ZATERDAG 2 MAART 1991 Het gebulder der kanonnen is verstomd. In Irak en de geallieerde landen telt men zijn doden. De oorlogsschade kan worden opgenomen. Maar daarmee is nog geen antwoord gevonden op de vraag: hoe nu verder in het Midden-Oosten? FOTO'S: AP Na de oorlog de chaos DEN HAAG - „Ik hoop dat Sad dam Husayn van het toneel zal verdwijnen, dat de Kuwayti's wat van hun arrogantie zullen laten va ren en werk zullen maken van een democratie. Kuwayt zou dan als voorbeeld kunnen dienen voor de zeer conservatieve, ondemocrati sche en vrouw-onvriendelijke sta ten in de omgeving. Verder hoop ik dat Israël vanuit zijn riante posi tie zo wijs is de bereidheid te tonen het Palestijnse vraagstuk op te los sen". Hel Midden-Oosten na de oorlog, gezien door een roze bril, opgezet door Marian ne van Leeu.wen. Heel even maar, want de werkelijkheid ziet er veel somberder uit. Nu de kruitdampen zijn opgetrok ken, verschijnt een chaos zoals de we reld na 1945 niet meer heeft gezien. In het vredige Clingendael doet niets denken aan oorlog. Op de werkkamer van Van Leeuwen staat niet eens een te levisie. De Midden-Oostendeskundige luistert gewoon driemaal per dag naar het nieuws van de BBC. Thuis kijkt ze regelmatig naar het Amerikaanse televi siestation CNN, „maar daar word je op den duur ook moe van". Eigenlijk vond ze de hele Golfoorlog vermoeiend en kon hij niet snel genoeg zijn afgelopen. Van Leeuwen is niet geïnteresseerd in troepenbewegingen, aanvalstacktieken en de kunstjes van raketten en tanks. Militaire strategieën zijn van voorbij gaande aard, politieke en economische ontwikkelingen niet. Wat is er over van het geplunderde Kuwayt en het platge bombardeerde en failliete Irak? En wie gaan zich bemoeien met de wederop bouw? Orders Wekenlang is de wereld in het ongewisse gebleven over de schade die Kuwayt heeft opgelopen. Terwijl westerse came ra's scherp stelden op de gijzelaars in Baghdad, bleven de mensenrechten schendingen in Kuwayt onderbelicht. Nu het golfstaatje is bevrijd, doen de achtergebleven Kuwayti's hun verhaal. Met overslaande stem vertellen zij hoe de Irakezen als beesten te keer zijn ge gaan. Gemoord, verkracht en verminkt hebben ze. n„Misselijkmakend", vindt Van Leeuwen de verhalen. Volgens een rapport van het Amerikaanse leger zou een kwart van de 800.000 achtergeble ven inwoners (een miljoen is gevlucht) dood, gewond, verminkt of ziek zijn. Miljoenen kilo's vuilnis in de straten vormen een haard van ongedierte en ziekten zoals cholera en dysenterie. Maar de eerste vliegtuigen voor de we deropbouw zijn al gearriveerd. In negen tig dagen tijd moet de grootste puinhoop zijn opgeruimd en de belangrijkste voor zieningen worden hersteld: de ziekenhui zen, waterleidingen, vliegvelden, wegen en bruggen prijken boven aan de lijst. De rijke Kuwaytse regering betaalt de kosten. Westerse bedrijven wrijven zich in de handen. Uit wantrouwen tegen de vele Palestijnse gastarbeiders in Kuwayt zal veel werk worden uitbesteed. Er zijn inmiddels 171 contracten afgesloten ter waarde van 800 miljoen gulden. De tota le kosten van de wederopbouw worden géschat op 150 miljard gulden. Kuwayt rekent op een forse schadevergoeding van Irak, maar zou ook zonder herstel betalingen uit de puinhoop kunnen ver rijzen. Het land dankt zijn rijkdom aan de vele oliebronnen, waarvan nu echter meer dan de helft (590 putten) in brand staat. Desondanks verwachten deskundi gen dat de Kuwaytse olieproduktie bin