Politiek Lisse: wethouder Smith handelde correct Voorhout zoekt opnieuw naar plaats voor markt AlkemadoJ krijgt mogelijk belbus Provincie wil milieuvervuiling bollentelers harder aanpakken LEIDEN OMGEVING SeidóeQowuvnt DINSDAG 5 MAART 1991 PAGINA 1 TTd Arie Oosterlee krijgr gouden speld ijsclub VALKENBURG Arie Oosterl heeft gisteren de gouden speld van Valkenburgse ijsclub Nooit Gedacht d kregen. Tijdens de ledenvergaderïl reikte voorzitter Peter Noyens de derscheiding uit. Oosterlee was 25 j bestuurslid van de ijsclub. Hij heeft J jaar de ijsbaan aan de Duyfraklaan I dagen open gehad. De leden gaven h fiat aan een reservering van 5000 den voor een toekomstig ander club/ bouw. Nooit Gedacht heeft grootse plai nen om 21 januari 1993, het 100-jarig ij staan te vieren. Momenteel heeft vereniging 1100 leden. Er is een strumcommissie benoemd die in 1! kan beschikken over 7000 gulden i aanzet voor het eeuwfeest. Pijnlijke vergissing in VVD verkiezingsfolder OEGSTGEEST De VVD heeft in haar verkiezingsfol der een „pijnlijke vergissing" gemaakt. Dat schrijft de Oegstgeester PvdA-wethouder Ton Kohlbeck in een brief aan het bestuur van de VVD. In de folder van de VVD wordt Kohlbech opgevoerd als een voorstander van inlij ving van Oegstgeest bij Leiden. „Hoe anders is de werke lijkheid", schrijft Kohlbeck aan de liberalen: „Toen de oude kwestie van een Leidse supergemeente door toedoen van het nieuwbakken kamerlid Arie de Jong weer eens werd opgerakeld, was ik de enige Oegstgeester politicus die tegen deze gedachte stelling heeft genomen", schrijft de wethouder aan de liberalen. Kohlbeck verwacht dat de VVD de gemaakte fout ruiterlijk zal toegeven maar hij verwacht dat een rectificatie vóór de verkiezingen „nog wel enige moeite zal kosten". Kohlbech blijft echter goed gehumeurd getuige: „U zult begrijpen dat ik u tot die tijd verantwoordelijk houd voor enig stemmenverlies dat de Partij van de Arbeid woensdag zou kunnen lijden". Onderwater mag nog niet bouwen LISSE De bloembollenfirma Onderwater aan de Heereweg in Lisse mag haar plan voor nieuwe bedrijfsgebouwen niet uitvoeren. VVD, PvdA, SGP en raadslid Lan- geveld van het CDA gingen gister avond niet akkoord met een plan voor nieuwbouw op 4.000 vierkante Onderwater wil zijn gebouwen meer in het polderlandschap neer zetten en minder direct langs de Heereweg. Volgens wethouder H. Smith komt dat de openheid van de Heereweg ten goede, maar de drie politieke partijen hechten meer belang aan de openheid van het achterliggende landschap. Dat wordt volgens hen te zeer aangetast als de nieuwbouw volledig wordt gerealiseerd. Volgens VVD-er Loos moet er een einde komen aan het „salami-beleid waarbij bollengrond langzaamaan dichtslibt met bebou wing en er een nieuw bedrijventer rein komt". CDA-raadslid Lange- veld zag niets nieuws in het plan. „Dat heeft de commissie al eerder gezegd en het college legt dat ge woon naast zich neer. Ons advies is kennelijk van geen enkele waar de". Partijgenoot H. Stapel wil dat het college zich opnieuw buigt over de mogelijkheid om de bebouwing toch meer langs de Heereweg te bouwen. Ook wil Stapel weten of de uitbreiding bedrijfs-economisch noodzakelijk is. Eerste paal uitbreiding Alphense Fasson-fabriek ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de uitbreiding van de Fasson-vestiging aan de H. Lorentzweg in Alphen aan den Rijn is gistermiddag de eerste paal geslagen. Dit werd gedaan door de jongste produk- tiemedewerker Eric van Wetten en de jongste kan toormedewerkster Marianne van Musscher. De fa briek wordt uitgebreid met een zogeheten clean room. Dit is een