Snelle Duitse trein ook interessant voor Nederland Verzekeraar Delta Lloyd is bezorgd GELD GOED Cao wegtransport rond Beurs van Amsterdam Proeffabriek voor produktie bio-diesel lCONOMIE CeidaeSou/uwt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 8 Hoogovens schrapt zeker 2500 banen ÜTRECHT Bij het staalconcern Hoogovens IJmuiden (1,6.000 werknemers) moeten de komende vijf jaar zeker 2500 arbeidsplaatsen vervallen om de bedrijfsvoering te verbeteren. Dat aantal kan in de volgende fases van het zogeheten Masterplan nog oplopen, zo heeft Hoogovens gisteren meegedeeld. Met de vakbonden is al eerder over eengekomen dat bij de efficiency-operatie geen gedwon gen ontslagen vallen Dat is mogelijk door natuurlijk ver loop, her- en bijscholing en herplaatsing. Voor werkne mers van 55 jaar en ouder die hun baan verliezen, geldt een aanvullingsregeling tot 85 procent bruto in het eerste half jaar en daarna 87,5 procent netto tot het vijfenzestig ste jaar. Hoogovens wil met het Masterplan in 1995 een toppositie in de Europese staalindustrie bereiken. Daartoe moet in 1995 een kostenverlaging van 100 gulden per ge produceerde ton staal zijn bereikt. Hoogovens produceer de rig jaar ongeveer 10 miljoen ton staal. UTRECHT Vakbonden en de werkgeversor ganisatie KNV (grote transportbedrijven) zijn het verrassend snel eens geworden over een nieuwe, tweejarige cao in het wegtransport. Het principe-akkoord - dat gaat gelden voor 12.000 werknemers - voorziet onder meer in een loonsverhoging van 3,2 procent per 1 januari '91 en nog eens 3,2 procent in januari '92. Donderdagnacht kwam er een tweejarig con tract uit de bus met een loonruimte van in to taal acht procent. De vakbonden hopen dat het bereikte akkoord ook tot gevolg zal hebben dat de cao-onderhandelingen met de twee andere werkgeversorganisaties in het wegtransport, NOB en CVO, weer kunnen worden vlotge- trokken. Bij NOB en CVO gaat het om in totaal 60.000 werknemers. De cao-onderhandelingen liepen daar al veel eerder vast. Beide werk geversorganisaties lieten daarop weten dat ze het wel zonder cao kunnen stellen, maar de vakbonden willen het zo ver niet laten komen. mogelijkheid om minister De Vries (sociale za ken) te vragen om de met de KNV afgesloten cao voor de hele bedrijfstak van toepassing te verklaren. Volgens onderhandelaar J. Wienen van de Vervoersbond CNV gaan chauffeurs van KNV-bedrijven als gevolg van de nieuwe cao zo'n tweeduizend gulden per jaar meer ver dienen dan hun collega's bij de NOB- en CVO- leden. Dat verschil is 'onaanvaardbaar' en moet alsnog verdwijnen door ook met NOB en CVO een cao af te sluiten, aldus Wienen. Hij ver wacht dat de achterban van beide organisaties hun onderhandelaars naar de onderhandelings tafel zullen terugsturen. Naar Turkije vanaf Rotterdam Airport ROTTERDAM De Turkse lucht vaartmaatschappij Sultan Airport opent half maart vanaf Rotterdam Airport wekelijkse verbindingen op Ankara en Istanbul. Sultan Air be schikt momenteel over vijf Boeings van het type 737-200. De maatschappij opent in de Maasstad tevens een twee de hoofdkantoor. Ze onderhoudt al verbindingen met vliegvelden in Frankrijk, Duitsland, Spanje en Italië. Ook vliegt ze op Israël. Sultan Air wordt gefinancierd met 51 procent Turks en 49 procent Zweeds kapitaal. Vorig jaar vervoerde de maatschappij meer dan 200.000 passagiers. Ze ver wacht dit jaar met acht vliegtuigen op 6000 vluchten ongeveer 650.000 men sen te vervoeren. ICE MAAKT REIZEN KORT, MAAR DUURDER FULDA De nieuwe Duitse supertrein, de 