Duitsers domineren Twintig van Alphen Lisse moeizaam langs stug BVO Leidse zwemverenigingen succesvol bij NWK Handballers Saturnus wijzen Hellas terug E^idócSouoant Hockeyer! Roomburjf vernedereT Rood-Witi! H I SPORT MAANDAG 11 MAART 1991 PAG» E( P° LEIDEN Het mannenteam van Rcx g burg, uitkomend ir eerste klasse van de delijke hockeycompet vernederde op ei ne kunstgras het op de plaats staande Rood-|e» met liefst 5-0. Ook Alecto, Forescate Leidse Studs kwamen i. winst. Bij de dames behie! Alecto en LMHC door hun koppositie. Johan Biekart werd met onderaanstaande De Leidse hockeyer door! r 15 minuten voor het einde ig de eerste helft de ban do< kort tijdsbestek twee naar afgeschoven strafcorners identieke wijze keihard plank in te schieten. Dir< rust knalde speler/coach ter Eikenhout van de van de cirkel nummer drii de touwen. Rood-Wit v« daarna weliswaar de druk maar met nummer drie Biekart en het slotdoelp van laatste man Cees W{ bereikte Roomburg een tante score. De twee belaiij ke punten brengen de Le naars niet van de laatste pl af, want ook Alecto kwam winst. De Leiderdorpers den met heel gediscipliru hockey feitelijk sprong moeten nemen, n stonden bij rust toch op de tweede helft beheerste Alecto-middenveld opnif het spel. De treffer Alexander Hage in de veer ste minuut zorgde voor luchting en de nipte zege. In de overgangsklasse bot LMHC opnieuw een kost! winstpunt tegen een midd moter. Nijmegen werd op gen veld op 1-1 gehouden, zure zaak, omdat de tegenti fer pas in de allerlaatste de werd gescoord. Het de veelvuldig hard naar vo slaande Nijmegen werkte mee aan een echte wedst De eerste helft eindigde d« door zonder doelpunten omdat een paar strafcorn werden afgekeurd. Twaalf nuten voor tijd drong laai man Jansen Schoonheim d tot de cirkel om het scoren Ronald Carpentier over te ten. Aan dezelfde speler kort voor tijd een strafcorr onthouden. In de tweede klasse hield rescate tegen Spirit het t< hoog. Het resulteerde in^- licht veldoverwicht, waj rond de vijfentwintigste' nuut uit vier strafcorners maal werd gescoord. Kruismulder doelpuntte reet, Bernard Thieme deed| uit een rebound. De spirit Spirit was gebroken, van Paassen zorgde voor waarna door slordigheid nog een tegentreffer Noördwijk koesterde 45 i nuten lang een verdiende had Thomas Apen naar Da> ,J Koningsveld doorgeschov die op zijn beurt de eer a Coen Keizer liet. Een opsl /j lingswissel door een blessi van Cees Vermaas leidde verwarring in de verdedigi p en de gelijke stand. Tien i s nuten later werd door Carti che via een onterechte strafl wv de 1-2 gescoord. Leidse Stu ,tjt kwam tot dezelfde score (5 e als de ploeg, waar vrijdag n succes tegen was geoefeijt Roomburg. Gerben-Jan v aag Genderen Stort opende de s< 0tei re en zorgde voor treffer nu jr{j' mer drie. Wiarda Lenn |Sje scoorde ertussen en opende mr aangeven van Jurjen v jpr Aken de tweede helft. Houd sta Beekhuis tekende voor ie laatste treffer. t C De dames van Alecto LMHC behouden hun kopi k sitie in eerste respectievel tsla tweede klasse. De Leiderdoi aar sen schiepen zich met pres urg veel kansen voor het spitss )ms trio Marit Engel, Tessa v0ig, Dijk en Jet Kruidenier. I nt vijf minuten voor rust kwi ate. de eerste afwerking door 1 wee De tweede treffer kwi uz< van de stick van Lilian Ml n tink, die zo hard insloeg, en een blessurebehandeling v de keepster van Gooisc £e noodzakelijk werd. LMI stei verwierf na tien minuten stu veldoverwicht en kon de j hele wedstrijd tegen Hern aanvallen. Carolien de B scoorde na tien miunten in tl tweede helft het enige do punt. Twee