Roep in PvdA om nieuwe 'doorbraak' Koningin en prins wonen dienst bij in Westerkerk Nieuwe aanpak van voetbalsupporters werkt frnst in DSM :uikelt iocioloog bepleit verstrekken pensioenen aan Derde Wereld Decentralisatie bedreiging voorzieningen iiN [NENLAND CcidócSommot MAANDAG 11 MAART 1991 PAGINA 3 rbod op komst tegen T erproeven cosmetica JWARDEN De kans is groot dat er een .pees verbod komt op het gebruik van dier- iven voor de cosmetica-industrie. De Euro- ementariërs H. Verbeek en B. Beumer zei dat zaterdag op een manifestatie tegen (proeven voor cosmetica in Leeuwarden. De olg( ïfestatie werd gehouden in het kader van gaa Europese campagne voor een verbod op bulProeven voor cosmeticabranche. Binnen- behandelt het Europees Parlement een gingsvoorstel van de zogenoemde Cosmeti sch tlijn. In het voorstel staat dat het ge- k van dierproeven moet worden beperkt e j het niet nodig is". Dierenbeschermingsor- adf5aties uit Europa vinden dat dit niet *ii genoeg'gaat en willen een totaal verbod op t iroeven in de cosmetica. Jurv ïrki i Minister Maij: automobilisten vaker rijbewijs ontnemen DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat wil strenger optreden tegen automobilisten die een gevaar op de weg zijn. Het gaat daarbij om mensen die geestelijk of lichamelijk niet goed meer in staat zijn een auto te besturen of om automobilisten die bij voortduring de regels aan hun laars lappen. Van deze mensen moet het rijbewijs al dan niet tijdelijk worden ingenomen. De minister stelt dit voor in het ontwerp voor een nieuwe wegenverkeerswet, dat zij samen met haar collega Hirsch Ballin (justitie) bij de Kamer heeft ingediend. Het invorderen van het rijbe wijs wegens gevaarlijk rijgedrag komt nu nog maar sporadisch voor, ongeveer 2000 keer per jaar. Uit de toelichting blijkt dat dit aantal moet worden opgevoerd tot 15.000 per jaar. Aan de intrekking van het rijbewijs kan volgens het voorstel de voorwaarde worden ver bonden dat de bezitter het bewijs pas terugkrijgt als hij of zij opnieuw examen heeft gedaan. UTRECHT Voor het eerst heeft de Utrechtse gemeentepolitie zondag de supporters van de bezoekende club, in dit geval FC Den Haag, uitsluitend in vakken met zitplaatsen geplaatst. Deze aanpak bleek tot een beter overzicht en een betere beheersing van eventuele calamiteiten te leiden. Het is tussen de supporters van Utrecht en de 400 fans van Den Haag overigens niet tot bot singen gekomen, aldus een woordvoerder van de politie na af loop van de wedstrijd. De naastgelegen vakken met staanplaat sen zijn helemaal leeg gehouden. Wel zijn vier Den Haag-sup porters aangehouden, onder meer wegens spugen. Een supporter die stenen gooide naar de rijksweg, krijgt een proces-verbaal wegensl poging tot zware mishandeling aan zijn broek. De vier zijn al voorgeleid aan de Utrechtse officier van justitie en heb ben meteen een schikkingsvoorstel meegekregen. Twee inwoners van Utrecht zijn aangehouden. Eén van hen riep racistische leuzen naar een zwarte politieagent. Actie Afrika brengt ruim 37 miljoen op DEN HAAG De actie voor Afrika heeft in Nederland een be drag opgeleverd van 37,5 miljoen gulden. Het Nederlandse volk bracht 25 miljoen bijeen. Minister Pronk voegde daar een bedrag van 12,5 miljoen gulden aan toe. De samenwerkende hulporganisa ties stuurden al vijftien miljoen gulden naar Ethiopië, Eritrea en Tigray. De Sahel-landen ontvan gen 6,7 miljoen. Voor hulp aan Soedan is 5,8 miljoen uitgetrok ken. De overige hulp gaat naar Mozambique, Angola, Liberia en Somalië. De internationale hulp verlening blijft volgens de hulpor- ganisateies achter. Meer bezoekers op kortere