zelfs ;kst bij een groot bedrijf tosti's tter staan bakken", vertelt eej Marijke van Huizen. Ze is r vorië Jaar augustus afge- iwelstudeerd als arabiste en ensindsdien zonder passende baan. Marijke is één van he de twintig werkloze aca- ^se fêmici en hbo'ers die on- iet 'angs zijn gestart met een •toomcursus die hen in legen maanden opleidt tot milieukundige, irto ,Doel van het project is het m vinden van een baan", zegt •n Anja Huurdeman van het op- de I leidingsinstituut Centrum voor Bestuurs- en Bedrijfsmanage- BE toent. Het CBBM organiseert in samenwerking met de ar- beidsbureau's in Leiden, Den Haag en Haarlem de cursus. Het project is niet alleen be doeld om werklozen betere perspectieven te bieden. „Mili eukunde is een belangrijk vak. Als arbeidsbureau willen we ook een bijdrage leveren aan zaken die niet zo goed gaan in arbeidsbureau. De cursus speelt ook in op de enorme vraag naar milieumedewer kers bij het bedrijfsleven en de overheid. Zo kampt de ge meente Leiden bijvoorbeeld met een tekort aan deskundig personeel. Dat heeft al tot pro blemen geleid bij de directie milieu. Met betrekking tot de cursis ten sprak Waalkens van „een verandering en bijsturing van de toekomstvisie". Op dit mo ment zijn ruim 25.000 afgestu deerden werkloos. Met name sociale wetenschappers doen het slecht op de arbeidsmarkt. Maar niet alleen de studiekeu ze is bepalend voor het wel of niet vinden van een baan. „Vaak is ook sprake van een 'mis-match', het niet aanslui ten van inhoud (het vakge bied) en geografisch gebied. Er kan bijvoorbeeld in Zuid-Lim burg ergens vraag naar zijn, zonder dat men dat weet. Daarnaast kan het mogelijk zijn dat het produkt (de studie) wel goed is, maar de verkoop techniek (het solliciteren) slecht. Een sollicitatiecursus is dan meer op zijn plaats dan een omscholingscursus", aldus Waalkens. Selectie Om in aanmerking te komen voor de cursus moesten de kandidaten beschikken over een universitaire of hbo-oplei- ding, langer dan een half jaar werkloos zijn, en een leeftijd hebben tussen 25 en 40 jaar. Bij de selectie werd behalve de opleiding ook rekening gehou den met persoonlijke eigen schappen, zoals instelling, hou ding, motivatie en ambitie. De twintig cursisten onder wie opvallend veel biologen (zes) en slechts vijf vrouwen starten met een intensief theorie-ge deelte van ruim drie maanden. Er wordt gewerkt met be staand materiaal van de Open Universiteit. Vervolgens gaan ze zes maanden op stage om het geleerde in praktijk te brengen Uiteindelijk krijgen de deelne mers bij goed gevolg een diplo ma. „Maar het mag niet zo zijn dat we een soort verkapt op leidingsinstituut worden. De opleiding is niet geheel vrij blijvend", verduidelijkt Waal kens. „Een baan, dat staat voorop. Natuurlijk is het mo gelijk dat men in zijn of haar oude vakgebied tijdens of na de cursus aan de slag kan. Maar dat moet dan wel in on derling overleg en er dient een Nieuw vakgebied De deelnemers zien de cursus enthousiast tegemoet en zijn gemotiveerd voor hun nieuwe vakgebied. Marijke: „Van thuiszitten word je niet veel wijzer. Toen ik aan mijn studie Arabisch begon had ik niet de verwachting later geen baan te kunnen vinden. Dat is dus wel zo, en dan zoek je iets anders. Maar ik zocht wel iets met een doel. De milieurichting zie ik als iets heel nuttigs". Jaap Oosterbroek, die in 1985 is afgestudeerd (toegepaste huishoudwetenschappen) en sindsdien slechts tijdelijke ba nen in een bejaardenhuis en een ziekenhuis kon bemachti gen, ziet het zelfs als een „be stuurlijk-scheidsrechterlijke eis. Het milieu is gewoon heel belangrijk en iemand moet het toch gaan doen". Een natuurkundige, Lonneke Goddijn, studeerde vorig jaar augustus af, maar in haar laat ste twee jaar toen ze in een la boratorium stage liep, kwam ze er pas achter dat ze in haar vakgebied niet verder wilde. „Ik heb wel gesolliciteerd, maar zonder resultaat. Te wei nig ervaring. Ik hoop dat ik na deze cursus wel aan de slag kom. Daarbij vind ik het mooi dat de opleiding maatschappe lijk relevant is. De wetenschap is veel te abstract", verzucht ze. PETRA JANSSEN Bingo De stichting Ouderenwerk Kooi- en Zeeheldenbuurt houdt morgenmiddag en bingo. Het spel met de bal letjes begint ofri 14.00 uur in gebouw Zijloever. Lage Rijndijk 129 in Leiden. Meedoen kost 1 gulden. Lezing Professor H. de Vries houdt morgen een lezing over zijn onderzoek naar de firma Krantz en het probleem van de collaboratie tijdens de Tweede Wereldoorlog. De nadruk legt hij op de econo mische collaboratie. Zijn on derzoek berust voorname lijk op het archief van de wolstoffenfabriek Krantz. De lezing begint om 20.00 uur in de tentoonstellings zaal van het Leidse ge meentearchief, ingang Vliet 45. Stille omgang Vanaf donderdag vindt de kaartverkoop plaats voor de stille omgang in Amster dam. Aan de stille omgang in de nacht van 16 op 17 maart gaat een Eucharistie viering in de Leönardus- kerk vooraf. Belangstellen den kunnen zich tussen 19.00 en 20.00 uur aanmel den in de Romanuszaal (achter de Hartbrugkerk). Gezondheidsmarkt Vrou wengezondheidscen - trum Hara houdt donderdag een gezondheidsmarkt voor de wijk De Kooi in de Bo- nairestraat 4 in Leiden. Bij een twintigtal kraampjes kan tussen 10.00 en 16.00 uur informatie ingewonnen worden. Kinderopvang is aanwezig. Frans Volksuniversiteit K O. gevestigd aan de Oude Vest 45 in Leiden, start donder dagavond een beginnerscur sus Frans op vakantie. De tien lessen duren twee uur per keer. Voor informatie: 071-141141.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7