Financiële wantoestanden gemeente snel aanpakken El ALLER LEI(DS) CeidócSoutont ^eidócSomcmt Haarlemse wethouder stond nachten lang tussen paarden en honden STAD OMGEVING/RTV Persoonlijk cadeau DINSDAG 5 MAART 1991 PAGINA 11 •j m Elisabeth Gasthuishof pendance verpleeghuis [DEN/OEGSTGEEST Het verzorgingstehuis Elisabeth Gasthuishof blijft bestaan als depen- ce van een van de twee verpleeghuizen die in den worden gebouwd. Dit hebben bestuur en jctie van de stichting R.K. Verpleeghuizen be- d gemaakt. Er bestonden plannen om het te- s te sluiten en het personeel over te plaatsen r Oegstgeest. Voorts moet in het complex Rus- borch/Van Wijckersloot in Oegstgeest een mul- nctioneel centrum voor zorg voor ouderen ko- i. Van Wijckersloot telt nu 108 bedden, maar aantal wordt teruggebracht tot 60 bedden voor alidatie. Voorts komt er somatische dagbehan- ng en is het de bedoeling dat in het complex in 'stgeest een verpleeghuisdependance psychoge ne wordt gevestigd. Om alles optimaal tot zijn it te laten komen, komt het nieuwe complex er één eigenaar. De stichting draagt de gebou- over aan de Stichting Rustenborch. Koe neemt de benen LEIDEN Om het nood lot te ontlopen is een koe gisterochtend van het Groenoordhallenterein ge vlucht. Ze rende naar het korfbalveld van Pernix waar ze zich te goed deed aan het groene gras. Aan wezige boeren konden, on danks het trekken aan de staart, de koe niet op an dere gedachten brengen. Een agent met een verdo vingsgeweer moest er aan te pas komen om het dier te vellen. Met een veeauto werd het beest afgevoerd. Diefstal van kinderkleding LEIDEN De eigenaar van een kledingzaak aan het Bevrijdingsplein heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van diefstal. In het weekeinde zijn uit zijn zaak twintig boxpakjes en dertig kindert ruitjes met daarop een nijlpaard en ballonnen ge stolen. De toegangsdeur van het pand was openge broken. Bontwinkel besmeurd LEIDEN Ramen en rolluik van een bontwinkel in de Breestraat zijn in de afgelopen dagen drie maal met rode verf besmeurd. De 76-jarige eige naar deed gisteren aangifte. Politievoorlichter H. Langendoen sluit niet uit het besmeuren van het pand met de verkoop van bont te maken heeft. ,,Het is typisch dat het driemaal bij deze winkel ge beurt", aldus Langendoen. Er werden geen leuzen geschreven. VEERTIG BANEN IN INSTELLINGEN Werkgelegenheidsproject in sector cultuur gestart LEIDEN Minister H. d'An- cona van WVC heeft gisteren in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden het offi ciële startsein gegeven voor een werkgelegenheidsproject in de culturele sector. Het Leidse project levert uiteinde lijk veertig arbeidsplaatsen op. Het is het eerste in zijn soort in Nederland. Later volgen nog soortgelijke projecten in andere gemeenten, zoals in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Daarmee loopt het totaal voorlopig op tot honderd. Het project is opgezet in het kader van de sociale vernieu wing. De deelnemers eraan gaan met name bij de musea aan de slag. Dat gebeurt onder andere in het kader van het door WVC opgezette „Delta plan" om bedreigd cultuurbe zit te redden. Dat plan is opge zet om achterstanden bij het conserveren en restaureren van museumbezit in te lopen. Volkenkunde is een van de musea die met grote achter standen kampen. Daar is in middels via het project één bi bliotheekmedewerker aange steld. Over het plaatsen van drie depotmedewerkers en nog twee anderen wordt nog over legd. Ook bij het Nationaal Natuurhistorisch Museum, bij de Leidse Schouwburg, stede lijk museum De Lakenhal, de openbare bibliotheek en bij de gemeentelijke