Geweld in Golf gerechtvaardigd, maar proportionaliteit raakte zoek Verkiezingen kunnen Nepalese christenen meer vrijheid brengen CeidócSouomit brieven van lezers kerk wereld ESJ probeert door samenwerking overheidssubsidie te krijgen nT CcidócSommit to GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSoiciout DINSDAG 5 MAART 1991 PAGINA 2 Tucht tegenover homoseksuelen opnieuw in hervormde synode aan de orde STELLENDAM De Provinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland heeft besloten een gravamen (ernstig bezwaar) over de manier waarop hervormde kerkeraden moeten omgaan met tuchtmaatregelen tegen homoseksuelen, door te sturen naar de hervormde synode. Diaken A. W. de Ronde uit Stellendam, oud-synodelid, heeft dit bezwaarschrift ingediend omdat hij „graag duidelijkheid wil over deze kwestie". De synode aanvaardde in juni 1989 een motie waarin tucht maatregelen tegen homoseksuelen uitsluitend op grond van hun seksuele geaardheid werden afgewezen. Nadat hierop vooral van de zijde van de Gereformeerde Bond, de rechter vleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk, felle kritiek was geuit, matigde de synode in november 1989 de uitspraak. De synode adviseerde kerkeraden „uiterste terughoudendheid" te betrachten bij het nemen van tuchtmaatregelen tegenomosek- suelen. Diaken De Ronde zegt de onduidelijkheid weg te willen nemen die momenteel in de kerk leeft. Kortgeleden werd bekend dat de generale commissie voor het opzicht, de hoogste juridische instantie van de hervormde kerk, een maatregel tegen een ho moseksueel heeft gehandhaafd. In andere gevallen kreeg de kerkeraad opdracht de tucht te heroverwegen. Ook volgens de voorzitter van de Provinciale Kerkvergadering Zuid-Holland, ds. T. Zevenbergen, is duidelijkheid over de kwestie gewenst. Het bezwaarschrift kan pas in juni door de synode worden be handeld- Lenen is twist kopen Indiaas gezegde PROF. H.M. DE LANGE: UTRECHT Het ge bruik van geweld door de geallieerden in de Golf oorlog was tot op zekere hoogte te billijken vooral na wat bekend is gewor den is over de gruwelen die de Irakezen in Ku- wayt hebben aangericht. Dit betoogde dr. H. M. de Lange, vertegenwoordiger van de Raad van Kerken in Nederland op een studie bijeenkomst van Pax-Christi over de Golfoorlog. Wel vond hij dat de 'proportionaliteit' van de strijdmiddelen volko men uit het zicht was geraakt, vooral in de laatste dagen van de oorlog. De Lange, oud hoogleraar sociale ethiek aan de Rijksuniversiteit Utrecht, meende dat „hij niet de vrij heid had om de politici in de steek te laten". De oorlog was door Irak begonnen met de bezetting van Kuwayt. De vraag die ter discussie staat is hoe het tegengeweld (dat van de geallieerden) beoordeeld moet worden. De Lange werd in deze opvat ting bijgevallen door mgr. R. Bar van Rotterdam. Deze wees op de unanimiteit waar mee de leden van de Verenig de Naties in het Golfconflict zijn opgetreden Hij pleitte ook voor versterking van het gezag van de Verenigde Na ties precies zoals de pausen na de Tweede Wereldoorlog heb ben gedaan. Ds. W. van der Zee van de Nederlandse Raad van Ker ken zei van het conflict in de Golfoorlog 'een enorme kater' te hebben overgehouden. Hij vindt dat de kerken zich moeten bezinnen over de vraag over de macho-manier waarop wij met elkaar om gaan. Drs. A.H. van Iersel, weten schappelijk medewerker van het Militaire Pastoraal cen trum in Amersfoort die eerder dit jaar op instigatie van bisschop Bèir een paper had samengesteld over de rechtvaardige oorlog stelde op de bijeenkomst dat de de mili taire interventie van de geal lieerden niet legitiem was. Hij plaatste vraagtekens bij de kwaliteit van de besluitvor ming in internationaal ver band en de steun die Neder land daar aan gegeven heeft. Weliswaar was er volgens hem sprake van een recht vaardige zaak. „Maar dat is alleen noodzakelijke maar niet voldoende legitimatie van een militaire interven tie". Hij vroeg zich af of het gerechtvaardigd was dat alle Iraakse claims steeds catego risch waren verworpen en