„Opkomen voor de onderkant is niet populair" „Sociaal gezicht zonder economische romp is een masker" 'CeidócSoiwcwtt ZATERDAG 2 MAART 1991 PAGINA 27 Je zal verdomme maar midden veertig zijn en eruit gedrukt zijn. En dan dage lijks in de krant moeten lezen dat je ei genlijk een grote fraudeur bent, omdat je er misschien eens een keer een tientje bij schnabbelt. Laat ik niet beginnen te schelden, maar als ik toch zie hoe ande ren grijpen en graaien Solidariteit Een ander beleid in den Haag ziet Her man Bode voorlopig nog niet ontstaan, ook niet nu de PvdA in de regering zit. Een gevoerde politiek van acht jaar ver andert de PvdA in een kabinet met het CDA niet zo maar op een achternamid dag, zo is zijn overtuiging. Wat dat be treft is de Tussenbalans voor hem de lakmoesproef. „Na de oorlog zijn wij aan de slag gegaan met de wederop bouw. Solidair met elkaar, niet tegen el kaar. In de tweede helft van de jaren ze ventig is dat gedachtengoed veranderd, en in de jaren tachtig helemaal. Ja, er moet wel solidariteit tussen de werken- Herman Bode: „Als je hei de mensen persoonlijk vraagt hebben ze erkenning voor de armoede. Maar als het gaat om de politieke consequenties en een ander signaal uit Den Haag dan geven ze niet thuis. Dan gaan we weer met zijn allen opnieuw op wintersport". FOTO: MILAN KONVALINKA den en de niet-werkenden zijn, maar het moet ook niet te ver doorschieten. Het moet je niet te veel kosten. Maar als je nu werkelijk een christen-politicus bent, had je moeten zeggen dat het nu echt op de solidariteit aankomt. Maar dat is niet gebeurd. Er is gewezen op de wig tussen het bruto en het netto loon die veel te groot was. Een omkering van waarden. Eigenlijk is er gezegd dat mensen niet meer bereid moesten zijn om terwille van de solidariteit grote offers te bren gen. Dat is wat ik ze kwalijk neem. Niet dat er bezuinigd is. In 1958 hebben we een loonoffer gebracht om de aow in te voeren. Een consumptieoffer van vijf procent. Als ze zoiets nu weer hadden gedaan Ja, dat is niet gemakkelijk, ook voor de vakbeweging niet. Dat le vert niet altijd bloemen op van het volk. Maar als de leiders daartoe niet oproe pen. komt het vanzelf niet tot stand. De politiek en de maatschappelijke organi saties moeten daarin het voortouw ne men". THEO KRABBE HERMAN BODE BLIJFT ZICH ERGEREN HENGELO - Voor de drie kabi- netten-Lubbers uit de jaren tachtig kan Herman Bode niet veel waar dering opbrengen. Ze hebben het sociale zekerheidsstelsel afgebro ken, de solidariteit tussen werken den en niet-werkenden uitgehold en keken niet verder dan de belan gen van die Nederlanders die wel 'gebeiteld zitten'. Dat was goed voor de verkiezingsuitsla gen, want ,je maakt je niet populair in Nederland als je voor de onderkant kiest". Afgelopen donderdag sloot Her man Bode de vierde reeks Zwanenhofle zingen in Hengelo af. Hij ging toen in discussie met zijn oude-bekende Steef Weijers. voormalig Tweede-Kamerlid voor het CDA. „Ik kom niet naar Twen te om persoonlijk een robbertje met hem te vechten. Maar ik zal hem aanvallen op het beleid van het CDA". Een beleid waaraan Bode zich als voorzitter van het DISK, de oecumenische koepelorganisa tie van het bedrijfspastoraat in Neder land, nog dagelijks ergert. Met groeiende ergernis heeft Herman Bode (66) de afgelopen weken de discus sies en de proefballonnetjes van Ruud Lubbers over de Tussenbalans gevolgd. „Het is ronduit afschuwelijk om te ho ren dat, nadat in Nederland de zwaksten gepakt zijn, nu de