fieidae Sou/temt-? Gemeentelijke directie financiën is een chaos Bezwaren omwonenden tegen hoogte bouwplan aan Zijloever £cidóe@ouia/rit STAD OMGEVING/KUNST/RTV Kritiek op wethouder Bordewijk Persoonlijk cadeau VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 9 Proefrit van lange duur LEIDEN Bij een ga- ragebedrijf aan de Haarlemmerweg heb ben gistermiddag twee mannen een auto ont vreemd. Het tweetal liet rond vier uur bij de garage houder merken interes se in een rode wagen te hebben. Vervolgens maakten de twee een proefrit. Toen het duo om kwart voor negen nog niet terug was bel de de garagehouder de politie. De daders zijn spoorloos. Ontuchtpleger veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf DEN HAAG/LEIDEN Een 43-jarige Leidenaar die twee we ken geleden terecht stond voor het plegen van ontucht met vijf Leidse kinderen, is vanmorgen veroordeeld tot een half jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en 240 uur dienstverlening. De Leidenaar vergreep zich in de ja ren 1978-1990 aan vijf Leidse kinderen onder de twaalf jaar. Hij zou hen in zijn huis, schuur en in zijn volkstuin hebben mis bruikt. Ook in zijn taxi, een openbaar toilet en tijdens muziekles sen bij hem thuis zou hij de jonge meisjes op schoot hebben geno men en ontuchtige handelingen hebben gepleegd. Officier van justitie Van Ek noemde de Leidenaar een „geraffineerd man die zeer bewust walgelijk bezig was geweest". De man, die inmiddels een half jaar in groepstherapie is, zou daar volgens zijn advocate veel vooruitgang hebben geboekt. Hij is ook verhuisd uit de buurt om zijn voormalige buurmeisje, dat hij bij zijn spelletjes had be trokken, niet meer met hem te confronteren. De officier van jus titie had drie jaar cel geëist waarvan een jaar voorwaardelijk „vanwege de ernst en de aard van de gepleegde delicten". Leidenaar verdacht van plegen incest LEIDEN/HAARLEMMER MEER Een 50-iarige Leide naar is gistermiddag op de luchthaven Schiphol aangehou den op verdenking van incest. De Leidenaar kwam gistermid- lang verblijf in het buitenland terug. Bij een paspoortcontrole werd de man aangehouden en vervolgens aan de Leidse ze denpolitie overgedragen. De man zou bij zijn nu 23-jarige dochter incest hebben gepleegd tussen 1974 en 1982. De Leide naar ontkent. Carpoolplaats aan einde van Plesmanlaan LEIDEN Bij de kruising tussen de nieuwe S4, de Ples manlaan en de A44 (nabij Holiday Inn) komt een zogehe ten parkeer- en reisterrein met carpoolplaats. Dat maakte de provincie gistermiddag bekend: „Een dergelijk terrein past in het streven van de overheid het autogebruik terug te dringen", is de achterliggende gedachte van de provin cie. Door de aanleg van de nieuwe S4 (Tialmaweg) tussen Katwijk en Leiden zal het verkeer uit ae zuidelijke Bol lenstreek een betere verbinding krijgen met het rijkswe gennet. Dit moet leiden tot een afname van het sluipver- keer door de kernen van Valkenburg, Rijnsburg, Katwijk en Wassenaar. Wel wordt door de aanleg van de S4 een toename verwacht van verkeer op de Rijksstraatweg in Wassenaar richting Den Haag. Daarom moet er volgens de provincie een nieuw carpoolpunt komen aan het einde van de Plesmanlaan. Naast parkeergelegenheid komt daar een halte voor een nieuwe buspendeldienst. Project milieu kunde van start LEIDEN In samen werking met onder meer het arbeidsbureau van Leiden gaat het op leidingsinstituut CBBM van start met een cur sus milieukunde, be stemd voor twintig HBO'ers en academici. De bedoeling is om langdurig werklozen op te leiden tot milieume dewerker bij de over heid en het bedrijfs leven. Daar bestaat op dit moment een