ournalisten 'gebruikt' oor de oorlogsmachine ,uchtaanval VS zodra Iraakse ;nheden gifgas gaan gebruiken Iraakse oppositie: Nog te vroeg voor een regering-in- ballingschap Eddo Rosenthal en een doos vol angst AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 3n ITENLAND CeidóeGomont MAANDAG 11 MAART 1991 PAGINA 5 'Hlors: Europees erventieleger igen JS De Europese Gemeenschap voor 1995 een gemeenschappelijk le- p de been hebben dat op verschillende ;en in de wereld tussenbeide kan ko- teg zo niet dan zullen de Verenigde Staten eei „ternationale toneel volledig beheer- te fin het Franse radioprogramma Pers- rs [ei de voorzitter van de Europese Com- ol ti Jacques Delors, gisteren dat de ver- 'an e'rde bijdrage van Europa aan de inter- ha; iale strijdmacht in de Golf de zwakte laten zien van de EG als wereld- „Er zullen andere Saddam Husayns iej m", zei hij. „Het hebben van een ster- °rdf anomie is niet genoeg om gewicht in d taal te leggen en gebeurtenissen te be- v ;den. Het beschikken over grote mili- gracht is even noodzakelijk". Kennismaking Fiona, Ashley en Kylie zijn met hun paar weken nog te jong om het te beseffen, maar hun vaders zijn veilig teruggekeerd van de Golfoorlog. De drie Amerikaanse militairen zagen hun baby's pas voor het eerst bij aankomst in de Coleman kazerne in het Duitse Gelnhausen. FOTO: EPA Kurden vragen aandacht voor onderdrukking DEN HAAG „De Golfcrisis moet een voorbeeld zijn voor vrede in het Midden-Oosten voor alle daar onderdrukte volkeren. Ook het Kurdische volk dat vecht tegen zijn onderdrukkers uit Turkije, Irak, Iran en Syrië. De wereld is verge ten hoe Irak op 16 maart 1988 de Kurdische mensen met chemische wapens en gifgassen bestookte en velen vermoordde", zo stelde secre taris A. Saltik van de Kurdische Verenigingen in Nederland zater dag tijdens de viering van het Kur dische nationaal nieuwjaarsfeest in Den Haag. Enkele honderden Kur den die in Nederland wonen vier den de onafhankelijksdag. Artsen in Irak DEN HAAG Vier vertegen woordigers van de internatio nale organisatie Artsen zonder Grenzen, onder wie een Ne derlander, stelt een onderzoek in naar de hoogste noden op medisch gebied in Irak. De medici hebben in Baghdad een gesprek met de minister van volksgezondheid en voeren overleg met vertegenwoordi- fers van het Rode Kruis en fnicef. Door het bezoeken van ziekenhuizen en andere medi sche instellingen hopen zij een beeld te krijgen van de tekor ten. Naast de Nederlander Jac ques de Milliano bestaat het team uit een Spanjaard, een Fransman en een Belg. Arafat eist van Bonn „Wiedergutmachung" BONN Het Palestijnse volk moet van Duitsland herstelbetalingen krij gen vanwege de financiële verliezen die de PLO geleden heeft door de Golfoorlog. PLO-leider Yasir Arafat zegt vandaag in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Der Spiegel het schandalig te vinden dat Duits land alle landen geholpen heeft die onder de gevolgen van de oorlog lij den, behalve het Palestijnse volk. „Een deel van het lijden van het Palestijnse volk is te wijten aan de Duitse geschiedenis", aldus Arafat. „De meest bemiddelde Palestijnse ko lonie in het buitenland bevond zich in Kuwayt. Alleen al in dat land heb ben we elf miljard dollar verloren". [an onze correspondent Rogier Slop) N „Het eerste iffer van een oorlog waarheid", luidt een [gezegde. En de wijs- daarvan werd tijdens Golfoorlog wel heel •lijk onderstreept. SUM aantal doden aan kant, bijvoor zal wel altijd blij- het niveau van al niet voorzichtige ngen. Het gaat in geval om tiendui- maar