Patriot- eenheden blijven paraat Sovjetunie is na de Golfoorlog definitief geen supermacht meer ITALIANEN VOELEN ZICH GEPASSEERD Bouwbedrijven in de rij voor wederopbouw Kuwayt DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB GOLFOORLOG CfiidócSouotmt VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 5 Made in Amsterdam? AMSTERDAM Het Amsterdamse farmaceutische bedrijf Duphar weet niet wat de herkomst is van de geneesmiddelen tegen gifgas met het opschrift „made in Amsterdam" die zijn aagetroffen bij Iraak- se krijgsgevangenen. Het Amerikaanse tv-station CNN berichtte hier over. Gesuggereerd is dat de anti-gifgasmiddelen afkomstig kunnen zijn van Dup har. Duphar kan hierover echter geen uitsluitsel ge ven. In 1985, zo meldt Duphar, heeft het bedrijf aan Irak proefzendingen medicamenten tegen gifgas ge leverd. Het betrof 300 strips met tabletten die de weerstand tegen zenuwgas kunnen vergroten. Sinds 1985 zegt de onderneming geen produkten meer aan Irak te hebben geleverd. Duphar zegt niet te kunnen overzien of andere landen aan Irak produkten heb ben geleverd. Het bedrijf heeft wel in mei 1990 aan Kuwayt geleverd en sluit niet uit dat die produkten na de inval van Irak in Kuwayt in handen van de Iraakse strijdkrachten zijn gevallen. Energie- crisisplan buiten werking PARIJS Het Internatio naal Energie Agentschap zet het sinds het begin van de Golfoorlog functionerende crisisplan volgende week weer buiten werking. Het plan voorzag in het op de markt brengen van door de lidstaten aangelegde strate gische olievoorraden om energietekorten en al te gro te prijsstijgingen te voorko men. Nu de Golfoorlog voor bij is, wordt de maatregel niet langer nodig geacht. ROME In Italië is irritatie ontstaan, doordat minister van buitenlandse zaken Gianni De Michelis in tegenstel ling tot zijn Britse, Franse en Duitse ambtgenoten, niet voor de gisteren in Washington gehouden besprekingen is uitgenodigd. De Michelis heeft zich de afgelopen maanden juist sterk gemaakt voor een prominente rol van Italië bij de onderhandelingen over de na-oorlogse orde in het Midden-Oosten. Volgens de republikeinse partijleider Giorgio La Malfa is de afwezigheid van de Italiaanse minister een logisch gevolg van de geringe Ita liaanse inzet in de oorlog. Inderdaad komt de Ameri kaanse weigering over als een straf voor de aarzelende houding van Italië, dat sinds augustus vorig jaar steeds heeft geprobeerd om zowel de geallieerden als de Arabi sche wereld en de paus te vriend te houden. Vogels wijken uit naar Cyprus NICOSIA Het is trekvogels niet ontgaan dat het dezer dagen slecht toeven is in de Golfregio en zij wijken in grote aantallen uit naar andere gebieden. Vooral op Cyprus wordt een aanzienlijke toename van veel vo gelsoorten gesignaleerd. „De verwoesting van het milieu in de Golf heeft kraanvogels, gan zen, zwanen en ooievaars gedwongen naar veiliger oorden te zoeken", zegt Pavlos Neop- hytou, secretaris van een ornithologische ver eniging op Cyprus. In het centrale bergland en aan de zuidkant van het eiland hebben zich enkele grote kolonies kraanvogels genes teld. Volgens Neophytou maakten de kraan vogels een vermoeide en verstoorde indruk en vlogen zij niet in hun gebruikelijke trek- formatie. JERUZALEM De Ne derlandse Patriot-eenheid blijft vooralsnog in de hoogste staat van paraat heid. Ondanks het staakt- het-vuren is het onduide lijk hoe de situatie zich verder ontwikkelt. r Woordvoerder kapitein Aart Fokkema: „Wij gaan op dezelf de manier door. Dit is geheel in overleg met de Israëlische strijdkrachten. De eenheid is nog steeds 24 uur per dag 100 procent gereed voor inzet. Het