treffers uit str ft corners werd op discutabi wijze niet toegekend. pT_ In de tweede klasse slikten !,1J- dames van Roomburg n drie invallers en door sk< z. meeverdedigen een ruime vo1 nederlaag. Forescate spee mf in een harde (een tegenstani n8e werd met een gebroken karac afgevoerd) en matige wedstr Kt- gelijk tegen Xenios. Annem: Stevens scoorde, na een achterstand bij rust, de geli maker. In de derde klasse eld Noordwijk verdiend met m bij en van Westland. De Le 1 se Studentes speelden kn inn gelijk tegen koploper Cape!in c dat pas één verliespunt in gehele competitie had geledi Met tien speelsters, een inv j0q Ier was niet beschikba 400 werkte Josien Wolterbï ?224 toch de 0-1 weg. (av LEIDEN In een wedstrijd vol conflicten overwonnen de heren van Saturnus het twee de team van het Haagse Hel las. In een spannende slotfase trok de Leidse ploeg met 18- 20. uiteindelijk aan het langste eind. De dames van HVS ver loren met 15-19 van Internos uit Etten-Leur, die door deze winst kampioen werden. Saturnus begon ontspannen aan de wedstrijd aangezien er voor de Leidenaars, na het missen van het kampioen schap. niks meer op het spel stond. Hellas daarentegen, had twee spelers uit het eerste ge- recruteerd om te ontsnappen aan de dreigende degredatie. De Haagse ploeg startte uiterst gemotiveerd maar had de pech dat het Saturnus daarin mees leepte. De Leidenaars stoorden zich namelijk aan het soms te fanatieke spel van de Hage naars en namen zich voor zich niet te laten over lopen. Zo ontstond een forse, fysieke en emotionele strijd waarin Sa turnus al snel een 2-3 voor sprong nam. Deze werd via 5-7 gedegen uitgebreid naar 5-9. Vooral de doelpunten van cir kelloper Hans Blansjaar, prachtig aangespeeld door Wim van Leeuwen, waren technische staaltjes die het aanzien waard waren. In de tweede helft leek Saturnus on verdroten voort te gaan het profiteerde van de missers in de Haagse defensie en liep uit naar 8-14. Maar gedreven door het rondhangende degredaties- pook perste Hellas er een waar offensief uit. Door te proberen de Leidse dekking te passerèn lokte het tijdstraffen uit die Saturnus dan ook prompt kreeg. Hellas maakte daarna gebruik van het overtal en kroop terug naar gelijke hoog te, 15-15. Gélukkig nam aan voerder Wim van Leeuwen daarna het voortouw, door in een gelijk opgaande strijd, Sa turnus tot tweemaal toe aan de leiding te brengen. Hierdoor raakte de Leidse ploeg weer op het juiste spoor zodat het, ondanks het gemarchandeer van de Haagse tijdwaarnemer, de wedstrijd met twee koele doelpunten van Andre van Es alsnog naar zich toe kon trek ken. HVS wide zich gistermiddag revancheren voor de opgelo pen nederlaag in Etten-Leur eerder dit seizoen. Helaas voor de Stompwijksen troffen ze in Internos een uitermate gedre ven tegenstander aan die kam pioen wilde worden. Na tot 2-2 gelijk op te zijn gegaan haalde Internos dan ook vernietigend uit. Het liep uit naar een 5-11 ruststand doordat het de break goed uitspeelde en vanuit alle standen raak schoot. In de tweede helft liet Interenos er geen gras over groeien en ver grootte het de marge naar 7- 18. Pas in de laatste tien minu ten lukte het HVS wat terug te doen. De Stompwijksen scoor den zes maal achtereen en maakten daardoor de stand wat draaglijker (15-19), zodat de felicitaties aan kampioen Internos niet met het schaam rood op de kaken behoefde te worden uitgedeeld. In de derde divisie voldeed kampioen Olympia aan haar competitieverplichtingen door met 17-17 gelijk te spelen te gen Verburch. In een gelijkop- gaande wedstrijd, waarin het verschil nooit groter