zwaksten op wereld schaal aan de beurt zijn. Onbegrijpelijk dat Lubbers met dit soort voorstellen durft te komen, terwijl hij zich presen teert als de leider van de christenen in de politiek in ons land. De wao wordt volledig ontmanteld. Het wordt geregeld zoals de werkloosheid. Alsof arbeidson geschikt zijn hetzelfde is als werkloos zijn. Als ik dat hoor dan stijgt de erger nis natuurlijk telkens weer". Als FNV-bestuurder is hij nu al zes jaar met pensioen, maar stilzitten is er voor Herman Bode nog niet bij. „Volgens sommigen doe ik nog steeds te veel", lacht hij. Maar er is een belangrijk ver schil. Vroeger moest hij zich op maan dagmorgen met een aktentas vol stukken haasten om in Amsterdam de vergade ring van de federatieraad en het federa tiebestuur van de FNV bij te wonen. Nu heeft hij op maandagsmorgen de tijd om eerst eens rustig de krant uit te lezen, een kop koffie te drinken en de sportpa gina's te spellen. r. Herman Bode mag dan wel niet meer di rect actief zijn in de vakbeweging, toch grossiert de voormalige vakbondsleider nog in een groot aantal functies: voorzit ter van het DISK, buiten-universitair raadslid van de universiteitsraad van de Katholieke Universiteit Brabant, Kroon- lid van het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg, bestuurslid van de ziekenhuizen in Lelystad en Emmeloord, bestuurslid van de Astmakliniek in Da- vos, lid van de voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid en voorzitter van de werkgroep anti-apartheid in de gemeente Den Haag. Ongeneeslijk Eigenlijk zou daar nog een functie aan toegevoegd moeten worden, namelijk die van voorzitter van het bedrijfspasto raat in het aartsbisdom Utrecht. Maar die benoeming ging destijds door toe doen van kardinaal Simonis niet door. De reden daarvan: Herman Bode had zich in interviews 'te negatief-kritisch' uitgelaten over de r.k. Kerk. Helemaal ongelijk daarin had de kardinaal niet, want de oud-vakbondsbestuurder heeft zijn kritiek op de r.k. Kerk nooit onder stoelen of banken gestoken. Kritiek die hij in zijn bekende rondborstige vak- bondsachtige krachttermen uitdrukte. Om er een paar te noemen: Rome heeft in Nederland bisschoppen benoemd om de gelovigen weer „in het gareel te stam pen", de kerkelijke leiding heeft oogklep pen op „waar je gewoon akelig van wordt", het lijkt wel „een politiestaat". Maar waar Herman Bode spreekt over de „verloedering van de r.k. Kerk", roept hij ook net zo hard dat die r.k. Kerk „niet naar de knoppen mag gaan". Want die r.k. Kerk ligt hem „na aan het hart". Daarom heeft hij zich ook aange sloten bij de Mariénburgvereniging. ..Dat katholieke geloof is een ongenees lijke ziekte van me. Ik heb het van jong- safaan meegekregen. Met Simonis en paus Johannes Paulus II voel ik me na tuurlijk op geen enkele manier verbon den. Maar ik voel me wel verbonden met een groot aantal mensen in die ge loofsgemeenschap die aan de basis bezig zijn, om in deze wereld een stuk recht vaardigheid te brengen en mensen in de verdrukking te helpen. Ondanks die dic tatoriale structuur zie je daar mensen met eigen initiatieven, eigen ruimtes maken. Met hen voel ik me verbonden". Hard en kil Die verbondenheid gaat bij Herman Bode echter nog een stukje verder. Vol gens "hem moet ieder mens in zijn leven ergens zijn normen en waarden aan ont lenen. „Ik zeg het nu wat deftig en duur, maar ik ontleen dat aan de kerkelijke verkondiging van de leer van Jezus Christus. Ik vrees dat als die bronnen verstopt raken en opdrogen