Ontwerpster zonder sterallures Designers ontdekken modebewuste brildragers Dinsdag 5 maart pagina 2 Leidse Courant De brillen van Jean Paid Gaul tier zijn vrij grofmaar heb ben bijzondere details. Foto Gaultier •door CHRISTA VAN DER HOFF Het ovale of ronde, kleine brilletje is in. Voor monturen worden steeds leukere modellen ontworpen. Om het montuur goed te doen uitkomen, zijn gekleurde glazen dan ook helemaal uit. Ben van der Vegte van Eye D in Den Haag weet alles van de laatste trends op het gebied van brilmode. „Het nieuwste van het nieuwste zijn op dit moment monturen die uit Los Angeles komen", vertelt Ben. „Een jaar of zes geleden begon ontwerper Larry Leight op Sunset Boulevard in Los Angeles met een eigen merk, Oliver Peoples. De brillen zijn retro: de ontwerpen zijn geïnspireerd op de twintiger jaren". De pootjes en soms het neusstuk zijn ragfijn geciseleerd (bewerkt) met art-déco motieven. Dat gebeurt overigens niet in Amerika, maar in Japan. Een bijzonderheid is dat voor bijna iedere bril een aparte zonne voorhang wordt ontworpen. Geen voorhang die je zelf even bijknipt op maat van je bril, maar eentje die bijvoorbeeld qua kleur contrasteert met het gewone montuur. Daarmee heb je gelijk een compleet andere bril. Sterren als Gloria Estefan, Whoopi Goldberg, Sting en Elton John hebben ervoor gezorgd dat de brillen in Amerika enorm populair zijn geworden. In Nederland zijn zes zeven verkooppunten en er wordt in beperkte oplage geproduceerd. De prijzen van de monturen zijn een paar honderd gulden, exclusief glazen. Een ander merk uit LA is LA Eye Works. Ze gebruiken veel 'hekwerkjes' als bovenkant van het montuur. Een ander in het oog springend EEN BRIL ALS montuur is er een, dat uit STINGEN kantelen bestaat. (CT OR TA F<\TFFAN Een gek merk dat dichterbij uluiua na i cr/viN huis wordt is Theo. Achter deze merknaam, net vijfjaar op de markt, schuilen twee BelgenDe naam is ggjj afgeleid van de in Brugge ]in, woonachtige ontwerper Patrick Hoet. Voor een van hun eerste ontwerpen, de 'Theorie', durfden zij het aan Giorgio Armani ontwerpt uit te gaan van een simpel recht d- draagbare monturen voor staafje van geanodiseerd het klassieke, elegante type. aluminium. Foto Armani De glazen zitten alleen aan de daa bovenkant vast. De echte vernieuwer op monturengebied is Jean Paul Gaultier geweest. De helblonde Franse mode-ontwerper kreeg met zijn avant-gardistische kleding ondermeer via popster Madonna internationale bekendheid. Voor monturen bedacht hij geheel nieuwe oplossingen. De schroef waarmee het glas aan het montuur wordt vastgezet, is nu geen lastig onderdeel wat verstopt moet worden maar een duidelijk zichtbaar deel van het ontwerp geworden. Ook sluitingen en veren worden niet langer verstopt. M. Friederichs van importeur Friederichs in Heemstede reist rond met Gaultier-brillen en kent zodoende de reacties van de opticiens. Hij vertelt: „Gaultier is vrij extreem. Je ziet bij veel opticiens dat ze een extreem model gebruiken als etalage materiaal, en dan wat brillen van Junior Gaultiereen minder extreme lijn die bedoeld is voor mensen die nog niet aan Gaultier toezijn nemen voor in de winkel". Ook de brillen van de Franse ontwerper worden in Japan gemaakt. Daar heeft men de techniek in huis om de kleur van de brillen er 'oud' te doen uitzien. Bij Eye D is een grote collectie Gaultier, waaronder de bril die is geïnspireerd op de staalconstructie van de Eiffeltoren. Een totaal andere ontwerper van wie de monturen op de Nederlandse markt verkrijgbaar zijn is de Italiaan Giorgio Armani. Deze brillen zijn voor de gemiddelde consument goed Cdj draagbaar. Armani richt zich met zijn kleding op een klassiek, gaja intellectueel publiek. Vooral Armani loopt volgens Friederichs |e^ in Nederland goed, omdat de modellen klassiek zijn en er een Wn enorme keus is. een Reb: maé ses, van pan dinj pad litei aaai ten verl bijn De ïen ten ,Sti dec Leic tere naa het het |urk MARIANNE DAVID: 'IK HEB NOOIT EXTREME CREATIES GEMAAKT' door RIA SCHUURHUIZEN „Ik heb nooit kleren voor de pers gemaakt, dat wil zeggen extreme creaties waarmee je dan in kranten en tijdschriften komt. Ik heb ook nooit dure ad vertenties in dure modebladen gezet. Dat kan z'n voordelen hebben, maar je kan er ook aan kapotgaan". Marianne David, mode-ont werpster zonder sterallures, werkt liever een beetje achter de schermen. Al meer dan 12 jaar heeft ze haar eigen merk. Toch hoor je nooit veel over haar. Niet of het slecht gaat, niet of het goed gaat. „Ik houd gewoon van mooie en nieuwe lijnen, maar daar moet je heel