„De eeuwige God is echt werkzaam in deze wereld' CcidocSoivtar SteidcaQowumt kerk wereld 'Euthanasievraagstuk voorlopig onoplosbaar' boekwijzer beroepingen Urenlang wachten op het helend fenomeen Jomanda Ti IJl HOE LANG MOETEN WE NOG ALS DE DOOD VOOR DE LIEFDE ZIJN? GEESTELIJK LEVEN MAANDAG 11 MAART 1991 PAG® [NI Heftige strijd onder katholieken over kathedraal Vroegere DDR-staatssecretaris godsdienstzaken bankier PRZEMYSL Tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de met Rome verbonden Oekraïns-Katholieke Kerk is een hevige strijd ontbrand om de kathedraal in de Zuidpoolse stad Prze- mysl. Beide groepen maken aanspraak op het kerkgebouw. Volgens berichten van de Oekraïnse kerk zou het inmiddels tot gewelddadigheden zijn gekomen. Voor de kathedraal zou den spandoeken met ophitsende leuzen tegen de Oekrainse kerk zijn aangebracht. De verstandhouding tussen beide ker ken is al jaren erg gespannen. Het kerkgebouw kwam na de Tweede Wereldoorlog in handen van de RK Kerk. De commu nistische regering dwong toen honderdduizenden Oekraïns-ka- tholieken te verhuizen naar het noorden en westen van Polen. BERLIJN De laatste staatssecretaris voor godsdienstzaken in de DDR, Kurt Löffler, wordt bankier. Hij is bij de bankgiro centrale in het oosten van de Bondsrepubliek benoemd tot di recteur marketing, reclame en publiciteit. Löffler (59) werd in 1973 door de communistische regering be noemd tot staatssecretaris van cultuur. In 1980 werd hij secre taris van het comité dat in 1983 de festiviteiten in de kaaer van het Lutheijaar organiseerde. Van 1985 tot 1987 was Löffler vice-voorzitter en secretaris van het DDR-comité voor de vie ring van 750 jaar Berlijn. In juli 1988 benoemde president Erich Honecker Löffler tot staatssecretaris voor godsdienstza ken, wat hij tot kort na de val van de Berlijnse Muur bleef. Er is maar een klasse in de maatschappij die meer aan geld denkt dan de rijken, en dat zijn de armen. DEVENTER DIRECTEUR VAN STICHTING VÓÓR HET JODENDOM: DEVENTER Het duurt even voor Ludo Vande- vliet aan de deur komt. „Sorry, ik was net in m'n morgengebed, het is van nacht nogal laat gewor den." Hij gaat me voor naar de bovenste verdie ping van zijn doorzonwo ning in de Deventer wijk Het Oostrik. Daar zetelt het 'zenuwcentrum' van de joods educatieve stich ting Nederland 'Birkat Olam' waarvan de 40-jari- ge Vandevliet directeur is, naast zijn rol als echt genoot en vader van vijf kinderen. Aan de wand hangt een kranteknipsel dat met vette kop van groeiende jodenhaat rept. Over een schrijfmachine ligt een haastig gedra peerde gebedsmantel. ,,Wij willen voorlichting ge ven over het jodendom. Dat is nodig. Het is een bittere nood zaak te strijden tegen anti-se- mitisme door eerlijke infor matie te geven. Zeker nu de Golfoorlog veel sentimenten oproept". Voor ik nader op die uit spraak in ga vertelt hij iets over de vorige maand opge richte stichting. „Het is een bundeling van vijf joodse groepen die ieder op zich al jaren bezig waren met voorlichting over het joden dom. Hun bevoegdheden zijn overgegaan naar Birkat Olam, dat vrij vertaald betekent 'de hele wereld dichter bij God brengen'. Het was de bedoe ling om in september naar buiten te treden, maar dat is door de Golfoorlog versneld. Zelf was ik in een van die vijf groepen actief in het onder wijs. Ik hield als joods gods dienstleraar spreekbeurten op scholen. Dat blijf ik ook doen". Hoewel de stichting desge