Permanente steun voor krant met levenbeschouwing Wa t gaa t het milieubeleid ons kosten Getuigeverklaringen niet volle waarheid* Hoge kerkelijke onderscheiding Jaap Hallewas BINNENLAND SaidóaQowuwt VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 4 Ter Beek maandag weer aan de slag DEN HAAG Minister Ter Beek van defensie keert maandag weer op zijn post terug, aldus een woordvoerder van zijn departe ment. De PvdA-bewindsman is sinds 6 februari uit de roulatie ge weest. Hij vertrok toen met hart klachten naar huis, maar cardiolo gische onderzoeken hebben daarna uitgewezen dat er voor hem geen beletselen zijn om weer volledig aan het werk te gaan. Minister Pronk heeft de functie van Ter Beek tijdens zijn afwezigheid waargenomen. Ter Beek zal daarom volgende week zelf de veelbesproken De fensienota presenteren. Hoeveelheid medicijnen na artsbezoek beperkt DEN HAAG Met ingang van wordt de hoeveelheid geneesmiddelen die een patiënt na het eerste bezoek aan een arts meekrijgt beperkt. Daarmee hoopt de overheid de verspilling van medicijnen verder tegen te gaan. Ziekenfond sen zullen nieuwe medicatie vergoeden voor een periode van maximaal veertien dagen. Slaap-en kalmeringsmiddelen mogen in het vervolg evenals eetlustremmers niet langer dan dertig dagen worden verstrekt. Bij chronische medicatie kan er voor maxi maal drie maanden aan geneesmiddelen wor den meegegeven. Middelen als Nitrazepam (Mogadon), Seresta en Valium mogen in het vervolg niet langer dan voor dertig dagen wor den verstrekt. VERDEDIGING IN IRA-ZAAK: ROERMOND In twee eerder afgelegde verklaringen van een vrouwelijke kroon getuige in het IRA-proces in Roermond staat niet de volle waarheid. Dat roept bij de verdediging vragen op. Dat zei mr. W. van Bennekom, een van de verdedigers, gisteren tijdens de voortzetting van het proces. Gistermorgen werd een echtpaar uit Venlo gehoord. De vrouw heeft ver dachte Paul Hughes herkend als de chauf feur van een auto die op 27 mei in Venlo is gesignaleerd. Deze auto werd aangetrof fen op de plaats waar een andere auto is gestolen, aie kort daarna in Roermond mogelijk is gebruikt bij de dubbele moord op Nick Spanopoulos en Stephen Melrose, twee Australische toeristen die toevallig in Roermond terecht waren gekomen. In een eerste verklaring tegenover de politie, daags na de aanslag, zei de vrouw niet te weten of de chauffeur van de auto, die voor haar deur geparkeerd had gestaan, een man of een vrouw was. Bij een later verhoor door de rechter-commissaris heeft de vrouw gezegd er steeds zeker van te zijn geweest dat de auto door een man werd bestuurd. Ook haar verklaring, afgelegd na een con frontatie met de verdachte Hughes, bevat volgens de verdediging een onjuistheid. Daarin staat dat de getuige niet eerder een foto van de verdachte heeft gezien. Dat is niet correct. De getuige had name lijk al eerder bij de politie een foto van Hughes gezien. Opmerkelijk is ook dat de vrouw, afgezien van de auto met daarin de man die zij heeft herkend als Hughes, nog een andere auto heeft zien wegrijden, namelijk een Ford Taunus. Bij de aanslag in Roermond is echter gebruik gemaakt van een auto van een ander merk. Een derde getuige die gisteren werd gehoord, had de verdachten Harte en Maguire wel herkend van krantefoto's. Het drietal was volgens hem kort na de aanslag in zijn benzinestation in Sittard geweest om naar de kortste weg naar Duitsland te vragen. Nederlander in '90 weer meer op weg DEN HAAG De mobiliteit van de Neder landse bevolking is vorig jaar met bijna twee procent gegroeid. Het aantal kilome ters dat binnen Nederland met personenau to's werd afgelegd, steeg met bijna een pro cent. Met het openbaar vervoer werd ruim veertien procent meer kilometers afgelegd, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Dat er meer autoki lometers werden verreden komt doordat er vorig jaar meer voertuigen op de weg waren dan het jaar ervoor. Het gemiddeld aantal afgelegde kilometers in binnen- en buiten land daalde in 1990 echter met ruim twee procent tot 16.080. Het gebruik van de fiets nam met twee procent toe. In totaal legde de Nederlandse bevolking vorig jaar 169 miljard kilometers af. Tien jaar eerder wa ren dat er nog 143 miljard. PLEIDOOI KAMERLID DRS. MARTEN BEINEMA (CDA): VOORSCHOTEN Kranten met een duidelij ke levensbeschouwelijke identiteit verdienen, als ze dat nodig hebben, blijven de financiële ondersteu ning door de overheid. Dit stelde het CDA-Tweede- Kamerlid drs. Marten Beinema gisteren in het Voorschotense kasteel Duivenvoorde op het mini-symposium 'Levensbe schouwing: noodzaak voor kranten?'. Media-specialist Bei nema won met deze visie de sympathie van de zeer velen onder zijn gehoor die Het Bin nenhof en de Leidse Courant een warm hart toedragen. Maar hij riep ook afwijzende reacties op. Kan immers levensbe schouwing niet heel goed gedij en zonder kranten die juist daaraan hun bestaansrecht ont lenen? De voorzitter van De Nederlandse Dagblad Pers drs. J. van Tienen: „Die levensbe schouwing vind ik, praktise rend katholiek, helemaal niet noodzakelijk voor een krant. Niet voor het voortbestaan, niet voor de leesbaarheid, niet voor de verkoopbaarheid, niet voor de lezer, niet voor de adver teerder. Kortom, naar continuï teit en in de produkt/markt- combinatie bekeken, nergens Een stelling die later tijdens de discussie in grote lijnen werd gesteund door A.A.M. Schuur- mans, directeur/hoofdredac teur van het Nieuwsblad van het Noorden. Ook volgens hem kan iemand met een christelij ke levensbeschouwing zich goed thuisvoelen bij een neu traal dagblad, mits die krant maar een brede podiumfunctie vervult en gedegen bericht over onderwerpen die kerk en samenleving raken. Zijn krant, die min of meer een mono polie-positie heeft in Gronin gen, zou dat doen. Wasmiddelen Beinema van zijn kant ging Het symposium was door de Stichting Westerpers georgani seerd ter gelegenheid van het afscheid van directeur-hoofd redacteur Jaap Hallewas. De stichting heeft tot doel de eigen aard van Het Binnenhof en de Leidse Courant te bewaren en de voorwaarden te scheppen voor het behoud van een zelfstandige staatkundige en levensbeschouwelijke oriëntatie en standpuntbepaling van deze dagbladen. In de stichting hebben op persoonlijke titel zitting vertegenwoordigers uit de politiek, het onderwijs, de wetenschap, het bedrijfsleven en de kerken. Het symposium zou worden voorgezeten door de héér P. van der Sanden, voorzitter van de Stichting Wes terpers, maar hij moest om gezondheidsredenen verstek la ten gaan. Het symposium werd daarom geopend door de heer Wm C. de Kruyf, vice-voorzitter van de stichting. hier dwars tegen in met de waarneming dat, ontdaan van enigerlei levensbeschouwing, kranten vervallen tot produk- ten met een soortgelijke status als wasmiddelen, pakjes marga rine en blikken doperwten. De wasmiddelenvoorziening kan zonder bezwaar aan de wer king van het marktmechanis me worden overgelaten. Maar kranten zijn, zeker als ze wer ken vanuit een duidelijke le venbeschouwing, van essentieel belang voor de pluriformiteit van de nieuwsvoorziening en voor het geestelijk klimaat in de samenleving. Dat belang is zo groot dat in dit geval de vrije markt niet het laatste woord mag hebben, aldus Bei nema. Het was tegen deze achter grond dat hij een verfijning be pleitte van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Op tijdelijke basis biedt dit fonds ook nu al steun aan kranten als bijvoorbeeld de onze, die economisch in de ge varenzone zitten. Maar volgens Beinema zou het goed zijn on derscheid te maken tussen dag bladen die wel en die niet wer ken vanuit een duidelijke le