Ik hoop dat mensen hun zorgen vergeten tijdens mijn concert" Staande ovatie voor Nikolai Madoyan Hessel brengt Terschelling in Aho) Iphigénie' fraaie maar tegenstrijdige produktk KUNST/RTV EeidócSowuvnt MAANDAG 11 MAART 1991 PAGIN Sarah Walker zegt zang-recital af DEN HAAG De Ameri kaanse mezzo-sopraan Sa rah Walker heeft op het laatste moment haar zon dagmiddagrecital in Dili- gentia wegens ziekte moeten afzeggen. Talrijke concertbezoekers maakten gistermiddag de tocht naar Diligentia tevergeefs en zij reageerden bijzonder teleur gesteld. Het programma met liederen van Haydn, Schu bert, Poulenc, Enesco en Ives zal nu, eveneens met begeleiding van pianist Ro ger Vignoles, worden uitge voerd op zondag 19 mei, Eerste Pinksterdag. Onbekende Van Gogh Met op de achtergrond een tot voor kort onbe kend werk van Vincent van Gogh houdt een veiling meester het bieden bij tij dens een veiling in Chica go. Het werk werd uitein delijk geveild voor 1,43 miljoen dollar. Het alleen met een 'V.' gesigneerde werk hing tientalen jaren lang aan de wand bij een echtpaar in Chicago alvo rens een deskundige het ontdekte als een Van Gogh. Dat oordeel werd la ter bevestigd door het Van Gogh-museum in Amster dam. FOTO: EPA Ledenraad KRO kritisch over nieuwe zenderindelin AMSTERDAM De ledenraad van de KRO heeft zich zaterdag op een ingelas te vergadering kritisch uitgelaten over de nieuwe zenderindeling die vrijdag door een meerderheid van het NOS-be- stuur is vastgesteld. Als gevolg van de nieuwe indeling gaat de KRO samen met de NCRV en de AVRO de televisie uitzendingen op Nederland 1 verzorgen. De ledenraad maakt er vooral bezwaar te gen dat de TROS en Veronica straks meer faciliteiten krijgen voor de uitzendingen op Nederland 2. „Het KRO-bestuur moet voorkomen dat er grote ongelijkheid gaat ontstaan tussen Nederland 2 en de overige netten", aldus de raad. De raad heeft ook aangegeven hoeveel ruimte de KRO-di- rectie en het bestuur hebben bij de ko mende onderhandelingen over de inrich ting van het omroepbestel en de samen werking op Nederland 1 Hierbij moet het behoud van de eigen katholieke identiteit voorop staan. Verder mag bij de program mering het belang van de doelgroepen, met name de jeugd, niet uit het oog wor den verloren. Typische KRO-identiteit- sprogramma's moeten ook tijdens de uren dat er het meest naar de televisie wordt gekeken, kunnen worden uitgezonden. De ledenraad wil desnoods naar de Raad van State gaan wanneer het Commissariaat voor de Media niet tegemoet komt aan de wensen van de KRO. De ledenvergadering van de VPRO heeft zaterdag het bestuurshandelen ten aan zien van de nieuwe zenderindeling wel op zondagavond kan blijven uitzei Met het oog op de nieuwe ontwikkeli iE in de publieke omroep komt er een s naar de „programmatische identiteit" de VPRO. Dit is een vervolg op een i gaande studie over de vraag hoe de V er organisatorisch in de toekomst uit Up zien. De visie, die mede gericht zal zij liet de vraag of de VPRO een A-omroep Up worden, wordt op de volgende leder gadering behandeld. De ledenraad verder besloten zich nu nog niet te [on ten op de status van A-omroep. Wel oo ernaar worden gestreefd om het hu er ledental van 360.000 te laten groeien eg< enkele tienduizenden per jaar. Om A roep te worden moeten er meer 500.000 leden zijn. JONGE VIOOLVIRTUOOS NIKOLAI MADOYAN: Residentie Orkest o.l.v. Janos Fiirst m.m.v. Kurt Nikkanen (viool - zater