zowel Was- <n als Baghdad heb- om uiteenlopende len, alle belang bij ver het echte cijfer lut te zwijgen. draaide informatie, via de westerse media verspreid, een belangrijke rol heeft gespeeld bij het succes van zijn campag ne. De vijand werd door die desinformatie danig in ver warring gebracht, zo zei Schwarzkopf, nota bene op een persconferentie waar ie dereen zijn woorden braaf op schreef. Het ademt het gelijk van de overwinnaar. Maar dat zou ook moeten betekenen dat alle fiere uitspraken over de vrije pers ten spijt de jour nalistiek tot de verliezers van deze oorlog behoort. „Alleen door een beperkt aantal film pjes, voorzien van een goed- keuringsstempel van het Pen tagon, kan het nageslacht ooit iets te weten komen over deze oorlog", zo constateert News week bitter. De Arabische wereld heeft al helemaal geen traditie van een vrije pers. „De machthebbers vinden dat de pers er is als doorgeefluik voor hun stand punt", zegt een Arabische col lega bijna verontschuldigend. „Blij dat ik daar weg ben. Er valt daar echt niet te werken. Als je ook maar een meter uit de pas liep, werd je al direct beticht van illegale nieuwsga ring". Karl werkt voor een se rieus Duits weekblad. Hij is net in Amman gearriveerd na twee weken Baghdad. Hij be hoort tot de ongeveer zestig journalisten, die vorige week te horen kregen dat ze hun biezen moesten pakken. Karl grijnst cynisch. „In Baghdad vertelden ze ons dat de 'min ders', de censors, overbelast waren en ook wel eens een paar dagen in huiselijke kring wilden doorbrengen. Allemaal geklets. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, al- Madjid, wil gewoon orde op zaken stellen en heeft daarbij geen pottekijkers nodig. Het hele land is in rep en roer, al- Madjid heeft de reputatie van een krachtdadige slachter. Hij nam indertijd het besluit om Koerdische opstandelingen met gifgas te bombarderen". Karl worstelt met een grote frustratie. „Ik ging er met de beste bedoelingen heen. Ik wilde de Iraakse versie van het verhaal horen, ik geloofde gewoon niet dat het allemaal zo schoon en netjes was gegaan als de Amerikanen ons willen doen geloven. Dat klopt ook wel; de ravage is enorm, het land is minstens vijftig jaar in de geschiedenis teruggebom bardeerd. Maar cijfers krijg je gewoon niet. Ik kan me voor stellen dat ze liever niet ver tellen hoeveel soldaten er zijn gesneuveld. Maar burgerslach toffers, mensen die omgeko men zijn bij de bombardemen ten, dat leek me juist koren op de molen van Baghdad. Toen we uiteindelijk die uitgebran de schuilkelder te zien kregen, dacht ik even dat we het nu wel te horen zouden krijgen. Maar niks". Arabische zegslieden in Am man menen dat er maar een reden is voor die op het eerste gezicht merkwaardige zwijg zaamheid. Saddam Husayn is bang dat zijn vijanden het on getwijfeld gruwelijke dodencij fer zullen gaan gebruiken als Vrijgelaten journalisten zoals zij propaganda-wapen tegen zijn bewind. 'Kijk eens hoeveel on schuldige mensenlevens hoe veel hij heeft opgeofferd' is een tegenargument dat Sad dam juist nu, in deze benarde toestand, niet kan gebruiken. Larry zat tijdens de oorlog aan de andere kant. Hij werkt voor een grote Amerikaanse krant en wil net zo min als Karl met naam en toenaam GRONINGEN Twintig jaar werkt Eddo Rosent hal als buitenlands corres pondent in Jeruzalem. Er hangt in Israël altijd wel enige spanning. Daar raak je aan gewend. In novem ber nog dacht hij: „Ik wil wel eens weg. Die steek partijen... Maar toen de Golfoorlog uitbrak, ben ik dat helemaal vergeten". Op