'In tercity Express' rijdt in derdaad hard. Tussen Ful- da en Wtirzburg ligt hon derd kilometer en die worden binnen een half uur afgelegd. De trein rijdt met gemak 250 kilo meter per uur. Een Ne derlandse sneltrein be reikt hoogstens 140 kilo meter. Op 2 juni begint de i Duitse Bundesbahn met i geregelde diensten tussen Hamburg en München I met deze snelle treinen. I "De ICE is het paradepaardje i van de Bundesbahn en van de Duitse industrie. De trein is de 1 concurrent van de Franse TGV. De Bundesbahn heeft de eigen industrie opdracht gege ven om een nieuwe trein te ontwerpen. Waarom de TGV jiiet is gekozen (dan zouden supersnelle verbindingen in Duitsland al een feit zijn ge weest) heeft volgens een Bun- desbahn-woordvoerder te ma ken met onoverbrugbare ver schillen van inzicht tussen de Duitsers en de Fransen. Er zijn ook technische verschillen, maar die lijken niet onoplos baar met een beetje goede wil. Zo is er een verschil in de stroomspanning waar de moto ren van de locomotieven op draaien. Maar een niet te over bruggen verschil is de breedte van de nieuwe Duitse trein. Een ICE is ruimer, dus breder I dan de Franse TGV. Het Duit se spoorwegnet is op deze breedte ingesteld. De Duitse en Franse treinen kunnen "hierdoor niet op eikaars spoor- •hetten rijden. Deze situatie is overigens typerend voor het Europese treinennet. Een overschrijding van de grenzen is met treinen nog steeds moei lijk of niet mogelijk. De trein van Amsterdam naar Keulen bijvoorbeeld moet geruime tijd te Emmerich stoppen, omdat er van locomotief gewisseld moet worden. Reden: de moto ren van Nederlandse en Duit se locomotieven werken op verschillende spanningen. Luxe De NS, die eveneens bezig zijn om Nederland met snelle trei nen te ontsluiten, moeten kie zen uit de TGV en de Duitse ICE. Volgens Heinz Dürr de president directeur van de Bundesbahn zullen er vanaf 1996 ook ICE's rijden tussen Amsterdam en grote Duitse steden. Bij de NS wordt wat de keuze van snelle treinen be treft nog even de boot afge houden. Het zit er echter in dat voor richting zuid voor de TGV wordt gekozen en in oos telijke richting voor de ICE. Een ICE is een bijzondere trein. De reiziger treft er za ken in aan als muziekpro gramma's, die via een koptele foon te beluisteren zijn, een te lefooncel en toiletten die niets te maken hebben met de hui dige primitieve voorzieningen. De coupé's ademen een com fortabele ambiance, die ver kregen wordt door, ruimte, lichte kleuren en veel licht, door de grote ramen, die ove rigens niet open kunnen. Bij 250 kilometer is een treinreis niet veel anders dan bij de helft van die snelheid, die nor maal is voor de treinen in de Nederland. Het verschil blijkt uit de veel kortere reistijd. De ontwikkelingskosten voor de trein belopen miljarden De NS, die eveneens bezig is om Nederland met snelle treinen te ontsluiten, moet kiezen uit deze Duitse ICE of de Franse TGV. foto: sp marken. De kostprijs van een complete ICE is om die reden vijftig miljoen mark. Het ont wikkelen van nieuwe spoort rajecten voor deze treinen heeft eveneens investeringen gevergd die in de miljarden lo pen. Deze kosten worden ver taald in duurdere treinkaartjes voor de ICE. De prijzen stijgen gemiddeld rond de dertig pro cent. In Duitsland zullen op sommige trajecten prijzen wor den berekend, die in relatie staan tot het aanbod aan vlieg reizen. Waar het vliegtuig con currerend is, daalt de trein- prijs, maar waar de trein een goed alternatief voor de lucht vaart biedt, zal dat een duur der treinkaartje