nen negen maanden weer op een redelijk peil zal zijn. Olie Voor Irak ziet de situatie er veel zorgelij ker uit. De geallieerde bombardementen hebben weinig heel gelaten van de olie raffinaderijen. Geld om ze op te bouwen is er niet. Irak heeft alleen maar schul den. Van Leeuwen vermoedt dat Saudi- Arabiè ondanks de Iraakse raketaanval- len bereid is te investeren in Irak. Niet alleen om economische redenen (Irak had een van de welvarendste landen van de Golfregio kunnen zijn als het geen geldverslindende oorlog van acht jaar had gevoerd tegen Iran), maar ook om politieke. „Een zwak en ontevreden Irak is niet in het belang van Saudi-Arabië. Door te helpen bij de wederopbouw in vesteren de Saudi's in hun eigen toe komst". Maar ook al zou Saudi-Arabië geld wil len en kunnen investeren (de regering heeft al moeten lenen om de oorlog te helpen financieren), wie wil er dan nog zaken doen met Irak? Het herstel van de Iraakse olie-industrie lijkt behalve een financiële vooral een politieke kwestie. Vóór de oorlog was Irak met 3,2 miljoen vaten per dag de op één na grootste olie producent in het Midden-Oosten. Het grootste deel werd uitgevoerd via pijplei dingen die door Saudi-Arabië en Turkije lopen. Om die landen hun pijpleidingen weer te laten openen is volgens deskun digen een nieuw regime in Baghdad no dig. Want welke oliemaatschappijen wil len het politiek onveilige Irak nog als klant hebben? Het antwoord ligt in han den van de krachten die Irak opnieuw zullen opbouwen. Afrekenen „Van cruciaal belang is de positie van Saddam Husayn. Overleeft hij de oorlog politiek en blijft een aanzienlijk deel van zijn krijgsmacht overeind, dan vormt hij op korte termijn weer een bedreiging voor zijn omgeving. Maar ik verwacht dat de militaire nederlaag van Irak zo gi gantisch is, dat Saddam politiek niet zal overleven", aldus Van Leeuwen. Presi dent Bush van de Verenigde Staten heeft weliswaar steeds gezegd dat het* hem te doen was om de bevrijding van Kuwayt, Van Leeuwen is ervan overtuigd dat de VS tevens uit waren op de politieke uit schakeling van Saddam. „Bush wil een nieuwe orde stichten. Dan is het half werk als je zo'n gevaarlijke man als Sad dam Husayn laat zitten". Volgens Amerikaanse bronnen lag het in de bedoeling van Bush op te rukken naar Baghdad, maar stuitten deze plan nen op hevig verzet van de Sovjetunie. Onder voorwaarde dat de Sovjetunie de VN-resoluties zou ondersteunen, zou Bush een staakt-het-vuren hebben aange boden en hebben afgezien van een tocht naar Baghdad. Van Leeuwen verwacht dat Saddam voor een internationaal ge rechtshof zal worden gesleept om ver antwoording af te leggen voor zijn mis daden. „Of dat lukt, ligt aan hoe erg en gruwelijk de Irakezen hebben huisgehou den in Kuwayt". Het Iraaks Democratisch Centrum, de bundeling van Iraakse opposanten in Nederland, denkt niet dat het zover zal komen. Volgens woordvoerder Basim Al Zahawi zal het Iraakse volk nu afreke nen met zijn leider. „Het leger komt met lege handen terug uit Kuwayt en Sad dam heeft het volk niets meer te bieden dan de geleden nederlaag en een ont wricht land. Omdat het leger hem niet de gewenste overwinning heeft gebracht zal hij daarvoor de leiders willen straf fen. Die willen hun eigen executie voor komen en realiseren zich bovendien dat de altijd genoten voorrechten de komen de jaren van de baan zijn". Eerdere pogingen tot een coup heeft Sad dam vroegtijdig in de kiem weten te smoren door