Hiswa 1991 AMSTERDAM Hoewel de watersporttentoon stelling Hiswa in de Amsterdamse RAI dit jaar een dag korter duurde dan vorig jaar zijn er toch meer watersportliefhebbers (in totaal 114.550) een kijkje gaan nemen. Volgens de organisatie gaf 55 procent van de bezoekers te kennen serieuze plan nen te hebben voor de aanschaf van een water- sportprodukt, hetgeen varieerde van een eenvou dig kompas of zwemvest, tot een jacht. Twintig procent van de bezoekers heeft daadwerkelijk iets gekocht. Volgens de organisatie ging het met name om aankopen die twee maanden waren uit gesteld in verband met de Golfoorlog. In 1992 wordt de HISWA gehouden van 7 tot en met 15 maart. Dit jaar is de HISWA Te Water van 3 tot en met 8 september in het nautisch kwartier in Amsterdam. der !RLEN Het netto- Itaat uit gewone be- suitoefening van het nieconcern DSM is in afgelopen jaar met 22 ent gedaald tot ƒ811 joen. e' buitengewoon resultaat in bedroeg 47 miljoen te- 345 miljoen in 1989. De kei owinst van DSM kwam tijd gjaar uit op 859 miljoen, ggl 1 miljoen (38 procent) min- dan in het jaar daarvoor, Jheeft het Limburgse con- jvandaag bekendgemaakt, netto-omzet van DSM be- 10,2 miljard, j Is zes procent minder dan aaa 989, toen voor 10,8 mil s' werd omgezet. DSM li ïjft de omzetvermindering orz: al toe aan de deconsolida- >an het Limburgse detail- lelsconcern Macintosh per ril 1990, ten bedrage van veer ƒ800 miljoen (zeven ent). Het bedrijfsresultaat 1990 met 21 procent te- elopen tot 1088 miljoen. ZVF opgegaan Hroen Links HAAG Aan het be- van de Evangelische spartij (EVP) is zaterdag leel een einde gekomen. 5VP is opgegaan in Groen spo is. Eerder maakten PSP h PR om diezelfde reden of- el een einde aan hun be- De vierde participant in Links, de Communisti- "Partij Nederland (CPN), kse i\s\in juni over haar voort- p. Tijdens de laatste offi- (ijeenkomst van de tien algeleden opgerichte EVP ireekeinde in de Amster- se Mozes en Aaronkerk in de resultaten bekend licj ïaakt van een onder de on- AV eer 1.000 EVP-leden ge- ';n referendum. Negentig _„nt sprak zich uit voor op- "Sfng. Na eenwol mogelijk nkerverwekkend arVl ILFT Er bestaat een gro- kans dat steenwol, kerami- wol en glaswol net als as- bi kankerverwekkend zijn. 1 ordat de eerste slachtoffers bl'j1 len, zouden deze gevaarlij- 2 dc vezelprodukten moeten g w irden verboden, zegt de bio- mn imicus drs. P. Swuste van vakgroep Veiligheidskunde de Technische Universi- Delft. aatd 'r FUSIE LINKSE PARTIJEN BEPLEIT DEN HAAG Binnen de PvdA gaan steeds meer stemmen op om te komen tot een nieuwe 'door braak'. De enorme neder laag bij de Provinciale Statenverkiezingen heeft (weer) aangetoond dat een afzonderlijke sociaal-de mocratische partij niet langer bestaansrecht heeft en dat er een bundeling moet komen van alle pro gressieve groepen in Ne derland, zo stellen ver schillende vooraanstaande PvdA'ers. Het is Wim Meijer, oud-frac tievoorzitter van de PvdA en thans commissaris van de ko ningin in Drenthe, die de pa rallel met de na-oorlogse door braak introduceert. Toenter tijd poogde de SDAP linkse li beralen en linkse christenen aan zich te binden en zo zou de PvdA nu moeten streven naar eenheid met de achter ban van D66 en Groen Links. Anderen verwijzen naar het ideaal van de Progressieve Volks Partij, zoals dat in de ja ren zeventig leefde. Dat doet bijvoorbeeld Paul Scheffer, medewerker van het weten schappelijk bureau van de PvdA, die daar wel bij aante kent dat het zogeheten 'meer derheidsscenario' van toen (re geren zonder CDA en/of VVD) moet worden opgege ven. Oud-staatssecretaris Jan Schaefer heeft, onder meer in onze krant, al