plaatste vraagtekens bij de volkenrechtelijke procedure rond resolutie 678 en de toet sing van de eerdere sancties. De uitputting van de vreedza me middelen kon bij gebrek aan toetsing door de veilig heidsraad niet worden vastge steld. Over de effecten van de geal lieerde interventie maakte hij zich eveneens zorgen, want misschien is er in het Midden- Oosten wel een soort tweede Versailles gecreëerd, hetgeen weinig goeds belooft voor de toekomst. Van Iersel betoogde ook dat de discussie opnieuw had ge leerd dat het CDA zich ver vreemd heeft van de vredes- discussies in de kerken. Hij verbaasde zich er over dat er in het CDA nauwelijks of niet gediscussieerd is over de Ne derlandse betrokkenheid bij het Golfconflict. Mevrouw mr. Elisabeth Schmitz, vice-voorzitter van Pax Christi, verklaarde niet principieel tegen alle geweld te zijn, maar in plaats van rechtvaardige oorlog („dan Prof. dr. H.M. de Lange FOTO: CEES VERKERK draait er iets in mijn maag om") liever te willen spreken van rechtvaardige verdedi ging. Zij kon zich vinden in de suggestie van D66-senator Hanneke Gelderblom om een christenen, joden en moslims gezamenlijk te laten studeren naar de religieuze bronnen over de rechtvaardige oorlog. Politiek begin conferentie Midden-Oosten Van onze correspondent Aard Heering ROME Met een zeer politiek getinte speech heeft de paus gistermid dag een tweedaagse aan het Midden-Oosten gewij de bisschoppenconferen tie geopend. De deelnemers zijn afkomstig uit alle bij de Golfoorlog be trokken landen: de voorzitters van de Amerikaanse, Britse, Franse, Italiaanse en Noord- afnkaanse bisschoppenconfe renties en de zeven patriar chen uit het Midden-Oosten deel, onder wie de Iraakse kerkleider Raphaël I Bidawid. De door de paus voorgezeten vergadering zal de mogelijk heden bespreken om in het gebied tot een duurzame vrede te komen. In zijn toe spraak noemt de paus daar voor vier noodzakelijke voor waarden: respect voor de on afhankelijkheid van andere staten, de oplossing van de cennia oude problemen, regu- liering van alle vormen van wapenhandel en regionale ontwapeningsakkoorde. „Al leen als daaraan is voldaan, kunnen Irak en zijn buren, Is raël, Libanon, het Palestijnse volk en de Cypri ten vreed zaam naast elkander leven." Het is de bedoeling, dat de bisschoppen bij hun wereldlij ke leiders verslag uit zullen brengen om zo de totstandko ming van een internationale conferentie voor het Midden- Oosten te bespoedigen. Maar een minstens zo belangrijk doel is de verdediging van het christendom in het Midden- Oosten. In de 21 staten van de Arabische Liga leven 12,3 miljoen christenen, van wie 4,6 miljoen katholieken, op een totale bevolking van 198 miljoen. In veel daarvan gaat de minderheidspositie met waarachtige discriminatie ge paard. „Ik mag niet zwijgen over het feit dat er vandaag de dag nog landen zijn, waar een christelijke gemeenschap zich niet kan vestigen en haar geloof niet vrij kan belijden. Ik denk daarbij in het bijzon der aan Saoedi-Arabië.", zei de paus in zijn toespraak. Verder maakte hij duidelijk dat de problemen in de Gol fregio niet los gezien kunnen worden van de ongelijke ver deling van goederen in de we reld. De paus pleitte voor een nieuwe economische wereld orde die een einde maakt aan de opeenhoping van goederen bij sommigen en de egoïsti sche uitbuiting van de aardse hulpbronnen. Er is het Vaticaan vooral veel aan gelegen om de indruk weg te werken, dat de Golf oorlog door christenen tegen moslims zou zijn gevoerd. „Er is van een godsdienstoorlog geen sprake en daarom kan er ook geen 'heilige oorlog' ko men, omdat de waarden van broederschap en vrede, die voortkomen uit het geloof in God, juist oproepen tot begrip en dialoog", was daarom zijn hoopvolle conclusie. ZEIST De Evangeli sche School voor Journa listiek (ESJ) in Amers foort en de protestants- christelijke sociale acade mie De Vijverberg in Ede hebben een samenwer kingsovereenkomst gete kend. Dat heeft H. J. Beens, voorzitter van het bestuur van de Evangeli sche Hogeschool, waar van de ESJ deel uit maakt, meegedeeld. De Vijverberg zal bij de over heid subsidie aanvragen voor de ESJ, die wel door de over heid is erkend, maar geheel afhankelijk is van giften uit de orthodox-protestantse ach terban. Beens vindt samen werking een „volstrekt logi sche stap". „Het is niet fair om mensen zelf een school te laten financieren, als de over heid wettelijke subsidiemoge lijkheden biedt. Dat druist te gen elke vorm van logica in". Volgens Beens duurt het ech ter nog zeker een jaar of vijf, voordat de geplande bestuur lijke samenwerking een feit is. Hij verwacht dat enkele le den van het bestuur van de ESJ deel zullen gaan uitma ken van het bestuur van De Vijverberg. Enkele maanden geleden had de Evangelische Hogeschool met grote interne moeilijkhe den te kampen. De nu aange kondigde samenwerking staat daar helemaal los van, zegt Beens. Er is al wel eens eerder over samenwerking tussen de ESJ en De Vijver berg gedacht, maar die voor nemens liepen toen op niets uit. De ESJ blijft naar alle waar schijnlijkheid gevestigd in Amersfoort. De theologische opleidingen blijven zelfstan dig voortbestaaan, zij het fors afgeslankt en onder andere naam. Evangelische School voor Theologie (EST). Het bestuur heeft onderdak gevonden voor de studenten van de lerarenopleiding ge schiedenis en maatschappij leer aan de christelijke hoge school De Driestar in Gouda. Ds. Visser pleit voor beleid N oordaf rikaanse illegalen ROTTERDAM Er moet een beleid komen dat is gericht op het toe nemende aantal illegalen uit Noord-Afrika. Rotter dam moet in dat beleid het voortouw nemen. Do minee Hans Visser, direc teur kerkelijke sociale ar beid in Rotterdam en stu wende kracht achter de opvang van asielzoekers .en daklozen in de Maas- stedelijke Pauluskerk, wil zich de komende tijd sterk maken voor dat be leid. Visser zei dit maandagavond tijdens een forumavond van het Humanistisch Verbond Rotterdam-Rijnmond over het asielbeleid. Volgens hem neemt het aan tal illegalen uit Noord-Afri ka, in het bijzonder Marok ko, de laatste jaren sterk toe. De groep Marokkanen is te groot geworden voor de spe ciale opvang zoals die wordt gegeven. De illegalen, die geen asiel vragen, houden zich volgens Visser onder meer staande door kleine criminaliteit zoals diefstal en koeriersdiensten voor drugs handelaren. Visser vindt dat de betrok ken illegalen een tijdelijke verblijfsvergunning moet worden verstrekt. Ze mogen niet de kans krijgen te cri minaliseren. Aan het geven van de vergunning mogen best scherpe voorwaarden gesteld, aldus ds. Visser. ZEIST Met spanning zien de 50.000 christenen in Nepal uit naar 12 mei. Dan worden er parle mentsverkiezingen ge houden en van de uitslag hangt de verdere ontwik keling van hun geloofs vrijheid voor een groot deel af. Afhankelijk van wie er aan de macht komt, zal de grond wet op het gebied van gods dienstvrijheid al dan niet ver soepeld worden. In de huidige situatie is het nog steeds ver boden van godsdienst te ver anderen in dit vlakbij India gelegen hindoe-koninkrijk. Ds. Robert Karthak is een van de weinige full-time pre dikanten onder de christenen in Nepal, die nog geen half procent van de bevolking uit maken en verdeeld zijn over 350 verschillende gemeenten. Sommige groepen zijn in Ne derlandse ogen het woord 'ge meente' wellicht nauwelijks waard; ze bestaan uit hoog stens zeven of acht personen. Ds. Karthak zelf is voorgan ger van een van de grootste en tevens oudste kerken, een gemeente in de hoofdstad Kathmandu, die in 1957 ge sticht is en ruim zeshonderd leden heeft. Tot 12 maart ver blijft ds. Karthak in Neder land op uitnodiging van de zendingsorganisatie Interser- ve/BMZG uit Zeist. Veertig jaar „Het christendom heeft een geschiedenis van nog maar veertig jaar in Nepal. Paters maakten in de achttiende eeuw ongeveer vijftig bekeer lingen in de Kathmandu Val lei, maar zij werden als groep verbannen. Ze gingen in In dia wonen en 'verdwenen' toen uit het gezichtsveld. In het begin van deze eeuw kwa men er zo nu en dan Nepalese christenen die in de Indiase provincie