ongehoorzame of opstandi ge generaals eenvoudigweg te elimine ren. Diverse Amerikaanse scenario's houden er dan ook rekening mee dat de dictator niet door zijn eigen militairen omver zal worden geworpen. Slagen de generaals er niet in de macht te grijpen, dan is het volgens sommige scenario's niet uitgesloten dat in Irak een burger oorlog uitbreekt tussen bijvoorbeeld de onderdrukte Kurden en de achtergestel de sji'itische moslims. Heerszuchtige buurlanden zouden kunnen profiteren van het politiek zwakke Irak en opnieuw aanspraak kunnen maken op Iraaks grondgebied. Zo maakt Syrië historisch gezien aanspraak op het noorden van Irak, evenals Turkije, en voelt Iran zich verbonden met de sji'itische bevolking in het zuiden van Irak. Van Leeuwen: „Het beste zou dan ook zijn dat er geen machtsvacuüm ontstaat in Irak; dat Irak na afloop van de oorlog onafhankelijk blijft en sterk genoeg om vijanden bui- terf te houden, bijvoorbeeld door opge nomen te worden in een regionaal veilig heidssysteem". Van Leeuwen is uiterst somber gestemd over een nieuw regime in Irak. Van een georganiseerde oppositie is geen sprake. Saddam Husayn heeft tijdens zijn dicta toriale bewind weliswaar veel vijanden gemaakt, maar die zijn uit lijfsbehoud het land uit gevlucht. Meer dan ander half miljoen Irakezen (op een bevolking van ruim achttien miljoen) leven in bal lingschap. Gezien de onderlinge ver deeldheid verwacht Van Leeuwen niet dat de dissidenten een regering kunnen vormen. „Het ontbreekt Irak aan organi satorisch talent. Alleen het leger en de Ba'athpartij beschikken daarover, maar die zouden eerst moeten worden gezui verd van hun kwalijke elementen". Arm en rijk Wie er ook zal profiteren van de chaos in Irak, bemoeienissen van het Westen, met name van de Verenigde Staten, zijn hierbij ongewenst. Om de veiligheid van Kuwayt te garanderen zullen aan de grens met Irak voorlopig vredestroepen worden gestationeerd. Maar een lange militaire aanwezigheid zal de anti-wes terse gevoelens alleen maar verder doen oplaaien. Saddam Husayn heeft handig ingespeeld op die haatgevoelens door de Verenigde Staten af te schilderen als de nieuwe kruisvaarders en alle moslims op te roepen de strijd aan te binden met de westerse imperialisten. De oproep vond vooral gehoor in de arme islamitische landen (Noord-Afrika), waar de frustra ties het hoogst zijn opgelopen. Het ide aal van een Arabische wereld van een heid, broederschap en solidariteit is een illusie gebleken. De werkelijkheid laat schrille tegenstellingen zien tussen arm en (olie)rijk. Hongerende en armzalige Noordafrikanen tegenover in rijkdom zwelgende sjeiks^ Onrechtvaardigheid en ongelijkheid verschepren de Arabische wereld. Het Palestijnse vraagstuk heeft de kloof tussen idee en werkelijkheid al leen maar groter gemaakt. Toen Saddam Husayn met krachtige taal een pan-Ara- bische solidariteit beloofde, een oplos sing van het Palestijnse probleem en correctie van de door westerse imperia listen kunstmatig getrokken grenzen, sloot menig Arabier hem in de armen. „Ik denk niet dat de oorlog de verhou ding tussen christenen en moslims heeft verstoord. De gevoelens zijn veel meer anti-westers dan anti-christen. De tegen stelling wordt niet echt religieus onder steund maar gevoed door enerzijds ar moede en anderzijds het rijke Westen dat de lakens komt uitdelen". Israël Om te voorkomen dat de tegenstellingen verder verscherpen is het volgens Van Leeuwen zaak dat Irak een