voorzichtig mee zijn, men vindt het al snel niet commer cieel genoeg". Na een periode als inkoopster ontwierp ze exclusieve kleding voor de Metz-warenhuizen, maar al sinds een jaar of twaalf maakt ze tweemaal per jaar een eigen collectie die wordt gepro duceerd en verkocht door Euro Fashions. „Ik houd van mooie stoffen, dessins en kleuren en daarmee maak ik gewone kleren, basis kleren zou je kunnen zeggen, maar toch met een eigen hand schrift en dat zijn dan vooral mijn stoffen-ontwerpen die ik allemaal zelf maak". De kleren van Marianne David worden op zo'n honderd ver kooppunten in Nederland ver kocht, maar echt bekendheid hebben ze niet. Het past eigen lijk wel een beetje bij Marianne David, ze werkt lekker, maar timmert niet al te hard aan de weg. Shows „Vroeger had je veel meer shows in Nederland, maar ei genlijk geloof ik daar ook niet meer zo in. Ik denk bijvoor beeld dat ook die grote shows in Parijs, Milaan en Londen niet zo door zullen of kunnen blij ven gaan. Ik denk dat mensen altijd kleren zullen blijven ko pen, gelukkig wel, maar dat het niet meer zo belangrijk is. Ik denk dat mensen in de toe komst gaan kiezen voor een paar hele goede basis-stukken, een goede blazer, een korte rok die zal nooit meer verdwijnen, maar ook een lange rok. En dan truien, dat blijft gewoon een heel belangrijk Ideding- stuk. En ook iets wat slijt. Als je een hele winter een trui hebt gedragen is dat best te zien. Een goede blazer slijt niet, om maar eens wat te noemen. Vandaar dat ik nu MD II heb gelan ceerd, een tricot-programma. Ik had daar ook tijd voor, om dat een andere fabrikant, Gis- pa me plotseling meedeelde dat ze niet meer met me verder gingen. Vervelend na zoveel jaar, maar nu had ik tijd voor een nieuwe collectie". Voelen De presentatie van die collectie vond plaats in haar eigen huis, prachtig gelegen aan het Von- Lekkere lange dunne rokken voor de zomer. Eigen ontworpen stoffen van Marianne David. Foto's Ma rianne David delpark in Amsterdam op een manier die nu eens anders was. De truien hingen 'tentoonge steld' in de ruime kamers, men kon er ook aan voelen en kreeg zo een goede indruk. Er liepen ook nog een paar mannequins rond. Zoals ook in Parijs al en kele ontwerpers op dezelfde manier hun collectie toonden. „Niet meer dat hektische van met 2000 mensen in een tent, maar gewoon lekker kijken en kunnen voelen. Merkwaardig dat zoiets ook bij anderen ge beurt, maar dat heb je vaak bij de mode, het zit in de lucht zeg gen ze dan, maar het is gewoon waar. Zo heb ik het een paar keer gehad dat ik een boek had met afbeeldingen bijvoorbeeld van Klimt en daar haalde ik dan een bepaald stoffendessin uit. Bleek Gaultier hetzelfde boek te hebben en dezelfde dessins te maken. Dat kan ge woon". Marianne David houdt van lange rokken en voor de ko mende zomer had ze die ook uitgebreid in haar collecties zit ten. „Tot mijn verbazing zijn die ook heel goed verkocht, van die lekker lange zomerjur ken, dunne katoenen rokken. Ik denk dat lang er weer in komt. Ach, eigenlijk is dat vrij logisch als het een tijd heel kort is geweest wordt het weer lang. Maar het verschil met vroeger is dat het nu naast elkaar blijft bestaan". Kleurthema's „Extremiteiten worden door de ontwerpers vaak alleen ge maakt om daarmee de pers te halen. Ik ben als inkoper daar vroeger zo vaak mee gecon fronteerd. Werd er een mini rokje geshowd, dan kwam je in de verkoopruimte en had het een gewone lengte net boven de knie. Met die brede schou ders precies hetzelfde". „Ik heb daar nooit aan meege daan, geloof daar niet in. Vrou wen gaan so wie so minder kle ren kopen, men is overvoerd en daarom geloof ik meer in kleurthema's. Maar ook daar zie je eigenlijk dat alle kleuren er zijn, wel geloof ik in vrolij ker kleuren voor de komende tijd". Haar kleren worden behalve in Nederland ook in Duitsland, Noorwegen en zelfs in Taiwan verkocht, maar ondanks dat is ze bij het Nederlandse publiek niet zo bekend. Ze haalt veel van haar inspira tie uit reizen en dat komt ook omdat ze dol is op folklore. Dat is iets levends, niet zo verzon nen. Haar stoffen worden ge drukt in Italië en de produktie vindt plaats in Nederland en België. „Niet in het verre oos ten, daar moet je zulke enorme aantallen laten maken, daar kom ik niet aan toe". Tegenwoordig reist ze veel met haar dochter die hetzelfde beroep heeft gekozen. „Ik heb haar alle nadelen verteld, maar ze wilde het toch en ik vind het heel gezellig. Vooral samen kleren kopen als we ergens zijn, daar zijn we allebei dol op".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 20