Mensen in Kuwayt nakken naar benzine Europese trojka praat in Israël met Palestijnen «buitenland Ziekten bedreigen levens duizenden Irakezen Appositie Kuwayt op iwarte lijst al-Sabah's Onzekerheid familie Arie Kes ondraaglijk DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ceidaeöoirtfmt DONDERDAG 7 MAART 1991 PAGINA 7 VN onderzoekt wandaden Irak JEW YORK De secretaris-ge- ieraal van de Verenigde Naties, favier Perez de Cuellar, zal een icge missie naar Kuwayt sturen >m een onderzoek in te stellen ïaar vermeende wandaden door Ie Irakezen tijdens hun bezetting ran het emiraat. Ook zal worden lekeken naar de economische Schade. Hoofd van de missie Ab- lulrahim Farah, een voormalige indersecretaris-generaal van de fN, zal ook een onderzoek instel- en naar bezittingen die door rak zijn geconfisceerd. De Ku waytse regering heeft de VN ge raagd zo'n missie te sturen. Laatste groep vrij De tweede en laatste groep van 35 door Irak vrijgelaten geal lieerde krijgsge vangenen is gis teren in Riyad gearriveerd. De vijftien Amerika nen, negen Brit ten, negen Sau- diërs, een Ita liaan en een Ku- wayti maakten op een enkele uitzondering na een fitte indruk. foto: ap Wrak vermist VS-toestel gevonden KUWAYT-STAD In de Perzische Golf, ongeveer een kilometer van de Kuwaytse kust, is het wrak gevonden van een Amerikaanse gevechtsvlieg tuig dat in de Golfoorlog als vermist was opgegeven. Het toestel had veer tien bemanningsleden aan boord die deel uitmaakten van de Amerikaanse Special Forces. Het toestel was een AC-130 Spectre, uitgerust met nacht- zichtapparatuur en een variëteit aan boordgeschut. Het verdween op 31 ja nuari nadat het een kort SOS-signaal had gegeven. Over het lot van de in zittenden, die indertijd als „missing in action" werden opgegeven, zijn geen mededelingen gedaan. Babyvoedsel naar Kuwayt DEN HAAG Het Neder landse Rode Kruis heeft van daag ruim 100.000 kilo baby voedsel met een toestel van Martinair naar Kuwayt-Stad gestuurd. De zending bestaat uit diverse soorten vloeibaar voedsel, gedroogte groenten en vanillevla. De hulp is mogelijk door een EG-bijdrage van 775.000 gulden. Hoewel er in heel Kuwayt sprake is van voedselschaarste, heeft het land de grootste behoefte aan babyvoedsel. Het is de eerste zending van het Nederlandse Rode Kruis naar Kuwayt. Israël: staking verpleegkundigen JERUZALEM Bijna 10.000 verpleeg kundigen in 32 ziekenhuizen in Israël hebben gisteren het werk neergelegd om de directies te dwingen de vele overuren die zij tijdens de 40 dagen durende Golf oorlog hebben gemaakt uit te betalen. De staking van het verplegend personeel is het eerste openlijke arbeidsconflict in de Israëlische geschiedenis en heeft een on miskenbaar politieke dimensie, omdat de stakers worden gesteund door de Hista- drut-vakbeweging. waarin de oppositione le Arbeiderspartij de dienst uitmaakt. De meeste ziekenhuizen hadden tijdens de oorlog een maximale personeelsbezetting met het oog op de Iraakse raketaanvallen en de dreiging van een aanval met gifgas. [UWAYT-STAD De [rootste ironie van de (olfoorlog en de pijnlijke ïasleep ervan is, dat in én van de rijkste oliepro- lucerende gebieden van le wereld benzine nu, af- ;ezien van water, het neest gevraagde, maar noeilijkst te krijgen pro- dukt is. 