olfoorlog verandert edrag van Amerika I EG terughoudend over vredesconferentie rak onderuit dank zij ligh-tech Kuwayts verzet n elitetroepen YS Sji'itische leider ontkent Iraanse hulp Lammers: „Kracht van VS is dat ze zo weinig weten' Vi IMBUITENLAND CcidócSouotmt DINSDAG 5 MAART 1991 PAGINA 5 fffCroonprins ie terug in Kuwayt a"elj[UWAYT-STAD De kroonprins Aan Kuwayt, sjeik Saad al-Abdulla is gisteren teruggekeerd in dozijn vorige week bevrijde land. De ens peik, die onlangs door de emir is be- ranu0emd tot tijdelijk bewindvoerder aag<fiet als opdracht binnen drie maan- pid^en de normale situatie in Kuwayt te 0 oherstellen, knielde bij aankomst op zijnet vliegveld bij Kuwayt-Stad en gen|uste de grond. De kroonprins bracht >P dje afgelopen zeven maanden in bal- >gez$ngschap door in Saudi-Arabië. Een Boljegeringswoordvoerder zei dat bijna ville 22 ministers inmiddels in Ku- terirayt terug zijn gekeerd. Kroonprins Al-Sabah van Kuwayt is als eerste vertegenwoordiger van de heersende familie teruggekeerd in zijn vaderland. Marine vindt 'eerste' mijn RIYAD Een Lynx-helicopter van het fregat Philips van Almonde heeft gisteren in het noordwestelijke deel van de Perzische Golf een drijvende Iraakse mijn gevonden. De lading is enkele uren later onschadelijk ge maakt met assistentie van personeel van de Belgische mijnenjager Myoso- tis. Het is de eerste keer dat een Ne derlandse eenheid in de Golf een mijn vindt. Sinds het begin van de Golfoorlog hebben de geallieerden al meer dan honderd keer beet gehad. Het gaat daarbij meestal om mijnen die losgeslagen zijn uit de mijnenvel den voor de Kuwaytse kust. Rafsanjani zoekt steun in Europa TEHERAN De Iraanse president Hashemi Rafsanjani heeft gisteren in een telefoongesprek met de Franse president Francois Mitterrand Frankrijk en andere Europese landen opgeroepen te helpen bij het herstel van de veiligheid in de Golf, maar hij waarschuwde tegen het „opleggen" van een regeling voor de regio. Rafs anjani zei dat „elk plan dat wordt op gelegd door buitenstaanders gedoemd is te mislukken". Teheran vreest dat de Verenigde Staten streven naar een permanente aanwezigheid in het Golfgebied en zoekt steun in Europa om de Amerikanen wat dit betreft te gen te houden. Pronk geeft Irak noodhulp DEN HAAG Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) stelt humanitaire nood hulp aan slachtoffers van de Golfoorlog in Irak ter beschikking. Hij heeft daartoe giste ren besloten na een gesprek met de plaats vervangend directeur van Unicef, Richard Jolly. Hoe groot het bedrag wordt, zal later in overleg met het kinderfonds van de VN worden afgesproken. De noodhulp wordt in eerste instantie verleend in de vorm van on derdelen voor de verwoeste waterzuiverings installatie van Baghdad en chemicaliën voor de zuivering van drinkwater. Verder kan een deel van de vijf miljoen gulden, die de bewindsman eerder beschikbaar stelde voor vluchtelingen in de Golfregio, worden be steed aan de opvang van vluchtelingen in Irak, Deze vijf miljoen zijn nog niet gebruikt. AMNESTIE VOOR DESERTEURS BAGHDAD Irak schenkt amnestie aan deserteurs, niet-opgeko- men dienstplichtigen en van verlof niet-terugge- keerde soldaten, aldus de Revolutionaire Com- mandoraad. Tot voor kort wachtte deserteurs het executiepeloton. De deserteurs hebben een week de tijd om zich te melden. Zondag bereik ten de geallieerde en Iraakse generaals een akkoord over een defi nitief staakt-het-vuren. I (Van onze correspondent Mare de Koninck) ASHINGTON Nu de ïolfoorlog Amerika met n gevoel van trots en •iomf heeft achtergela at, buigen politici en so- ologen in de VS zich |ver de gevolgen die het lilitaire succes op termijn ;an krijgen voor het in- rne Amerikaanse karak- t en voor het gedrag ran Amerika in de we- eld. duidelijk worden hoezeer pre sident Bush zijn eigen binnen land heeft verwaarloosd. „Als Bush de Golfoorlog had geleid op de manier waarop hij de binnenlandse politiek leidt, dan had Saddam Husayn nu met zijn leger in Rome ge- Verrechtsing otc ir - )e speculaties