dag), Nikolai Madoyan (viool - zon dag), Hilary Reynolds (sopraan) en Maarten Koningsberger (bariton); Elisabeth Westenholz (piano - zater dag). Zaterdag: werken van Nielsen, Langgaard, Holmboe en Gade; zon dag: werken van Gade, Tsjaikovski en Nielsen. Dr Anton Philipszaal Den Haag. Het gebeurt in Den Haag niet vaak dat er na een concert een werkelijk schreeuwend applaus los barst. Gisteren kreeg de zeventienjarige Armeense violist Nikolai Madoyan na zijn optreden ter ver vanging van de niet tot spelen in staat zijnde RO- concertmeester Zino Vin- nikov in Tsjaikovski's vi oolconcert direct een staande, jubelende ovatie. Jonge meisjes klommen het podium op om de jon ge ster een zoen en bloe men te geven. Onder een toegift kon de violist niet uit komen: zijn versie van een Capriccio van Pagani- ni werkte als olie op het applausvuur. Het bijzondere aan Madoyans spel is de combinatie tussen de gedreven virtuositeit, en de toch heldere klank die hij uit zijn instrument haalt. Bij veel violisten ontstaat er een 'kras ser ig' geluid, soms al bij de lichtste opwinding. Madoyan houdt alles altijd storingsvrii en zuiver, ondanks zijn vooral in het eerste deel van het vi oolconcert wat overdreven vi brato, een zeer Russisch vibra to, dat warm, maar ook een beetje ouderwets aandoet. Aan de speeltechniek van deze vio list hoeft niet veel meer te verbeteren. Er zijn maar wei nig musici die dat op hun ze ventiende al kunnen zeggen. Maar om te overleven in het van concurrentiestrijd uiteen barstende muziekwereldje zal er nog net iets meer persoon lijheid van zijn manier van spelen kunnen uitgaan. Dat komt wellicht met de jaren, en dan zal hem niets meer in de weg staan een tweede David Oistrakh te worden. De Hongaarse dirigent Jónos Ftlrst leidde het Residentie Orkest in Tsjaikovski's concert aandachtig, goed luisterend naar de solist. Zaterdag ging dat minder goed in het door het orkest te slap uitgevoerde vioolconcert van Nielsen, waar zo nu en dan de synchronisatie met de voortreffelijk spelende solist Kurt Nikkanen mislukte. Die avond bestond het pro gramma uitsluitend uit Deense muziek, die lang niet altijd even interessant blijkt te zijn. Natuurlijk, Nielsens Derde symfonie zal de krachtproef met goede Duitse, Oostenrijk se, Franse of Italiaanse muziek doorstaan, maar het stuk 'Le Béguinage' van de onbekende Rued Langgaard (een tijdge noot van ProkoQev) is niet meer dan een flauw grapje; het ene oor in en het andere oor weer uit. Overigens lag dit uitsluitend aan de muziek, want de pianiste Elisabeth Westenholz haalde alles uit het stuk wat eruit te halen valt. De pianowerken van de nog in leven zijnde componist Vagn Holmboe die zij speelde, blijven iets langer hangen, maar bijster bijzonder is het niet. Gelukkig kon men in Nielsen symfonie voldoende genieten van het mooie orkestspel en de vocalises van sopraan Hilary Reynolds en bariton Maarten Koningsberger. ARTHUR VAN DER DRIFT DEN HAAG Het ver oorzaakte vorig jaar een 'beschaafd relletje' toen bleek dat de Armeense violist Nikolai Madoyan niet door de jury van het Schevenings Internatio naal Vioolconcours bleek te zijn geselecteerd voor de laatste ronde. „Madoyan, Madoyan!" scan deerde een klein groepje aan hangers. Het groepje kreeg ge lijk, want gisteren mocht Ma doyan 'zomaar' met het Resi dentie Orkest optreden als so list in Tsjaikovski's vioolcon cert, ter vervanging van de ge blesseerde Zino Vinnikov. Bo