'erwijl de onheilspellende warte wolk die wordt veroor- aakt door de meer dan 500 randende oliebronnen boven e zuidelijke buitenwijken van iuwayt-Stad hangt, proberen iwoners van de stad, journa- sten en soldaten wanhopig benzine te komen. Hoewel e weinige pompstations die log open zijn en relatief wei- lig te lijden hebben gehad van Irakezen, hun benzine gra- weggeven, zijn er zoveel ge- adigden dat het wel een hele lag kan duren om een blik 'an twintig liter gevuld te lankbare Kuwayti's fluisteren e westerlingen, die zij op- ïcht willen helpen, welge- ïeende aanwijzingen toe. He- las blijkt wanneer eenmaal de benzine-verslindende reis naar de genoemde bron is on dernomen maar al te vaak dat het een luchtspiegeling is ge weest. Op de zwarte markt kost twintig liter benzine 200 dollar. Medewerkers van Amerikaanse televisiezenders wordt meer in rekening ge bracht. Om het probleem te omzeilen kopen de Amerika nen grote hoeveelheden benzi ne in in buurland Saudi-Ara- bië. De moedwillige verwoesting van de 950 Kuwaytse oliebron nen is dermate groot dat ze al lemaal ofwel in brand staan, ofwel zijn opgeblazen. Volgens deskundigen zal het tenminste negen maanden duren voor het bevrijde emiraat de export van ruwe olie weer zal kun nen hervatten. „Niemand weet hoeveel bron nen er precies in brand staan omdat je er niet dichtbij kunt komen. Overal liggen mijnen", aldus een medewerker van de Kuwayt Oil Company. „Een overzicht vanuit de lucht zal volgende week worden afge rond en dan zullen we een duidelijker beeld hebben voor een aanvang wordt gemaakt met het blus- en reparatie- werk". De brandende bronnen ver oorzaken niet alleen zwarte rookkolommen in de lucht, maar ook een dreigend gebul der waardoor het woestijnzand kilometers in de omtrek trilt. Het is misschien wel de meest overtuigende impressie van de hel op aarde. Whisky Een rijke en uitbundige inwo ner van Kuwayt kwam een paar dagen geleden bij de stof fige parkeerplaats achter de Britse ambassade in Kuwayt- Stad met een paar flessen whi sky die hij gul vanuit zijn auto uitdeelde aan de aanwezigen als bewijs van dank voor de overwinning op Irak. Het was een teken dat de strenge wet ten tegen alcoholgebruik die van Kuwayt, Saudi-Arabië, Iran en Libië de enige droog gelegde staten in het Golfge- bied maken binnenkort onder grote druk zullen komen te staan. Een aantal Britse officiers heeft het vertrek uit Saudi- Arabië al gevierd met volle heupflessen sterke drank en de Amerikanen hebben al een bieraanvoer ontdekt. De wes terse invloeden zijn er niet in geslaagd veel te veranderen in Saudi-Arabië, maar de grond is vruchtbaarder in Kuwayt, waar met relatieve nonchalan ce wordt toegezien op de nale ving van de islamitische regels in de 'diwanyas', de traditione le ontmoetingsplaatsen voor mannen in de meeste grote huizen. „Er is niet genoeg orde en ge zag om te voorkomen dat groepen die het gemunt heb ben op de Palestijnen in Ku wayt door de straten schui men, dus het lijkt me niet dat ze ons ervan zullenkunnen weerhouden te drinken", aldus een Amerikaanse correpon- dent terwijl hij een fikse teug nam uit een fles whisky die hij via een Kuwaytse contactper soon in handen had gekregen. Volgens militaire bronnen hebben de geallieerde com mandanten erop gestaan dat de islamitische regels minder streng worden als er westerse troepen in Kuwayt moeten blijven om de vrede te bewa ren. In tegenstelling tot de 'mutawa' in Saudi-Arabië zijn er geen tekenen van een Ku waytse godsdienstpolitie die de bevolking moslimwetten wil opleggen. Verwacht wordt dat Deze inwoner van Kuwayt-Stad moet zich legitimeren alvorens hij met zijn auto in de rij mag staan om te tanken. foto: ap wanneer de koninklijke fami lie terugkeert alcohol verkrijg baar zal worden via privéka- nalen, maar dat de openbare verkoop en consumptie van al cohol in de vliegtuigen van de landelijke luchtvaartmaat schappij, Kuwait Airways, verboden zal blijven. Vrouwen Hoewel Kuwayt lange tijd in de schaduw heeft geleefd van Saudi-Arabië, hadden de Ku waytse vrouwen altijd meer persoonlijke en professionele vrijheden dan hun Saudische zusters. Er zijn in Kuwayt vrouwen met een positie in de regering en velen bezitten een eigen auto. Slechts weinig vrouwen dragen de alles ver hullende zwarte jurken waar door de Amerikaanse soldaten de Saudische vrouwen „Ninja