stofarme hal waarin een tweede coater geplaatst wordt, een machine die het moge lijk maakt hoogwaardige zelfklevende materialen te produceren. Deze zogeheten cast-vinyls worden onder meer gebruikt voor het beletteren van au to's, vliegtuigen, schepen en treinen. De Alphense fabriek is de eerste fabriek van zelfklevende mate rialen in Europa waar de volledige produktie bin nenshuis plaats heeft. De tweede coater biedt aan 10 tot 15 extra produktiemedewerkers werk. Afpersingszaak na twee jaar opgelost WASSENAAR De da- ders die twee jaar geleden een beheerder van een Wassenaarse speelgoedzaak onder bedreiging van een mes de dagopbrengst van zijn winkel afhandig maak ten, zijn in het afgelopen weekeinde aangehouden. Een 19-jarige inwoner van Katwijk, die door zijn ge loofsovertuiging tot inkeer was gekomen, meldde zich zelf op het bureau. Hij en een even oude Rijns- burger hadden in juli '89 drieduizend gulden meege- VERZOENING TUSSEN GEMEENTE EN OUD LISSE NOG VER WEG LISSE Wethouder H. Smith van ruimtelijke or dening en het college van B en W in Lisse hebben correct gehandeld en alle relevante informatie op tafel gelegd. Die conclusie trokken CDA, PvdA en VVD gisteravond tijdens een langdurige bespre king van de gang van za ken rond de sloop van vil la Meerenburgh aan de Heereweg. „Ik heb nu ook weieens het recht om mijn visie te geven", reageerde Smith op alle aantij gingen die volgens hem in een plaatselijk weekblad tegen de gemeente en tegen zijn per soon in het bijzonder waren gericht. De beschuldigingen liepen uiteen van het geven van onvolledige informatie tot misleiding en het gebruik van drogredenen „om de sloop van de drie bollenvilla's erdoor te krijgen", aldus Smith. De wethouder nam de kans te baat om ten overstaan van de massaal opgekomen aanhan gers van de vereniging Oud Lisse verhaal te halen. Smith zuiverde zich in eigen ogen en in die van CDA, PvdA èn VVD van alle blaam, in een drie kwartier durende, uitvoe rige en gloedvolle weergave van de voorgeschiedenis van de sloop. Alleen SGP/RPF-woordvoer- der J. Maljaars stipte een in zijn ogenminpunt van het college aan: Smith had zijn uit voerige uitleg best eerder mo gen geven om de druk van de ketel te halen. Het college had door haar langdurige terug houdendheid bij het geven van informatie getoond te weinig contact met de Lissese bevol king te hebben en de schijn van kwade opzet op zich gela den door de speculaties bij veel Lissers niet weg te nemen. Dat laatste vond ook PvdA-er G. Mesman: „Gezien de senti menten in het dorp had er niet zo snel hoeven te worden ge sloopt". Nonsens Volgens Smith was dat even wel nonsens. „Ik ben alleen verantwoording schuldig aan de gemeenteraad. En de vere niging Oud Lisse is zelf ook niet altijd open en eerlijk ge weest", meende Smith. Daar wilde ook CDA-commissielid Alders het fijne van weten. Waarom Oud Lisse het ver zoek aan Monumentenzorg, om de drie bollenvilla's aan de Heereweg op de voorlopige lijst van beschermde panden op te nemen, niet ook meteen had gemeld aan de gemeente. „Omdat dan de sloop de vol gende dag meteen begonnen zou zijn", wond M. den Boer, voorzitter van de vereniging Oud Lisse, er geen doekjes om. Smith deed zelf uit de doeken waarom het college Oud Lisse niet had ingelicht toen Monu mentenzorg berichtte dat villa Meerenburgh niet langer de beschermde status had, en aannemer Van der Hulst wel. „We belden Van der Hulst omdat Monumentenzorg had gezegd op vrijdag 22 februari te antwoorden op zijn verzoek om villa Meerenburgh weer van de lijst af te halen. Van der Hulst hing naarmate de dag vorderde de hele tijd