was dan twee doelpunten, was duidelijk te merken dat de druk van de Wassenaarse ketel was. Aan vallend ging het niet slecht maar verdedigend wist Olym pia geen raad met de sterke opbouwster van Verburch. Keer op keer verschalkte zij met vrije worpen en afstand schoten de Wassenaarse keep ster en hield zij haar team in de race. Zo ook in de laatste minuut waarin ze met een snoeihard schot een punt ver diende voor haar ploeg. De heren van Rijnstreek heb ben gisteren ruim verloren van het Wateringse VELO, 25- 15. In de eerste helft gaf de Alphense ploeg goed partij en nam het weliswaar een 7-9 voorsprong. Maar vanaf dat moment ging VELO, met vooral afstandschoten, steeds makkelijker scoren en werd de Wateringse keeper een haast onneembare vesting voor de Rijnstreekse schutters. VELO liep dan ook via een 11- 9 ruststand naar 20-12 uit, waarna de wedstrijd gelopen LEIDEN Met een een-tweetje" bij de heren en de afgetekende winst bij de dames is er voor het eerst in de ge schiedenis van de Twin tig van Alphen sprake geweest van een Duitse overheersing. Aart Stig- ter werd knap tweede Nederlander, Joke Kley- weg werd tweede dame. De veteranen vochten letterlijk tot op de finish om .de winst. De dag voor de wedstrijd werd organisator Ad Per- soons onaangenaam verrast. Zowel Marti ten Kate als Carla Beurskens meldden zich af met respektievelijk een opspelende bilspier en een heupblessure (nota bene opgelopen op de in huize Beurskens opgestelde loop band). Langs het parcours kon bij heel veel „kenners" beluisterd worden dat beide veelvuldige winnaars bang zouden zijn voor het wel bij zonder sterke deelnemers veld. Bij de heren had de lijst van deelnemers toch niet die indruk op Marti ten Kate hoeven maken dan er alom gefluisterd werd. Al eerder had de Twent met een sterke oppositie te maken, maar nog nooit heeft hij zich daar iets van aan getrokken. Bij afwe zigheid van Ten Kate liet de Duitser Carsten Eich zien hoe Alphen gewonnen moet worden. Uiterst ontspannen en makkelijk lopend be heerste de voormalig Euro pees jeugdkampioen 5000 me ter de hele wedstrijd met als uiteindelijke beloning de eni ge finish binnen het uur: 59.40 minuten. De jongste winnaar ooit bleef zijn land genoot Hans Bernd Burger bijna een halve minuut voor (1.00.08 uur) Daarna kwam de Pool Miroslaw Gole- bieuwski alleen over de streep alvorens Henk Gom- mer zich als beste Nederlan der liet kronen (1.00.23 uur). De beste regio atleet, Aart Stigter, werd tweede Neder lander door een groepje met onder andere Kim Reynierse en Dick Tesselaar aan te voe ren. Stigter had negentien se conden meer nodig dan Gommer en was daar zeer over te spreken. Bijzonder blij was ook Jan Dirk Hazele- ger die met een zestiende plaats en een tijd van 1.01.29 uur Leidenaar Huub Pragt veertien seconden de baas bleef. Van Bataven dit keer weinig mannen bij de beste 100. Jaap Duivenvoorden liet een zeer fraaie 1.03.09 uur noteren en smaakte het ge noegen de alom bekende Alex Hagelsteens voor te blij ven. AAV'36 aanwinst Erik Edelman bleef met 1.03.31 uur, de World Runner propa gandist en ex-AAV-er Adri Hartveld (1.03.48) net voor. handen meer dan vol hebben gehad aan de uitzonderlijke Katrin Dörre. Met een ne gende plaats in het totale veld van veteranen en dames en een tijd van 49.53 minuten was de wereldtopper op de marathon een klasse apart, Ook de Leidse Joke Kleyweg was geen partij. De voor Sparta lopende topper was overigens best te spreken over haar 51.32 minuten waarmee ze beste Nederland se werd, nog voor de Belgi sche Veronique Collaerd. Sterk was ook het optreden