VS blijven uit op val Saddam Terugtrekken van troepen kan jaar duren DIPLOMATIEKE KOORTS IN KIELZOG OORLOG Pijnlijke aanpassing voor Israël Fransen betalen hoge rekening Norman Schwarzkopf absolute superheld GOLFOORLOG EcidócSouAont VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 7 Nederland stopt munitietransport DEN HAAG Nederland heeft de transporten van mu nitie voor de Britse troepen in de Golf stopgezet. De transporten verliepen via de haven van Vlissingen en gingen rechtstreeks naar de Golfregio. Volgens majoor W.J. Jong man van het militair oplei dingscentrum in Middelburg heeft het ministerie van de fensie gisteren opdracht gege ven het laden van een schip in de Vlissingse haven stop te zetten. De munitie die al was geladen moet weer van boord worden gehaald. Grondoorlog kost geallieerden 84 levens DHAHRAN De grondoorlog tegen Irak heeft de geallieerde troe pen 'slechts' 84 levens gekost, blijkt uit de geal lieerde oorlogsbalans. Voor het begin van het grondoffensief sneuvel den al 42 geallieerde mi litairen, zodat de totale dodenbalans aan geal lieerde zijde na de offi cieuze beëindiging van de gevechten op ten minste 126 komt. De verliezen aan Iraakse zij de zijn vele keren groter. Volgens door de Saudische ambassadeur in de VS aange haalde bronnen in het Saudi sche leger zijn naar schatting 85.000 tot 100.000 Iraakse sol daten op het slagveld dood of gewond uitgeschakeld. Pessi misten die uitgaan van de ruim half miljoen Iraakse soldaten aan het begin van de oorlog en die daar de tien duizenden krijgsgevangenen aftrekken, komen op een veel hoger doden- of vermis- tencijfer uit. Volgens de VS hebben de Irakezen bij hun aftocht uit Kuwayt nog circa 40.000 Kuwaytse burgers als gijzelaar meegevoerd of ge ëxecuteerd. Een bij benade ring exact cijfer wat betreft de gesneuvelde Irakezen hebben de geallieerden niet verstrekt. Ook Irak zelf heeft daarover geen mededelingen gedaan. De Iraakse media handhaven hun krijgshaftige toon en houden overeind dat Irak de morele overwinning heeft behaald. Maar die pro paganda kan niet verhullen dat het in de pan gehakte Iraakse leger in feite niet meer bestaat. Orthodox-joodse student vermoord JERUZALEM Een orthodox- joodse student is gisteren vermoord aangetroffen in de islamitische wijk van het oude, onmmuurde stadsdeel van Jeruzalem. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van een Palestijnse activist en dat er politie ke motieven aan ten grondslag la gen. Verscheidene Palestijnen wer den onmiddellijk na de lugubere vondst opgepakt en voor verhoor naar het politiebureau overge bracht. De politie liet versterkingen aanrukken om eventuele anti-Pale stijnse rellen voor te zijn. Sinds het begin van de Golfoorlog waren er geen moordaanslagen meer door Palestijnen op Israëliërs gepleegd. Craxi onderzoekt gevolgen oorlog NEW YORK Betinno Craxi, oud-premier van Italië en nu speciale adviseur van VN-se- cretaris-generaal Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren van zijn baas de opdracht gekregen een rapport te maken over de gevolgen van de Golf oorlog voor het Midden-Oosten en een studie over de wederopbouw van Libanon. Bij zijn on derzoek moet hij ook de consequenties van de Golfcrisis voor de landen in Noord-Afrika en de hoorn van Afrika betrekken. Tijdens zijn nieu we missie zal Craxi niet alleen de politieke en diplomatieke situatie in ogenschouw nemen, maar ook de naoorlogse economische ontwikke lingen. De adviseur zal eerst naar Kuwayt en Irak gaan. Ondertussen bereiden de Verenigde Naties ook een grote humanitaire hulpactie voor het Golfgebied voor. Irakezen schenden wapenstilstand RIYAD/BAGHDAD De tijdelijke wapenstilstand is volgens de Ameri kaanse generaal Richard Neal gisteren eenzijdig door Iraakse eenheden ge schonden. Neal weet dit aan de slechte communicatie van de Iraakse troepen. De geallieerde coalitie, die defensieve stellingen heeft ingenomen in het zui den van Irak, zal alles doen om haar veiligheid ook nu te verzekeren, aldus Neal. In één geval beantwoordde een Amerikaanse eenheid, die een om het leven gekomen helikopterpiloot wilde ophalen, de beschietingen van Irakezen. In totaal 42 Iraakse divisies zijn in de zes weken van de Golfoorlog vernietigd, buiten gevecht gesteld of gevangen ge nomen, verklaarde Neal. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het plotselinge einde van de Golfoorlog heeft tot grote verwarring geleid over de wijze waarop de vrede op onmiddellijke en op lan gere termijn moet worden georganiseerd. In die ver warring wordt vooral dui delijk dat de VS uitblijven op de politieke val van Iraks dictator Saddam Hu- sayn. Voor de onmiddellijke vrede is, behalve een militaire beze geling van het staakt-het-vu- ren op het slagveld, een reso lutie van de Verenigde Naties vereist. Maar het was gister avond in alle diplomatieke koorts nog onduidelijk wan neer de VN-Veiligheidsraad in staat zal zijn om tot wat voor uitspraak te komen. Washing ton had gisteravond het ver trouwen dat de militaire af wikkeling glad zal verlopen en dat met name de geallieerde krijgsgevangenen en Kuwayt se gijzelaars snel door Irak zul len worden vrijgelaten. Maar in de VN lagen de zaken ingewikkelder. Daar probeert Washington de nodige mede standers te krijgen voor een resolutie die de kans zo groot mogelijk maakt dat Iraks dic tator Saddam Husayn van het politieke toneel verdwijnt. Daartoe wil de VS de militaire en economische druk op Irak voorlopig maximaal handha ven, teneinde het land te dwingen alle consequenties van de gepleegde agressie te aanvaarden. Pas „als het Iraakse volk voor een ander leiderschap heeft gezorgd", zo zei gisteravond een bron in het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington, zullen de sancties te gen Irak gedeeltelijk worden opgeheven en kan het land westerse economische hulp te- gemoetzien. ter bespoediging van het einde van Saddam is echter de steun nodig van onder andere de Sovjetunie. Het was gister avond onduidelijk of zulke steun verkregen zal worden. De VS wil een VN-uitspraak waarin Irak 'in principe' ver plicht wordt tot schadevergoe ding aan Kuwayt. Daarmee wordt de mogelijkheid geo pend Irak van die verplichting te ontslaan zodra het een aan vaardbare regering heeft. Het probleem is dat een Irak onder Saddam nooit in staat zal zijn tot schadevergoeding indien economische strafmaatregelen tegen het land van kracht zou den blijven. De vraag is ook of de Sovjetu nie met een VN-wapenem- bargo voor onbepaalde tijd te gen haar traditionele afnemer Irak wil instemmen. Moskou zou wel akkoord gaan met de Amerikaans-Britse eis dat alle ballistische raketten en massa vernietigingswapens in Irak worden vernietigd. Onenigheid Washington onderzoekt de di plomatieke en juridische mo gelijkheden om Saddam Hu sayn te vervolgen wegens oor logsmisdaden. Ook als dat niet zou lukken is Saddam voor de VS onaanvaardbaar als 'part ner' via wie de betrekkingen met Irak ooit kunnen worden genormaliseerd. Bovendien zou Saddam Hu sayn in de ogen van president Bush een obstakel blijven voor een bredere vredesregeling in het Midden-Oosten. Nu de Golfoorlog ondanks de perfec tie van de militaire overwin ning niet de onmiddellijke val van Saddam Husayn heeft ge bracht, vreest de Amerikaanse president dat de glorie van de geallieerde overwinning spoe- Deze Iraakse wapens vormen slechts een fractie van de geallieerde 'bult'. FOTO: AFP dig zal kwijnen als niet alsnog het informele oorlogsdoel van Bush (de val van Saddam) wordt verwezenlijkt. De Ame rikaanse president zou ook be ducht zijn voor spoedig te ver wachten kritiek op zijn besluit om de oorlogshandelingen stop te zetten terwijl Saddam Hu sayn nog aan de macht was. Voor VN-d wangmaatregelen De vraag was gisteravond eveneens of en in welke ter men in een nieuwe VN-resolu- tie verwezen moet worden naar toekomstige aanpak van het Arabisch-Israëlisch con flict. 