voorgesteld een federatie te vormen van alle linkse partijen en wordt daar in nu bijgevallen door het Tweede Kamerlid Jurgens en de Zuidhollandse gedeputeer de Van Heemst. D66-leider Van Mierlo heeft vorige week gezegd in princi pe niets uit te sluiten, maar in elk geval op korte termijn niet te voelen voor een fusie van PvdA en D66. In de jaren ze ventig was hij zelf één van de initiatiefnemers voor de vor ming van een progressieve volkspartij, maar kreeg toen - na aanvankelijke instemming- de PvdA niet mee. De sugges tie van Schaefer alsnog toe te treden tot de huidige CDA/PvdA-coalitie heeft Van Mierlo afgewezen omdat der gelijke verschuivingen volgens hem pas na verkiezingen mo gen worden doorgevoerd. CDA-fractieleider Brinkman liet dit weekeinde via de Vara-radio weten zich „zorgen te maken over het feit dat er in de politiek een gezelschaps spel gaat ontstaan van wie gaat met wie". Hij vindt dat het er om gaat dat CDA en PvdA elkaar niet het leven zuur gaan zitten maken. In het programma Capitool heeft CDA-coryfee N. Schmel- zer gezegd over aanwijzingen te beschikken dat het CDA niet van plan is 'triomferend' gebruik te maken van zijn ste- reke positie, verkregen door het stemmenverlies van de PvdA. Een vergelijking met 1966 gaat volgens hem maar gedeeltelijk op. Het verschil is, volgens Schemelzer, dat het kabinet Lubbers/Kok aanzienlijk meer vertrouwen geniet dan destijds het kabinet Cals/Vondeling. CDA-voorzitter Van Velzen heeft zijn partijgenoten opge roepen de PvdA niet buiten spel te zetten. Oudste man De oudste man van Nederland, H. de Bijl uit Oss, vierde gisteren zijn 107e verjaardag. Met een Klok onder de arm Kwam burgemeester E. van Veldhuizen hem feliciteren. Overigens is De Bijl niet de oudste Nederlander. Dat oudste Nederlander is namelijk een vrouw: J. Zandstra-Giezen (108) uit Den Haag. FOTO: ANP Marechaussees nemen bij het hek van Huis ten Bosch bloemen in ontvangst voor koningin Beatrix en prins Claus. FOTO: STEPHEN EVENHUIS AMSTERDAM Konin gin Beatrix en prins Claus hebben gistermorgen een dienst bijgewoond in de Amsterdamse Westerkerk ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. De privégasten die het feest op Huis ten Bosch vierden waren met het koninklijk paar in een touringcar naar Amster dam gekomen. Onder de gasten waren prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, prinses Christina en Jorge Guillermo, prinses Juliana en prins Bern- hard, prinses Simone, de we duwe van prins Bernhards broer Aschwin en het bruid- spersoneel van 25 jaar geleden. Volgens ds. N. ter Linden, die de kerkdienst leidde, omvatte het gezelschap ongeveer vijftig personen. De Rijksvoorlich tingsdienst kon geen verdere toelichting verschaffen. „Als de koningin naar de kerk gaat is dat een privézaak en regelt zij dat zelf", aldus een woord voerder. Prinses Irene was in Den Haag gebleven, waar zij andere bruiloftsgasten in het Mauritshuis ontving en rond leidde langs een aantal schil derijen. Ds. Ter Linden zei dat de ko ningin hem een half jaar gele den had laten weten een dienst te willen bijwonen bij haar zilveren huwelijksfeest. De komst van de koninklijke familie was geheim gehouden om geen mensen om oneigen lijke redenen naar de kerk te halen, aldus de dominee. De kerk zat gisteren dan ook niet voller dan normaal. De dienst was samengesteld in overleg tussen het koninklijk paar en de dominee. Zo was Kanttekeningen bij oproep van het koninklijk paar UTRECHT De stichting Kritisch Bosbeheer zet kanttekenin gen bij de oproep van koningin Beatrix en prins Claus om bo men te planten ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest. De