vraagd geen vrucht is van het Nederlands Israëlitisch Kerk genootschap, de grootste jood se gemeenschap in ons land, zijn de meeste bestuursleden volgens Vandevliet wel lid van die kerk. „Onze voorzit ter is de de heer Wetberg uit Apeldoorn. Nee, hij is geen rabbijn, maar heeft wel be perkte rabinale bevoegdhe den." Anti-semitisme Anti-semitisme. We kennen de schandelijke scheldwoor den in kringen van Ajax-sup- porters. Wat merkt Vande vliet er persoonlijk van? „Ik krijg ook rotopmerkingen naar m'n hoofd Van kinde ren uit de buurt bijvoorbeeld, als ik m'n auto sta te wassen. 'Hé joodje, wat ben je nou weer aan 't doen'. Veel kinde ren kennen me omdat ik op lagere scholen optreed als gastdocent, ook op pabo's. Daar leg ik dingen uit over het jodendom, vaak met m'n keppeltje op het hoofd en m'n gebedsmanteltje om. Die attri buten draag ik buiten de deur niet, maar ze herkennen je wel. Laatst stond ik bij de Plus-markt en toen zeiden een paar jongens: hé, hij heeft nou niks op z'n kop". Maar dat laatste kun je toch moeilijk als antisemitisch uit leggen. Bent u niet wat over gevoelig? Ietwat stug: „Misschien wel. Gevoelig zijn we zeker en met reden denk ik, gelet op wat ons joden is overkomen. Ge lukkig gebeuren er ook ande re dingen, tekenen van hoop. Zo las ik pas in de Anne Frank-krant dat het Alexan der Hegius in Deventer als eerste school van Nederland een leerlingenstatuut heeft waarin staat dat elke leerling zich moet onthouden van elke vorm van discriminatie. Deed me goed om te lezen Vandevliet is veertien jaar ge leden vanuit Antwerpen („ik woonde op de rand van de joodse wijk") naar Nederland gekomen, waar hij tot '83 op diverse scholen les heeft gege ven in maatschappijleer en geestelijke stromingen. Daar na kwam hij in dienst van de joodse vereniging Beet Sjel Thora, die er naar streeft om het lesmateriaal op de Neder landse scholen te 'zuiveren van onjoodse zaken'. Als voorbeeld noemt hij de joodse naam van God: Jawèh. „Als we de naam op die manier ge schreven aantreffen in een schoolboekje vragen we de uitgever om het te verande ren in JHWH, dus zonder klinkers. Of nog liever in Adonai of Hasjem, wat 'de naam' betekent. Wij mogen de naam van God namelijk niet uitspreken. Om dat soort din gen gaat het". Uw vereniging is opgegaan in de nieuwe stichting, die erop uit is om niet-joden een zui verder beeld van het joden dom bij te brengen. Hoe? „Bijvoorbeeld door basiscur sussen over de joodse geloofs- en belevingswereld. Dit jaar op drie plaatsen in Nederland: Gorkum, Gouda en Amers foort. In Deventer hebben we er al twee gehad, daar willen we in september starten met thema-avonden, bijvoorbeeld over de Messias-gedachte in het jodendom. Er komen op onze cursussen allerlei men sen, zelfs atheïsten en ook wel vurige evangelie-christenen. We vragen overigens nooit wat voor achtergrond iemand heeft, maar dat merk je gauw genoeg uit de vraagstelling." „Verder hebben we in Vee- nendaal een project over anti semitisme, samen met kerken en scholen. We willen vooral in het oosten van het land gaan werken. Niet om het jo dendom te propageren. Daar hebben we geen enkele be hoefte aan. Het gaat ons om het geven van de juiste infor matie. Daar is gebrek aan. Ze ker nu het hele gebeuren rond de Golfoorlog een be paalde sfeer creëert." laagt met informatie en docu mentatie over Israël en aan verwante joodse zaken? „Over Israël ja, maar niet over de inhoudelijke zijde van het