is immers een systeem dat puur op verdediging is ge richt". De Nederlandse een heid is naar Israël gestuurd om dat land te helpen verdedigen tegen mogelijke Iraakse raket- aanvallen. Ook de Nederlandse eenheden die in Turkije deel uitmaken van de NAVO-troepen blijven alert op hun post. De familie van de 370 Neder landse luchtmachtmilitairen die op dit moment in Israël en Turkije verblijven, heeft er begrip voor dat zij niet op kor te termijn terugkeren naar Blomberg, de Duitse plaats waar ze normaal zijn gelegerd. De familieleden begrijpen vol gens de woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht in Blomberg dat de' aanwezigheid van de Nederlandse militairen in de beide landen nog ge wenst is omdat de situatie „nog niet stabiel is." De stem ming onder de achterban is door het staken van de oor logshandelingen wel ontspan nen. „Men is echt opgelucht," aldus de woordvoerder. In Blomberg werd gisteravond onder meer informatie over het wel en wee van de 310 mi litairen in Turkije uitgewis seld. Rond 18 mei keren ze te rug. De 60 militairen die sinds het afgelopen weekeinde in Is raël zijn, hebben het daar vol gens de leiding van het lucht machtonderdeel in Blomberg „zeer naar hun zin". Ze kun nen uitstekend overweg met hun Israëlische collega's en de burgerbevolking. Zij zijn voor drie maanden uitgezonden. Volgens het oorspronkelijke schema keren de drie Neder landse fregatten rond 15 mei weer terug in Den Helder, maar menig bemanningslid hoopt Koninginnedag in Ne derland te vieren. Eskadercommandant P.C. Kok waarschuwde gisteren de be manningen van de schepen dat er voorlopig voor hen nog niets verandert. De oorlogs- wacht blijft gehandhaafd tot er duidelijkheid is over de wil en de mogelijkheden van het Iraakse leger om nog in actie te komen tegen de geallieerde troepen. Kok wacht op een sein van de Amerikaanse be velhebber admiraal March dat de staat van paraatheid aan boord van de schepen in de Golf verminderd kan worden. Kok, die gisteren het vlagge- schip de Jacob van Heems- kerck verliet om bezoeken te brengen aan de Philips van Almonde en de Zuiderkruis, wees erop dat er tal van scena rio's mogelijk zijn als er een definitieve wapenstilstand is. „Als bijvoorbeeld het wapen embargo in stand blijft, zou de vloot hier nog een rol kunnen spelen", aldus Kok. Met de komst van de mijnen vegers Harlingen en Haarlem staat de Nederlandse aanwe zigheid in de Golf voor de ko mende maanden vast, maar nog niet duidelijk is of de drie schepen die er nu zijn volgens het bestaande schema in de Golf blijven. Daarover moet de politiek uiteindelijk beslis sen, aldus Kok, die echter niet wilde uitsluiten dat de drie Nederlandse schepen voor 15 mei terug zijn in Den Helder. Kok had gisteren lovende woorden over voor de beman ningen van de drie Nederland se schepen. Volgens de eska dercommandant heeft Neder land zijn rol op „een prima manier" gespeeld aan de zijde van de geallieerden. „Het heeft het aanzien van Neder land absoluut geen kwaad ge daan dat we het op deze ma nier hebben gedaan", aldus Kok. Opwacht Een Amerikaanse soldaat houdt de wacht bij de ambassade van de VS in Kuwayt-Stad. In de ambassade wordt gezocht naar ex plosieven die het Iraakse leger er mogelijk als 'verrassingen' heeft achtergelaten. foto: ap De weg naar Baghdad De geblakerde resten van zowel burger- als militaire voertuigen staan verspreid op de weg die van Kuwayt naar Basra en Baghdad loopt. De voertuigen werden vernietigd tijdens bombardementen op het terugtrekkende Iraakse leger. foto: ap Veiligheids maatregelen Soesterberg opgeheven SOESTERBERG Een aantal van de extra veiligheidsmaat regelen