stichting juicht het toe dat bomen worden geplant in stede lijk gebied, maar maant tot voorzichtigheid in natuurgebieden. „Van bossen moet je afblijven", aldus Han Gorgels namens Kri tisch Bosbeheer. Natuurgebieden kunnen zich zelf goed beheren. Zij zorgen zelf voor nieuw leven. Ook dode bomen zijn nuttig, aldus de stichting. Dode bomen bieden nog jaren een leefplaats voor planten en dieren. Verder pleit Kritisch Bosbeheer ervoor bomen ouder te laten worden. Zij worden te snel gekapt in Ne derland, aldus de stichting. gekozen voor de Bach-cantate 'Wer Dank opfert, der preiset mieh'. Verder was het verhaal van Naomi en Ruth in de dienst opgenomen over de trouw van twee mensen die lief en leed delen. In zijn preek besteedde Ter Linden ook aandacht aan het zilveren huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. Tot de prins sprak hij onder meer: „U ver liet uw land Dit volk zou voortaan ook uw volk zijn. Toen de rook was opgetrokken heeft dit volk u in zijn armen gesloten. Het voelt zich met u verbonden in goede en in kwade dagen, in ziekte en ge zondheid". Tijdens de collecte bespeelde de commisaris der koningin in Flevoland, Han Lammers, het orgel. Hij improviseerde op het dooplied van prins Johan Fri- so en enkele letters uit de na men Beatrix en Claus (b.e.a en c). Aan het einde van de dienst gaf ds. H.J. Kater de zegen. Hij zegende het huwelijk destijds in 1966 in Amsterdam in. DE Het invoeren van universeel ouder- imspensioen is een vorm ontwikkelingshulp aar vooral de allerarm- in in de Derde Wereld iel aan kunnen hebben, ichnisch en financieel is geen enkel beletsel, et is alleen de vraag of Westen bereid is tot irgelijke inkomensover- achten. t stelde Abram de Swaan za- "dag in Ede tijdens het jaar- tse congres van de Evert irmeer Stichting, een aan de 'dA verbonden organisatie zich met de problemen van Derde Wereld bezighoudt, cioloog De Swaan is auteur ii het standaardwerk 'Zorg de staat' over de geschiede nis van de verzorgingsstaat. De westerse politieke cultuur kent in De Swaans ogen drie grote verworvenheden: de rechtsstaat, de representatieve democratie en de verzorgings staat. Het Westen probeert al tientallen jaren om de eerste twee over te planten naar de Derde Wereld. „Maar de ver zorgingsarrangementen zijn kennelijk.een luxe die voorbe houden moet blijven aan het rijke Westen". Een groot deel van de huidige ontwikkelingshulp komt niet terecht bij de allerarmsten, constateert De Swaan. Het ef fect op de lokale economieën is dan ook vaak teleurstellend. Door de nationale stelsels van uitkeringen in het Westen uit te breiden naar ontwikkelings landen, zou ontwikkelingshulp wel op de bestemde plek ko men. Immers, als mensen iets meer geld tot hun beschikking hebben dan voor hun naakte bestaan nodig is, gaan ze over tot aanschaf van dingen die het leven kunnen veraangena men. „Zelfs een klein beetje geld maakt al veel uit", aldus De Swaan. „Er komt meer geld vrij in dorpssamenlevin gen, waardoor economische activiteiten gaan aantrekken. Mensen gaan gereedschap ko pen, kleding, zaaigoed etcete- Ontwrichting In eerste instantie moet een universeel uitkeringsstelsel be perkt blijven tot ouderdom spensioenen, meent De Swaan. Werkloosheidsuitkeringen zul len een te grote ontwrichting van de arbeidsmarkt tot ge volg hebben. Kostbaar is het systeem niet, zo heeft De Swaan berekend. „De pensioenleeftijd moet na tuurlijk niet op 65 jaar gesteld worden, want dat halen de meeste mensen in de Derde Wereld niet. Je moet daarom uitgaan van de gemiddelde le vensverwachting; die zal veel al tussen de 50 en 55 jaar lig gen. De mensen die