directie kunst en cultuur zijn inmiddels men sen aangesteld. In eerste in stantie gaat het daarbij om tien mensen. Een aantal van hen was gisteren aanwezig. Wet houder H. van Dongen (cul tuur) overhandigde hen een museumjaarkaart. Wethouder Van Dongen en burgemeester C. Goekoop stel den gisteren dat het niet ver wonderlijk is dat het project in Leiden begint. Beiden stipten daarbij het grote aantal musea en het rijke culturele erfgoed aan in Leiden. Burgemeester Goekoop stelde zelfs dat van de 2,8 miljoen als onvervang baar aangeduide museumvoor- werpen in Nederland er 2,6 miljoen zich in Leidse musea bevinden. vVD EN D66 IN BRIEF AAN COLLEGE: LEIDEN De proble men bij de financiële or ganisatie van de gemeen te moeten zo snel moge lijk worden aangepakt. Daar moeten op korte termijn besluiten over worden genomen. Dat schrijven D66 en de VVD naar aanleiding van de vorige week in de openbaarheid gekomen wantoestanden bij de di rectie financiën in een brief aan het college. De oppositiepartijen willen daartoe de raadscommissie voor de rekeningen bijeen roepen. Voor de vergadering worden het rapport van het Verificatie Bureau (VB) uit november 1990 waarin ook al scherpe kritiek werd geuit, maar dat tot nu toe niet in het openbaar is gekomen en de pas verschenen notitie van interim-manager finan- - ciën, B. Jamieson, geagen deerd. Van beide nota's heb ben de fracties „met veront- j rusting kennis genomen". Briefschrijvers P. Langen- berg (D66) en M. van der Nat (VVD) willen de betrokke nen horen. Ook de oorzaken I van de onstane situatie wor- steld, zo schrijft het duo. De partijen willen de kwestie op 26 maart in de gemeente raad bespreken. De raad dient snel inzicht te krijgen in de volle omvang van het probleem en daarover stel ling te nemen. Dit is volgens D66 en de VVD noodzakelijk omdat de gemeente aan de vooravond staat van een in grijpende reorganisatie. Bij de raadsvergadering moet ook het standpunt van het college worden betrokken. Het college zou ook een standpunt moeten innemen over de nota van het VB. PvdA-raadslid L. Geradts zegt desgevraagd het begrij pelijk te vinden dat om een collegestandpunt wordt ge vraagd. „Het gaat uiteindelijk ook om een stuk dat in op dracht van het college is op gesteld". Volgens Geradts is de zaak op gang gekomen na dat de raad en met name zijn fractievoorzitter S. de Vree- ze, om een betere financiële informatievoorziening had gevraagd. „Dan moet je na gaan welke mensen je voor welke activiteiten nodig hebt. Het is op zich heel verstandig van de wethouder om aan te kaarten dat als de raad meer informatie wil dat conse quenties heeft". Na enig aandringen bevestigt Geradts dat er daarnaast ook vergelijking met de schouw burgaffaire die leidde tot het' aftreden van VVD-wethou- deï F. Kuijers wijst hij van de hand. „Die vergelijking is ongepast. Toen reageerde de verantwoordelijke wethouder niet op de geconstateerde fei ten. Pas toen wethouder Bor- dewijk bij de zaak werd be trokken, greep het college in. Nu is het Bordewijk zelf die het initiatief neemt om ver beteringen door te voeren". Waarschuwingen De onvolkomenheden in de gemeentelijke organisatie ko men het duidelijkst in het rapport van VB naar voren. Zo wordt gemeld dat er, on danks herhaaldelijke waar schuwingen vanaf 1986 dat de administratieve organisa tie niet aan de eisen voldeed nauwelijks verbeteringen zijn aangebracht. De uitgevoerde interne controle was niet zichtbaar, dossiers waren on volledig, waardoor over de juiste toekenning en vaststel ling van subsidies geen oor deel kon worden gevormd. Maar ook verbanden tussen gemeenteuitgaven