op de vliegbasis Soes terberg wordt één dezer dagen opgeheven. De extra maatre gelen waren genomen na het uitbreken van de Golfoorlog. Het bestand dat gisterochtend van kracht werd, maakt het volgens woordvoerder van de vliegbasis J. Schouten moge lijk een aantal van de extra veiligheidsvoorzieningen in te trekken. De wegversperringen bij de in- en uitgangen van de vliegbasis zullen gehandhaafd blijven. DEN HAAG Er zijn nog geen Nederlandse be drijven die contracten hebben afgesloten voor de wederopbouw van Ku wayt. Maar gezien de nau we contacten verwacht de Vereniging van Neder landse Ondernemingen (VNO) dat eerdaags de eerste orders zullen wor den verleend. Gedurende de Golfoorlog heb ben de Nederlandse bedrijven die al jaren zaken doen met Kuwayt nauw contact gehou den met de Kuwaytse zaakge lastigde in Den Haag. „Per soonlijke contacten en onder ling vertrouwen tellen heel zwaar in het Midden-Oosten. Zeker nu ons een enorme con currentieslag te wachten staat. Ze zullen verkeerslichten moeten plaatsen om de vele buitenlandse delegaties uit el kaar te houden", zegt de woordvoerder van de VNO. Volgende week vertrekt een Nederlandse delegatie van ambtenaren naar Kuwayt om te zien op welke manier het Nederlandse bedrijfsleven kan worden ingezet bij de weder opbouw van Kuwayt. De grote bouwconcerns in de wereld staan in de rij voor de lucratieve contracten. Behalve Nederland hebben ook andere landen laten weten delegaties naar Kuwayt te sturen. Geen enkel land wil de boot missen. Het geteisterde emiraat zal bij het toewijzen van contracten waarschijnlijk voorrang geven aan de landen die de hoofdrol hebben gespeeld bij de verdrij ving van de Iraakse troepen. Dat zijn de Verenigde Staten en Groot-Brittannie. Kuwayt is de besprekingen over de wederopbouw al begonnen ruim voordat de oorlog was af gelopen. Ondanks de te verwachten concurrentieslag verwacht de VNO dat Nederland het 'voor oorlogse niveau van zaken doen' in Kuwayt weer snel zal evenaren. „Nederland moet het hebben van de contacten, het vertrouwen en de experti- HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN836 Voor de gaucho's verloopt de reis nu vrij voorspoedig, gen en timmeren zelf van stevige planken een kist waarin het Na enkele dagen bereiken zij de grens van Guatemala en dan gaat het door de bergpassen van de Sierra Madre naar het ha venplaatsje Champerico. Zij geven zich uit voor goudzoekers, die na een lange en afmattende reis teleurgesteld en berooid naar een ander deel van de wereld willen reizen om daar hun geluk te beproeven. Zij huren een huisje, verkopen de paarden en de wa- beeld wordt geborgen. Na enkele weken lukt het hen passage te krijgen op de Amerikaanse schoenerbrik „Maggie Lee", met be stemming Sydney, Australië. De kist gaat als deklast mee. De dieven zijn wat in hun schik als de „Maggie Lee" eenmaal onder zeil is. Waar ze terechtkomen zullen ze wel zien. Maar ze zullen voortaan als rijkaards door het leven gaanl MOSKOU Het einde van de Golfoorlog bete kent een groot succes voor de Sovjetunie. Althans, zo wensten minister van bui tenlandse zaken Bess- mertnych en parlements voorzitter Loekjanov het staakt-het-vuren gisteren te interpreteren. „Los van al het overige bestaat er geen twijfel over dat dit een grote overwinning is voor het diplomatieke initiatief van onze president", verklaarde Gorbatsjovs boezemvriend Loekjanov. In de ogen van commentator Radzichovski is van een triomf voor Gorbats- jov daarentegen geen sprake. In Koeranty, het dagblad van de hervormingsgezinde Mos- kouse gemeenteraad, stelt Radzichovski doodgemoede reerd vast dat Gorbatsjov door Bush beleefd