vendien werd zijn Nederlands recital-debuut, drie weken ge leden in het Concertgebouw in Amsterdam, een overdonde rend succes. Op zeventienjari ge leeftijd dit bereiken mag een bijzondere prestatie heten. Madoyan is een telg uit de stal van de zowel in Rusland als in de Sovjetunie hoog aange schreven vioolpedagoog Zak- har Bron. Ook dat mag een prestatie van formaat heten, zo blijkt uit zijn woorden. Madoy an: „Op het moment heeft Bron zoveel leerlingen dat het bijna onmogelijk is daarbij te komen. Zakhar Bron is een vioolpedagoog in de beste zin van het woord: als hij een ta lent ziet rondlopen, dan pikt hij hem op en gaat hem lessen geven, zonder te letten op de tijd die daarvoor nodig is. Hij werkt dag en nacht. Maar hij heeft goede inzichten, en wil iedereen verder helpen in de muzikale ontwikkeling. Er is een soort rijping nodig voor ie dere violist, iedere musicus, en hij denkt dat je daarvoor het beste een brede basis kunt hebben door je bezig te houden met alle stijlperiodes uit de muziekgeschiedenis". Klassieken „Ik concentreer mij nu op de bekende klassieken, dat lijkt mij de beste weg. Later kan ik me dan bijvoorbeeld gaan wa gen aan het hele moderne re pertoire, dus de muziek na Prokofjev en Sjostakovitsj ik speel hun muziek graag, maar ze horen thuis bij de klassieken. Vorig jaar moest ik op het concours in Schevenin- gen verplicht een werk van Webern spelen. Dat is ook hele mooie muziek". „Het stuk dat ik met het Resi dentie Orkest uitvoer, Tsjai kovski's vioolconcert, dat vind ik prachtig. Zijn compositie heeft zo'n perfect uitgebalan ceerde vorm, er bestaat zoveel evenwicht tussen de delen, hij is echt helemaal af. Eigenlijk houdt iedereen van dit viool concert. Maar als ik zelf een soloconcert zou mogen uitzoe ken om te spelen, dan zouden, naast Tsjaikovski, ook Brahms, Mendelssohn en Sibelius op het rijtje staan. In het alge meen heb ik een voorkeur voor Mozart, Beethoven en Brahms, die vind ik misschien nog wel een stukje mooier dan Tsjaikovski..." „Ja, ik heb een contract bij de platenmaatschappij Teldec. In de toekomst zullen er CD's verschijnen waarop ik sonates speel van Beethoven, Brahms, Prokofjev, Tsaikovski en nog wat losse stukken die mensen graag horen. Ik krijg het dus druk, want ik moet, samen met onder andere de pianist Yevgeni Kissin, binnenkort in Japan op een galaconcert spe len waar Gorbatsjov aanwezig is. Daarna, op 14 april, speel ik in Wenen. Dat zijn belangrijke gebeurtenissen voor me". „Ik hoop in de toekomst ook meer met het Residentie Or kest samen te kunnen werken. Ik houd erg van het publiek hier, omdat men zo enthou siast is. En de zalen zitten hier altijd vol! Bovendien heeft men hier een geïnteresseerde houding ten opzichte van de muziek, en dat bevalt me zeer. Het is altijd fijn om in landen op te treden waar het publiek zichtbaar van muziek houdt. Je kunt de mensen dan als het ware iets 'teruggeven' met het spelen van een concert. In Ne derland komt er nog bij dat mijn impressario Marijke Klinkhamer meer voor me doet dan wie dan ook". Niet Gosconcert „Ik heb een Britse agent en in de Sovjetunie behartigt een nieuwe organisatie mijn belan gen, een organisatie die verder niets te maken heeft met het staatsimpressariaat 'Goscon cert'. Het is nu mogelijk om in Rusland je eigen vertegen woordiger te kiezen, het wordt ook van je verwacht als Sov jet-burger. Hoewel ik met Zakhar Bron mee ben ver huisd