verzoek van de Rijksuni versiteit Groningen was hij gistermiddag naar Groningen [ekomen om er zijn indruk ken te geven van de veertig spannende dagen van nieuws voorziening en censuur in de schaduw van Desert Storm. Hij liep de zaal in, zette zich achter de tafel en zette er de doos op waarin het gasmasker heeft gezeten, dat enkele we ken lang zijn houvast was. „De Golfoorlog gaf een vertekend beeld. Het was een oorlog waarbij alleen maar gebeurde wat je zag; wat je niet zag, was misschien het belangrijkste, misschien wel het ergste. Ik neem het mezelf kwalijk dat ik, toen dertig procent van Iraks oorlogsmachine werd geëlimineerd, er niet bij heb stilgestaan hoeveel mensen daarbij zijn omgekomen". Die bruin kartonnen doos beli chaamt voor hem de angst waarin hij leefde vanaf het eerste luchtalarm tot aan het moment waarop duidelijk werd dat Saddams spel was uitgespeeld. Rosenthal betrok zijn nieuws van radio, televi sie, van een radio-amateur en andere relaties. worden genoemd. Want hij vindt zijn conclusies pijnlijk, zowel voor zijn krant als voor zijn land. „We zijn daar in Riyad gewoon belazerd. Het enige voordeel was dat we na de bevrijding relatief snel naar Kuwayt konden. Maar daar voor moesten we wekenland die ellenlange briefings uitzit ten, waarin vrijwel niets werd gezegd. Daar werd je gek van, al die inhoudsloze niks-aan- de-hand-verhalen. De Britten waren wat dat betreft eerlij ker, die gaven tenminste nog wel eens toe dat er dingen wa ren misgegaan". Die 'pools' een select groep je journalisten, dat onder strik te begeleiding naar het front mocht waren ook een la chertje. De 'pools' kwamen nu en dan bijna een etmaal na de vrije jongens aan op een be paalde plek. Maar wee je ge beente als je buiten de pools om probeerde te werken. Het is toch te gek dat je als Ameri kaanse journalist door Ameri kaanse soldaten wordt opge pakt en vervolgens wordt overgedragen aan de Saudi's, die dan je perskaart verscheu- Hij stemt van harte in met de oude wolf van de Amerikaan se oorlogsjournalistiek, Walter Cronkite, die stelde dat „jour nalisten niet 'aan het handje van de militairen de straat hoeven over te steken". „Het verhaal dat het leger ons voor onze eigen veiligheid inperkte, is absolute flauwekul. Dat be palen wij zelf wel." Peter Baleastrup is een oudge diende, een Amerikaanse jour nalist die in Vietnam grote naam maakte. Hij heeft kritiek op zijn collega's. „Er zijn men sen naar Saudi-Arabië ge stuurd die het verschil tussen een brigade en een peloton niet kennen. Het was alsof er een kluit yuppies op het slag veld werd losgelaten. Als je ze vrijelijk hun gang laat gaan, lopen ze als kippen zonder kop in de val". De laatste gebeurtenissen lij ken hem ten dele gelijk te ge ven. Vorige week stormden tientallen journalisten, einde lijk bevrijd van het geharnaste systeem, vanuit Kuwayt naar de opstandige Iraakse stad Basra. Een lofwaardig streven naar vrije nieuwsgaring, dat echter al snel werd gesmoord. Ze werden onderschept door Saddam-getrouwe troepen, en na een ongemakkelijke gevan genschap in Basra en later Baghdad uiteindelijk dit week einde vrijgelaten. Toen ze in Amman arriveer den, liepen de cameraploegen elkaar bijkans onder de voet. De vrijgelaten journalisten konden niet meer doen dan wat vage indrukken geven over de situatie in en om Bas- ra, en die impressies waren al bijna een week oud. Nadat de verslaggevers in Amman hun avontuurlijke collega's afdoen de hadden uitgehoord, spoed den ze zich in ijltempo naar te lex- en montagekamer. Een nieuw verhaal