jodendom." „Ja, de joodse staat staat er buiten. Wat niet wil zeggen, dat ik me er persoonlijk niet sterk bij betrokken voel. Ik heb ook vrienden en beken den in Israël waar ik me zor gen over maak. De joodse staat ligt onder vuur. Maar als stichting houden we ons meer bezig met het Messiaanse rijk dat zal komen. Aan de ge beurtenissen in de Golf zie ik bijvoorbeeld dat de eeuwige God werkzaam is in deze we reld. Hoe precies weet ik ook niet. Je kunt het pas achteraf vaststellen. Maar het feit, dat de Skuds uit Irak niet erg ef fectief zijn en bijvoorbeeld een schuilkelder treffen waar niemand in zit, geeft mij te denken. Ik hou er rekening mee dat er in het Midden- Oosten grote verschuivingen zullen plaatsvinden. Ik hoop daarbij persoonlijk op een op lossing van de Palestijnse kwestie." Dat wilt u aan God overlaten? „Nee, nee. Daar zullen wij als joden hard aan moeten wer ken. De christenen laten de komst van het Messiaanse rijk graag over aan God, maar wij hebben de opdracht er aan te werken." Hoe stelt u zich dat Messiaan se rijk eigenlijk voor? „Dat is een rijk van orde, vrede en rust, waarin ieder een z'n plaats zal vinden, ook de Palestijnen." Is dat zoiets als de christelijke notie van de komst van een duizendjarig vredesrijk? „Nee, zeker niet. Jezus kan in die optiek, en trouwens ook om andere redenen, niet onze Messias zijn, omdat er na zijn omst pooit orde en rust is ge- De Deventer godsdienstleraar Ludo Vandevliet wil niet-joden een zuiverder beeld van het jodendom bijbrengen. Als direc teur van de pas opgerichte stichting Birkat Olam vindt hij dat bittere noodzaak, nu de Golfoorlog zoveel sentimenten op roept. „Ik krijg ook rotopmerkingen naar m'n hoofd." onlangs een begin gemaakt met een dialoog. Is uw stich ting daar ook toe bereid? „Daar zijn we zeker toe be reid. Waarom zouden we hier in Deventer niet met de mos lims gaan praten. Van onze kant willen we dat graag. Al was het alleen maar om even tuele onwetendheid over het jodendom uit de weg te rui- Bij het afscheid vraag ik hem terloops of hem het wonen in Deventer bevalt. „Ja hoor. We wonen hier wel prettig. Nogmaals, er zijn wat gevalletjes geweest die ik op rekening van anti-semitische gevoelens schuif, maar ik kan er niemand voor aanwijzen. Kleine dingetjes die het leven van iemand zuur kunnen ma ken. Onze schuurdeur bij voorbeeld is met stokken be werkt, die van de buren niet. Ook is ons lampje van de schuur altijd kapot. Je kunt niets bewijzen, maar we heb ben ons natuurlijk religieus geprofileerd HOMME KROL U sprak van grote verschui vingen in het Golfgebied, daarbij denkt u ook aan de vestiging van een Palestijnse Afwerend: „Ik praat in dit verband liever niet over poli tiek, maar nu u het vraagt: de Palestijnse staat is er al. Dat is Jordanië. Driekwart van de Jordaniërs is Palestijn zoals u weet. Best mogelijk dat Arafat koning Hoessein van de troon stoot en de touwtjes in handen neemt. De kaarten in het Midden-Oosten zullen zeker opnieuw geschud worden. Je ziet nu al veranderingen. De geldstroom vanuit Kuwayt naar de Palestijnen is opge droogd, met als gevolg dat de intifadah op een super laag pitje staat. En dat Israël zich op die Skud-aanvallen aardig heeft kunnen inhouden zal straks zeker een rol spelen in die veranderingen". NIJMEGEN Het debat over liberalisering van euthanasie zal opnieuw stranden. Aanpassing van het wetboek van straf recht waardoor levensbe roving op verzoek niet