tot gevolg hebben. De Bundesbahn zet de ICE's met ingang van 2 juni in op de lijn Hamburg-München. Er gaan op dit traject 25 van deze moderne treinen rijden. Het scheelt al gauw een uur reis tijd op een afstand van een paar honderd kilometer met een ICE. In de loop van de ja ren zullen steeds meer snelle lijnen worden gecreerd. Het voormalige Oost-Duitsland zal nog geruime tijd van de mo derne treinen verstoken blij ven, omdat het railnet een grote puinhoop is. Er is onge veer honderd miljard mark nodig om dat te moderniseren. En de Bundesbahn verkeert niet in al te weelderige finan ciële omstandigheden. Door de invoering van de nieuwe ICE's komt het huidi ge materieel, de zogenaamde Eurocity-treinen vrij, waar mee Amsterdam, met in gang van 2 juni een frequentere treinverbinding met Duitsland krijgt. Winststijging bij Heineken AMSTERDAM De netto- winst van bierbrouwer Heine ken is in 1990 met 12,4 procent gestegen van 325,5 miljoen in 1989 tot 365,7 miljoen. De ge consolideerde omzet nam met ƒ390 miljoen toe van 7,8 mil jard tot 8,2 miljard. Het be drijfsresultaat steeg met 7 pro- 'eént van ƒ572,3 miljoen tot f 612,5 miljoen, zo heeft de raad van bestuur van Heine ken gisteren bekendgemaakt. De toeneming van de omzet was het resultaat van betere verkoopprijzen, een hogere af zet in Europa, een hogere ex port en gedaalde wisselkoersen van valuta's van met name Afrikaanse dochtermaatschap pijen. Tegenover de omzetstij ging van 5 procent stond een toeneming van de kosten met 4,8 procent waardoor het be drijfsresultaat met 40,2 mil joen omhoog ging. Aegon meldt pakket Nationale Nederlanden aan DEN HAAG Verzekeraar Aegon meldt haar pakket Na- tionale-Nederlanden aan, zo heeft de maatschappij gister middag bekengemaakt. Aegon zegt haar beslissing te hebben genomen in verband met de sluiting van de aanmeldingster mijn. Aegon, die zich verzette tegen de fusie, heeft eerder verklaard meer dan tien pro cent van de aandelen Nationa- le-Nederlanden in handen te hebben. Op 21 januari deelde de verzekeraar mee niet tot aanmelding van haar pakket aandelen Nationale-Nederlan- den over te gaan. Dat was op basis van de toen beschikbare gegevens, zo zegt Aegon nu. Woensdag liep al de periode af waarin de aandeelhouders NN hun stukken bij de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) konden aanmelden. Zou de VEB meer dan vijftig procent van de aandelen NN aange meld krijgen dan zou de VEB gemachtigd zijn de betreffende stukken niet voor vrijdagmid dag 15.00 uur aan te melden. Daarmee zou de door de VEB fel bekritiseerde fusie tussen Nationale en de NMB/Post- bank van de baan zijn. McDonalds wil fors uitbreiden in Nederland AMSTERDAM De Amerikaanse hanburger- gigant McDonalds wil de komende jaren flink uit breiden in Nederland. De doelstelling is om in 1995 meer dan 100 restaurants te hebben. Dat zijn er nu 60, de meeste op franchisebasis. Het aantal medewerkers zal ver dubbelen tot 9000. Van de werknemers werkt nu 70 pro cent in deeltijd, zo heeft McDonalds bekendgemaakt. McDonalds opent dit jaar tien nieuwe zaken in Nederland, de meeste met een meeneem- service per auto. Het bedrijf heeft een aantal gemeenten en provincies het aanbod gedaan om bij de nieu we zaken carpoolplaatsen aan te leggen. Daardoor kunnen problemen als kosten, onder houd en beveiliging bij deze plaatsen worden opgelost. Het eerste restaurant met car poolplaats wordt deze zomer in Hoorn geopend. McDonalds viert dit jaar haar twintigjarig bestaan in Nederland. In 1990 bedroeg de