vormen een reed scala van soms zeer te- enstrijdige denkbeelden. ommigen vrezen een Ameri- crejaanse overmoed die het land /erza^ verleiden tot meer oorlo- en in de toekomst. Anderen oorzien juist een extra vrede- evend Amerika, dat zich nu ïinder bewapening kan ver- orloven en zijn binnenlandse roblemen kan gaan aanpak- en. In de Golf stelde de overheid ichzelf een doel, mobiliseerde een half miljoen burgers oor en voerde het project erfect uit. De Amerikanen nooit in het prestatiever- ïogen van de overheid heb- 1 1 en geloofd, moeten zich nu 1 1. aan afvragen: waarom kan de *Maat dat ook niet op het ter- van onderwijs, infrastruc- •Jsch Congreslid uit West-Vir- ^Jginia. Volgens Wise zal nu pas zÊT Barney Frank, Democraat uit Massachusetts, verzet zich te gen het overheersende idee dat er niet veel meer op De fensie bezuinigd zal worden nu de Golfoorlog de Amerika nen zo goed heeft gesmaakt en er een soort nieuwe militaire cultus in het land is ontstaan. „Het gemak van de overwin ning in de Golf zou ons een gevoel van toegenomen veilig heid kunnen geven. De eenzij digheid van de strijd tegen een van de grootste legers van de wereld toont aan dat we een enorme overkill hebben, een reusachtige veiligheidsmarge. We kunnen dus met heel wat minder af". William Galston, hoogleraar politiek aan de Universiteit van Maryland, verwacht als gevolg van de Golfoorlog een versterking van „de waarden van de werkende klasse" in de Amerikaanse samenleving. Die waarden zijn volgens Gal ston vaderlandsliefde, zelfdis cipline in plaats van zelfex pressie, respect voor autoriteit in plaats van kritiek en de overtuiging dat jouw land ge lijk heeft. Die ontwikkeling hoeft niet alleen maar ver- rechtsing te betekenen, want het kan ook uitlopen op een versterkte arbeidersbeweging die het doel van sociale recht vaardigheid gaat nastreven. Concurrenten Vooruitstrevende politici pro beren dan ook de overwinning op Irak, die op het conto komt van de conservatieve Republi keinse regering-Bush, om te zetten in een politieke bewe ging die de aandacht vestigt op de sociale en technologische krachten van Amerika's groot ste commerciële concurrenten in de wereld: Japan en Euro pa. William Benett, die diverse ministersposten bekleedde in de regeringen-Reagan en - Bush, is als conservatief niet zo beducht voor zo'n oorlogsef fect. Hij meent dat de krijgs macht geenszins model zal gaan staan voor een collecti- vistische samenleving, omdat militaire en sociale uitdagin gen nu eenmaal onvergelijk baar zijn. „Er bestaat geen bin nenlands politiek equivalent voor een Patriot die een Scud uit de hemel schiet", aldus Be nett. Hij denkt dat de huidige conservatieve Amerikaanse samenleving, ondanks zijn binnenlandse sociale tekortko mingen, nu meer dan ooit het morele model zal worden voor de rest van de vrije wereld. De meeste denkers in de VS zijn het erover eens dat Ame rika nu zijn Vietnam-syn- droom heeft afgeschud. Dat geldt zowel voor Vietnam-ve- teranen persoonlijk, die thans delen in het algehele eerher stel voor de militair als voor de Amerikaanse politiek. Jim Cooper, een conservatief Democraat uit Tennessee die ook voor de Golfoorlog al voor het gebruik van geweld tegen Irak stemde, denkt zelfs dat er een Tweede Amerikaanse Eeuw aankomt van hernieuw de politieke en militaire domi nantie van de VS in de we reld. Geen wondermiddel Heel wat vooraanstaande Amerikanen vinden de nieu we spirit in het land maar ver ontrustend. David Boaz van de progressieve denktank Cato Institute meent: „Het is duide lijk dat we de drempel om een nieuwe oorlog te beginnen hebben verlaagd. Dat is uiterst gevaarlijk. Het is te hopen dat onze geallieerden ons in 'de toekomst in bedwang zullen houden". Democraat John Lewis uit Ge orgia is het met Boaz eens. „Ik hoop dat we niet gewend ra ken aan het idee dat oorlog voortaan gemakkelijk is. Oor log is echter geen wondermid del. Dat zie je nu al in Irak, in Kuwayt en in het hele Golfge bied. Er komen daar in het kielzog van de oorlog krachten los