en de ont vangen rijksbijdragen ont braken. Van interne over boekingen was geen boek houding. Nog steeds geldt dat de gemeente nauwelijks heeft beschreven hoe de ad ministratieve organisatie werkt. Met inbegrip van dc controle, concludeert het VB. Een voorbeeld: de taak van de directie financiën is vast gelegd in de „Instructie uit 1971". In het VB-rapport werden ook al opmerkingen over de directie financiën gemaakt. Ze zijn vergelijkbaar met die van interim-manager Jamie son die vorige week bekend werden. In november 1990 stond nog 750.000 gulden aan lozingsrechten uit over 1988. VB adviseert ter voorkoming van renteverliezen aanslagen sneller te versturen. Het voorbeeld van de directie on derwijs, waarbij 150.000 gul den aan rentekosten verloren ging, wordt genoemd. Ook het tekort aan personeel bij financiën werd eerder al door VB aangekaart. Contro le op de gemeentelijk deur waarder kan daardoor niet worden uitgevoerd, meldt VB. De directie gebouwen kampt met huurachterstan den. Tot nu toe vindt „slechts" aanmaning pl VB adviseert verdere maat regelen te nemen. Uit staat nog ruim 100.000 gulden aan achterstallige huur uit, uit 1989 is dat bijna een ton. De directie ruimtelijke orde ning mist subsidies voor res tauraties. Ultimo 1989 was 148.000 gulden aan verloren voorschotten verstrekt. Dat was de subsidie die het Rijk uiteindelijk niet honoreerde. VB raadt doorgaan met de voorfinanciering ten sterkste af. Kas Lakenhal De directie interne zaken mist grote kortingen, omdat veel gemeentelijke afdelin gen zelf inkopen. Er is geen gemeentelijk inkoopbeleid en VB raadt zo'n beleid aan. Bij de directie cultuur schort ook het een en ander. Het Molen museum De Valk en de Kun stuitleen mogen van VB bij voorbeeld niet hun kasaf- drachten via de kas van Ste delijk Museum De Lakenhal laten plaatsvinden. Dat moet gewoon via de gemeentelijke bank of giro. Slot van campagne In het kader van de aan staande provinciale verkie zingen deed CDA-gedepu- teerde H. van der Meer gistermiddag Leiden aan. In het gezelschap van zijn Leidse partijgenoot en wethouder J. Walenkamp bezocht Van der Meer eerst het Groenoordhalter- rein. Daar wordt een werk- /leerproject voor langdurig werklozen gestart en het terrein herbestraat. Daar na was het de beurt aan de Smidssteeg. In deze op het Galgewater uitkomen de steeg wordt een viertal panden door de gemeente opgeknapt en daarna in de vrije sector verkocht. Ook hier is sprake van een leer- /werkproject. Het CDA- duo beklom een bouwstei- ger om op het hoogste punt van de restauratie een „bak" op de gevel te metselen. Onder het vrolij ke geluid van een draaior gel bleek Van der Meer duidelijk meer bedreven in het beklimmen van de klei ne steiger dan de wat voorzichtige en onwennige Walenkamp. Navraag bleek ook dat Van der Meer zijn eigen huis zelf in elkaar heeft gezet. Beiden wisten echter weer heel huids de Smidssteeg te bereiken. Het CDA beëin digde vandaag de verkie zingscampagne voor de statenverkiezingen van morgen. FOTO: WIM VAN NOORT oreca- ndernemer geen iolitie-agent llDEN Volgens de Ifjad van State kan van 4%. horeca-ondernemer t worden verlangd dat of zij op de stoel van de Bitie gaat zitten. En dat dt zolang hij of zij niet bevoegdheden van de itie heeft. Dat staat in artikel in een horeca- tblad. Groen Links lt naar aanleiding hier- vragen aan het Leidse ■lege van B en W. I :e uitspraak van de Raad II State geldt voor een Lim- I gse discotheekexploitant. gemeentebestuur van Her- Ibosch had in de beschik- l voor de hinderwetver- ning opgenomen dat de ex- tant voor rust in en buiten li discotheek moest zorgen, jjl