„Sovjetunie stevent af op een regelrechte economische catastrofe" Exploitant neemt schuld FC Den Haag niet over HUISI HRAADk Hydrocultuur toch niet ideaalste kweekmethode Knallende popcorn in magnetron Met Copy Gel eenvoudig foto op T-shirt zetten Eeidóc Sou/tont DINSDAG 5 MAART 1991 PAGINA MOSKOU Moskou heeft vreemd geld nodig, maar beschuldigt buiten landse bankiers mee te helpen om Gorbatsjov weg te krijgen. Moskou wil de roebel convertibel maken, maar een Sovjet burger die nu roebels om wisselt is een misdadiger. Moskou moedigt buiten landse firma's aan joint- ventures te komen stich ten, maar stuurt daarna de KGB op hun dak. Moskou stuurt aan op particulier ondernemerschap, maar de autoriteiten sloten on langs het kantoor van een zakenmiljonair in de Rus sische hoofdstad. „Er is geen beveleconomie en er is geen markt", verklaart de econoom Gennadi Zotejev. Hij noemt de huidige economische chaos in de Sovjetunie het 'gorbosysteem'. Het Econo misch Instituut van het Plan bureau van de USSR, een bas tion van de oude bevelecono mie, is een van de laatste plaatsen waar een mens dit soort opruiende taal zou ver wachten. „De teloorgang van de bevele conomie is op zichzelf geen po sitief verschijnsel", legt de 48- jarige Zotejev, adjunct-direc teur van het instituut, uit. „Natuurlijk is het bevelsys teem inefficiënt, maar het is tenminste een systeem. Het is beter dan chaos, anarchie en verval. Nu stevenen we af op een regelrechte economische catastrofe". De olieproduktie in West-Sibe- rië is vorig jaar met 40 miljoen ton gekelderd. Als de huidige ontwikkeling zich voortzet, verandert de Sovjetunie bin nen drie jaar van een olie-ex porteur in een -importeur. Moskou hoopt de kwakkelen de olie-industrie dit jaar door een investering van tientallen miljarden roebels nieuw leven in te kunnen blazen. Sommige Westerse bedrijven en banken wachten al meer dan een jaar op betaling. De achterstand bedraagt zo'n 200 miljoen gulden voor Franse bedrijven en ruim vier miljard gulden voor Duitse. Moskou's betalingsproblemen nemen nog steeds toe. Ernstig ziek De werkloosheid stijgt. De hoofdstad Moskou telt officieel 38.000 werklozen. Op een stad van 8 miljoen mensen valt dat eigenlijk best mee, maar waar schijnlijk mag je de 500.000 al coholisten in de stad bij het werklozenaantal optellen. Tel je hierbij ook de mensen op die wel naar hun werk gaan, maar daar niet kunnen wer ken vanwege averij aan ma chines, tekorten aan ruwe ma terialen en brandstof en aller lei vormerf van wanbeheer, dan kom je uit op cijfers die in het Westen regeringen de kop kost. Ongeveer eenmaal per kwar taal komt het Kremlin met een nieuw economisch hervor mingsprogramma. Het plan van Sjatalin is afgedankt, nu is de nieuwe premier Pavlov aan zet. Hij kwam meteen goed binnen met een geldhervor- ming en prijsverhogingen voor consumptiegoederen met tien tallen tot honderden procen ten tegelijk. „Het geneesmiddel is zwaar. De patiënt moet dus wel heel ernstig ziek zijn", merkt Zote jev fijntjes op. „Sjatalins plan was een sprookje. Hij en zijn collega Javlinski gingen op de populistische toer. Zij maakten de mensen wijs dat een econo mische hervorming zonder prijsverhogingen kon. Hoe? Dat is me altijd een raadsel ge bleven. Hun plan om overtol lig geld uit de roulatie te halen door particulier woningbezit toe te staan en aan het privati seren te slaan was een illusie". Ook over Pavlov is Zotejev net erg te spreken. Toch vindt hij het onjuist om de nieuwe premier alleen de schuld te ge ven van de conservatieve wending in de economische politiek van het Kremlin. Zo tejev; „Pavlov voert alleen maar opdrachten uit die hem Het Rode Plein in Moskou. „Er is geen beveleconomie en er is geen markt in de Sovjetunie", zegt de econoom Gennadi Zote jev. foto: upi Stakende Sovjet-mijnwerkers demonstreren voor Jeltsin MOSKOU Meer dan 5.000 stakende Sovjet-mijnwerkers heb ben gisteren in de stad Prokopievsk in de Oeral gedemonstreerd voor de president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, zo