omzet in ons land f 238 miljoen. Voor 1991 wordt een omzet verwacht van ƒ300 miljoen. Uitvinder van de koolzaadmotor, de Duitser Ludwig Elsbett (links), bij de presentatie van zijn vinding. foto: afp ROTTERDAM Cebeco-Handelsraad in Rotterdam is van plan in 1995 een fabriek te bouwen voor de produktie van bio-diesel. De fabriek heeft een jaarlijkse capaciteit van 150.000 ton. Het plan voor de bouw van zo'n fabriek is een uitvloeisel van de boerenacties vorig jaar februari. Bio-diesel is koolzaadolie, die na een aantal chemische bewer kingen als dieselbrandstof kan worden gebruikt. Vooruitlopend op die fabriek wil Cebeco begin volgend jaar een proeffabriek in Dronten bouwen. Capaciteit Die fabriek krijgt een capaciteit van 5000 ton en zal vier jaar gaan proefdraaien. Het voor de proeffabriek benodigde koolzaad zal afkomstig zijn van akkerbouwers die onder de zogenaamde braak-plusregeling vallen. Voor de bouw van de proeffabriek is een aanvraag ingediend voor een investeringspremie van in to taal vijf miljoen gulden in het kader van het Integraal Struc tuurplan Noorden des Lands ISP-4. Bij het project zijn de brand- stoffengroep OK van Cebeco Handelsraad en de bij Cebeco aan gesloten coöperaties Lelyland en ACM Meppel betrokken. De bedoeling is om de bio-diesel uitsluitend binnen de land bouwsector af te zetten; dus niet aan gewone dieselauto's. Philips Duitsland schrapt 5000 banen HAMBURG Philips in Duitsland moet behoorlijk afslanken. In het kader van de efficiency-operatie van Jan Timmer moeten de komende twee jaar 5000 banen verdwijnen bij Deutsche Phi lips GmbH. Dat is ruim 16 procent van het totale werknemers bestand. Nu telt Deutsche Philips nog 30.000 werknemers. Ge dwongen ontslagen zijn niet te vermijden, maar door het laten aflopen van arbeidscontracten, door personeelsverloop en het vervroegd pensioneren van oudere werknemers wil de directie de gedwongen ontslagen beperken. Kort voor het einde van de nek-aan-nek-race tus sen de Nationale-Neder- landen en NMB Postbank enerzijds en Aegon en de VEB anderzijds is het eer ste jaarverslag van een verzekeraar verschenen. Dat verslag is van Delta Lloyd, de Nederlandse dochter van de Londense Commercial Union. Over de fusieplannen van NN en NMB Postbank schrijft Delta Lloyd allereerst in het jaarverslag dat dergelijke con centraties op termijn grote ge volgen zullen hebben voor de verzekeringsmarkt en de con currentieverhoudingen ingrij pend zullen kunnen wijzigen. Het beschikbaar komen van de Postbank voor de verkoop van (standaard-)verzekerings- produkten wordt ook door de assurantietussenpersonen als een grote bedreiging gezien. Delta Lloyd durft de strijd echter aan: „Er is alle reden om door verdere automatise ring (ontwikkeling en gebruik assurantiedatanetwerken) de kosten van distributie via as surantietussenpersonen ver der omlaag te brengen, zodat het intermediair zich kan concentreren op zijn belang rijke adviesfunctie, zowel bij de verkoop van verzekerin gen als bii de schadebehande- ling". Delta Lloyd heeft be wust gekozen voor het profes sionele intermediair dat in onafhankelijkheid het publiek kan adviseren bij het aangaan van verzekeringen. „Zijn gro te waarde komt onder meer naar voren wanneer een scha de optreedt: de klant heeft dan veelal behoefte aan bege leiding en ondersteuning". Dit is slechts één van de inte ressante aspecten van het ver slag van Delta Lloyd, een ver zekeraar met een werkterrein dat zich tot Nederland be perkt. Het is het eerste ver slag over 1990 van een verze