discotheekhouder ging H rtegen met succes in H oep. Ook van de Kroon K ïft de horeca-ondernemer t voor politieagent te spe- De politie dient de orde te idhaven. Het inzetten van eca- en discoexploitanten rvoor noemt de Raad van „grijpen naar oneigenlij- niddelen". Althans zo luidt artikel, artikel is voor Groen echter voldoende aan- ing om vragen te stellen het Leidse college van B W. Want wanneer deze in- matie juist is, heeft dit ern- e consequenties voor het in den voorgestelde regime 1 vrije sluitingstijden, moti- rt de partij. Volgens de a sanctie horecabeleid wor- i de horeca-ondernemers it verantwoordelijk gesteld >r rust en orde in een straal 1 dertig meter rond hun ho- agelegenheid. Gevraagd rdt of het college bekend is t deze uitspraak. En wat de sequenties zijn voor het irgesteld sanctiebeleid tij- is vrije sluitingstijden. Vol- is Groen Links is hiermee van de belangrijkste pei- om tegen overlast veroor- ende horecagelegenheden 1 te treden weggevallen. Het lege wordt gevraagd of zij mening deelt. En welke atregelen neemt het college de rust rond horecagele- a heden op een andere ma li r te waarborgen, zo besluit partij. ALLEEN STUDENTEN GEÏNTERESSEERD IN REFERENDUM A LEIDEN De koffie staat massaal klaar in het Leidse stadhuis. In de raadszaal wacht Holland Debate op bezoekers. Zes vrienden of leden van de club zitten daar ook. En wat familie van de deel nemers. Daar bleef het gisteravond ook bij. De „echte" Leidenaars kwa men in ieder geval niet opdagen voor het debat over de volksraadpleging. En dat voorspelt weinig goeds. Het referendum leeft niet in Leiden. Terwijl morgen ja of nee moet worden gezegd tegen vrije sluitingstijden. De twee andere bijeenkomsten die ook gisteravond werden gehouden, bevestigen deze stelling alleen maar. Elf studentikoze leden van de Jongeren Organisatie Vrijheid Democratie (JOVD) luisteren ademloos naar mammoetkastelein Ben Luijkx in het Gulden Vlies aan de Breestraat. En in café De Harmonie aan diezelfde straat wordt voor de Studieve renigingen voor Politicologen in Leiden (SPIL) maar een soort college gegeven. Met me dewerking van gemeente raadsleden. Toch was die laatste bijeen komst nog het aardigst. Ook al werden er nauwelijks nieuwe argumenten en standpunten aangevoerd. Nu de verkiezin gen met rasse schreden nade ren, vlogen Jan Laurier (Groen Links), Pex Langen- berg (D66) en Theo van der Nat (VVD) elkaar af en toe fijn in de haren. Gedrieën wa ren het er wel over eens dat het onderwerp vrije sluitings lijden nu niet het meest ge schikte is voor het referen dum. Van der Nat voegde daar nog een wijze les aan toe. „Als er één gezelschap niet geschikt is om een onderwerp voor een referendum te bepalen, dan is dat de gemeenteraad zelf wel". Opstanden De Haarlemse wethouder C. Mooy hanteerde de voorzit tershamer tijdens het forum prima. Het lukte hem om de mensen in de zaal bij de dis cussie te betrekken. Op een fo- Stem advies rumlid na, de hoogleraar staat kunde Driessen, die zijn ogen nauwelijks open kon houden. Dat lag niet aan het publiek, dat weliswaar uit studenten bestond, maar wist wat er in de sleutelstad speelde. Af en toe werden er scherpe vragen gesteld. Maar gelachen werd er ook. Op de vraag wat een referen dum nu toevoegt aan de demo cratische instrumenten van Laurier, antwoordde Pex Lan- genberg (D66) onder meer „dat we ook niet elke dag aardap pelen eten". En voegde Mooy er aan toe dat D66 ook uit on vrede met de politieke gang van zaken was ontstaan. Ver der haalde de Haarlemse VVD'er herinneringen op over het vrijgeveq van de sluitings tijden in Haarlem. En het weer