Turtles" gedoopt hebben, naar de nieuwe tekenfilmrage. De heftigheid waarmee de vrouwen in verweer kwamen tegen de bezetting en de toene mende westerse invloed als re sultaat van de bevrijding, zal waarschijnlijk de vrouwen emancipatie in Kuwayt nog versnellen. Er gaan steeds meer stemmen op dat vrouy- wen kiesrecht moeten krijgen bij de verkiezingen die binnen de komende twaalf maanden worden verwacht. Soldaten die voor het eerst in Kuwayt waren verbaasden zich over de openheid van de vrouwen. Veel vrouwen wierpen kus handjes naar de geallieerde troepen en sommigen flirtten openlijk vanuit de dure wes terse auto's waarmee ze door de straten reden. BAGHDAD Epide mieën van tyfus, cholera en meningitis kunnen in de komende weken bij het warmer worden van het weer het leven van tien duizenden mensen in Irak gaan bedreigen, zo heb ben VN-functionarissen verklaard. „Wij menen dat het land op de rand staat van wat een ramp kan worden, zei Ri chard Reid, regionaal hoofd van het VN-Kinderfonds Unicef, in Amman bij terug keer uit Irak. „Het aantal do den dat het gevolg kan zijn van alleen al één van deze epidemieën kan dat van die in de hele oorlog vielen al gemakkelijk overtreffen; wij praten over tienduizenden", aldus Reid. Volgens hem drinken inwo ners van Baghdad, doordat de normale drinkwatervoor ziening is uitgeschakeld door de bombardementen, water uit de rivier de Tigris, terwijl dit vervuild is doordat ook de riool- en zuiveringssyste men zijn vernietigd. Water uit de rivier wordt door tankwagens bij de inwoners gebracht, maar deze hebben geen brandstof om het te ko ken. Volgens Reid wil UNI CEF in de komende paar da gen vaccins naar Irak sturen en heeft het fonds de VN- commissie van toezicht op naleving van sancties tegen Irak gevraagd de levering van dieselolie en onderdelen toe te staan om water te kun nen pompen en ook de leve ring van chloor toe te staan om het te zuiveren. YORK/LONDEN Een prominente Kuwayt- bankier beweert dat de heersende familie van Kuwayt een zwarte lijst heeft opgesteld van leden van de democratische op positie in het land. De al- labahs zouden moorde- ïaars hebben ingehuurd >m de oppositieleden te Vermoorden. Ibdul Aziz Sultan, president an de Gulf Bank, de twee na rootste bank in Kuwayt, eeft in een interview in het rogramma 'Nightline' van de merikaanse televisiezender |8,7|BC gezegd dat de democrati- beweging gelooft dat een Democratische verkiezingen KUWAYT-STAD Pre- mier Saad Abdullah al-Sa- bah van Kuwayt heeft de Kuwaytse bevolking giste ren democratische verkie- zingen in het vooruitzicht gesteld en gezegd dat geen vergeldingsmaatregelen zullen worden genomen tegen de omvangrijke Palestijnse gemeenschap in het land. Eerder deze week zei sjeik Ahmed al- Sabah, leider van de grootste verzetsgroep, dat zeker 10.000 Palestijnen en andere buitenlanders uit gewezen zouden worden wegens collaboratie met de Irakezen. Buitenlanders, onder wie Palestijnen, ma ken naar schatting 60 pro cent uit van de 1,7 miljoen inwoners van Kuwayt. aantal leden van de al-Sabah familie huurmoordenaars heeft rondlopen in Kuwayt. „We hebben gehoord dat be paalde leden in bepaalde Ara bische landen legertjes hebben gevormd van Kuwayti's en huurlingen met als doel hun bewind aan Kuwayt op te leg gen", aldus Aziz. Hij voegde daar nog aan toe dat de demo cratische beweging gelooft dat andere leden van de familie van plan zijn de militielegers naar Kuwayt te sturen om prominente activisten om het leven te brengen. Volgens Aziz heeft een lid van de al-Sabah familie een privé- leger van ongeveer 3000 man. Hij zegt deze feiten openbaar te maken in de hoop op deze manier geweld te kunnen voorkomen. De berichten over de militielegers spreken elkaar tegen. De omvang ervan zou tussen de 3000 en 10.000 man liggen. Geloofd wordt dat