Aen plus één is geen twee Oss Gabriela Sabatini weer de baas over Steffi Graf )OR GEZAMENLIJKE DUITSE ATLETIEKPLOEG GELDT: pnna bevestigt atus quo schniek legt het tegen reglement Leen Pfrommer doet beroep op mentale hardheid Johann Olav Koss poetst records op ïFORT C«icLeSomant MAANDAG 11 MAART 1991 PAGINA 15 il Ivanov na extra heats Rei Twee extra heats e 43-jarige Per-Olov Se- s gisteren fataal gewor- ij de wereldtitelstrijd ijs- way in Assen. Na veertig hes stond de Zweed op e hoogte met de Sovje- T( Sergei Ivanov, die in de e race de achterstand van unt ongedaan maakte. In rste extra run ging Sere- aangetikt door Ivanov uit, waarna de duizen- oeschouwers in de tweede 13 [ijter Ivanov zagen win- De Nederlander Wiebe teloo deelde de veertien- laats met de Tsjechoslo- Franc. Gert van Doorn zet concurrentie op achterstand HOLTEN In de eerste wedstrijd om de natio nale crosstitels heeft Gert Jan van Doorn zijn concurrenten duidelijk gemaakt dat er dit sei zoen op hem gerekend moet worden. De Boe- kelse coureur won beide manches in de 250cc- klasse. Dave Strijbos en John van den Berk moesten respectievelijk twaalf en tien punten toegeven. In de halve-literklasse was oud-kam pioen Carlo Hulsen succesvol. De Honda-rijder won beide reeksen. Kees van der Ven op de nieuwe Honda liep acht punten achterstand op. Marcel van Drunen nam de leiding in de 125cc- klasse. De Brabander won de eerste manche en werd tweede in de volgende omloop. Titelverde diger Pedro Tragter werd in het dagklassement tweede. Hij heeft vijf punten minder. Gabriela Sabatini. BOCA RATON Gabriela Sabatini heeft gisteren op nieuw bewezen dat ze niet meer voor Steffi Graf onder behoeft te doen. De Argentijnse zegevierde in de finale van het met 850.000 gulden gedoteerde toernooi in Boca Raton met 6-4 7-6 (8-6) over de Duitse, die deze week haar eerste plaats op de wereldranglijst kwijtraakt aan de Joegoslavische Monika Seles. Graf heerste 186 weken achtereen. In het met 250.000 gulden gedoteerde toernooi in Kopen hagen versloeg de Zweed Jonas Svensson in de finale zijn landgenoot Anders Jarryd met 6-7 6-2 6-2. 5) v Een andere Zweed, Joakim Nyström, kondigde zaterdag aan dat hij zijn loopbaan heeft beëindigd. „Ik heb de inte- -resse in de tennissport verloren", verklaarde de 28-jarige, uit Skelleftea afkomstige Nyström. Hij stond in 1986, op het hoogtepunt van zijl) carrière, zevende op de wereld- FOTO: AP ranglijst. Roger-Yves Bost verdringt Lansink DORTMUND De Franse ruiter Roger-Yves Bost heeft Jos Lansink verdrongen als lijstaanvoerder in het Europe se circuit voor de wereldbeker. Bost bracht gisteren met zijn paard Norton de Rhuys de wedstrijd in de Westfalenhalle van Dortmund op zijn naam. Lansink eindigde met Egano als zesde. De Fransman zegevierde eind vorig jaar ook al in Bordeaux. Hij heeft vijf punten meer dan de Twentenaar. Er volgen nog wedstrijden in Parijs en Ant werpen. De finale om de Worldcup is half april in Göte- Kasparov mede aan kop LINARES Wereldkampioen Gary Kasparov is in Linares aangeland waar hij volgens zijn status hoort: aan de kop van het superschaaktoernooi. Dank zij een tussensprint achterhaalde hij zijn landgenoten Alexander Beljavski en Vasili Ivantsjoek zaterdag in de tiende ronde. Kasparov versloeg met zwart de Est Jaan Ehlvest. Beljavski en Ivantsjoek deelden het punt met respec tievelijk de Brit Speelman en de Sovjetrus Joesoe- pov. De remise van Beljavski kwam na 42 zetten in een Damegambiet tot