keraar en geeft door genoem de beperking een aardig beeld van de gang van zaken in de verzekeringswereld hier te Stormen De twee stormen in de eerste maanden van 1990 zullen alle verzekeraars van Nederland nog lang heugen. Ik heb he laas nog geen gedetailleerde cijfers van NN gezien, maar ik weet wel dat dit concern met forse belangen in alle landen die door die stormen zwaar geteisterd zijn, daar door zware verliezen heeft geleden. In een voorlopig be richt over de gang van zaken in 1990 wordt gesproken over een „stormenverlies" van 135 miljoen gulden. De eerste storm kostte Delta Lloyd bru to bijna 136 miljoen gulden (na herverzekering 23 miljoen gulden). De tweede storm veroorzaakte een schade van 32 miljoen gulden (na herver zekering 13 miljoen gulden). Rekening houdend met ge derfde interest en extra ver werkingskosten hebben de beide stormen Delta Lloyd netto ongeveer 40 miljoen gul den vóór belastingen gekost. Zonder deze twee calamitei ten zou Delta Lloyd het jaar vermoedelijk met een voor treffelijk resultaat hebben af gesloten. Tellen wij namelijk die 40 miljoen gulden bij de gerapporteerde winst vóór be lastingen op, dan zien wij een bedrag van rond 273 miljoen gulden op de geconsolideerde winst- en verliesrekening verschijnen. Dat bedrag zou dan ruim 20 miljoen hoger zijn geweest dan het verge lijkbare bedrag van 1989. „Het bleek niet mogelijk om na dit bijzonder teleurstellen de begin van het jaar alsnog tot een positief schaderesul- taat te komen", aldus de raad van bestuur, die hieraan toe voegt: „Hoewel er indicaties zijn dat het aantal zware stor men in West-Europa toe neemt, is het nog te vroeg voor een definitieve conclu sie. Mocht er inderdaad spra ke zijn van een structurele ontwikkeling, dan zal aan premieverhoging niet te ont komen zijn. De herverzeke ringspremies voor de catastro fedekking zijn voor 1991 al aanzienlijk verhoogd, wat echter niet geleid heeft tot een verhoging van de aan de verzekerden in rekening te brengen premies. Dit is het gevolg van de nog steeds toe nemende concurrentie. Deze dwingt ons ook grote aan dacht te besteden aan de kwa liteit van onze dienstverle ning". Kijk, en met die laatste zin zie je meteen waarom Na- tionale-Nederlanden zich zo graag sterker wil maken om de felle concurrentie, die na 1992 ongetwijfeld zal ontstaan, te kunnen pareren. Als dat concern niet kan samengaan met de NMB Postbank, zal de secure belegger zulks de hui dige oppositie niet in dank af nemen. Bij beleggen komt meer kijken dan wat eenvou dig rekenwerk gebaseerd op de huidige financiële situatie. Branches Terug nu naar Delta Lloyd. In het schadebedrijf kent deze verzekeraar vijf branches: brand, medische varia, motor rijtuigen, overige varia en transport. De bedrijfsresulta ten van medische varia, ove rige varia en transport sloten 1990 af met een positief be drijfsresultaat dat samenge teld 5,4 miljoen gulden groot was. Brand en motorrijtuigen zorgden anderzijds voor een negatief bedrijfsresultaat van 29,2 miljoen gulden. De gevol gen van de stormen manifes teerden zich met name in de bedrijfsresultaten van de branches brand en transport. Transport bleef weliswaar nog net positief, maar het be drijfsresultaat was wel 7,9 miljoen gulden lager dan in 1989. Uiteindelijk kwam het schaderesultaat vóór belastin gen uit op 9,3 miljoen gulden negatief tegen in 1989 28,6 miljoen gulden positief. Dat is dus een achteruitgang met 37,9 miljoen gulden. Dat ziektekostenverzekerin gen de raad van bestuur van Delta Lloyd ook veel hoofd