er een heel andere mentaliteit in de saamenleving voor in de plaats komt. Een mentaliteit die bepaald wordt door de technologi sche ontwikkelingen die we doormaken: hard, koud en zakelijk. Als er geen roe penden in de woestijn blijven, voorzie ik, dat we in een harde, kille en zakelijke maatschappij terecht komen waar men sen alleen op hun produktieve waarde worden geschat. Je ziet het hier in Ne derland al. En vooral aan de andere kant van die grote plas, in de Verenigde Sta ten. Wanneer mensen geen betekenis meer hebben voor de produktie, worden ze naar de rand van de samenleving ge drukt. Dat is ook iets wat me bezig houdt". En vrolijk voegt hij er aan toe: „Met vragen van hel en vagevuur hou ik me niet bezig". Welke normen en waarden Herman Bode dan wel precies van huis uit heeft meegekregen? „Ik hoop dat daar iets van zichtbaar is in het werk dat ik doe. Je moet trouwens voorzichtig zijn om dat aan het geloof toe te schrijven. Ruud Lubbers is ook katholiek en we hebben dezelfde katechismus geleerd. En als we die vragen moeten beantwoorden, zullen we dat op exact dezelfde manier moeten doen. Maar als we op basis van dat ant woord morgen concrete politiek moeten bedrijven, dan wordt het anders. En ik denk dat daar dan niet vreemd aan is, dat ik zoon van een wever ben en hij zoon van een fabrikant". Ergernis Nu de discussie over de Tussenbalans in zijn ogen misgegaan is, staat het DISK in het project 'de arme kant van Neder land' voor de taak om de armoede te blijven aanklagen en „de mensen het ge voel te geven dat ze niet alleen staan". Al is dat, zo erkent Bode, tot op zekere hoogte ccn obligaat verhaal. „Want als ze jou pakken en wij zeggen, we staan achter je, dan heb je daar natuurlijk niet zoveel aan, als je klap op klap moet blij ven incasseren". Hoewel hij de politiek van de drie kabi- netten-Lubbcrs afkeurt, begrijpt de oud vakbondsleider het wel. „Lubbers kijkt maar naar één ding. Dat is de populari teit bij het Nederlandse volk. En het Ne derlandse volk zit voor een belangrijk gedeelte wel gebeiteld. Die zitten aardig goed. Als je werk hebt tegenwoordig, be hoor je lot de categorie van Nederlan ders die het niet slecht heeft. Als je je opwerpt voor de bescherming van die belangen, zit je wat betreft de verkie zingsuitslagen goed. Dat is bewezen van af het begin van de jaren tachtig. Nu ik zo'n vijf jaar bezig ben met met die arme kant van Nederland in de kerken, komt daar ook mijn ergernis uit voort. Als je het de mensen persoonlijk vraagt hebben ze erkenning voor die armoede, maar als het gaat om de politieke conse quenties en een ander signaal uit Den Haag dan geven ze niet thuis. Dan gaan we weer met zijn allen opnieuw op win tersport. Je maakt je niet populair in dit land als je voor de onderkant kiest". Afgepakt Wat Bode als oud-vakbondsbestuurder en DISK-voorzitter bijzonder gestoken heeft is de stelselherziening van de soci ale zekerheid, die het kabinet Lubbers II in 1986 heeft doorgevoerd. Bode noemt dal ronduit „een afbraak van de sociale zekerheid". Voor de herziening is er „ge woon drie procent van de uitkeringen af gepakt". De uitkeringen zijn de afgelo pen jaren niet meegegroeid met de lo nen, die zo'n elf tot vijftien procent ge stegen zijn. Gelukkig is de koppeling door toedoen van de PvdA vanaf dit jaar wel hersteld. Uitkeringen zijn van tachtig procent verlaagd naar zeventig procent. En een deel van de wao is door geschoven naar de ww. „Onder die men sen is armoede. Vooral als het langer