'Vooroorlogse' onenig heid binnen de coalitie doem de daarover gisteren prompt weer op toen de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Dumas, in Washington opriep tot een spoedige internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Washington voelt daar niets voor en wil een eigen Amerikaanse vrede creëren in het gebied. Ook de kwestie wat voor in ternationale vredesmacht de plaats moet gaan innemen van de geallieerden in de Golf was gisteren nog onopgelost. Was hington wil dat de Arabische coalitielanden 'het voortouw nemen', maar anderen menen dat een VN-macht moet wor den gevormd. Dubbel feest in Israël vanwege Poerim en het staakt-het-vuren. JERUZALEM Nu Sad dam Husayn, waarschijn lijk in zijn bunker in Baghdad, de rekening op gemaakt krijgt van zijn in vasie in Kuwayt, telt Is raël de materiële en gees telijke schade van een voor het eerst in haar ge schiedenis onbeantwoorde agressie. Het wordt een som die het land moeilijk zal kunnen verwerken. Want de tijd, waarin de joodse staat Amerika's be langrijkste bondgenoot in het Midden-Oosten was, is voorbij. Een zelfs met dreigementen verbonden verbod vanuit Washington bleek voldoende te zijn om Jeruzalem ervan te weerhouden Irak te straf fen. Israël, tot nu toe poli tiek, militair en econo misch gesteund door de westerse wereldmacht, is door de Golfoorlog terug gebracht tot haar natuur lijke proporties. En de aanpassing zal pijnlijk zijn. Want de Pax Americana, waarvoor de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker de basis zal leg gen, luidt politieke druk op de Israëlische regering in om tot concessies te besluiten die voor de 'nieuwe orde' nodig zijn. Jeruzalem is nu al in de ver dediging. PLO-leider Yasser Arafat werd deze week door Likud-parlementslid Benjamin Zeev Begin „een slang met een colbertjasje en een stropdas" genoemd. De Arabische we reld moest, vond hij, be schouwd worden als een poel van internationaal terrorisme, politiek geweld en verschui vende allianties. Concrete Is raëlische vredesgebaren ande re dan een oproep tot directe onderhandelingen, had hij niet. En met de voor Jeruzalem po litieke oorlog over het op gang te komen vredesproces zal in tern het debat beginnen over de vraag, waarom de Israëli sche inlichtingendienst niet voldoende informatie had over de dreiging vanuit Irak. Op het moment dat de oorlog uit brak tastten Israels leiders nog in het duister over de omvang van Iraks chemische, biologi sche en nucleaire potentieel. Het was die onzekerheid, die de Bescherming Burger Bevol king bracht tot waarschuwin gen, die achteraf overbodig bleken. Nu de Israëli's hun gasmaskers hebben mogen opbergen, de theater- en concertzalen weer opengaan, blijft het Israëlische leger nog steeds in staat van paraatheid en is de bevolking gewaarschuwd tot aanhouden de voorzichtigheid. Want on danks de verpletterende ne derlaag van het Iraakse leger is het Saddam Husayn zelf die van Poerim 1991 een feest on der voorbehoud heeft ge maakt. PARIJS Na de door sommigen als 'subliem' geprezen woestijncampag ne van de Divisie-Spies- bok 'slechts' twee do den en 24 gewonden moet volgens Franse poli tici en diplomaten de zwaarste slag nog komen: die van de vrede. Heel- wat missies zullen nodig zijn om het her en der bescha digde Franse imago uit te deu ken. Met name in Noord-Afri- ka en de Bezette Gebieden wordt het Parijs hogelijk aan gerekend te zijn opgetrokken aan de zijde van de gehate Amerikanen en aldus „de his torische banden met de Arabi sche wereld te hebben verloo chend", zoals een Algerijnse krant herhaaldelijk schreef. Ondanks het aandeel in de victorie op Saddam Husayn lijkt de uiteindelijke rekening van de Golfoorlog voor de Fransen toch meer verlies- dan winstposten te tellen. Frankrijk heeft zijn plaats aan de onderhandelingstafel duur betaald. De kosten van de oor log worden geschat