Kinderziel staat voor Braun centraal Snuffel- winkel voor stijlvolle kleding 'Je merkt zo wie het in de vingers heeft' J Dinsdag 5 maart pagina 10 Leidse Coui door MARIEKE VAN ESSEN Uitbundige zelfontworpen des sins met een voorkeur voor grote felle bloemmotieven soepelvallende katoenen stof fen en betaalbaar. Hieraan is de kinderkleding van de Amster damse ontwerpster Mea Braun heel duidelijk te herkennen. Voor Braun is het kind en niet de collectie het belangrijkste. Want, zegt ze, het zijn de kinde ren die zich er lekker in moeten voelen. „Tegenwoor dig zie je vaak moeders tegen elkaar opbieden: welk kind draagt de duurste kleding, straalt de meeste poen uit. Maar ze vragen zich in het ge heel niet af wat zoon of dochter zelf wil", vindt de ontwerpster. En Braun weet maar al te goed wat kinderen willen. Volgens haar zijn ze dol op fijne, felle kleuren „meisjes vallen heel duidelijk op de fuchsia-tint" en leuke dessins. Maar dat alles wel in de kindersfeer. „Een be langrijk verschil tussen vol wassenen en kinderen is dat het kind nog een ongebreidel de, speelse fantasie bezit. Ik ontwerp dan ook kleding die het wezen van het kind zoveel mogelijk recht doet; waarmee het zich kan identificeren". Grappige, soms wat primitief uitgewerkte tekeningen, zijn het resultaat. „Op een baseball- jack geen stoere emblemen, maar konijntjes, die het slag hout hanteren", aldus Braun. Hiermee noemt ze meteen een van de zes thema's, die deze zo mer in de Iniminimanimo-col- lectie zijn verwerkt. Het merk met de lange naam werd tien jaar geleden voor het eerst door de Amsterdamse op de markt gebracht. Knaldessins Inmiddels hebben tweehon derd kinderkledingzaken, waaronder Zoe Zoe in Delft, de ontwerpen van Braun in de rekken hangen. Verder is de ontwerpster actief in Duits land, België en de Scandinavi sche landen. Op dit moment penetreert Braun de Italiaanse markt. Dat valt echter niet mee. „Italianen zijn, net als de Fransen en Spanjaarden bij voorbeeld, vrij klassiek gericht. Daar doet de kinderkleding veel meer met de damesmode mee. Kinderen lopen daar niet in uitbundige knaldessins", weet Braun. Ze is trouwens niet van plan haar kleding speciaal voor deze bevolkingsgroepen aan te pas sen. „Ik ben ervan overtuigd dat ook in die landen een groep mensen zit, die iets anders wil dan de rest". Kinderkledingzaak Zoe Zoe sluit zich bij deze woorden aan. „We zijn de enige in Delft die met Iniminimanimo werken. En dat willen we blijven ook", zegt eigenaar Martin Idenburg beslist. „We vinden het belang rijk een eigen stijl te hebben. En uit ervaring wéten we dat ouders geen kleding willen, die op elke hoek van de straat te koop is". Naast exclusiviteit kijkt Zoe Zoe ook heel duidelijk naar de kwaliteit van de stoffen „De Iniminimanimo-eollectie is niet na een paar keer wassen vaal" en de prijs. Die is in de optiek van Zoe Zoe niet hoog, niet laag, maar gewoon goed. De kleding van het merk Iniminimanimo is onderling heel goed met elkaar te combineren. Foto Fred Nijs door ANITA DE JAGER Opvallende en vooral grote oorbellen zijn het handelsmerk van de kleine kledingboetiek in het Seghwaertse wijkwin kelcentrum in Zoetermeer. Ei genaresse S.A. van Staveren zoekt er als het moet stad en (buiten)land voor af. Het gros van de Zoetermeerders (niet al leen die uit Seghwaert) weet dit en laat het niet na om spe ciaal voor deze accessoires naar de Petuniatuin in wijk 23 (Seghwaert) te rijden. Toch is dit handelsmerk niet het enige waarmee Typhoon Fashion de afgelopen vier jaar een belangrijke plaats heeft verworven in het kleine cen trum van Seghwaert. Typhoon heeft eigenlijk alles op kleding- gebied. Dames-, baby-, kinder en tienermode, lingerie, pan ty's, lederen kleding op maat - en het hele jaar door badmode. Van Staveren richt zich met haar assortiment vooral op de jonge moeders en kinderen. Maar ook anderen kunnen bij Typhoon terecht voor smaak volle, praktische èn betaalbare mode. Van Staveren probeert haar publiek regelmatig te peilen en door BEATRICE KEUNEN „Zo zat er eentje bij me in de klas die vertelde dat ze de avond tevoren een film had ge zien, niets van het plot wist maar alleen de modellen had bekeken". De directrice van de Westlandse modevakschool in Naaldwijk, José Vogels (50), raakt niet uitgepraat over haar vak en haar leerlingen. Vol overtuiging begeleidt ze er wekelijks rond de honderdvijf tig op de school, die ze tien jaar geleden in het leven heeft ge roepen. Dat aantal is de laatste jaren alleen maar gegroeid. „Begrijpelijk, want leuke en mooie kleding is duur. Dan kun je het beter zelf tekenen en met goede stoffen aan de slag gaan. Het moet er dan wel zo uitzien dat er niet