duurt wordt het nijpend. En vergeet daarnaast ook de uitzichtloosheid niet. OUD-CDA-KAMERLID STEEF WEIJERS: HENGELO - Een pikant detail is het wel. Ter afsluiting van de zoge heten Zwanenhoflezingen in Hen gelo heeft het voormalige Tweede- Kamerlid voor het CDA Steef Weijers donderdag de degens ge kruist met DISK-voorzitter Her man Bode. Het thema: 'Het sociale gezicht van het CDA'. Wat de discussianten bindt is de vakbe weging, waarin beiden hun wortels heb ben en waardoor ze ook vrienden van el-, kaar gebleven zijn. Bode en Weijers wa ren begin jaren zestig vakbondsbestuur der van de katholieke metaalarbeiders bond St. Eloy. En beiden waren ze des tijds ook in de running voor een lande lijke functie binnen die vakbond. Toen moest Steef Weijers het bij de verkiezing afleggen tegen Herman Bode. Al is het nu ruim acht jaar geleden. Steef Weijers herinnert zich het nog als de dag van gisteren. Het eerste kabinet-Lubbers zou aantreden. Toen hij zich tien dagen terugtrok om voor het CDA mee te schrijven aan het regeerakkoord voor het eerste kabinet Lubbers en het resul taat aan de CDA-fractie werd voorgelegd gaf dat een fikse interne rel. „Het was een hard verhaal. Ombuigen van de rijksuitgaven, het aanpakken van het so ciale zekerheidsstelsel, en terug naar de oorsprong: werk scheppen. Mijn kamer lidmaatschap overziend, zeg ik nu dat wc een aantal dossiers nog veel harder hadden moeten doorzetten". Vanwege de economische crisis was er in die jaren een straf beleid nodig. Want in die dagen „vlogen er tienduizend men sen per maand de straat op", aldus het oud-Tweede-Kamerlid. „En als je dat doortrekt en doorrekent", zo vervolgt hij zijn betoog, „kom je met een paar harde conclusies. Het was buitengewoon chris- telijk-sociaal om zo'n hard beleid te voe ren, terwille van de toekomst van de mensen die nog op de arbeidsmarkt moesten komen. We consumeerden veel meer dan we economisch opbrachten. Hel aantal mensen dat economisch be drijvig was, werd met de dag minder. En het aantal mensen dat van die economi sche inspanning afhankelijk was, groeide als kool". Weijers heeft het altijd vergeleken met een kar die door de economische sector getrokken moet worden. Want daar moet tenslotte het geld verdiend worden. „Iedereen 'die óp de kar staat ben je twee keer kwijt. Allereerst als een bron van inkomsten en ten tweede omdat je ze een inkomen zult moeten verschaffen. De verhouding tussen de mensen op de kar en voor dc kar was scheefgegroeid. Vandaar mijn slogan: werk boven inko men". Diepe put Dat het tornen aan de sociale zekerheid, zoals dat bij dc stelselherziening in '86 doorgevoerd werd, op kritiek van de vakbeweging stuitte, begrijpt hij best. „Daar kan een vakbeweging niet aan meewerken, maar als politicus moet je je verantwoordelijkheid nemen. Niet alleen uitkeringsgerechtigden, maar alle men sen uit de collectieve sector zijn toen ge kort. Wilde je echter uit die diepe put komen - en ik had daar ingekeken -, dan moest je daartoe overgaan. Want ik heb altijd gezegd, een sociaal gezicht zonder een stevige economische romp en twee financieel sterke benen is een masker. En voor die tijd heb ik altijd ge steld dat als je dan toch moet korten in de uitkeringen, je dat beter in de kortlo pende uitkeringen kunt doen dan in de langlopende. Toen Den Uyl met staats secretaris Dales in de jaren zeventig de ziektewet wilde aanpakken, heb ik hem daarin gesteund. Maar het kwam Den Uyl wel op een enorme rel met de vak beweging te staan. Ik