aan de lijn. Dan kun je wel even bellen. Maar het is de taak van Monumentenzorg om alle be langhebbenden op de hoogte te stellen van haar besluit". Hoorzitting Veel meer kans om iets te zeg gen of te vragen kreeg Den Boer tot zijn grote teleurstel ling niet van Smith, die de voorzitter van Oud Lisse er meermalen op wees dat het ging om een commissieverga dering en niet om een hoorzit ting. „Er is nog nooit een hoor zitting over dit onderwerp ge weest en die komt er ook niet", concludeerde Den Boer somber en zichtbaar geïrri teerd na afloop van de verga dering en na meerdere pogin gen om een hoorzitting alsnog bespreekbaar te maken. „Schrijf gerust op dat mijn rechtsgevoel hier nog verder van is afgeknapt. Er is alweer niet inhoudelijk op onze argu menten ingegaan. Dit is geen democratie". Wederzijds respect Het wederzijds vertrouwen en respect, dat volgens zowel Den Boer als Smith de basis moet zijn voor verdere en dan con structieve gesprekken over de toekomst van Lisse, is na gis teravond nog niet aanwezig. Dat concludeerde ook VVD- raadslid Loos. „Laten we niet tegenover elkaar blijven staan met verhitte koppen. Ambte naren en wethouder zijn de laatste tijd 's nachts om het kwartier uit hun bed gebeld om beledigingen aan te horen. Maar we moeten nu pratend verder. De doelstelling van Oud Lisse is sympathiek, de uitvoering tot nog toe destruc tief. Maar de toon klinkt al vriendelijker", verwees Loos naar het voorstel van Oud Lis se om rond de tafel te gaan zit ten Smith voelt daar wel voor, mits op basis van gelijkwaar digheid. „Oud Lisse moet geen actiegroep zijn voor drie hui zen, maar constructief mee denken met de toekomst van Lisse". Onmin De onmin tussen Buijze Pers en de gemeente Lisse lijkt nog niet bijgelegd. Gisteravond kreeg Loe Buijze, uitgever van het weekblad De Lisser, op nieuw een forse veeg uit de pan. Behalve wethouder Smith vonden ook enkele politieke partijen dat de berichtgeving over de bollenvilla's in De Lis ser eenzijdig en niet volgens de juiste journalistieke normen was geweest. H. Stapel (CDA): „De rol van De Lisser was cruciaal, de artikelen waren onvolledig en tendentieus, de indruk werd gewekt dat de zaak niet in alle openheid was behandeld. Maar de politieke partijen zijn altijd volledig en correct door het college geïn formeerd. Als iemand ontevre den over de openheid van het gemeentelijk handelen had moeten zijn, dan zijn wij dat". Brand in opslagplaats Een opslagplaats van een visverwerkingsbedrijf aan de Prins Fre- derikkade in Katwijk is vanmorgen, rond vier uur door brand ge troffen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in een hoop verpak kingsmateriaal en fust. Dat plastic materiaal veroorzaakte een grote rookontwikkeling. In het dak van het pand smolten bovöen dien enkele kunststof lichtkoepels. De oorzaak van de brand «20 vanmorgen nog niet bekend. Ook de omvang van de schade vPla: nog niet bepaald. De technische recherche had vanmorgen ha10 onderzoek nog niet afgesloten. »rer FOTO: WIM VAN NOO^— Noordwijk gaat eigen strand zelf verpachten NOORDWIJK Het 13 kilo meter lange strand van Noord- wijk wordt met ingang van het zomerseizoen van 1992 rechtstreeks door de gemeente verpacht. De al jaren met geldtekorten kampende Stich ting Zeebad, tot in 1992 de verpachter van het strand, is dan verleden tijd. Noordwijk wil met de nieuwe opzet van de strandverhuur een einde maken aan de jaren lange moeizame exploitatie van strandgedeelten aan de pachters van paviljoens en het niet minder moeizame schoon houden van het strand. Uit na vraag bij andere kustgemeen- ten in Nederland bleek