op ruim vier miljard gulden, waarvan anderhalf is toegezegd door het dankbare Kuwayt. Dat Juist Irak een geprivilegeerde ïandelspartner was zal de Franse schatkist echter duur der komen te staan. Omdat het gros van de gedupeerde bedrij ven aanspraak kan maken op een staatsgarantiefonds wordt gerekend op een officiële strop van tussen de vijf en zeven miljard gulden. Maar officieu ze bronnen rekenen op meer dan twintig miljard. Compen saties uit belangrijke wapen verkopen worden nauwelijks verwacht. Terwijl de Irakezen kansloos waren met hun Mira ges presenteerde de Ameri kaanse armade een recht streeks uitgezonden show van de laatste wapensystemen. De jubel van een Saudische F15- piloot die binnen een paar se conden twee Iraakse Mirages uit de lucht haalde alsof hij op eenden schoot was slechte re clame voor de Dassault-fa- briek. De hoop van de Franse wapenindustrie is dat de pro- Israëlische lobby in het Ame rikaanse congres de verkoop van geavanceerde wapens aan Arabische landen zal afrem men en de klanten alsnog zul len terugkomen. Aftreden Het halfslachtige optreden aan het begin van de Golfoorlog met als uitgangspunt dat Kuwayt bevrijd kon worden zonder oorlog te voeren tegen Irak kostte niet alleen de kop van een defensieminister, maar leidde tot irritatie bij de bondgenoten. „We hebben het helemaal voor elkaar, want echt iedereen is nu kwaad op Frankrijk", ironiseerde een oppositiewoordvoerder. Onder de nieuwe defensieminister Pierre Joxe verdwenen de nu ances en kwamen Franse regi menten in de voorste linies van de grondoorlog. Onmidde- lijk gevolg: jgrote teleurstelling en frustratie onder de drie miljoen Noordafrikaanse im migranten die in Frankrijk wonen. Dat Franse ingenieurs ook zouden hebben meegehol pen aan verbetering van Sad dams Scud-raketten zorgde nog eens voor bitterheid in Is raël. De enige die echt met winst uit de strijd te voorschijn is ge komen is president Mitterrand zelf. Nadat de populariteit van het staatshoofd besmet leek te worden door de overvloed aan politieke en financiële schan dalen zorgde Saddam onge wild voor de ommekeer. Een overgrote meerderheid van het Franse volk staat volledig achter de Franse president en lijkt hem daarbij vooral dank baar voor het grootste winst punt, namelijk dat de verlie zen aan Franse levens mini maal zijn. Wel of niet? De Palestijnen in Jeruzalem raken er maar niet over uitgepraat: had Irak Kuwayt nou wel of niet moeten bezetten. De nederlaag van Saddam Husayn is bij de hem steunende Palestijnen hard aangekomen. FOTO: AP (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse bevolking heeft opgelucht maar zon der uitbundigheid gerea geerd op de beindiging van de vijandelijkheden in Kuwayt en Irak. De snelle en totale overwin ning was al enkele dagen verwacht en kon bij de bevestiging ervan door president Bush dan ook geen uitbarsting van vreugde meer teweeg brengen in Amerika's hui zen, straten en bars. De meeste Amerikanen ver langen alleen maar naar de te rugkeer uit het Golfgebied van de ruim een half miljoen landgenoten. Verwacht wordt dat de thuiskomst van de eer ste Amerikaanse troepen, over enkele dagen al, tot talloze lo kale parades zal leiden waarin het hoog opgelopen patriottis me en de nieuwe 'militaire cultuur' in de VS een uitlaat klep zullen vinden. Van de drie Amerikaanse hel den die deze golfoorlog heeft opgeleverd, president Bush, voorzitter van de chefs van staven generaal Powell en veldgeneraal Norman Schwarzkopf, is de laatste de absolute superheld, die nu al in de rij wordt gezet met on vergankelijke voorgangers uit de Tweede Wereldoorlog als Douglas MacArthur, Omar Bradley en Dwight Eisenho wer. De finale persconferentie waarin Schwarzkopf enkele uren voor het staakt het vuren zijn militaire strategie-college gaf aan de wereld, is in Ame rika reeds tot een juweel in de televisie-geschiedenis ver klaard. „Het was de moeder van alle briefings", aldus