Leden van parlement Servië in hongerstaking Italië speelt cynisch spel met Albanese vluchtelinge er UIT PROTEST TEGEN ARRESTATIE LEIDERS OPPOSITIE Thatcher nog steeds een beetje premier PRAVDA LAAKT OORLOGSTAAI] JELTSIN TEGEN GORBATSJOV Sovjet-planbureau: 1991 wordt rampjaar BUITENLAND Ceidóe Sou/uxnt MAANDAG 11 MAART 1991 PAGI •n ITI ARENA EIST OVERWINNING OP VERKIEZINGEN EL SALVADOR SAN SALVADOR De regerende Arena-partij zegt de gisteren gehouden verkiezingen in El Salvador te hebben gewonnen, ter wijl volgens de eerste uitslagen linkse partijen voor het eerst sinds de burgeroorlog elf jaar geleden begon een sterke afvaar diging in het parlement zullen krijgen. In een reactie op de eer ste uitslagen zei Armando Calderon Sol, voorzitter van Arena en burgemeester van San Salvador, dat zijn partij de meerderheid in het Salvadoraanse parlement heeft behouden. Volgens Calde ron komt Arena uit op 43 zetels in het nieuwe parlement, dat op 1 mei wordt geïinstalleerd. Arena heeft momenteel 32 zetels. In het nieuwe parlement van El Salvador komen 84 afgevaardig den, 24 meer dan in de oude volksvertegenwoordiging. De De mocratische Convergentie, een alliantie van drie linkse partijen, wordt volgens de eigen prognoses de derde grootste partij, na Arena en de Christen-Democratische Partij, die van 1984 tot 1989 in El Salvador aan de macht was. Bevrijdingsfront Fara- bundo Marti (FMLN) had in het weekeinde een bestand in acht genomen. Bij gevechten in Islique kwamen volgens het leger echter zeven opstandelingen om het leven. Havel: Slowakije mag zich afscheiden Stilte ANC rond proces tegen Winnie Mandek) PRAAG De Tsjechoslo waakse president Vaclav Havel heeft geaccepteerd dat zijn land uiteen zou kunnen vallen. Hij liet gis teren weten dat een referendum uitkomst moet bieden over de vraag hoe de Slowaken denken over onafhankelijkheid. „Als het Slowaakse volk de voorkeur geeft voor zo'n oplossing dan heeft het het legitieme recht daartoe". De nationalisten in Slowakije, de kleinste republiek van de twee, roepen regelmatig dat men onafhankelijk wil worden. Ze zeggen dat de federale regering in Praag overheerst wordt door Tsjechen die Slowaakse belangen negeren. Publiek Tegen Ge weld, de leidende politieke partij in Slowakije, heeft Praag altijd gesteund in de pogingen de federatie in stand te houden. De christendemocraten, de coalitiepartner in de Slowaakse rege ring, dringen meer op onafhankelijkheid aan. Komende week hebben de separatisten demonstraties georganiseerd in Bratisla va. Tsjechoslowakije krijgt zo goed als zeker 1 miljard dollar steun van westerse landen in de vorm van geld en goederen. Verder zal de EG een handelsovereenkomst met het land afslui ten De EG zelf heeft Tsjechoslowakije reeds een half miljard dollar steun toegezegd. (Van onze correspondent Raymond Hasselerharm) JOHANNESBURG Terwijl vandaag in Zuidafrika het pro ces tegen Winnie Mandela wordt hervat, is de stilte van uit het ANC opvallend. In te genstelling tot de eerste pro- cesdagen, enkele weken gele den lijkt het nu naarmate de getuigen meer details geven over Winnie's rol, steeds rusti ger te worden. De partijleiders lieten zich vorige week al niet meer zien, de demonstranten zijn vrijwel verdwenen-en ook Nelson Mandela liet tijdelijk verstek gaan. De kritiek op het ANC was de afgelopen we ken omvangrijk en vrijwel unaniem. De liberale Zuidafri- kaanse krant The Star bracht zelfs de verdwijning van een hoofdgetuige in het proces in verband met het ANC. Zijn verdwijning leek het einde van het proces te betekenen, toen de twee overgebleven ge tuigen niet meer durfden te praten. Winnie Mandela wordt beschuldigd van ontvoering en mishandeling van kinderen. Het ANC noemt het echter een politieke rechtszaak. Top man Alfred Nzo: „Het is in strijd met de afspraken tussen regering en ANC". Die af spraak betreft echter alleen JS politieke overtredingen geen criminele acties, [j. Nelson Mandela probeert Vl politieke draai aan het te geven. Gaandeweg ook intern het verzet