grote behoefte aan gekwalifi ceerd personeel. Eerste internationale kopklas start augustus LEIDEN De eerste Leidse internationale kopklas begint in augustus van dit jaar. Het Rijk heeft inmiddels ingestemd met het instel len van een kopklas. Personeel en materieel leerlingen zijn. Dat staat in de notitie Onder wijs en sociale vernieuwing van de gemeente lijke directie onderwijs. Zo'n klas internationa le kopklas is bedoeld voor leerlingen uit etni sche minderheidsgroepen die de basisschool hebben doorlopen en voldoende capaciteiten hebben om algemeen middelbaar onderwijs te volgen, maar nog enige hiaten in kennis en vaardigheden vertonen. De betreffende leer lingen volgen voordat zij naar de brugklas gaan nog een extra leeijaar. LEIDEN Oppositie partijen D66 en de VVD vinden dat wethouder P. Bordewijk (financiën) de problemen bij de direc tie financiën eerder had moeten aankaarten. Gisteravond werd tijdens de vergadering van de commis sie voor financiën felle kri tiek op de wethouder geuit. VVD'er M. van der Nat gaf een voorzet en D66'er P. Langenberg zette de aanval in. „Het is duidelijk dat er tonnen geld over de balk zijn gesmeten. Het is de ver antwoordelijkheid van de wethouder om daar de vin ger op te leggen". Langen berg vroeg wat voor signa len er de afgelopen jaren op Bordewijk af waren geko men. „Normaal is het zo dat politici komen en gaan en dat ambtenaren blijven zit ten. Nu gaan de ambtenaren en zit de wethouder er al elf jaar". Hij wees er ook op dat er de afgelopen jaren „slechts" één formatieplaats aan financiën was toege voegd. En dat Bordewijk de afgelopen vijf jaar nooit om personeelsuitbreiding had gevraagd. VVD'er M. van der Nat vroeg zich eveneens af waarom al die problemen nu pas boven water kwamen. En vond dat het college eerder had kunnen reage ren. Van der Nat trok een vergelijking met de Leidse Schouwburg-affaire. Waar de financiële administratie eveneens een chaos was. En waar 132.000 gulden spoor loos verdween. „De proble men bij de schouwburg val len hierbij in het niet". Blik ambtenaren Bordewijk voerde aan dat er andere prioriteiten waren dan personeelsuitbreiding voor financiën. Langenberg hoonde dit weg. En vond dat financiën nu prioriteit moest krijgen. „En dan niet alleen een blik ambtenaren open trekken, maar ook werken aan kwaliteit en opleidin gen, een inhaalslag", gaf hij aan. Van der Nat vond dat het college binnen een paar weken met pakket maatre gelen moest komen. De collegepartijen reageer den niet op de aantijgingen van D66 en de VVD. Tijdens de aanval op de PvdA-wet- houder bleef het opvallend stil. J. Laurier (Groen Links) en PvdA'er S. de Vreeze kampten met een di lemma, vertelden ze voordat de aanval werd ingezet. „Tussen de regels door lees je dat je de oorzaak bent van alle ellende. En dat terwijl je dacht het raadswerk te ver beteren", verwoordde De Vreeze. Het CDA had de nota nog niet in de fractie besproken, liet P. Kluck we ten. Bordewijk was het met de raadsleden eens dat er veel moest gebeuren. „Ik heb me misschien minder met het management van de directie bemoeid en met de financië le dilemma's misschien meer dan wenselijk was", gaf hij de oppositie uiteindelijk ge lijk. Hij beloofde op korte termijn een oplossing te zoe ken voor de directie. LEIDEN De gemeen telijke directie financiën is een chaos. Het schort aan personeel, aan bege leiding en aan opleiding. Controletaken worden niet of beperkt vervuld en de financiële infor matie die wordt ver strekt is gebrekkig of onbetrouwbaar. En dit kost de gemeente Lei den veel geld. Fouten, waarbij soms een mil joen gulden verloren gaat, komen voor. Zo