die onvoorziene gevolgen hebben, ook voor de geallieer de overwinnaars". De Republikeinse senator Ri chard Lugar echter meent dat de Golfoorlog Amerika nu wel degelijk de kans geeft zich meer op de eigen kwalen dan op die van de buitenwereld te concentreren. Lugar komt uit Indiana. Hij zegt: „De mensen in mijn staat denken opeens heel anders over hun eigen land. Nee, de problemen zijn niet veranderd, maar de spirit om er iets aan te doen wel". ,Aïj*MtuiÊÈ#!iS Olieputten Olie-experts schatten dat het wel drie jaar kan duren voordat de laatste brandende olieputten in Kuwayt geblust zijn. Een Ameri kaanse Chinook-helikopter maakt hier 'bij daglicht' een verkenningsvlucht. foto: epa BRUSSEL De twaalf EG- landen stellen zich steeds te rughoudender op als het gaat om het snel bijeenroepen van een vredesconferentie over het Midden-Oosten. Steeds meer Europese landen staan op het standpunt dat de Arabische landen zelf het voortouw moeten nemen als het om vre desinitiatieven voor de regio gaat. Bovendien zijn de Euro pese landen zeer beducht voor het eventueel mislukken van een vredesconferentie, zeker als die met overgrote haast bij een wordt geroepen. Vooral de positie van de Palestijnen en de PLO is op dit moment te weinig duidelijk om tot een gesprek te komen dat enig uit zicht op succes biedt. De EG- landen besloten de economi sche sancties tegen Kuwayt op te heffen en alleen nog het handelsembargo tegen Irak te handhaven. Ook besloten de ministers van buitenlandse za ken economische hulp te ver lenen aan Israël en de Bezette Gebieden om de gevolgen van de Golfoorlog te helpen onder vangen. Voorts zal deze week een hoge delegatie van de EG bezoeken brengen aan Syrië en Libië, in een Europese po ging stabiliteit en veiligheid in het Midden-Oosten te bewerk stelligen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker begint donderdag aan een rondreis door het Midden-Oos ten. Vrijdag wordt hij ver wacht in Saudi-Arabië en ver volgens zal hij Egypte, Turkije, Israël, Syrië en de Sovjetunie aandoen om met de leiders van die landen de nasleep van de Golfoorlog te bespreken. Ondertussen zal de Ameri kaanse president George Bush volgende week donderdag zijn Franse ambtgenoot Francois Mitterrand ontmoeten op het eiland Martinique. [UWAYT-STAD/BAGHDAD Met een draagbare satelliet- a^ejelefoon heeft het verzet in -uwayt gedurende zeven t dt ïaanden bezetting door het n ''raakse leger constant contact nderhouden met een geal- eerde militaire ihahran in Saudi-Arabië. Tij- een luchtaanval op een n 'raaks konvooi vorige week d ïformeerde een verzetsstrij- ™er die de Iraakse terugtocht jade sloeg, via deze telefoon ÜJ et geallieerde commando het verloop van de lucht- en de commandanten aven op hun beurt de infor- latie direct door aan de pilo- r/iöSft. out 'OOI s relet resultaat van deze hunicatie was volgens de inó Amerikanen vernietigend oor de Irakezen. Duizenden litgebrande militaire voertui- t [en en luxe-wagens die de Ira- an ezen hadden gestolen ver- Jerren nog steeds de weg. [onderden, misschien wel uizenden Iraakse soldaten de dood bij de^ geal- eerde luchtaanval, lechts een van de vele voor- leelden van de high-tech mo gelijkheden waarmee het Ku waytse verzet was uitgerust en de strijd aanbond tegen de Ira kezen. De verzetsmensen maakten gebruik van onder meer computers, autobommen, satelliet-telefoonverbindingen en draagbare raketlanceerders. Volgens de koninklijke ver zetsman Al-Sabah werd op 2 oktober een Iraaks passagiers vliegtuig uit de lucht gescho ten met een luchtdoelraket kort nadat het was opgestegen vanaf de luchthaven in Ku wayt-Stad. Alle inzittenden zouden om het leven zijn ge komen, onder wie 126 militai re officieren. Met trots draagt Al-Sabah weer zijn uniform nu alle Ira kezen weg zijn. Volgens hem namen zo'n 1800 Kuwayters deel - aan het gewapende ver zet, georganiseerd in eenheden van vijf tot tien personen. Elitetroepen VS Amerikaanse elitetroepen, be staande uit ruim 3000 man schappen, hebben voor en na het uitbreken van de