meer strafbaar is, is in strijd met artikel 2 van het Verdrag van Rome, waarin het recht op leven wordt beschermd. Tot die conclusie komt de mo raaltheoloog drs. Th.J.A.M. Meerman, die op 14 maart aan de Katholieke Universiteit Nijmegen promoveert op een proefschrift getiteld 'Goed doen door dood te maken. Een analyse van de morele argumentatie in vijf maat schappelijke debatten over euthanasie tussen 1870 en 1940 in Engeland en Duits land'. Promotor is drs. Th.C.J. Beemer. Meerman (1946) is docent ethiek aan de Hoge school Nijmegen. Uit politieke verlegenheid is er een staatscommissie voor het euthanasievraagstuk inge steld, maar het debat hierover zal spoedig doodlopen, zo ver wacht Meerman. Het rapport van deze commisie zal in au gustus zijn afgerond. D'66 zal ongetwijfeld met voorstellen tot wetswijziging komen en de politieke discussie over het euthanasievraagstuk zal op nieuw losbarsten. Het euthanasievraagstuk in zijn moderne vorm wordt al vanaf 1870, dus voor de tot standkoming van het Wet boek van Strafrecht, in Duits land, Engeland en Amerika bediscussieerd. Meerman heeft een uitvoerige analayse gemaakt van vijf maatschap pelijke debatten over eutha nasie tussen 1870 en 1940. Het debat in Duitsland is gevolgd tot 1930, toen de invloed van de nationaal-socialistische ideologie merkbaar werd. 'Klei' gebundeld A.J. Klei, kerkredacteur van dagblad 'Trouw' werd ooit Nederlands beste columnist genoemd, maar was slechts betrekkelijk bekend. Dat kwam omdat hij weigerde zijn werk te bundelen ox voor de televisie te verschijnen. Kort na zijn pensionering als co lumnist op de kerkpagina van zijn krant, is dan toch een bundeling columns versche nen: 'De meeste mensen zijn aardig'. Het boekje is een prachtige kans om het werk van Klei te leren kennen en voor wie het al kennen uit 'Trouw' is het een mooie ma nier om de herinnering le vend te houden. Het boekje is uitgegeven bij Balans en kost 19,50. Congresboek over anti-semitisme In het voorjaar van 1990 vond in Oosterbeek een conferentie Elaats over de definiëring van et begrip anti-semitisme. Er werden inleidingen gehouden door vakmensen in vier disci plines: sociale wetenschappen (P.L.H. Scheepers en A.J.M. Hagendoorn) rechten (J.C.M. Heyten), geschiedenis (D. van Arïcel) en theologie (C.W.Mönnich). De teksten van de lezingen, aangevuld met een verslag van de dis cussie, werden gebundeld en uitgegeven door Kok onder de titel: 'Wat is antisemitisme? Prijs 21,50. Leren in joden- en christendom De Israël-instanties van de Gereformeerde Kerken, de mens en op het 'nieuwe be gin'. Dr. Luiks, die op diverse terreinen van zich liet spre ken (o.m. opgravingen van kerken in Noord-Afdrika en de bezorgdheid omtrent de 'stand van het geestelijk leven in de gereformeerde kerken) geeft daartoe een compendi um van alle bijbelboeken. Zijn grote pastorale bewogenheid Nederlandse Hervormde Kerk en van de Christelijke Gereformeerde Kerken geven een serie boekjes uit onder de titel: Verkenning en bezin ning. Er verschijnen twee boekmes per jaar. Als deel 2 verscheen bij Kok 'Leren in jodendom en christendom', door dr. T. Brienen. Het is een praktische inleiding op de plaats van Israël in de christe lijke catechese. Het boekje geeft een zeer beknopt inzicht in de 'huidige stand van za ken in de theologische bezin- ning', gevolgd door informatie over en mogelijkheden voor catechetisch lesmateriaal. Het boekje kost 16,90; een abon nement (voor twee boekjes) kost 25,- per jaar. Gereformeerde Kerken Beroepen te Berkel en Rodenrijs drs. R.H. Stutvoet te Oostermeer. Be roepbaarstelling M.E. van Oei, 1e At- (ehstraat 107-1, 1094 KG Amster dam. tel: 020-6930728. Chrietelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Aarlanderveen J.W. Schoonderwoerd te Soest. LEIDEN Het verkeer rond de Groenoordhallen kwam muurvast te zitten. Wie zondag het genezend fenomeen Jomanda dat weer eens zitting hield in Leiden wilde raadplegen moest veel geduld heb ben. De belangstelling was na een verschijning van de gebedsgenezeres in het televisieprogram ma van Tineke op RTL4 zo groot dat de organisa tie het allemaal niet meer aankon. Er kwamen naar schatting 8.000 mensen van heinde en ver op af. Slechts de helft van hen kon voor de eerste zitting van half een naar binnen. De anderen moesten tot vier uur wachten voor de tweede voorstelling. De meesten hadden dat er voor over. Alle zieken en in validen, hun begeleiders en kinderen moesten zich door één deurtje naar binnen wrin gen. Het personeel kon het anders niet aan, was het argu ment. Hoe ze dat hadden er varen werd niet gevraagd. Hun geduld werd uiteindelijk beloond met een van begin tot eind boeiend spektakel. Maar of de genezingen nu echt of gefantaseerd waren, blijft heel onduidelijk. De in een hemelsblauw ge waad gehulde Jomanda begon haar voorstelling met de mee zinger „Song of light Met gesloten ogen lieten de aan wezigen de veronderstelde spirituele kracht van het me dium op zich inwerken. Vol gens Jomanda zouden vijftig mensen in de zaal van oog klachten zijn afgekomen. Spontaan zouden likdoorns, eksterogen en zelfs een litte ken van meer dan twintig centimeter verdwijnen zijn. Spontaan vielen vier mensen in „narcose". Van een van hen werd voortdurend het hoofd achterover „getrokken" en een ander bewoog zich spontaan kruipend door de Diverse invaliden mochten op tafels op het podium plaats nemen. Anderen gingen er namens hun echtgenote lig gen. Tijdens de „behandeling" verklaarde iemand dat ze na jaren met een stijve nek te hebben getobt, plotseling haar hoofd weer kon draaien. Iemand met een hoge dwars laesie liet weten tintelingen in zijn benen te voelen. Na ver loop van tijd kon hij zelfs een been een klein stukje oplich ten. Jomanda vertelt dat het genezingsproces de komende weken zou voortduren. Tij dens wandelingen door de zaal liet de genezeres bezoe kers weten dat het antwoord op hun vraag „ja" luidde. Iemand anders werd gelukkig gemaakt met de mededeling dat ze in de komende tijd op twee grote geldprijzen in de loterij mocht rekenen. Op di verse plaatsen in de zaal zak- i weg of vielen op de grond De betrokkenen mochten van Jomanda niet worden aangeraakt. „Laat maar liggen; alles komt goed" zo verzekerde ze. Bonken Een dove man op een van de tafels vertelde dat zijn hoofd bonkte en schokte. „Prima, heel goed. dan werken „ze" aan u" liet Jomanda weten. Jomanda verklaarde alle mo gelijke ziekte te kunnen gene zen; zelfs bij kanker en multi ple sclerose durfde ze op zijn minst stabiliteit in de ziekte te beloven. Psoriasis, eczemen en andere huidproblemen. Het zou allemaal verdwijnen, kondigde ze aan. Niemand meldde zich echter met een spontane genezing op dit gebied. Een man met een „zwaar" rechterbeen dat hij acht uur per dag zegt nodig te hebben om op de gaspedaal te drukken, raakt volgens eigen zeggen zijn spierklachten kwijt. Jomanda belooft hem