heeft het persbureau Interfax bericht. Interfax haalde woordvoerder Valery Strokanov van het regio nale stakingscomite aan die had gezegd dat de mijnwerkers soe vereiniteit voor Jeltsins Russische regering en het aftreden van Sovjet-president Gorbatsjov eisten. Volgens Strokanov waren andere arbeiders van plan zich bij de actie aan te sluiten. Jeltsin had op 19 februari in een televisie-interview het onmid dellijke aftreden van Gorbatsov geëist. Hij zei dat de Sovjet-pre sident het land aan de rand van de dictatuur had gebracht. Na deze uitspraken werd Jeltsin hevig bekritiseerd door Gorbats- jov-aanhangers in het Sovjet-parlement. van hogerhand worden gege ven. Rusland heeft altijd een tsaar gehad. Die droeg overal de verantwoordelijkheid voor. Pavlov kan er best eigen idee ën op na houden, maar Gor batsjov is en blijft nummer Stokpaardje Het grootste bezwaar dat aan Pavlovs plan kleeft, is in Zote- jevs ogen het feit dat de cen trale autoriteiten blijven uit gaan van de Sovjetunie als eenheid. „Dat is een onmoge lijkheid", meent Zotejev. „Hoe kun je bijvoorbeeld een prijs hervorming doorvoeren in zo'n gigantisch rijk? Dat is de grootste denkfout die Gorbats jov en Pavlov kunnen maken. De delen van het rijk moeten zich eerst van elkaar afschei den. Ieder stukje moet zich stevig afgrendelen en zelf orde op zaken stellen. Pas als de zaak enigszins op gang is geko men, kun je kijken of er iets te integreren valt". Hier wil Gorbatsjov niets van weten. Zijn stokpaardje is dat, terwijl de rest van Europa druk aan het integreren is, kortzichtigen in de Sovjetunie het land willen verdelen in kleine vorstendommen. „Gor- batsjovs vergelijking gaat mank", verzucht Zotejev. „Dat is een kromme vergelijking. Het Europese ontwikkelings proces is eeuwenoud. Dat kun nen wij niet zomaar even imi teren. Hier heeft in feite nie mand schuld. Dit is ons tra giek. Wij moeten van de impe riale gedachte af, maar hoe kan Gorbatsjov zijn principes verzaken als zijn taak als lei der van het imperium juist be staat uit het in stand houden van dat imperium?" Zotejev komt met een vergelij king: „Stel je voor dat in het Westen een econoom zegt: 'Eu reka! Ik heb de oplossing ge vonden voor de problemen van heel Afrika'. Of heel Zuid-Amerika! Iedereen zou hem voor gek verklaren. Wel nu, de Sovjetunie is niet min der dan Europa, Afrika of Zuid-Amerika een lappende ken. Je kunt niet een heel continent totaal gaan hervor men. Europa is toch ook opge bouwd uit verschillende enti teiten. Het was van meet af aan duidelijk dat er geen theo rie bestaat om iedereen tege lijk uit het slop te halen". Burgeroorlog De communisten nemen teveel hooi op hun vork, aldus Zote jev. „Gorbatsjov wil het rijk redden, iets wat Churchill met het Britse imperium ook niet gelukt is. De Sovjetunie is het laatste imperium ter wereld. Het moet verdwijnen zodat de verschillende volken eindelijk een kans krijgen om hun eigen boontjes te doppen". Gorbatsjov begrijpt misschien best dat de Unie niet te redden valt, maar hij voert het argu ment aan dat 70 procent van de interne grenzen in de Sov jetunie niet vastligt, zodat een burgeroorlog dreigt. Hij ba seert zich daarbij waarschijn lijk op gegevens die de KGB en Binnenlandse Zaken aan hem doorspelen, maar ik per soonlijk denk niet dat de Rus sen en Witrussen tegen elkaar ten strijde zullen trekken". Zotejev is een optimist. Al thans, dat zegt hij zelf. Toch geeft diezelfde optimist toe dat de Sovjetunie in economisch opzicht in een doodlopende steeg is beland. W So in P stiti het DEN HAAG Het bedrijf ARC Sport and Events, dat met ingang van het komende seizoen voor minstens drie jaar de exploitatie van FC Den Haag zal overnemen, staat niet in voor het aflossen van de huidige schuld van de club (bijna twee miljoen gulden). Als eerste 'betaald voetbal or ganisatie' (bvo) geeft de Haag se eredivisionist zowat de com plete financiële huishouding in handen van buitenstaanders. „Maar de spelersgroep blijft onze zaak", meldt voorzitter