vensbeschouwelijke identiteit: „Steun aan kranten met een al gemene identiteit dient slechts tijdelijk te worden verleend. En alleen als er redelijkerwijs verondersteld mag worden, dat het desbetreffende blad na een paar jaar weer zonder steun voort kan. Steun aan kranten met een bijzondere, levensbe- Burge- meester Havermans overhandigt stadspenning van Den Haag aan Jaap Hallewas, die daarmee zichtbaar verguld is. In het midden mevrouw Hallewas; links de nieuwe directeur en hoofd redacteur van SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN [n dan Tr ign zo uier gangen R aangeduid rrtrl opgespaard mun- 1 gas Besef 'jg uel l/ai het zou J be tekenen als dal lot ont- plof f 'mg komt schouwelijke, identiteit mag zo nodig een structureel karakter krijgen". Blinde vlekken Het Binnenhof en de Leidse Courant zijn volgens het ka merlid goede voorbeelden van dagbladen in de laatste catego rie. Naar zijn oordeel is hun bijdrage aan de nieuwsvoorzie ning ook daarom van belang „omdat de medewerkers van de landelijke kwaliteitsbladen niet zelden blinde vlekken ver tonen voor het fenomeen le vensbeschouwing. Het Binnen hof en de Leidse Courant zijn zeker nog niet volmaakt. Maar navolgenswaard zijn ze wel". Secretaris K.J. v.d. Zande van de Nederlandse Dagblad Pers opperde als bezwaar tegen Bei- nema's voorstel: „Hoe bepaal je de grens tussen een 'algemene identiteit' enerzijds en en een 'bijzondere identiteit ander zijds?". Mr. J.J. Nouwen, voorzitter van de directie van Sijthoff Pers bv, de moederonderne ming van Het Binnenhof en de Leidse Courant, verklaarde te vreden te zijn over het huidige functioneren van het Bedrijfs fonds. Hij waarschuwde tegen het ontstaan van een zo grote afhankelijkheid van het Fonds „dat een bedrijf zijn vrijheid van redactioneel handelen ver- Door symposiumvoorzitter Jan Leune gevraagd naar het be lang van de Kerk bij het voort bestaan van confessionele kranten, zei mgr. drs. R. Ph. Bër, bisschop van Rotterdam: „De Kerk zou wel wensen dat de media hun nieuwsvoorzie ning verzorgen vanuit het gelo vig perspectief, maar ze kan al licht niet het onmogelijke ver langen. In onze samenleving zijn mensen wel degelijk geïn teresseerd in christelijke waar den, maar ze willen niet dat die zijn verankerd in een strikt kerkelijk systeem. Waar het maatschappelijk draagvlak voor puur confessionele kran ten goeddeels is komen te ver vallen, vind ik het vooral be langrijk dat de Kerk haar in formatie kan doorgeven zonder al te zeer te worden gehinderd door een negatief vooringeno men houding bij de nieuws- brengers. Of de betrokken me dia zich katholiek of protestant noemen, is wat mij betreft dan minder belangrijk' Het licht verbaasde kamerlid Beinema, bij interruptie: „Merk ik nou dat ik meer aan identi teit hecht dan de bisschop?". De bisschop, direct weer rol vast: „U hebt gelijk. Dat wordt dan een biechtpuntje voor mij". Marketing De vele vriendelijke opmerkin gen aan het adres van Het Bin nenhof en de Leidse Courant werden door symposiumvoor zitter Leune, de nieuwe direc teur-hoofdredacteur, niet zon der lichte verlegenheid in ont vangst genomen. „Maar hoe kunnen we die waardering om zetten in abonnee-winst?", vroeg hij zich praktisch af. „Een goede en intensieve mar keting", reageerde reclamema ker P. Kuijvenhoven, die veel ervaring heeft opgedaan met het 'verkopen' van de KRO. „Maar onze middelen zijn be perkt", aldus directeur R. Bar- telds van Sijthoff Pers. Kuijvenhoven: „Probeer dan in elk geval de band met de be staande abonnees te verster ken. Schep mogelijkheden waardoor de lezers ruim de ge legenheid krijgen om van ge dachten te wisselen met de re dacteuren. Het behouden van bestaande abonnees is veel en veel makkelijker dan het wer ven van nieuwe. Juist doordat Het Binnenhof en de Leidse Courant een beperkt abonnee