sterke Arabi sche voogdij krijgt en het Palestijnse vraagstuk met voortvarendheid wordt aangepakt. „Als het Palestijnse vraag stuk blijft voortbestaan zal iedereen daarvan schade ondervinden. De Vere nigde Staten in hun relatie met de Arabi sche landen, maar ook met Israël. De onvrede onder de Palestijnen en de Is raëlische Arabieren zal dermate toene men dat de onlusten niet meer te be dwingen zullen zijn". Door echter de zij de te kiezen van Saddam Husayn lijkt de positie van de Palestijnen beroerder dan ooit. Van Leeuwen hoopt dat de we reld inziet dat de steun van de PLO aan Saddam een wanhoopsdaad was, maar vreest dat de Israëlische regering na de Scud-aanvallen geen millimeter land zal afstaan. „Natuurlijk waren de Scud-aan- vallen op Israël verschrikkelijk. Pure ter reur. Maar ik vond het ook onuitstaan baar om te zien hoe alle Israëliërs gas maskers kregen uitgedeeld en de Palestij nen in de bezette gebieden aanvankelijk niets. Als we ons druk maken over de Kuwayti's, dan ook over de Palestijnen. Israël heeft de afgelopen weken terecht enorm veel sympathie gewonnen. Ik hoop dat de regering zoveel wijsheid heeft om nu vanuit haar riante positie de bereidheid te tonen het Palestijnse vraagstuk op te lossen. Dat zij niet ge noegzaam achterover zal leunen, maar concessies zal doen. Uit ruimhartigheid, maar ook uit eigenbelang, want de on vrede zal dermate toenemen dat de situ atie onherroepelijk zal exploderen". Democratie Volgende week vertrekt de Amerikaanse minister Baker van buitenlandse zaken naar het Midden-Oosten en hij doet als eerste Israël aan. Niet om het Palestijnse vraagstuk ter discussie te stellen, verze kert directeur Naftaniël van het Cen trum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI), maar om Israël te bedan ken voor zijn terughoudendheid en te belonen met economische steun. „Het is naïef om te veronderstellen dat het Pale stijnse vraagstuk het centrale punt is. Het herstel van de Kuwaytse regering moet centraal staan. Daarna zal er ge praat moeten worden hoe dit nooit meer kan gebeuren. Het is van de gekke om té denken dat alle heil zal komen van een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Waar het in wezen om gaat is democra tie. Het volk moet het voor het zeggen krijgen in het Midden-Oosten en niet een paar sjeiks". Democratie, een betere verdeling van de welvaart en een halt van westerse wapenleveranties aan dic tatoriale regimes zijn volgens Naftaniël de basisvoorwaarden voor stabiliteit in het Midden-Oosten. „Daarnaast is er een aantal brandhaarden: Libanon, het Palestijnse en het Kurdische vraagstuk. Maar je kunt al die problemen niet op één hoop gaan gooien en gaan behande len in een Versailles-achtige conferentie. Zolang we ons niet inspannen voor meer democratische verhoudingen is het vol strekt futiel en irrelevant om te praten over problemen zoals het Palestijnse vraagstuk", aldus Naftaniël. Egypte uitgezonderd, zijn de Arabische landen ver verwijderd van democratie. De oppositie in Kuwayt hoopt op vrije verkiezingen, maar Van Leeuwen is somber gestemd. Zij hoopt dat Kuwayt als voorbeeld gaat dienen voor omrin gende landen, maar ziet eigenlijk niet in waarom de Arabische landen het nu 'plotseling op de heupen zouden krijgen en een democratie willen stichten'. „Wat ik zie is verstarring. Waarom zou deze oorlog de boel vlot trekken?". MONIQUE VAN DE VEN ■foidóc souacwit-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23