maar beslist bui ten spel is gezet. Gorbatsjov beschikt als Sovjetleider niet over voldoende gezag om de Amerikanen een compromis op te dringen dat hen niet zint. Het is uit met de Sovjetunie als supermogendheid: vanaf heden bepaalt Amerika wat er in de wereld gebeurt, aldus Radzichovski. Toen Gorbatsjov in 1985 aan de macht kwam en er een ware hervormingskoorts be gon te woeden, bleef de bui tenlandse politiek niet buiten schot. Hier introduceerde Gor batsjov zijn beroemde 'nieuwe denken', dat als grondgedachte heeft dat de verhoudingen tus sen de landen niet langer ge baseerd moeten zijn op con frontatie. Met zijn 'nieuwe denken' groef Gorbatsjov het graf van de Sovjetunie als supermacht. Niet aan economische of ande re fraaie successen dankte het Kremlin zijn status in de we reld, maar aan het feit dat de Sovjetunie tot de tanden bewa pend was en zich opwierp als beschermheer van de derde wereld tegen het Amerikaanse imperialisme en het Israëli sche zionisme. Marionet Na de Tweede Wereldoorlog wist de wrede Sovjetdictator Stalin in de door hem bevrijde landen van Oost-Europa ma rionettenregimes in het zadel te krijgen. Verzet onder de di verse volken leidde tot ge welddadige onderdrukking door Moskou in Oost-Duits- land in 1953, Hongarije in 1956 en Tsjechoslowakije in 1968. Ook in 1980 leek het Kremlin weer bereid geweld te gebrui ken tegen Polen, waar Soli- darnosc de communisten leek te gaan verdrijven. Generaal Jaruzelski redde zijn land op het nippertje van een Sovjet- inval door de staat van beleg af te kondigen, zodat de Poolse communisten aan het roer konden blijven. Hoe milder de dictator, des te brutaler de onderdrukten. Vijfenveertig jaar lang wisten de ijzervreters in het Kremlin de omringende satellietstaten en de geannexeerde buitenge westen in bedwang te houden. De gemuilkorfde pers vertelde iedereen die het niet weten wilde dat de Sovjetvolken in vrede en broederschap leef den. Ook de broeders in de so cialistische buurlanden koes terden de warmst mogelijke gevoelens als ze aan Moskou dachten. Toen kwam Gorbatsjov, de lei der die woorden verkoos bo ven wapens en die met de waarheid grotere successen dacht te boeken dan met de leugens van zijn voorgangers. Kennelijk had Gorbatsjov door de bomen der leugens het bos van de waarheid niet gezien, want die waarheid bleek dat niet alleen de omringende lan den, maar ook de Baltische re publieken niets moesten heb ben van de Sovjet-overheer sing. Gorbatsjov gedroeg zich als een heer en... weg waren de satellietstaten. Weg zouden ook een aantal Sovjetrepublie ken zijn, maar Gorbatsjovs ge drag ais heer bleek alleen bui ten de landsgrenzen te gelden. Vaarwel Gorbatsjovs vaarwel aan de confrontatie heeft Moskou zijn status als supermacht gekost. De Sovjetunie heeft nooit kun nen concurreren met de Ame rikaanse welvaart. Vrienden kopen kan Moskou niet meer, want de voornaamste bron van inkomsten, de olie, is vooral ook als gevolg van roof bouw en wanbeleid razendsnel aan het opdrogen. De Come con, een soort socalistische te genhanger van de EG, is mis lukt en staat net als het War- ochaupact op het punt uit el kaar te vallen. De handel tus sen de Sovjetunie en de voor malige bondgenoten verloopt tegenwoordig in schaarse har de deviezen en is daarom kra kend tot stilstand gekomen. Onder Chomorra heeft Nicara gua zich losgeworsteld van Moskou en Cuba slaat onge twijfeld ook een nieuwe weg in zodra dictator Castro, die het uiteenvallen van de socia listische wereld als gevolg van Gorbatsjovs perestrojka ver foeit, de pijp om welke reden dan ook aan Maarten geeft. Vanwaar nu Moskous gefor ceerde enthousiasme over