Werkhoven stellig. Tijdens een uiteenzetting over de in de sportwereld unieke opzet benadrukte Werkhoven gisteren onder meer dat de eventuele winst uit transfers van spelers direct ten goede komt aan de club. Alle com merciële baten vloeien in het laatje van ARC, de „sporttak" van het Bunnikse bedrijf Alre- con, waarvan de Nederlandse Spoorwegen alle aandelen be zit. ARC heeft voor het eerst komende voetbaljaar een be drag van om en nabij de drie miljoen gulden in het vooruit zicht gesteld in ruil voor wat „de commerciële uitbating" wordt genoemd. Inkomsten uit sponsoring en reclame (inclu sief Business to Business-club), televisierechten, recettes en 'catering' in het stadion belan den voortaan niet meer bij het bestuur van de club, maar bij ARC, dat geen bestuurszetel claimt. Het bedrag waarvoor de firma (die ook op zoek gaat naar een nieuwe shirtsponsor) garant staat, zal iaarlijks met ongeveer één miljoen gulden worden verhoogd. Mits FC Den Haag althans de status van eredivisionist behoudt en op den duur via de subtop Eu ropees voetbal kan bereiken. „Uiteindelijk denken we aan een budget tussen de acht en twaalf miljoen gulden per jaar. Maar dat is dan pas over een flink aantal jaren", voorspelt Werkhoven. Schoot FC Den Haag kreeg de exploi tant min of meer in de schoot geworpen, nadat eerdere plan nen om de commerciële activi teiten elders (bijvoorbeeld bij Martin Jol) onder te brengen waren mislukt. Het Bunnikse bedrijf, waarmee binnen twee weken het contract moet wor den afgesloten, meldde zich in Den Haag bij het streven zich via de sportwereld te gaan profileren. „Een uitkomst", zo meent Werkhoven, „want met de begrotingsproblemen zijn we in een vicieuze cirkel te rechtgekomen. De inkomsten lopen achter bij de begroting". Met het oog op de achterstalli ge betalingen (aan met name de gemeente en de belasting dienst) heeft FC Den Haag een bankkrediet bij de Gemeente lijke Kredietbank, waarbij de spelers als onderpand funge ren. Volgens Werkhoven heeft de nieuwe constructie geen ge volgen voor de spelers. „Het product voetbal blijft een zaak van het bestuur. Zaken aliBen spelersverkoop staan volledifWes los van de verbintenis en dimoe eventuele transferwinst kaïfeato door het bestuur worden beprój steed" (ter aflossing van dyoo: schuld, red). ben Stadion Chs ARC, dat via Alrecon onder11 meer betrokken is bij buiten£un reclame op treinen en abri'#ov krijgt als gebruiker van hefes 1 stadion in principe ook de zeg! genschap over de hoogte vajPj de toegangsprijzen. „Ze zijn zj marktgericht dat ze die prijzejrj j heus niet met honderd procen) zullen verhogen", neem! Werkhoven eventuele zorr01 weg. „Bovendien zijn de tarie*ulë ven ook gebonden aan rege|en van de gemeente, die immeiP". eigenaar van het stadion is". rie Om te kunnen voldoen aafter Europese eisen voor de veilidj?1"1 heid van voetbalstadions (var*>istl af 1993 nog slechts zitplaatsen*®1" zal het Zuiderpark-stadiojy® trouwens een ingrijpende yeiPeb bouwing moeten ondergaaifve In overleg met de gemeentF®" wordt hiernaar momenteel onMu derzoek verricht. VerdePet wordt bezien of het haalbaar t®te het huidige stadion af te brreu ken en elders (bij het Prir|en Clausviaduct of op het Floria-en' de-complex bij Zoetermeereri: een nieuw stadion op te boiProc wen. Of FC Den-Haag dan nojjaa' FC Den Haag heet of mi|e.v schien (ook) wel ARC, is ncj^S niet bekend. f, ROB LANGEVELP1 Henk Werkhoven op één van de tribunes in het Zuiderpark, maar de vraag kan zijn hoelang nog een actuele voorstelling van zaken is. FC Den Haag verhuist mogelijk naar een complex in buurt van het Prins Clausviaduct of het Floriadeterrein. FOTO: milan KONVALiNKjïjze CONSUMENTENINFORMATIE k 'Ultralight' broodsmeersel Hoewel bij de consument 'light' op z'n retour schijnt te zijn kunnen de fabrikanten er nog geen afstand van doen. In de strijd tegen de overtollige pondjes kan nu een nieuw soort boter worden gebruikt: Twenty-four (24). Op de markt gebracht door de Ko ninklijke Brinkers Margari- nefabrieken in Zoetermeer, verenigt het alles in zich wat een moderne margarine of broodsmeersel, zoals het in fa brikantenkringen heet in zich moet hebben: een kwart van de hoeveelheid vet die gtfwone margarine bevat, en het plantaardig vet bevat bo vendien 40 tot 45 procent meervoudig onverzadigde vetzuren en is daardoor cho lesterolverlagend. Brinkers heeft er een omvangrijke re clamecampagne tegenaan ge gooid, waarvoor zelfs een 06- infolijn is geopend. 