Golfoor log speciale missies in Irak uit gevoerd zoals verkennings tochten, reddingsacties en het verrichten van spionage en sa botagedaden. De Washington Post meldde gisteren, dat de commando's bij sommige mis sies wel 250 kilometer op Iraaks grondgebied zijn door gedrongen, aan gevangenne ming ontkomend door zich öf te verbergen óf zich voor te doen als bedoeïen. Zij hebben een groot aantal objecten ver nietigd of onschadelijk ge maakt, merktekens achterge laten op strategische doelwit ten, militaire kampementen geobserveerd en acht Ameri kaanse piloten die boven Irak waren neergehaald opgehaald. Een Amerikaanse functionaris vertelde dat „het razendknap- pe werk" van de elitetroepen bij het onschadelijk maken van lanceerinstellingen voor Scudraketten er in belangrijke mate toe heeft bijgedragen Is raël ervan te overtuigen zich afzijdig te houden van het oor logsgebeuren. Een van de grootste successen behaalden de elitetroepen aan het begin van de laatste oorlogsweek toen zestien Scud-lanceerin- stellingen dank zij hun speur werk door de Amerikaanse luchtmacht konden worden vernietigd. (Vervolg van de voorpagina) BAGHDAD De sji'iti- sche leiders hebben de bevolking in het zuiden opgeroepen de opstande lingen te steunen. Hakim benadrukte dat de op stand gedragen wordt door het volk. Een Franse televisiezender be richtte dat de sji'iten (54 pro cent van de Iraakse bevolking) worden gesteund door het sji'i- tische Iran. Vluchtelingen uit Basra zeiden dat ongeveer 3000 Iraniërs meevechten. Ha- kim ontkende echter dat Iran een paramilitaire eenheid zou hebben gestuurd van 1500 Kurden en 1500 sji'iten om het regime van Husayn omver te werpen. Vluchtelingen die in Kuwayt en Iran aankomen zeggen dat sji'itische funda mentalisten een „Islamitische Revolutie" voeren, zoals deze ook in de jaren tachtig in Iran plaatsvond. In het noorden voeren Kurdische verzetsstrij ders aanvallen uit op veilig heidstroepen van de regerende Ba'athpartij. Volgens woord voerders van de Democrati sche Partij van Kurdistan (DPK) in Parijs en Londen zijn sinds vorige week woens dag zeker vijftig aanvallen uit gevoerd. „Wij hebben niet ge wacht op de sji'iten om te pro fiteren van de chaos die heerst in de noordelijke steden", al dus de woordvoerder van DPK, Jof. De Kurden zijn bang om inge nomen steden te noemen, om dat zij nog steeds het bombar dement met chemische wapens op de Kurdische stad Halabja niet vergeten zijn, waar in 1988 zeker 4000 mensen om kwamen. Niet blij Een Iraaks vluchtelingetje in Safwan moet de kofferruimte van een wagen delen met enkele schapen. Maar het kind lijkt nauwe lijks geïnteresseerd in de lieve dieren. Ook van de lepel met" Amerikaans blikvoer lijkt het vluchtelingetje niet te kunnen genie- )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MEXICAANSE AFGODSBEELD d IN839 Weer zwijgt Diaz. „Dat is de geschiedenis van Huitzilo- >e ochtli", zegt hij, „meer weet ik er niet van, want niemand weet vat er met de „Fortuna" is gebeurd. Het schip is nooit in Sout- ampton aangekomen". Ze zijn binnen gaan zitten, want de zoe- Mexicaanse nacht is gevallen. „Een merkwaardig verhaal, sig- ir Diaz", zegt Rob ten slotte, „maar nu is het de beurt aan mij. ik kan u vertellen wat er met de „Fortuna" is gebeurdl" defoant i Diaz is uitermate verrast, maar Rob vertelt hem hoe hij op reis naar Pinguinland van Lupardi het wrak van de „Fortuna" heeft gevonden. Het journaal heeft hij destijds meegenomen. Hij slaat het open en leest: „Op 21 oktober vertrokken van Valparaiso naar Southampotn rond Kaap Hoorn. Matige zeegang. Wind Z.W. ten W. Alles wel aan boord". Gespannen luistert Diaz toe, want zal het geheim van de god der Azteken nu worden onthuld? Kuwayt: VS voorrang WASHINGTON Bij het plaatsen van orders voor de wederopbouw zal Kuwayt voorrang geven aan Ameri kaanse, Britse en Franse be drijven. De ambassadeur van Kuwayt in de Verenigde Staten, Saud Nasir al-Sabah, verklaarde gis teren in Washington: „We ver strekken niet de opdrachten aan degene die de laagste