van een afstand wordt geroepen: 'Hé joh, dat heb je zeker zelf gemaakt'. De cursisten willen dus goed kra gen kunnen opzetten en kiep en strookzakken evenals knoopsgaten maken". Naast deze 'hobbyisten', die niet voor een examen opgaan, bestaat op de modevakschool de mogelijkheid een eerste, tweede of derde graduatie te behalen. Bij de eerste graduatie Typhoon Fashion in Seghwaert Mevrouw van Staveren van Typhoon Fashion gaat wekelijks op pad om te zoeken naar betaalbare kleding en accessoires. Foto Gert van Leeuwen uit te horen. „De vraag is wat de klanten willen dragen en wat ze ongeveer willen neertel len", stelt de eigenaresse. Deze aanpak vergt een persoonlijke benadering van de klanten. Sjouwpartij Voor de vaste klantenkring van Typhoon is dan ook een be langrijke rol weggelegd. „Op een bepaald moment weet je wat een klant wil hebben. Met die gedachte in het achterhoofd koop je soms specifiek voor die betreffende persoon in. Dat werkt heel goed. Want die vrouw die de winkel binnen stapt ziet dat er werkelijk reke ning met haar smaak wordt ge houden", aldus Van Staveren. Typhoon is elke maandag ge sloten. Deze vaste inkoopdag eindigt voor eigenaresse Van Staveren steevast in een gigan tische sjouwpartij. Ze gaat we kelijks samen met een vriendin langs diverse groothandelaren. Bij het Confectiecentrum Am sterdam, de Jaarbeurs in Utrecht, op beurzen en andere plaatsen in Nederland, België en soms ook Duitsland laat de eigenaresse regelmatig haar neus zien. Bovendien wordt elke zaterdag nauwlettend de Groeiend aantal cursisten bezoekt Westlandse modevakschool Mevrouw José Vogels achter haar werktafel in de Westlandse modevak school. Foto Richard Hoogeveen gaat het om het zelf blouses, rokken, japonnen, lange broe ken en kinderkleding maken. Bij de daaropvolgende, ('haute- couture werk') staat het naaien van dames- en kindermantels evenals een goede afwerking van het binnenwerk centraal. En bij de derde gradatie moeten de cursisten bruidsmo de, avondkleding, overhemden en colberts kunnen maken. Daarvoor worden examens door de Nederlandse Bond voor Kleermakers afgenomen. Naast deze cursussen geeft Vo gels nog een speciale opleiding 'proportieleer' waarbij wordt geleerd kleding te maken voor scheve, zware of andere bui tenproportionele figuren. „Dat is een groep die buiten de con fectie valt. Mensen met een scheve houding willen net zo goed dat hun rok van onderen recht hangt". De modevakschool bestaat uit één groot leslokaal waar op de tafels stofstalen liggen met tijger- en bloemmotieven. Ge watteerde, fluwelen en voe- ringstoffen liggen keurig opge stapeld in wandrekken. Centi meters, scharen en meetlatten hangen aan spijkers naast een plank met schoudervullingen, spelden en ander naaigerei. De cursisten komen niet alleen uit het Westland. Vanuit Amster dam, Haarlem, Vlaardingen, krant in de gaten gehoude: zoek naar interessante kooi Van Staveren koopt voor winkeltje geen grote p. in, maar van alles een beetji moet namelijk rekening den met de beperkte ruim' haar winkel (65 vierkante ter) en het brede assort! dat zij daar kwijt wil. Dit werkt in het voordeel de klant. Een kledingstuk geschaft bij Typhoon is het algemeen vrij uniek, er staan geen rekken me" tallen dezelfde blouses schillende maten. Het kleine bedrijfje aan de tuniatuin treft nu al voor" dingen voor het vooijaar ei zomer. De bestellingen kleding in lichte pastelklei en stoffen met bloem motie' zijn inmiddels de deur uit. „Anders ben je te laat en achter het net", besluit Staveren. En te laat zijn Typhoon zich niet permitti Want het modewinkeltje het nu eenmaal hebben vai mensen die zo nu en dan willen rondsnuffelen op naar modesnufjes dicht bij Zo blijkt regelmatig uit spontane reacties van de kl ten. Schiedam, Rotterdam en rendrecht bezoeken ze wi lijks het Naaldwijkse school bouw. Er wordt hen niet alleen leerd hoe ze kant en kl patronen op het eigen fig kunnen aanpassen. De cui ten leren eveneens zelf ontwerp te tekenen, het troon op de stof te leggen, i knippen en in elkaar te zett Naast deze technische zi wordt volop aandacht best aan kleuren en warenkeu „Ze moeten weten wat het schil tussen wol, zijde en k garen is; wat de eigenschap daarvan zijn." Internationaal Alle leerlingen krijgen in< dueel les. Bewerkelijk, het geeft Vogels de meeste doening. Er is dan ook in jaar tijd nog nooit een leer gezakt. Ze heeft in verl met het wegvallen van de ropese grenzen eind 1992 internationale ontwerp teem op school geïntroduce „Zodat de leerlingen met gemak hun opleiding in It Duitsland of Engeland kun vervolgen. Het niveau is en dat wil ik zo houden".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28