'Parapluutje' voor tanden Een paraplu die een vrolijk lachende tand overkoepelt: dat vignet voor gebitsveilig snoep moet ook in Nederland een bekend gegeven worden. Op de BenBits-produkten, ge produceerd door het Amers- foortse bedrijf Benzon bv, wordt voor het eerst dit sym bool ingevoerd. Het vignet is ontwikkeld door een Zwitser se organisatie van academici, die snoepgoed test op tand- vriendelijkheid. De produk- ten die de 'safe-for-teeth'-test doorstaan, mogen het symbool voeren. Naast Zwitserland is ook in Duitsland het bescher mende parapluutje onder de naam 'Aktion Zahnfreund- lich' bekend. Benzon maakt al gebruik van het nieuwe sym bool in tv-reclames. Het is niet bekend of ook andere fa brikanten van tandvriendelijk snoepgoed het vignet willen gaan gebruiken. Het zakje Hotpop moet in de magnetron worden gelegd. Het apparaat op de hoogste stand gezet. Dan voltrekt zich het wonder. Langzaam bolt de zak op, wordt hoger, breder en er begint iets te knallen. De maïskorrels barsten door de warmte in het zakje alle maal open, het zachte zetmeel verhardt en binnen de kortste keren is de zak gevuld met vers gepopte popcorn. Dat is de sensatie die Golden Valley sinds een paar weken biedt aan magnetronbezitters. Via demonstraties in super- makten hebben velen inmid dels al kennis kunnen maken met het nieuwste zoutje. Zout je ja, want voorlopig komen de zoete versies als caramel en vanille nog niet op de markt. Philip Veenboer, managing- director Europa in Dtlsseldorf van het Amerikaanse bedrijf Golden Valley, licht dat toe: „Zoet is het gemakkelijkste om te introduceren, maar dan kom je zo snel in de kinder hoek. Kermis, bioscoop: daar kennen mensen de popcorn van. Door te beginnen met de smaken licht gezouten en kaas, vestigen we de aandacht op Hotpop als een nieuw zout je, een warme snack". Klanten in de supermarkt maken voor het eerst kennis met popcorn uit de magnetron, foto: koos smid Watt, waardoor de bereidings tijd heel kort is. Wie een ge wone oven van 600 Watt heeft, moet rekenen op vier minuten. Maar dat is natuur lijk nog heel weinig. Voorlopig wordt de popcorn alleen bij Albert Heijn ver kocht. Daar zijn volgens Veenboer twee redenen voor: het magnetronbezit is onder AH-klanten groter dan in an dere winkels én de grootste kruidenier die op de kleintjes let kan een onbekend produkt De demonstratrices van het produkt hebben de neiging het 'gezonde' aspect van pop corn te overdrijven: popcorn kent nauwelijks minder calo rieën dan gewone chips. Maar het bevat meer waardevolle bestanddelen als veis, calcium en fosfor. De demonstraties in de win kels zijn wat de tijdsduur be treft een beetje bedrieglijk, want er wordt gebruik ge maakt van magnetrons met een vermogen van 800 of 900 in de winkel letterlijk en fi guurlijk de ruimte te geven. Bij gebleken succes wordt de Hotpop eind dit jaar ook el ders verkocht. Overigens is in een 50-grams-verpakking de magnetronpopcorn ook ver krijgbaar in pompstations en bars via een Nederlandse dis tributeur. De Hotpop die in de supermarkt wordt verkocht bevat 100 gram ongepofte maS en kost bij introductie 1,69 gulden. Voor wie zichzelf wil afbeel den op een T-shirt is er goed nieuws. Met behulp van het nieuwe middel 'Copy Gel' kan hij of zij elke foto uit een album op willekeurig wat voor T-shirt, sweater of jeans aanbrengen. Ook de wat bescheidener hob byist kan hiermee uit de voe ten, want vakantiefoto's en plaatjes uit tijdschriften doen het op een T-shirt natuurlijk net zo goed. Net zlals een prentje van een idool, huis dier of kind. Alles kan. Eerst maakt