teg 'z0 n gingen om het proces eei nteri re politieke lading te Een aantal top-ANC'ers nu dat de organisatie of ti Ja afstand moet nemen van é'rde nie Mandela totdat ha; jale schuld wordt bewezen. officier nieuwe bewijzen zal de eenheid binne n", ANC op de proef wordi on0i steld. Cruciaal wordt d iaal het proces leidt tot een v gden deling van Winnie Mammae (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO De presi dentiële raad van Joego slavië kwam gisteren in spoedvergadering bijeen om te spreken over de veiligheidssituatie die ont staan is na de massale rel len van zaterdag. Negentien niet-communisti- sche leden van het Servische parlement zijn in hongersta king gegaan uit protest tegen de arrestatie van de twee lei ders van de grootste oppositie partij; Vuk Draskovic en Jo- van Maijanovic van de Servi sche Vernieuwingsbeweging. De hongerstakers eisen de on middellijke vrijlating van de twee en bestraffing van de re geringsfunctionarissen die ver antwoordelijk Zijn voor de „politie-aanval op vreedzame demonstranten". De Servische Vernieuwingsbeweging en de andere grote oppositiepartij, de Democratische Partij, kondig den gisteren aan het parle ment te boycotten. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldde dat de afge vaardigden uit de deelrepu blieken Kroatië en Slovenië niet bij de spoedvergadering van de presidentiële raad van Joegoslavië aanwezig waren, omdat zij zich tegen het inzet ten van de tanks hadden ge keerd. Na afloop van de werd een verklaring uitgegeven waarin de raad de leiders van Servië en het federale gezag van Joegoslavië oproept „alle wettelijke sancties" toe te pas sen om herhaling van geweld te voorkomen. Tijdens de rellen, zaterdag tus sen de ongeveer 100.000 anti communistische betogers en de politie vonden twee mensen de dood en raakten 76 personen gewond. De twee doden waren een politie-agent ën een 17-ja- rige jongen. „Belgrado zag er uit als Bukarest", kopte de Kroatische krant Vjesnik. In de hoofdstad bewaakten zes tanks het Plein van de Repu bliek, waar zaterdag de rellen begonnen. Waterkanonnen en tientallen politiebusjes vol met veiligheidsagenten stonden ook op het Plein geparkeerd. Bij alle belangrijke gebouwen in Belgrado en op de hoofdwe gen waren tevens tanks en po litiebusjes aanwezig. De op roerpolitie controleerde ieder een op straat en gelastte groep jes mensen uit elkaar te gaan. De Kroatische afgevaardigde binnen de presidentiële raad, Stipe Mesic, liet weten dat de inzet van federale troepen on nodig was. „Het leger moet niet de taak van de politie op zich nemen", zei hij. „Dit was een botsing tussen dogmati sche bolsjevisten en democrati sche krachten", aldus Mesic. Tanks van het NEW YORK De voor malige Britse premier Margaret Thatcher is de schok van haar aftreden nog niet geheel te boven en vervalt nog steeds in gewoontes die zij had toen zij op Downingstreet 10 woonde. Thatcher zei tijdens een inter view op de Amerikaanse tele visie dat zij als de telefoon rin kelt verwacht dat iemand haar verslag zal doen van een zit ting van de Veiligheidsraad van de VN. Toen de oud-pre mier hoorde dat er Sovjet tanks de Litouwse hoofdstad Vilnius waren binnengereden sprong zij naar eigen zeggen uit haar stoel en realiseerde zich pas met de telefoon in de hand dat zij niet langer het hoogste Britse ambt bekleedt. En in Londen, rijdend vanaf Whitehall naar Westminster of naar huis, denkt zij nog steeds dat de chauffeur aan zal stu ren op Downingstreet. Margaret Thatcher, die op 22 november aftrad, zei dat ze precies vijf dagen de tijd had om haar spullen uit Downings treet 10 te halen. „En dan sta je als het ware op straat. Je vraagt je vrienden om een kantoor en medewerkers, om dat je die niet hebt", aldus Thatcher. Ze gaf haar tegen standers binnen de Conserva tieve Partij een veeg uit de pan. Thatcher was teleurge steld dat haar partij niet achter haar heeft gestaan in moeilijke tijden. Ze noemde haar tegen standers angsthazen. (Van onze correspondent Aart Heering) BRINDISI