Darjeeling woon den, naar Nepal, maar ook zij werden verbannen. Alleen de zendelingen in de steden langs de grens van India en Nepal hadden kans Nepalezen met het evangelie in aanra king te brengen. Als deze laatsten naar de Indiase ste den reisden voor bij voor beeld handel", vertelt ds. Karthak. Ook de bekende Indiase pre diker Sadhu Sundar Singh deed eenmaal Oost-Nepal aan op doorreis naar Tibet, maar hem stonden eveneens marte lingen en uitzetting te wach ten. Al met al waren er in 1960 slechts 25 christenen. De groei van 25 naar 50.000 in een periode van dertig jaar mag dan ook wonderlijk he ten. „Vóór 1950 was Nepal he lemaal een gesloten land", al dus ds. Karthak. „De koning had absoluut niets te zeggen, maar hij besloot in 1951 naar de macht te grijpen Zendelin gen waren vanaf die tijd wel kom in Nepal, mits ze zich be perkten tot sociaal en medisch Maar ook in die jaren bleef Nepal een (hindoe)koninkrijk, waarin weinig ruimte was voor christenen, moslims en boeddhisten om hun geloof te beleven. „Omdat Nepal de enige hindoe-natie ter wereld is, wilde de koning dat zo houden", aldus ds. Karthak. „Christenen waren buitenge sloten in deze maatschappij, buren negeerden hen. Dit le ven als 'outcast', verschoppe ling, was erg moeilijk voor Bovendien stonden er gevan genisstraffen op verandering van godsdienst, één jaar voor wie zelf christen werd, een jaar voor wie een ander be keerde en zes jaar voor wie anderen doopte. "Dit was vastgelegd in de grondwet". Democratie Nepal is nu een democratie en een meerpartijen-systeem is toegestaan De grondwet werd zodanig gewijzigd dat het niet-hindoes toegestaan is hun eigen geloof openlijk te bele ven, maar men mag nog steeds niet van godsdienst veranderen. Daarom zijn de komende verkiezingen, de eerste in vele jaren, zo be langrijk voor de Nepalese christenen. „We zijn maar een hele kleine minderheid en kunnen geen politieke factor van betekenis worden", aldus ds. Karthak, „maar we kun nen wel druk uitoefenen, sa men met de boeddhisten en de moslims, voor versoepeling van de grondwet". „In het afgelopen jaar heb ik 117 mensen in onze kerk ge doopt Zo gaat dat ook in an dere kerken. Veel mensen ko men naar ons toe en zeggen dat ze meer over het christen dom willen weten en bekeren zich tot de Here Jezus Chris tus. We moeten wel zeer voorzichtig zijn, omdat beke ring nog steeds illegaal is". Een probleem is dat een groot deel van de bevolking, rond de tachtig procent, analfabeet is. Het Nepalese bijbelgenoot schap werkt aan een nieuwe bijbelvertaling in de belang rijkste taal, het Nepali (de be staande vertaling uit 1914 is zeer verouderd), maar alfabe tisering is van minstens even groot belang. Er zijn 76 ver schillende taalgroepen in Ne pal. ANNELIES BARTH Vrije besteding kinderbijslag ONDER het mom van efficiency en minder omslachtige bu reaucratie voor het publiek wil minister Ritzen van onder wijs en wetenschappen laten onderzoeken of de zogeheten les- en cursusgelden niet via de kinderbijslag kunnen wor den geïnd. Een slimme truc van de minister, want zo zou hij ervan verzekerd zijn dat notoire wanbetalers onder de ou ders van schoolgaande kinderen toch het verschuldigde be drag voldoen en zo'n opzet is uiteraard gunstig voor de on derwijsbegroting. Toch moet staatssecretaris Elske ter Veld van sociale za-L ken en wetenschappen, die inmiddels al voor dit 'onderwijs- karretje' is gespannen, er maar niet mee akkoord gaan. Im mers, kinderbijslag is bedoeld voor elementaire voorzienin gen die ten goede komen aan het kind en daarbij is niet in de eerste plaats gedacht aan lesgeld, maar eerder aan nieuwe schoenen of kleding. In het streven naar meer efficiency is het kabinet bereid tot vergaande maatregelen. Meer doelmatigheid, zo stelden pre mier Lubbers en minister Kok bij de presentatie van de Tus senbalans, levert aanzienlijke besparingen op. Volgens minis ter Ritzen zou de door zijn departement bedachte constructie voor de inning van les- en cursusgelden veel ambtelijk werk overbodig maken en dus ook besparingen