men een zwart-wit- of kleurenkopie van de uitver koren afbeelding. Met kopieën lukt het 'afdrukken' namelijk het best en de af beelding kan naar believen worden verkleind of 'opgebla zen'. Vervolgens breng je de witte gel aan op de afbeelding zelf, legt de besmeerde kant op het T-shirt en laat alles 24 uur drogen. Dan een spons met water doordrenken en hiermee het papier van het kledingstuk afvegen. De af beelding komt dan tevoor schijn. Na drogen nogmaals Copy Gel aanbrengen om de plaat wasecht te maken. Het is dus geen kwestie van 'plak ken en klaar is kees'. De Copy Gel kan goed ge bruikt worden in combinatie met Paint Writer, een verf soort die al enige tijd bestaat en waarmee je vanuit het fla connetje rechtstreeks op kle ding kunt tekenen en schrij ven. Een flesje Copy Gel kost 19,95 gulden en is volgens de fabrikant goed voor ongeveer tien prenten van A4-grootte. Is dat zo? Heeft hydrocul tuur inderdaad toekomst? Een beetje twijfel is wel op z'n plaats want, pak weg, een jaar of twintig geleden werd ook al ge roepen, dat let wel: voor amateurs het kweken van planten op water in plaats van in grond het ideaalst zou zijn. Dat zal ook wel, maar ama teurs hebben sindsdien nogal wat teleurstellingen moeten beleven en velen van hen hebben afgehaakt. Nu ver schijnt een nieuw boekje van Wim Oudshoorn over dat on derwerp, waarover hij niet zo heel veel schijnt te weten; hij moest zich in elk geval uit voerig laten voorlichten. De informatie kreeg hij van men sen die commerciële belangen hebben, met als gevolg dat Oudshoorn de schijn wekt niet geheel objectief te zijn. Bezwaren Waaruit die schijn blijkt? Neem pagina 11. Daarop staat welke bezwaren de traditio nele kweekmethode in grond heeft en welke voordelen hy drocultuur worden toebe dacht. Die bezwaren en voor delen staan opvallend op een rijtje gezet. De bezwaren té gen hydrocultuur zijn onop vallend in de tekst wegge werkt. En in dat simpele ali neaatje staat niet meer dan dat het prijsverschil (tussen 'watercultuur' en 'grondcul- tuur') wel verder zal dalen... Om misverstanden te voorko men: hydrocultuur heeft wel zeker voordelen, maar of die aantrekkelijker zijn dan die van de traditionele grondcul- tuur, valt nog te bezien. Voordelen De voordelen dan maar: het substraat (dat zijn de kleikor- rels waarin de wortels groei en) verteert niet; de kans op verzilting is gering; een te grote watergift is uitgesloten (als goed op de waterniveau- meter wordt gelet; minder vaak water en voedsel geven; de plant neemt steeds Een van de voordelen van hydrocultuur is dat substraat (dat zijjo, de kleikorrels waarin de wortels groeien) niet verteert, foto: Plurg. de juiste hoeveelheid water (en daarmee voedsel) op; goe de, soms betere) levenskansen voor de plant. Ongeschikt Maar éls de voordelen van hydrocultuur zo groot zijn, waarom worden dan toch meer potplanten in grond ge kweekt? Het antwoord is een voudig: er bestaan planten die domweg niet geschikt zijn voor hydrocultuur. Planten die een rustperiode doorma ken zijn ongeschikt en veel bloeiende planten zijn niet 'op water' verkrijgbaar. Alleen heel bepaalde planten komen in aanmerking voor hydrocultuur. In moderne kantoortuinen en in ont vangsthallen zie je sommige planten steeds weer op ver rijkt water leven. De Anthu- rium, Ficus, Hedera en Philo- Gelukkig maakt Oudshooijs het op pagina 29 weer goer Hij schrijft: „Het is beslist oir juist te veronderstellen dl. hydrocultuur een soort tovel middel is waardoor de plair ten te allen tijde goed groö en". Hydrocultuur is, indei(V daad, slechts een kweekmé thode die vooral wat water e voedsel toedienen betreL minder tijdrovend is daFL 'grond'-cultuur. Wie 'kwekaini op water' leuk vindt, zou zioj dit boekje kunnen aanschaf fen. Het biedt vrij veel eer> voudig opgediende in format! s en het overzicht van specifics ke hydro-planten biedt daajhlt bij enig houvast. bor bm Wim Oudshoorn: Hydrocu.i tuur; uitg. Zomer Kel.J ning, Ede. Prijs: 17,90.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6