stand, Ivantsjoek, die als enige speler nog ongeslagen is, miste na zes uur de winst. Hij kon een pion voorsprong niet verzilveren. Kasparov dwong met zwart Ehlvest tot overgave in een Siciliaanse partij, die 40 zetten vergde. Jan Tim man verkeek zich zaterdag grandioos op de vinger vlugge Aziaat Anand. Al na 28 zetten kon de Am sterdammer, die de Pirc-opzet niet goed behandelde, opgeven. Daardoor kwam Timman weer op een sco re van vijftig procent terecht. ei ;si de V •jlLLA Eén plus één en twee en zal het in igen van de Duitse jleiding ook nooit en. De versmelting beide Duitslanden lok) op sportief gebied ie aid geen logische op- Zo bleek het afge- weekeinde tijdens -ereldkampioenschap- indoor-atletiek in Se- De gezamenlijke ïaanse ploeg verza- in drie dagen ts negen medailles (6 1 zilver en 2 brons); jaar geleden waren 17) en west (7) samen voor 24 plakken. Heiki Drechlser haar I vaal-blauwe traditionele uitse tricot heeft moeten en voor het wat maagde- wit dat de Westduitsers 0ids jaar en dag dragen, ejhaar motivatie achteruit De 26 jaar geleden in )ostduitse Gera geboren I ster en springster toonde J afgelopen donderdag op liegveld van Barcelona rbeeld een warm voor ster van een directe te- li er naar haar huidige kjplaats Leverkusen. In de se vliegchaos dreigde ;langrijk deel van de 48 sporters tellende Duitse ploeg te stranden, toen bleek dat de vlucht naar Sevilla was gean nuleerd. „Dan gaan we toch weer lekker terug", opperde de ranke Drechsler, die na een hoop gesoebat van haar (voor namelijk westerse) ploeglei ding toch nog tijdig in Zuid- Spanje werd afgeleverd. De kampioene van '87 (7.10 meter in Indianapolis) kwam met een steevast volstrekt mis lukkende aanloop niet verder dan 6.82 meter in de zandbak, waardoor Larisa Berezhnaya uit de Sovjetunie (6.84 meter) zich tot nieuwe kampioene mocht laten kronen. Volkslied Heike, voorheen Daute, Drechsler onderstreepte met haar teleurstellende optreden de jongste stelling van haar ploegleiding. Tijdens het eerste optreden van de gezamenlijke Duitse atletiekploeg bij een of ficieel kampioenschap, moest de technische directeur Stein- bach al rap concluderen: „We zullen nooit meer het niveau bereiken, dat we vroeger als afzonderlijke ploegen hebben bereikt. Zijn constatering werd nog eens onderstreept door het feit dat het (West) Duitse de afgeopen drie dagen in de Se- villiaanse sporttempel slechts zesmaal heeft geklonken, te gen in totaal negen keer in 1989. Twee keer gebeurde dat na het estafettenummer 4 x 400 meter, een noviteit op het internationale indoorprogram- ma en daardoor meteen goed voor twee wereldrecords. Tweemaal stond verder een van oorsprong Westduitse at leet bovenop het ereschavot; de derde maal betrof het de Leipzigse Beate Anders, die het incourante nummer snel wandelen inderdaad net iets anders uitvoert en daarmee prompt haar tweede wereldre cord van dit jaar (3000 meter) vestigde. Het zesde goud ging naar de ex-Oostduitse Christi ne Wachtel, wier heerschappij op de 800 meter niet lijkt aan getast door de eenwording. „Hier bestaat tweederde van onze ploeg uit atleten die vroe ger voor de DDR uitkwamen", constateert de westerse Stein- bach wat sip. „Die verhouding komt er niet goed uit. Zij heb ben duidelijk moeite met nieu we vrijheden. Zo zullen we eens goed moeten praten met de trainer van Heike om er achter te komen hoe we haar weer beter kunnen laten pres teren", aldus Steinbach, daar bij het woord doping zorgvul dig achterwegend