bestand hebben, moeten hier ook met een beperkt budget mogelijkheden liggen"-. WILLEM SCHEER Tal van prominente vertegenwoordigers van de Nederlandse me dia en lezers van Het Binnenhof en de Leidse Courant volgen in de grote salon van Kasteel Duivenvoorde de discussie over het thema of levensbeschouwing een noodzaak is voor kranten. Ach ter de tafel van links naar rechts de heren Schuurmans, Beine ma, Nouwen, Leune, Kuijvenhoven, Van Tienen en mgr. Bër. Mgr. Bar feliciteert Jaap Hallewas met zijn hoge kerkelijke onderscheiding. Rechts mevrouw Hallewas. FOTO'S: Stephen evenhuis VOORSCHOTEN Jaap Hallewas, tot vandaag directeur hoofdredacteur van Het Binnenhof en de Leidse Courant, is gis teren onderscheiden met het commandeurschap in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Ook kreeg hij de stadspenning van de gemeente 's Gravenhage. Hallewas, die als 62-jarige met VUT is gegaan, ontving de eerbe wijzen op een afscheidsreceptie in kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. De eretekenen van het commandeurschap werden hem omhangen door de bisschop van Rotterdan, mgr. R. Ph. Bar. Burgemeester dr. A. Havermans van Den Haag overhan digde de stadspenning. Volgens de bisschop waren de ruim der tig jaren arbeid die Jaap Hallewas in Het Binnenhof en de Leid se Courant heeft gestoken „met grote zegen" gepaard gegaan en hadden zij „rijpe vruchten" afgeworpen. De burgemeester prees Hallewas, die in 1987 werd geëerd met het ridderschap in de orde van Oranje Nassau, vanwege zijn niet aflatende inzet voor een nieuwsvoorziening „die in presentatie en woordkeuze tracht problemen en tegenstellingen te verklaren en niet te verscher pen". De feestelijke receptie in kasteel Duivenvoorde werd op geluisterd door talloze vertegenwoordigers van levensbeschou welijke en politieke organisaties, abonnees, krantedirecteuren en journalisten. (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions De hoofdlijnen van het milieubeleid van de over heid voor de periode 1991-1994 zijn neergelegd in het Nationaal Milieu beleidsplan (NMP) en het 'NMP-Plus'. In deze stuk ken wordt een opsom ming gegeven van de in strumenten die bij het milieubeleid kunnen worden ingezet. Het gaat onder meer om de vol gende maatregelen. afspraken met het bedrijfsleven; subsidies en fiscale voorde len ter bevordering van investeringen in het mi lieu, energiebesparing en de ontwikkeling van mi lieuvriendelijke technie ken; bestemmingsheffingen: deze heffingen worden door de overheid aan mi lieuvervuilers opgelegd met als doel middelen te verkrijgen om milieuvoor zieningen te betalen; regulerende heffingen: overheidsheffingen op be paalde grondstoffen en op produkten en lozingen. Zij beogen activiteiten die slecht zijn voor het milieu terug te dringen. Deze kos tenverhogende heffingen hebben tot doel producen ten en consumenten daar toe aan te zetten. Een voorbeeld van zo'n ge- dragsbeïnvloedende hef fing is de verhoging van de belasting op auto's zon der katalysator. Inkomensgevolgen Het Milieubeleid zal, globaal gesproken, langs drie wegen leiden tot kostenstijgingen voor de burgers. In de eerste plaats zullen de producenten hun extra kosten geheel of gedeeltelijk doorberekenen aan de afnemers. Voor de consument betekent dit dat bepaalde produkten duurder worden. Ten tweede kunnen ook prijsverhogingen optre den als gevolg van reguleren de heffingen. In de derde plaats zijn er mi lieukosten die niet in de prijs van produkten worden door berekend maar door de over heid worden gefinancierd uit belastingen, algemene be stemmingsheffingen en speci fieke heffingen, zoals riool- en reinigingsrechten. Welke inkomenseffecten Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau lei den de NMP-maatregelen voor de gemiddelde werkne mer tot een koopkrachtverlies van ca 0,6 procent in 