De indruk dat de Italiaanse regering bewust heeft nagelaten om de gevluchte Albane zen die naar Italië kwa men, tijdig te hulp te ko men met voedsel en on derdak, is gisteren door Vito Lattanzio, de verant woordelijke minister, in direct bevestigd. Lattanzio bracht zaterdag een bezoek bracht aan Brindisi zonder daarbij de toestand op het haventerrein in ogen schouw te nemen. Hij zei toen: „Wij hebben nodig gevonden, dat de Albanese bevolking door het Italiaanse tv-journaal zou merken, dat Italië niet de Hof van Eden is". Om die re den wordt de vluchtelingen het leven dus nog beduidend ellendiger gemaakt dan in Al banië zelf. De twintigduizend ongelukkigen, die met valse il lusies de Adriatische Zee zijn overgestoken, worden zo de dupe van een cynisch spel van de Italiaanse regering, die in de toekomst nieuwe immigra tiegolven uit Albanië en het niet minder woelige Joegosla vië hoe dan ook wil vermij den. Zodoende spelen zich nog steeds mensonterende tafere len af op de kade van Brindisi, waar de situatie nog is verer gerd door de regen die sinds zaterdagmorgen onophoudelijk neerbeukt. Honderden mensen schuilen onder geïmproviseer de, van lappen plastic gemaak te, tentachtige bouwsels. An deren bivakkeren in al dan niet overdekte goederenwa gons. Overal ligt vuil en on danks de zeewind heerst er een doordringende stank, een logisch gevolg van het feit dat er op het hele haventerrein slechts een dames- en een heren-wc is. Handschoenen De angst voor epidemieën blijkt uit het feit, dat politiea genten, Rode Kruis-werkers en werknemers van een inge schakeld desinfectiebedrijf met handschoenen en zieken huismaskers lopen. Er zouden inmiddels ongeveer 330 zieke en verzwakte Albanezen in ziekenhuizen zijn opgenomen Honderden tengere mannen verdringen zich voor een en kele bestelwagen, waar een man voedselpakketten uit deelt. De Albanezen worden door een cordon van agenten met gerichte gummiknuppels lagen van een bestorming van de spijswagen weerhouden. De straten van Brindisi zijn dan ook vol van om geld en voed sel bedelende mannen. Twee waarnemers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN heb ben een strikte zwijgplicht. Hun aanwez'igheid hangt on getwijfeld samen met de kri tiek die de VN-organisatie heeft geleverd op het Italiaan se beleid. Pas zaterdag, toen de Albanese regering gehoor had gegeven aan het klemmende Italiaanse verzoek om de exodus stop te zetten, is het leger ingescha keld en zijn de eerste bussen aangekomen om een deel van de vluchtelingen in kazernes en tentenkampen in de buurt van Brindisi onder te brengen. De Albanese autoriteiten heb ben het leger naar de belang rijkste havensteden, waaron der Durres, gestuurd in een poging verdere vluchters te gen te houden. Er zijn in het weekeinde geen meldingen meer geweest van arriverende Albanezen, aldus de chef van de havenautoriteiten in Brin disi. Gisteren is een trein met 700 Albanezen naar Sicilië vertrokken en in de komende dagen moeten nog eens 3000 over verschillende regio's wor den verspreid. Een poging om de 'Italo- Albanzezen' tot hulp te bewegen, is mislukt. Deze ruim 100.000 zielen tellende gemeenschap in Sicilië en Ca- labrië van afstammelingen van Albanezen, is zelf straat arm. Tot nu toe is de zorg voor de vluchtelingen vooral neerge komen op de stad Brindisi zelf, waar het gemeentebestuur alle scholen heeft gevorderd als tij delijke opvangplaats. De be volking van Brindisi wordt alom, ook door de Albanezen, geprezen voor de geboden hulp. Dit weekeinde stakenj dan duizend etnische en Montenegrijnen uit l zonder paspoort de grerl Joegoslavië over, volgen Joegoslavische perst Tanjug. De groep zou ni tegengehouden door All militairen en grenswa Het is de tweede keer de lopen dagen dat Alb massaal naar Joeg vluchtten. Zwitserlan< gisteren 50 Albanezen grens teruggestuurd n lië. Volgens de Zwitsei tie, ging het om jonge die naar Noord-Europa De politie vreest dat dei gevallen zich de komei gen steeds vaker zullei Ongeveer 500.000 mensen demonstreren