laten. Klikt Volgens Steinbach mogen de prestaties van de voor het eerst gecombineerde équipe (bij de EK in Split in septem ber jongstleden acteerden de teams nog afzonderlijk) dan (ver) achterblijven, qua sfeer zit het allemaal wel snor. „De groepjes die worden gevormd, ontstaan net als eldefs in de atletiek: per onderdeel. Sprin ters bij elkaar, lange afstandlo pers bij elkaar, enzovoort. In elke groep klikt het onderling uitstekend tussen de mensen van oost en west". Uit de ma nier waarop ex-oost- en ex- westerlingen afzonderlijk sa- menkluiten in het luxe hotel Los Lebreros bleek echter ook anders ook anders. Duitse journalisten onderschrijven de indruk dat in het Duitse kamp sprake is van een specifieke vorm van hokjesgeest. De echter door Steinbach ge constateerde verbroedering mag in eigen land niet tot een massale verhuizing leiden. „Om uitdroging van het oosten te voorkomen staan we niet toe dat voormalige Oostduitse atleten zich in het westen gaan vestigen", zegt de westerse vice-president Von Moltke van de Duitse Atletiekbond. Een groepje atleten uit Pots dam stapte onlangs zelfs naar- de burgerrechter om te pleiten voor een algehele transfer naar Leverkusen. „Ze wilden het leven van Potsdam en het geld van Leverkusen", om schrijft Steinbach de achter gronden. Om de atletieksport aan de oostkant van het voor malige gordijn te beschermen, worden dergelijke sportieve volksverhuizingen niet toege staan. In een enkel individueel geval (Drechsler) lukt het wel. Christian Schenk, afkomstig uit Rostock, verruilde zijn pa pieren functie als 'sportstu- dent' voor een lucratiever ver blijf in Mainz. Schenk behoorde het afgelo pen weekeinde niet tot de groep van 48 atleten, waarvan de samenstêlling volgens Steinbach „via natuurlijk ver loop" tot de verhouding twee derde (oost) - éénderde (west) was gekomen. Daarbij werd nog niet eens geheel recht ge daan aan de krachtsverhou ding van het (eerste) Duitse indoor-kampioenschap, dat drie weken geleden werd ge houden. Daarbij ging drie kwart van de medailles naar sporters van oosterse komaf. De zelfregulerende werking gold volgens Steinbach („er heeft zich bij de selectie geen enkel probleem voorgedaan") ook voor het trainerskorps. Sinds het vallen van de muur zien vooral trainers uit het voormalige Westduitsland werkloos toe. Vooral hen zal het deugd heb ben gedaan dat hun voormali ge pupillen in Sevilla het me rendeel van de buit binnen sleepten. De Westduitse H's Haaf und Henkei beheersten de springnummers. Heike Henkei uit Kiel met haar T-shirtopdruk „Tip Top ohne Drogen" fijntjes verwijzend naar de gebruiken van haar nieuwe landgenoten pakte A mw M ■L De Duitse Grit Breuter gaat zegevierend over de finish. Met drie medeloopsters behaald zij de wereldtitel op de 4 x 400 meter. FOTO: AP moeiteloos goud door de lat op een hoogte van 2.00 meter te slechten. Dieter Haaf, geboren en getogen in Bad Cannstadt, kwam met een sprong van 8.15 nauwelijks in de buurt van het Nederlands record van Emiel Mellaard (8.23), maar won daarmee wel wereldgoud. Vrijheid De „andere" Duitsers stelden dus voornamelijk teleur. Dat gold vooral voor Kathrin Krabbe, afkomstig van de sprintschool in Neubranden- burg. Zij eindigde op de 60 me ter slechts als zesde. Tot erger nis van haar collega's blijkt ze meer oog te hebben voor lu cratieve fotosessies. „Het is haar in haar knappe bolletje geschoten", weet een (wester se) atleet". „Tja, het is moeilijk omgaan met de nieuwe