van Novosibirsk naar Lübeck in Duitsland, en daar nu dus woon, heb ik toch nog een vertegenwoordiger in Rus land. Maar concerten geef ik daar al sinds dat ik in Duits land kwam te wonen meer dan een jaar geleden niet meer". „De situatie is daar nu zo an ders. De mensen hebben ande re dingen aan hun hoofd, dan het gaan naar concerten. Hoe ze aan eten moeten komen bij voorbeeld. Nu geef ik er de voorkeur aan om in het wes ten op te treden, omdat het in de Sovjetunie nu gewoon zo moeilijk is. Ik weet niet pre cies hoe het daar nu is, ik ben er immers al meer dan een jaar weg, maar ik geloof dat de concentratie van het publiek onder de toestanden te lijden heeft. Maar ik denk dat on danks al die moeilijke proble men de interesse voor muziek zal overleven, dat er wel weer volle zalen zullen zijn. Muziek helpt vele mensen daar, want als mensen na een dag vol el lende toch naar een concert komen, dan zegt dat veel. Er ligt ook een duidelijke taak voor muzikanten: ook ik hoop altijd dat de mensen hun dage lijkse zorgen tijdens een con cert een beetje kunnen verge ten. Dan hebben ze er wat aan". ARTHUR VAN DER DRIFT Tolk Adrie Barentsen Tien Césars voor 'Cyrano' Gérard Depardieu (rechts), ook op het podium van de César-uitreiking prominent aanwezig, bedankt de re gisseur van 'Cyrano de Bergerac' na onderschei den te zijn met de Cèsar voor de beste acteur. 'Cy rano' werd onderscheiden met tien Cèsars, de Franse tegenhanger van de Oscar, voor onder meer de beste film, beste acteur, beste regie (Jean Paul Rappe- neau), camerawerk, kos tuums, muziek, geluid, montage, art-direction en mannelijke bijrol. Gerard Depardieu won met deze onderscheiding de tweede César in zijn carrière. Een speciale César was er voor Sophia Loren, voor haar gehele filmcarrière. FOTO: EPA Concert Heesel van der Kooij met elfkoppige groep Ahoy', Rotterdam. Zaterdag. Kroegbaas Hessel van der Kooij, de zingende kroegbaas van Terschelling, heeft het mooi voor elkaar. Wat lang ge leden als een grap begon, werd dit weekeinde werkelijkheid: Ahoy' lag - tot twee keer toe - aan zijn voeten. Een fenomeen en volksheld kwam daarbij tot volle bloei voor een kolkende massa in een concert van co vers en eigen versjes. De tienduizend man die zater dag het Ahoy' Sportpaleis be traden, hadden, dankzij be schilderde boorden, het idee op de boot van Rederij Doek- sen te stappen. De 35-jarige Hessel mag dan in Ahoy' staan, een aardige promotie voor Terschelling, gaat hij niet uit de weg. Daar begon zijn succes en zal hij straks weer spelen - 250 avonden per jaar - in café De Groene Weide. In de zaal blijkt eenzelfde folklo re aanwezig wanneer filmbeel den van Terschelling levens groot worden geprojecteerd. En zo vermengt de rock van Hessel zich even na negen uur, met meeuwen, zee en duinen. Er lijkt niet veel nodig om Neerlands meest bespeelde concertzaal in het grootste café van Nederland te veranderen. De consumptiebonnen, waarop het hoofd van Hessel prijkt, gaan als warme broodjes. De tappen staan niet stil en bin nen de korste keren is de zaal dan ook gevuld met de geur van bier en popcorn. Deze al coholische vloedgolf verhoogt de stemming aanzienlijk en als het wat gedrongen postuur van Hessel dan ook aan het begin van zijn concert 'The Power Of Love' van Huey Le wis inzet, is het kookpunt al bereikt. De massa gaat ouderwets uit zijn dak. Hossend en met olé- geroep geniet ze zichtbaa het sfeerrijke