nog meer. Hij zal ook nog van een andere, niet nader ge noemde kwaal af komen. Een vrouw die vier jaar gele den een borstoperatie heeft ondergaan, laat na enig zelf onderzoek vol blijdschap we ten dat de drie littekens daar van opeens zijn verdwenen. Aan het slot van de zitting bijken heel wat mensen hun stoel niet meer uit te kunnen. Ze zitten „vast" en hebben de spirituele kracht van Joman da nodig om „los" te komen. Moeizame contacten in gereformeerde gezindte EDE De komende we ken worden heel voor zichtige pogingen onder nomen om tussen diverse kerken in de gerefor meerde gezindte contac ten te leggen. Dat ge beurt onder meer door de landelijke vergadering van de Nederlands Gere formeerde Kerken, die op enkele achtereenvolgen de zaterdagen bijeen komt in Ede. De driejaarlijkse vergadering houdt vooral bezig mét de verhouding tot de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Kérken Vrij gemaakt. De Nederlands Ge reformeerde Kerken (onge veer 30.000 leden) zijn in 1967 ontstaan na een breuk binnen de Vrijgemaakte Kerken. De relatie met de Vrijge- maakten is nog steeds zeer moeizaam, aldus ds. W.J. van de Linde uit Ede. Ruim twin tig jaar na de breuk ligt er nu voor het eerst een een voor stel ter tafel om in navolging van enkele plaatselijke ker ken ook op landelijk niveau voorzichtig contact te zoeken. Niet minder moeizaam is de verhouding tot de Christelijke Gereformeerden met wie al lange tijd officiële contacten bestaan. Een minderheid van de commissie voor het contact met de andere kerken heeft zelfs voorgesteld om de 'sa- mensprekingen' op landelijk niveau maar te beëindigen. Open Kerk Nederland De Open Kerk-beweging houdt zaterdag 13 april in de RK Pabo Thomas More aan de Stationssingel 80 te Rotter dam een bijeenkomst waarop de jezuïet Loed Loosen zal spreken over het lege graf: een keihard feit of een teken? Aanvang van de bijeenkomst 10.00 uur. De toekomst van de PvdA tt 1 jroex liet kon bijna niet uitblijven: na de vijfde opeenvolg ifesti verkiezingsnederlaag van de Partij van de Arbeid gaa Eur( binnen deze partij stemmen op die pleiten voor een bu ,r°^ ling van alle progressieve groeperingen in ons land. De wil daarin verder gaan dan de ander. Zo wordt er door |j name Meijer, de Commissaris van de Koningin in Drenti k a partij-ideoloog Scheffer gepleit voor een regelrechte I he tussen alle partijen die zich progressief noemen. And< sa111 onder wie oud-staatssecretaris Schaefer, de Zuidholla Gedeputeerde Van Heemst en het Tweede-Kamerlid Jur 'r voelen voorlopig meer voor een federatief samenwerki verband. MEIJER onderbouwt zijn pleidooi met een verwijzing de doorbraak die zich na de Tweede Wereldoorlog zou ben voltrokken. Hij geeft daarmee blijk van weinig h Q "I risch besef, want al veranderde de SDAP toen zijn naai^ PVDA en werd het programma licht bijgesteld, een braakpartij is het nooit geworden. En Scheffer is kem vergeten dat zijn partij in de jaren zeventig het idee van Progressieve Volks Partij als een baksteen liet vallen dat niet langer in de kraam van zijn partij te pas kwam. leider Van Mierlo, destijds een van de voorvechters vai1.1 PVP, heeft daar een kater van jewelste van overgehou f Hij heeft dan ook heel begrijpelijk laten weten er voorl helemaal niets meer voor te voelen op dat ideaal terug te a Ij- ui Li- cent A AL met al laden de nu zo hervormingsgezinde PvdA'ei j, verdenking op zich opportunistische windhanen te zijn, meer