moge lijkheden die de westerse vrij heid biedt", verzucht Stein bach nog maar eens. De twee gouden medailles op de boei ende (maar matige bezette) es tafettenummers golden voor de Duitsers vooral als troost prijs. Waarbij zij aangetekend dat 75 procent (de vrouwen Hesselbarth en Breur; de man nen Lieder, Just, Carlowitz en Schönlebe van dezer atleten de roots in de DDR heeft. ROB LANGEVELD 78 ^NIX Een nieuwe len- ;ouloaar een oud geluid. De panning tegemoet gezie- lening van het formule 1- >eek) n in Phoenix werd giste liet meer dan meer van ide en hetzelfde. Wereld- ioen Ayrton Senna be- Ver| de hij de Grote Prijs van en irenigde Staten het vorig lugbdoor hemzelf ingestelde iraziliaan durft net iets trapt net iets harder op esde ispedaal en iets later op 71. m, stuurt net iets scher- beschikt bovenal over ieur materiaal. Alleen of, ondanks zijn 30 jaar, veel jeugdig enthousias- 'fokt ook in het nieuwe aar zijn grootste concur rent. Zijn andere rivaal, de Fransman Alain Prost, legde zich in Phoenix deemoedig bij Senna's overmacht neer. Senna, die volgens het nieuwe reglement tien punten ver diende, leidde van begin tot einde. Prost moest op het stra- tencircuit nog hard werken voor zijn tweede plek. De oud titelhouder, die McLaren en Senna vorig jaar verliet en zich in de armen van Ferrari gooide, werd door de helpers traag aan nieuwe banden ge holpen en zag zijn kansen op een hoge klassering slinken. Door eigen vakmanschap en brokken van anderen haalde hij tenslotte nog het hoogst mogelijke, al kwam Nelson Pi quet in de slotfase nog dichtbij. tio Senna spuit (opnieuw) met dé champagne. nfENAY-SOUS-BOIS naar de 21ste eeuw is vloed van de computer onmiskenbaar. Ook in ielersport. Voor de ren- an de fiets zijn gestapt is slag al bekend. Tot in de ÏS. en in Fontenay-sous- la de proloog van Parijs- bok. Thierry Marie werd winnaar uitgedraaid, 70 tegen 8.29,671 van Rominger. Eén duizend- an een tel, oftewel 1,8 leter minder snel dan de man. Een niet met het r te nemen ver kreeg het witte leider- om zijn schouders, Ro- ir aanvankelijk niet. De nenten van de Interna- e Profsectie beslisten anders; maandag ver en in Nevers voor de mtijdrit twee renners sfwel ïtijdr: Want bij het vaststel- an de klassering gelden dstr bdsten van seconden niet. De geavanceerde tech niek moest het afleggen tegen de gortdroge regeltjes. Twee klassementsaanvoerders is geen unicum. In 1984 ein digden Zimmerman en Breu in de Ronde van Zwitserland ook gelijk, werden zij allebei als koplopers gehuldigd en re den één dag als leiders in de koers. Verbazen deed John van de Akker. De jonge professional finishte als zesde en beste Ne derlander, met tien seconden achterstand. In een discipline die niet de zijne is, althans tot gisteren. De 24-jarige renner uit de ploeg Jan Gisbers hield in de regen over 6,5 kilometer gelouterde vedetten als Fig- non, Lemond, Kelly en Gölz achter zich. In de afgelopen drie jaar als beroepsrenner vertoefde hij meestal in de anonimiteit. Zonder morren of mokken reed hij in dienst van de kop mannen. HAARLEM Falko Zandstra is de bekendste (lees: meest veelbeloven de) protégé van Leen Pfrommer. Maar daarmee houden de bemoeienissen met het schaatsenrijden voor de coach van Jong Oranje nog niet op. Pfrommer is de aangewe zen man om ook het vrou welijk talent voor het „grote werk" klaar te sto men. Met een geringe(re) kans van slagen evenwel. Want het personele aan bod is beperkt. „Inderdaad", beaamt de 55-ja- rige