van journalis ten over journalisten was in de maak. Maar hoeveel Irakezen zijn nu eigenlijk omgekomen? Daar komt blijkbaar niemand meer aan toe. „Commando's VS actief in Irak" LONDEN Enkele honder den Amerikaanse en Britse commando's in Irak, hebben volgens Pentagon-functionaris- sen een sleutelrol gespeelden bij de voorbereiding van de ge allieerde aanval op Irak. Een onbekend aantal zou nog steeds in Irak zijn om het verloop van de opstand tegen het regime van Saddam Husayn te volgen. Anonieme Pentagon-functiona- rissen meldden gisteren in de Britse krant Sunday Times dat ongeveer 2000 Amerikanen en 200 Britten binnen Irak zijn in gezet voor missies zoals het kidnappen of vermoorden van belangrijke Iraakse militairen en het planten van identifica- tie-apparatuur voor laser-ge stuurde bommen. Arabisch- sprekende militairen van de Britse ,,SAS"-elitetroepen (Spe cial Air Service) zouden al maanden van tevoren underco ver in Baghdad en andere ste den gewerkt hebben, vermomd als handelaars. Een andere ont boezeming van een van de Pentagon-zegslieden is dat en kele commando's bij het begin van het luchtoffensief tegen Irak een vliegveld bij Baghdad veroverden en zo verhinderden dat de Iraakse leider Saddam Husayn meteen de benen nam. „Echt ongelooflijk wat die ke rels deden", zei een Pentagon- man tegen de Sunday Times. „Ontvoeringen, moorden, red dingsoperaties, hulp inroepen van vliegtuigen, door Baghdad rondrijden alsof het hun ach tertuin was. Je kunt het zo gek niet verzinnen... Er is zelfs ge zegd dat we binnen Irak een MIG-23 buitmaakten die we naar Saudi-Arabië vlogen". SAS-mannen toerden in Irak op motorfietsen en in buggies rond om mobiele lanceerinrich- tingen voor Scud-raketten op te sporen, zeiden de Pentagon- functionarissen, terwijl ande ren Iraakse bevelhebbers naar Saudi-Arabië ontvoerd zouden hebben of piloten van neerge haalde vliegtuigen redden. Groene Baretten in Irak verdwenen NEW YORK Elf mannen van het Amerikaanse korps van de Groene Baretten, die in Irak zijn geïnfiltreerd, worden sinds enige tijd vermist, schrijft het blad Newsweek in zijn jongste uitgave. Officieel zijn ze niet als vermist geregistreerd. Een woordvoerder van het Pentagon zei „geen informatie" over de zaak te hebben. Offi cieel staat het aantal vermisten op 24. Er zijn voor de oorlog te gen Irak ongeveer 3000 Groene Baretten naar de Golf gestuurd. bbeiDe YORK/BAGHDAD Verenigde Staten in luchtaanvallen uit en op Iraakse eenhe- die gifgas tegen pandelingen gebruiken. ens een Iraakse oppo- 1 eider is dat laatste al lurd, maar kon het gas i kwaad omdat het c uderd was. neen dat we niet het mo- recht hebben Saddam Hu- te laten begaan zonder in ijpen als hij zijn chemi- wapens inzet", aldus een ingsfunctionaris. „Een aanval is dan de meest waarschijnlijke optie. Een grohdaanval is uitgesloten, dat zou alleen maar tot de vernie tiging van Irak leiden en we hebben gezegd dat dat niet zal gebeuren". Zaterdag zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, dat Washington Baghdad heeft gewaarschuwd tegen een gasaanval, „omdat we redenen hebben om te geloven dat ze zoiets van plan zijn". Amerikaanse troepen in Irak voorzien de opstandelingen te gen het regime van Saddam Husayn van wapens en muni tie, zo verklaarden zegslieden uit Amerikaanse inlichtingen- kringen. De Republikeinse Garde, de elitetroepen van Saddam Hu sayn, hebben gisteren de isla mitische heilige stad Karbala bestormd en 500 Iraakse op standelingen gedood. De hoge Iraakse oppositielei der Ayatollah Taqi al-Muda- ressi