heb die stelling po litiek altijd volgehouden, maar het heeft het niet gehaald". Van de zijde van de kerken, met name de 'arme kant van Nederland' is Weij ers' beleid inzake de stelselherziening niet in dank afgenomen. Het CDA is 'onchristelijk' en 'onevangelisch', zo werd hem verweten samen met zijn par tijgenoten Jan de Koning, toenmalig mi nister van Sociale Zaken en Werkgele genheid en Lou de Graaf, de toenmalig staatssecretaris. Zelfs de inmiddels te ruggetreden secretaris-generaal van de r.k. Kerkprovincie in Nederland, dr. H. van Munster sprak van een 'asociaal en schandalig' beleid. Die kritiek, die hij met emmers over zich heen kreeg, heeft Weijers ook gegriefd. „Door zulke woorden voel ik mij op mijn ziel ge trapt. Dan denk ik, ja, beste man, pro beer ook eens een beetje met mij mee te denken. Soms kan iets wat op korte ter mijn sociaal lijkt, op langere termijn ab soluut asociaal zijn. Ik weet uit mijn naaste omgeving wat het betekent om geen werk te hebben. Maar is het sociaal om jonge mensen wel een uitkering en geen perspectief op arbeid te bieden? Nogmaals, werk gaat boven inkomen. Het was buitengewoon christelijk-sociaal om zo'n hard beleid te voeren". Les Weijers merkt daar wel bij op dat hij bij zijn afscheid iedereen, binnen en buiten de politiek, het ook op het hart gedrukt heeft. „Ik heb het gedaan, ik ben mede verantwoordelijk geweest voor het terug brengen van dc uitkeringen van tachtig procent naar zeventig procent, omdat het moest. Maar trek er in godsnaam de les uit. dat dit drama nooit weer gebeurt. Neem tijdig de beslissingen die nodig zijn om zo'n ramp te voorkomen. Alsje blieft. Wees niet bang die verantwoorde lijkheid te nemen". En nu hij toch terug blikt op zijn kamerperiode wil hij ook wel kwijt dat „als ik achteraf ergens een fout heb gemaakt is dat ik harder en dui delijker had moeten stellen dat als je de koppeling wilt handhaven, er dan ook een loonmaatregelen nodig zullen zijn". En met een oog naar de discussie over de Tussenbalans: „Je ziet het nu weer. nu de koppeling onder druk staat". Anderhalf jaar geleden heeft Steef Weij ers de deur van de Tweede Kamer defi nitief achter zich dichtgetrokken. Op de zelfde dag dat het tweede kabinet-Lub bers door toedoen van de VVD viel, had hij een nieuwe benoeming op zak: voor zitter van de Vereniging van Nederland se Ziektekostenverzekeraars. Die functie oefent hij nu parttime uit. In zijn vrije tijd treedt hij „hier en daar nog eens op Steef Weijers: „Ik weet uit mijn naaste omgeving wat het betekent om geen werk te hebben. Is het sociaal om jonge mensen wel een uitkering, maar geen perspectief op arbeid te bieden?". FOTO: PERS UNIE voor ccn spreekbeurtje", is hij beschik baar voor adviezen aan het CDA en zingt Steef Weijers bij het Byzantijnse koor 'Wladimir'. „Eens per maand zin gen we in een katholieke kerk en in een protestantse kerk". Wat Steef Weijers zo in dc Byzantijnse liturgie trekt? „Ik heb het geluk gehad op een broederschool in Heemstede te hebben gezeten. De broe ders van Jean Baptist de la Salle. Die hebben mijn oren en ogen geopend voor de schoonheid van muziek en zang. La ter ontdekte ik het Byzantijns en de mystiek die daaruit spreekt. Ik vond het zo prachtig. Alsof je inderdaad een oor tje aan de eeuwigheid legt. Die gevoels waarde. dat er na dit leven toch nog iets anders moet zijn, die is onder hel verba le geweld wat ten onder gegaan in de r.k. Kerk". THEO KRABBE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 27