man uit Apeldoorn, „ik heb bij de meisjes niet zulke sterke argumenten als bij de jongens. Ook al qua potentieel. Een verhouding van vijf a zes tot één". De allround-kern ploeg van bondscoach Jan- Wiebe Last, die medio volgen de maand voor het nieuwe sei zoen zal worden samen ge steld, hoeft, evenals van de ge westelijke rijdsters, weinig concurrentie te vrezen. „Al betekent dat niet dat er geen talent aanwezig is. Op dat punt ben ik het niet met Jan-Wiebe eens. Qua techniek, dus qua schaats-mogelijkheden zijn er best enige rijdsters die de sprong voorwaarts zouden kunnen maken". Maar de mentale hardheid blijkt veelal te ontbreken. Een doorn in het oog van de oud beroepsmilitair. „Ligt aan de opvoeding", zegt Pfrommer gedecideerd. „Die meiden ko men vaak uit een té be schermd milieu. Niet alleen de ouders, ook de school speelt daarin een rol. Wat stelt de li chamelijke opvoeding nu nog voor? Tussen hun achtste en veertiende jaar, juist in een ge voelige periode, worden er sof ties gekweekt. Met spelletjes als volleybal of softbal. En dan slaat zo'n kind drieslag mis om dan de rest van de les in het gras te gaan zitten keuvelen. Er wordt geen appél meer op de hardheid gedaan. Ze zou den eens flink op hun donder moeten krijgen, dan leren ze eindelijk ook eens wat verant woordelijkheidsbesef inhoudt". Pfrommer kan de Jong Oran je-rijdsters niet dagelijks „ach ter de broek aan zitten". Hij: „Ik zie hen gemiddeld één keer in de drie weken een lang weekeinde. Voor de rest zijn we aangewezen op bege leiding door de gewestelijke trainers. Ik geef opdrachten mee, maar voor vijftig tot zes tig procent van de tijd zijn die meiden geheel op zichzelf aan gewezen. Zonder enige contro le. Ik kan moeilijk iedereen achterna rennen. Henriette Vooijs in Rijnsburg, Annema- rie Thomas in Heerenveen, Marion van Zuilen in Zijder- veld, dat is niet te doen. Dus is er iets mis met het opleidings systeem". Toch weigert Leen Pfrommer zich gewonnen te geven. „Het is heus niet zo dat ik meer aandacht aan de jongens be steed omdat die nou toevallig meer succes hebben. Integen deel zelfs. Ik ben veel te eer zuchtig om die meiden zomaar te laten vallen. Dat er zoveel werk gedaan moet worden, is eerder een meer- dan een minpunt. Een prikkeling om er toch iets van te maken. Ik wil ook die meiden o zo graag op een erepodium zien, dat zou m'n eergevoel strelen". Tij dens de Nederlandse afstands kampioenschappen, het afgelo pen weekeinde op het gisteren bijna weggesmolten (en daar door een extra half uur rust gegunde) kunstijs van de Ken- nemerland-baan in Haarlem, was Marion van Zuilen (vierde op de 1000 meter) de best pres terende Jong Oranje-klant. „Je kunt ze wel blijven moti veren en stimuleren, maar eens houdt alles op". Generatie Toch een spoortje wanhoop? „Welnee, het is bewezen dat vrouwen een langere periode nodig hebben om in duurspor- ten volgroeid te raken. Zie at letes als Elly van Hulst of Rosa Mota of wielrensters als Jean- nie Longo en Maria Canins". Er is dus toch nog hoop? „En anders kijken we gewoon een generatie verder. Daar staan talentjes als Renske Vellinga of Colette Zee te trappelen. Mits ze natuurlijk de wil kun nen opbrengen om er keihard voor te werken. Dat ze in de zomer uit zichzelf op de race fiets of de rolschaatsen stap pen, door het bos gaan rennen of de halters te pakken". Voor het volgende, olympische seizoen kan bondscoach Jan- Wiebe Last gerust weer op een beroep op de afgelopen winter toch