gebeuren, kaal pakt de kroegbaas uil een uit elf man besta groep, inclusief vi die het materiaal op stt wijze neerzetten... of eigi naspelen. Hessel, die num kiest van Eric Clapton, Peter Gabriel en Joe Jac bewijst zich daarmee als levende jukebox, een hee nemende, dat wel. Hij mensenzee uren in zijn t houden, waarbij zijn versjes luidkeels worden gezongen. Voor velen k< de vakantie-herinnerii weer bovendrijven en weemoed en vrolijkheid stemming. Als slot zin 'Terug naar Terschi waarbij een rijzige, uitvc re Brandaris op het r brandt. Hessel bewijst fenomeen en stemmingr Veel artiesten mogen er op zijn. HANS Terug in de tijd met The Blue Diamonds De Zoeterwoudse veertigers gingen zaterdagavond eens flink uit hun bol. Verantwoordelijk daarvoor waren The Blue Diamonds en in mindere mate The Shoes. Het optreden van de broers Ruud en Riem de Wolff deed velen terug denken aan de jaren zestig. Toen veroverden The Blue Diamonds de harten van de jeugd met hun wereldhit Ramona. In Don Bosco herhaalden zij de sprankelende hit waarvan destijds niet minder dan 7 miljoen zijn verkocht. De half-uur durende show van de blauwe diamanten deed Don Bosco trillen op de grondvesten. Een uur later dan gepland -ver keersopstopping door een ongeval, zo luidde het excuus - was het dan eindelijk zo ver. Onder een oorverdovend applaus betra den de broers het podium. Vanaf dat moment veranderde Don Bosco in een deinende massa nadat The Shoes de sfeer al eerder tot een redelijk peil hadden opgevoerd. De temperatuur steeg tot ongekende hoogte en alsof dat nog niet voldoende was zweepte The Blue Diamonds de meute nog eens extra op. Het leek alsof zij door hun verlate komst de show extra impuls wilden geven. Zoeterwoude genoot met volle teugen van het optreden. 'Ramo na' was weliswaar de topper van de avond, ook „Little Ships' en 'Send me the pillow' zijn succesnummers die nog altijd tot de verbeelding spreken. De dertigers, veertigers en vijftigers waanden zich terug in de tijd. Daar wilden zij nog wel eens een avondje voor uit trekken. Het initiatief van Don Bosco-exploitant Jan van der Geest ver dient dan ook waardering én een vervolg. De disco in Don Bosco heeft na 20 jaar afgedaan maar voor de terug-in-de-tijd avonden moet het bordje „vol" al snel van zolder gehaald worden. Voor The Blue Diamonds was de belangstelling zo groot dat binnen enkele dagen alle kaarten waren verkocht. Minder spektaculair maar wel de moeite waard was het optre den van The Shoes. Begonnen in Zoeterwoude met hits als 'Na, na, na', 'Standing and Staring' en de absolute topper 'Osaka' blij ven The Shoes favoriet bij de „oudere" Zoeterwoudenaren. Zan ger Theo van Es slaagt er nog steeds in de zaal in vervoering te brengen al zijn de scherpe kantjes er wel af. Het mocht de pret en gezelligheid niet drukken. Want als aperitief voor het hoofd gerecht smaakte het optreden prima. GERARD VAN DER HOEVEN RTL4 binnenkort oo op Belgische kabel AMSTERDAM Zodra Belgische wetgeving is aa: 7| past zal het Luxemburgse J station RTL4 ook te ziei via de kabelnetten van zuiderburen. De Vlaamse nister Patrick Dewael ma zaterdag bekend dat hij wetgeving wil aanpassen ook buitenlandse tv-stat die in het Nederlands uitiLï den op de kabel in Belgié te laten. De Belgische w< ving staat op dit moment r buitenlandse stations toe, n alleen als ze uitzenden in ge taal van het land van he komst. De EG-commissie I echter aanpassing