staat in een conceptnota van interim-manager B. Jamieson. Het college van B en W heeft hier over nog geen standpunt ingenomen. De directie financiën bestaat uit tachtig medewerkers, die verdeeld zijn over verschil lende afdelingen. Dat aantal is niet genoeg om aan de vraag naar controle, infor matie en advies te voldoen. Die vragen zijn afkomstig uit de ambtenarij en uit de politiek. De financiële infor matiesystemen waarmee wordt gewerkt voldoen niet, zijn allang verouderd, aldus Jamieson. Het gevolg van deze reeks problemen is dat betrouwbaarheid van de fi nanciële informatie niet wordt gegarandeerd. Snel inspelen op wensen vanuit de politiek is amper moge- In het verleden zijn vanwe ge bezuinigingen afdelingen samengevoegd. De chef was niet langer chef, maar „mee werkend voorman". De chefs werden nauwelijks uit gezocht op hun leidingge vende capaciteiten. En daar bij kwam nog de oplopende werkdruk, waardoor het in werken, coördineren en be geleiden in het gedrang kwam. Aan de medewerkers werden daarentegen steeds hogere eisen gesteld. Het hier niet aan kunnen vol doen leidde tot spanningen, verminderde motivatie en een hoog ziekteverzuim, schrijft Jamieson. Miljoen gulden Het niet uitvoeren van ta ken door de directie finan ciën treft de hele gemeente. De directies klagen over ge brekkige informatievoorzie ning, die weer een terugslag heeft op de activiteiten van deze directies. Sinds jaar en dag heersen er problemen rond kredieten en kapitaal- lasten. Daardoor kan de di rectie gebouwen bijvoor beeld niet tot een exploitatie per pand komen en die aan sluiten bij de gemeenteadmi nistratie. een en ander. Enkele jaren geleden bleek een vordering van een miljoen gulden op de balans bij civiele werken niet te corresponderen met andere verplichtingen in de gemeenteadministratie. Deze constatering hield een tegen valler van een miljoen in. De activiteiten van directies zijn niet te beheersen door financiën. Daardoor zijn er firoblemen met de afwikke- ing van subsidies. Zo'n ach terstand in declaratie bij de directie onderwijs leverde aan rentekosten een verlies van 150.000 gulden op. Voor singnalering, advies en con trole op subisidiegebied is niet genoeg personeel, zo wordt dit probleem in de nota afgedaan. Jamieson legde gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor financiën uit dat de „cultuur" het pro bleem is. Iedereen denkt aan de eigen afdeling, per direc tie, en verliest het overzicht uit het oog, gaf hij aan. Vo rig jaar stelde hij een mana gementteam in om wat meer eenheid te krijgen in de ver schillende afdelingen. Ja- i ook op het be- i dus wordt zij de i we chef. Dat is dodelijk voor iedere organisatie. Dat bete kent dat ze alleen haar eigen werk doet en kan. Dat is bij de directie financiën vanaf 1984 aan de orde geweest. Vicieuze cirkel De directie dreigt vanwege de achterstanden op allerlei fronten in een vicieuze cir kel te geraken. Een stort vloed van vragen is name lijk het antwoord op de slechte informatievoorzie ning. Zowel uit het ambte lijk apparaat als uit de poli tiek. Beantwoording daar van verstoort de te krappe planningen, bijvoorbeeld die van de budgetcyclus. „De di recties hebben de neiging dan maar een eigen oplos sing te vinden. Het aantal personal computers is van 150 naar ruim 600 gegroeid. En daar wordt echt niet al leen aan tekstverwerking op gedaan", vertelde Jamieson. Hij pleit in de nota voor een inhaalactie op korte termijn. Te beginnen met een uit breiding van het personeel. Hoeveel mensen nodig zijn is nog niet bekend. Niemand had tijd om een zogeheten taakstellend formatieplan op te stellen, aldus