de afloop van de Golfoorlog? Waarom spreekt het Kremlin, net als Baghdad, van een over winning? Om te beginnen strooien Loekjanov en Bessmertnych zand in de ogen van het Sov- jetpubliek, dat vooral niet op de gedachte moet komen dat hier louter sprake is van een Amerikaanse triomf. De Sov jetunie wil ook een stuk van de cake. Bovendien weigert Moskou af scheid te nemen van Gorbats jovs buitenlandse politiek. De wereld stevent af op iets heel moois, verkondigt Moskou. Er is een nieuwe wereldorde op komst zonder confrontatie. Er is een deur die leidt naar een betere toekomst en de sleutel op die deur is Gorbatsjovs 'nieuwe denken'. Zo kan Moskou zich verhef- Waanzin begraven In Tilburg hebben demonstranten in een stille begrafenisstoet het einde van de Golfoorlog her dacht. Zo'n twintig organisaties hebben de 'waanzin van de oorlog' begraven. foto: anp fen, als een diplomatieke gi gant die bovende de kijvende massa's staat. Was Moskou voorheen een aantrekkelijke partner voor dictatoriale regi mes in tweede- en derde-we reldlanden dankzij een poli tiek van confrontatie met Washington, nu kunnen die zelfde verongelijkte, door het Westen vertrapte zielen aan kloppen bij de poorten van het neutrale, boven de partijen verheven Kremlin. Niks einde confrontatie, roe pen nijdige Sovjetstemmen van recnts, die het Kremlin ervan beschuldigen naar het pijpen van de Amerikanen te dansen om leningen en inves teringen los te peuteren bij pro-Amerikaanse Arabische oliesjeiks. 'Verraad aan Hu- sayn en verraad aan het socia lisme!', kraait het nimmer uit stervende ras van communisti sche betonkoppen, die niets van het 'nieuwe denken' wil len weten. De realiteit is dan ook minder fraai dan de 'nieuwe denkers' ons willen doen geloven. De Sovjetunie is zijn satellietsta ten kwijt. De economie ligt plat. Het land is blut. Buiten landse investeerders nemen een afwachtende houding aan vanwege de interne politieke instabiliteit. Wapenimporteurs weten na de Golfoorlog dat zij niet in de Sovjetunie moeten kopen. Er bestaat maar een snelle ma nier voor de Sovjetunie om weer een supermacht naast de Verenigde Staten te worden: dwars liggen als vroeger, zoals Husayn dwars lag in zijn strijd met de wereldgemeenschap. Tegen Irak was een oorlog haalbaar, maar de Sovjetunie gewapenderhand tot de orde roepen staat gelijk met zelf moord. In de legertop van de Sovjetu nie vind je rechtse idioten die tot allerlei roekeloze avontu ren in staat zijn, maar voorlo pig is Gorbatsjov nog aan de macht. De huidige Sovjetleider is voor dit soort mallotige stunts een veel te verstandig man. Sovjetminister wil herziening luchtverdediging MOSKOU Sovjet-minister van defensie Dmitri Jazov heeft gisteren gezegd dat de geallieerde overwinning op het met Sovjetwapens uitge ruste Irak noopt tot een her ziening van de luchtverdedi ging van de Sovjetunie. Sprekend voor leden van het Sovjetparlement die zijn her benoeming tot minister moes ten goedkeuren zei Jazov dat de militairen het optreden van de Amerikaanse en andere strijdkrachten tijdens de Golf oorlog analyseren en dat de luchtverdediging „zwakke plekken heeft". Alvorens deze week hun suc cesvolle grondoffensief in te zetten hebben de door de VS geleide geallieerde strijdkrach ten de Iraakse troepen murw gemaakt met een bijna zes we ken durende luchtoorlog, waarin zij door het falen van de met Russische MiG's en Franse Mirages uitgeruste Iraakse luchtmacht volledig vrij spel hadden. Volgens Ja zov werden de meeste geal lieerde vliegtuigen neerge haald door het door Irak ge bruikte Sjilka-systeem van Sovjet-ontwerp.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5