prijs' vraagt. Ons beleid is erop ge richt onze vrienden niet te vergeten die ons in tijd van nood bijstonden". Andere vrienden, maar met „minder voorrang", zijn Nederland, Ita lië, België, Canada, Grieken land, Denemarken, Noorwe gen en Spanje. LEIDEN Veel Ameri kanen zien met het einde van de Golfoorlog een nieuw tijdperk gloren. Maar de Leidse hoogle raar in de geschiedenis en cultuur van de Verenigde Staten, dr. Alfons Lam mers, kan deze euforie niet delen. „Dat president Bush juist nu met het idee van een Nieuwe Wereld orde op de proppen komt vind ik tamelijk arrogant. Zeker omdat hij altijd heeft gezegd niet in „grote visies" te geloven", zegt de historicus. Sceptisch is Lammers nog al tijd. Ook over het naoorlogse optreden van de Amerikanen. „James Baker, de minister van buitenlandse zaken, heeft al te kennen gegeven geen enkel idee te hebben hoe de proble men in het Midden-Oosten moeten worden aangepakt. En dat baart me toch wel zorgen". Maar vraagtekens zet de Leid se wetenschapper vooral bij de „Nieuwe Wereldorde" die Bush voorstaat. „Wat is dat, die Nieuwe Wereldorde? Bush heeft nooit duidelijk gemaakt wat hij daarmee bedoelt. Er gebeuren momenteel zoveel onverwachte dingen in de ge schiedenis dat Bush niet moet doen alsof hij de schepping nog eens kan veranderen". De Golfoorlog had volgens de hoogleraar niets te maken met een visionair beleid. Zeker niet als die wordt gevoerd door een president als George Bush. „Ik heb weieens gedacht dat Carter, hoe slecht hij als president ook was, in elk geval originelere ideeën had dan Bush. En de huidige president haalt het bijvoorbeeld ook niet bij Woodrow Wilson. Die sprak voortdurend over zijn nieuwe wereldorde (Wilson was grondlegger van de Vol kenbond, de voorloper van de Verenigde Naties). Maar hij was dan ook een intellectueel, een denker en dat is Bush he lemaal niet". De huidige Amerikaanse pre sident is volgens Lammers een pure manager. „De Golfoorlog is ook een schoolvoorbeeld van crisis-management. Bush heeft gekozen voor een kei harde opstelling en enorme ri sico's. Vanuit zijn standpunt begrijpelijk. Bush wilde zich zelf bewijzen en laten zien dat de Verenigde Staten helemaal terug zijn als wereldmacht. En hij heeft goed gegokt. Maar ik blijf van mening dat de Iraak se agressie hem op dat mo ment heel goed uitkwam. Hij kon laten zien toch een sterke president te zijn, ondanks zijn weinig krachtdadig binnen lands beleid". De Verenigde Staten waren volgens Lammers het enige land die in deze. crisis precies wisten wat het wilde. Maar dat is eenmalig en geen uitgangs punt voor nieuw beleid. „Deze situatie was uniek. Behalve de Verenigde Staten, waren de grootmachten niet in staat alert te reageren. De Europese politieke samenwerking staat nog in de kinderschoenen, Duitsland heeft problemen met de eenwording en de Sov jetunie verkeert in de ernstig ste crisis uit haar bestaan". Zendingsdrang Het optreden van Bush in de Golfoorlog past volgens de Leidse hoogleraar in het tradi tionele beleid van de Verenig de Staten. „Het is een voor beeld van de oude zendings drang, van het idee: iemand moet het doen in de wereld en wij zijn daartoe voorbestemd. Want als wij er niet waren zou de wereld er heel wat slechter uitzien". Dit simplisme is volgens Lam mers juist de stimulerende kracht van de Verenigde Sta ten. „Want als je al die proble men zou onderkennen, ben je eerder geneigd niets te doen. De Amerikanen interesseren zich echter niet voor de ge compliceerdheid in bepaalde regio's en weigeren zich te verdiepen in andere culturen. Dat is enerzijds logisch vanuit hun positie als supermacht. Maar anderzijds bijzonder ego centrisch en egoïstisch. De Amerikanen zijn diep over tuigd van hun morele gelijk en eigen goedheid. Zo pasten ze na 1945 domweg hun politiek stelsel toe op de samenleving van Japan. En zo konden ze zich nu, massaal, achter hun president scharen als die zegt dat een slechterik of een bruut regime moet verdwijnen". FRANS BOTHOF

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5