1994. Voor de minima wordt een koopkrachtverlies geraamd van ruim 0.8%. Het grotere koopkrachtverlies voor de mi nima wordt veroorzaakt door het feit dat kostenstijgingen door vaste heffingen zoals rioolrechten, reinigingsrech ten en de waterverontreini gingsheffing bij deze inko mensgroep relatief zwaarder drukken. Het Centraal Planbureau is bij de berekeningen uitgegaan van een gedeeltelijke door werking van de milieulasten in de lonen en óók van de koppeling van sociale uitke ringen en ambtenarensalaris sen aan de loonontwikkelin gen in het bedrijfsleven. In dien niet van deze koppeling zou worden uitgegaan zou het koopkrachtverlies voor men sen met een uitkering hoger liggen. Het belang van de koppeling wordt daarmee eens temeer duidelijk. Bij bovenstaande berekenin gen dient wel te worden be dacht dat het gaat om gemid delde koopkrachteffecten. De effecten kunnen per huishou den en inkomensgroep ver schillen afhankelijk van het consumptiepatroon en de mate van stijging van de loka le tarieven voor drinkwater, rioolwaterzuivering, gemeen tereiniging en riolering. Deze tarieven verschillen per ge meente. Van verschillende kanten is aandacht gevraagd voor de spanning tussen milieubeleid en inkomensbeleid. Daarbij wordt gewezen op het feit dat vooral mensen met een mini mum-inkomen en vlak daar boven relatief zwaar door het milieubeleid worden belast. Dit is in belangrijke mate het gevolg van de vaste lokale heffingen zoals rioolrechten en reinigingsrechten. Hier en daar is voorgesteld de hoogte van bepaalde heffin gen afhankelijk te maken van het inkomen. Naar mijn oor deel moet dat worden afgewe zen. Ten eerste omdat niet het draagkrachtbeginsel uitgangs punt moet zijn van het mi lieubeleid, maar het beginsel „de vervuiler betaalt". En ten tweede maakt de introduktie van inkomensafhankelijkheid het heffingssysteem stukken ingewikkelder, moeilijker uit voerbaar en minder doeltref fend. Deze stellingname betekent niet dat we voorbij kunnen gaan aan de problemen rond de stijgende milieulasten voor de lagere inkomens. Die pro blemen moeten echter niet in het milieubeleid worden be trokken, maar in het inko mensbeleid. In dit verband is al gewezen op het belang van de koppeling. Daarnaast kan bij de belastingheffing reke ning worden gehouden met de milieulasten voor de bur gers. Bovendien dient bezien te worden of het mogelijk is be paalde vaste milieuheffingen uit de rijksmiddelen te finan cieren. Daarbij doel ik op hef fingen die de burgers niet of nauwelijks kunnen ontlopen, zelfs niet als men een uiterst milieuvriendelijk gedrag ver toont. Een voorbeeld hiervan is de rioolbelasting. Mede met het oog op de nood zakelijke intensivering van het milieubeleid lijkt het mij wenselijk vaker gebruik te maken van regulerende hef fingen. Het oogmerk daarvan is, zoals gezegd, het terugdrin gen van milieubelastende pro dukten en produktieprocessen door middel van een prijsver hoging. Hierbij gaat het dus niet in de eerste plaats om het verkrijgen van financiële middelen voor het milieube leid. De opbrengst van de regule rende (gedragsbeïnvloedende) heffingen moet volgens mij gebruikt worden voor lasten verlichting van de burgers. Een goede keuze zou zijn het verlagen van de premies en belastingen op het arbeidsin komen, bijvoorbeeld door ver laging van het laagste tarief in de loon- en inkomstenbe lasting. Dat brengt een aantal gunstige effecten met zich mee: extra werkgelegenheid en daardoor weer extra belas ting- en premie-opbrengsten en een afname van het beroep op sociale uitkeringen. Per saldo zal dus ook de schatkist een budgettair voordeel heb ben van het milieubeleid. Ik vind dit scenario dan ook het overwegen meer dan waard. (Dr. Willem Vermeend is lid van de Tweede Kamer voor de PvdA).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4