brekens bezorgen, valt te be grijpen. Die raad wordt onder meer geconfronteerd met het voornemen om ziektekosten verzekeraars bij de pooling van 65-plussers te budgette ren, omdat beheersing van de schadelast vrijwel niet moge lijk is, er gezien de portefeuil lesamenstelling sprake kan zijn van ongelijke behande ling van verzekeraars en ver dere kostenbeheersing nau welijks mogelijk is. De kos tenvergoeding is reeds onvol doende om de eigen verwer kingskosten en de provisie van het intermediair te finan cieren. De tekorten zullen op de andere verzekerden moeten worden verhaald. De enige conclusie die uit het verslag van Delta Lloyd valt te trekken, is dat de verzeke ringswereld zich in een over gangsstadium bevindt en door schaalvergroting en sterke veranderende methodieken rond de eeuwwisseling in ver gelijking met nu niet meer te herkennen zal zijn. Bron: GWK/CDK-Bank aank amerik.dollar verk. aank. ilal.lire (10.000) 13,90 15,60 1,660 1,780 lap.yen (10.000) 125,00 131,00 austr.dollar 1,28 1,40 loeg.din.t/m 100 05,00 10,00 belg.frank (100) 5,32 5,62 noorse kroon (100) 27,25 29,75 canad.dollar 1,440 1,550 oost.schill. (100) 15,75 16,25 1,35 deense kroon (100) 27,80 30,30 port.escudo (100) 1,17 duilse mark (100) 110,10 114,10 spaanse pes. (100) 1,72 1,88 engelse pond 3,15 3,40 turkse pond (100) 0,0400 0,0600 finse mark (100) 45,10 47,60 zweedse kr (100) 28,75 31,25 (ranse frank (100) 31,60 34,35 (100) 127,25 131,75 griekse dr (100) 0,91 ierse pond 2,83 3,08 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 19720 - 20320 19560 - 20160 onbewerkt bewerkt 21920 21760 bewerkt Opgave: OrlJIhout. A'dam Hoge omzet Getronics AMSTERDAM De aande lenkoersen op de effecten beurs in Amsterdam zijn giste ren lager gesloten. Ook de obligatiemarkt was drie tot vier dubbeltjes lager. De CBS- stemmingsindex sloot iets la ger op 88,70 punten tegen 89,20 punten de dag ervoor. De in dex bewoog zich tussen de 88,4 en 89,4 punten. De CBS-koer- sindex eindigde de laatste dag van de week op 182,10 punten, tegen 182,50 punten op don derdag. De totale omzet aan effecten kwam uit op 1,56 miljard, waarvan 737 miljoen aan aandelen. De grootste omzet werd gemaakt in Getronics, waarin 3 miljoen stukken (dubbeltelling) om gingen, ge lijk aan een totaalbedrag van 95 miljoen. Volgens een han delaar is een groot blok ver handeld, maar wat er achter zit kan hij niet zien. Gisteren bedroeg de omzet al zo'n zeven a achthonderdduizend. De koers van Getronics, verhan deld op de lokale markt, ging twee dubbeltjes omhoog tot ƒ31,50. Mogelijk is er samen hang met het woensdag be kendgemaakte nieuws dat het computerbedrijf niet langer geïnteresseerd is in het Britse Touchstone, omdat die bran chegenoot toch te duur zou zijn. Op de hoofdmarkt was VNU de grootste stijger in absolute zin. De uitgever pakte 1,30 op ƒ91. Onder de internatio nals was het op Philips na kommer en kwel. Akzo ver loor veertig cent op 92,50. Hoogovens leed eenzelfde ver lies op ƒ51,80. Koninklijke Olie daalde, na de koersstijgin gen van de vorige dagen, slechts ƒ0,10 op ƒ139,50. Nationale-Nederlanden ein digde onveranderd op 54, na eerder op de dag te zijn ge klommen tot ƒ55,20. Beoogd fusiepartner leverde een dub beltje in op 43,20. Gisteren om 15.00 uur werd bekend dat Aegon de handdoek in de ring gooide en haar belang voor de fusie ter beschikking stelt. Daarmee lijkt het verzet tegen de fusie en de voorwaarden ervan gebroken. Aegon moest 1,20 omlaag tot 121,20.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8