geëist de Belgische wetgeving, on het in strijd is met de EG gels. RTL4 zegt klaar te voor de komst op de Belgil kabel. Tot nu toe is het sU alleen in Nederland en xemburg via de kabel te De aanpassing kan binnen kele maanden gereed zijn alles meezit kan RTL-4 moedelijk al voor de zome de Belgische kabel kot België (6 miljoen inwoner in Europa het dichtst bekt f de land. Bijna 90 procent*^ het land is aangesloten op kabelnet. Voor Nederland dit percentage op Nederland** Opera: 'Iphigénie en Tauride' van Gluck, m.m.v. dirigent Graeme Jenkins, regisseur en de corbouwer Achim Freyer en in de hoofdrol Ellen Shade. Muziekthea ter, Amsterdam. Herhaling in het AT&T Danstheater op 17 maart. De componist Gluck bracht eind 1700 in Parijs met zijn vijf opera's over klassieke thema s de broodnodige vernieuwing door alle barokke tierlantijnen achter zich te laten en zich te richten op eenvoud en natuur lijkheid. In de literatuur deed Rousseau in die periode het zelfde. Vorig jaar bracht de Neder landse Opera 'Orfeo', nu één van de vier andere klassieke opera's, allen met een vrouw in de hoofdrol. Iphigenia, dochter van Agamemnon door wie zij in Aulis aan de goden is geofferd, vinden wij in deze opera als priesteres terug in Tauris. Als zij daar haar dood gewaande broer Orestes her vindt die zij volgens de hei dense rites zou moeten offeren in haar tempel, besluit zij met hem te vluchten. De muziek is op een naïeve manier beel dend en begint met een on weer en visioenen van Iphige nia over haar vermoorde va der. De eerste twee toneelbeel den van beeldend kunstenaar- regisseur en decorbouwer Achim Freyer zijn indruk wekkend en spreken een dui delijke taal. De priesteres in haar lange witte gewaad, extra groot omdat zij op onzichtbare stelten voortschrijdt, wordt bij gestaan door een in het zwart gestoken vrouwenkoor, allen met maskerachtig geschmink te gezichten. Ellen Shade kan met haar gro te stem deze rol de gewenste diepte zeker geven, zij het dat haar vibrato groot is en zij in de twee eerste actes niet steeds haarzuiver zong. Ondanks de doorzichtige eenvoud van de muziek, wordt in de laatste twee actes het toneelbeeld dat steeds, overeenkomstig de mu ziek, symmetrisch is opge bouwd, overladen met helaas onbegrijpelijke symbolische voorwerpen. Alle personen zijn heel strak geregisseerd. Het bewegingspatroon is sterk geritualiseerd. Dat werkt bij de hand en armgebaren goed, maar sommige dansjes en het gevecht doen eerder komisch aan. De mannenrollen zijn goed bezet met Franstalige zangers die net iets verstaan baarder zingen dan de totaal onverstaanbare Ellen Shade. Achim Frey wilde bij zijn pro- duktie die hij in 1979 voor de opera in Mtlnchen maakte en die destijds als spraakma) werd beschouwd, geen N( landse ondertiteling. Als daar net aan is gewend, het dubbel storend om zo nig van de gezongen tekst bij te krijgen. Het in schitter sté kleuren getekende toneel: zat gevangen in een witte VQ waardoor het, aldus de r seur, voor de toeschouwer moeten werken als een gebroken spiegel. De grootste bijval van he de bliek kregen het orkest e rigent Graeme Jenkins hun prachtige spel. Niet, der bijval verdienden hetSlc en de solisten. De mening he de regie was hoorbaar tol deeld. Deze weinig verto ,D opera is zeker de m vir waard om te gaan zien f An zijn nog ruim voldoende 1 leii tjes te koop. Be: ERIK BE me tei rw

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6