van Bataafse Regina van Duyn die met een tiende plaats in 54.40 minuten uit haalde. Met deze tijd schrapte ze Karin van den Berg van de Bataafse recordlijst. Van den Berg, nu na een lange onderbreking voor het eerst weer in een wedstrijd aktief, was zeven jaar geleden ook in Alphen ruim twee minu ten langer onderweg. Ruim een minuut na Van Duyn kwam Annet van Veldhuij- zen over de streep, alvorens haar spullen te gaan pakken voor een wedstrijd in China. Opvallend was verder het optreden van Herma Beerla- ge, Monique Bruins, Tineke van Gerven en Marja Hoog- enboom die in die volgorde met kleine onderlinge ver schillen over de streep kwa men en zo de derde plaats in het ploegenklassenment pak- Bij de veteranen zat de op winding in de slotfase. Niet zozeer vanwege de bijzonder scherpe tijd, maar vooral over de bijna vechtpartij die ontstond toen John van de Wansum en Piet Vonck al sprintend langzaam maar ze ker meer naar de hekken trokken. In een chaotische fi nish bleek Piet Vonck beter bij zijn positieven te blijven en won in 47.34 minuten. Beste regionaal atleet werd Piet van der Poel die als .jonkie" tussen de veteranen tot een zevende plaats kwam in 49.18 minuten. Anton Hens van de NSL kwam met 50.58 minuten als dertiende over de streep. Bijzonder sterk liep ook Victor Zonne veld die na een aantal jaren voor Haarlem gelopen te hebben weer terug is in de regio. Niet helemaal in Spar taan tenue noteerde hij 51.40 minuten om daarmee vierde te worden bij de veteranen 45+. Van uitzonderlijk gehalte was opnieuw het lopen van Bataaf Willem Ravensber- gen. Met een voorsprong van ruim zes minuten won hij het klassement bij de veteranen 60+ meer dan overtuigend. Ravensbergen kwam als 65e in het totale veld over de streep, de nummer twee in zijn categorie zat daar meer dan 150 plaatsne achter. De tijd van Ravensbergen van 55.01 minuten was zelfs nog goed voor een top tien plaats bij de heren 45+. Carsten Eich op weg naar de overwin ning van de Twintig van Alphen. De Duitsers toonde zich tijdens de openings- klassieker ongenaak baar. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN Na twee weekeinden in het Dordt- se ,Aquapulca-bad' te heb ben vertoefd, kan voor de Leidse zwemverenigingen LZ'86 en de Zijl/LGB de NWK-balans worden op gemaakt. De LZ-ploeg voegde maar liefst twaalf medailles toe aan de tussenbalans, hetgeen een recordtotaal van twintig ere plaatsen opleverde. De Zijl equipe bleek juist tijdens het eerste weekeinde het meest succesvol. De Zijl voegde slechts vijf ereplaatsen toe aan het totaal. Fleur Bakker is er in geslaagd het predikaat belofte in te los sen. Bakker veroverde op nieuw veel eremetaal. Op de slopende 800 meter vrij werd het brons in 9.20.85. Haar strijd op de 100 meter school leverde haar in 1.16.25 zilver- plak op. Vervolgens bleek zij nog tweemaal beslag op brons te leggen. In eerste instantie op de 200 meter vrij in 2.10.90 en vervolgens op de loodzware 200 meter wissel in 2.29.27. Ri chard van Duivenbode tikte op de energievretende 400 me ter wissel in 5.03.42 als derde aan. Op de 200 meter vlinder bemachtigde hij zelfs zilver in 2.25.84. Bij de heren presteerde Antoine van Weerde presteer de redelijk op zijn specialiteit. Het duel met Dekker en van Rijn bleek in de finale te zwaar en brons in 2.19.46 was het maximaal haalbare. Van Weerde had zich in de series eveneens met een bronzentijd van 2.19.89 geplaatst. Bianca Hoeks wist uiteindelijk haar enorme limielentotaal met eén ereplaats te belonen. Hoeks pakte brons op de 100 meter rug in 1.08.62. Christian de Groot presteerde