Noor- wijk de enige gemeente die via een stichting het strand ver huurde. Alle andere gemeen ten houden de verhuur in ei gen hand en regelen ook zelf de schoonmaakwerkzaamhe- den. Burgemeester en wethou ders van Noordwijk willen dat voorbeeld volgen. Ook denkt Noordwijk met het aanstellen van een strandmeester de ver huur en het toezicht vanuit de strandpost overzichtelijker te houden. De plannen van het college moeten nog wel finan cieel en organisatorisch wor den uitgewerkt. Het Noordwijkse college stelt verder voor het bestaande, zes kilometer tellende, naakt strand in de huidige vorm en omvang te behouden. Daar voor wil zij de voorlopige re geling waarmee de aanwijzing van het naaktstrand gepaard ging, omzetten in een defini tieve regeling. Er zijn bij de gemeente nauwelijks tot geen klachten binnengekomen over overlast of als vervelend erva ren randverschijnselen. Vol gens B en W bestaat er dan ook geen reden om de lengte van het naaktstrand in te kor- Nog strengere regels voor tankstation DEN HAAG/NOORD- WIJK Het tankstation van Abswoude aan de Nieuwe Offemweg zou aan nog strengere regels op het gebied van geluids overlast moeten voldoen. Dit stelt G. Menken, advi seur beroepen milieube heer, in een advies aan de Raad van State. Menken vindt het voorts juist dat de gemeente Noordwijk heeft bepaald dat alleen onder toezicht benzine of gas mag worden getankt. Dit betekent dat 's avonds en 's nachts, wanneer er geen personeel aanwezig is, niet kan worden getankt met behulp van een automaat. Stankoverlast De Raad van State behandelde vanochtend het bezwaar dat P. Roudijk heeft indiend tegen de hinderwetvergunning die door de gemeente Noordwijk aan Texaco Petroleum Maatschap pij is verleend. Roudijk, die aan de Schiestraat woont en daarmee vlakbij het tanksta tion, heeft diverse bezwaren. Hij vreest voor geluids- en stankoverlast en vindt dat met name de LPG-tank, die op enige afstand van het tanksta tion staat, gevaar oplevert. Bij een botsing zou de tank kun nen exploderen. Voorts vreest Roudijk voor meer verkeer dat wordt aangetrokken door het nieuwe tankstation. Piekniveaus Adviseur Menken veegt in zijn advies aan de Raad van State vrijwel alle bezwaren van ta fel. Alleen op het gebied van geluidsoverlast komt hij Rou dijk enigszins tegemoet. De ge meente Noordwijk heeft be paald dat het tankstation over dag maximaal 55 decibellen mag produceren, 's avonds mo gen dat er 50 zijn en 's nachts 45. De piekniveaus (bij uit schieters) zijn gesteld op res pectievelijk 75, 70 en 65. Men ken stelt voor dat het maxi mum aantal decibellen over dag (tussen zeven en zeven uur) niet meer dan 50 mag be dragen. 's Avonds tussen ze ven en elf uur moet dat 45 zijn en 's nachts 40. Piekwaarden moeten respectievelijk 70, 65 en 60 zijn. Eerste paal geslagen van jongerencentrum Magnifiosi De eerste paal van het Open Jongerencentrum Magnifiosi op het bouwterrein aan de Ruishornlaan in Lisse is gistermiddag gesla gen door voorzitter Bert Verdoes. Het is de bedoeling dat het gebouw voor de bouwvakvakantie wordt opgeleverd. In septem ber wordt het in gebruik genomen. Aansluitend aan het slaan van de eerste paal werd een informele bijeenkomst in het gemeente huis van Lisse gehouden. Tijdens deze bijeenkomst reikte Bert Verdoes een certificaat uit aan de vrijwilligers en bedrijven die de heipalen hebben gesponsord. Magnifiosi moet gaan bouwen om dat het oude jongerencentrum bijna twee jaar geleden door brand werd verwoest. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT De week markt blijft voorlopig op zijn huidige plaats (Mgr. Broerestraat) staan en het college gaat op zoek naar een andere, meer geschik te locatie in Voorhout. Dat werd gisteren besloten in een vergadering van de commissie ruimtelijke or dening. Genoemd werden de Herenstraat en de plek waar nu nog het oude raadhuis staat. Naar aanleiding van klachten over de markt, die elke vrijdag wordt gehouden in de Mgr. Broerestraat, is gezocht naar andere locaties. Het college kwam met vijf plaatsen. De beste lijkt de Prins Bernhard- straat zo vinden ook de markt kooplieden, maar bewoners van deze straat zijn fel tegen stander van een markt in hun omgeving. Gisteren maakten zij hun bezwaren andermaal kenbaar in de commissie ruimtelijke ordening. Groen De Prins Bernhardstraat zou moeten worden gerecon strueerd om aan de eisen die een markt stelt te voldoen. De weg zou geasfalteerd moeten worden, het aantal parkeer plaatsen uitgebreid en een deel van het plantsoen zou moeten verdwijnen. H. van Leest, een van de protesterende bewo ners: „Een reconstructie vin den wij zonder meer niet noodzakelijk, gezien het gege ven dat er nauwelijks of nooit een ongeluk gebeurt. De groenvoorzieningen zijn wat karig in dit gedeelte van het dorp. Elders is dit veel beter. Laat ons houden wat we nu hebben". Het uitbreiden van parkeer plaatsen is volgens Van Leest niet nodig, aangezien er nooit ruimtegebrek is voor de bewo ners van de Prins Bernhard straat. Iedereen kan zijn auto kwijt. De overlast tijdens de markt zou voor de bewoners bijzonder groot worden; onbe reikbaarheid van eigen wo ning, fietsen in de voortuin, geen sanitaire 'voorzieningen. Men vreest voor waardedaling van de woningen. Van Leest: „Indien u het huidige plant soen, of een gedeele daarvan de bestemming „markt" en/of parkeerruimte wil geven, zal de waarde van onze huizen aanzienlijk dalen". Van de ge meente zou voor deze waarde vermindering een schadever goeding worden geëist. Herenstraat CDA-raadslid W. Meijles zag eigenlijk geen van de vijf voorgedragen locaties zitten. Hij stelde voor de vrijgekomen plaats te gaan gebruiken, wan neer het oude gemeentehuis is gesloopt. „Voor de komende vier jaar zijn we dan klaar. In deze periode kan men dan na denken over een ideale plaats voor een markt". Wat CDA'er D. IJdo betreft hoeft de markt helemaal niet weg uit de Mon seigneur Broerestraat. J. Warmenhoven (Gemeente belangen): „Tijdens de kermis wordt de Herenstraat afgeslo ten. Men zou de moed moeten hebben op zo'n marktdag de slagboom te laten zakken". Voorzitter B. Joon is een per soonlijk voorstander van het idee van Warmenhoven de Herenstraat af te sluiten. De plaats van het gesloopte raad huis en de Herenstraat worden door hem als zeer goede alter natieven beschouwd. AC ALKEMADE Het pfe vinciebestuur stelt mzui menteel een onderzoek |9Ui naar de haalbaarheid vqio een buurt- of belbus tif;1; sen de Kaag, Nieuwe 1 tering, Roelofarendsve en Oude Wetering, laat het Alkemadese lege van B en W wetenfa een brief aan het besti| van de Stichting Open 1 jaardenwerk (SOB). De Stichting had in een bil 23 aan B en W de vervoerspP1 blematiek van ouderen inj,|0 gemeente aan de orde gestam Verzocht werd extra gelor ge voor de oplossing van de pi 16 blemen beschikbaar te stellig Volgens het SOB is er ovqg, gens nauwelijks behoefte i een experiment met georgalek seerd vervoer tussen de sei*lerl ceflats Gogherweide P®" Arendshorst enerzijds en i m centrale bibliotheek fo-2 Bloemlezer anderzijds. Het SOB meent dat bij dit periment een te grote grf ouderen in de kou blijft staL Ouderen wonen immers alleen in de bejaardencen|22 maar verspreid over de gehi gemeente. Het college had ij,, ijfduizend