in Moskou tegen Gor batsjov en voor Jeltsin MOSKOU De commu nistische partijkrant Prav- da heeft de Russische pre sident Boris Jeltsin van daag beschuldigd van per soonlijke politieke ambi ties en oorlogszuchtige taal tegen de regering van Sovjetpresident Michail Gorbatsjov. „Het is verbazingwekkend welk peil van confrontatie men kan bereiken wanneer men zich niet het welvaren van het volk, niet het verster ken van de unie, niet het ver beteren van alle levenssferen, maar de eigen persoonlijke po litieke ambities ten doel stelt", aldus de Pravda. Jeltsin wil dat Gorbatsjov de macht overdraagt aan de Fe- deratieraad, waarin de presi denten van de 15 deelrepublie ken van de Sovjetunie zitten. Vandaag zou het nationale parlement van de Sovjetunie zich buigen over Jeltsins „oor logsverklaring" aan het com munistische leiderschap. In Moskou en minstens 20 an dere steden in de Russische Federatie gingen gisteren hon derdduizenden ontevreden burgers de straat op om steun te betuigen aan de campagne van Jeltsin. De grootste de monstratie had plaats op het Manezj-plein naast het Krem lin in Moskou, waar volgens schatting van journalisten en een spreker ongeveer 500.000 mensen op de been waren ge komen. Het was de grootste betoging tegen de regering in Moskou sinds de Oktoberrevo lutie van 1917. Voor het Winterpaleis in Leningrad kwamen in stro mende regen 70.000 betogers bijeen en in Jaroslavl 15.000. Ook werden demonstraties ge meld in Sverdlovsk, Irkoetsk, Kazan, Syktyvkar, Omsk, No vosibirsk, Smolensk, Krasno- jarsk en andere plaatsen. Zo wel in Moskou als in Lenin grad hielden de organisatoren van de betogingen in lingsacties voor de w 100.000 stakende mijnwe Volgens sprekers op de b komsten hebben mijnwi in Koetnesk en Vorkoet; eisen voor meer loon en 1 werkomstandigheden op; zet om zich te concentrer hun eis dat Gorbatsjov aftreden. Komende zondag wil Go jov een landelijk refere over het voortbestaan vi unie houden. Zes van df^ tien republieken hebbe:De zegd het referendum teien boycotten, twee andere en blieken willen er de vra; toevoegen, of de kieze: voorkeur geven aan on; kelijkheid. Gorbatsjov dat het referendum de 1 leii van de republieken zal <5ur gen een nieuw unieverdi ondertekenen, waarin voegdheden van de overheden worden uitgi maar een krachtige ce regering wordt behouder SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN f Jk werd in ms ten onrechte ueroordeetd en mun wraak zal wreed zyn de blazen fevuld met munfas zulten allemaal teplipf tot ontploffing komen, i de mun zal de lucht invliegen! 1 door hel onrecht dat mij is aangedaan (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery P LONDEN De Sovjetu nie komt dit jaar politiek en economisch in een bo demloze put terecht die sterke herrinneringen zal oproepen aan het Stalinis tische tijdperk, waarin hongersnood en onder drukking hoogtij vierden. Dat staat in een geheim rapport van het Sovjet planbureau Gosplan, zo meldde BBC-televisie gis teren. Volgens het rapport, zowel het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) als de Eu ropese Gemeenschap reeds op de hoogte zouden zijn, daalt het bruto nationaal produkt (bnp) van de Sovjetunie in 1991 met 11,6 procent. In 1990 viel het BNP 3 procent terug. Verder zou de industriële pro- duktie van 15 procent terug vallen. De landbouwproduktie zal dit jaar met 5 procent da- Boris Fyodorov, voormalig mi nister van financiën van de Russische Federatie, meent dat het land niet kan wachten tot het Sovjet-parlement met nieuwe wetsvoorstellen ak koord gaat. De Europese Ge meenschap heeft de Sovjetunie reeds 1,75 miljard gulden steun toegezegd in de vorm van voe dingsmiddelen en kredieten. Ook zal de Sovjetunie binnen kort besprekingen beginnen met de Wereldbank en het IMF. Vuur Blootsvoet geholpen i een boedl loopt een over een li veld van brandend Het gebeu gisteren ti een 'loop-i vuur' festii Tokyo, w« aan de vc de Takao werd geb voor gezo een lang I gezondhe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4