falende rijdsters als Her- ma Meijer of Hanneke de Vries doen. „Alleen Lia van Schie en Yvonne van Gennip staan buiten elke discussie, die kunnen internationaal goed mee", weet Pfrommer die ove rigens de laatstgenoemde Haarlemse (door griep op haar thuisbaan afwezig) wel enige kritische woorden wil toevoe gen. „Yvonne heeft de morele plicht als drievoudig olym pisch kampioene om het Ne derlandse schaatspubliek meer te laten zien dan ze nu gedaan heeft, met al haar praatjes over plezier beleven aan de sport". In het geval van Her- ma Meijer neemt Leen Pfrom mer ook geen blad voor de mond. „Ik heb een stil (nou ja, stil, red.) vermoeden dat Her- ma de vorige zomer, toen de basisconditie gekweekt moest worden, te lui is geweest. Na haar vierde plaats bij het WK Titels voor Aaftink en Van Schie HAARLEM Lia van Schie heeft het schaatsseizoen glo rieus afgesloten. De twintig-ja rige stayer uit Stompwijk ver overde bij de 'nationale af standskampioenschappen in Haarlem drie titels. Van Schie zegevierde met speels gemak op de 1500, 3000 en 5000 meter. Ook Christine Aaftink was succesvol pp de kunstijsbaan Kennemerland. De 24-jarige sprintster uit Baambrugge pro longeerde op de 500 en 1000 meter haar nationale titel. Grote afwezige bij het laatste toernooi van het seizoen was Yvonne van Gennip. De drie voudige olympische kampioe ne ontbrak op haar thuisbaan wegens een verkoudheid. Ook Nederlands kampioene Jolan- da Grimbergen en de talent volle Sandra Zwolle kampten met lichamelijke ongemakken. Grimbergen liet zondag de 5000 meter schieten, Zwolle meldde zich af voor zowel de drie als vijf kilometer. Op de langste afstand kwamen slechts drie paren op het ijs. Mede door de absentie van de plaatselijke vedette Van Gen nip verliep het toernooi vrij wel geruisloos. Het publiek op de buitenbaan bestond voorna melijk uit familieleden van de deelnemers. De troosteloze ambiance was een Nederlands kampioenschap onwaardig. INZELL Twee wereldbe kers rijker heeft Johann Olav Koss gisteren afscheid geno men van het internationale schaatsseizoen. Uit de mist damp van de Zuidduitse piste kwam de Noor te voorschijn met records op de lange af standen. Bij wijze van slotsalvo veegde Koss het „historsche" tien-kilometerrecord van zijn landgenoot Geir Karlstad van de baan. Op de eerste dag had hij al 's werelds beste 5000-metertijd op buitenbanen laten registre ren. Een spaarzame nederlaag leed de heerser van het vooro- lympisch seizoen op de 1500 meter. Zijn voorsprong in het rangschiking op de winnende Duitser Peter Adeberg was voldoende om ook die cup in handen te houden. De wereldbeker op de langste afstand was de laatste jaren een prooi van Nederlandse schaatsers: Gerard Kemkers in 1989 en Bart Veldkamp in 1990. Vanaf de seizoenouver ture in Heerenveen heeft Koss er echter geen twijfel over la ten bestaan, dat alleen hij voor de editie van 1991 in aanmer king wenste te komen. Het seizoen van Koss kende slechts twee zwakke weekein den. Door jetlag" en onzorg vuldige ijspreparatie mislukte de wedstrijd in Calgary goed deels en zeven dagen voordat hij de Europese titel greep, weigerde hij zich in Davos in te spannen. De Nederlandse bondscoach Ab Krook koestert Na afloop van zijn 10.000 meter krijgt Thomas Bos een pilsje van Rintje Ritsma. de illusie dat Koss' weerzin om te reizen in het voordeel van zijn ploeg kan werken. Koss, die dit jaar Europees en wereldkampioen werd, verze kerde zich zaterdag al van de wereldbeker op de