vertelde dat aan Saddam loyale troepen een strategie van de verschroeide aarde vol gen tegen de Iraakse steden die in handen zijn van het verzet. De oppositieleider zei niet of de strijd rond Karbala al beslist is, maar vertelde dat soortgelijke aanvallen op an dere steden werden afgesla gen. De Iraakse steden Karba la en an-Najaf zijn heilige plaatsen voor de sji'itische moslims, waartoe meer dan de helft van de bevolking van Irak behoort. Saddams rege ring is overwegend sunnitisch. De emir van Kuwayt, Jabir al- Ahmed al-Sabah, heeft zater dag beloofd zijn land te demo cratiseren en overweegt rela ties aan te knopen met Israël. Volgende week is hij van plan terug te keren naar zijn bevrij de land. Op de vraag of hij ge hoor zal geven aan de eis par lementsverkiezingen te hou den, antwoordde de emir: „Na tuurlijk. Daarover heb ik overeenstemming bereikt met minister Baker. We bewande len het pad geheel volgens de grondwet". Hij zei zelfs te overwegen ook vrouwen stem recht te geven. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD e voeM De verwachte stormen blijven gelukkig uit, maar een kaosfe vijand bedreigt de „Fortuna": mist, zware mist, die we- gebelng van geen wijken weet. Kapitein Wolter heeft besloten vla jezoi* Magelhaes naar de Atlantische Oceaan te zeilen, maar in ing let buurt wemelt het van de klippen, die door de mist geheel dheirfiet oog worden onttrokken. Daar komt bij dat de stemming r de bemanning er niet beter op wordt, want kapitein Wolter Fd al een strenge rantsoenering van de levensmiddelen moeten invoeren en met een lege maag werkt een zeeman niet graag. „Die kerels zijn de schuld van alles", zegt op zekere dag een oude matroos tegen zijn kornuiten, wanneer de Mexicanen voorbijslenteren. „Sedert we die kerels aan boord hebben gekre gen, loopt het ons tegen. Als we die maar kwijt waren, ging het wel beter, 't Zijn halve wilden en als je 't mij vraagt schurken ook nog". Het praatje verbreidt zich snel aan boord. „Pappie!" BAYRUT De meer dan 20 organisaties en partijen die samen de Iraakse op positie vormen, proberen vandaag tijdens een con gres in Bayrut vooral de eenheid te verstevigen, de hulp aan de Iraakse be volking te organiseren en te bespreken hoe de volksopstand in het land volgehouden kan worden tot de val van president Saddam Husayn en diens Ba'athpartij. Meer dan 250 gedelegeerden, onder wie vele ballingen uit het Midden-Oosten en Europa en waarschijnlijk ook verzets leiders die momenteel binnen Irak opereren, nemen aan de conferentie deel. De namen van sommige deelnemers wor den geheim gehouden „uit vei ligheidsoverwegingen" terwijl de lokatie - hotel Bristol in- West-Bayrut - zwaar bewaakt wordt door Syrische troepen en Libanese gendarmerie. Gis teren werd door vertegen woordigers van drie kleinere groepen de islamitische Dawa-partij, de Kurdische De mocratische Volkspartij en linkse dissidenten van de Iraakse Ba'athpartij gezegd dat het te vroeg is voor de vor ming van een regering-in-bal- lingschap. Het begin van de volksopstand in Irak heeft de zelfde „spookbeelden" in het Westen losgemaakt als ten tij de van het begin van de oorlog tegen Iran, concluderen leden van de oppositie zorgelijk: de dreiging van een soort kho- meinistische machtsovername in Irak of de angst voor een opdeling van Irak langs con- fessionale scheidslijnen - „een tweede Libanon". Nederland heeft tot nu toe alvast vijf mil- ioen gulden uitgetrokken voor humanitaire hulp aan de Iraakse bevolking.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5