de milities achter de moordaan slag zaten op Hamad al- Jouaan, advocaat en promi nent lid van de democratische beweging in Kuwayt. Hij werd vorige week donderdag neer geschoten in Kuwayt-Stad toen hij de deur van zijn huis opende. De leider van de Kuwaytse democratische beweging in Londen, Ahmed al-Khatib, voormalig lid van de nationale vergadering van Kuwayt, zegt dat het „algemeen bekend" is dat Syrië een trainingsbasis is voor de militielegers. Volgens al-Khatib is de democratische beweging al' maandenlang op de hoogte van het bestaan van de legers van de al-Sabahs. „We hebben deze informatie een paar maanden geleden doorgegeven aan de Ameri kaanse en Britse regering". SUSAN ELLICOTT ELAINE FOGG (c) The Times De elfjarige Ryan (links) en de achtjarige Eric laten een foto van hun in Kuwayt verdwenen vader zien. foto. anp VOLENDAM „De Neder landse regering heeft de plicht hem boven water te krijgeri, of hij nou dood of levend is". Vo- lendammer Jaap Kes, de broer van de enige Nederlander die tijdens het uitbreken van de oorlog in Kuwayt verbleef, verkeert in grote onzekerheid over diens lot. Van Arie Kes (44) is in december vorig jaar voor het laatst een levenste ken vernomen toen zijn brief, met een maand vertraging, ar riveerde in Volendam. „De inhoud van de brief is re delijk optimistisch maar dat optimisme neem ik met een grote korrel zout. Ik denk dat hij zijn familie niet ongerust wilde maken". Arie Kes woont al zo'n twintig jaar in Kuwayt waar hij een renovatie-bedrijf bezit. In september kwamen zijn vrouw Najma en kinderen naar Nederland maar hij koos ervoor in Kuwayt te blijven. Jaap Kes: „Arie ziet Kuwayt als zijn vaderland. Toen de Duitsers ons land bezetten, zijn toch ook niet alle Nederlan ders naar Engeland gevlucht?" De vrouw van Arie Kes weet zeker dat haar echtgenoot voordat de oorlog uitbrak nog in Kuwayt verbleef. Zij woont sinds augustus met haar twee kinderen in Volendam, sinds kort in haar eigen huis. Dag in dag uit zit zij aan de televisie gekluisterd. De onzekerheid over het lot van Arie neemt momenteel voor zijn familie een bijna ondraaglijke vorm aan. Het Rode Kruis is inge schakeld evenals het crisis team van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Omdat er sinds enige dagen vanuit Kuwayt de mo gelijkheid bestaat berichten naar het Westen te sturen neemt het pessimisme over de toestand van Arie „met het uur toe". De mogelijkheid dat Arie naar Irak is gebracht, wordt door zijn familie zeker niet uitgesloten. „Met zijn wes terse uiterlijk valt hij waar schijnlijk nogal op". De hoop van de familie is nu vooral ge vestigd op de terugkeer van ambassadeur Veling naar Ku wayt, naar verwachting eind deze week of volgende week. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD De kanonschoten brengen de wilden wel even in ver- irring, maar zij trekken toch niet terug. Integendeel, zij herha- i hun aanvallen en beginnen nu ook met pijlen te schieten, fóaraan zij brandende dotten hars hebben vastgemaakt. Erg ge- Barlijk zijn die wel niet, want de brandjes, door-het vuur veroor- jofcakt, kunnen gauw worden uitgetrapt, maar de bemanning moet weral tegelijk zijn. En steeds meer kano's bedreigen de „Fortu- na". Enkele schepelingen raken gewond, want de pijlen der wil den zijn scherp. In het dekhuis verbindt kapitein Wolter de ge wonden zo goed en zo kwaad als het gaat, maar dan weerklinkt opeens angstgeschreeuw. „Ze zijn aan boord!" wordt er geroe pen. Kapitein Wolter snelt naar buiten en ja, de wilden hebben kans gezien over de verschansing te klimmen. Een stuk of wat staan er op de bak. Journalisten moeten weg uit Irak na benoeming Saddams neef BAGHDAD De Iraakse regering heeft alle buiten landse journalisten opgedragen het land voor morgen te verlaten. Aangenomen wordt dat de opdracht sa