langste af stand. De beste prestatie op buitenijs stond op naam van Viktor Sjasjerin. Toen er nog niet binnenshuis op 400-meter- banen werd geschaatst, reed de Sovjet-schaatser op de hooglandbaan van Medeo (Alma Ata) 6.49,15 (23 maart 1884). Ruim een maand gele den in Heerenveen doken vier schaatsers onder de 6.50. Dat een wereldrecord op bui tenbanen -zeker op de sprint nummers - nog steeds tot de mogelijkheden behoort, bleek uit de winnende tijd van Yasu- nori Miyabe op de 500 meter. Met 36,49 qeconden benaderde Japanner het wereldrecord tot op vier-honderdste. De man uit Urawa opende in 9,68 en troefde daarmee Uwe-Jens Mey op eigen terrein af. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.53 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. België Nederlands 2, 21.05 uur: Tofsport. BBC 1, 23.10 uur: Voetbal Eurosport, 18.00 uur: Sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 1, 14.50 uur: Paardesport. BBC 2, 16.55 uur: Paardesport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00 uur: Sport. KOERSEN Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen 18.30 uur) luiden als volgt: le koers 1 Figaro Ricardo, 2. Fire Buitenzorg, 3. Febus M (7-8-5) 2e koers 1. Edward H, 2. Emir, 3. Early Bird (8-2-6) 3e koers 1. Eagle Buitenzorg, 2. Elai ne, 3. Daniel Hanover (5-4-3) 4e koers 1. Dave Vietrix, 2. Charita ble, 3 Ascot Hanover (L2-7) 5e koers 1. Etitano P, 2. Eric Dean, 3. Early Ricardo (5-6-8) 6e koers 1. Dignity Hanover, 2. La Spezia, 3. Cesar Buitenzorg (4-1-6) 7e koers 1. Els Victory, 2. Erik Tor nado, 3. Coco Whitesummer (5-7-6) 8e koers 1. Billy Vredebest, 2. Chan- na Hanover, 3. Adrienne Marc Girardelli Wereldbeker voor Marc Girardelli ASPEN Met een derde en vierde plaats in het Ameri kaanse Aspen pakte Marc Gi rardelli de World Cup bij het slalom skiën. In het mondaine winstersportoord was het ech ter de Oostenrijkse Rudolph Nierlich die gisteren de slalom won. Op de reuzenslalom hoefde Nierlich eergisteren al leen de Italiaan Alberto Tom- ba voor te laten gaan die voor de tweede keer de wereldbe ker in deze discipline voor zich opeiste. Nierlich had op de slalom vooral de concurren tie te duchten van de Zweed Tomas Fogdoe, die over twee manches een kwart seconde toegaf. De Italiaan Fabio de Crignis was ruim een halve tel trager. Voor de klassementen schoot de Oostenrijker niet echt veel op door de derde en vierde plaats van Girardelli. Bij de vrouwen, die ter afslui ting van hèt seizoen in het Ca nadese San Louise zijn neerge streken, was de Oostenrijkse Sabine Ginther de beste op de afdaling. Ze liep echter nau welijks in op de Zwitserse lij- staanvoerster Chantal Bour- nissen die tweede werd. De Zweedse Pernilla Wiberg was net als bij de wereldtitelstrijd de beste op de reuzenslalom. Olympisch seizoen gered voor Visser INZELL Leo Visser ver wacht de voorbereiding op het olympisch schaatseizoen volle dig te kunnen meemaken. De kernploegschaatser keert waarschijnlijk voor het begin van de zomertraining, half mei, terug van een aanvullen de pilotencursus. Morgen gaat Visser, die in het klassement voor de wereldbeker op de vijf kilometer als tweede eindigde achter de Noor Johann Olav Koss, voor de voorbereidingen naar Schiphol. Als gevolg daarvan zal hij niet bij het IJs- gala in Heerenveen aanwezig zijn. Deze maand nog zet hij zijn opleiding voort bij de ves tiging van Boeing in Seattle aan de Amerikaanse westkust.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15