terugdraaien daarvan. „Dat gaf een gedonder, werke lijk hele opstanden. Ik heb nachtenlang tussen paarden en honden gestaan", vertelde hij spannend. Terug naar de raadszaal. Een beetje teleurgesteld waren ze wel, de jongens en meisjes van Holland Debate. Op verzoek van de gemeente hadden ze het debat georganiseerd. En nu kwam er niemand. Zou het aan de publiciteit liggen, vroeg een van hen naïef. Ze zetten echter door. Twee teams de batteerden voor of tegen vrije sluitingstijden. „De binnenstad kampt nu met een piekover- last. Na sluitingstijd is het schreeuwen en rennen door nauwe steegjes. Het is een gro te puinzooi met schreeuwende, plassende en kotsende men sen", wist A. van der Steur. Een van de voordelen van het referendum is dat dit spitsuur voorbij is, gaf hij aan. De tegenstanders voerden aan dat mensen de hele nacht la waai kunnen maken. En dat het sanctiebeleid aan alle kan ten rammelt. „De horeca-on dernemer wordt gepakt, niet de herrieschoppers", aldus B. Walenkamp. De duo's bestre den eikaars argumenten in keurig ABN met aangeleerde gebaartjes en stemverheffing op de juiste momenten. Maar wel voor een lege zaal. Leeg was ook de zaal in het Gulden Vlies. Horeca-onder- Het referendum leeft nauwelijks in de Sleutelstad. Voor zover er over wordt gediscussieerd is er weinig enthousiasme voor het onderwerp vrije sluitingstijden voor de horeca en gaat het zeker zo vaak alleen maar over het idee van het referendum. Uitingen voor of tegen de vrije sluitingstijden zijn schaars. Aan het Rapenburg is daar een uitzondering op te vinden: Stem: neel nemer Ben Luijkx vond het vrijgeven van de sluitingstij den prima. Mits er strakke re gels waren. Luijkx spreekt dan ook uit jarenlange ervaring, hij bezit verschillende horeca gelegenheden in Leiden. Klachten van de buren had hij, na drie Raad van State-za- ken, niet meer gehad. Zelf woont hij ook nog eens tussen zes cafés. Maar mensen die niet tegen herrie kunnen, moeten maar niet in de bin nenstad gaan wonen, gaf hij een goede tip. Hij is ervan overtuigd dat een goede kaste lein zo'n stempel op zijn zaak kan drukken dat er nauwelijks overlast ontstaat. En daar wa ren de JOVD'ers wel even stil van. KARIN SWIERS Verlies Het Riagg houdt in samen werking met de Stichting Ouderenwerk de cursus Ver lies.... en dan verder', bedoeld voor vrouwen van 60 tot on geveer 75 jaar van wie de echtgenoot in de laatste jaren is overleden. De cursus be gint morgen en heeft plaats in De Rondedans aan de Juli- anastraat 74. De kosten voor de elf bijeenkomsten durende cyclus bedragen 20 gulden. Voor meer informatie of aan melding kan men terecht bij J. Heijmerink, tel: 350650. Starters De Kamer van Koophandel (KvK) en het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf houden op donderdag een in formatiemiddag voor begin nende ondernemers. Van 14.00 tot 16.30 uur wordt in het gebouw van de KvK aan de Stationsweg 41 in Leiden informatie gegeven over on dernemingsplannen, rechts vormen, marktverkenning en financiën. Voor informa tie: 071-250500. Oude Kunst Kunsthistoricus E. Kreytz houdt in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 een serie lezingen over Ro maanse en Gotische Kunst. De lezingen worden gehou den op de donderdagen 7, 14 en 21 maart en beginnen tel kens om 20.15 uur. De lezin gen vormen een voorberei ding op een busreis van 21 to 27 mei naar Frankrijk. Voor informatie: 070-3866555. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl: I Adres: j Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: TTT~I 5 M*n daartoe oonttiding tx f I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11