hechten aan de macht om de macht dan aan het vei j 34( zenlijken van hun doelstellingen. Ze realiseren zich kei Dwin lijk niet of onvoldoende dat het kabinet de afgelopen tijd g jaa der invloed van PvdA-ministers sociaal-democratisch gel beslissingen heeft genomen, waar de achterban grote bai heeft. Daarbij valt vooral te denken aan de handhaving de koppeling tussen lonen en uitkeringen. De achterban van de Partij van de Arbeid mag zich daa gelukkig prijzen dat de partij vandaag de dag wordt ge door politici die zich niet een twee drie van de wijs 1 ijft c brengen door tegenslag. Partijleider Kok, fractievoorz al tc Wöltgens en partijvoorzitter Sint staan immerS pal voor beleid dat zij de afgelopen tijd hebben gevoerd. :ent). i 19! elop Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid komt v avond voor de eerste keer na de zware verkiezingsneder1 1 van afgelopen woensdag bijeen om zich te beraden over het nu te doen staat. In plaats van zich over te geven bespiegelingen hoe tot samenwerking met andere pari kan worden gekomen, kan het zich beter richten op het palen van een strategie om het gevoerde en nog te va |*Q beleid duidelijker over het voetlicht te brengen. Nieuwe zenderindeling De nieuwe zenderindeling waartoe een meerderheid het NOS-bestuur vrijdag heeft besloten, draagt alle spots, een compromis. Geen van de omroepen zal er daarom h PR maal gelukkig mee zijn. Zonder compromissen kunnen echter in onze gecompliceerde samenleving niet uit de ten en daarom is het goed dat het NOS-bestuur de laat kende opmerking van minister d'Ancona over zijn 'niks heid' niet over zijn kant heeft laten gaan en alsnog een j ling heeft getroffen. Élflrij Een de grote nadelen van de nieuwe regeling is echte&e het uitgangspunt is verlaten dat de omroepen gelijkelijk rden den behandeld. Op Nederland 2 dreigen Tros, Veronic» jwk EO bevoordeeld te worden boven KRO, NCRV en AVI,eer (straks Nederland 1) en VARA en VPRO (straks op Ned land 3). Dit als gevolg van onder meer een versoepeling v het programmavoorschrift voor de omroepen die via Ned land 2 gaan uitzenden. Deze concurrentievervalsing mot ggj de andere omroepen niet over hun kant laten gaan en d noods via de Raad van State aanvechten. De ledenraad de KRO heeft afgelopen weekend al laten blijken daan lj-j wel te voelen. STEUN behoeft het pleidooi van deze ledenraad, dat behi jr(j van de eigen identiteit van de KRO voorop dient te bliji [en° staan. Bij de programmering mag het belang van de dc groepen, met name jeugd en jongeren, niet uit het oog wirder den verloren. En typische KRO-identiteitsprogrammmic moeten ook op goede tijden te zien kunnen blijven. Dat ge r wat ons betreft uiteraard ook voor de programma's van andere identiteitsomroepen. Zolang er geen medicijn is, blijft aids als een zwaard van Damocles boven de liefde hangen. Daarom mogen we niet rusten voor we de race tegen aids gewonnen hebben En dat kost tijd Maar ook geld. Hoe eerder hoe AIDS FONDS: GIRO 8957 beter. Nu dus. (Storten mT £cidóc0ou/ia/nt Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden )C Abonnee service Telefoon. 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 uuif1 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokt per maand 25,70 per maand f. 2 per kwartaal 76,60 per kwartaal f. 7 per jaar f 294,30 per jaar f. 29 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 AS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2