de Washington Post, verwijzend naar Saddams claim dat de grondoorlog om Kuwayt de „moeder van alle veldslagen" zou worden. Veel Amerikaanse burgers uit ten gisteren niettemin gevoe lens van spijt dat president Bush niet toch nog enige tijd is doorgegaan met de oorlog, om de onmiddellijke val van Sad dam Husayn te bereiken. Be richten uit Bagdad en Amman dat veel Arabieren 'de over winning' op de geallieerden aan het vieren waren en dat radio Baghdad kan blijven brallen, zaten heel wat Ameri kanen niet lekker. Zij vrezen dat Saddam er toch nog in zal slagen poliek te overleven en de Arabische wereld blijvend tegen de VS op te stoken. Er gingen gisteren dan ook ge ruchten in Washington dat de militaire top niet onverdeeld Norman Schwarzkopf FOTO: AP gelukkig is met Bush' persoon lijk en geïsoleerd genomen be sluit om de militaire campagne reeds te staken. Onduidelijk heid over de vraag of resteren de Iraakse militairen het slag veld al dan niet met zwaar materieel mogen verlaten, droeg bij tot die geruchten. Verreweg de meeste Amerika nen gaven echter blijk van grote voldoening met de af loop van de Golfoorlog en van blijdschap dat het bloedvergie ten voorbij is. „Ik heb van nacht voor het eerst in ander halve maand weer behoorlijk geslapen. De bomexplosies in mijn hoofd zijn opgehouden", zo vatte postbode Jim Francis in een voorstad van Washing ton de rust samen die in mil joenen Amerikanen aan het terugkeren is. WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren al aangege ven dat de terugtrekking van de Amerikaanse troepen in de Golf - meer dan 500.000 mili tairen - vanaf volgende week al kan beginnen, maar over een eventueel tijdschema voor een totale terugtrekking werd niets gezegd. Het Britse leger daarentegen liet weten dat het een jaar no dig zou hebben om zijn 36.000 man met al het materieel te rug te trekken uit het gebied, zonder uit te sluiten dat een gedeelte van de troepenmacht zou kunnen achterblijven als bepaalde landen, met name Saudi-Arabië en Kuwayt, daar specifiek om zouden vragen. Frankrijk zei van zijn kant be reid te zijn snel zijn 14.000 mi litairen terug te halen zodra de situatie zal zijn „verduide lijkt". Ook Parijs overweegt evenwel om soldaten ter plaat se te laten om eventueel deel te nemen aan een vredes macht onder de auspiciën van de Verenigde Naties. Egypte, een van de belangrijk ste Arabische landen binnen de anti-Irakcoalitie, maakte bekend op diverse niveaus be sprekingen te voeren opdat de westerse strijdkrachten zo snel mogelijk uit het gebied ver dwijnen. De westerse landen zijn uiterst discreet over het lot van de Iraakse president Saddam Hu sayn. Maar in Israël, waar het leger in staat van paraatheid blijft, is van officiële zijde be treurd dat het conflict niet is gevolgd door de uitschakeling van Saddam. De Syrische minister van de fensie, generaal Mustafa Tlass, riep de Iraakse bevolking op Saddam af te zetten, terwijl de bevolking van Kuwayt de Amerikaanse militairen vroe gen naar Baghdad te trekken om hem te elimineren. Radio-Baghdad riep Saddam Husayn van zijn kant op „er weer boven op te komen" en „zich niet door de evenemen ten van zijn stuk te laten bren gen". In commentaren werd de overwinning over de geal lieerden opgeëist, waarbij „Irak een gat heeft geboord in de mythe van de Amerikaanse superioriteit en de Verenigde Staten in het stof heeft doen bijten". Turkije, het enige land van de NAVO dat een grens heeft met Irak, noemde de neder laag van Baghdad een „over winning van de vastberaden heid en het geloof in gerech tigheid". President Turgut özal zei echter te betreuren dat Turkije geen „contingent van het Turkse leger - al was het maar symbolisch - heeft gestuurd naar Saudi-Arabië. Vanwege deze voorzichtigheid zal Ankara moeite krijgen om vergoedingen los te krijgen voor de schade die door het conflict is aangericht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7