opleveren. MAAR op voorhand alvast het les- en cursusgeld aftrekken i van de kinderbijslag lijkt ons een toch wat al te ver gaande maatregel die de ouders van de kinderen, om wie het tenslot te gaat, te zeer beperkt in hun keuze bij de besteding van 1 driemaandelijkse uiterst welkome extraatje. Flitstrein langs Den Haag INSTEMMENDE en afkeurende reacties volgden gisteren ir Zuid-Holland op het besluit van het kabinet om de planologi sche procedures te beginnen voor een TGV (train a grand* I vitesse) of in gewoon Nederlands een HST (een hoge snelheidstrein) tussen Amsterdam en Antwerpen. Hoe te genstrijdig het op het eerste gezicht ook lijkt: in beide reac ties kunnen we ons goed vinden. Vooropgesteld dit: het is een goede zaak dat het kabil net beseft dat ons land de volgende eeuw geen uithoek vaif Europa mag worden en dat het noodzakelijk is optimale mol®' gelijkheden te scheppen om de distributiefunctie die ons lanJ vanouds heeft te kunnen behouden. Aansluiting op het Eurof pese net van hoge-snelheidstreinen is daarvoor een voortrf waarde Het stemt tot tevredenheid dat het kabinet dit onjjk derkent. De zorg voor het milieu vereist dat economische ontwikki lingen onze samenleving niet onevenredig zwaar belasten. Int dit licht juichen we het met de Zuidhollandse MilieufederatietE] toe dat straks gekozen wordt voor een tracé dat het groene hart van de Randstad met rust Het kabinet wil een definitieve keuze tussen een tracé terP westen van Zoetermeer en ten oosten van Leidschendamu danwel een verhindering ten oosten van Zoetermeer erj^ langs Hazerswoude laten afhangen van de financieringsmo-i gelijkheden. In beide gevallen dreigen de natuurgebieden bjme] Leiden, waaronder de Kager Plassen in het gedrang te kt men. Daarom pleit alles voor een traject langs de bestaanq)E] spoorlijnen. Het grote voordeel daarvan is tevens dat Da 0jj( Haag halteplaats kan blijven. Het gemeentebestuur van Den Haag en de plaatselijke Ka- lirr mer van Koophandel hebben gisteren begrijpelijk teleurge steld gereageerd op de beslissing van het kabinet Den Haagbrti vooralsnog te passeren. Dat de Residentie direct aansluiting moet krijgen en houden op het Europese net van hoge-snel- aij heidstreinen zou eigenlijk buiten kijf moeten staan. In Denaag Haag zetelen de regering en tal van internationaal gerichte!) h instellingen, organisaties en bedrijven die straks ongetwijel druk gebruik zullen maken van de HST. De Tweede-Kamer fractie van het CDA heeft hier in het verleden dikwijls op nn gewezen en daarom gepleit voor een halteplaats Haag. Ze kreeg toen steeds te horen dat haar wens niet geho noreerd zou worden. Het zou goed zijn voor het land en Den Haag wanneer ze daarmee geen genoegen neemt en het kabi net wat de tracékeuze betreft terugfluit. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Monster Gaarne wil ik hierbij de aan dacht vestigen op een ontsie rend monster dat sinds vele ja ren op een der mooiste plekjes van Den Haag is opgesteld. Vanaf het Hubertus viaduct ziet men aan de zijde van de Koninginnegracht een lange, fel rood en blauw gekleurde werkkeet, die staat op het par keerterrein bij de voormalige toegang tot de Algemene be- Van wie die als bouwkeet is en waar die tot dient, weet niemand n leer, hi£rv0 is vermoedelijk alleen blijvei j staan omdat hij elders nog nie n nodig is. Als niemand er iet t t aan doet staat hij er over tiei n jaar nog! Laat de gemeenti a] Den Haag, die zo streng is o| bouw- en schoonheidsvoor eei schriften, nu eens handelen^ optreden en het monster wijderen! J.P. Loopuyt, SCHEVENINGEN. UitgaveWesterpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdnk 34. Leiden Telefoon: 071-122 244 Postadres Postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8 30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon. 071-122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 25,70 per maand f. 26,70 per kwartaal f 76,60 per kwartaal 78,60 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299,J Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2