de interim manager. Op de lange ter mijn wordt de hele directie ingrijpend gereorganiseerd. Dat is onderdeel van een al gemene gemeentelijke ope ratie. Die operatie is nu al min of meer in gang gezet door het college van B en W. Maar volgens Jamieson moet eerst de cultuur worden ver anderd. Anders heeft het volgens hem weinig zin. Expositie Bij Mecenas Art aan de Middelstegracht 87 is van daag de thema-expositie „Hout voor hout" geopend. Voor alle geëxposeerde werken is hout als materi aal gebruikt. De expositie is geopend op maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur. Postzegels Postzegelvereniging I. V. Philatelica afdeling Leiden houdt morgen een postze- gelbeurs. Er zijn onder meer ruil- en handelaren- tafels, jeugdtafels, postze- gelrondzendverkeer en een postzegelverloting. De beurs wordt van 10.00 tot 16.30 uur gehouden in de kantine van het lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Kagerstraat 1. Rondleiding Het Rijksmuseum voor Volkenkunde geeft zondag en op 10 en 31 maart rond leidingen over de expositie Batak Indonesië. Aanvang 14.00 uur. Deelname kost 2,50 boven de normale toegangsprijs. Muziek De drumfanfare Franciscus Band Leiden houdt morgen de jaarlijkse bandavond. Na diverse muzikale inter- mez zi kan er worden ge danst op de muziek van De gespleten klomp. De voor stelling begint om 20.30 uur in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. LEIDEN De gemeente Leiden heeft gisteravond een bouwplan gepresen teerd voor zestig senioren woningen aan de Zijloe ver. De appartementen worden on dergebracht in vier gebouwen die worden neergezet op de landtong tussen het Stenevelt- park. Geheel blij met het idee toonden de omwonenden zich niet. Met name de hoogte van het project riep bezwaren op. Met de voltooiing van dit pro ject is de herinrichting van het voormalige industrieterrein aan de Zijloever nagenoeg af gerond. In totaal komen er zestig woningen, verdeeld over vier flats die respectieve lijk 6 (A), 24 (B), 16 (C) en 14 drie kamer-appartementen tel len. De kosten voor het totale bouwproject bedragen tussen de zeven en negen miljoen gulden. Alleen 55-plussers ko men voor dit plan, waarvan de bouw na de zomer moet begin nen en de oplevering ongeveer een jaar later is, in aanmer king. Elk gebouw heeft zo zijn eigen karakteristiek, maakte H. Meijer namens het architek- tenburo Bakker en Boots be kend. Zo hebben de panden in het zuiden (B en C) het voor deel van de vele uren zon, is het gebouw aan de oostzijde (D) op het water gericht heeft het bouwwerk de westzijde uitzicht op groen voorzieningen. „In het plan is rekening gehouden met de in richting en compositie van het gebied", zei Meijer gisteren. Om zoveel mogelijk zicht te krijgen zijn de gebouwen uit elkaar geplaatst en is er naast rechthoekige voor driehoekige vormen gekozen. Niet iedereen toonde zich ech ter tevreden met de ideeën van de architect en was het eens met de vele verdiepingen die zijn gepland. Zo klaagde een omwonende dat de hoge gebouwen veel licht wegne men. Of zoals een bewoner van de Steneveltstraat het ty peerde: „Nu krijgen we par keerplaatsen, i flat i deur". Vol gens Meijer maakt de hoogte echter niet zoveel uit. „Iets bouwen betekent nu eenmaal een blokkade en als we alle gebouwen even hoog maken dan wordt het weer één koek". B. Groeneweg die onlangs bij de Raad van State beroep aan tekende tegen het bestem mingsplan voor het gebied Zij loever, maakte ook nu weer duidelijk dat er te veel wonin gen op een te klein gebied worden gezet. In zijn ogen blijft er steeds minder groen over. Meijer antwoordde daar op dat met veertig