ouder worden dan de levensver wachting komen in aanmer king voor een pensioen van vier tot vijf dollar per maand. Dat kost de wereld dan vijf miljard dollar, een gering be drag". Een netwerk om de pensioe nen bij de oude allerarmsten te krijgen is er ook al, namelijk de postkantoren. „Die zijn in de meest afgelegen oorden te vinden. Bovendien worden ze nu ook al gebruikt om geld dat in de steden wordt verdiend naar familieleden in de dorpen te krijgen. De meeste mensen hebben dus al wat ervaring met geldverkeer". De Swaan heeft echter grote twijfels bij de bereidheid van het Westen om dergelijke in komensoverdrachten op te zet ten. De wijze waarop de huidi ge nationale uitkeringsstelsels tot stand zijn gekomen, stemt hem wat dat betreft niet opti mistisch. „De geschiedenis van de verzorgingsstaat laat zien dat de rijken alleen nieuwe maatregelen namen als ze zich door de armen bedreigd voel den of als ze de armen nodig hadden, als arbeider, als kiezer of als soldaat. Bedreigd „Het Westen zou zich bedreigd moeten voelen om uitkeringen te verstrekken in de Derde Wereld. Daarvan is helaas geen sprake. De rijke landen hebben de arme landen wel nodig: voor hun stem in de Verenigde Naties, voor militai re bases en sinds kort ook door ecologische problemen. Maar of dat genoeg is...?" Er is één ontwikkeling waar het Westen wel bang voor is: de groeiende stroom migran ten uit Oost-Europa en de Der de Wereld. „Wat betreft Oost- Europa blijkt de dreiging te werken. Er is in elk geval veel overleg over grootscheepse steun aan de voormalige Oost bloklanden. Ik vrees echter dat dat niet kan voorkomen dat de best geschoolde Oosteu ropeanen toch wegtrekken". De Swaan realiseert zich dat dat de zwakke plek is in zijn pleidooi voor inkomensover drachten. „Het zijn niet de armste mensen uit de armste landen die naar West-Europa komen. Nee, het blijkt dat maatregelen om de mensen te helpen ertoe leiden dat ze dan pas 'lastig' worden". Een op losbaar dilemma, aldus De Swaan. „Ik heb er in elk geval geen weerwoord op. En het maakt me ook erg somber". FRANS BOSSCHER Carrière '91 Geen carrière zonder koffertje, was de sfeer afgelopen zaterdag op de banenmarkt Carrière '91 in Amsterdam. Organisator Inter mediair lokte vorig jaar 12.000 hoger opgeleiden naar de Am sterdamse RAI, een aantal dat ook dit keer moeiteloos gehaald leek te worden. Ook niet-afgestudeerden konden zich oriënteren op Carrière '91. asper en hobbes door bill waterson VNG-DIRECTEUR KLAAS DE VRIES: DEN HAAG De over heveling van rijkstaken van landelijk naar provin ciaal en gemeentelijk ni veau, betekent een be dreiging voor sommige so ciale voorzieningen. Dat heeft Klaas de Vries, hoofddirecteur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), gezegd voor de Tros-radio. De Vries is op zich geen tegen stander van decentralisatie en meent zelfs dat „het uitvoeren van taken op het juiste niveau geld kan opleveren vanwege de efficiency-verbetering". Maar het kabinet voegt aan de decentralisatie een bezuini- gings-dimensie toe, aldus De Vries. „Het kabinet wil kor ten, het stelt minder geld be schikbaar voor dezelfde taken. Dat betekent dat het gevaar bestaat dat de lagere overheid zullen moeten gaan snijden in de sociale voorzieningen". De VNG is nog niet door het ministerie van binnenlandse zaken benaderd over concrete maatregelen, maar op het de partement wordt onder meer gedacht over de overdracht van de volgende taken (met een gelijktijdige korting van vijf tot tien procent op het budget) stadsvernieuwing, kinderopvang, verkeersveilig heid en bejaardenzorg.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3