zoals een top per betaamd. De talentvolle zwemmer pakte goud op de 200 meter rug in 2.15.39. Voor de LZ-ploeg pakte tenslotte Remco Singeling zilver in 2.34.70. Voor de Zijl wisten, ondanks het povere optreden in het tweede weekeinde, Marco van Brummelen en Radna Mulder duidelijk de dans te ontspringen. Van Brummelen werd het vorig weekeinde nog door de lande lijke pers als lichtpuntje voor het seniorenzwemmen afge schilderd. Van Brummelen pakte toen goud op de 100 me ter school en herhaalde deze prestatie op de dubbele afstand in 2.21.95. Belofte Radna Mul der blijkt als geen ander met de spanning van finales weten om te gaan. Zij verbetert tel kens haar tijd. Mulder pakte goud op de 200 meter wissel in 2.20.86 en werd in de A-finale met 2.19.89 tweede. Dennis Schouten tikte op de 200 meter school als derde aan in 2.30.29. Robin Sprinkhuizen presteer de misschien nog niet als van ouds, maar wel goed. Sprink huizen pakte zilver op de 200 meter rug in 2.14.20. LEIDEN Lisse en BVO vochten zaterdag hun laatste onderlinge duel uit in de eerste divisie B. Lis se won enigszins geflat teerd met 80-63. Leider dorp verloor nipt van Mo len WSC (54-59). De da mes van Grasshoppers overklasten andermaal een tegenstander. In Am sterdam werd Canadians overtuigend met 58-75 verslagen. Lisse en BVO zullen elkaar niet meer tegenkomen in de eerste divisie B. BVO immers zal zo goed als zeker degrade ren naar het rayon, terwijl Lisse nog steeds kans maakt op promotie naar de promotie divisie. Het kwaliteitsverschil tussen beide ploegen dat er volgens de ranglijst moet zijn kwam er zaterdag niet echt uit. BVO dat op de alleerste competitiedag Lisse al eens had verrast, en het Lisse ook daarna altijd moeilijk maakte, hield de traditie goed in stand. Lisse draait niet tegen BVO dat een spelstijl heeft die Lisse maar moeilijk kan bespelen. Ook in deze wedstrijd gaf BVO Lisse meer dan voldoen de werk. BVO leidde de wed strijd zelfs voor ongeveer veertien minuten. Raoul Oue- jans kreeg toen even rust van coach Rudi van Eyck, en Lisse maakte van de korte desorga nisatie gebruik om de leiding over te nemen. Overtuigen deed Lisse niet vond ook coach Johan Koster: „Joost van Sambeek had een totale off-day, die kreeg er geen bal in. Mijn andere center André Kamps maakte net zijn rentree na een lelijke blessure, terwijl Paul Ruigrok al snel door zijn enkel ging. Erg sterk spel insi de kon ik dus niet verwachten en dan krijg je het als ploeg toch wat moeilijker". Kamps overigens maakte een goede rentree getuige zijn 14 punten en 13 rebounds, terwijl Paul Ruigrok met eveneens 14 pun ten weer eens aangaf dat zijn blessureleed zoals gewoonlijk meer tussen zijn oren zat dan ergens anders. Jeroen Koot (13 punten) was een andere pro ductieve speler bij Lisse, dat van Theo van Leeuwen (17 punten) en Oscar Taal (13 punten) de meeste tegenscores moest incasseren. Het was lang niet genoeg voor BVO dat vijf minuten voor het einde na 55- 51 Lisse definitief afstand zag nemen (69-51). Enigszins ge flatteerd want Lisse toonde ze ker niet de klasse die de ploeg in zich heeft. Door het verlies van koploper Weert 2 bij Wils kracht behoudt Lisse uitzicht op het kampioenschap, zij het slechts minimaal. Door de winst van Wilskracht is de kans veel groter dat BVO rechtstreeks degradeert naar het rayon. Wilskracht heeft nu twee punten meer dan BVO en aanstaande zaterdag in Am sterdam staat de laatste wed strijd tusen beide ploegen op het programma. Bij verlies valt het doek voor BVO defi nitief. Datzelfde doek viel eigenlijk al voor Leiderdorp dat zater dag