woningen het plan niet is te realiseren, omdat de huizen dan veel te duur worden. Ook de hoekige vormgeving had kritiek tot ge- Nadat het plan in maart in de commissie is geweest en er een voorbereidingsbesluit is geno men, ligt het in april ter inza ge. Er zijn dan schriftelijke be zwaren te verwachten omdat het project afwijkt van het be stemmingsplan. Niet alleen wordt de bebouwingslijn over schreden, maar telt een van de gebouwen (D) te veel verdie pingen. Via een zogeheten ar tikel 19-procedure zal bij de provincie om ontheffing wor den gevraagd. „De afwijkin gen zijn niet van dien aard dat we onze medewerking zullen weigeren", zei E. Bunt r de gemeente. Om variatie in het plan aan te brengen zijn niet alle gebouwen even hoog. respectievelijk drie (A), zes (B), vier (C) en zeven (D) woonlagen. r eenheden tellen TEKENING: PR Ger van Wengen krijgt gouden speld gemeente LEIDEN De Leidse wet houder H. van Dongen speldde vanmiddag Ger van Wengen de gouden speld van de ge meente Leiden op. Van Wen gen nam in het Rijksmuseum voor Volkenkunde afscheid als hoofd van de educatieve dienst. Hij heeft 35 jaar voor dit museum gewerkt. Met het ontwikkelen van het educatie ve werk heeft hij nationale en internationale bekendheid verworven. Hij is mede-op richter en eerste voorzitter van de sectie educatieve dien sten van de Nederlandse Mu seumvereniging en van de committee education and cul tural action van de Internatio nal Council of Museums. Van Wengen was tevens docent aan de Reinwardt Academie, bestuurslid van de Stichting Museumjaarkaart en oprich ter-bestuurslid van de Stich ting Leiden Museumstad. (ADVERTENTIE) Russische ambassadeur in Leiden De Leidse universiteit werd gisterochtend vereerd met een be zoek van de Russische ambassadeur, A. Tsjikwaidze (derde van rechts). Het was een kennismakingsbezoek. Het Academisch His torisch Museum, het Instituut voor Oosteuropees recht en de vakgroep Slavische talen werden door hem bezocht. Tsjikwaidze werd onder meer begeleid door de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit, C. Oomen (tweede van rechts), hoog leraar Oosteuropees recht, F. Feldbrugge (rechts) en universi teitssecretaris A. den Os (links). Justitie geeft zaak van De la Mar geen voorrang LEIDEN Het is nog niet bekend of H. de la Mar zal worden vervolgd voor het illegaal opplak ken van politieke affiches. De Leidse wethouder werd zaterdagmiddag naast het politiebureau aan de Langegracht aan gehouden, omdat hij een aanplakbiljet met daarop „Geef racisme geen stem had opgeplakt. Hij voldeed volgens de politie daarmee niet aan de gestelde richtlijnen. Tegen De la Mar werd proces-verbaal opge maakt. Of dit zal leiden tot een vervolging of dat de wethou der een transactie wordt aan- zal de zaak niet met voorrang behandelen. Dat betekent dat er op zijn vroegst pas over een maand duidelijkheid is. Tot die tijd blijven de affiches, die de wethouder graag terug wil hebben, in het bezit van justi tie. „Wil de wethouder ze voor de verkiezingen nog terug hebben dan moet hij een schriftelijk verzoek richten aan de officier", aldus persoffi cier H. Vos. Justitie had giste ren nog geen brief van de wet houder ontvangen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: j Postcode/plaats: J Telefoon: (voor I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: J Naam: I Adres: Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. iiimiiiiui.hu Bun Zaterdag 2 maart GROTE DEMONSTRATIE Lewenstein naai- en lockmachines Leidsch Naaimachinehuis Maarsmansteeg 8. Leiden tel. 071-120685 t.o. zijingang V D.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9