gulden koste^, vervoersexperiment aangeli den om zo extra kosten wisselcollecties van boekenj- de ouderencentra te verif den. In de vergadering van I raadscommissie welzijn gisp avond werd een voorstel sproken om de voor het 1 voersexperiment bedoelde i den te bestemmen tje Dek Je. Deze organisj heeft te maken met een sta groeiende vraag naar maal den voor ouderen. Het vooi) jaar geraamde nadelig voor Tafeltje Dek Je worden verdubbeld van duizend naar tienduizend j den. De commissie ging i niem akkoord maar beplé tevens dat er een oplost l1 NOORDWIJK De pro vincie Zuid-Holland wil het terugdringen van de milieuverontreiniging door bollentelers krachtig gaan aanpakken in sa menwerking met het hoogheemraadschap van Rijnland, de provincie Noord-Holland en de ge meenten. Dat moet gebeu ren via zogenaamde doel groepen waarin nauw wordt overlegd. Het op peil houden van de wa terkwaliteit in de sloten is daarbij een van de belangrijk ste aandachtspunten. In de nota „De Bloembollenteelt als doelgroep in het Zuidhollands milieubeleid" schrijft de pro vincie onder meer dat eerdere doelstellingen over de water kwaliteit, zoals verwoord in het waterkwaliteitsplan, niet worden gehaald. Het hoog heemraadschap van Rijnland moet van de provincie binnen twee jaar een programma op stellen dat aan de lozing van schadelijke bestrijdingsmidde len in de bollenteelt een einde maakt. Ook de hoeveelheid meststoffen die in het opper vlaktewater terecht komt, moet fors worden terugge drongen. Die doelstelling moet binnen een tijdsbestek van vijf jaar worden bereikt. Een groot probleem in de Bollenstreek is bijvoorbeeld de vervuiling met kwik, waardoor de drinkwa terwinning in het gebied van Hillegom en Lisse moest wor den stopgezet. Andere pro- bleemstoffen zijn fosfaat en stikstof die in grote concentra ties in zowel het water als in de bollengrond terechtkomen. Bijdrage Om die doelstelling te berei ken, wil de provincie ook de bestrijdingsmiddelenwet laten aanpassen om bestrijdingsmid delen op een zwarte lijst van verboden stoffen te krijgen. Ook van de gemeenten waarin bollentelers hun bedrijf heb ben, wordt een actieve bijdra ge verwacht. Veel sloten en waterbodems voldoen volgens de provincie niet aan de nor men. Ze zijn in veel gevallen eutroof. dat wil zeggen rijk aan voeding voor planten en dieren. Zuid-Holland wil op dit punt de rijksnormen hante ren en er bij het hoogheem raadschap op aandringen de lozing van voedselrijke stoffen door de telers te beperken. Het overleg daarover moet nog worden aangezwengeld. Ook de zogenaamde grondwa terbeschermingsgebieden kun nen van de provincie op meer aandacht rekenen, omdat ook hier de beoogde kwaliteitsei sen niet worden gehaald. Dat geldt onder meer voor het Noordwijkse drinkwaterwin- ningsgebied in het Lange veld. Er komt per beschermingsge- bied een uitvoeringsprogram ma op basis waarvan gesa neerd moet worden. Verder wil de provincie even tuele uitbreiding van de bol- lenteelt-arealen nauwer af stemmen op de milieuhygiëni sche eisen. Zo nodig wordt er onderscheid gemaakt naar ge was. Het hoogheemraadschap van Rijnland zou bovendien meer aandacht moeten scl ken aan het instandhoui n(< herstellen of ontwikkelen (rjj natuurgebieden. Daarbij Igei den vooral de typisch Zuid ien landse natuurwaarden een moeten spelen. De grond tersituatie moet volgens provincie zodanig zijn dat nu bestaande landschapsw 2( den, zoals landgoedbossen graslandgebieden, worden üd' schermd. Daar waar bol teelt plaatsvindt, moet or grondwaterstand zo sta mogelijk worden gehouden

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16