verloor van Molen WSC (54-59). Leiderdorp staat roem loos onderaan en mag nauwe lijks nog hopen op een poditie- verbetering. Jammer is het ei genlijk dat zo laat in het sei zoen coach Ed Zaal door de club is gecontracteerd. De in vloeden van Zaal zijn al duide lijk waarneembaar binnen de ploeg. Hoogstaand basketbal mag je dan niet onmiddellijk verwachten, het zeer jeugdige team toonde lange tijd wel aan met overleg en discipline te kunnen spelen. Genoeg voor de winst was het helaas niet. Met de rust leidde Leiderdorp nog wel (27-24), na een kwar tier spelen in de tweede helft verloor Leiderdorp toch nog het hoofd. Geforceerde scho ten en knullig balverlies le verde Molen WSC een aantal makkelijke scores op die vol doende bleken voor de over winning. Leiderdorp had meer verdiend. In de dameseredivisie haalde Grasshoppers opnieuw onge nadig uit. De ploeg van trai ner/coach Han Wallaart ken de dit keer geen medelijden met Canadians dat in eigen huis een ruime nederlaag kreeg toebedeeld. Grasshop pers startte goed, pakte onmid dellijk een kleine voorsprong en bouwde die van de tiende tot de vijftiende minuut van de eerste speelhelft uit tot 16- 31. Zora Malacko speelde ver dedigend een belangrijke rol Ronald Sporken (Lisse) met bal tegenover Theo van Leeuwen (BVO) zoekt een opening in de Alphense verdediging. door Marja van Heivoort van Canadians aan banden te leg gen, terwijl Anja Kuyt datzelf de deed met Angelique van der Hart. De twee belangrijk ste aanvalsters van Canadians werden zo goed uit de wed strijd gehouden dat Grasshop pers met de rust de wedstriujd al besliste (22-41). Na de pauze vond Canadians niet het ant woord op de Katwijkse tactiek. Grasshoppers dreigde na tien minuten zelfs op een monster overwinning af te gaan (36-62), maar Wallaart haalde op dat moment zijn sterkste formatie van het veld. De Katwijksen speelden de wedstrijd gemak kelijk uit en het gaf Canadians de kans nog wat te redden van wat over was van het Amster damse eergevoel. Eindstand 58-75. Topscoorsters Grasshop pers: Marie José Allers 25 pun ten (13 rebounds); Zora Malac ko 19 punten; Anja Kuyt 12 punten. In de herenpromotiedivisie won Luba Leiden het degrada tieduel tegen Rotterdam Zuid. In Rotterdam kende Leiden een vrij gemakkelijke avond. Verloor Leiden eerder dit sei zoen de thuiswedstrijd nog, ook van dit verlies had Leiden geleerd. Nu met Ben de Jong en Erik Paul van Weeren had RZ weinig in te brengen. Met de rust viel de schade nog mee voor de Rotterdammers, na rust legde Leiden zijn wil op. Bij 63-94 was alle speeltijd ver bruikt. Een kostbare overwin ning voor Leiden dat de de gradatie hoopt te ontlopen. Concurrent Early Bird dat de elfde positie op de ranglijst met Leiden deelt, won echter ook. Koploper Basketiers wil de klaarblijkelijk liever in ei gen huis kampioen worden, want Early Bird won met 77- 73. Leiden en Early Bird heb ben nu beide veertien punten. De te pakken ploeg is nu Wyba die twee punten meer heeft. In de damespromotiedivisie maakt MSV furore. De ploeg verloor woensdag kansloos van koploper RZ (70-38), zon dag wonnen de Noordwijksen van de nummer twee PSV met 61-60. Die uitslagen geven wel aan hoe belangrijk Renate Sluis is voor MSV. Liet zij te gen RZ verstek gaan, tegen PSV hielp zij haar ploeg op nieuw aan de punten. MSV staat nu in theorie gelijk met PSV op de tweede plaats. Als Renate Sluis verder geen wed strijden meer mist dan maakt het goede kans ook op die plaats te eindigen. Promotie naar de eredivisie behoort dan tot de mogelijkheden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18