menhangt met het aantreden van de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Ali Hassan al-Maschid, een neef van president Saddam Husayn. Al-Maschid staat bekend als genadeloos. Hij was verantwoorde lijk voor het gebruik van gifgas tegen de Kurden in Irak en be stuurde Kuwayt tijdens de Iraakse bezetting van het emiraat. Een Iraakse banneling in Zwitserland heeft gisteren een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat 21 van de 25 westerse journalisten die in het zuiden van Irak worden vermist in be scherming zijn genomen door het „Iraakse oppositieleger". De anderen kunnen zijn gedood of verschuilen zien, aldus de ban neling. Volgens de verklaring kwamen de journalisten terecht in de gevechten tussen de Republikeinse Garde en het verzet en raakten sommigen licht gewond. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM/BAGH DAD De Europese troj ka brengt vandaag een bezoek aan Israël. De drie EG-ministers van buiten landse zaken hebben naast leden van de Israëli sche regering ook ontmoe tingen met vooraanstaan de Palestijnen, onder wie de nationalist Faisal al- Husseini. De EG-trojka bestaat uit de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Jacques Poos, en zijn Italiaanse en Ne derlandse collega's Gianni de Michelis en Hans van den Broek. Zij zullen spreken met hun Israëlische ambtgenoot David Levy, premier Yitzhak Shamir en minister van defen sie Moshe Arens. Al-Husseini zei dat hij minister Van den Broek volgende week opnieuw zal spreken tijdens diens be zoek aan Israël in het kader van de bilaterale betrekkingen met Nederland. De nauwe band van de PLO met Irak gedurende de Golf oorlog heeft ertoe geleid dat een discussie is ontstaan over de geloofwaardigheid van de PLO. Van den Broek zei vori ge week dat de PLO maar be ter een andere leider dan Ara fat kan kiezen. De Israëlische regering hoopt dat er plaatse lijke Palestijnse leiders kun nen worden gevonden die wil len onderhandelen. Op die manier hoeft de joodse staat niet met de PLO te praten. Zulke Palestijnse gespreks partners zouden volgens het plan van de regering uit 1989 via verkiezingen worden aan gewezen. Naar de mening van Husseini moeten de Europese landen er bij Israël op aan dringen dat dit land alle reso luties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties aan vaardt. Volgens de Palestijn kan over veel zaken worden gesproken: de periode, het aantal stadia enzovoort. „Als maar één ding duidelijk is, na melijk dat het resultaat een Palestijnse staat is". Het Midden-Oosten is het to neel van druk diplomatiek overleg. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, James Baker, begint morgen aan een rondreis door de regio. Dinsdag is hij in de joodse staat. Husseini zei dat er geen ontmoeting met de Ameri kaanse minister op het pro gramma staat. Hij was door de Amerikanen niet uitgenodigd. Irak Iraakse tanks blazen huizen op in de Iraakse stad Basra en de militairen van de Republikein se Garde laten lijken van de slachtoffers op straat achter als afschrikwekkend voorbeeld, zo meldden vluchtelingen. Het is de garde waarschijnlijk ge lukt om de rebellen, die de tweede stad van Irak enige tijd in handen hadden, te onder drukken. .Amerikaanse mili taire bronnen in de Saudische stad Riyad meldden dat de aan Saddam Husayn trouw geble ven elite-soldaten nu opruk ken naar het noorden om de opstand in Karbala, op 100 ki lometer van Baghdad, neer te slaan. De meeste van de hon gerige en vaak zieke Iraakse vluchtelingen worden niet toe gelaten tot Kuwayt. De EG-trojka bestaat (v.l.n.r.) uit de ministers van buitenlandse zaken De Michelis, Poos en Van den Broek. Rechts hun Syrische collega Farouk El Shareh, die het Europese drietal gisteren in Damascus ontving. foto: afp

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7